Naďa
02.03.05,20:09
Som súkromná osoba. Kúpila som časť budovy do vlastníctva a investovala som do jej rekonštrukcie, aby som v nej mohla podnikať. Vytvorila som s.r.o.(dvaja spoločníci, ja + iná osoba), ktorá má sídlo v zrekonštruovanej budove. Musím mať uzatvorenú nájomnú zmluvu (ja prenajímam svojej s.r.o.)? Musím účtovať nájomné v s.r.o. ak táto s.r.o. nie je majiteľom priestorov? Nová s.r.o. je zatiaľ v strate.

Podotýkam, že mám uzatvorené zmluvy o dodávke tepla, elektriny a pevnej linky bez nájomnej zmluvy.
zufrob
02.03.05,19:17
Sidlo spolocnosti by malo byt zdokladovane listom vlastnictva predmetnej nehnutelnosti. Ten je predpokladam na tvoje meno. Ale s.r.o. je samostatnym pravnym subjektom a je aj v tvojom zaujme mat zadefinovane podmienky vyuzivania tvojho sukr. majtku {aj ked ide o tvoju s.r.o.} . Nikdo ti nediktuje vysku najomneho, tak si stanov symbolicku korunu. Aj sa naje aj koza zostane cela.
adam
02.03.05,19:43
Nebude problém s DPH? Ja prenajímam nehnuteľnosť manželovi za symbolickú cenu, ale pri daňovej kontrole mi bolo povedané, že DPH musím odviezť z ceny obvyklého prenájmu v mieste prenajímaných priestorov....:-(
jozef35
02.03.05,19:45
prenajom priestorov moze byt aj beuodplatne, len za uhradu vedlajsich nakladov teplo,... atd ako pises, resp. to nie je dodavka ale refakturacia nakladov spojenych s užívaním priestorov
ondrejvla
02.03.05,19:53
Som súkromná osoba. Kúpila som časť budovy do vlastníctva a investovala som do jej rekonštrukcie, aby som v nej mohla podnikať. Vytvorila som s.r.o.(dvaja spoločníci, ja + iná osoba), ktorá má sídlo v zrekonštruovanej budove. Musím mať uzatvorenú nájomnú zmluvu (ja prenajímam svojej s.r.o.)? Musím účtovať nájomné v s.r.o. ak táto s.r.o. nie je majiteľom priestorov? Nová s.r.o. je zatiaľ v strate.

Podotýkam, že mám uzatvorené zmluvy o dodávke tepla, elektriny a pevnej linky bez nájomnej zmluvy.Naďa, ja by som na tvojom mieste, keďže aj ty si spoločníčkou s.r.o. skutočne prenajala nehnuteľnosť za symbolickú cenu, a zdôvodnila by som to tým, že tam máš vložené imanie, teda aj očakávanie zisku. Môžeš do zmluvy zabudovať aj klauzulu, že v druhom, prípadne treťom roku podnikania sa očakáva zisk, a vtedy bude vyhotovený písomný dodatok k tejto zmluve a nájomné bude obvyklé trhovým cenám. Energie a telefón máš na s.r.o., takže tu by som problém DPH nevidela, nakoľko inak by ti neboli uzatvorili zmluvu elektrárne.
Naďa
03.03.05,05:28
Ďakujem všetkým za odovede. Poučila som sa.