pega29
18.11.07,18:42
Máme chatu v atraktívnej lokalite. Je plne vybavená všetkým, čo k pobytu patrí (bielizeň, riad, spotrebiče). Všetci sa pýtajú prečo ju neprenjímame. Som zamestnaný (príjem zo závislej činnosti) a tak som zisťoval, aké kroky by som musel vykonať. Zatiaľ som nielen na porade prišiel na toľko vecí až sa mi to nechce veriť :confused: a tak sa chcem opýtať na toto:
- Musím mať živnostenský list?
- Musím platiť odvody soc. a zdravotnej poisťovni nad rámec, ktorý uhrádza za mňa terajší zamestnávateľ?
- Musím si dať chatu, resp. ubytovanie "kategorizovať" ? Ak áno, komu?
- Musím mať nejaké povolenie hygienika a požiarnika?
- Daň z ubytovania upravuje miestne nariadenie obecného úradu, alebo nejaký iný zákon?
- Pri dani z príjmu si môžem uplatniť do výdavkov napr. poplatky za elektrinu, náklady na údržbu, daň z nehnuteľnosti, poistné a podobné celoročné výdavky, pokiaľ by som mal 2-3 týždenné pobyty za rok?
Je toho dosť, však? A to sme chceli len umožniť trochu relaxu aj iným, pokiaľ by mali záujem...:o
mjedo
22.11.07,06:55
Presne toto iste by aj mna zaujimalo...
Filip Glasa
22.11.07,09:07
ŽL netreba, ak nemáš ŽL nemusíš ani odvody, nie je to prevádzka tak hygiena a požiarnik asi ani nie, pri dani z príjmov si môžeš uplatniť paušálne výdavky, čo bude asi viac než tie naozajstné.
pega29
23.11.07,18:25
falap, kiežby to bola pravda.:(
Mne stačilo že som si prečítal http://financie.etrend.sk/111606/moje-pravo/etrend-radi-registracia-prenajimatelov-nehnutelnosti a už som písal do porady. Keď som sa v tom trochu hrabal na nete, fakt je dosť názorov a vyjadrení o tom, že treba ŽL. Poznám lokalitu, kde minulé roky sprostredkovala ubytovanie v súkromí pre obyvateľov obce informačná kancelária a tento rok to hodili na majiteľov objektov s tým, že už na to treba ŽL. Tak neviem.