Fabrička
19.11.07,10:54
Zdravím všetkých kolegov ekonómov,
prosím kto mi poradí, alebo ma usmerní v mojom výklade ohľadom dane z výhry, jedná sa mi o výhry z reklamných a predajných súťaží v hodnote nad 5000,- Sk. Už som prečítala viac výkladov a názory sa rôznia. Ide mi o to, či pri výhre nad 5000,-SK, napr. 8000,-Sk je zdaniteľná celá výhra v hodnote 8000,- Sk, alebo len rozdiel 3000,- Sk (8000-5000),. Fakt som sa stretla s rôznymi názormi a neviem čo je z toho správne. Budem všetkým veľmi vďačná, že mi pomôžu vyriešiť moje neistotu. Jeden názor je že sa zdaňuje len rozdiel, iný zasa, že celá čiastka výhry za jednu cenu.
Ďakujem, teším sa na odpovede
Vladimír Ozimý
19.11.07,11:27
celá suma sa zdaňuje...par. 9 ods. 2 písm. n) vám to nelimituje, píše sa že oslobodené je príjem do 5000 sk ak nad je to príjem plne zdaniteľný podľa par. 8 a podlieha aj zrážkovej dani par. 43 ods 3 písm. d)
Fabrička
20.11.07,14:04
Ďakujem za odpoveď, radím sa preto, lebo odoberám Daňový typ z VERLAG DASHoFER a tam v č. 22/2007 túto problematiku člen SKDP Ing. Ľudovít Kocian uvádza, že pokiaľ by ceny z reklamnej súťaže prevyšovali hodnotu 5000 Sk, tak by sa zdaňoval rozdiel nie celá čiastka.
Preto som chcela vedieť viac názorov, lebo aj ja to tak chápem a aj to tak doteraz robím, že zdaňujem celú čiastku, nie len rozdiel nad 5000 Sk. Pridajte sa s názormi aj ďalší, ďakujem
Vladimír Ozimý
20.11.07,14:42
je to zaujímavé to by ma fakt zaujímalo na základe čoho on vychádza...neviem o čo sa opiera...ale v oslobodení je jasne napísané výhry do 5000 sk sú oslobodené a potom definícia čo sa chápu za tieto výhry. To mne jasne definuje ak je to nad 5000 oslobodenie nie je a nemám čo dať na vstup...