Alena U.
19.11.07,14:14
Ahoj, chcela by som sa spytat - jeden znamy dal rodicom peniaze za byt a teraz ho chce prepisat na seba, lenze mu ho nechcu "dat" kupno-predajnou zmluvou ale darovacou, do ktorej chcu navyse zahrnut formulu o tom, ze cokolvek bude chciet s tym bytom spravit, musia najprv odsuhlasit. Tvrdia, ze pri kupno-predajnej sa plati dan-je to pravda? A druha otazka - moze darovaciu zmluvu napadnut niekedy v buducnosti jeho brat?
Dakujem za odpoved :)
Vladimír Ozimý
19.11.07,13:26
je to zle zaradená otázka ale takže

ak rodičia majú trvalý pobyt dlhšie ako dva roky v byte potom ide o príjem oslobodený od dane podľa par. 9 ods 1 písm a) zákona 595/2003

ak rodičia tam nemali trvalý pobyt ale vlastnia ho viac ako päť rokov takisto ide o príjem oslobodený od dane podľa par. 9 ods 1 písm b)

Ak nie sú tieto podmienky splnené tak ide o príjem ktorý je predmetom dane pričom výdavkom je cena bytu za ktorú ho rodičia obstarali.

Čo sa týka darovacej zmluvy záleží ako je definovaná. Dá sa tam zaviesť vecné bremeno, pri porušení pravidiel má právo darca aby sa majetok vrátil do jeho rúk. Neviem hm skrátka rodičia vyzerajú byť prefíkaný :) buď nech mu to darujú alebo nech to predajú ale isto by som nezaplatil rodičom za byt a ešte aby mi hovorili čo s ním mám robiť...to mi príde divne...Čo sa týka darovania neviem či je to napadnuteľné bratom možno len v dedičskom konaní...neviem...
Monika Kováčová
19.11.07,14:56