lino1
20.11.07,09:39
Dobrý deň

možno sa to tu už stokrát riešilo, ale nie som tu príliš orientovaný, tak sa chcem spýtať na pár pre mňa dôležitých vecí:

Koncom roka si chcem otvoriť živnosť, nechcem byť platcom DPH, pretože by ma to príliš administratívne zaťažovalo. Tu však vystáva pre mňa problém. Ak budem poskytovať prácu/služby platcovi DPH, tam mi je jasné, že napríklad ak vykonám hodinovú prácu za 500,- Sk, vyúčtujem mu ich vo výške iba 500 a nie 500 + DPH, to je mi asi jasné. Ak môj konkurent - plátca DPH vykoná tú istú prácu tiež za 500,-, vyúčtuje mu ju vo výške 500 + 19% čo je 595 korún, ale kupujúcemu sa tých 95 korún DPH vráti, čo mňa i konkurenta stavia na rovnakú úroveň.
Ale čo ak mu budem chcieť predať nejaký tovar, ktorý ja nakúpim vo veľkosklade napríklad kus za 1000,- Sk + DPH teda 1190 Sk, pridám si maržu 20 %, čo je celkovo 1428 korún za tovar. Kupujúci si však asi nebude môcť uplatniť vrátenie DPH nakoľko nie som jej platcom. Môj konkurent je plátca DPH a ak mu ponúkne rovnaký výrobok s rovnakou maržou, kupujúci si bude môcť odpočítať dph, takže ho ten tovar vyjde iba na 1200 korún???
ALBO
20.11.07,08:44
Máte v tom uplne jasno, je to zle, keď je v reťazci medzi platcami neplatca.