nani0120
18.11.07,14:15
V júli tohto roka som zrušila prevádzku z dôvodu nerentabilnosti. Zostal mi tovar (bižutéria) + stojany, ktorý sa mi do dnes nepodarilo rozpredať. Ako mám postupovať, je potrebné takýto tovar zaúčtovať? V prípade, že stojany rozpredám pod cenu cez známych, mám to dať ako príjem do účtovníctva? Ďakujme veľmi pekne za odpoveď.
Rozalka
18.11.07,13:19
V júli tohto roka som zrušila prevádzku z dôvodu nerentabilnosti. Zostal mi tovar (bižutéria) + stojany, ktorý sa mi do dnes nepodarilo rozpredať. Ako mám postupovať, je potrebné takýto tovar zaúčtovať? V prípade, že stojany rozpredám pod cenu cez známych, mám to dať ako príjem do účtovníctva? Ďakujme veľmi pekne za odpoveď.
Tento príjem patrí do účtovníctva. Ak by si tovar nepredala, pri prípadnom zrušení živnosti by si ho zdanila tak-či-tak.
nani0120
18.11.07,13:46
Tovar už nerozpredám, nakoľko som prešla na iný sortiment (potraviny). Ako zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve tento tovar, koľko ho musím držať pre prípadnú kontrolu daňovákov? Ďakujem
Zita5
18.11.07,13:49
Zákon o dani z príjmu


§17 odst.


(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,


Použijete na úpravu ZD riadok 40-41 daňového priznania .



Dopĺňam
http://www.porada.sk/t21289-ukoncenie-zivnosti-co-s-majetkom.html?highlight=Ukon%E8enie+podnikania

http://www.porada.sk/t5369-uprava-zakladu-dane.html?highlight=%DAprava+z%E1kladu+dane
veronikasad
18.11.07,14:07
V júli tohto roka som zrušila prevádzku z dôvodu nerentabilnosti. Zostal mi tovar (bižutéria) + stojany, ktorý sa mi do dnes nepodarilo rozpredať. Ako mám postupovať, je potrebné takýto tovar zaúčtovať? V prípade, že stojany rozpredám pod cenu cez známych, mám to dať ako príjem do účtovníctva? Ďakujme veľmi pekne za odpoveď.
Súhlasím so Zita5
Ku dňu skončenia podnikania si mala urobiť inventúru zásob tovaru. V daňovom priznaní za rok 2007 upravíš základ dane o nespotrebované zásoby /tovar/ a neuhradené pohľadávky.

--------
Veronika
Zita5
18.11.07,14:10
Tovar už nerozpredám, nakoľko som prešla na iný sortiment (potraviny). Ako zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve tento tovar, koľko ho musím držať pre prípadnú kontrolu daňovákov? Ďakujem

Takže Vy nekončíte podnikateľskú činnosť a nerušíte živnostenský list , ale ste prešli na iný sortiment a pokračujete v podnikaní ? Ak je to tak , tak moja odpoveĎ v príspevku č.4 správna nie je .
skaspa
18.11.07,18:45
Tovar už nerozpredám, nakoľko som prešla na iný sortiment (potraviny). Ako zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve tento tovar, koľko ho musím držať pre prípadnú kontrolu daňovákov? Ďakujem
no pre účely daňovákov ho musíš držať dovtedy, dokedy ho budeš evidovať na sklade; ono sa nedá povedať, že za 5 rokov už ho nebudeš musieť mať pre účely daňovej kontroly, ty ho budeš mať dovtedy, dokedy ho nevyskladníš (stále ho budeš mať totiž v inventúre k 31.12. a keď ho tam mať nebudeš, môže daňová kontrola skúmať, kde je príjem z predaja tohto tovaru, alebo prečo už nie je na sklade); ja doporučujem ho predať za akciové ceny, takýmto predajom ho vyskladníš a keďže to bude za akciové ceny ani príjem z nich nebude vysoký, teda ani daň