Enyma
20.11.07,10:48
Dobrý deň, chcela by som sa poradit ohľadom prijatia kuchára do penziónu,
ktorý bude pracovať na základe živnosti - bude nám vystavovať za svoju prácu faktúry, ktoré následne zaplatíme. V novom zákonníku práce sa hovorilo, že sa nebude môcť zamestnávať živnostníkov v takýchto zariadeniach. Chcem vediet čo všetko je k tomu potrebné, na čo nesmiem
zabudnúť. Za všetky rady a príspevky Vám vopred ďakujem, nakoľko mám
skúsenosti iba z pracovným pomerom a dohodami.

enyma
mysimis
20.11.07,09:50
V tomto prípade sa jedná o závislú prácu. Viď nový ZP.
evina
20.11.07,09:51
Dobrý deň, chcela by som sa poradit ohľadom prijatia kuchára do penziónu,
ktorý bude pracovať na základe živnosti - bude nám vystavovať za svoju prácu faktúry, ktoré následne zaplatíme. V novom zákonníku práce sa hovorilo, že sa nebude môcť zamestnávať živnostníkov v takýchto zariadeniach. Chcem vediet čo všetko je k tomu potrebné, na čo nesmiem
zabudnúť. Za všetky rady a príspevky Vám vopred ďakujem, nakoľko mám
skúsenosti iba z pracovným pomerom a dohodami.

enyma

V prvom rade "nezamestnať" ho na živnosť. Kuchár v penzióne sa mi ozaj v žiadnom prípade nejaví ako výkon živnosti...
mysimis
20.11.07,09:52
kuk sem:
(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
Johanka
20.11.07,09:52
Dobrý deň, chcela by som sa poradit ohľadom prijatia kuchára do penziónu,
ktorý bude pracovať na základe živnosti - bude nám vystavovať za svoju prácu faktúry, ktoré následne zaplatíme. V novom zákonníku práce sa hovorilo, že sa nebude môcť zamestnávať živnostníkov v takýchto zariadeniach. Chcem vediet čo všetko je k tomu potrebné, na čo nesmiem
zabudnúť. Za všetky rady a príspevky Vám vopred ďakujem, nakoľko mám
skúsenosti iba z pracovným pomerom a dohodami.

enyma
... však si si sama odpovedala. Kuchár na živnosť je nezmysel ;).
Zoltán Kovács
20.11.07,09:52
Tá práca určite má všetkých 9 znakov závislej práce.
Johanka
20.11.07,09:54
Cit. z blogu Jozefa Mihála:

Za závislú prácu (viď § 1 ods. 2 ZP) sa považuje práca, ktorá vykazuje všetky nasledovné atribúty:

prácu vykonáva zamestnanec osobne,
zamestnanec prácu vykonáva podľa pokynov zamestnávateľa,
prácu zamestnanec vykonáva v mene zamestnávateľa, prácou vytvorené produkty alebo služby majú "meno" (označenie výrobcu) zamestnávateľa,
za prácu zamestnanec dostáva od zamestnávateľa mzdu (práca v pracovnom pomere) alebo odmenu (práca na dohodu),
zamestnanec má určený pracovný čas,
náklady, potrebné na vykonanie práce, sú nákladmi zamestnávateľa (napr. nákup materiálov, spotreba energií, financovanie priestorov, údržby, réžie...),
prácu zamestnanec vykonáva výrobnými prostriedkami zamestnávateľa,
konečná zodpovednosť na výsledku je na zamestnávateľovi, napr. prípadné reklamácie chybného tovaru alebo služby zo strany odberateľa rieši zamestnávateľ,
práca pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
.... ako stvorené pre kuchárov :).
brm
20.11.07,11:14
čo viem ja, tak na výkon práce kuchára či čašníka živnosťáky ani nezvykli dávať živosť...zmenilo sa už dačo?
Enyma
20.11.07,13:12
Tento pán má v živnosti napísanú aj činnosť kuchár.

enyma
evina
20.11.07,13:17
Tento pán má v živnosti napísanú aj činnosť kuchár.

enyma

Možno má, ale to by tú živnosť musel vykonávať vo svojej kuchyni, so svojimi riadmi, surovinami ad. atď....
Johanka
20.11.07,13:21
Nuž, v živnostiach je zapísané kadečo ... len treba mať na zreteli, že legislatíva sa mení a Živnostenský zákon je iba maličký zlomok zo všetkých právnych noriem, ktoré musíme dodržiavať ;).
Enyma
20.11.07,13:28
Dobry den, chcela by som vediet ci je mozne vykonavat cinnost kuchar na zaklade zivnosti - ze by to bola nejaka dohoda o dodávkach služieb na základe objednávky. Nakolko s takým to niečím nemám vôbec skúsenosti.
V penzione sme zatial zamestnávali na pracovný pomer a dohody o vykonaní
práce. V prípade ak áno, čo všetko k tomu budeme potrebovat.

Za rýchlu odpoved vopred ďakujem.

enyma
Zoltán Kovács
20.11.07,13:29
Prečo zakladáš nanovo tému na ktorú si už dostala 10 odpovedí. ViĎ tu:

http://www.porada.sk/t65441-kuchar-na-zivnost.html
mysimis
20.11.07,13:30
2x založená téma!!!!
Johanka
20.11.07,13:30
Pýtala si sa tu
http://www.porada.sk/t65441-kuchar-na-zivnost.html

nechápem význam založenia tejto duplicitnej témy.

Okrem toho, že sa tu motáme celé dni a noci, tak si aj pamätáme :).
Zoltán Kovács
20.11.07,13:35
Keď bude robiť u vás v penzione, vo vašej kuchyni, na vaších zariadeniach, s vašimi prístrojmi, v presne stanovenom časovom termíne, tak to na živnosť nepôjde. Je to evidentná závislá práca. A zbytočne by si chcela vymyslieť nejakú zmluvu o poskytnutí služieb.

Jedine by to išlo spôsobom, že on by bol vo vlastnej kuchyni, na vlastných zariadenia, z vlastných surovín varil, a potom to doručil k vám. Len si to neviem predstaviť v reálnom živote.

To, že má v ŽL aj činnosť kuchára to môže byť. Ale podľa nového znenia ZP si viem predstaviť takúto činnosť jedine tak, že toho kuchára napr. zavolá nejaká promočná firma, ktorá organizuje nejakú záhradnú párty pre svojho klienta, a tam by niečo ukuchtil.
Zoltán Kovács
20.11.07,14:22
mimotemy Niekto to zmoderoval do jednej témy. Bravo.
Zoltán Kovács
20.11.07,14:28
Môžem to "rozhodiť" aj na viac tém, ak by to vyhovovalo lepšie ;) :D

V žiadnom prípade. Veď som písal, že bravo. Je to po kope.Takto to má byť.:D