porfin
03.03.05,07:26
Dobrý deň, mala by som otázku ....sme zamestnancami a.s. a všetkých zamestnancov od 1.4.2005 preberá nová spločnosť.

Ako je to s dovolenkou za obdobie od 1.1.2005 do 31.3.2005?
Môže nás terajší zamestnávateľ prinútiť aby sme si ju dali preplatiť, keď nechceme a radšej by sme si ju preniesli do novej spoločnosti ?
Alebo ako môže postupavť zamestnanec, keď by si dovolenku najradšej ponechal a nie dal preplatiť ?
A niektorí zamestanci majú dokonca ešte starú dovolenku z roku 2004?
Luba2
03.03.05,08:32
celou výmerou dovolenky podľa zákonníka práce disponuje zamestnávateľ. Takže ako rozhodne, podľa toho sa musíte riadiť.

A to ukončíte pracovný pomer a dostenete novú pracovnú zmluvu, alebo Vás nový zamestnávateľ preberie?
bea
03.03.05,08:42
U Vás ide o skončenie pracovného pomeru a vtedy sa nevyčerpaná dovolenka prepláca.
Zamestnávatelia sa však môžu dohodnúť, že nevyčerpanú dovolenku budete čerpať u nového zamestnávateľa a predchádzajúci zamestnávateľ mu ju zaplatí.
Luckasari
03.03.05,08:48
my keď sme prechádzali k druhému zamestnávateľovi, tak našu nevyčerpanú dovolenku presunul na nového zamestnávateľa, ten mu za ňu zaplatil no a my si ju čerpali sme potom u nového zamestnávateľa
misurka
29.04.05,04:04
Potrebujem uistiť :

2 personálne prepojené sro-čky si k 1. máju 2005 idú "presúvať zamestnancov". Čiže ukončenie prac. pomeru v jednej a nový prac. pomer u druhej. Dovolenky nechceme zamestnancom preplatiť pretože v júni budú v obchoch firmách celozávodné dovolenky a potom by im to nevyšlo. Takže zamestnávatelia sa dohodli, že si tie dovolenky navzájom preplatia. Mňa by zaujímalo ako to urobiť. Prepláca sa v podsate len nárok na dovolenku alebo aj + odvody? Kedy si to navzájom preplatia, teraz pri skončení pp al. až keď bude dovolenka skutočne čerpaná?
Prosím, poraďte!!!
ebeš
29.04.05,04:54
V ZP bol zrušený § , ktorý umožňoval presun dovolenky.
vladan
30.04.05,11:44
Potrebujem uistiť :

2 personálne prepojené sro-čky si k 1. máju 2005 idú "presúvať zamestnancov". Čiže ukončenie prac. pomeru v jednej a nový prac. pomer u druhej. Dovolenky nechceme zamestnancom preplatiť pretože v júni budú v obchoch firmách celozávodné dovolenky a potom by im to nevyšlo. Takže zamestnávatelia sa dohodli, že si tie dovolenky navzájom preplatia. Mňa by zaujímalo ako to urobiť. Prepláca sa v podsate len nárok na dovolenku alebo aj + odvody? Kedy si to navzájom preplatia, teraz pri skončení pp al. až keď bude dovolenka skutočne čerpaná?
Prosím, poraďte!!!a nemôžeš využiť §§ ohľadom prechodu práv na iného zamestnávateľa?
misurka
02.05.05,04:02
Vladan, prosím ktoré §?
a nemôžeš využiť §§ ohľadom prechodu práv na iného zamestnávateľa?
vladan
02.05.05,07:52
Vladan, prosím ktoré §?
§ 27 - § 31 ZP
misurka
03.05.05,03:55
Vladan, tu ale v podstate nejde o prechod práv. Je to proste nový zamestnávateľ - nový pracovný pomer. Myslíš, že by bolo možné jednoducho im len tu dovolenku z doterajšieho zamestnania previesť do nového? Ale čo k tomu všetko treba? Ja naozaj nemam predstavu!!! Ak by ste mali niekto s týmto skúsenosti, podelte sa o ne. DAKUJEM!!!
§ 27 - § 31 ZP
Olgica
03.05.05,03:58
No podľa mňa tu ide o úpne novú spoločnosť. V starej si treba vyčerpať všetkú dovolenku alebo si ju dať preplatiť a v novej spoločnosti sa ide od začiatku (určite aj so skúšobnou dobou v zmluve!).
vladan
03.05.05,04:29
Vladan, tu ale v podstate nejde o prechod práv. Je to proste nový zamestnávateľ - nový pracovný pomer. Myslíš, že by bolo možné jednoducho im len tu dovolenku z doterajšieho zamestnania previesť do nového? Ale čo k tomu všetko treba? Ja naozaj nemam predstavu!!! Ak by ste mali niekto s týmto skúsenosti, podelte sa o ne. DAKUJEM!!!
misurka, ešte raz si prečítaj § 28 ods. 1, či tam náhodou nenájdeš dôvod presunu zamestnancov. Ak nie, tak potom jediná možnosť je vyčerpať alebo preplatiť nevyčerpanú dovolenku u starého zamestnávateľa. A u nového zamestnávateľa sa dohodnúť na čerpaní ešte pred vznikom nároku na dovolenku. U nového zamestnávateľa môžeš využiť znenie § 113 ods. 1.
Previesť dovolenku zo starého na nového zamestnávateľa nie je možné, myslím, že niekedy toto ukotvené v ZP bolo, ale už to tam nie je ;)
misurka
03.05.05,08:22
Neviete, či bude vyplatená dovolenka v juli 2005 vymeriavacim základom pre sociál. a zdravot. poistenie, ak prac. pomer ukočíme 30.4.2005? Mne to vychádza, že nie, pretože v juli už nebude zamestnancom a v podstate je to plnenie po skončení pp. Čo vy na to???
SilviaS
05.05.05,09:30
Dobrý deň.Prosím veľmi pekne o radu!
Koľko musí mať zamestnanec odpracovaných dní,aby mal nárok na dovolenku?
Poiaľ je ešte v 3 mesačnej skúšobnej lehote? :)

Ďakujem pekne!!!!!!!!!!!!! Silvia
Jura
05.05.05,09:43
Patrí mu dovolenka za odpracovné dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky
za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom
roku /ZP § 105/
SilviaS
05.05.05,09:49
Ďakujem ti veľmi pekne za radu!!!!!!!!!!!!!!!!
Ešte raz díky!!!!!!!!!!!!!!
Silvia :)
nikulik
06.05.05,03:49
Mohli by ste mi poradit? Mam pracovnicku ktora nastupila 01.04.2005 bola v skusobnej dobe a prepustili sme ju 03.05.2005, ma narok na nejaku dovolenku? Lebo asi som blba ale nechapem tej vete v ZP, 1/12 z coho?? z toho kolko dni odpracovala u nas?? prosim poradte mi, dakujem
misurka
06.05.05,04:12
Má nárok za 22 odpracovaných dní na 1/12 z 20 al. 25 dní celkového nároku dovolenky, to zn. buď na 20/12=1,5 dňa alebo 25/12=2 dni.

Mohli by ste mi poradit? Mam pracovnicku ktora nastupila 01.04.2005 bola v skusobnej dobe a prepustili sme ju 03.05.2005, ma narok na nejaku dovolenku? Lebo asi som blba ale nechapem tej vete v ZP, 1/12 z coho?? z toho kolko dni odpracovala u nas?? prosim poradte mi, dakujem
nikulik
06.05.05,05:01
misurka, dakujem, ale ved predsa zamestnanec ma narok na 20 dni dovolenky po odpracovani 60 dní nie??a ked nema odpracovanych tych 60 dni tak potom tu 1/12 jej mam ratat z coho? z 20 dni? ona je 85 ročnik.
misurka
06.05.05,05:58
Práve, keď nemá odpracovaných najmenej 60 dní, tak má nárok za každých 22 odpracovaných dní na 1/12 z 20 dní (podľa opracovaných rokov). To znam.,že tvoja zamestnakyňa má nárok na 20/12=1,5 dňa.
SilviaS
09.05.05,06:29
:) Dobrý deň!Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu!!!
Má nárok zamestnanec na neplatené voľno pokiaľ je v skúšobnej dobe?
Ďakujem pekne!
misurka
09.05.05,06:41
Prečo by nemohol mať neplatené voľno. Ak ty ako zamestnávateľ s tým súhlasíš, tak kľudne, akurát ho treba upozorniť, že táto doba sa mu neráta do dôchodku, mení sa rozhodujúce obdobie pre VZ napri. pri nemocenských dávkach, ap.
SilviaS
09.05.05,06:42
Ďakujem ti pekne za radu!!!
Prajem príjemný deň.
Silvia :) :D
Johanka
09.05.05,07:05
A hlavne ho nezabudni odhlásiť zo Soc.poisťovne, aj keby to bol iba jeden deň.
j.u.l.i.a
30.06.09,11:32
prosím vás o radu. K 30. 6. mi končí zmluva na dobu určitú a od 1.7. podpisujem novú s vyšším platom. Preto by som sa chcela odhlásiť zo SP a ZP a znovu prihlásiť 1.7. ako nový zamestnanec kvôli vyššiemu VZ na nemocenské. Môže byť nejaký problém s nevyčerpanou dovolenkou do 30.6.? Môžem ju preniesť do nového PP?
Tweety
30.06.09,11:46
prosím vás o radu. K 30. 6. mi končí zmluva na dobu určitú a od 1.7. podpisujem novú s vyšším platom. Preto by som sa chcela odhlásiť zo SP a ZP a znovu prihlásiť 1.7. ako nový zamestnanec kvôli vyššiemu VZ na nemocenské. Môže byť nejaký problém s nevyčerpanou dovolenkou do 30.6.? Môžem ju preniesť do nového PP?
Nevyčerpanú dovolenku pri skončení PP musí zamestnáv. preplatiť, nie je tu možnosť jej prenosu do nového zamestnania.
nesca
30.06.09,11:47
Si klasický zamestnanec? Ak áno,ty sama sa nemôžeš odhlasovať a nahlasovať na SP,ZP.Zmenou zmluvy... doba určitá-neurčitá,vyššia mzda a pod sa nič nemení na tvojom predchádzajúcom prihlásení v daných inštitúciách.A samotný VZ môžeš mať v každom mesiaci iný-dovolenka,prémie apod.A bohužiaľ dovolenka sa nedá preniesť do nového PP,len preplatiť nevyčerpaná.Nekomplikuj si to,podpíš vyšší plat a buď rada
j.u.l.i.a
30.06.09,11:56
ďakujem za odpovede.
mzdarka renca
30.06.09,12:07
Vyšší VZ na ZP a SP nemá vplyv na to, aby si sa prihlasovala, alebo odhlasovala z poisťovne.
Ak ostávaš u toho istého zamestnávateľa, tak dovolenka sa prenáša, resp. PP pokračuje, tak nie je dôvod ju preplácať.