keyees
18.11.07,02:01
Dobrý deň, chcel by som poprosiť o radu, ako vyriešiť toto (ide o hrubo načrtnutý skutkový stav) :

Spoločnosť A má voči spoločnosti B pohľadávku splatnú v polovici roku 2002.
V polovici roku 2003 spoločnosť A postúpila predmetnú pohľadávku zahraničnej spoločnosti C. Koncom roku 2003 spoločnosť A podala na súd žalobu na určenie neplatnosti danej zmluvy o postúpení pohľadávky. Prvostupňový súd zmluvu vyhlásil za neplatnú, avšak v súčasnosti stále prebieha odvolacie konanie.
V polovici roku 2007 podala spoločnosť A žalobu na plnenie voči spoločnosti B.
Pretože prebieha konanie o určenie neplatnosti postupnej zmluvy, súd konanie prerušil v zmysle ustanovenia § 109 odsek 2 písmeno c) Občianskeho súdneho poriadku. V rámci vyjadrenia k žalobe už spoločnosť B vzniesla námietku premlčania s poukazom na ubehnutie štvorročnej premlčacej lehoty.

OTÁZKA : Ako prelomiť námietku premlčania?

Vopred ďakujem za vaše rady.
Please note, although no boardcode and smiley buttons are shown, they are still useable
josh
18.11.07,18:38
toto nie je na sto percent (nech sa vyjadria aj kolegovia pravnici), ale podanim zaloby sa lehoty prerusuju, tzn. neplynu.
aj ked si nie som isty, ci aj podanim zaloby o neplatnost zmluvy o postupeni pohladavky.
Danila
18.11.07,18:42
toto nie je na sto percent (nech sa vyjadria aj kolegovia pravnici), ale podanim zaloby sa lehoty prerusuju, tzn. neplynu.
aj ked si nie som isty, ci aj podanim zaloby o neplatnost zmluvy o postupeni pohladavky.Ja som prvý príspevok vymazala, lebo zadávateľ má v profile, že je právnik. Tak zareagujem na tvoj. Tu ide o pohľadávku firmy A a B. Medzi nimi sa nič nekonalo od roku 2002 do roku 2007. Takže námietka premlčania je pravdepodobne správna.
d3 !Ur3
19.11.07,15:57
Pohľadávka je premlčaná, s tým už neurobíš nič.

§ 400 ObZ
Zmena v osobe dlžníka alebo veriteľa nemá vplyv na plynutie premlčacej doby.

M I E R