miquell
19.11.07,00:42
Dobry den prajem, viem ze obe tieto temy uz boli pomerne hlboko rozobrane, kedze zacinam so zivnostou rad by som sa nieco opytal. Premietol som si vsetky potencialne vydavky na moje podnikanie a vychadza mi, ze sa mi oplatia viac pausalne vydavky, teda 40 percent. Som oslobodeny od platenia DPH. Tym padom, nie som povinny viest uctovnictvo? Teda firme vyfakturujem iba sumu a to si necham poslat na ucet. Musim si vies nejaky penazny dennik alebo nieco podobne? A druhy okruh, potrebujem mat vytvoreny podnikatelsky ucet? A ak ano, mozem si platby za vedenie uctu este pridat do nakladov alebo tymi pausalnymi vydavkami mi zanika moznost si pridat cokolvek do nakladov, okrem soc,zdrav? A este by ma zaujimalo, ci spravne rozmyslam pri pausalnych vydavkoch mam ratat s tymto: vynosy-pausalne vydavky z toho odvediem odvody do ZP,SP, no musim dosiahnut 12nasobok minimalnej mzdy, z toho si potom odratam nezdanitelne minimum a z toho sa zaplati DzP? Fuha, no vela otazok, ale budem velmi povdacny ak mi s tym pomozete. Dakujeem
Anja111
19.11.07,05:27
Dobry den prajem, viem ze obe tieto temy uz boli pomerne hlboko rozobrane, kedze zacinam so zivnostou rad by som sa nieco opytal. Premietol som si vsetky potencialne vydavky na moje podnikanie a vychadza mi, ze sa mi oplatia viac pausalne vydavky, teda 40 percent. Som oslobodeny od platenia DPH. Tym padom, nie som povinny viest uctovnictvo? Teda firme vyfakturujem iba sumu a to si necham poslat na ucet. Musim si vies nejaky penazny dennik alebo nieco podobne? A druhy okruh, potrebujem mat vytvoreny podnikatelsky ucet? A ak ano, mozem si platby za vedenie uctu este pridat do nakladov alebo tymi pausalnymi vydavkami mi zanika moznost si pridat cokolvek do nakladov, okrem soc,zdrav? A este by ma zaujimalo, ci spravne rozmyslam pri pausalnych vydavkoch mam ratat s tymto: vynosy-pausalne vydavky z toho odvediem odvody do ZP,SP, no musim dosiahnut 12nasobok minimalnej mzdy, z toho si potom odratam nezdanitelne minimum a z toho sa zaplati DzP? Fuha, no vela otazok, ale budem velmi povdacny ak mi s tym pomozete. Dakujeem
Ak nie si platiteľom DPH, môžeš využiť paušálne výdavky. Paušálne výdavky zahŕňajú všetky Tvoje výdavky, okrem odvodov na ZP a SP.
Ak využiješ paušálne výdavky, tak nevedieš účtovníctvo, ale musíš si viesť záznamy o zdaniteľných príjmoch a o majetku.
Pri DP postupuješ tak, že od zdaniteľných príjmov odpočítaš 40 % paušálnych výdavkov, odvody do ZP a SP. Potom máš ešte nárok na odpočítanie NČ na daňovníka, (prípadne na manželku, ak spĺňaš podmienky). Ak si platíš životné, alebo obdobné poistenie a spĺňaš podmienky, môžeš si ho tiež odpočítať, až do výšky 12000 Sk. Tak sa dopracuješ k daňovému základu, z ktorého odvedieš 19 % dane. Prípadne si môžeš ešte uplatniť daňový bonus na deti, ale tiež len za predpokladu, že spĺňaš podmienky...
Podnikateľský účet potrebuješ a nezabudni ho nahlásiť aj na DU...
Zlata
19.11.07,06:24
Podnikaleľský účet SZČO nepotrebuje mať zriadený.
Nevýhoda zisťovania ZD paušálnymi výdavkami je tá, že v prípade, že ak žiada takáto osoba o úver v banke, či je to spotrebný, hypotekárny, stavebný... nastanú mu problémy, pretože banka vyžaduje výkazy a tie sa v tomto prípade nevyhotovujú.
miquell
19.11.07,07:34
Teda ak tomu spravne rozumiem, co sa tyka evidencie, potrebujem viest knihu prijimov, knihu pohladavok a podla zakona aj knihu zasob, nepredavam vsak ziadne vyrobky, takze nemusim to viest? resp. tam nebudem nic vypisovat. a ak by mi niekto vedel este povedat, ci su odvody co ZP a SP ohranicene aj zhora?
Dragašeková Mária
19.11.07,07:53
tak ako je určený min.VZ čo je min,mzda, tak je určený aj max. VZ do Soc.poisť. sú dva na nemoc.poistenie je to 1,5 násobok všeob.VZ t.j. 18761x1,5=28142,- Sk
Ostatné fondy 18761+3=56283,-Sk
Zdra.poistenie je do konca roku 2007 min.VZ 1064,- (7600+14%=1064,-Sk a max. je 56283,-Sk)
MD
Anja111
19.11.07,07:54
Teda ak tomu spravne rozumiem, co sa tyka evidencie, potrebujem viest knihu prijimov, knihu pohladavok a podla zakona aj knihu zasob, nepredavam vsak ziadne vyrobky, takze nemusim to viest? resp. tam nebudem nic vypisovat. a ak by mi niekto vedel este povedat, ci su odvody co ZP a SP ohranicene aj zhora?
Keď nemáš žiadne zásoby, tak budeš viesť iba knihu pohľadávok, ale podľa mňa budeš mať aj záväzky, (napr. odvody), a možno budeš mať DHM, takže musíš viesť karty DHM,...
A čo sa týka odvodov, tak pripájam link, v ktorom je tabuľka min. a max. VZ, rozdelená do skupín... Určite v nej nájdeš aj sám seba...

http://www.porada.sk/t64792-vymeriavacie-zaklady-na-odvody-od-1-10-2007-a.html