Jana KE
20.11.07,07:22
Som zamestnaná a daňové priznanie za mňa podáva zamestnávateľ. Prenajala som byt a mám z neho ja čistý príjem 2000 Sk mesačne. Aká je výška pre tento rok ( ja neviem ako sa tomu hovorí : oslobodenie? nezdaniteľná časť?), aby som nemusela priznávať. Marí sa mi, že to bude nejak tesne.
zltalienka
20.11.07,06:30
Prijmy z prenajmu su v roku 2007 oslobodene do vysky 24 900 Sk (v pripade, ze na prenajom bytovych priestorov nemate zivnost)
Pre blizsie info pozrite §9 ods.1 pism h) a j) zakona o dani z prijmov (688/2006 Z.z.)
vikinka
20.11.07,06:35
Pri prenájme doplním povinnosť registrácie sa na DÚ do 31.12.2007 ako prenajímateľ.
patológ
01.12.07,18:53
Zdravím,
len mám dotaz - asi je nesprávne čistý príjem, lebo ten nikoho nezaujíma, skôr ide o celkový príjem (nájom, energie, zisk) a z toho sa odpočíta spomínaných 24900.- a následne výdavky 40% alebo vedenie jednoduchého
učtovníctva, kde by sa odpisovali skutočné náklady (do spoločenstva - nájomné plus energie) . Neviem, či som to teda dobre pochopil.
A teraz čo by bolo výhodnejšie si vybrať? Najomné je 4000.-, energie 1200.- plus zisk 2000.- / mesiac. To je zároveň aj otázka: Ďakujem.
betka
02.12.07,11:03
Zdravím,
l
A teraz čo by bolo výhodnejšie si vybrať? Najomné je 4000.-, energie 1200.- plus zisk 2000.- / mesiac. To je zároveň aj otázka: Ďakujem.

1. Buď uplatnuˇjeme paušálne výdavky vo výke 40% (podmienkou je, že nesmieme byť platitemi DPH-hovorí o tom par. 6/10 ZDP....)

a. energie platí prenajímateľ. Je to uvedené v NZ, na kt. kladiem vždy dôraz akým spôsobom sú energie v NZ uvedené, aposob ich vysporiadania...... Mojim príjmom je suma 5200 Sk, je to príjem, kt. dostanem od nájomcu. Z toho si uplatním paušálne výdavky 40% (2080, Sk), teda P-V=3120, Sk. paušálny výdavok obsahuje výdavky spojené z prenájmom: energie, bežné opravy a údržbu, daň z nehnuteľnosti.......
b. energie platí nájomca, pričom má uzatvorenú zmluvu s energetikou, plynármi, vodárňami a Fa chodia priamo jemu. Príjem 4OOO, Sk výdavok-1600, Sk rozdiel: 2400 Sk

2. Uplatńujem skutočné výdavky-vediem účtovníctvo.

a. budovu mám zaradenú v OM: ako daňový výdavok si uplatním: odpisy, opravy, údržbu, energie, ....príjem: 4OOO, Sk výdavky.....môžem dosiahnuť i "stratu" z prenájmu

B. budovu nemám v OM a teda nemám takmer žiadne výdavky. nemôžem vykonávať opravy-nemám budovu v OM, nedám si do výdavkou-daň z nehnuteľnosti-nemám budovu v OM, ..
Tento postup 2b nikto nepoužíva (ožno málokto). Pričom treba zvážiť, či zahrniem do OM budovu, alebo nie. Má to svoje výhody, i nevýhody.

Treba optimalizovať svoje daňové výdavky,
betka
02.12.07,11:36
Musím upozorniť na jednu skutočnosť, niektorí prenajímatelia sa snažia za každú cenu daˇť svoju nehnuteľnosť do OM, aby si mohli daˇť do daňových výdavkov musím povedať, že niekedy i smiešne sumy..
Zaradia do OM v nulovej cene, nemôžu si uplatniť odpisy, pretože nemajú doklady, stavali možno svojpomocne v minulosti, resp. cena-ZC by sa mohla pohybovať v sumičkách ako je napr. 200 tis. Sk, niekedy omnoho menej..

Kúpili si svoje byty, v kt. predtým bývali, za nejakých 30 tis. Sk. ......... a prenajali..a potom sa zaradili do majetku, aby si mohli uplatňovať svoje daňové výdavky za energie.....

.....a potom nakoniec zistia, alebo niektorí vôbec nezistia skutočnosť, že predali byt, kt. bol v OM. Predali ho za 1 mil. Sk a tento príjem nezdanili vôbec. Tu si treba dávať pozor, či tú nehnuteľnosť budem chcieť v budúcnosti predať, a či sa mi vôbec oplatí zaradiť do OM. (V týchto prípadoch neoplatí...)


mimotemy niekedy sa zamýšľam nad sprotosťou mnohých podnikateľov, či nepodnikateľov...."musím naháňať náklady", :eek:
V duchu si pomyslím svoje. Ale ja nechcem žiadne náklady, ja chcem zisky, radej budem platiť vysoké dane...:)
patológ
02.12.07,15:18
Ak som to teda dobre pochopil, asi je lepšie (pre budúcu možnosť predaja) a samozrejme aj jednoduchšie si uplatniť paušálne výdavky a platiť aj čosi vyššie dane. Ďakujem,