VieraK.
17.11.07,18:49
Mám takýto problém - účtujem s.r.o.,ktorá ma potraviny a na mesačnej uzávierke majú uvedenú prijatú hotovosť a potom šeky. Ja som to celý rok účtovala takto: príjem hotovosti 211, šeky 261. No zistila som, keďže žiaden príjem za šeky neprišiel, že išlo o rôzne str. lístky, ktorými zákazníci platili. Firma tieto str.lísky potom použila na nákup tovaru. Bločky z reg.pokladní (ktorými firma nakupovala tovar do svojej predajne) som však všetky účtovala v hotovosti, pretože i keď tam bol kombinovaný nákup - hotovosť + str. lístok, bolo by to veľmi náročné všetko rozpočítavať, firma má strašne veľa nákupov. Je možné teraz nejakým interným dokladom priebežné položky preúčtovať?
Zoltán Kovács
17.11.07,18:30
Mám takýto problém - účtujem s.r.o.,ktorá ma potraviny a na mesačnej uzávierke majú uvedenú prijatú hotovosť a potom šeky. Ja som to celý rok účtovala takto: príjem hotovosti 211, šeky 261. No zistila som, keďže žiaden príjem za šeky neprišiel, že išlo o rôzne str. lístky, ktorými zákazníci platili. Firma tieto str.lísky potom použila na nákup tovaru. Bločky z reg.pokladní (ktorými firma nakupovala tovar do svojej predajne) som však všetky účtovala v hotovosti, pretože i keď tam bol kombinovaný nákup - hotovosť + str. lístok, bolo by to veľmi náročné všetko rozpočítavať, firma má strašne veľa nákupov. Je možné teraz nejakým interným dokladom priebežné položky preúčtovať?

K označenému prikladám na preštudovanie nasledovné linky:

http://www.porada.sk/t58853-platenie-stravovacim-poukazom.html
http://www.porada.sk/t61147-nakup-tovaru-do-predajne-za-stravne-listky.html
VieraK.
18.11.07,11:08
Ďakujem za priložené témy, celé som ich preštudovala, no jasnú odpoveď na môj problém som nedostala. Nemohol by mi niekto poradiť? Môžem priebežné položky preúčtovať interným dokladom na hotovosť v pokladni? Teda MD 211 a D 261, keďže predtým som kombinované nákupy za str. lístky a hotovosť celé účtovala ako úbytok hotovosti? Prosím o radu.
KEJKA
18.11.07,11:33
zaúčtovať môžeš, ale tvoje účtovanie priebežne nepovažujem za správne. Ai výraz "priebežné položky" mi nesedí.
Ako chceš ten zápis vydokladovať?
ako vúbec sedí pokladnica za celé obdobie? Platili poukážkami, pričom ty si to účtovala ako úbytok peňazí.... medzčasom mala byť aspoň 3x fyzická inventúra hotovosti, bolo by sa na to prišlo, že peniaze v pokladni nie sú v poriadku.
Záver....
určite treba vyrovanť tú 261, asi by to chcelo nejaký zápis o zistení prebytku na pokladni, ktorý účtovne vyrovnávaš zápisom 211/261 .
Zoltán Kovács
18.11.07,11:35
Svojím príspevok som chcel len poukázať na to, že takéto nákupy platené z prijatých stravovacích poukážok nie je celkom v poriadku.
sway
18.11.07,12:22
zaúčtovať môžeš, ale tvoje účtovanie priebežne nepovažujem za správne. Ai výraz "priebežné položky" mi nesedí.
Ako chceš ten zápis vydokladovať?
ako vúbec sedí pokladnica za celé obdobie? Platili poukážkami, pričom ty si to účtovala ako úbytok peňazí.... medzčasom mala byť aspoň 3x fyzická inventúra hotovosti, bolo by sa na to prišlo, že peniaze v pokladni nie sú v poriadku.
Záver....
určite treba vyrovanť tú 261, asi by to chcelo nejaký zápis o zistení prebytku na pokladni, ktorý účtovne vyrovnávaš zápisom 211/261 .

súhlasím, len maličká rada: a ja osobne by som si ID podložila tabuľkou v Excel, z ktorej by bolo jasné a zrozumiteľné aký bol kolobeh peňazí, šekov...
Ak bude neprehľadnosť, tak sa v tom budú hrabať pri prípadnej kontrole. Skúsenosť je taká, že ak je aj niečo problematické, ale riadne podložené a vysvetlené, je to OK.
Maruška54
18.11.07,13:58
bolo by to veľmi náročné
To máš pravdu že to je náročné, ja to tak ale robím lenže v jednoduchom účtovníctve, je to pracné, ale zákazníčka mala daňovú kontrolu a dostala som pochvalu za prehľadné spracovanie.