lubicat
20.11.07,10:58
Ahoj,

chcem Vas poprosit o nazor ohladom urokovych sadzieb k hypo uveru, konkretne sa ponukaju fixovane alej aj variabilne. teraz na trhu jedna banka ponuka okrem fixovanych aj 6 mesacny brbor, co je vlastne medzibankova urokova miera. tato je nizsia ako 1 rocny fix. je to sice fajn z kratkodobeho hladiska ale neviem ci aj z dlhodobeho. nemate nahodou niekto k tomuto nejake info? budem velmi rada. dakujem
duves
22.11.07,13:48
Zaujima ma, co to presne znamena, ze 6m Bribor. Predpokladam, ze uvedena banka stanovila, ze tvoja US moze byt 6M BRIBOR+marža. Cize ak sa pohne BRIBOR sadzba, tak sa pohne aj tvoja vysledna US. Nechces radsej transparentnu fixaciu?
Iba tak statisticky: asi 80-90% vybera US podla marketingovej akcie, ktora je akoze najnizsia. je to spravidla 1 rocna fixacia (alebo variabilna), a po skonceni fixacie, alebo pri variabilnej po urxitej dobe ti vyskoci vysledna US aj o 2-2,5%. Urcite to bude v zmluve osetrene.
Najnovsie sa ista banka tusim TPO:D prezentuje, ze ponuka najnizsie sadzby na trhu, uz od 4,5%. Je to variabilna sadzba. Mozno uz o pol roka to klientom zvysia. Banka pocita, ze 50% klientov si to nevsimne, 40% klientom na ich naliehanie daju napokon pristupnejsiu sadzbu a 10% klientov pojde inde, do inej banky poziadat o americku hypoteku, aby splatili povodnu. A kolobeh zacina, zasa skocia na marketingovu kampan, zaplatia znalecky posudok, poplatky, papiere a papiere. Tak vela zdaru pri vybere typu US.
endrju
22.11.07,18:26
...
Iba tak statisticky: asi 80-90% vybera US podla marketingovej akcie, ktora je akoze najnizsia
...
Mozno uz o pol roka to klientom zvysia. Banka pocita, ze 50% klientov si to nevsimne, 40% klientom na ich naliehanie daju napokon pristupnejsiu sadzbu a 10% klientov pojde inde, do inej banky poziadat o americku hypoteku, aby splatili povodnu. A kolobeh zacina, zasa skocia na marketingovu kampan, zaplatia znalecky posudok, poplatky, papiere a papiere. Tak vela zdaru pri vybere typu US.
Kráááásne povedané.
Podobné prehováranie zo strany bankového "poradcu" som zažil v čase vybavovania mojej žiadosti o hypoúver. Prehováraniu som nepodľahol a vybral som si 5 ročný fix aj keď nebol v tom čase najlacnejší. Za viac ako 4 roky mi tento výber už zopár korún na úrokoch ušetril. ;)
lubicat
23.11.07,08:15
Dakujem za Vase postrehy. Podla mojich informacii je 6 mesacny bribor vlastne medzibankova urokova miera a banka si k nej pripocitava tzv svoju marzu, ktorej vysku ma odstupnovanu podla bonity klientov. Banka sama nemoze tuto sadzbu menit, odvija sa vlastne od US NBS. Aspon teda tak som to pochopila. Ale urcite si musim dobre pozriet zmluvu ako je to tam cele presne osetrene.
duves
23.11.07,08:56
Dakujem za Vase postrehy. Podla mojich informacii je 6 mesacny bribor vlastne medzibankova urokova miera a banka si k nej pripocitava tzv svoju marzu, ktorej vysku ma odstupnovanu podla bonity klientov. Banka sama nemoze tuto sadzbu menit, odvija sa vlastne od US NBS. Aspon teda tak som to pochopila. Ale urcite si musim dobre pozriet zmluvu ako je to tam cele presne osetrene.
BRIBOR sadzba je sadzba na medzibankovom financnom trhu, ktora definuje za kolko si banky medzi sebou nakupuju a predavaju peniaze.
A inak povedane: Ak vam banka da urokovu sadzbu na hypoteku napr.4,5% p.a. ale BRIBOR sadzba je prave 4,5% tak nezaraba a urcite cakajte zaludnost - precitajte si celu uverovu zmluvu. Coskoro vam to zvysi a poriadne a este si vybilancuje prve obdobie s nizkou US tak ako to pochopil aj endrju.