mickeynator
19.11.07,17:13
moja znama ma takyto problem, zatial som sa ale k vysledku nedostal, viete niekto poradit???

Vdaka
Miso

V auguste 2003 som si kupila auto (fiat punto) a nasledne som ho napisala na svoju "firmu". Podnikam ako zivnostnik a vediem jednoduche uctovnictvo. V prvom roku pouzivania auta som do uctovnictva zahrnula odpis auta aj spotrebu PHM - podla jazd, ktore som absolvovala za ucelom podnikania. V nasledujucich rokoch som si neuctovala ani odpisy ani PHM, nakolko som auto na podnikanie nepouzivala.

V roku 2004 sa mi narodila dcera a v od maja 2005 som mala podnikanie pozastavene. Obnovila som ho vo februari 2007.

Momentalne sa chystam auto predat, ale neviem, ako to urobit tak, aby som neplatila zbytocne vysoke dane. Mam auto previest na seba ako sukromnu osobu? Ak ano, zauctujem to ako odvod do osobnej spotreby? Ale v akej vyske, ked som si odpisy neuctovala? Mozem nasledne auto predat s oslobodenim od dane?

Ak to takto nejde, existuje moznost, ze auto najprv niekomu darujem a ten niekto ho potom preda?
Zoltán Kovács
19.11.07,16:37
moja znama ma takyto problem, zatial som sa ale k vysledku nedostal, viete niekto poradit???

Vdaka
Miso

V auguste 2003 som si kupila auto (fiat punto) a nasledne som ho napisala na svoju "firmu". Podnikam ako zivnostnik a vediem jednoduche uctovnictvo. V prvom roku pouzivania auta som do uctovnictva zahrnula odpis auta aj spotrebu PHM - podla jazd, ktore som absolvovala za ucelom podnikania. V nasledujucich rokoch som si neuctovala ani odpisy ani PHM, nakolko som auto na podnikanie nepouzivala.

V roku 2004 sa mi narodila dcera a v od maja 2005 som mala podnikanie pozastavene. Obnovila som ho vo februari 2007.

Momentalne sa chystam auto predat, ale neviem, ako to urobit tak, aby som neplatila zbytocne vysoke dane. Mam auto previest na seba ako sukromnu osobu? Ak ano, zauctujem to ako odvod do osobnej spotreby? Ale v akej vyske, ked som si odpisy neuctovala? Mozem nasledne auto predat s oslobodenim od dane?

Ak to takto nejde, existuje moznost, ze auto najprv niekomu darujem a ten niekto ho potom preda?

Predaj motorového vozidla, ktorý bol zaradený do obchodného majetku podnikateľa nie je oslobodený od platenia dane z príjmov do 5 rokov od vyradenia. Ak k predaju dôjde po piatich rokoch od vyradenia, tak príjem je oslobodený od platenia dane z príjmov.
veronikasad
19.11.07,16:41
Ak bude predajná cena nižšia ako zostatková, daň z príjmu z auta platiť nebudeš.

--------
Veronika
Fragaria
19.11.07,16:48
Podľa mňa má auto nulovú odpisovú hodnotu už má 4 roky. Daruj ho manželovi.Ale nech sa vyjadria ešte skúsenejší poraďáci.
veronikasad
19.11.07,16:50
Podľa mňa má auto nulovú hodnotu už má 4 roky. Daruj ho manželovi.
V príspevku píše, že ho odpisovala len jeden rok.
Zoltán Kovács
19.11.07,16:50
Podľa mňa má auto nulovú hodnotu už má 4 roky. Daruj ho manželovi.

Prerušila odpisy, takže v účte ešte má cenu 3/4 OC.Bolo odpisované iba jeden rok.
Zoltán Kovács
19.11.07,16:52
Podľa mňa má auto nulovú odpisovú hodnotu už má 4 roky. Daruj ho manželovi.Ale nech sa vyjadria ešte skúsenejší poraďáci.

Ak nemajú rozdelené BSM, tak manželovi by zbytočne darovala, nevzťahovalo by sa na to oslobodenie (na predaj auta manželom).
Fragaria
19.11.07,16:55
Súhlasím so Smith. Neprečítala som si to dôkladne sori.
Fragaria
19.11.07,16:57
Tak by som ho darovala otcovi .
mickeynator
19.11.07,21:15
a ako potom s otcom (pripadne iny prislusnik alebo znamy ...) ako to bude s jeho priznanim? nebude on sam musiet platit dan z predaja??
Zoltán Kovács
19.11.07,21:20
a ako potom s otcom (pripadne iny prislusnik alebo znamy ...) ako to bude s jeho priznanim? nebude on sam musiet platit dan z predaja??


§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Otec, alebo iný príbuzný (okrem manžela), resp. známy to auto nemal v obchodnom majetku, teda predaj je oslobodený od dane.
mickeynator
19.11.07,21:34
super, dik
Chava
21.11.07,16:19
Ešte by som sa k tomu ale chcela chcela spýtať v akej cene ho má potom vyradiť, keďže nebolo odpisované, resp. odpis zauctovala len prvy rok.

Eva
mickeynator
22.11.07,16:21
pri zauctovani vyradenia v JU to auto vyradujem v 3/4 hodnote nadobudacej ceny? (v prvom roku bolo odpisanych 1/4 hodnoty)

alebo si mozem uplatnit este nejaky odpis, ktory by bol v hodnote 3/4 nadobudacej ceny a potom vyradit darovanim v nulovej hodnote?

dakujem
Miso
latka
25.03.08,14:21
prosím a poradíte mi ako auto vyradené z podnikania a preradené do osob. užívania k 31.12.2006 predám v 07/2007 zdaním tento príjem ako príjem z podnikania?, alebo ako ostastné príjmy - z predaja hnuteľnej veci priamo v daňovom priznaní?
Zoltán Kovács
25.03.08,14:25
prosím a poradíte mi ako auto vyradené z podnikania a preradené do osob. užívania k 31.12.2006 predám v 07/2007 zdaním tento príjem ako príjem z podnikania?, alebo ako ostastné príjmy - z predaja hnuteľnej veci priamo v daňovom priznaní?

Ostatný príjem podľa §8 ZoDP.
latka
25.03.08,14:31
ďakujem veľmi pekne - išlo mi vlastne o to aby som náhodou nepokrátili základ dane pre odvody do poisťovní a chcela som sa uistiť - veľmi pekne ďakujem
certik
28.03.08,20:28
A čo ak ide o leasingované vozidlo? SZCO auto vyradil z obchodného majetku a pár mesiacov potom ho predal. Príjem zdaní a môže si uplatniť výdavky vo výške nesplatenej istiny ku dňu vyradenia z obch.majetku?
L-M
13.09.11,08:19
Dobrý deň, poprosím o radu- podnikateľ si kúpil auto v r. 1996 používal ho, odpísal a vyradil z majetku, ale v TP je stále vedené na IČO. Nebude problém ak ho predá ako FO-nepodnikateľ, podnikateľovi. V tom prípade by o danom MV neúčtoval, kedže je vyradené z majetku už dávno a aj od dane z príjmu je oslobodené, keďže od vyradenia už prešlo 5 rokov. V takomto prípade by sa suma za ktorú ho predá, neuvádzala nikde.
Vlastne keďže auto je už vyradené- môže ho predať aj ako FO podnikateľ, je platca DPH? Už som celá domotaná, poradíte mi prosím??
L-M
13.09.11,08:58
Dobrý deň, poprosím o radu- podnikateľ si kúpil auto v r. 1996 používal ho, odpísal a vyradil z majetku, ale v TP je stále vedené na IČO. Nebude problém ak ho predá ako FO-nepodnikateľ, podnikateľovi. V tom prípade by o danom MV neúčtoval, kedže je vyradené z majetku už dávno a aj od dane z príjmu je oslobodené, keďže od vyradenia už prešlo 5 rokov. V takomto prípade by sa suma za ktorú ho predá, neuvádzala nikde.
Vlastne keďže auto je už vyradené- môže ho predať aj ako FO podnikateľ, je platca DPH? Už som celá domotaná, poradíte mi prosím??
Prosím poradí mi niekto
veronikasad
13.09.11,09:02
Dobrý deň, poprosím o radu- podnikateľ si kúpil auto v r. 1996 používal ho, odpísal a vyradil z majetku, ale v TP je stále vedené na IČO. Nebude problém ak ho predá ako FO-nepodnikateľ, podnikateľovi. V tom prípade by o danom MV neúčtoval, kedže je vyradené z majetku už dávno a aj od dane z príjmu je oslobodené, keďže od vyradenia už prešlo 5 rokov. V takomto prípade by sa suma za ktorú ho predá, neuvádzala nikde.
Vlastne keďže auto je už vyradené- môže ho predať aj ako FO podnikateľ, je platca DPH? Už som celá domotaná, poradíte mi prosím??
Ak máš v účtovníctve záznam o vyradení auta z firemného majetku, auto môže predať len ako fyzická osoba -nepodnikatel, na základe KZ (nie na faktúru), ak nechce platiť daň z príjmu.
L-M
13.09.11,09:45
Ak máš v účtovníctve záznam o vyradení auta z firemného majetku, auto môže predať len ako fyzická osoba -nepodnikatel, na základe KZ (nie na faktúru), ak nechce platiť daň z príjmu.
ďakujem pekne veronikasad,
ak podnikateľ predáva podnikateľovi môže tam byť tiež len kúpno predajná zmluva, nemusí byť faktúra nie? A šte ma napadol jeden prípad neodoodpisované MV kategórie N vyradené k 30.9.10, TP vedený stále na IČO- predané - KPZ pospísaná 12.10.10- predávané podnikateľ podnikateľovi, platca DPH platcovi DPH - určená suma s DPH, DPH odvedené, príjem zahrnutý v príjmoch za tovar a služby a vo výdavkoch DZC MV. Nie je to problém, keď už bolo vyradené k 30.9.10 ? Pekne domotané...