jozefstefan
20.11.07,09:07
Ahojte poradaci, dufam, ze mi budete vediet poradit.

Mame taky problem, ze by sme chceli odkupit uz zalozenu spol. s r.o.
Aky mate nazor na tie firmy, ktore ponukaju predaj uz zalozenych firiem (tieto spolocnosti od svojho zalozenia vraj nevykonavali ziadnu cinnost a nemaju ziadny dlh) ? Da sa jednoducho prepisat v obchodnom registri meno firmy, mena spolocnikov a konatelov? Ako je to potom s vysporiadanim zakladneho imania? Ako dlho trva sudu, kym sa prepisu udaje v ORSR?
Comu sa mame vyvarovat pri kupe s.r.o. a na co mame davat pozor? :confused:

Potrebujem to velmi surne vediet, lebo potrebujeme kupit takuto davnejsie zalozenu firmu kvoli uveru v banke. Chceme nakupit technologiu do firmy, ale novozalozenej firme banky velmi uvery nedavaju. :(

Viem, ze mam vela otazok, ale potrebujeme vediet odpovede na ne.

Dakujem vam vsetkym a prajem vam krasny den.
jozefstefan
20.11.07,09:37
Nasiel som 2 podobne temy na porade, ale tie su z rokov 2004 a 2005. Uz asi nie su aktualne.

Mohli by ste mi niekto poradit? Este raz dakujem.
Johanka
20.11.07,09:48
Ahojte poradaci, dufam, ze mi budete vediet poradit.

Mame taky problem, ze by sme chceli odkupit uz zalozenu spol. s r.o.
Aky mate nazor na tie firmy, ktore ponukaju predaj uz zalozenych firiem (tieto spolocnosti od svojho zalozenia vraj nevykonavali ziadnu cinnost a nemaju ziadny dlh) ? Da sa jednoducho prepisat v obchodnom registri meno firmy, mena spolocnikov a konatelov? Ako je to potom s vysporiadanim zakladneho imania? Ako dlho trva sudu, kym sa prepisu udaje v ORSR?
Comu sa mame vyvarovat pri kupe s.r.o. a na co mame davat pozor? :confused:

Potrebujem to velmi surne vediet, lebo potrebujeme kupit takuto davnejsie zalozenu firmu kvoli uveru v banke. Chceme nakupit technologiu do firmy, ale novozalozenej firme banky velmi uvery nedavaju. :(

Viem, ze mam vela otazok, ale potrebujeme vediet odpovede na ne.

Dakujem vam vsetkym a prajem vam krasny den.
Napísať zmluvu o prevode obchodného podielu je ľahké. To, že nemajú žiaden dlh nie je jednoduché zistiť. Ich účtovníctvo nemusí byť úplné a teda jeho vypovedacia sila je nulová. Môžeš síce v súvahe prečítať, že nemajú žiadne záväzky, pravda to však vôbec nemusí byť.

Píšeš, že chcete dlhšie založenú firmu kvôli úveru v banke. Neviem či Ti takáto s.r.o. pomôže, pretože ak nevykonávali celý čas žiadnu činnosť, tak ich účtovné závierky za predchádzajúce roky budú čisté ako ľalia, okrem vyčísleného ZI uloženého (v lepšom prípade) na b.účte alebo "akože" v pokladni .... nemyslím, že by banku ohúrilo iba to, že spoločnosť vznikla pre x- rokmi ;).
jozefstefan
20.11.07,10:38
To, že nemajú žiaden dlh nie je jednoduché zistiť. Ich účtovníctvo nemusí byť úplné a teda jeho vypovedacia sila je nulová. Môžeš síce v súvahe prečítať, že nemajú žiadne záväzky, pravda to však vôbec nemusí byť.

V predchadzajucich temach som nasiel toto:

"Daj si pozor, aby ti boli predložené všetky daňové priznania a aj výkazy, v akom stave je s.r.o.-čka, či nie je zadĺžená, žiadaj o predloženie dokladov z DÚ, z poisťovní, že nemajú voči firme pohľadávky, žiadaj všetky účtovné doklady, a zober si so sebou dobrú ekonómku, aby ti všetko skontrolovala. Ak boli zamestnanci, samozrejme kompletnú mzdovú a personálnu agendu, žiadaj všetko, čo sa týka firmy, nech ti dajú čierne na bielom."
"Urobiť so súčasným aj predchádzajúcimi konateľmi notársky overenú zmluvu, dohodu, že keby sa náhodou vyskytol nejaký problém (napr. nedoplatky na daniach, pokuty, nezaevidované pohľadávky, alebo záväzky ... ) tak oni sa nezbavujú zodpovednosti ani po tom, čo už konatelia nebudú. Mala by tá zmluva obsahovať ich vyjadrenie, že o takých nedostatkoch nemajú vedomosť, ale keby sa dodatočne niečo našlo, tak príjímajú za obdobie výkonu činnosti konateľa zodpovednosť."

Keby som sa takto poistil, mohlo by to byt?
josh
20.11.07,11:38
mohlo, vrele odporucam na prevod obchodneho podielu notarsku zapisnicu s rucenim prevadzajucich, ze uctovny a pravny stav zodpoveda faktickemu. v pripade rozdielu sa zavazuju uhradit vsetko, co by ta ako noveho spolocnika zatazovalo. ked nesplnia dobrovolne - rovno exekucia
Olgica
20.11.07,11:52
Prosím skúsených o pomoc:
Firma A (a.s.)sa chce spojiť s firmou B (s.r.o.) a následne firma B získa vo firme A % podiel na akciách a konateľstvo.
Z firmy B prejde všetok majetok a ľudia do firmy A. Firme B zostanú len pohľadávky a záväzky, ktoré si vysporiada sama.
Ako zaúčtovať tieto transakcie? Predaj majetku? Kúpa akcií? Nebude sa navyšovať základné imanie, len prejde majetok z firmy B do firmy A. Je to predaj?
Dáša_
21.11.07,19:41
Napísať zmluvu o prevode obchodného podielu je ľahké. To, že nemajú žiaden dlh nie je jednoduché zistiť. Ich účtovníctvo nemusí byť úplné a teda jeho vypovedacia sila je nulová. Môžeš síce v súvahe prečítať, že nemajú žiadne záväzky, pravda to však vôbec nemusí byť.

Píšeš, že chcete dlhšie založenú firmu kvôli úveru v banke. Neviem či Ti takáto s.r.o. pomôže, pretože ak nevykonávali celý čas žiadnu činnosť, tak ich účtovné závierky za predchádzajúce roky budú čisté ako ľalia, okrem vyčísleného ZI uloženého (v lepšom prípade) na b.účte alebo "akože" v pokladni .... nemyslím, že by banku ohúrilo iba to, že spoločnosť vznikla pre x- rokmi ;).

johanka, niečo podobne sme realizovali pred 4 rokmi. Kupa sa zrealizovala v septembri, do konca roka nabehli slušné obraty. Plus obrat za prvé dva mesiace a v marci u bol schvalený úver na dosť vysokú čiastku.
Ak by sa v septembri vytvorila nova firma, tak do pol roka by sme naozaj nikde nedostali úver. Naviac, s podmienkami, ktore sme dostali.

Ale o spiacej firme sme vedeli, konatelia dokonca uz tuším aj podali na registrovy súd vymazanie spoločnosti.
Ale aj tak som nad papiermi sedela statočne dlho.
Olgica
22.11.07,04:48
Prosím skúsených o pomoc:
Firma A (a.s.)sa chce spojiť s firmou B (s.r.o.) a následne firma B získa vo firme A % podiel na akciách a konateľstvo.
Z firmy B prejde všetok majetok a ľudia do firmy A. Firme B zostanú len pohľadávky a záväzky, ktoré si vysporiada sama.
Ako zaúčtovať tieto transakcie? Predaj majetku? Kúpa akcií? Nebude sa navyšovať základné imanie, len prejde majetok z firmy B do firmy A. Je to predaj?
Odpoviem si sama: predaj materiálu 311/641, úhr.221/311 zost.hodnota maj.541/082, vyradenie 082/022.
Kúpa akcií 043/367, 063/043, 367/221. Hosp.výsledok to neovplyvní.:)
Johanka
22.11.07,05:13
Prosím skúsených o pomoc:
Firma A (a.s.)sa chce spojiť s firmou B (s.r.o.) a následne firma B získa vo firme A % podiel na akciách a konateľstvo.
Z firmy B prejde všetok majetok a ľudia do firmy A. Firme B zostanú len pohľadávky a záväzky, ktoré si vysporiada sama.
Ako zaúčtovať tieto transakcie? Predaj majetku? Kúpa akcií? Nebude sa navyšovať základné imanie, len prejde majetok z firmy B do firmy A. Je to predaj?
Čo je to "spojiť", "prejde majetok z B do A". Na takéto niečo určite bude zmluva , ktorá napovie ...
jozefstefan
29.11.07,19:18
Mám ešte jednu otázku : ak kúpim už založenú s.r.o, ktorá teraz ma 1 majiteľa a konateľa zároveň, chceme to odkúpiť viacerí, tak ako to je so zápisom?
Najprv tam budú vedený všetci vrátane pôvodného majiteľa firmy, potom sa on odhlási, my mu budeme musieť vyplatiť dajaký podiel a vložiť ešte raz základné imanie?
Firma bola dávnejšie založená, ale už dlhší čas nebola ekonomicky aktívna. Základné imanie pravdepodobne minuté.
Budeme mu musieť niečo vyplatiť zo ZI?
Budeme musieť my ako noví spoločníci niečo vložiť?
Prosím Vás, poradte mi, som z toho zúfalý.

Prečo som radšej neštudoval ekonómiu?! :(
KEJKA
29.11.07,19:19
prečo dnes, ked sa dá založiť sro absolutne bez problémov a bez reálnej Sk vo vrecku, si sro radšej nezaložíte sami ?
luigi72
29.11.07,19:23
Hmm... nie je taky problem zalozit s.r.o., len nie na konci roka. A bez realnej Sk len dovtedy, kym nepride kontrola. ;)
jozefstefan
29.11.07,19:25
Lebo potrebujeme kvoli uveru firmu s historiou. Spravime super obraty v jednej cinnosti , poziadame o uver a rozsirime nase podnikanie o tu hlavnu cinnost, na ktoru teraz nemame peniazky. Banky nedavaju dobre uvery, v podstate ziadne nedavaju zacinajucim podnikatelom. Musis mat aspon 2 uctovne uzavierky za sebou.
:( Tak preto.
zalobaba
29.11.07,19:53
Nebudete spolu a zároveň figurovať v OR. Urobí sa zmluva o prevode obchodných podielov, to že to bude z jediného spoločníka na viacerých nevadí. Suma za prevod OP záleží od vašej dohody a ekonomické veci iba predpokladám - ale myslím si, že podľa posledných uzávierok a podaných daňových priznaní (nie som ekonóm) - budete asi musieť v nich pokračovať..... resp. ako píšeš - ísť do plusu.... a taktiež je možné jednou zmenou doplniť aj predmet činnosti (o ten ktorý spomínaš), resp. zmeniť obchodné meno, sídlo a vlastne urobiť viac zmien jedným podaním.....
Johanka
29.11.07,19:54
Hmm... nie je taky problem zalozit s.r.o., len nie na konci roka. A bez realnej Sk len dovtedy, kym nepride kontrola. ;)
Ja som dnes nejaká nechápavá ....:confused:. Čo má založenie s.r.o. s koncom roka ? Aká kontrola ?
Dáša_
29.11.07,20:03
Ja som dnes nejaká nechápavá ....:confused:. Čo má založenie s.r.o. s koncom roka ? Aká kontrola ?

Koncom roka je myslené asi to, že teraz všetko všade dlho trvá. chviľu register, chvéľu živnostenstensky, registrovy sud.
Takto spoločnosť može už po podpise zmluvy o prevode "vyrábať svoj vysoký obrat".

A čo sa týka kontroly, dodnes (cca 15 rokov vedenia učtovníctva pre rozne firmy a samozrejme s tým spojene danove kontroly), ešte som nevidela firmu, ktorej by kontrolovali hotovosť v pokladni.
zalobaba
29.11.07,20:10
..... koniec roka alebo nie .... ľudia ešte je iba november.... problémy by mohli prísť skutočne až pred Vianocami, aj úradníci si berú dovolenky a jednoducho nebude mať kto spracovať v zákonných lehotách podania, tak začnú lehoty predlžovať. Bolo to tak už niekoľko rokov po sebe, nemyslím si, že tento rok to bude iné.....
luigi72
30.11.07,07:55
Uz je KONIEC novembra, vybavenie s.r.o. trva vacsinou do 30 dni, takze to podla mna do konca roka nestiha. Ak teraz kupi s.r.o., moze zacat podnikat uz od zajtra a do 31.12.2007 moze mat zisk (aj velky) za ten 1 mesiac.
Nevedel som, ze kontrola nekontroluje vsetko.
Ja by som kontroloval aj hotovost v pokladni. Ved tam moze mat aj dost slusnu sumu. Nie? V podstate cele ZI...
Rozalka
30.11.07,08:25
Ja by som kontroloval aj hotovost v pokladni. Ved tam moze mat aj dost slusnu sumu. Nie? V podstate cele ZI...
Moja spolužiačka pracovala v rakúskej firme (v Rakúsku) v účtárni a tam DK prebiehala takto: ukážke pokladničnú knihu a pokladničnú hotovosť, ak sumy nesúhlasili, nasledovala totálna hĺbková kontrola. To by u nás bolo hĺbkových kontrol!!??!!
Dáša_
30.11.07,09:12
Moja spolužiačka pracovala v rakúskej firme (v Rakúsku) v účtárni a tam DK prebiehala takto: ukážke pokladničnú knihu a pokladničnú hotovosť, ak sumy nesúhlasili, nasledovala totálna hĺbková kontrola. To by u nás bolo hĺbkových kontrol!!??!!

No veru, tych by bolo :)
Otázka je, či majú DU na takéto niečo oprávnenie. Kd si spomeniem na majitelov, ktorí nosia pokladnu v penaženke ...
zalobaba
30.11.07,14:01
luigi72 - neviem odkiaľ si, ale rozhodne založenie SRO netrvá 30 dní. Ja som z BA a tu v pohode 7 max 10 dní.
Dáša_
30.11.07,15:14
luigi72 - neviem odkiaľ si, ale rozhodne založenie SRO netrvá 30 dní. Ja som z BA a tu v pohode 7 max 10 dní.
napríklad dph sa už nedáva automaticky. A ked potrebuješ urýchlene nahánat obraty, tak to rozhoduje. Aspon podla mna.
Danila
30.11.07,15:32
Mám ešte jednu otázku : ak kúpim už založenú s.r.o, ktorá teraz ma 1 majiteľa a konateľa zároveň, chceme to odkúpiť viacerí, tak ako to je so zápisom?
Najprv tam budú vedený všetci vrátane pôvodného majiteľa firmy, potom sa on odhlási, my mu budeme musieť vyplatiť dajaký podiel a vložiť ešte raz základné imanie?
Firma bola dávnejšie založená, ale už dlhší čas nebola ekonomicky aktívna. Základné imanie pravdepodobne minuté.
Budeme mu musieť niečo vyplatiť zo ZI?
Budeme musieť my ako noví spoločníci niečo vložiť?
Prosím Vás, poradte mi, som z toho zúfalý.

Prečo som radšej neštudoval ekonómiu?! :(Z toho, čo tu čítam, je pre teba nevyhnutné nasledovné: daj si predložiť všetky dokumenty firmy. Účtovné, o založení s.r.o. a predlož to ekonómovi na posúdenie. A nebuď zúfalý. Ekonóm Ťa nezoderie z kože/myslím finančne/, za pár hodín / možno hodinu/ Ti povie kvalifikovaný názor. A potom je to vcelku jednoduché.
janka_kubricka
24.07.08,15:52
mna by zaujimalo ci pri odkupeni firmy aj so zamestnancami, moze novy zamestnavatel znizit zamestnancom ktorych prebera mesacnu mzdu.
Dáša_
24.07.08,16:52
mna by zaujimalo ci pri odkupeni firmy aj so zamestnancami, moze novy zamestnavatel znizit zamestnancom ktorych prebera mesacnu mzdu.


Ak ide o pravnicku osobu (sro, as), tak sa podla mna zamestnavatel nemeni. Co sa tyka mesacnej mzdy, bolo by treba presnejsie definovat co je v pracovnej zmluve.