Netka
19.11.07,15:11
Ahojte poraďáci,
prosím Vás neviete mi poradiť?
Chceme bratovi kúpiť psíka(maličkého) a už jedného máme(veľkého).
Veľký je môj a je zvyknutý na pozornosť ... doteraz bol maznáčik, bojím sa by nežiarlil (aj keď nebude mať prečo lebo staroslivosť o neho sa nezmení) ... a na základe žiarlivosti maličkému psíkovi neublížil.
Neviete mi poradiť ako najlepšie zoznámiť veľkého hava s maličkým. Nemáte skúsenosti? Viem, že je to individuálne a veľa záleží na inteligencii hava ale každá rada pomôže.
Ďakujem.
VladoaKatka
19.11.07,14:34
Vôbec nemusíte mať obavy. My sme mali dvoch vlčiakov. Jeden uhynul a ešte ten istý deň sme si kúpili šteňa vlčiaka 6 týždňového. Ten veľký, ktorého sme mali sa staral o neho ako matka o svoje dieťa. Keď malý podliezol plot, aby sa dostal do dvora a chcel ísť za nami v noci, on preliezol 1,6 m vysoký plot, aby ho chránil. Mal do krvi dohrýzané nohy, ale vôbec mu to nevadilo.Všetko mu trpel.Netrestali sme ani jedného, aj si poštekali po sebe aj sa pohrýzli, ale všetko bolo z tej vzájomnej lásky.

Tento rok na jar syn kúpil steňa - sučku vlčiaka. Mali sme obavy ako to príjmu naše psy. Už majú 5 a 9 rokov. Ten starší bol super, chránil ju a hral sa s ňou, ten mladší akosi chcel prejaviť, že "tu som pánom ja". Chviľu sa stretávali len pod najväčším dozorom, ale neskôr sa skamarátili. Aj sa rafli kvôli nej (však to je dáma), ale ublížiť by jej neublížili. Aj keď ju doviezol po cca mesačnej odluke zvítali sa, jašili sa, vyskakovali boli super.

mimotemyKeď mala vnúčka 6 mesiacov a v kočíku spala na dvore, my sme ešte nevedeli, že sa prebúdza, ale oni už pobiehali medzi nami a kočíkom, aby nás upozornili, že sa niečo deje. Teraz, keď im chce dať granule, veľmi jemno jej otvoria prsty jazykom a tak zoberú granule.
Bionda
19.11.07,18:36
Trochu musím oponovať, lebo je to naozaj iné, ak bol ten psík doteraz sám a maznák. To náš Biondo tiež bol sám a keď sme kúpili dom , krásavec sa sťahoval a veru dostal zrazu novú malú kamarátku, ktorá občas visela z jeho tlamy- najmä ak už jej otravovania mal dosť a chcela sa pozrieť labradorovi (večne hladnému) do misky. Je to všetko na maliteľoch, treba ich pod dozorom socializovať, najmä toho vášho miláčika. Nenechať ichg zo začiatku úplne samých spolu, zbližovať ich postupne.
Dnes aj náš Biondo sa občas zníži a mám pocit, že nemá 6 , ale že je na úrovni mladej výmyselnej feny a tak sa raz nechal uniesť, že rozšklbali všetky noviny, čo neboli v schránke , ale len zastrčené, že Biondo ich vytiahol a držal, aby krpatá mohla riadne narobiť čo najviac šklbancov.
lukacka
02.12.07,14:54
Prajem pekný večer,
odborníci odporúčajú privykať psov k sebe nasledovne:(odcitujem to z múdrej knihy)
Nové šteňa je potenc.narušiteľom teriotória psa starousadlíka.Nedovoľte šteňatu,aby skákalo na staršieho psa-považoval by to za provokáciu.
Skontaktujte ich, keď sú obe zvieratá pokojné a odmeňte psa za poslušnosť v prítomnosti nováčika. Pokračujte v pochvalách a odmenách staršieho psa pred šteňaťom.Každý pes by mal mať aj vlastné lôžko na jeho súkrom.mieste.
Pri predstavovaní šteňaťa star.psovi je ideálne,keď je šteňa vo svojej klietke.Psa môžete nechť preskúmať nový prárastok bez obavy,že ho tým skľúčite.
Dúfam,že som poradila:)
Bionda
03.12.07,12:52
Musím sa pri tvojom príspevku Lukacka pousmiať, keď som si to predstavila. Každé šteňa poskáče každého a všetkých - jasné sú aj také ktoré sú problematické a tie sú utiahnuté, ale to nie je normálne. Každí chovateľ mi dá zapravdu, že aj normálny dospelý pes nikdy neublíži šteňaťu ak aj domŕza, ak aj príde k nejakého incidentu, nikdy by to nemalo byť ohrozujúce pre šteňa, starší psík si tak vytvára autoritu. To treba zažiť, vstup každého zvieratka do rodiny, ako aj privykanie na jednotlivých členov. Veľmi dobre si spomínam aj na to ako sme priniesli malé mačiatka a to si viete predstaviť nášho krásavca Bionda ako ich chcel zlikvidovať, ale naučili sme ich spolu a dnes keď vidím ako občas prenáša v papuli našej mačky hlavu ( jasné živú , len telo je trčí) a ona jediná môže chodiť na našom pozemku, tak viem, že aj starého psa viete naučiť a privyknúť na kade-čo, len to chce trpezlivosť a lásku pre obe strany a jasné čas!