majuska
18.11.07,23:04
Dobrý večer,

chcela by som vás poprosiť o názor na účtovné odpisy.
Do majetku firmy sme si v apríli 2007 zaevidovali motorové vozidlo, ktoré sme mysleli, že predáme za nejaké 2-3 mesiace. Takže kvôli tomu sme neúčtovali o účtovných odpisoch, ale keďže sa blíži koniec roka a vozidlo máme stále v majetku tak neviem či môžme dodatočne vypočítať a zaúčtovať účtovné odpisy. Tak neviem či to môžme nechať v roku 2007 bez odpisov a v roku 2008 začať účtovať aj účtovné odpisy. Ďakujem za každý názor.
Anja111
19.11.07,05:07
Dobrý večer,

chcela by som vás poprosiť o názor na účtovné odpisy.
Do majetku firmy sme si v apríli 2007 zaevidovali motorové vozidlo, ktoré sme mysleli, že predáme za nejaké 2-3 mesiace. Takže kvôli tomu sme neúčtovali o účtovných odpisoch, ale keďže sa blíži koniec roka a vozidlo máme stále v majetku tak neviem či môžme dodatočne vypočítať a zaúčtovať účtovné odpisy. Tak neviem či to môžme nechať v roku 2007 bez odpisov a v roku 2008 začať účtovať aj účtovné odpisy. Ďakujem za každý názor.
Najskôr sa musíte rozhodnúť, či sa jedná o tovar, alebo o DHM...
Používate vozidlo na dosahovanie zdaniteľných príjmov? Máte ho prihlásené na polícii? Zaplatili ste daň z MV?
majuska
22.11.07,20:14
ahojte, vozidlo máme zaradené normálne ako DHM v majetku, zaplatená je aj daň z motorových vozidiel. Ale našou hlavnou podnikateľskou činnosťou je práve predaj motorových vozidiel, takže sa nám stáva, že predáme aj vozidlo z majetku v priebehu pár mesiacov. Preto neviem či je možné dodatočne nejako doúčtovať účtovné odpisy.
KEJKA
22.11.07,20:25
Ak ste sa rozhodli auto zaradiť do majetku, predpokladám, že ste ho používali (hoci aj pár mesiacov). Preto ste mali účtovať odpisy - ako obvykle.
Ak ste predpokladali, že ho predáte, mohli ste si ho nechať ako tovar.....
....................
odpoved na otázku, čo s odpismi.... áno, môžete zaúčtovať odpisy aj spätne.
majuska
23.11.07,20:09
Zatiaľ ďakujem, ale teraz neviem, či môžem odpisy doúčtovať teraz v novembri za obdobie 4-11/2007 jednou sumou a potom pokračovať ďalej, lebo mne sa už nedá spätne doúčtovávať do mesiacov 4-10/2007.
majuska
23.11.07,20:11
Zatiaľ ďakujem, ale teraz neviem či môžem odpisy doúčtovať za obdobie 4-11/2007 jednou sumou a potom pokračovať ďalej mesačným účtovaním, lebo mne sa už nedá doúčtovávať spätne do obdobia 4-10/2007.
KEJKA
23.11.07,20:11
Zatiaľ ďakujem, ale teraz neviem, či môžem odpisy doúčtovať teraz v novembri za obdobie 4-11/2007 jednou sumou a potom pokračovať ďalej, lebo mne sa už nedá spätne doúčtovávať do mesiacov 4-10/2007.
:) lepšie neskro ako nikdy.:)
sama si si odpovedala...ked to nejde zachrániť, musíš to urobiť tak, aby aspon výsledok bol správny.
majuska
23.11.07,20:17
ďakujem veľmi pekne a ešte ak sa môžem opýtať na lízing - v marci 2007 sme prevzali na seba vozidlo na lízing (postúpenie) a v októbri sme predčasne vyplatili a ukončili túto zmluvu, ale teraz zasa neviem či je možné mať v nákladoch odpisy za toto krátke obdobie, keďže nespĺňame podmienku trvania lízingu.
KEJKA
23.11.07,20:29
to tu máš x-krát rozoberané....
pohľadaj, v posledných dňoch sa o tom diskutuje až-až.
majuska
23.11.07,20:31
ďakujem, už hľadám, akonáhle som to odoslala tak som si všimla predposlednú tému a potom som si dala aj vyhľadávanie