Beatrice
19.11.07,18:26
Prosím Vás poraďte mi, či správne evidujem zahraničnú došlú faktúru.
Faktúra došla z Poľska a je vystavená v EUR a tiež je vykázaná v PLN/poľskej mene/. Ja som ju preratúvala kurzom PLN.
Teraz neviem, či som nemala prerátať iba kurzom v EUR. Neviem či je to chyba.
Prosím poraďte, ďakujem
Marianna01
19.11.07,18:36
keď je v dvoch menách, doporučujem evidovať v mene, v ktorej ju budeš uhrádzať.
Beatrice
19.11.07,18:42
Ona je vlastne uvedená takto: Valuta transakcií: EUR a nižšie je iba tá suma EUR aj PLN.
Zahraničná firma niekedy vezme aj zloty aj EURá.
Marianna01
19.11.07,18:45
ale veď tam je to uvedené, že to má byť v EUR. Možno pre vlastné potreby je pre nich jednoduchšie, že to uvedú aj v zlotych. Nemusia potom preratúvať.
vikinka
19.11.07,18:47
A doklad o zaplatení je uvedený v akej mene?
Beatrice
19.11.07,18:47
Teraz sa bojím, či nemusím všetky faktúry ešte raz zaevidovať v EUR, kvôli DP DPH /samozdanenie/
Beatrice
19.11.07,18:49
viackrát prevzali zloty ako EURá
Marianna01
19.11.07,18:53
evidentne im je jedno, v akej menej uhrádzaš. Doporučujem teda v smernici určiť, akú menu budeš evidovať, pokiaľ budeš mať dve meny na faktúre. Aby si potom nemusela prepočítavať DPH...
vikinka
19.11.07,18:53
EURá mohli byť na fa.uvedené orientačne,ale platiť sa mohlo v zlotych,takže by som robila prepočet meny,ktorú som zaplatila za dodaný tovar na základe dokladu o zaplatení.
Beatrice
19.11.07,18:56
áno rozumiem, čiže nič sa nestalo, keď som to takto zaevidovala.
Zároveň ďakujem za Vašu pomoc.
Iwett
13.01.08,15:47
Chcela by som sa spýtať, mám faktúru za tovar a predávajúci má české DIČ a je na nej vyčíslená DPH. Do odpočtu nepôjde, ale do nákladov môžem dať sumu s dph, alebo bez? Ďakujem:mee:
KvetkaK
13.01.08,16:08
Do nákladov ide suma aj s DPH.
Iwett
13.01.08,16:10
dakujem veľmi pekne.......:)
Iwett
20.01.08,14:34
Dobrý večer prajem, chcem sa spýtať, mám zahraničnú faktúru z nejakej firmy z Viedne a nenašla som na nej žiadne dič ani telefon, len adresa. Mám ju samozdaniť???Ďakujem
vikinka
20.01.08,14:44
Je na fa.uvedený odberateľ s IČ DPH SK?Over si na stránke www.drs.sk zahraničného platiteľa DPH,ak je platiteľ dodávateľ aj odberateľ a fa.je bez DPH ,treba samozdaniť.
Iwett
20.01.08,15:49
Je na fa.uvedený odberateľ s IČ DPH SK?Over si na stránke www.drs.sk zahraničného platiteľa DPH,ak je platiteľ dodávateľ aj odberateľ a fa.je bez DPH ,treba samozdaniť.
ďakujem veľmi pekne, skusim..:)
JankaO
20.01.08,16:06
Dobrý večer prajem, chcem sa spýtať, mám zahraničnú faktúru z nejakej firmy z Viedne a nenašla som na nej žiadne dič ani telefon, len adresa. Mám ju samozdaniť???Ďakujem

A fa je vystavená s ich DPH alebo bez? A za čo to je? Odberateľ je na Fa tiež uvedený ako plátca DPH?
Iwett
20.01.08,18:31
Je na fa.uvedený odberateľ s IČ DPH SK?Over si na stránke www.drs.sk zahraničného platiteľa DPH,ak je platiteľ dodávateľ aj odberateľ a fa.je bez DPH ,treba samozdaniť.
prosím Vás ja to tam neviem nájsť....neporadí mi niekto ako mám tu firmu vyhladať?:confused:
emik
01.02.08,08:10
prosím Vás ja to tam neviem nájsť....neporadí mi niekto ako mám tu firmu vyhladať?:confused:

Iwett, cez link uvedený nižšie môžeš overiť IC DPH zahraničnych firiem
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=SK

ale pišeš, že máš len adresu firmy, tak asi musiš kontaktovať firmu
ZuzanaP
03.07.08,04:20
SZČO - so slovenskou živnosťou pracuje pre slovenskú firmu v Holandsku. Potrebuje vystaviť faktúru. Napísal mi sumu v EUR.

Fa vystavím, tak že si tie EUR prepočítam kurzom napr. dnešným a na fa uvediem obe sumy. Alebo to treba faktúrovať iným spôsobom?

Ďakujem:)
berry
03.07.08,04:53
Keď pre slovenskú firmu , tak môžeš faktúrovať aj v slovenských korunách. Ale ak už si vystavila v EUR tak ju prepočítaš kurzom ktorý pripadá na deň vystavenia a uvedieš tam sumu aj SKK. Pretože účtovníctvo musíš viesť v slovenských korunách.
ZuzanaP
03.07.08,05:00
Keď pre slovenskú firmu , tak môžeš faktúrovať aj v slovenských korunách. Ale ak už si vystavila v EUR tak ju prepočítaš kurzom ktorý pripadá na deň vystavenia a uvedieš tam sumu aj SKK. Pretože účtovníctvo musíš viesť v slovenských korunách.


To mi je jasné, ale odberateľ požaduje vystavenia fa v EUR, nakoľko sú práce vykonávané v Holandsku. Možno o nič nejde a ja som to zase zbytočne pomotala.
Martina CF
03.07.08,13:59
Ahojte. Prišla mi faktúra z Francúzska za prístup do databázy. Je potrebné samozdanenie?