Verikef
20.11.07,09:52
:confused: Milí poraďáci, určite ste už rozoberali nasledovnú tému, ale ju nenájdem. Zaoberáme sa s medzinárodnou a vnútroštátnou dopravou, ale neviem ako robiť šoférom cesťáky. Oni sú niekedy aj 3 dni na ceste, ale v zmluve majú stálu mzdu, 8hod.denne a hotovo. Dá sa vôbec robiť cesťák v takomto prípade?
Díky vopred, prosím Vás poraďte mi!!
mysimis
20.11.07,09:05
Na uvedené cesty sa vystavuje cestovný príkaz, na ktorom sa vyúčtuje stravné + vreckové, ktoré sa pohybuje v rozpätí 5 - 40% zo stravného.
mysimis
20.11.07,09:07
Chobot
20.11.07,10:10
:confused: Milí poraďáci, určite ste už rozoberali nasledovnú tému, ale ju nenájdem. Zaoberáme sa s medzinárodnou a vnútroštátnou dopravou, ale neviem ako robiť šoférom cesťáky. Oni sú niekedy aj 3 dni na ceste, ale v zmluve majú stálu mzdu, 8hod.denne a hotovo. Dá sa vôbec robiť cesťák v takomto prípade?
Díky vopred, prosím Vás poraďte mi!!

Z tvojho príspevku som nepochopil presne, na čo sa pýtaš. Skús to bližšie konkretizovať.

AK je to ale to, čo myslím, tak problém máš s vykazovaním odpracovaných hodín počas pracovnej cesty. Pozri si tieto témy, možno odpoveď nájdeš tam:

Služobné cesty a Pracovné cesty (http://www.porada.sk/t62525-sluzobne-cesty-a-pracovne-cesty.html)

Vo všeobecnosti môže byť niekto aj 3 dni na služobke, ale nie počas celej doby vykonáva prácu. Takže môže mať vykázaných 3x8 hodín počas tých 3 dní v zahraničí. Nárok na náhrady sa však bude počítať nie podľa odpracovaných hodín, ale podľa hodín strávených v zahraničí. Naopak, mdzu bude mať vypočítanú podľa odpracovaných hodín, nie hodín strávených v zahraničí.
Verikef
20.11.07,11:40
Veľmi pekne ďakujem!!!!!!!!
Chobot
20.11.07,12:03
Veľmi pekne ďakujem!!!!!!!!


Prepáč, ale sa mi to na prvej strane neobjavilo, a myslela som si, že som na zlé miesto zadala otázku. Ale díky, to znamená, že nesúvisia cesťáky s pravonou dobou?

Súvisia aj nesúvisia. Nedá sa to presne napísať pár vetami.

Podstatným je, že na základe cesťáku sa vyplácajú cestovné náhrady. Ale nie je to výkaz odpracovaných hodín. TO je evidencia odpracovaného času. Ale pokiaľ by na SC nepracoval ale bolo by to v riadnom pracovnom čase, tak ten čas sa považuje ako odpracovaný.
*Emma Lehotská*
02.03.08,14:40
Ahojte, prosím Vás o radu...
Ak zamestnanec kt. odchádza na prac. cestu z miesta svojho trvalého bydliska, môžem mu preplatiť cestovné už z miesta trvalého bydliska,hoci neodchádza na prac. cestu z miesta výkonu práce??
Do CP riadne uvedie začiatok cesty svoje trvalé bydlisko a zdokladuje to cestovnými lístkami. Dkujem za pomoc
*Emma Lehotská*
02.03.08,16:17
Ahojte, prosím Vás o radu...
Ak zamestnanec kt. odchádza na prac. cestu z miesta svojho trvalého bydliska, môžem mu preplatiť cestovné už z miesta trvalého bydliska,hoci neodchádza na prac. cestu z miesta výkonu práce??
Do CP riadne uvedie začiatok cesty svoje trvalé bydlisko a zdokladuje to cestovnými lístkami. Dkujem za pomoc


Prosím Vás poraďte mi....
liba2
02.03.08,17:57
Ahojte, prosím Vás o radu...
Ak zamestnanec kt. odchádza na prac. cestu z miesta svojho trvalého bydliska, môžem mu preplatiť cestovné už z miesta trvalého bydliska,hoci neodchádza na prac. cestu z miesta výkonu práce??
Do CP riadne uvedie začiatok cesty svoje trvalé bydlisko a zdokladuje to cestovnými lístkami. Dkujem za pomoc

Ahojte,prosím Vás o radu.
Ak mám zamestnankynu kt. musela ísť na prac. cestu do bodu B,ale na nu išla nie z miesta výkonu práce, ale z domu. Pretože z miesta jej trvalého bydliska je bod B. bližšie, ináč by musela prechádzať cez bod B do miesta výkonu práce a spať sa vrátť do bodu B.. A tak mi aj dokladuje aj cestovné lístky ,aj vlastné motorové vozidlo použila do bodu B z miesta bydliska. Môžem jej preplatiť komplet cest. lístky?Alebo sa musí nejak prerátať...Alebo jej nič neprepaltím, ked ide z miesta trvalého bydliska...Vdaka


Preplácaš vždy z miesta, ako je uvedené na cestovnom príkaze. Ak tam uvedieš miesto bydliska, tak to tak aj preplácaš. Domov z práce chodí denne a tá cesta sa nepovažuje za pracovnú cestu.
Jedna odpoveď je málo ? Keď zamestnanec uvedie na CP adresu bydliska kde mu začína PC, tak odtiaľto - až po návrat späť mu preplatíš cestovné výdavky. Zamestnanec je povinný použiť najkratšiu, alebo najvýhodnejšiu cestu.
Odporúčam ti požiadať svojho zamestnávateľa, aby ti zaobstaral odbornú publikáciu aj s výkladom zákona o cestovných náhradách.
*Emma Lehotská*
05.03.08,18:46
Ďakujem za odpoved, ja našťastie publikáciu mám,ale nepodarilo sa mi to nájsť...nieje z výkladom...preto som prosila o odpoved nakoľko nie som skúsená a v tejto oblasti som stale v počiatkoch.Nehnevajte sa že som položila 2x otázku.
Ešte raz Vám srdečne ďakujem.
koszi
14.03.08,09:57
Ahojte, mám trošku komplikovaný prípad pracovnej cesty:

Občianske združenie vyšle na PC člena, ktorý na cestu využije auto vlastnej firmy (s.r.o.), keďže združenie vlastné auto nemá. Neviem či daná osoba je alebo nie je zamestnancom vlastnej s.r.o. (je to vôbec podstatné v tomto prípade?)

Má nárok aj na základnú náhradu 6,20/km, alebo len na náhradu PHL?
Ďakujem za pomoc.