emato
20.11.07,15:46
Skoro cele som to tu preliezol, ale nenasiel som jednoznacnu odpoved na moju otazku:
Kde platim dan z prijmu, resp. podavam danove priznanie, ak som rezident SR s trvalym pobytom v SR a za pracov dochadzam kazdodenne do zahranicia (napr. Rakusko, niekoho bude zaujimat i Cesko), t.j. mam v Rakusku vybavene pracovne povolenie a mam prijem zo zavislej cinnosti. Teda v zahranici nemam status rezidenta, ale som tzv. cezpolny, ktory dochadza rano do prace a vecer sa vracia naspat na SK.
Zamestnavatel v zahranici mi strhava vsetky odvody a dane, ale kedze som rezident SR, mam poziadat o vratenie dani v zahranici a nasledne podat DP na Slovensku a zaplatit dane na SK?
Predtym som pracoval na SK, a teda DP som podaval na SK.
Je vobec mozne postupovat tymto sposobom, aby som dan platil len raz, ale platil dan z prijmu len na SK, kedze na SK je danove zatazenie nizsie?
Vladimír Ozimý
20.11.07,15:26
musíte vychádzať zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s tou danou krajinou. Ak ste rezidentom SR samozrejme máte povinnosť zdaniť príjmy na území SR, podať daňové priznanie, pričom sú dve metody uplatnenia zdanenia a to

vyňatím - príjmy dosiahnuté v danej krajine sa vyjmu zo zdanenia (tým nezaniká povinnosť podať DP)
zápočet - daňovník si môže započítať daň zaplatenú v zahraničí ale max. do výšky dane ktorú by platil v SR...v prípade že vznikne nedoplatok musí vysporiadať svoju daňovú povinnosť voči SR. To znamená že preplatok vám nevznikne ale nedoplatok môže vzniknúť hehe