jogo
17.11.07,14:00
Ahojte,

je mozne dat do nakladov i nakup vina, ktore pouzijem ako dar pre obchodnych partnerov?

Vino chcem kupit priamo u nejakeho vinara, takze staci faktura? Alebo bude lepsie ak rovno kupim i darcekove balenia, tak aby bolo jasne z faktury, ze to bude na reprezentacne / reklamne ucely?


Diky.
Zita5
17.11.07,13:04
Zákon o dani z príjmu

§ 21


Na začiatok

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

a) výdavky (náklady) na obstaranie hmotného majetku, nehmotného majetku (§ 22) a hmotného majetku a nehmotného majetku vylúčeného z odpisovania (§ 23),
b) výdavky na zvýšenie základného imania vrátane splácania pôžičiek,
c) úplatky alebo iné neoprávnené výhody poskytnuté inej osobe priamo alebo sprostredkovane aj vtedy, ak v príslušnom štáte je poskytnutie takéhoto úplatku alebo inej neoprávnenej výhody obvykle tolerované,
d) výdavky na vyplácané podiely na zisku vrátane podielov na zisku (tantiém) členov štatutárnych orgánov a ďalších orgánov právnických osôb,
e) výdavky (náklady) presahujúce limity ustanovené týmto zákonom alebo osobitnými predpismi15) a výdavky (náklady) vynaložené v rozpore s týmto zákonom alebo s osobitnými predpismi, 103)
f) výdavky prevyšujúce príjmy v zariadeniach na uspokojovanie potrieb zamestnancov alebo iných osôb s výnimkou § 17 ods. 3 písm. e), pričom výdavky a príjmy sa posudzujú v úhrne za všetky zariadenia,
g) výdavky na technické zhodnotenie (§ 29 ods. 1) a výdavok, ktorý sa považuje za technické zhodnotenie (§ 29 ods. 2),
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet

Dopĺňam
http://www.porada.sk/466181-post8.html
jogo
17.11.07,13:55
dakujem za vycerpavajucu odpoved.

takze to do nakladov davat nebudem.
Zoltán Kovács
17.11.07,14:33
Tá flaša vína sa dá ošetriť logom tvojej firmy, a keď cena jednej flaše aj s tým logom bude mať hodnotu menej ako 500,- Sk tak je to daňovo uznaný náklad.
jaja99
17.11.07,14:50
Mnohé spoločnosti organizujú rôzne spoločenské podujatia za účelom prezentácie produktov, ktoré sú spojené s podávaním jedla, nápojov a pod. a zamieňajú si výdavky spojené s reklamou s výdavkami na reprezentáciu.



Je potrebné dôsledne posúdiť každý takýto výdavok z pohľadu jeho vecnosti, či ide naozaj o reklamný výdavok a či tento výdavok je uskutočnený a súvisí so zabezpečovaním terajších alebo budúcich príjmov daňovníka. V mnohých prípadoch dochádza k nesprávnemu posúdeniu takéhoto výdavku z hľadiska ustanovení zákona o dani z príjmov.


Výdavky vynaložené daňovníkom na reklamu nie sú limitované a obmedzené pri ich uplatňovaní v daňovom základe. Ide hlavne o tieto veľmi často používané formy výdavkov:

- reklamné a propagačné predmety, pokiaľ ich obstarávacia cena nepresiahne limit 500 Sk za kus, pričom tieto predmety sú označené obchodným menom resp. ochrannou známkou v súlade s § 21 ods. 1 písm. h) ZDP. Ide napr. o peňaženky, puzdrá na písacie potreby, okuliare, diáre, perá, prívesky na kľúče, dáždniky a pod.,

- nosiče reklamných nápisov s obstarávacou cenou 30 000 Sk a menej,

- nosiče reklamných nápisov, ktorých vstupná cena bola vyššia ako 30 000 Sk a sú majetkom, ktorý sa odpisuje. Podľa § 19 ods. 2 písm. n) ZDP výdavkom na reklamu budú aj odpisy majetku, ktorý priamo nie je využívaný daňovníkom – poskytovateľom. Je poskytnutý druhému daňovníkovi, ktorý tento majetok využíva na zabezpečenie svojich zdaniteľných príjmov. Tento nosič reklamných nápisov zabezpečuje zdaniteľné príjmy obom daňovníkom - poskytovateľovi a užívateľovi nosiča,

- reklama formou poskytovania vzoriek tovaru, jednorázového spotrebiteľského balenia, ochutnávky vlastných tovarov resp. výrobkov,

- poskytovanie výhier v reklamných, resp. predajných súťažiach prístupných verejnosti,

- sponzorstvo v prípade, ak je zároveň zabezpečená propagácia firmy sponzora napr. nápismi na dresoch, teplákoch športovcov a pod.


Príklad:

Spoločnosť zorganizuje spoločenské podujatie s vyhodnotením svojej činnosti a pozve na predmetné podujatie svojich obchodných partnerov, kde ich oboznámi so svojimi zámermi v nasledujúcom roku. Po ukončení akcie každý pozvaný účastník obdržal kyticu v hodnote 300 Sk a fľašu vína v hodnote 400 Sk označenú obchodným názvom spoločnosti, ktorá zorganizovala podujatie. S predmetnou akciou vzniknú spoločnosti výdavky ako napr. náklady na obed, podaný prípitok, nápoje, hudbu, nájomné, výdaje na obstarané kytice ako aj výdaje na obstaranie vína, ktoré bolo odovzdané účastníkovi v hodnote 30 000 Sk.


Spoločnosť ako daňovník musí posúdiť, či v tomto prípade ide o reklamu a či uvedené výdavky sú z hľadiska ZDP daňovo uznateľné:

- podľa zákona o reklame nemožno v tomto prípade hovoriť o reklame produktu, pretože nejde o prezentáciu nových produktov, ktoré by mali ovplyvniť chovanie potencionálnych klientov. Ide o bežné podanie hospodárskej informácie o činnosti spoločnosti v nasledujúcom roku,

- aj keď celkové spoločenské podujatie nemalo charakter reklamy, za reklamu možno považovať odovzdanú fľašu vína každému účastníkovi, ktorá bola označená názvom spoločnosti,

- podľa ZDP potom takéto výdavky okrem výdavkov na obstaranie vína nemožno uznať do nákladov ako výdavky na reklamu, pretože nespĺňajú vecne podmienky pre reklamný výdavok,

- výdavky spojené s obstaraním vína pre účastníkov v hodnote 30 000 Sk možno považovať za daňový výdavok, lebo spĺňajú podmienku ustanovenú v § 21 ods. 1 písm. h) ZDP, pretože hodnota fľaše vína je do 500 Sk a je označená obchodným názvom spoločnosti. Z hľadiska daňového sa to posudzuje ako výdavok na reklamný predmet, ktorý je uznaný za daňový výdavok,

- ostatné výdavky spojené s touto akciou budú považované za reprezentačné výdavky a nebudú uznané za daňový výdavok podľa § 21 ods.1 písm. h) ZDP.
jogo
17.11.07,16:14
Tá flaša vína sa dá ošetriť logom tvojej firmy, a keď cena jednej flaše aj s tým logom bude mať hodnotu menej ako 500,- Sk tak je to daňovo uznaný náklad.

To ma sice napadlo, ale v tom §21 h) sa pise "predmety označené obchodným menom" a uz nie je napisane, co sa mysli pod oznacenim. Ci to musi byt od vyroby (reklamne pero) alebo sa za oznacenie povazuje i dodatocne pridanie (prilepenie, zavesenie stitka) obchodneho mena.

Potom mi to pride i tak cele zbytocne oznacovat to dodatocne logom, pretoze ako by som dokazal pripadnej danovej kontrole, ze som flasku oznacil (neniesla od vyroby moje obchodne meno), ked by som ich vsetky rozdal???

Hlavne ak si to dam do nakladov, nechcem s tym mat potom zbytocne natahovacky na DU, ak by sa v tom vrtali. Myslite ze by s tym mohli mat nejaky mentalny problem?

A prave som nasiel vcelku vtipnu diskusiu novodobych manzeliek a uz som sa rozhodol - spravim si reklamno vinsovnu vinetu a supnem na flasku ;o)

Pre vasu inspiraciu: http://www.mojasvadba.sk/forum/show.php?vThreadID=6966
jaja99
17.11.07,16:36
K faktúre od dodávateľa prikladáme vinetu.
Vždy treba preukázať, že išlo o reklamný predmet.
Ak je na fa od dodávateľa uvedené fakturujeme Vám .... označené Vašim obchodným menom, je to tiež preukazné.
Ak nie je vineta ani na fa nie je text, treba fotku.
Zoltán Kovács
17.11.07,17:23
To ma sice napadlo, ale v tom §21 h) sa pise "predmety označené obchodným menom" a uz nie je napisane, co sa mysli pod oznacenim. Ci to musi byt od vyroby (reklamne pero) alebo sa za oznacenie povazuje i dodatocne pridanie (prilepenie, zavesenie stitka) obchodneho mena.

Potom mi to pride i tak cele zbytocne oznacovat to dodatocne logom, pretoze ako by som dokazal pripadnej danovej kontrole, ze som flasku oznacil (neniesla od vyroby moje obchodne meno), ked by som ich vsetky rozdal???

Hlavne ak si to dam do nakladov, nechcem s tym mat potom zbytocne natahovacky na DU, ak by sa v tom vrtali. Myslite ze by s tym mohli mat nejaky mentalny problem?

A prave som nasiel vcelku vtipnu diskusiu novodobych manzeliek a uz som sa rozhodol - spravim si reklamno vinsovnu vinetu a supnem na flasku ;o)

Pre vasu inspiraciu: http://www.mojasvadba.sk/forum/show.php?vThreadID=6966

Účtujem reklamnú agentúru, ktorá koncom roka bežne vyhotovuje takéto balenie vína. Je to náklad daňovo uznateľný. Tá vineta nemusí byť priamo na flašy. Ak tú flašku si dáš zabaliť do ozdobnej krabice, a na krabice budeš mať označenie svojej firmy tiež je to uznateľné.
K preukaznosti, treba si jednu flašku nechať. :D
Ajuška
17.11.07,19:10
Účtujem reklamnú agentúru, ktorá koncom roka bežne vyhotovuje takéto balenie vína. Je to náklad daňovo uznateľný. Tá vineta nemusí byť priamo na flašy. Ak tú flašku si dáš zabaliť do ozdobnej krabice, a na krabice budeš mať označenie svojej firmy tiež je to uznateľné.
K preukaznosti, treba si jednu flašku nechať. :D

...stačí aj prázdnuu...:rolleyes::---
Zoltán Kovács
17.11.07,19:17
...stačí aj prázdnuu...:rolleyes::---

Veď pri kontrole ide o vonkajší vzhľad flaše a nie vnutorný obsah.
Ajuška
17.11.07,19:24
Veď pri kontrole ide o vonkajší vzhľad flaše a nie vnutorný obsah.

:D:D:D...ale v spodnom šuplíku pre kontrolu predsa aj ten obsah zachovať:rolleyes:
Zoltán Kovács
17.11.07,19:27
:D:D:D...ale v spodnom šuplíku pre kontrolu predsa aj ten obsah zachovať:rolleyes:

A to na začiatok, alebo na koniec kontroly?

P.S. Mrnnnnííííkujeme.
Ajuška
17.11.07,19:30
A to na začiatok, alebo na koniec kontroly?

P.S. Mrnnnnííííkujeme.

...§52 je tuším v strede...:D
Zoltán Kovács
17.11.07,19:34
...§52 je tuším v strede...:D

Dlho som rozmýšlal, ale už zaplo, čo je §52. Viď. Výkladový slovník Porady
Zita5
17.11.07,19:36
mimotemyrobkáte tu ozaj mrnník :);)
Zoltán Kovács
17.11.07,19:37
mimotemyrobkáte tu ozaj mrnník :);)
Pôvodná otázka vyriešená, a snáď v sobotu večer si to trošku môžme aj dovoliť.
Zita5
17.11.07,19:39
Pôvodná otázka vyriešená, a snáď s sobotu večer si to trošku môžme aj dovoliť.
mimotemy
Hej dnes je ešte k tomu aj sviatok :---
katka.hesskova
18.12.07,13:00
chcem sa spytat, ak si da firma vyrobit rekl. predmety - ceruzky, diare, pera, informacne letaky o firme...
musi z kazdeho roka odkladat vzdy po 1 kus zo vsetkeho???
Tweety
18.12.07,13:00
chcem sa spytat, ak si da firma vyrobit rekl. predmety - ceruzky, diare, pera, informacne letaky o firme...
musi z kazdeho roka odkladat vzdy po 1 kus zo vsetkeho???
Nie.
yes111
21.12.07,20:56
je mozné reklamný predmet "vyrobit" ?
Kúpim trebars víno a nalepím naň etikety s logom firmy ... je to mozné považovať za reklamný predmet a uplatniť si nasledne na nakup tohto vina a výrobu etikiet DPH resp. zaučtovať ako výdavok ?
KEJKA
21.12.07,21:02
áno .
alenap
22.10.08,11:44
Nevie niekto na aký účet sa toto víno zaúčtuje?
janaGT
12.12.08,06:30
Nevie niekto na aký účet sa toto víno zaúčtuje?

aj mňa by zaujímal ten účet, nakoľko riešim podobný problém
jaja99
12.12.08,06:33
501
janaGT
12.12.08,07:02
501

s.r.o. pripravila vianočné stretnutie pre svojich ZC, obch.partnerov a klientov formou divadelného predstavenia.
ako zaúčtovať:
- prenájom divadla
- platba divadelníkom
- ruže pre ženy
- švédske stoly
- darčeky pre zúčastnených
babi2
12.12.08,07:21
Podľa mňa je to všetko repre teda 513
janaGT
12.12.08,07:30
Podľa mňa je to všetko repre teda 513
neviem, aj nad tým som uvažovala,
ale napr. darčeky označené logom by som mohla dať na 501+343
babi2
12.12.08,07:42
Áno ak budú v hodnote do 500,-Sk
Monica838
16.12.08,12:12
Ja sa vrátim späť k tým vignetám:
Je možné, aby som si kúpila víno napr. v obchode s originálnou vignetou od výrobcu a potom dolepila svoje logo na fľašu, napr. nad pôvodnú vignetu a potom to považovala za daňovo uznaný výdavok? Stačí to takto alebo na fľaši musí byť len logo našej firmy?

Ďakujem :)
Tweety
16.12.08,12:15
Ja sa vrátim späť k tým vignetám:
Je možné, aby som si kúpila víno napr. v obchode s originálnou vignetou od výrobcu a potom dolepila svoje logo na fľašu, napr. nad pôvodnú vignetu a potom to považovala za daňovo uznaný výdavok? Stačí to takto alebo na fľaši musí byť len logo našej firmy?

Ďakujem :)
Áno, podstatné je to, aby to splňalo úlohu reklamného predmetu, a to bude, pretože tam bude logo firmy. Samozrejme ide o sumu do 500.-.
raja7
17.12.08,08:55
Do 500,--Sk bez DPH?
jankadu
01.02.09,19:31
čo s reklamnými predmetmi nad 500,- Sk? Ako ich zaúčtujem? Vie mi prosím niekto poradiť? Majú tiež logo.
Ďakujem
yansky
19.01.10,11:49
Konečne som našiel vhodnú tému na môj dotaz. Kopírujem z pôvodného miesta...

Nakúpil so "etikety s logom firmy" ktoré chcem použiť na označenie vínnych fliaš a následne ako darček pre obchodných partnerov a klientov, no neviem ako toto zaúčtovať v JU.

Teoreticky mi je postup jasný:
- nákup etikiet s logom firmy 100 ks - v deň nákupu zaúčtované ako VNZD
- príjem etikiet na sklad - príjemka (potrebujem aj knihu cennín?)
- výdaj etikiet zo skladu 30 ks - výdajka
- zaúčtovanie 30 ks etikiet ako VOZD

Ako to urobiť prakticky v Money S3, to neviem. Po príjem na sklad to zvládnem, výdaj zo skladu mám urobiť výdajkou? Ak áno ako to potom zaúčtujem?

Poprosím Vás, ak mi viete niekto poradiť s praktickou časťou, prípadne navrhnúť nejaký jednoduhší postup, budem vďačný.

Ďakujem, Jano.
iriska
20.02.10,19:28
Náhodou keď mám reklamné predmety za 17,10 EUR, nemôžem ako VOZD zaúčtovať len 16,60 a 0,50 ako VNZD?
Rozalka
20.02.10,19:35
NIE
ZuzanaA
26.02.10,08:30
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Spoločnosť organizovala prezentáciu svojho hlavného produktu (názorné príklady práce s daným produktom). Prezentácia bola pre účastníkov bezplatná. Vyžrebovaný traja účastníci dostali vecné ceny - 1. cena predvádzaný tovar + víno, ďalšie dve iný tovar + víno. Firma zaplatila hotelu za prenájom priestorov + občerstvenie. Môžte mi prosím pomôcť s účtovaním?
1. Fa za prenájom miestnosti + občerstvenie 518? - daňový náklad?
2. Dary do tomboly? 543 + odvedieme DPH - nedaňový
3. Víno by mohol byť rekl. predmet označený logom firmy - na 501 daňový náklad?

Ďakujem vopred za pomoc.
ZuzanaA
01.03.10,07:53
Posúvam..
zuzach
25.08.10,04:52
firma dala darčekový poukaz na pobyt v kúpeloch v zahraničí.. nedanový náklad mi je jasné, ale čo dph? mám to zdaniť, ale si daň nezuplatniť? máte s tým niekto skúsenosť?
alušik
25.08.10,12:16
Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Spoločnosť organizovala prezentáciu svojho hlavného produktu (názorné príklady práce s daným produktom). Prezentácia bola pre účastníkov bezplatná. Vyžrebovaný traja účastníci dostali vecné ceny - 1. cena predvádzaný tovar + víno, ďalšie dve iný tovar + víno. Firma zaplatila hotelu za prenájom priestorov + občerstvenie. Môžte mi prosím pomôcť s účtovaním?
1. Fa za prenájom miestnosti + občerstvenie 518? - daňový náklad?
2. Dary do tomboly? 543 + odvedieme DPH - nedaňový
3. Víno by mohol byť rekl. predmet označený logom firmy - na 501 daňový náklad?

Ďakujem vopred za pomoc.
1. Nájom miestnosti - áno daňový náklad, ale občerstvenie nie - to je daňovo neuznané - ide o formu reprezentácie.
2. Áno.
3. Áno, ak je do hodnoty 16,60 a logom už nemusí byť označený.;)
alušik
25.08.10,12:20
firma dala darčekový poukaz na pobyt v kúpeloch v zahraničí.. nedanový náklad mi je jasné, ale čo dph? mám to zdaniť, ale si daň nezuplatniť? máte s tým niekto skúsenosť?
Osobne si myslím, že ak ste zakúpili len darčekový poukaz, tak by som to zaúčtovala len na 543 a DPH neriešila. Však ku skutočnému dodaniu služby určite ešte nedošlo, tak ako chcete stanoviť deň dodania služby=daňovú povinnosť...? Alebo máte faktúru za dodané služby zo zahraničia?
ccokoladecka
09.09.10,08:44
1. Nájom miestnosti - áno daňový náklad, ale občerstvenie nie - to je daňovo neuznané - ide o formu reprezentácie.
2. Áno.
3. Áno, ak je do hodnoty 16,60 a logom už nemusí byť označený.;)

dobry den, od kedy plati ze nemusi byt s logom prosim a kde si to mozem najst? dakujem
Zita5
09.09.10,08:59
dobry den, od kedy plati ze nemusi byt s logom prosim a kde si to mozem najst? dakujem

Znenie do 31.12.2009 Zákon o dani z príjmu
§ 21
Na začiatok (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,


Znenie od 1.1.2010

§ 21
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

Čiže z novely zákona od 1.1.2010 vidieť , že už nemusia byť označené obchodným menom alebo ochrannou značkou .
ccokoladecka
23.09.10,11:08
chcela by som sa este opytat, ak by sme ako firma objednali reklamné predmety do hodnoty max. 16,60 €, tak je myslených tých 16,60 bez DPH?
tym padom by sme si mohli uplatnit DPH na vstupe pri nakupe rekl. predmetov a mohli by sme ich hodnotu uplatnit ako danovy vydavok?
napisala som to spravne? ak nie, poprosim opravte ma, pretoze sa rozhodujeme ake darceky nakupit pre nasich partnerov, preto budem rada, ak mi odpisete co najskor.
Maria3
22.12.10,18:57
Dobrý večer,
ešte mám dilemu s DPH - môžem si ju odpočítať, ak sme ako vianočné darčeky pre obchodných partnerov kúpili fľaše vína (cena 12 EUR + DPH). Mätie ma podstata reklamného predmetu - víno a možnosť odpočítania DPH. Vie mi niekto prosím poradiť? Vopred ďakujem.
Machulka
24.02.11,08:27
Firma s.r.o. za účelom zvýšenia obratu urobila akciu na hotovostný odber,napr. pri nákupe 100 Eur dostane náš odberateľ za cenu 0,01 Eura prací prášok, alebo mikrovlnku. Ako mám účtovať nákup týchto darčekov? A čo je mojou povinnosťou na výstupe??