brčko
18.11.07,11:23
Ku koncu decembra 2007 nastúpim do zamestnania po rodičovskej dovolenke. Pravdepodobne 31.3.2008 mi skončí PP. Som DNP, no 270 dní poistenia dosiahnem až v júli 2008.

1. Ak 31.3.08 ukončím PP, nezamestnám sa a 10.4.08 ochoriem, budem mať nárok na nemocenské (PN-ku)?
- zo zamestnania som v ochrannej lehote, ale mám DNP, ktoré trvá
- z DNP, ktoré síce trvá, nemám splnenú podmienku 270dní

2. Ak sa potom 20.4.2008 odhlásim z DNP a 1.5.2008 mi ochorie dcéra, budem mať nárok na ošetrovné (OČR)? A z oboch poistení?
- zo zamestnania som v ochrannej lehote do 12.5.2008
- z DNP som v ochrannej lehote do 1.6.2008

Máte s tým niekto praktickú skúsenosť?
Myslím, že v tomto prípade je jedno, či sa stal v roku 2007 alebo 2008, kedy už bude platiť nový zákon. Rozdiel by bol, keby som v roku 2007 pracovala, teda bola nemocensky poistená ako zamestnanec. Tieto dni by sa mi zarátali do dní nemocenského poistenia, pri posudzovaní nároku na PN z DNP v roku 2008.

Viete poradiť? Dakujem za vaše príspevky.
jankasm
19.11.07,10:09
Ku koncu decembra 2007 nastúpim do zamestnania po rodičovskej dovolenke. Pravdepodobne 31.3.2008 mi skončí PP. Som DNP, no 270 dní poistenia dosiahnem až v júli 2008.

1. Ak 31.3.08 ukončím PP, nezamestnám sa a 10.4.08 ochoriem, budem mať nárok na nemocenské (PN-ku)?
- zo zamestnania som v ochrannej lehote, ale mám DNP, ktoré trvá
- z DNP, ktoré síce trvá, nemám splnenú podmienku 270dní

2. Ak sa potom 20.4.2008 odhlásim z DNP a 1.5.2008 mi ochorie dcéra, budem mať nárok na ošetrovné (OČR)? A z oboch poistení?
- zo zamestnania som v ochrannej lehote do 12.5.2008
- z DNP som v ochrannej lehote do 1.6.2008

Máte s tým niekto praktickú skúsenosť?
Myslím, že v tomto prípade je jedno, či sa stal v roku 2007 alebo 2008, kedy už bude platiť nový zákon. Rozdiel by bol, keby som v roku 2007 pracovala, teda bola nemocensky poistená ako zamestnanec. Tieto dni by sa mi zarátali do dní nemocenského poistenia, pri posudzovaní nároku na PN z DNP v roku 2008.

Viete poradiť? Dakujem za vaše príspevky.

Nemám síce praktickú skúsennosť, ale skúsim odpovedať. ;)
1. Ak si bola na RD ako zamestnanec, tak potom sa Ti aj dni RD počítajú do počtu dní nemocenského poistenia, aj keď v skutočnosti je to poistenie počas RD prerušené. Takže potom 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnené ako zamestnanec.
A preto, ak by si po skončení PP nastúpila na PN alebo OČR, nebudú Ti ju vyplácať v ochrannej lehote zo zamestnania, pretože máš DNP, ktoré trvá. Preto by si dávku mala vyplácanú z DNP, nakoľko do dní NP ti pre splnenie nároku 270 dní započítajú aj dni zo zamestnania.
2. No, čo sa týka tohoto druhého prípadu, to je naozaj zaujímavé. Všade sa píše, že v prvom rade je zamestnanie, takže podľa toho by Ti mali vyplácať dávku v ochrannej lehote zo zamestnania. Ale ty si vlastne žiadnu ochrannú lehotu zo zamestnania nemala, pretože si bola DNP a tak si myslím, že budú brať ochrannú lehotu z DNP a z neho aj vyplácať dávku.

Snáď sa vyjadrí aj niekto, kto sa viac vyzná, tak počkajme. Aj ja som zvedavá ako by to malo byť. ;) Či je moja úvaha správna.
brčko
19.11.07,13:53
Nemám síce praktickú skúsennosť, ale skúsim odpovedať. ;)
1. Ak si bola na RD ako zamestnanec, tak potom sa Ti aj dni RD počítajú do počtu dní nemocenského poistenia, aj keď v skutočnosti je to poistenie počas RD prerušené. Takže potom 270 dní v posledných dvoch rokoch máš splnené ako zamestnanec.
A preto, ak by si po skončení PP nastúpila na PN alebo OČR, nebudú Ti ju vyplácať v ochrannej lehote zo zamestnania, pretože máš DNP, ktoré trvá. Preto by si dávku mala vyplácanú z DNP, nakoľko do dní NP ti pre splnenie nároku 270 dní započítajú aj dni zo zamestnania.
.

Janka, dakujem za tvoj príspevok. :)
K bodu 1. To čo som vyznačila tmavým, myslím, že platí len pri posudzovaní nároku na materskú (§49a) či už z povinného nemoc.poistenia alebo DNP, no neplatí pri posudzovaní nároku na PN z DNP. Z toho mi teda vyplýva, že nárok na PN by som kvôli existujúcemu DNP nemala.

Ide mi totiž o to: Chceme druhé dieta a v terajšom zamestnaní mi hrozí výpoved alebo zrušenie zamestnávatela. Najlepšie by bolo nájsť novú pracu, pretože nechcem zostať bez dôchodkového poistenia a ani bez penazí. No mám práve obavu z ukončenia PP v skúšobnej dobe z dôvodu možnej OČR, PN alebo tehotenstva. Preto by som si predtým najradšej vyčerpala u starého zamestnávatela vo výpovednej dobe aspon dovolenku, príp. čerpala OČR, no a ak by to bolo možné aj celú výpovednú dobu (ak nebude mať peniaze neviem, čo spravím). Uvažujem, či je pre mna výhodné DNP (s maximom z konca decembra 2007). Je tam až príliž vela možností-kombinácií, dokonca aj dlhodobá PN z dôvodu rizikového tehotenstva. No a to ma desí, že by som mohla zostať aj bez nároku na nemocenské, v prípade trvania DNP. Bohužial kamaráta zamestnávatela nemám. :mad:

No vdaka PORADE a jej trpezlivým poradcom som sa aspon v mojej situácii zorientovala. Za čo VAM VŠETKYM DAKUJEM!!!