sisa11
18.11.07,09:55
Dobrý deň,
mám slovenské občianstvo, trvalý pobyt na Slovensku, som doktorand v ČR, kde som sa v roku 2007 zdržiavala s prestávkami 6 mesiacov na internáte (cca dva mesiace som bola na Slovensku a teraz som na študijnom pobyte v EÚ zahraničí). Moje príjmy tvoria doktorandské štipendium, cca 74250 CZK za rok, plus v ČR na dohodu za rok zarobím odhadom asi 53 tisic CZK a cca 600 CZK mesačne (mení sa to) je štipendium na podporu ubytovania (ktoré sa v ČR vypláca namiesto dotácií internátom), plus teraz dostávam Erazmus štipendium (ale to je predpokladám nezdaniteľné kdekoľvek). Sociálne poistenie si neplatím nikde a zdravotné za mňa na SK platí štát. Doteraz som podávala len jedno daňové priznanie, v ČR minulý rok, ako nerezident (aby mi vrátili strhnuté dane, na Slovensku som nemala povinnosť podať DP, lebo to bolo menej ako tých 40 neviem koľko presne tisíc).
Otázka, kde mám podať daňové priznanie a čo všetko mám do neho zahrnúť? Môžem si vybrať, v ktorej krajine :-), či musím v oboch? A ešte otázka mimo dane z príjmu, ale súvisí s hlavnou otázkou: hádam správne, že tak či onak budem musieť podať na SK ročné zúčtovanie zdravotného poistenia? A ak áno, z čoho vyrátam príjem, ktorý pre to bude podkladom?