ajobs
16.02.09,23:45
nuž nemôžem s tebou súhlasiť. ;)
Ona by mala v r. 2010 nárok na nemoc.dávky z VZ v období od 1.1. do 29.6.09 (ak nastúpi na MD 30.6.09) a to bez ohladu na to, z akého VZ by bola počas poberania materského prihlásená. No a vzhladom na to, že je v tomto období aj zamestnaná (nepísala o konkrétnych VZ/hrubej mzde, čo by bolo pre posúdenie/radu možno tiež za istých okolností podstatné), tak to maximum nebude :mee:

Len dúfam, že som niečo neprehliadla :--- :)


...to je fakt, máš pravdu Gabika, asi som prehliadol to zamestnanie. Takže je úplne jedno, aký VZ bude mať v II. polroku 2009, maximum dávok v roku 2010 nedosiahne....:mee:
karpis
17.02.09,05:47
Moja nevesta je DNP od 1.4.2008 z minim. VZ, momentálne je v 7tt, asi by bolo najlepšie odhlásiť sa čo najskôr z DNP a na druhý deň prihlásiť z max. VZ je to takto dobre? alebo poradte ako to urobiť. Nie je zamestnaná je na invalidnom dôchodku.
pepone1
17.02.09,06:19
vďaka brčko a ajobs........ (doplnok k predchádzajúcemu: od kedy som zamestnaná: HM 15000,-Sk + DNP /rozdiel do max. VZ/)

ešte zopár dotazov by som mala:

- DNP je nutné platiť do nástupu na MD... alebo + aj ten deň nástupu na MD alebo + až do pôrodu?
- obdobie MD (28 týždňov) sa tiež započítava do tých 270 dní poistenia pre prípad ďalšej MD?

ďakujem
karpis
17.02.09,06:39
Moja nevesta je DNP od 1.4.2008 z minim. VZ, momentálne je v 7tt, asi by bolo najlepšie odhlásiť sa čo najskôr z DNP a na druhý deň prihlásiť z max. VZ je to takto dobre? alebo poradte ako to urobiť. Nie je zamestnaná je na invalidnom dôchodku.
poraďte mi prosím či to môžeme takto urobiť
brčko
17.02.09,07:42
Moja nevesta je DNP od 1.4.2008 z minim. VZ, momentálne je v 7tt, asi by bolo najlepšie odhlásiť sa čo najskôr z DNP a na druhý deň prihlásiť z max. VZ je to takto dobre? alebo poradte ako to urobiť. Nie je zamestnaná je na invalidnom dôchodku.

áno, nech tak urobí čo najskôr, lebo ide o dni.

Potom nech ale poriadne ráta a nepožiada o materské skôr ako uplynie 26týždnov, tj. nech určite nežiada o materské 8týždnov pred pravdep.dátumom pôrodu.

Ak sa dnes odhlási a zajtra t.j. 18.2.09 prihlási, tak najskorší nástup na MD z dôvodu vyššej materskej je 19.8.2009, t.j. jej čakáv.dátum pôrodu musí byť najskôr 30.9.09 (no radšej si to prerátajte!!!)
brčko
17.02.09,08:20
vďaka brčko a ajobs........ (doplnok k predchádzajúcemu: od kedy som zamestnaná: HM 15000,-Sk + DNP /rozdiel do max. VZ/)

ešte zopár dotazov by som mala:

- DNP je nutné platiť do nástupu na MD... alebo + aj ten deň nástupu na MD alebo + až do pôrodu? ak máš splnených 270dní z DNP už pri nástupe na MD, tak už za den nástupu na MD sa neplatí
- obdobie MD (28 týždňov) sa tiež započítava do tých 270 dní poistenia pre prípad ďalšej MD? áno, aj obdobie poberania materského sa ráta do dní nem.poistenia, ak sa neodhlásiš z DNP (čo samozrejme nie je rozumné). Pri výpočte nem.dávok (ošetrovného, nemocenského, dalšieho materského) sa dni poberania materského z rozhodujúceho obdobia vynímajú

ďakujem
.
pepone1
17.02.09,08:29
ďakujem za rady poraďáci P:)
lien1
17.02.09,08:39
Mám otázku syn dovršil 3roky a ja som tehotná v piatom tyždni gonekologička ma nechce dať na PN kým nebudem zamestnaná a popritom som si platila DNP čiže zo zamestnaním to podľa mňa nemá súvis a ešte kam mám zaniesť PN keď sa konečne rozhodne ma na nu pustiť.Inak pre koho sa vystavuje PN ked som si platila DNP len do nemocenskej poistovne a nebola som zamestnaná.
lien1
17.02.09,09:08
Ešte chcem poprosiť či nemáte nejaké všeobecné znenie o DNP podľa mňa ani nevie o čo sa jedná a pozerala na mňa akoby to bololo protizakonné popritom sa mi to zdá normaláne ale vyhlaška ma 130 strán a asi tažko by to pochopila alebo skôr by ani nechcela pochopiť.Je to dosť rozsiahle ja by som potrebovala stručný popis DNP.
simonova815
17.02.09,09:23
Prosim vas o radu. Znama je SZCO, termin porodu ma 2.5.09 na matersku moze nastupit 21.3.09. Ma moznost sa zamestnat, tak aby jej vysiel maximalny vymeriavaci zaklad pre matersku. Bude stacit, ak sa zamestna od 16.3. a teda od 21.3. nastupi na M?. To by mala odpracovanych 5 dni a hruba mzda 5100 Sk by mohla stacit?. Ak je potrebna ina mzda, viete mi prosim napisat kolko, pripadne ako to lepsie vyriesit? Dakujem velmi pekne
karpis
17.02.09,11:00
áno, nech tak urobí čo najskôr, lebo ide o dni.

Potom nech ale poriadne ráta a nepožiada o materské skôr ako uplynie 26týždnov, tj. nech určite nežiada o materské 8týždnov pred pravdep.dátumom pôrodu.

Ak sa dnes odhlási a zajtra t.j. 18.2.09 prihlási, tak najskorší nástup na MD z dôvodu vyššej materskej je 19.8.2009, t.j. jej čakáv.dátum pôrodu musí byť najskôr 30.9.09 (no radšej si to prerátajte!!!)
brčko ´dakujem za odpoveď predpokladaný termín pôrodu je 4.10.2009,na materskú nastúpi 21.8.2009 ale čo ak pôrodu bude skorej o dva týždne to nebude vadiť tam sa berie predpokladaný TP
AMM
17.02.09,11:03
Chcela by som sa spýtať: Naša zamestnankyňa (personalistka) je momentálne na materskej (poberá rodičovský príspevok od roku 2007). V roku 2008 na základe Zmluvy o vykonaní práce vykonala pre firmu nejaké práce v oblasti personalistiky, začo jej bola na konci roka vyplatená jednorázová suma.
Mne sa nezdá, či môže personalistka na materskej vykonať prácu vo svojom odbore na základe zmluvy. Nemala mať radšej dohodu? Obstojí aj zmluva?
brčko
17.02.09,14:16
brčko ´dakujem za odpoveď predpokladaný termín pôrodu je 4.10.2009,na materskú nastúpi 21.8.2009 ale čo ak pôrodu bude skorej o dva týždne to nebude vadiť tam sa berie predpokladaný TP

Takže pri PTP 4.10.09 treba nastúpiť na MD najneskôr 23.8.09, tj. 21.8.09 je ok. Takže nanovo sa prihlásiť treba najneskôr 20.2.09.

Ak bude aj skutočný termín pôrodu skôr o dva týždne oproti predpokladu lekára, tak nevadí, lebo ona má 270dní NP už splnených. Len ak by porodila ešte pred pôvodným nástupom na MD, tak vtedy sa presúva nástup na MD na den pôrodu.
brčko
17.02.09,14:26
Mám otázku syn dovršil 3roky a ja som tehotná v piatom tyždni gonekologička ma nechce dať na PN kým nebudem zamestnaná a popritom som si platila DNP čiže zo zamestnaním to podľa mňa nemá súvis a ešte kam mám zaniesť PN keď sa konečne rozhodne ma na nu pustiť.Inak pre koho sa vystavuje PN ked som si platila DNP len do nemocenskej poistovne a nebola som zamestnaná.

PN odnesieš na soc.poistovnu. Povedz gynekologičke, že ak nie si schopná pracovať, tak sa budeš musieť evidovať na UP a hladať si prácu. Ak "nie si schopná práce", tak by ťa ani zaevidovať nemali, lebo jedna z podmienok je, že chceš a "môžeš pracovať".

No a další argument voči gynekologičke. Ukáž jej, že na tlačive "potvrdenie o dočasnej PN" sa zaškrtáva aj "poistný vzťah", t.j. či si PN uplatnuješ ako zamestnanec alebo ako povinne nem.poistená szčo alebo ako dobrovnolne nem.poistená osoba. Načo by tá kolonka tam bola, ak by to nebolo možné uplatnovať si z DNP na SP.

dcerina detská lekárka sa tiež čudovala, že si pýtam očr počas poberania RP. Takže nemajú s tým vela skuseností a sa dosť toho boja. Ked mi druhý krát vystavovala očr-ku 2x (pre zamestnanie +DNP), tak mi pre istotu vyplnila na oboch aj poistný vzťah a to, že si uplatnujem nárok z oboch poistení :)
brčko
17.02.09,17:17
Prosim vas o radu. Znama je SZCO, termin porodu ma 2.5.09 na matersku moze nastupit 21.3.09. Ma moznost sa zamestnat, tak aby jej vysiel maximalny vymeriavaci zaklad pre matersku. Bude stacit, ak sa zamestna od 16.3. a teda od 21.3. nastupi na M?. To by mala odpracovanych 5 dni a hruba mzda 5100 Sk by mohla stacit?. Ak je potrebna ina mzda, viete mi prosim napisat kolko, pripadne ako to lepsie vyriesit? Dakujem velmi pekne

stačí za tých 5kalend.dní 16-20.3.09 dokonca 4875,-Sk teda na eur (30219:31x5) na dosiahnutie maxima za 3/09. A samozrejme predpokladám, že 270dní nem.poistenia má vdaka nejakému ukončenému nem.poisteniu splnené.
JanaT.
18.02.09,06:19
ahojte, poprosila by som vás o radu,
platím si DNP od 29.12.08 z maxima od 1.1.09 z minima , od 2.3.08 poberám RP, teraz v januári som bola s deťmi na OČR , včetko som odovzdala v poriadku na SP ale doteraz mi nič neprišlo zo socialky ani peniažky ani rozhodnutie, mám na OČR nárok alebo je nejaká zmena od 1.1.09 že na ňu nemám nárok.
Ďakujem pekne za odpoveĎ.
erika_H
18.02.09,08:23
Dobrý deň,chcem sa Vás prosím opýtať:
môže mamička na materskej dovolenke /poberá už iba rodičovský príspevok/,pracovať na Dohodu o vykonaní práce?
Môže tým naďalej poberať rod.príspevok?A uplatní si odpočitateľnú položku za celý rok 2009- teda môže hneď pri nástupe do zamestnania na dohodu podpísať vyhlásenie..?
ďakujem
erika_H
18.02.09,08:57
Dobrý deň,chcem sa Vás prosím opýtať:
môže mamička na materskej dovolenke /poberá už iba rodičovský príspevok/,pracovať na Dohodu o vykonaní práce?
Môže tým naďalej poberať rod.príspevok?A uplatní si odpočitateľnú položku za celý rok 2009- teda môže hneď pri nástupe do zamestnania na dohodu podpísať vyhlásenie..?
ďakujem
ešte doplním
táto mamička má pozastavenú živnosť
na dohodu o vyk.práci nastúpi tak,že o dieťatko sa jej bude starať jej mamina
takže by tým pádom ani nemala stratiť nárok na rodič.príspevok,áno?
katiq
19.02.09,11:13
Môžeš ... bude to z iného dôvodu, ako tá prvá očr-ka... samozrejme OČR musí potvrdiť lekár..;)

teta zo SP, ze podla zakona iba raz za mesiac..:mad:
Katy a R
19.02.09,11:24
teta zo SP, ze podla zakona iba raz za mesiac..:mad:
Ja by som tú očrku poslala poštou doporučene ... a nepýtala by som sa .
V rozhodnutí by ti museli zdôvodniť, že prečo "iba raz za mesiac"
katiq
19.02.09,12:34
zajtra sa chystam k dr..som zvedava, ci bude ochotna mi vypisat dalsiu ocr..ak ano, ucite ju tetam dorucim :)
angel22
19.02.09,18:37
Tak to vyzera velmi pozitivne. Dnes som si bola zobrat list zo SP ktory poslali doporucene, ze sa mi ospravedlnuju, a moja ziadost o zmenu VZ bude akceptovana tak ako ma byt, teda k datumu 22.dec.08. :D:D:D:D:D Tak uz len nech v zdravi porodim a uzijem si aspon par mesiacov fajn matersku.:)
Katy a R
20.02.09,09:51
Tak to vyzera velmi pozitivne. Dnes som si bola zobrat list zo SP ktory poslali doporucene, ze sa mi ospravedlnuju, a moja ziadost o zmenu VZ bude akceptovana tak ako ma byt, teda k datumu 22.dec.08. :D:D:D:D:D Tak uz len nech v zdravi porodim a uzijem si aspon par mesiacov fajn matersku.:)

ten doporučený list si dostala z ústredia, alebo z pobočky?
angel22
20.02.09,19:44
ten doporučený list si dostala z ústredia, alebo z pobočky?
Z pobocky + ospravedlnujuci mail dnesna obed znova z pobocky. Dufam, ze je to ok. Preco sa pytas???
katkapekly
24.02.09,10:16
Ďakujem tejto stránke i všetkým, ktorí mi radili. Som už doma z pôrodnice s krásnym Jurajom a mám max. materskú vďaka Vašim radám. Aj Vám ostatným želám krásne zdravé deti a veľa šťastia pri komunikovaní so SP...
brčko
24.02.09,10:39
Ďakujem tejto stránke i všetkým, ktorí mi radili. Som už doma z pôrodnice s krásnym Jurajom a mám max. materskú vďaka Vašim radám. Aj Vám ostatným želám krásne zdravé deti a veľa šťastia pri komunikovaní so SP...

gratulujem :) :) :):) a k tomu prianiu skoro nie je čo dodať :)
MartinaPK
07.03.09,06:55
Dobry den,

prosim Vas o radu. Momentalne som na RD (do 09/2010). Ako mozem ziskat co najvyssiu matersku ? Zatial nie som tehotna. Mam sa pripoistit v SP, ako mam postupovat ? Dakujem :) Martina
luciferova
09.03.09,15:49
dobry den, chcela by som sa spytat co v mojom pripade. do 30.6.08 som bola zamestnana v skolstve. od 1.3. 08 som si platila DNP z minima. od 1.7.08 pracujem ako sprostredkovatel bez zivnosti. DNP si platim dalej. teraz som otehotnela. co mam teraz robit, ked chcem max. matersku?
Katy a R
09.03.09,16:05
dobry den, chcela by som sa spytat co v mojom pripade. do 30.6.08 som bola zamestnana v skolstve. od 1.3. 08 som si platila DNP z minima. od 1.7.08 pracujem ako sprostredkovatel bez zivnosti. DNP si platim dalej. teraz som otehotnela. co mam teraz robit, ked chcem max. matersku?

Ak to ideš riešiť DNP ... tak teraz odhlásiť sa z poistenia a znova sa prihlásiť s max VZ (nerobila si žiadne zmeny predpokladám .. stále platíš z minima). Nové poistenie musí trvať min 26 týždňov do nástupu na MD! Ak si čerstvo tehotná, tak by to malo vyjsť;):)
Ešte je potom možnosť ... priateľský zamestnávateľ (ukončiť DNP a zamestnať sa .... ale to už iste poznáš;))
luciferova
10.03.09,19:39
dakujem za info: cize nie prehlasit sa, ale ODhlasit a Prihlasit z maxima. viete mi aj povedat, kolko to cini mesacne?

este sa chcem spytat, ci mam narok aj na inu matersku. pracovala som od 1.9.06 - 30.6.08 s par dnovou prestavkou v januari. keby bolo treba presne, napisem. od toho 30.6. som skoncila pracovny pomer v skolstve a zacala pracovat ako sprostredkovatel bez zivnosti, nik za mna neodvadzal ani korunu do SP. az doteraz. mam narok na nejaku matersku alebo na nejaky prispevok? dakujem pekne za odpoved :-)
angel22
21.04.09,11:00
Dnes som dostala tlacivo od lekara na matersku. Na zadnej strane je vyhlasenie poistenkyne, kde je konkretne toto:
Vyhlasujem ze narok na materske si uplatnujem, neuplatnujem aj z ineho poistenia.
A mna zaujima, ze pokial som nezamestnana ( evidovana na urade ) a platim si DNP je toto DNP chapane ako ine poistenie ( teda nie klasicke v zamestnaneckom vztahu, ani nie ako zivnostnik ), alebo sa ta klauzula vztahuje na pripad, ked je poistenkyna zamestnana + DNP a poistenia kombinuje. Vdaka za odpovede.
brčko
21.04.09,11:13
Dnes som dostala tlacivo od lekara na matersku. Na zadnej strane je vyhlasenie poistenkyne, kde je konkretne toto:
Vyhlasujem ze narok na materske si uplatnujem, neuplatnujem aj z ineho poistenia.
A mna zaujima, ze pokial som nezamestnana ( evidovana na urade ) a platim si DNP je toto DNP chapane ako ine poistenie ( teda nie klasicke v zamestnaneckom vztahu, ani nie ako zivnostnik ), alebo sa ta klauzula vztahuje na pripad, ked je poistenkyna zamestnana + DNP a poistenia kombinuje. Vdaka za odpovede.

Toto vyhlásenie sa týka tých, ktorý si uplatnujú nárok na materské nie z jedného ale z viacerých nem.poistení. Ak už nie si v ochrannej lehote, po ukončenom povinnom nem.poistení (zamestnanca alebo SZčO), tak si uplatnuješ nárok len z DNP. V takom prípade preškrtni. UPLATNUJEM

Ak by si si uplatnovala nárok z viacerých nem.poistení (napr. bola ešte v ochrannej lehote zo zamestnania a mala trvajúce DNP a z oboch nem.poistení by si mala zvlášť splnenú podmienku aspon 270dní NP ...), tak by si preškrtla NEUPLATNUJEM.

Na prvej strane žiadosti o materské (myslím v časti poistenkyna) vyznačíš z akého NP si mateské uplatnuješ, či ako DNP osoba, zamestnanec alebo povinne NP SZčo.
Katy a R
21.04.09,11:14
Dnes som dostala tlacivo od lekara na matersku. Na zadnej strane je vyhlasenie poistenkyne, kde je konkretne toto:
Vyhlasujem ze narok na materske si uplatnujem, neuplatnujem aj z ineho poistenia.
A mna zaujima, ze pokial som nezamestnana ( evidovana na urade ) a platim si DNP je toto DNP chapane ako ine poistenie ( teda nie klasicke v zamestnaneckom vztahu, ani nie ako zivnostnik ), alebo sa ta klauzula vztahuje na pripad, ked je poistenkyna zamestnana + DNP a poistenia kombinuje. Vdaka za odpovede.

V prípade, že by si mala dve poistenia a dávala by si dve tlačivá (napr zamestnanie +DNP), tak tam vyplníš, že si uplatňuješ aj z iného poistenia - aby si to vedeli vyhľadať a spolu vypočítať dávku...
Keďže máš len jedno ... tak napíšeš, že neuplatňuješ z iného poistenia..
Na PNke sú aj vyznačené poistné vzťahy 1 až 3, neviem, či je to aj na žiadosti o materské..
.. no Gabi, si ako blesk... naozaj neodpisujem...
daqa
23.04.09,07:32
Dobry den poradaci,
od 01.08.2008 som bola DNP z minima, od 23.12.2008 zmena na maximum - trvá . Aká je prosím výška ošetrovného na deń v mojom prípada ?

Za odpoveď pekne ďakujem
mimaemma
23.04.09,09:30
.
brčko
23.04.09,10:13
Dobry den poradaci,
od 01.08.2008 som bola DNP z minima, od 23.12.2008 zmena na maximum - trvá . Aká je prosím výška ošetrovného na deń v mojom prípada ?

Za odpoveď pekne ďakujem

ak to bola ozaj zmena, tak tá je možná len od začiatku mesiaca, t.j. ak si podala zmenu od 23.12.08, tak tá bola platná až od 1.1.09. Ak teda nemáš nedoplatok na poistnom, tak máš nárok na ošetrovné z minuloročného minima.

Ak by však išlo o odhlášenie a nové prihlásenie, tak máš nárok v prípade, že očr vznikne, teraz do uplynutia 26týždnov od poslendého prihlásenia, na ošetrovné z tohtoročného minima (t.j. dávka na den je 295,5eur :30 x 55%), samozrejme max. na 10dní na jednu očr-ku.
moe7
28.04.09,09:03
Dobrý deň v televízií dávali o tom ze sa asi táto forma prilepšenia si materskej dovolenky vďaka DNP zruší. Ako to teda je mám si DNP naďalej platit alebo to môžem zrušiť ? Som zamestnaná a DNP si platim z minima
brčko
28.04.09,09:44
Dobrý deň v televízií dávali o tom ze sa asi táto forma prilepšenia si materskej dovolenky vďaka DNP zruší. Ako to teda je mám si DNP naďalej platit alebo to môžem zrušiť ? Som zamestnaná a DNP si platim z minima

To by sme ti vedeli odpovedať len ak by sme boli jasnovidci. :mee:
V mediach sa aj tak väčšinou dozvieš niečo poopravené od skutočnosti. No a aj ked dajú návrh zákona, tak schváliť môžu uplne niečo iné. Ak by sme vedeli, čo presne plánujú, dalo by sa na to pripraviť, no to nikto nevie, čo zmenia a ako. Záleží aj od toho, kedy to chceš využiť. Čim neskôr, tým väčšie riziko, že sa niečo zmení. SAma neviem, čo spravím.
No v každom prípade žiadna dobrá správa pre väčšinu DNPO. Už o tom písal aj p. Mihál.
moe7
28.04.09,09:54
Ide o to ze to tak úplne nestíham sledovať a z každej strany počuvam iba o tom ze to zrušili, rušia, búdú rušiť tak som nevedela čo je s tým vďaka
palec.b
28.04.09,11:43
na stranke socpoist.sk píšu:
Sociálna poisťovňa neuvažuje o zrušení možnosti pripoistiť sa na materskú dovolenku, ide o dezinterpretáciu faktov
20.04.2009

V médiách sa v posledných dňoch objavili správy o iniciatíve Sociálnej poisťovne zrušiť ženám možnosť pripoistiť sa na obdobie materskej dovolenky. Sociálna poisťovňa a jej generálny riaditeľ Ing. Dušan Muňko sa dištancuje od takýchto zámerov.

Ide o dezinterpretáciu Správy a výsledkoch kontrolnej činnosti Sociálnej poisťovne v roku 2008 a plnení akčného plánu boja proti zneužívaniu sociálneho systému a podvodom v Sociálnej poisťovni, ktorá bola prerokovaná na Dozornej rade SP 6. apríla 2009.

V správe sa píše: „...Odbor nemocenského poistenia inicioval návrhy na zmenu zákona v tom zmysle, aby inštitút dobrovoľného nemocenského poistenia mohli využívať iba SZČO, ktorým nevzniklo povinné nemocenské poistenie“. Dobrovoľné nemocenské poistenie vychádza z krytia sociálnych udalostí uvedených v §2 písm. a) zákona o sociálnom poistení, v ktorom sa okrem iných spomína aj materstvo a tehotenstvo. Tie sú však len jednou z možností, ktoré sú v tomto paragrafe uvedené a neexistuje dôvod, prečo by sa uvedená veta mala vzťahovať práve na materstvo a tehotenstvo, tak ako to uviedli médiá. Navyše materiál bol predložený len v podobe diskusie o problémoch zneužívania sociálneho systému a pripomíname, že Sociálna poisťovňa nemá možnosť legislatívnej iniciatívy.
m1981
05.05.09,11:24
Dobry den,
najprv chcem ocenit tuto diskusiu a dobre rady, precitala som zopar stran, ale chcem poprosit o konkretnu radu pre moj pripad dalej. Som na rd, nie som zamestnana. Minuly rok sme uvazovali o dalsom dietati, tak som si od 01.06.2008 zacala platit DNP z maxima. K dnesnemu dnu uz mam splnenych 270 dni poistenia, ale zatial tehotna nie som, "planovane dieta" sme akosi presunuli az na leto 2010( teda jeho narodenie) a teraz neviem co s DNP, mam urobit nejaku zmenu? Bez ohladu na to ci to zrusia alebo nie, teda dufam, ze nezrusia, lebo by to bola skoda. Mozem teraz moje DNP prerusit a prihlasit sa az ked budem naozaj tehotna, aby tam bolo tych 26 tyzdnov? Alebo som to cele pomotala?! Dakujem vopred za odpoved.
ajobs
13.05.09,12:04
Dobry den,
najprv chcem ocenit tuto diskusiu a dobre rady, precitala som zopar stran, ale chcem poprosit o konkretnu radu pre moj pripad dalej. Som na rd, nie som zamestnana. Minuly rok sme uvazovali o dalsom dietati, tak som si od 01.06.2008 zacala platit DNP z maxima. K dnesnemu dnu uz mam splnenych 270 dni poistenia, ale zatial tehotna nie som, "planovane dieta" sme akosi presunuli az na leto 2010( teda jeho narodenie) a teraz neviem co s DNP, mam urobit nejaku zmenu? Bez ohladu na to ci to zrusia alebo nie, teda dufam, ze nezrusia, lebo by to bola skoda. Mozem teraz moje DNP prerusit a prihlasit sa az ked budem naozaj tehotna, aby tam bolo tych 26 tyzdnov? Alebo som to cele pomotala?! Dakujem vopred za odpoved.


Teraz by si mala ísť na PN, aby sa ti aspoň časť nákladov na DNP vrátila. Môžeš poberať RP, a súčasne aj nemocenské. A keď nebudeš PN, môžeš poberať ošetrovné na dieťa. To je síce len 10 kalendárnych dní, ale môžeš to využiť opakovane s prerušením
ajobs
13.05.09,12:06
Ide o to ze to tak úplne nestíham sledovať a z každej strany počuvam iba o tom ze to zrušili, rušia, búdú rušiť tak som nevedela čo je s tým vďaka


Len si to plať ďalej, naviac, keď je to z minimálnej mzdy, tak sú aj náklady minimálne. A do volieb sa určite nič nezruší :)
nugetka
12.07.09,18:19
Dobrý deň, potrebovala by som radu. Keďže mám doma deväť mesačného čertíka nemám mnoho času študovať to tu ako som to robila keď sme ho plánovali. V prvom rade ĎAKUJEM za vaše rady, ktoré nám zabezpečili maximálnu materskú. Preto sa obraciam na Vás znova. S manželom plánujeme druhé bábo a neviem ako to je teraz s DNP. Či sa niečo zmenilo, alebo nie. DNP som si platila od 9/2007 z minimálneho VZ, 28.12.2007 som toto DNP zrušila a uzatvorila nové od 29.12. 2007 s VZ ako rozdiel maxim. VZ a mojou HM za mesiac december - platila som ho do nástupu na MD. Potom počas MD som nebola povinná toto platiť, no teraz tam mám zatiaľ nedoplatok. Zamestnaná som od 8/2005 nepretržite u jedného zamestnávateľa.
Otehotnieť by som chcela ešte tento rok, no neviem, či je potrebné stále platiť toto DNP, alebo stačí Keď ho začnem platiť ako tehotná, len aby som splnila tých (myslím)? 26 ? týždňov. Ak mám stále platiť DNP - z akého VZ.

PROSÍM PORAĎTE MI

ĎAKUJEM
arcttica
27.01.10,19:47
Ahojte!
Potrebujem radu.
Som zamestnaná, poberám minimálnu mzdu, chcela by som otehotnieť a rozmýšľam nad DNP.
Môžte mi poradiť, či sa mi oplatí sa pripoistiť ak by som tak do mesiaca dvoch otehotnela a aká bude výška materskej v prípade pripoistenia.
Ďakujem veľmi pekne za radu.
Katy a R
27.01.10,19:57
Ahojte!
Potrebujem radu.
Som zamestnaná, poberám minimálnu mzdu, chcela by som otehotnieť a rozmýšľam nad DNP.
Môžte mi poradiť, či sa mi oplatí sa pripoistiť ak by som tak do mesiaca dvoch otehotnela a aká bude výška materskej v prípade pripoistenia.
Ďakujem veľmi pekne za radu.

uvažuješ správne - treba sa poistiť pred otehotnením;)
Aby si mala max materskú .. treba zvoliť výšku VZ ako rozdiel medzi maximálnym VZ (momentálne 1084) a tvojím VZ v zamestnaní ... (čiže okolo 750), Môžeš si zvoliť aj menej (ak by ti bolo veľa platiť ..) tak bude "přiměřene" nižšia materská (aj tak sa oplatí)
Popozeraj aktuálnejšie témy o materskej - je ich tu viac..
krtulko
27.01.10,20:01
Dobry vecer, mozem sa aj ja spytat ohladne materskej, prosim ak budete vediet, ze by ste mi poradili...
Ja som cerpala matersku dovolenku od 22jun do 7jan, predtym som bola na PN od 8dec 2009. Manzel ma zaniest moje potvrdenie zamestnavatelovi od socialnej poistovne, ohladne rocneho zuctovania dane, ale jeho ekonomka povedala, ze ak som mala prijem viac ako cca 4000 Eur, ze to ani nosit nemusi. Obidvaja sa do toho nerozumieme, neviem, ci mam ratat aj PN? Viete mi pls poradit? Dakujem
Jana Motyčková
28.01.10,07:20
Rátať aj PN aj materské.
nikka_
22.03.10,11:45
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Dnes som zistila, že som tehotná v 3-4 tt, bola som ráno sa SP ohľadne DNP, kde mi ale povedali, že nato aby som mala nárok na zvýšenú materskú musím platiť DPN 270 dní. A že nárok na prípadnú nemocenskú dávku, budem tiež až najskôr po 270 dňoch. Od 1.2.2008 som nepretržite zamestnaná. HM je cca 750 eur, ak by som sa chcela prihlásiť na DPO z akého vymeriavaceho základu?? 10834,55- 750??? . Je pravdou, že pokiaľ by som mala rizikové tehotenstvo, a bola som PN, tak z DNP nemám nárok na dávku??
Uvažujem, či má vôbec zmysel sa poistiť na DNP lebo podľa pani na SP ani nie.

Ďakujem vopred za radu
Xanti
22.03.10,11:50
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Dnes som zistila, že som tehotná v 3-4 tt, bola som ráno sa SP ohľadne DNP, kde mi ale povedali, že nato aby som mala nárok na zvýšenú materskú musím platiť DPN 270 dní. A že nárok na prípadnú nemocenskú dávku, budem tiež až najskôr po 270 dňoch. Od 1.2.2008 som nepretržite zamestnaná. HM je cca 750 eur, ak by som sa chcela prihlásiť na DPO z akého vymeriavaceho základu?? 10834,55- 750??? . Je pravdou, že pokiaľ by som mala rizikové tehotenstvo, a bola som PN, tak z DNP nemám nárok na dávku??
Uvažujem, či má vôbec zmysel sa poistiť na DNP lebo podľa pani na SP ani nie.

Ďakujem vopred za raduNie neoplatí sa ti pripoistiť. Lebo nezískaš 270 dní DNP a tým pádom nezískaš nárok na PN a na materskú.

Už to nerieš. Teš sa na malinké.
Darma111
22.04.10,12:28
neviete mi poradiť,
može byť žena súčasne na materskej a súčasne aj konateľkou a aj zamestnaná na čiastočný pracovný uväzok a poberať príjem zo závislej činnosti?

Ja si myslim, že može byť konateľka a nemala by poberať žiaden príjem, len si to chcem overiť, viete mi niekto poradiť?
mimaemma
22.04.10,19:04
Ak je na materskej, nemôže myť predsa iný príjem, asi myslíš, že je na rodičovskej.
Darma111
23.04.10,05:50
je oficiálne na materskej a mala by aj oficiálne príjem zo zavislej činnosti, podľa mňa to nie je možné, konateľkou môže ostať a byť súčasne na materskej ale byť na materskej a mať aj príjem zo závislej činnosti nie je možné, podľa toho čo som naštudovala