ainecat333
18.11.07,18:48
poradte mi. poprosili ma účtovať občienskému združeniu. nemam v tejto teme skusenost. mam uctovat jednoduche alebo podvojne uctovnictvo?
victoria
18.11.07,18:01
Pokial sa tento rok este neuctovalo, je potrebne sa na zaklade minulorocneho obratu a toho ci OZ podnika alebo nepodnika rozhodnut pre jednoduche alebo podvojne uctovnictvo. Pokial neprekrocili obrat 3 miliony a nevykonavaju podnikatelsku cinnost staci viest jednoduche uctovnictvo.
ainecat333
18.11.07,18:26
a je nejaky rozdiel v penaznom denniku?
victoria
18.11.07,20:04
Rozdiel v peňažnom denníku nie je, len je potrebné rozlišovať príjmy a výdavky ovplyvňujúce a neovplyvňujúce daň z príjmu viac ako pri klasickom jednoduchom účtovníctve u živnostníka. Každá nezisková organizácia má svoje špecifiká a vždy je potrebné vychádzať zo stanov alebo inej zakladateľskej listiny, kde ma uvedene svoje hlavne nezdanovane cinnosti, posudzovat ci ma prijmy, ktore su zdanovanymi ako napriklad prijmy z reklamy, prenajmu .....
Uľa
22.11.07,07:57
Prosím vás o radu: TJ - združenie občanov má v stanovách uvedené nasledovné:
"Zdrojom majetku TJ sú príjmy z členských, oddielových a iných príspevkov, príjmy z telovýchovnej, športove, spoločenskej a ostatnej činnosti, z výnosov vedľajšieho hospodárstva a i iných povolených podnikateľských činností, ďalej dary, príspevky, dotácie, prípadne iné príjmy"
A teraz som na pochybách aké účtovníctvo viesť, pretože predtým viedli JÚ a neviem či je to správne. TJ dostáva príspevok od obce - ktorý nie je predmetom dane a jediným ďalším príjmom bolo vstupné na šporotvé podujatia, ktorú sú zase od dane oslobodené. Tak neviem ako začať. Poradíte mi, prosím?
victoria
23.11.07,06:54
Pokiaľ nepodnikajú a neprekročia obrat 3 milióny úplne vystačíš s jednoduchým účtovníctvom. To ze maju v stanovach napisane, ze zdrojom prijmov mozu byt az zdanovane prijmy z podnikatelskej cinnosti este neznamena ze ich skutocne aj maju.