bubka77
19.11.07,14:08
Dobrý deň, vie mi,prosím, niekto poradiť, v akej forme je SZČO povinná viesť mzdy, či je na to potrený softvér, konkr. v akej forme má dávať zamestnancom (jednému) výplatnú pásku? Musí mať na to mzdový softvér?Alebo to môže aj ručne rátať?Potom ako majú vyzerať výplatné pásky?

Ďakujem za odpovede.
;)
vikinka
19.11.07,13:14
§ 130 Výplata mzdy-Zákonn.práce
(5) Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná.
Jana Motyčková
19.11.07,13:59
Softvér nie je nutný, mzdy môže robiť aj ručne. Formu výplatnej pásky si môže zvoliť sám. Musí mať na VP všetko, čo predpisuje ZP (viď prísp.2). Okrem všetkých tlačív pre SP, ZP a DÚ musí viesť aj evidenciu podľa Zákona o dani z príjmov, zákona o ZP, o SP. Pod tou evidenciou sa rozumie ročný mzdový list a ten musí obsahovať najmenej za zamestnanca :
meno a priezvisko, aj predchádzajúce
rodné číslo
dátum a miesto narodenia (pre SP)
adresu TP
mená, priezviská a RČ osôb na ktoré si uplatňuje NČ a daňový bonus
výšku jednotlivých NČ
za každý mesiac:
- počet dní výkonu práce
- úhrn zdaniteľných miezd
- sumy oslobodené od dane
- sumy poistného zamestnanca
- základ dane, nezdaniteľné časti, preddavok na daň
- daňový bonus
súčet jednotlivých položiek
dátum vzniku a zániku zdravotného poistenia (zvyčajne vznik a ukončenie PP)
za každý mesiac:
- počet dní za ktoré sa platí ZP
- príjem vstupujúci do VZ na ZP (bez obmedzenia na min. a max.)
- minimálny základ pre ZP
- výška preddavkov na ZP
- výška preddavkov zamestnávateľa na ZP
evidenciu údajov pre SP :
- VZ nebmedzený
obdobie prerušenia poistného
obdobie MD a RD
Johanka
19.11.07,14:19
Povinnosti zamestnávateľa vyplývajúce zo Zákona o dani z príjmov naájdeš tu http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#39
bubka77
20.11.07,05:29
Ďakujem všetkým za odpovede.
MarcelkaT
20.11.07,07:04
Ak sa nechceš trápiť s ručným počítaním ja by som si radšej kúpila SW na mzdy. Dostať ho aj pre 5 zamestnancov/nevadí že máš iba jedného/ a máš to bez problémov. Firma od ktorej si kúpiš reaguje na legislatívu a dáva to na vedomie každému kto má od nich SW. To je moja skúsenosť.