Dáša Tajnayová
18.11.07,19:01
Uctujem v sustave jednoducheho uctovnictva a mam taky problem:
kupila som si auto pred 4 rokmi, tento rok bude posledny odpis, cize zost.hodnota 0 Sk. toto auto by som chcela predat hned v nasl.roku v januari este neviem presne za kolko. Ako je to dalej uctovane v uctovnictve? je potrebne mat kupno-predajnu zmluvu v uctovnictve a zahrneny prijem z predaja?
prosim o kazdu radu,nakolko tejto problematike nerozumiem.dakujem.
mysimis
18.11.07,18:03
Sumu za predaj vozidla dáš do príjmu ovplyvňujúcu základ dane. Na uvedené vozidlo je možné vystaviť faktúru.
Dáša Tajnayová
19.11.07,11:33
Dakujem pekne za odpoved. Este ma ale zaujima,ze ci je nutne mat v uctovnictve kupno-predajnu zmluvu,fakturu. Resp.aky doklad je potrebny mat na zahrnenie prijmu?
Este mam taku prosbu: ako to bude s naslednym zauctovanim prijmu za HM v bud.roku 2008,kedze si idem dat pozastavit zivnost na 1 cely rok 2008.

Dakujem.
Dáša Tajnayová
23.11.07,13:00
Prosim Vas,nie je tu nikto,kto by mi vedel poradit v tejto veci???

Dakujem.
Dáša Tajnayová
23.11.07,13:06
Prosim Vas,nie je tu nikto,kto by mi vedel poradit v tejto veci???

Dakujem.
Iwett
23.11.07,13:15
budeš postupovať rovnako, príjem z predaja HIM zdaníš ako príjem z podnikania ak presiahne 50% sumy podľa §11 ods.1 pís.a) aj ked máš pozastavenú živnosť. Samozrejme okrem neho všetky ostané príjmy. A ako doklad faktúra alebo kúpno-predajná zmluva.
Iwett
23.11.07,13:17
Uctujem v sustave jednoducheho uctovnictva a mam taky problem:
kupila som si auto pred 4 rokmi, tento rok bude posledny odpis, cize zost.hodnota 0 Sk. toto auto by som chcela predat hned v nasl.roku v januari este neviem presne za kolko. Ako je to dalej uctovane v uctovnictve? je potrebne mat kupno-predajnu zmluvu v uctovnictve a zahrneny prijem z predaja?
prosim o kazdu radu,nakolko tejto problematike nerozumiem.dakujem.
budeš postupovať rovnako, príjem z predaja HIM zdaníš ako príjem z podnikania ak presiahne 50% sumy podľa §11 ods.1 pís.a) aj ked máš pozastavenú živnosť. Samozrejme okrem neho všetky ostané príjmy. A ako doklad faktúra alebo kúpno-predajná zmluva.
Dáša Tajnayová
23.11.07,13:21
Prosim Vas,nie je tu nikto kto by mi vedel poradit v tej zaležitosti???

Ďakujem.
Iwett
23.11.07,13:23
ak nepresiahne tých 50% spolu s inými príjmami tak daňové priznanie podávať nemusíš
Dáša Tajnayová
25.11.07,13:11
Ďakujem velmi pekne za vysvetlenie.
Avsak je problem,pretoze na zaklade uvedeneho zakona presiahne 50%
zo sumy,takze zrejme treba podat danove priznanie za rok 2008.
Ale mam otazku: kedze budem mat pozastavenu zivnost,tak prijem z predaja auta bude mojim jedinym prijmom,pretoze ine prijmy ani vydaje mat nebudem,
z dôvodu nepodnikania. Ako to je vlastne potom pri vypocte danoveho priznania? od prijmu odpocitam nezd.cast zakl.dane na danovnika a vyjde mi zaklad dane a ten zdanim 19%?

Ďakujem.
KEJKA
25.11.07,13:21
prijem z predaja auta bude mojim jedinym prijmom,pretoze ine prijmy ani vydaje mat nebudem,
z dôvodu nepodnikania. Ako to je vlastne potom pri vypocte danoveho priznania? od prijmu odpocitam nezd.cast zakl.dane na danovnika a vyjde mi zaklad dane a ten zdanim 19%?

Ďakujem.
áno .
Iwett
25.11.07,20:13
podľa môjho názoru presne tak ako keby si podnikala. Príjem bude suma za automobil, výdaj bude 40% z príjmu, z toho vznikne základ dane, dole odpočítateľná položka /plná suma za rok 2008 - na nu má nárok každý/, prípadne poistné a všetko čo umožní odrátať zákon v roku 2008, a z toho 19%. Bežný postup ako pri podní daň.priznania.
Pekný večer
Iwett
25.11.07,20:18
Uctujem v sustave jednoducheho uctovnictva a mam taky problem:
kupila som si auto pred 4 rokmi, tento rok bude posledny odpis, cize zost.hodnota 0 Sk. toto auto by som chcela predat hned v nasl.roku v januari este neviem presne za kolko. Ako je to dalej uctovane v uctovnictve? je potrebne mat kupno-predajnu zmluvu v uctovnictve a zahrneny prijem z predaja?
prosim o kazdu radu,nakolko tejto problematike nerozumiem.dakujem.
podľa môjho názoru príjem za predaj auta, z toho dole 40% výdavky, vznikne základ dane, znížiť o nezdaniteľnú časť z rok 2008 /celú, na tú má nárok každý/, dole poistné,alebo čo bude umožňovať zákon za rok 2008 a z toho 19% dan.
Pe
kný večer
renča1
26.11.07,07:36
Pre začiatok je podstatné spomenúť, že ak dochádza k pozastaveniu živnosti čo i len viac než pol roka, tak takéto pozastavenie živnosti sa považuje ako keby došlo k skončeniu živnosti. Postupovať sa bude podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Ak sa živnosť pozastaví napr. k 31.12.2007, tak k tomuto dátumu je nutné uzavrieť účtovné knihy. Základ dane upravíš o nespotrebované zásoby , o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm.h) a i), o pomernú výšku finanč. prenájmu, nájmu pripadajúce na príslušné zdaňovacie obdobie….

Takže ak živnosť bude teda pozastavená k 31.12.2007, tak je potrebné aj osobné auto preradiť do osobného užívania (vyradiť ho z dlhodobého majetku). Predaj OA sa uskutoční na základe kúpno-predajnej zmluvy a príjem sa bude zdaňovať podľa § 8 ods.1 písm.c) zákona o dani z príjmov.
renča1
26.11.07,07:46
Nedá sa mi vstúpiť do svojho príspevku a upraviť ho. Chcela som doplniť k prvému odstavcu, že pri úprave základu dane sa bude postupovať za zdaňovacie obdobie r.2007.

Druhý odstavec, ktorý sa týka ohľadom zdaňovania príjmu z predaja OA sa bude týkať za zdaňovacie obdobie r.2008 vyplyvajúc z aktuálneho znenia zákona o dani z príjmu, ktorý môže byť aj neskôr zmenený.