marika.
18.11.07,07:55
Dobrý deň chcela by som sa opýtať ako to je zo stravným u SZČO.
Manžel je SZČO a mesačne si opisuje auto- PHM+6,20,-sk od kilometra, chodí na týždňovky a stravuje sa v reštauráciach čiže má len pokladničné bloky.
Moja otázka: či je možné tieto bloky za stravu dať do nákladov a v akej výške - za daných okoloností.

Za odpoveď ďakujem.
Paula
18.11.07,06:59
pozri príspevky v témach:

stravovanie SZČO

stravné SZČO
marika.
18.11.07,07:22
ale manžel nechodí na zahraničné pracovné cesty, chodí len na týždňovky mimo miesta podnikania ale stále je to na slovensku. Môže si dať to stravné do nákladov aj keď si dáva do nákladov auto?
Paula
18.11.07,07:32
ale manžel nechodí na zahraničné pracovné cesty, chodí len na týždňovky mimo miesta podnikania ale stále je to na slovensku. Môže si dať to stravné do nákladov aj keď si dáva do nákladov auto?


Náhrada za používanie automobilu nemá s nárokom na stravné nič spoločné. Na pracovnú cestu môže chodiť aj pešo:)
abel
18.11.07,07:45
Aby som ti to zhrnula do jednej odpovede, áno, má nárok na stravné a preukáže ho pokladničnými dokladmi . Okrem toho má nárok aj na výdavky na pohonné látky podľa spotreby + opotrebenie vozidla vo výške 6,20 za km.
abel
18.11.07,08:34
Dobrý deň chcela by som sa opýtať ako to je zo stravným u SZČO.
Manžel je SZČO a mesačne si opisuje auto- PHM+6,20,-sk od kilometra, chodí na týždňovky a stravuje sa v reštauráciach čiže má len pokladničné bloky.
Moja otázka: či je možné tieto bloky za stravu dať do nákladov a v akej výške - za daných okoloností.

Za odpoveď ďakujem.

služ. cesta
5 - 12 hodín = 89.- Sk
12 - 18 hodín = 135.- Sk
nad 18 hodín = 208.- Sk
marika.
18.11.07,17:41
Abel ďakujem ti veľmi pekne a ešte jedná otázočka na vyjasnenie a ak tomu dobre chápem keďže pracuje 12hod. denne 3týždne do mesiaca tak má nárok na odpísanie stravného vo výške 135,-Sk + podložené dokladom z pokladne áno? chápem tomu dobre?
abel
18.11.07,19:53
marika, ber tie odpovede každú samostatne.
V tej prvej píšem o nároku na stravné každej SZČO, samozrejme, musí ho preukázať napr. nákupom stravných lístkov alebo pokladničnými dokladmi zo stravovacieho zariadenia.
V druhej odpovedi som zvýraznila týždňovky, pretože ak by šlo o služobnú cestu, môže si vypísať cesťák a tam má nárok na stravné tak, ako som uviedla.
Uvediem ti príklad:
1) manžel býva v Bratislave a prevádzku má v Trnave (obchod, dielňu, kanceláriu a pod.). Jeho denné dochádzky do práce nie sú služobnými cestami a má nárok na stravné max. vo výške 89.- Sk ( podľa preukázateľného dokladu). Nemá nárok ani na cestovné náhrady ako daňovo uznateľné.
2) manžel býva v Bratislave a zohnal zákazku v Trnave, o týždeň v Nitre, potom v Košiciach a pod. Celý týždeň je mimo domova, preto si vypíše cestovný príkaz a stravné si uplatňuje podľa odpovede č. 2. Neuvádzaš ale, ako rieši počas toho týždňa ubytovanie?
marika.
19.11.07,16:28
Ahoj Abel manžel býva počas týždňovky u známeho čiže ubytovanie v nákladoch nemá. Takže ok stravné mu dám do nákladov 89,-Sk v plnej sume podloženými pokladničnými dokladmi. Ďakujem
Johanka
19.11.07,16:40
Aby som ti to zhrnula do jednej odpovede, áno, má nárok na stravné a preukáže ho pokladničnými dokladmi . Okrem toho má nárok aj na výdavky na pohonné látky podľa spotreby + opotrebenie vozidla vo výške 6,20 za km.

Stravné pri pracovných cestách sa zahŕňa do daňových výdavkov podľa §19 ods.2 písm. e/ Zákona o dani z príjmov s odvolávkou na Zákon o cestovných náhradách, stravné za odpracovaný deň podľa § 19 ods.2 písm.p/.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,
87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

Takže v tomto prípade stravné vo výške podľa prísp.č.6, bez dokladovania potvdenkami z reštaurácií ;).
Iba poznámka pre mariku - musí ísť o vlastné osobné MV a jeho používaním na podnikanie vzniká daňová povinnosť pre daň z motorových vozidiel.
marika.
19.11.07,16:53
Johanka takže v prípade môjho manžela si môže dať stravné do nákladov 89,-Sk denne bez dokladovania. Napr. v máji bol 20dní v práci mimo domova ale na slovensku tak odpis na stravné mu dám 20dní * 89,-? bez dokladovania bločkami z reštaurácie?
to je jasné že má zaplatenú daň z MV.
veronikasad
19.11.07,17:05
Johanka takže v prípade môjho manžela si môže dať stravné do nákladov 89,-Sk denne bez dokladovania. Napr. v máji bol 20dní v práci mimo domova ale na slovensku tak odpis na stravné mu dám 20dní * 89,-? bez dokladovania bločkami z reštaurácie?
to je jasné že má zaplatenú daň z MV.
Bez dokladovania v prípade, ak má zakúpené stravovacie poukážky /nedajú sa uplatniť v nákladoch spätne, napr. zakúpením v 11/07 - od začiatku roka/. Potom nemusí preukazovať, že si za ne kúpil obed v reštaurácii.

-------
Veronika
Johanka
19.11.07,17:05
Netrvá jeho pracovná cesta dlhšie ako 12 hodín ? Nepýtam sa koľko skutočne pracuje ..... ;)
Johanka
19.11.07,18:19
Bez dokladovania v prípade, ak má zakúpené stravovacie poukážky /nedajú sa uplatniť v nákladoch spätne, napr. zakúpením v 11/07 - od začiatku roka/. Potom nemusí preukazovať, že si za ne kúpil obed v reštaurácii.

-------
Veronika
Veronika, on je na pracovnej ceste, postupuje podľa §19 ods.2 písm.e/, ktorý sa odvoláva na Zákon o cestovných náhradách ....
Marianna01
19.11.07,18:34
Netrvá jeho pracovná cesta dlhšie ako 12 hodín ? Nepýtam sa koľko skutočne pracuje ..... ;)

no dievčatá, akokoľvek na to kukám - manžel chodí na týždňovky na služobky - prečo neriešime 24 hodinové stravné? počas napr. 3 dní a prvý a posledný podľa príchodu a odchodu...
Johanka
19.11.07,18:36
Však práve preto sa pýtam ... len marika nereaguje :).
Marianna01
19.11.07,18:37
Však práve preto sa pýtam ... len marika nereaguje :).

aha.... nechňápala som hneď :)
marika.
20.11.07,06:50
Ahojte dievčatá včera som bola už mimo PC.takže môj manžel ide do práce napr.: 1.10.07 - 20.10.07, 5dní je doma a potom je v práci zasa od 26.10.07 do 10.11.07. ak tomu dobre chápem za to obdobie čo je v práci mu dám do nákladov stravné vo výške 89,-Sk na deň a samozrejme s potvrdenkami. pochopila som to správne?
abel
20.11.07,08:08
marika, práve, že nie. Denné stravné vo výške 89.- Sk s povinným dokladovaním je v prípade SZČO, ktorá vykonáva prácu v mieste svojho podnikania.
Ak chodí na pracovné cesty mimo miesta svojho podnikania, vypíše si cesťák a tam stravné dokladovať nemusí - pozri ešte raz príspevok 10 od Johanky. Teraz sa tu bavíme o tom, či si nemôže môže uplatniť sadzbu 208.- Sk na deň, keďže je na pracovnej ceste viac ako 18 hodín.
Johanka
20.11.07,15:40
Môže :).
Marianna01
20.11.07,17:23
Marika, si z toho celá domotaná tuším. Takže ešte raz a pomaly:

Manžel odíde na služobku od 01.10 do 10.10 . V prvý deň a posledný deň služobky mu uznáš stravné podľa počtu hodín, koľko bol na služobke, tj ak bol napr 5 hodín a menej, neuznáš stravné vôbec, od 5-12 hod. je tuším stravné 89,- atď. Náhrady si tu na porade nájdeš. Za dni 2. - 9. mu už dáš stravné 208 Sk, keďže na služobke bol viac, ako 18 hod. Opäť je to podľa tabuliek. Počas trvania služobky manžel nemusí preukázať, že bol niekde obedovať, ani nemusí mať stravné lístky, nakoľko stravné mu chodí zo zákona.

Od 11. 10. do 14.10 bude manžel doma a bude pracovať vo svojej prevádzke. Počas týchto dní sa musí stravovať v reštauračnej prevádzke. Stravné vo výške 89,- mu môžeš dať do nákladov na základe dokladu z ERP alebo inej faktúry za stravovacie služby. Alebo si na tieto dni manžel zakúpi stravné lístky, z ktorých max. 89,- na deň mu môžeš dať do nákladov.

Polopatistickejšie to neviem vysvetliť, dúfam, že som ťa ešte viac nedomotala. :o
Johanka
20.11.07,17:28
Od 11. 10. do 14.10 bude manžel doma a bude pracovať vo svojej prevádzke. Počas týchto dní sa musí stravovať v reštauračnej prevádzke. Stravné vo výške 89,- mu môžeš dať do nákladov na základe dokladu z ERP alebo inej faktúry za stravovacie služby. Alebo si na tieto dni manžel zakúpi stravné lístky, z ktorých max. 89,- na deň mu môžeš dať do nákladov.

Polopatistickejšie to neviem vysvetliť, dúfam, že som ťa ešte viac nedomotala. :o
mimotemy alebo Marika niečo dobré uvarí (keď už toľké dni nebol doma ) a vykašlú sa 89 Sk do nákladov :).
abel
21.11.07,09:24
Marika, si z toho celá domotaná tuším. Takže ešte raz a pomaly:

Manžel odíde na služobku od 01.10 do 10.10 . V prvý deň a posledný deň služobky mu uznáš stravné podľa počtu hodín, koľko bol na služobke, tj ak bol napr 5 hodín a menej, neuznáš stravné vôbec, od 5-12 hod. je tuším stravné 89,- atď. Náhrady si tu na porade nájdeš. Za dni 2. - 9. mu už dáš stravné 208 Sk, keďže na služobke bol viac, ako 18 hod. Opäť je to podľa tabuliek. Počas trvania služobky manžel nemusí preukázať, že bol niekde obedovať, ani nemusí mať stravné lístky, nakoľko stravné mu chodí zo zákona.

Od 11. 10. do 14.10 bude manžel doma a bude pracovať vo svojej prevádzke. Počas týchto dní sa musí stravovať v reštauračnej prevádzke. Stravné vo výške 89,- mu môžeš dať do nákladov na základe dokladu z ERP alebo inej faktúry za stravovacie služby. Alebo si na tieto dni manžel zakúpi stravné lístky, z ktorých max. 89,- na deň mu môžeš dať do nákladov.

Polopatistickejšie to neviem vysvetliť, dúfam, že som ťa ešte viac nedomotala. :o
:D bohužiaľ nechodí, len má naň nárok :D