piry
17.11.07,07:01
Ahojte, začínajú mi blbnúť obe napaľovačky - neochotné načítavanie, prípadne vôbec nezobrazí obsah disku. Chcem vyskúšať čistiace cd/dvd, máte s tým skúsenosť? Alebo prosím, ak je nejaký iný postup, tak návod.
Ďakujem __________________
duves
17.11.07,10:26
Ak je problem v elektronike nepomozem.
Ak je problem v optike, tak toto:
http://www.cdr.cz/a/124
piry
18.11.07,17:11
Som to dosť podrobne preštudoval a zostáva mi len poďakovať, nie som ja až tak manuálne zdatný...
Chobot
19.11.07,07:30
Ahojte, začínajú mi blbnúť obe napaľovačky - neochotné načítavanie, prípadne vôbec nezobrazí obsah disku. Chcem vyskúšať čistiace cd/dvd, máte s tým skúsenosť? Alebo prosím, ak je nejaký iný postup, tak návod.
Ďakujem __________________

Ja som stále nepochopil, na akom princípe fungujú čistiace CD. Pretože medzi šošovkou a samotným CD nosičom nedochádza k fyzickému kontaktu, neviem, čo tam čistí :confused::rolleyes:. Preto neverím týmto veciam a myslím, že sú to zbytočne vyhodené peniaze. U klasickým MC kaziet to bolo iné, tam sa páska pohybovala po prehrávacej hlave a čistenie malo význam. Ale v prípade CD... neviem.

Čomu verím, je to mechanické vyčistenie optiky (už som to robil na jednej DVD mechanike, ale chyba bola nakoniec inde).

To, že ti DVD nenačítava médiá, môže mať rôznu príčinu: poškodená elektronika (mne DVD mechanika po čase prečítala len CD disky, DVD odmietala), staré médiá, neaktuálne ovládače (napr. staršia DVD mechanika neprečíta DVD-DL).

Treba zistiť, ktoré médiá prečíta, ktoré nie, a z toho vyvodiť závery. Treba odskúšať osobitne CD aj DVD. U oboch skúsiť originál lisované, nejaké napaľované, prípadne napáliť nové, či také prečíta. Stáva sa, že rovnaký disk raz prečíta a inokedy nie? Alebo sú problémy len s konkrétnym typom média? Z tvojho popisu nie je možné zistiť príčinu.
duves
19.11.07,07:50
Ano, mechanikam moze zlyhat elektronika. DVD mechaniky emituju 2 typy laserovho luca. Jeden cita CD stopu, druhy DVD stopu. Moze sa stat, ze jeden z nich prestane emitovat luce.
Optika: opticka sustava je otvorena. To je zranitelnost optickych mechanik. Doma mame vezu, ktora sa z casu na cas tak pozanasa prechom, ze ju treba rozobrat a dostat sa s tenkou spajlickou pod sosovku (nie nad!) a vytriet polopriepustny hranol (niekde pohladam nacrt optickej sustavy vobec). Potom zasa funguje.
PC mechaniky su zasadne lepsie vytesnene ale su aj stavane na ine zatazenie (tisicky vypalenych medii).
takto vyzera zanesena šošovka: takto vycistena:
http://www.cdr.cz/picture_/15932/small http://www.cdr.cz/picture_/15933/small

Cistiace CD/DVD - je to vlastne to iste. Treba pozriet, su tam take kratke štetinky a tie treba natriet cistiacou kvapalinou. Ako mokre maju vlastne z povrchu šošovky utrieť prach. Nedovolim si povedat s akym vysledkom. Mam remeslo od optiky (byvala meopta) a 2 roky vojenčiny pri optike (zameriavacej, infra a pod.) a tak mozem kludne povedat, ze sa ako tak do toho rozumiem.
Chobot
19.11.07,08:10
Cistiace CD/DVD - je to vlastne to iste. Treba pozriet, su tam take kratke štetinky a tie treba natriet cistiacou kvapalinou. Ako mokre maju vlastne z povrchu šošovky utrieť prach.

To znamená, že ten čistiaci disk pri čistení sa dotýka tými štetinkami šošovky? Ak áno, tak to môže čistiť. Len ja som bol stále v tom, že disk sa šošovky nedotýka, preto som pochyboval o účinnosti čistenia "na diaľku".
pedantmk
19.11.07,08:40
To znamená, že ten čistiaci disk pri čistení sa dotýka tými štetinkami šošovky? Ak áno, tak to môže čistiť. Len ja som bol stále v tom, že disk sa šošovky nedotýka, preto som pochyboval o účinnosti čistenia "na diaľku".

No sú dva typy čistiacich médií.
Jedno čistiace CD nemá štetinky a kvapká sa tam len čistiaca emulzia, to málokedy niečo vyčistí aj keď pri tom možno hrá hudba ak je to hudobné CD a tým pádom je to skôr reklamný ťah.
Druhé ma vyššie popísané štetinky a malo by to byť účinnejšie, niekedy môže byť však optika vychýlená či inak poškodená a pomôže len zložitejšia oprava, prípadne výmena.
Chobot
19.11.07,09:21
No sú dva typy čistiacich médií.
Jedno čistiace CD nemá štetinky a kvapká sa tam len čistiaca emulzia, to málokedy niečo vyčistí aj keď pri tom možno hrá hudba ak je to hudobné CD a tým pádom je to skôr reklamný ťah.
Druhé ma vyššie popísané štetinky a malo by to byť účinnejšie, niekedy môže byť však optika vychýlená či inak poškodená a pomôže len zložitejšia oprava, prípadne výmena.

Takže predsa len nie som úplne mimo, keď pochybujem o účinnosti čistiacich CD?:rolleyes:

Myslím, že najúčinnejšie prečistenie optiky je aj tak ručne.
duves
19.11.07,10:01
Hej, treba rucne. Tie cistiace CD/DVD su iba reklamny tah. Kedysi sa pre mg. hlavy predavali cistiace pasky. Ale tie mali opodstatnenie, lebo paska vlastne odmagnetizovala hlavu. Ak sa nemyli. A ludia zrejme ziadali cistiace CD media.
Chobot
19.11.07,10:09
Hej, treba rucne. Tie cistiace CD/DVD su iba reklamny tah. Kedysi sa pre mg. hlavy predavali cistiace pasky. Ale tie mali opodstatnenie, lebo paska vlastne odmagnetizovala hlavu. Ak sa nemyli. A ludia zrejme ziadali cistiace CD media.

Presne to si myslím aj ja. Kedysi (hodne som používal MC prehrávače) som tie hlavy v kazeťáku čistil tiež vatou na paličke a liehom. Hlava sa ale skutočne zanášala, lebo páska sa kĺzala po hlave a tým ju špinila. Vtedy aj čistiace pásky mali opodstatnenie, lebo tiež sa namočili liehovým roztokom a tá páska pohybom "utrela" hlavu (platí to aj pre videokazety). Ale neviem, čo urobí CD, keď sa šošovky nedotýka?:confused:
duves
19.11.07,10:17
Treba citat www.cdr.cz (http://www.cdr.cz), recenzie DVD mechanik, su tam fotky ako to vyzera vo vnutri.
Chobot
19.11.07,10:28
Treba citat www.cdr.cz (http://www.cdr.cz), recenzie DVD mechanik, su tam fotky ako to vyzera vo vnutri.

TO viem ako to vyzerá vnútri, už som pár DVD mechaník rozobratých. Ale v literatúre sa uvádza, že vzdialenosť medzi DVD a šošovkou je cca 1,5 mm. Tak ako to čistí? Veď ten čistiaci disk hádam nemá chlpy dlhé 2 mm?:rolleyes:
duves
19.11.07,12:10
Aha ta vzdialenost.
Sosovka si musi zaostrit luc do citacej drazky, cize pracuje v axialnom smere. Niekedy pri rozobratych audio veziach sa to da pekne vidiet, za to ostrenie je zodpovedna eletronika. CD aj ked sa zda, ze je rovne, nie je rovne. Dalo by sa povedat, ze ma pokrivenie ako kedysi LP platne. Tie chlpky na cistiacom CD urcite na šošovku dosiahnu. Len spochybnujem vysledok toho cistenia. Preto navrhujem jej otvorenie a ocistenie optiky. Takto je moznost ocistit a premazat aj kovove casti zodpovedne za pohyb, napr.skrutkovica na obarzku:
http://www.cdr.cz/picture_/26405/small
duves
19.11.07,17:44
Ale neviem, čo urobí CD, keď sa šošovky nedotýka?:confused:
Neurobi nic. Ale je to lepsie ako by to malo urobit blbost. Akurat vyrobca s predajcom si prisli na 2 stovky:D.