certik
20.11.07,13:38
Dobrý den,
pracujem v programe, ktorý má v ponuke vytváranie int.dokladov a tiež záväzkov. Nie vždy sa viem rozhodnúť pod aký doklad zaúčtovať učt.prípad napr. upomienku. Je to záväzok voči napr. Orange za oneskorenú platbu takže by to malo byť zaúčtované ako záväzok, alebo int. doklad? Obidva doklady v stupujú v podv. účtovníctve a do účt.denníka.
Dakujem
ronel
20.11.07,12:44
Ahoj, doklady , ktore mi vsupuju do ucta a nie je to faktura , davam cez interny doklad, zaväzky pouzivam len pri zauctovani miezd, program mi ich tvori automaticky.
ormika
20.11.07,12:48
Dobrý den,
pracujem v programe, ktorý má v ponuke vytváranie int.dokladov a tiež záväzkov. Nie vždy sa viem rozhodnúť pod aký doklad zaúčtovať učt.prípad napr. upomienku. Je to záväzok voči napr. Orange za oneskorenú platbu takže by to malo byť zaúčtované ako záväzok, alebo int. doklad? Obidva doklady v stupujú v podv. účtovníctve a do účt.denníka.
Dakujem
O upomienke účtovať nebudeš, lebo spoločnosť ti za telefón poslala upomienku z dôvodu, že si neuhradil faktúru, ktorú už máš zaúčtovanú v účtovníctve, konkrétne v záväzkoch. Spoločnosti si za oneskorenú platbu účtujú položku vo faktúre.:)
Zita5
20.11.07,12:50
Upomienku neúčtujem , nakoľko sa upomína suma , ktorá je už raz v záväzkoch zaúčtovaná . Upomienku evidujem v Knihe došlej pošty .
certik
20.11.07,13:01
upomienka bol iba príklad. Ale Orange posiela upomienku osobitne mimo faktúry.
Zoltán Kovács
20.11.07,13:06
upomienka bol iba príklad. Ale Orange posiela upomienku osobitne mimo faktúry.

Pozor upomienka, je písomné napomenutie. Ale to čo posiela Orange, je "poplatok" za zaslanú upomienku. Tak isto ako to robí aj ST.
ormika
20.11.07,13:07
upomienka bol iba príklad. Ale Orange posiela upomienku osobitne mimo faktúry.
O upomienke sa neúčtuje, hoci ich firmy posielajú. Tak ako ti odpovedala Zitka hore v príspevku, tak upomienku zapíš do knihy došlej pošty a to je všetko. Veď faktúru za telefón ktorú si nezaplatil, tak máš zaúčtovanú v knihe záväzkov a krásne ju vidíš aj na účte 321, resp. v saldokonte. Ak máš teda riadne priebežne spracované účtovníctvo. A ak chceš o upomienke učtovať, tak na aké účty by si to chcel dať? Na 321? Mal by si to duplicitne. Ak faktúru uhradíš tak ako si vypáruješ upomienku? Určite to takto nepôjde.
ormika
20.11.07,13:10
Pozor upomienka, je písomné napomenutie. Ale to čo posiela Orange, je "poplatok" za zaslanú upomienku. Tak isto ako to robí aj ST.
Osobne nemám orange, ale ak je to takto, tak poplatok sa bude účtovať do knihy záväzkov. Predpokladám, že je to zmluvný poplatok.:)
Zoltán Kovács
20.11.07,13:11
Osobne nemám orange, ale ak je to takto, tak poplatok sa bude účtovať do knihy záväzkov. Predpokladám, že je to zmluvný poplatok.:)

ÁNo je to zmluvný. Majú to niekde "zasité" medzi Všeob.zml.podmienky.
certik
20.11.07,13:13
prepáčte ale dovolím si upozorniť že otázka bola na uplne inú tému ako učtovanie upomienky ;).
"
Dobrý den,
pracujem v programe, ktorý má v ponuke vytváranie int.dokladov a tiež záväzkov. Nie vždy sa viem rozhodnúť pod aký doklad zaúčtovať učt.prípad napr. upomienku. Je to záväzok voči napr. Orange za oneskorenú platbu takže by to malo byť zaúčtované ako záväzok, alebo int. doklad? Obidva doklady v stupujú v podv. účtovníctve a do účt.denníka.
Dakujem"
nehovorme teda o Orange ale napríklad predpise nejakého poplatku napr. za smeti. Nie je to fa a tak som nevedela či to účtovať pod ID alebo záväzok.
ormika
20.11.07,13:19
prepáčte ale dovolím si upozorniť že otázka bola na uplne inú tému ako učtovanie upomienky ;).
"
Dobrý den,
pracujem v programe, ktorý má v ponuke vytváranie int.dokladov a tiež záväzkov. Nie vždy sa viem rozhodnúť pod aký doklad zaúčtovať učt.prípad napr. upomienku. Je to záväzok voči napr. Orange za oneskorenú platbu takže by to malo byť zaúčtované ako záväzok, alebo int. doklad? Obidva doklady v stupujú v podv. účtovníctve a do účt.denníka.
Dakujem"
nehovorme teda o Orange ale napríklad predpise nejakého poplatku napr. za smeti. Nie je to fa a tak som nevedela či to účtovať pod ID alebo záväzok.
Tak.... a už hovoríme o tretej veci ;) ale teda k tej poslednej veci: do knihy záväzkov kľudne účtuj aj doklady, ktorým sa nehovorí faktúru. Je to kniha záväzkov a nie kniha faktúr. Napr. ak mám daň z motorových vozidiel, tú účtujem cez interné doklady, ak mi príde rozhodnutie o zaplatení poplatku napr. za smeti, tie účtujem do knihy záväzkov. Je to na tvojom rozhodnutí kam to budeš účtovať.
Zita5
20.11.07,13:19
Dobrý den,
pracujem v programe, ktorý má v ponuke vytváranie int.dokladov a tiež záväzkov. Nie vždy sa viem rozhodnúť pod aký doklad zaúčtovať učt.prípad napr. upomienku. Je to záväzok voči napr. Orange za oneskorenú platbu takže by to malo byť zaúčtované ako záväzok, alebo int. doklad? Obidva doklady v stupujú v podv. účtovníctve a do účt.denníka.
Dakujem

Nech čítam ako čítam , stále chápem z otázky , že ide o upomienku za nezaplatenie faktúry .Alebo sa mýlim ?

Upomienku ako takú neúčtujeme do záväzkov , nakoľko už raz je zaúčtovaná FA v záväzkoch a prípadným zápisom upomienky by sme navýšili naše záväzky .
Preto upomienku zapíšem len do Knihy došlej pošty a v prípade úhrady tam potom dám zápis ...vybavené úhradou zo dňa xy .....

Záväzok voči Orange ste zaúčtovali pôvodnou faktúrou , ktorá je upomínaná .
Zoltán Kovács
20.11.07,13:23
prepáčte ale dovolím si upozorniť že otázka bola na uplne inú tému ako učtovanie upomienky ;).
"
Dobrý den,
pracujem v programe, ktorý má v ponuke vytváranie int.dokladov a tiež záväzkov. Nie vždy sa viem rozhodnúť pod aký doklad zaúčtovať učt.prípad napr. upomienku. Je to záväzok voči napr. Orange za oneskorenú platbu takže by to malo byť zaúčtované ako záväzok, alebo int. doklad? Obidva doklady v stupujú v podv. účtovníctve a do účt.denníka.
Dakujem"
nehovorme teda o Orange ale napríklad predpise nejakého poplatku napr. za smeti. Nie je to fa a tak som nevedela či to účtovať pod ID alebo záväzok.

Tak Orange, alebo neorange?

Ak poplatok za vyvoz smeti dostaneš iba listom, resp. predpisom platby od mestského úradu, tak to bude ID a nie záväzok-faktúra.
certik
20.11.07,13:29
Takže sa to pokúsim zhrnúť a uzatvoriť.
1. Odpoved na moju pôvodnú otázku - predpisy platieb /akékoľvek/ ktoré nie sú faktúrami učtujem cez ID nie cez záväzky.

2. Upomienka z orange obsahuje aj sumu 40 Sk takže ju účtujem tiež. Je mi jasné že "obyčajná" upomienka od fimy že sme zabudli niečo uhradiť /bez poplatku/ sa neučtuje.
Gabi03
20.11.07,13:34
Trochu mimotemy, tak sa certik nehnevaj.

Ale pokiaľ sa pamätám, upomienka od Orangu je zároveň aj pokuta, ergo účtovný doklad, ktorý sa musí účtovať. Na tento poplatok nie je vystavená faktúra, ani nie je zahrnutá v inej faktúre.
ormika
20.11.07,13:37
Takže sa to pokúsim zhrnúť a uzatvoriť.
1. Odpoved na moju pôvodnú otázku - predpisy platieb /akékoľvek/ ktoré nie sú faktúrami učtujem cez ID nie cez záväzky.

2. Upomienka z orange obsahuje aj sumu 40 Sk takže ju účtujem tiež. Je mi jasné že "obyčajná" upomienka od fimy že sme zabudli niečo uhradiť /bez poplatku/ sa neučtuje.
Ano, môže to takto byť, ale ak akýkoľvek predpis platby zaúčtuješ cez ID, a dáš si vytlačiť knihu záväzkov, a tento predpis zabudneš zaplatiť, tak ho nikdy v knihe záväzkov neuvidíš a nenapadne ťa, že ho máš zaplatiť. Uvidíš to len cez účet napr. 379 alebo nejaký iný. Ja by som doporučovala cez knihu záväzkov.
abel
20.11.07,15:51
Nech čítam ako čítam , stále chápem z otázky , že ide o upomienku za nezaplatenie faktúry .Alebo sa mýlim ?

Upomienku ako takú neúčtujeme do záväzkov , nakoľko už raz je zaúčtovaná FA v záväzkoch a prípadným zápisom upomienky by sme navýšili naše záväzky .
Preto upomienku zapíšem len do Knihy došlej pošty a v prípade úhrady tam potom dám zápis ...vybavené úhradou zo dňa xy .....

Záväzok voči Orange ste zaúčtovali pôvodnou faktúrou , ktorá je upomínaná .
Zitka, na tých upomienkach od Orange je presne toto znenie:

tento dokument slúži zároveň ako účtovný doklad a ďalej: týmto listom Vám zároveň účtujeme ... 40.- Sk...tento list môžete použiť ako doklad pre potreby vášho účtovníctva...nakoľko ide o poplatok sankčného charakteru, nebude vám k tejto upomienke vyhotovená faktúra v zmysle zákona o DPH.

Mám klienta, ktorý má takúto upomienku každý mesiac. Ja osobne ju dávam do knihy záväzkov, takisto aj výzvu na poplatok na zaplatenie komunálneho odpadu a podobné. Napr. včera mi prišla výzva od Slov. rozhlasu. Tiež to nie je faktúra, ale zapísala som ju do záväzkov.Ide o to, aby som vedela, aké má firma ešte záväzky, súhlasím s tým, že to nie je kniha faktúr, ale kniha záväzkov.