Farks
14.12.07,07:44
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohľadom materského. Zo zamestnania – nástup na materskú dovolenku, následne na rodičovskú dovolenku, ktorá končila v novembri tohto roku. (2007) Od októbra 2007 – nástup do ďalšieho zamestnania (počas RD) s maximálnym VZ a od novembra 2007 – rizikové tehotenstvo, čiže PN. Čiže toto času – dve zamestnania a PN. Nástup na MD – máj 2008. Ako dosiahnuť čo najvyššie materské? Je vôbec nárok?
Ďakujem
Jozef Mihál
14.12.07,06:56
Nárok je, a netreba podnikať vôbec nič, lebo materské z nového zamestnania bude vypočítané z RO = rok 2007, kedy má maximálny možný VZ čiže bude mat maximálne možné materské.
alenad
14.12.07,07:22
Mám otázočku. Sestra nastupuje na materskú 1.2.2008 ( teraz je na rodičovskom príspevku ). Keby som ju zamestnala od 1.1.2008, dosiahli by sme vyššiu materskú? Stačil by tento dátum,alebo zamestnanie by už muselo začať v tomto roku? Prvú materskú mala vyrátavanú z VZ SZČO. Ďakujem
horalecka
14.12.07,08:32
Dobry den,

dakujem Vam vsetkym za rady,najma Janke a Alenke!Takze vsetko som urobila ako mi bolo povedane. Platim si DNP od zac sept 07 minimum. Teraz som sa odhlasila a prihlasila na maximum a od 1.1.08 som si dala zmenu na minimum. Na matersku pojdem asi zaciatkom jula 08. Ja sa len bojim aby mi to vsetko vyslo, tak ako ma.Takze by som sa Vas chcela opytat, ci mi mozete vyratat kolko budem mat teda matersku ked na nu nastupim?
dakujem a prajem pekny den!
KvetkaK
14.12.07,08:44
Mám otázočku. Sestra nastupuje na materskú 1.2.2008 ( teraz je na rodičovskom príspevku ). Keby som ju zamestnala od 1.1.2008, dosiahli by sme vyššiu materskú? Stačil by tento dátum,alebo zamestnanie by už muselo začať v tomto roku? Prvú materskú mala vyrátavanú z VZ SZČO. Ďakujem
Áno stačí ju zamestnať až v roku 2008, môže to byť pár dní pred nástupom na MD.
anka007
14.12.07,09:03
Dobrý deň,
potrebovala by som súrne poradiť ohľadom PN a materskej. Zamestnaná som nepretržite už 1O rokov.Termín pôrodu je stanovený na máj 2008. Od 26.11.2OO7 som na PN z dôvodu zdravotných problémov súv. s tehotenstvom. Podľa predch.info som sa dozvedela, že PN sa mi bude rátať z VZ za rok 2OO6. Od 31.12.2OO7 do 03.01.2008 plánujem prerušiť PN z dôvodu, aby mi v roku 2OO8 PN bola prerátavaná z VZ z roku 2OO7. Novú PN zahájim od O4.01.2OO8 s tým, že už do práce nenastúpim, ale rovno pôjdem na materskú. Potebujem vedieť, či existuje nejaká lehota medzi dvomi PN, teda aby nenastala situácia, že na druhú PN nebudem mať nárok. Predpokl. termín nástupu na materskú je niekedy v marci 2OO8. DNP si neplatím. Z VZ zo zamestnania mi vychádza materská cca 5 tis.Sk. Pomohlo by mi, keby som sa na obdobie od 02.01.2OO8 zamestnala u ďalšieho nového zamestnávateľa? Dostávala by som dávky PN aj od prvého aj od druhého zamestnávateľa? Čo mám urobiť, aby som dosiahla maximálnu PN aj materskú? Prosím Vás súrne o odpoveď. ĎAKUJEM
katkas
14.12.07,09:21
Takze ak spravne chapem, zvysit matersku si mozem aj tym, ze sa na par dni pred nastupom na matersku zamestnam aj u ineho zamestnavatela. Momentalne som zamestnana, ale plat nic moc. Keby som isla na matersku v roku 2008, VZ by sa mi pocital z terajsieho zamestnania za rok 2007 + VZ tych par dni za rok 2008. Aku sumu tam dat, aby to bolo ok? Napr. ked VZ v zamestnani je 12000, tak v druhom zamestnani HM ma byt 16000? Mam totiz aj DNP z minima od 11/07, takze by som ho mohla aj zrusit, ak sa to takto da.
jankasm
14.12.07,09:45
Áno stačí ju zamestnať až v roku 2008, môže to byť pár dní pred nástupom na MD.

Súhlasím s tým, že to bude stačiť, avšak len v tom prípade, že má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch.
Lebo ak má náhodou prerušenú živnosť, a nebola v posledných dvoch rokoch nemocensky poistená, čiže neplatila zo živnosti NP, tak nárok na MD mať nebude. :(
jankasm
14.12.07,09:53
Dobry den,

dakujem Vam vsetkym za rady,najma Janke a Alenke!Takze vsetko som urobila ako mi bolo povedane. Platim si DNP od zac sept 07 minimum. Teraz som sa odhlasila a prihlasila na maximum a od 1.1.08 som si dala zmenu na minimum. Na matersku pojdem asi zaciatkom jula 08. Ja sa len bojim aby mi to vsetko vyslo, tak ako ma.Takze by som sa Vas chcela opytat, ci mi mozete vyratat kolko budem mat teda matersku ked na nu nastupim?
dakujem a prajem pekny den!

Takže ak na MD nastúpiš niekedy v júli, čo bude po uplynutí 26 týždňov trvania DNP od posledného prihlásenia, tak materská bude počítaná z maximálneho VZ, ktorý máš v decembri 2007 a materská bude vo výške cca. 15000,- pri mesiaci s 30 dňami a cca. 15500,- pri mesiaci s 31 dňami. ;)
horalecka
14.12.07,09:55
jej,dakujem Janka,to ste ma velmi potesili a hlavne velmi pomohli!!!:)
jankasm
14.12.07,10:07
Dobrý deň,
potrebovala by som súrne poradiť ohľadom PN a materskej. Zamestnaná som nepretržite už 1O rokov.Termín pôrodu je stanovený na máj 2008. Od 26.11.2OO7 som na PN z dôvodu zdravotných problémov súv. s tehotenstvom. Podľa predch.info som sa dozvedela, že PN sa mi bude rátať z VZ za rok 2OO6. Od 31.12.2OO7 do 03.01.2008 plánujem prerušiť PN z dôvodu, aby mi v roku 2OO8 PN bola prerátavaná z VZ z roku 2OO7. Novú PN zahájim od O4.01.2OO8 s tým, že už do práce nenastúpim, ale rovno pôjdem na materskú. Potebujem vedieť, či existuje nejaká lehota medzi dvomi PN, teda aby nenastala situácia, že na druhú PN nebudem mať nárok. Predpokl. termín nástupu na materskú je niekedy v marci 2OO8. DNP si neplatím. Z VZ zo zamestnania mi vychádza materská cca 5 tis.Sk. Pomohlo by mi, keby som sa na obdobie od 02.01.2OO8 zamestnala u ďalšieho nového zamestnávateľa? Dostávala by som dávky PN aj od prvého aj od druhého zamestnávateľa? Čo mám urobiť, aby som dosiahla maximálnu PN aj materskú? Prosím Vás súrne o odpoveď. ĎAKUJEM

Medzi dvomi PN neexistuje žiadna lehota. Nárok budeš mať normálne aj na tú ďalšiu PN.
PN a materská vo výške 5000,- naozaj nie je nič moc, takže napíšem možnosti, ako získať maximum. ;)
1. Prvou možnosťou je tak ako píšeš, pred nástupom na druhú PN, ktorá začne až v roku 2008, sa stačí 1 deň pred jej začiatkom zamestnať ešte v jednom zamestnaní, kde si stanovíš mzdu vo výške maximálny VZ 28142 mínus VZ v prvom zamestnaní. Na PN a následne aj na materskú budeš mať potom nárok z obidvoch zamestnaní, v súčte teda z maxima 28142 a výška tvojej PN a materskej bude cca. 15000 - 15500, v závislosti od dĺžky mesiaca. Je to myslím podstatne viac ako dostávaš teraz. :)
2. Druhou možnosťou je, dosiahnuť maximum len pomocou súčasného zamestnania a to nasledovne. Ukončiť PP napr. 30.12.2007. Od 31.12.2007 uzatvoriť nový PP s tým istým zamestnávateľom s úplne rovnakou pracovnou zmluvou aj platobnými podmienkami. Za ten jeden deň 31.12.2007 však tvoj plat musí byť vo výške cca. 907,- /základná mzda podľa zmluvy plus nejaké odmeny/. PN aj materská potom budú počítané v roku 2008 z VZ za tento jeden deň, a bude rovnako v maximálnej výške. :)
Upozorňujem, že pri ukončení PP a novom PP musia byť poriadne urobené všetky odhlášky a nanovo prihlášky do poisťovní.
jankasm
14.12.07,10:09
jej,dakujem Janka,to ste ma velmi potesili a hlavne velmi pomohli!!!:)

Tak to nás naozaj velmi teší. ;)
anka007
14.12.07,10:46
Medzi dvomi PN neexistuje žiadna lehota. Nárok budeš mať normálne aj na tú ďalšiu PN.
PN a materská vo výške 5000,- naozaj nie je nič moc, takže napíšem možnosti, ako získať maximum. ;)
1. Prvou možnosťou je tak ako píšeš, pred nástupom na druhú PN, ktorá začne až v roku 2008, sa stačí 1 deň pred jej začiatkom zamestnať ešte v jednom zamestnaní, kde si stanovíš mzdu vo výške maximálny VZ 28142 mínus VZ v prvom zamestnaní. Na PN a následne aj na materskú budeš mať potom nárok z obidvoch zamestnaní, v súčte teda z maxima 28142 a výška tvojej PN a materskej bude cca. 15000 - 15500, v závislosti od dĺžky mesiaca. Je to myslím podstatne viac ako dostávaš teraz. :)
2. Druhou možnosťou je, dosiahnuť maximum len pomocou súčasného zamestnania a to nasledovne. Ukončiť PP napr. 30.12.2007. Od 31.12.2007 uzatvoriť nový PP s tým istým zamestnávateľom s úplne rovnakou pracovnou zmluvou aj platobnými podmienkami. Za ten jeden deň 31.12.2007 však tvoj plat musí byť vo výške cca. 907,- /základná mzda podľa zmluvy plus nejaké odmeny/. PN aj materská potom budú počítané v roku 2008 z VZ za tento jeden deň, a bude rovnako v maximálnej výške. :)
Upozorňujem, že pri ukončení PP a novom PP musia byť poriadne urobené všetky odhlášky a nanovo prihlášky do poisťovní.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže ak tomu dobre rozumiem môžem spokojne ukončiť prvú PN, ktorá sa mi bude rátať z VZ z roku 2006 a bude trvať do 30.12.2OO7. Nová PN zahájená od 04.O1.2008 bude tým pádom rátaná už z VZ z roku 2OO7 a bude trvať cca 3 mesiace. Na stránke p. Mihála som sa totiž dočítala o akejsi zmene týkajúcej sa prerušenia PN platnej od O1.01.2008. Je tam uvedený nejaký príklad, že keď je mamička na OČR a po desiatich dňoch sama ochorie, že nemá nárok na PN. Bojím sa, aby sa ma niečo také netýkalo.
Ešte by ma zaujímalo, koľko približne by mal byť hrubý príjem od druhého nového zamestnávateľa za spomínané dva dni /keďže PP by som zahájila 02.01.2008 a druhá PN by začala od 04.O1.2OO8/, keď u prvého som dosiahla za rok 2OO7 hrubý príjem cca 115859.- a odpracovaných mám na základe výkazov na SP 329 kalendárnych dní, keďže som od 26.11.07 na PN, pričom príjem za deň 31.12.2OO7 som zatiaľ nezarátavala /na výkaze na SP mám HM vo výške druhého stupňa min.mzdy/? A hlavne bude stačiť na nárok na nemocenské dávky a materské u nového zamestnávateľa iba odpracované dva dni, teda 02. a 03.01.2008?
Chcem podotknúť, že tá druhá varianta neprichádza do úvahy vzhľadom na nemožnosť dohody so zamestnávateľom.
Počas dní 31.12.2007, 02.a 03.01.2008 budem čerpať dovolenku.

ĎAKUJEM Vám veľmi pekne
jankasm
14.12.07,11:11
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže ak tomu dobre rozumiem môžem spokojne ukončiť prvú PN, ktorá sa mi bude rátať z VZ z roku 2006 a bude trvať do 30.12.2OO7. Nová PN zahájená od 04.O1.2008 bude tým pádom rátaná už z VZ z roku 2OO7 a bude trvať cca 3 mesiace. Na stránke p. Migaľa som sa totiž dočítala o akejsi zmene týkajúcej sa prerušenia PN platnej od O1.01.2008. Je tam uvedený nejaký príklad, že keď je mamička na OČR a po desiatich dňoch sama ochorie, že nemá nárok na PN. Bojím sa, aby sa ma niečo také netýkalo.
Ešte by ma zaujímalo, koľko približne by mal byť hrubý príjem od druhého nového zamestnávateľa za spomínané dva dni /keďže PP by som zahájila 02.01.2008 a druhá PN by začala od 04.O1.2OO8/, keď u prvého som dosiahla za rok 2OO7 hrubý príjem cca 115859.- a odpracovaných mám na základe výkazov na SP 329 kalendárnych dní, keďže som od 26.11.07 na PN, pričom príjem za deň 31.12.2OO7 som zatiaľ nezarátavala /na výkaze na SP mám HM vo výške druhého stupňa min.mzdy/? A hlavne bude stačiť na nárok na nemocenské dávky a materské u nového zamestnávateľa iba odpracované dva dni, teda 02. a 03.01.2008?
Chcem podotknúť, že tá druhá varianta neprichádza do úvahy vzhľadom na nemožnosť dohody so zamestnávateľom.
Počas dní 31.12.2007, 02.a 03.01.2008 budem čerpať dovolenku.

ĎAKUJEM Vám veľmi pekne

Takže, čo sa týka platu u toho nového zamestnávateľa, tak tam je podstatné, aký budeš mať plat v prvom zamestnaní, počas týchto dvoch dní, čiže počas čerpania dovolenky. Maximálny VZ na tie dva dni je 28142/31*2=1816,-. Toľko potrebuješ celkový príjem za tie dva dni od obidvoch zamestnávateľov. ;)
Na nárok na PN a materské stačí aj 1 odpracovaný deň v novom zamestnaní. Dôležité je splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, ktorú máš splnenú v prvom zamestnaní.
Len si ma trošku zaskočilo s tým prípadom od p. Mihála, že po skončení OČR nie je nárok na PN. Takže teraz si nie som 100% istá tým mojim tvrdením, že budeš mať nárok na PN po jej prerušení. Netušila som, že je nejaká zmena ohľadom toho v novom zákone. Nevieš mi tu priložiť ten jeho prípad z tej stránky? :confused:
brčko
14.12.07,11:30
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže ak tomu dobre rozumiem môžem spokojne ukončiť prvú PN, ktorá sa mi bude rátať z VZ z roku 2006 a bude trvať do 30.12.2OO7. Nová PN zahájená od 04.O1.2008 bude tým pádom rátaná už z VZ z roku 2OO7 a bude trvať cca 3 mesiace. Na stránke p. Migaľa som sa totiž dočítala o akejsi zmene týkajúcej sa prerušenia PN platnej od O1.01.2008. Je tam uvedený nejaký príklad, že keď je mamička na OČR a po desiatich dňoch sama ochorie, že nemá nárok na PN. Bojím sa, aby sa ma niečo také netýkalo.
Ešte by ma zaujímalo, koľko približne by mal byť hrubý príjem od druhého nového zamestnávateľa za spomínané dva dni /keďže PP by som zahájila 02.01.2008 a druhá PN by začala od 04.O1.2OO8/, keď u prvého som dosiahla za rok 2OO7 hrubý príjem cca 115859.- a odpracovaných mám na základe výkazov na SP 329 kalendárnych dní, keďže som od 26.11.07 na PN, pričom príjem za deň 31.12.2OO7 som zatiaľ nezarátavala /na výkaze na SP mám HM vo výške druhého stupňa min.mzdy/? A hlavne bude stačiť na nárok na nemocenské dávky a materské u nového zamestnávateľa iba odpracované dva dni, teda 02. a 03.01.2008?
Chcem podotknúť, že tá druhá varianta neprichádza do úvahy vzhľadom na nemožnosť dohody so zamestnávateľom.
Počas dní 31.12.2007, 02.a 03.01.2008 budem čerpať dovolenku.

ĎAKUJEM Vám veľmi pekne

Na stánkach p.Mihála si sa asi dočítala o prerušení NP (nie PN) napr. z dôvodu OČR nad 10 dní alebo klasického NV, počas ktorých nebude nárok na nemocenské dávky, čo je novota od 1.1.08.
To nie je tvoj prípad, ty dokonca nebudeš mať prerušenú PN ale riadne ukončenú a riadne budeš po jej ukončení nemocensky poistená. Potom nastúpiš na novú PN.
Čo sa týka VZ, maximálny denný VZ v januári je 907,8. Z prvého zamestnania máš z r.2007 DVZ cca 352,15. Ak tvoj nový PP začne 2.1. a nastúpiš ešte ten istý týžden, t.j. 4.1.08 na novú PN, potom by ti mal stačiť mesačný VZ 12800,-. Tvoja HM za tie dva dni bude 1113Sk, takže DVZ= 556,52Sk.

DOPLNAM:
samozrejme je tu ešte maximum za tie 2dni, vid príspevok od Janky. Ak by ti však vznikol, budeš mať preplatok v zamestnaní s nižším VZ (predpokladám v zamestnaní starom, alebo je to inak?). Treba si to podla Jankynej rady prerátať. Tiež prvých 10dní ti platí nový zamestnávatel PN zo svojho, ale s tým dúfam rátaš, teda vlastne on.

Tiež podla príspevkov z Porady asi treba rátať s tým, že tety zo SP ti budú tvrdiť, že nárok z oboch zamestnaní nemáš. Budeš jedna z prvých prípadov, takže bude to chcieť trvať si na svojom a trpezlivosť!
v tomto od 1.1.08 nie je zmena, nebudeš jedna z prvých prípadov, preto škrtám.
jankasm
14.12.07,11:41
Na stánkach p.Mihála si sa asi dočítala o prerušení NP (nie PN) napr. z dôvodu OČR nad 10 dní alebo klasického NV, počas ktorých nebude nárok na nemocenské dávky, čo je novota od 1.1.08.
To nie je tvoj prípad, ty dokonca nebudeš mať prerušenú PN ale riadne ukončenú a riadne budeš po jej ukončení nemocensky poistená. Potom nastúpiš na novú PN.


Vidíš, toto ma nenapadlo. Ale znie to logicky. :rolleyes:
Takže potom platí všetko tak, ako som písala.
anka007
14.12.07,11:52
DOPLNAM:
samozrejme je tu ešte maximum za tie 2dni, vid príspevok od Janky. Ak by ti však vznikol, budeš mať preplatok v zamestnaní s nižším VZ (predpokladám v zamestnaní starom, alebo je to inak?)
Tiež podla príspevkov z Porady asi treba rátať s tým, že tety zo SP ti budú tvrdiť, že nárok z oboch zamestnaní nemáš. Budeš jedna z prvých prípadov, takže bude to chcieť trvať si na svojom a trpezlivosť!

Nejako som nepochopila tú prvú vetu, čo sa týka preplatku v zamestnaní s nižším VZ. Vôbec nebude vadiť, ak mi druhý zamestnávateľ dá taký príjem, že s príjmom od prvého zamteľa budú prekračovať maxim.VZ.
A môže sa stať, že mi to na SP tety neuznajú? Pretože v takom prípade by som si dala odo dňa 02.01.08 DNP z minima, aby som neprišla o všetko. Tak by som si prilepšila aspoň o 4500.-
Zároveň sa chcem opýtať, aký počet odpracovaných hodín mi má uviesť druhý zamestnávateľ, keď u prvého mám 7,5 hod. prac. čas? Jednalo by sa o dva dni.
brčko
14.12.07,12:07
Aká bola tvoja HM od 1.10.07 do toho 26.11.07 (nie som zvedavá, len kvôli tomu preplatku).
A vidíš tu som sa sekla, nárok na PN v zamestnaní je odo dna vzniku. Takže tetušky v SP v tomto nemajú novotu. (idem to opraviť)
anka007
14.12.07,12:37
Moja HM v mesiaci október bola cca 12000,-, v mesiaci november cca 8868,-

Len nerozumiem kvôli akému preplatku?

Poraďte mi ešte prosím, koľko odprac. hodín mi má môj druhý zamteľ uviesť za
tie dva odprac. dni?

Ďakujem

Takže môžem to takto urobiť, ako sme tu písali?
anka007
14.12.07,12:39
A vidíš tu som sa sekla, nárok na PN v zamestnaní je odo dna vzniku.
Čo to znamená? Nemám totižto prehľad.
brčko
14.12.07,12:47
A vidíš tu som sa sekla, nárok na PN v zamestnaní je odo dna vzniku.
Čo to znamená? Nemám totižto prehľad.

Opravila som príspevok č.266. Pozri, čo som preškrtla, v tom som sa sekla.
anka007
14.12.07,12:52
Takže aj keby som uzatvorila PP u druhého zamestnávateľa 02.01.2008 a ten istý deň aj zahájila PN, tak mi vzniká nárok na nemocenské? Neviem, či som to správne pochopila.

Prosím Vás, vysvetlite mi ešte ten preplatok, o ktorom sme sa bavili.


ĎAKUJEM
anka007
14.12.07,12:57
A fakt mi neviete povedať, koľko odprac. hodín mi mám mať oficiálne u svojho druhého zamestnávateľa za tie dva prac. dni, keď u prvého mám 7,5 hod. prac. dobu?

ĎAKUJEM pekne
brčko
14.12.07,13:25
Takže môžem to takto urobiť, ako sme tu písali?[/quote]

S tým kolko hodín má uviesť, nemám skúsenosť so súbežnými PP, no myslím, že nevadí ani ak 8hod denne. A ty máš v prvom zamestnaní dovolenku, tak potom by to už vadiť vôbec nemalo.

Co sa týka maxima za tie dva dni súbežného zamestnania a možného preplatku:
Tvoja mzda v starom zamestnaní, ak máš HM 12000, v januári 1sviatok +2x dovolenka =mzdu bohužial neviem presne vyrátať cca 12000:23*3= 1565 t.j. DVZ= 521,66

Ak budeš mať v druhom zamestnaní mesačnú HM 12800,-, mzda za 2odpr.dni bude 12800:23*2= 1113 t.j. DVZ= 556,50

súčet tvojich DVZ= 521,66+556,5 = 1078,16
maximum je 907,8
t.j. cca o VZ 170Sk/den navyše z prvého zamestnania x 2dni = 340 x 1,4% = preplatok zamestnanca by bol predpokladám cca 5Sk
Tak by ti mohol vzniknúť malý preplatok. Toto by však nič nemenilo na tvojom nároku na PN z oboch zamestnaní.

(Bohužial sme doma všetci, vrátane mna, chorí, takže odskakujem a musím sa im venovať)
anka007
14.12.07,14:12
A nebude sa mi nárok na PN z prvého zamestnania náhodou rátať z HM za rok 2OO7?
A ohľadom toho preplatku, t.j. cca o VZ 170Sk/den navyše z prvého zamestnania x 2dni = 340 x 1,4% = preplatok zamestnanca by bol predpokladám cca 5Sk
Tak by ti mohol vzniknúť malý preplatok. Toto by však nič nemenilo na tvojom nároku na PN z oboch zamestnaní. Mám to chápať tak, že aj keby mi dal môj druhý zamestnávateľ za 1/2008 za tie dva dni HM z 20000 mesačne, nič by to nemenilo na tom, že PN aj materské by som vždy dostala iba z VZ max. 28142?

ĎAKUJEM Vám veľmi pekne za ochotu, veľmi mi to pomôže.
anka007
14.12.07,14:26
Nie je obmedzený pracovný čas pri súbehu zamestnaní, obmedzené je iba každé zamestnanie osobitne. T.j. môžu byť 2 pracovné pomery na 40 h. týždenne.
Toto som našla na tej stránke. Takže ste mali pravdu. Ďakujem.
brčko
14.12.07,19:00
A nebude sa mi nárok na PN z prvého zamestnania náhodou rátať z HM za rok 2OO7? áno
A ohľadom toho preplatku, t.j. cca o VZ 170Sk/den navyše z prvého zamestnania x 2dni = 340 x 1,4% = preplatok zamestnanca by bol predpokladám cca 5Sk
Tak by ti mohol vzniknúť malý preplatok. Toto by však nič nemenilo na tvojom nároku na PN z oboch zamestnaní.
Mám to chápať tak, že aj keby mi dal môj druhý zamestnávateľ za 1/2008 za tie dva dni HM z 20000 mesačne, nič by to nemenilo na tom, že PN aj materské by som vždy dostala iba z VZ max. 28142 áno.?

ĎAKUJEM Vám veľmi pekne za ochotu, veľmi mi to pomôže.

TAk ešte raz, ak budú ku dnu uplatnovania nároku na PN trvať obidva PP (obe nem.poistenia), potom máte nárok na PN z oboch. Maximálny denná nemocenská dávka uplatnovaná v januári 08 v úhrne zo všetkých NP je cca 499Sk (28142:31dní x 55%)

Z vášho starého zamestnania bude rozhodujúce obdobie na výpočet DVZ rok 2007. Z nového zamestnania bude RO od vzniku NP do dna predchádzajúceho dnu, kedy vznikla PN, teda od 2.-3.1.08.

Treba však pri súbehu viacerých nem.poistení a výpočte odvodov z nich poznať aj § 138 ods. 12 + ods.16 + ods. 17 zo zákonu o Sociálnom poistení (pozrite na spodok tejto stránky a prečítajte si to)

Za tie dva dni môžete mať v úhrne zo všetkých NP odvedené maximálne z VZ 28142:31 *2dni, t.j. ako janka písala z 1815,61. Pre vás je dôležité, že v druhom zamestnaní budete mať vyšší VZ, preto tento VZ a odvod bude uprednostnený (t.j. ostane bez zmeny) pred prvým zamestnaním (vid ods.16). A pre vás, z dôvodu PN v r. 2008, je v období 2.-3.1.08 dôležitejšia výška VZ z druhého PP, pretože z neho sa vám počíta PN-ka.
anka007
16.12.07,08:10
Takže ešte raz na odsúhlasenie.
Ak mi budú trvať oba PP súčasne, budem mať nárok na PN a MATERSKÉ z oboch. Nič na tom nebude meniť to, že v tom druhom - novom PP nebudem mať splnenú podmienku 270 dní NP, pretože tú som splnila v prvom zamestnaní.
Ja sa len obávam toho, aby si to SP nevysvetlila tak, že nárok na PN a materské mám z prvého zamestnania a z druhého túto podmienku splnenú nemám, takže nebudem z druhého PP nebudem mať nárok.
Ak by mi môj druhý - nový zamestnávateľ uviedol na SP napr. mesačnú mzdu cca 30.000,-, PN aj materskú by som dostala iba z 28.142,-, pričom by mi u prvého zamestnávateľa (kde mám nižšiu mzdu) vznikol preplatok na poistnom, keďže maximum by som dosiahla už u toho druhého. Neviem, či som to dobre pochopila, tak ma prosím Vás opravte.
Zároveň sa chcem opýtať, či by sa náhodou nemenila situácia, keby som si počas tých dvoch spomínaných dni (02. a 03.01.2008), keď mi budú bežať súčasne obidva PP, uzatvorila dobrovoľné NP - napr. od 02.01.2008? Chcela by som tak urobiť preto, lebo som sa dočítala, že po ukončení materskej, po nástupe na rodičovský príspevok už v prípade OČR alebo vlastnej PN nebudem mať nárok na nemocenské. Z toho dôvodu by som chcela uzatvoriť DNP (z minima, alebo by malo zmysel prihásiť sa na DNP od 02.01.2008 aj z maxima? Kedy by malo zmysel prihlásiť sa z maxima?), zdá sa mi, že to by sa v takom prípade dalo využiť. Viem, že by mi v tomto prípade vznikol preplatok na NP, ale dúfam, že by to nič nemenilo na situácii, ktorú chcem dosiahnuť. Síce neviem, čo sa s takýmto vzniknutým preplatkom deje.

A ešte jedna otázka týkajúca sa môjho druhého zamestnávateľa. Kedy je podľa Vás možné ukončiť tento PP? Dočítala som sa, že ho môžem ukončiť niekoľko dní po nástupe na materskú, avšak obávam sa toho, či náhodou nestratím nárok na materské z toho druhého zamestnania.

Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem
brčko
16.12.07,16:41
Takže ešte raz na odsúhlasenie.
Ak mi budú trvať oba PP súčasne, budem mať nárok na PN a MATERSKÉ z oboch. áno Nič na tom nebude meniť to, že v tom druhom - novom PP nebudem mať splnenú podmienku 270 dní NP, pretože tú som splnila v prvom zamestnaní. áno, to je dôležité pri uplatnovaní nároku na materské.
Ja sa len obávam toho, aby si to SP nevysvetlila tak, že nárok na PN a materské mám z prvého zamestnania a z druhého túto podmienku splnenú nemám, takže nebudem z druhého PP nebudem mať nárok. pri uplatnovaní nároku na PN ZO ZAMESTNANIA nemusíš mať splnenú podmienku 270dní NP. Pozri § 33 ods.1 - PN zo zamestnania a porovnaj s odsekom 2 - PN z DNP. Vidíš v ktorom sa spomína 270dní? Čo sa týka nároku na materskú, máš ešte čas a ak budeš sledovať poradu, určite tu budú príspevky mamičiek s podobnými problémami.
Ak by mi môj druhý - nový zamestnávateľ uviedol na SP napr. mesačnú mzdu cca 30.000,-,na SP (ak bolo odvedené poistné) sa do potvrdenia uvádza vymeriavací základ pre NP, nie hrubá mzda, PN aj materskú by som dostala iba z 28.142,-, pričom by mi u prvého zamestnávateľa (kde mám nižšiu mzdu) vznikol preplatok na poistnom, keďže maximum by som dosiahla už u toho druhého. áno Neviem, či som to dobre pochopila, tak ma prosím Vás opravte.
Zároveň sa chcem opýtať, či by sa náhodou nemenila situácia, keby som si počas tých dvoch spomínaných dni (02. a 03.01.2008), keď mi budú bežať súčasne obidva PP, uzatvorila dobrovoľné NP - napr. od 02.01.2008? Ak chceš mať DNP, poisti sa ešte napr. 28.12.07 z maxima (ak si DNP nezrušíš, po ukončení MD, počas RD v r.08 budeš mať nárok na dávky z tohto maxima), a nárok na novú PN 4.1.08 z 8100,- (od lekára budeš potrebovať 3x vystavenú PN-ku). Od 1.1.08 si môžeš VZ znížiť na minimum alebo ponechať maximum. Ak si ponecháš maximum, budeš po ukončení MD platiť dalej z maxima, potom sa ti to vynahradí vo VZ z r. 2008, z ktorého sa ti budú počítať nem.dávky v r. 2009. Platiť odvody do DNP nemusíš v prípade, ak ti bude z DNP vyplácaná nemocenská dávka alebo ak sa odhlásiš. Ak máš ešte 2 zamestnania zároven a tvoj odvod a aj VZ má byť 0, s tým nemám skúsenosť. Ale sú dve možnosti, bud radšej zaplatiť a neskôr žiadať o vrátenie alebo sa dohodnúť so SP a platiť rozdiel, resp. 0 (no hovorím, nemám s tým skúsenosť)
Chcela by som tak urobiť preto, lebo som sa dočítala, že po ukončení materskej, po nástupe na rodičovský príspevok už v prípade OČR alebo vlastnej PN nebudem mať nárok na nemocenské. Z toho dôvodu by som chcela uzatvoriť DNP (z minima, alebo by malo zmysel prihásiť sa na DNP od 02.01.2008 aj z maxima? Kedy by malo zmysel prihlásiť sa z maxima?), zdá sa mi, že to by sa v takom prípade dalo využiť. Viem, že by mi v tomto prípade vznikol preplatok na NP, ale dúfam, že by to nič nemenilo na situácii, ktorú chcem dosiahnuť. Síce neviem, čo sa s takýmto vzniknutým preplatkom deje. na základe tvojej žiadosti o vrátenie, ti peniaze vrátia.

A ešte jedna otázka týkajúca sa môjho druhého zamestnávateľa. Kedy je podľa Vás možné ukončiť tento PP? Dočítala som sa, že ho môžem ukončiť niekoľko dní po nástupe na materskú, avšak obávam sa toho, či náhodou nestratím nárok na materské z toho druhého zamestnania. nestratíš

Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem

Kedže chceš dosť získať, mala by si si dobre naštudovať zákon o soc.poistení, hlavne, čo sa týka DNP. Nečakaj, že v SP všetko pôjde hladko a budú s tebou vo všetkom súhlasiť. Vtedy je najlepšie argumentovať paragrafmi. Ale to je môj názor, nemusia s ním všetci súhlasiť. ;)
zuzka83
18.12.07,06:19
Takže idem to skúsiť celé zrealizovať,a chela by som si to všetko overiť, aby som nespravila chybu.
Výpoveď dám ku 27.12.2007 a od 28.12.2007 uzatvorím novú pracovnú zmluvu. Do konca roka ostanú 4 dni, takže môj maximálny VZ bude 28 142/31 * 4. Takže za tieto 4 dni dostanem mzdu aspoň 3 632,- (hrubá mzda plus prémie), aby boli odvody do SP maximálne a v roku 2008 budem mať PN aj materskú okolo 15000. Odvody do SP sa platia za kalendárny mesiac, teda len december bez ohľadu na to kedy je mzda vyplatená zamestnancovi, že? Takže nepotrebujem mať vymeriavací základ maximálny až do dňa výplaty mzdy, tie dni v januári mi neovplyvnia VZ za december,alebo áno? Viem že sa asi pýtam hlúposti, ale prosím o trpezlivosť.

Vďaka za cenné rady.
bashka
18.12.07,06:50
Ahojte ahojte, ja som si normalne precitala vsetko od prvej stranky, ale predsalen by som sa chcela spytat. VZ je zakladna mzda, alebo hruba mzda so vsetkymi bonusmi, odmenami, nadcasmi atd? Myslim, ze hej. Januar-April som mala zakladnu mzdu kazdy mesiac inac. Potom od maja som zmenila zamestnavatela a mam vzdy zaklad rovnako. Mozem to tu aj cele rozpisat po mesiacoch ak treba.
Tak som si vypocitala, ze za rok 2007 som spolu dostala 253558 SK so vsetkym dokopy. Takze sa mi to bude delit 12? Rovna sa 21130SK. No a teraz co? Nastup na matersku mam marec 2008. Vedel by mi niekto poradit, kedy si mam zaplatit DNP, kolko, z akeho zakladu. Z 28...SK - 21130SK? Dakujem vam. Stale som zamestnana a ten tah so zmenou zmluvy ci vyplaty sa u mna neda.:mad:
brčko
18.12.07,08:35
zuzka83, tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet nemocenských dávok v r. 2008 bude 28-31.12.07, takže januárová výplata na tom nič neovplyvní.

bashka, ty si v r.2007 menila zamestnavatela a tento PP potrvá do r. 2008. Takže tvoje rozhodujúce obdbie pre výpočet nem.dávkok pre r. 2008 bude od vzniku posledného PP do konca r. 2007. Súčet hrubých miezd resp. vymer.základov pre nem.poist.v tomto rozhodujúcom období sa delí počtom kalendárnych dní nemoc.poistenia RO. Vynímajú sa napr. dni PN, OCR, nepl.volna. Čo patrí a nepatrí do VZ zo zamestnania si pozri § 138 ods. 1 +2 zákona o sociál.poistení.
Platiť si DNP môžeš maximálne z VZ, t.č. rozdielu 28142 a tvojou hrubou mzdou resp. VZ pre NP z tvojej výplatnej pásky. Ak sa ti mzda nemení, mala by si takto dosiahnuť maximálnu nemocenskú dávku (samozrejme po 26týzdnoch od vzniku DNP).
bashka
18.12.07,08:51
pockat pockat, brcko, to akoze sa mi vobec nerata, ze som od Jan-April pracovala? Viete co, ja vam to tu cele rozpisem a please napiste mi co mam robit.
1. zamestnavatel
Jan 2007 - 26100 SK
Feb 2007 - 12000 SK
Mar 2007 - 10800 SK
Apr 2007 - 9000 SK

2. zamestnavatel
Maj 2007 - 20889 SK
Jun 2007 - 20481 SK
Jul 2007 - 19865 SK
Aug 2007 - 23001 SK
Sept 2007 - 23898 SK
Okt 2007 - 26531 SK
Nov 2007 - 23258 SK
Dec 2007 - cca 20000SK ( podla odhadu )
plus 14.plat 17735 SK

Joooj, pomoze mi niekto? PN som nebola vobec, ani OCR, ani neplatene volno.Dakujem
zuzka83
18.12.07,09:19
Brčko, ďakujem za odpoveď.

Baška, ja by som tu asi veľmi radiť nemala, ale myslím že už v tom začínam mať jasnejšie. Od prvého zamestnávateľa sa ti rátajú normálne dni do tých povinných 270 dní na to, aby si mala nárok na materskú. Nárok na PN máš hneď od prvého dňa platenia odvodov do SP. Ale vymeriavací základ na výpočet nemocenských dávok sa ti berie len z platov od druhého zamestnávateľa do 31.12.2007. Z toho sa ti rátajú nemocenské dávky po celý rok 2008.

A to ma zas privádza k ďalšej otázke: Keď pôjdem na materskú až v decembri 2008, budem celé to obdobie materskej poberať dávku v rovnakej výške na základe výpočtu VZ z roku 2007? Alebo mi to v roku 2009 zas prepočítajú a dajú mi materskú 55 % z VZ za rok 2008? Logicky by som mala mať materskú celý čas rovnakú. Lenže na Slovensku často logika neplatí.
SPECTRUM
18.12.07,09:26
Som na materskej od 20.11.2007, podarilo sa mi s pomocou pána Mihála, jankasm a ajobs "uhrať" si dvojitú materskú, vďaka za rady. Teraz som stále prihlásená ako DNP osoba s max.vymer.základom od 30.10.2007, aj keď počas materskej nebudem z tohto základu platiť. Budem mať rozhodujúce obdobie od 30.10.2007 do konca roka 2007 s max. vymer. základom v prípade nemocenského alebo OČR v roku 2008 ?
bashka
18.12.07,09:39
Dakujem zuzka, ty uz aj profik budes zachvilu. Len ja neviem kolko je ten VZ a ostatne veci okolo toho. Ako sa to pocita? Vies?
jankasm
18.12.07,09:40
pockat pockat, brcko, to akoze sa mi vobec nerata, ze som od Jan-April pracovala? Viete co, ja vam to tu cele rozpisem a please napiste mi co mam robit.
1. zamestnavatel
Jan 2007 - 26100 SK
Feb 2007 - 12000 SK
Mar 2007 - 10800 SK
Apr 2007 - 9000 SK

2. zamestnavatel
Maj 2007 - 20889 SK
Jun 2007 - 20481 SK
Jul 2007 - 19865 SK
Aug 2007 - 23001 SK
Sept 2007 - 23898 SK
Okt 2007 - 26531 SK
Nov 2007 - 23258 SK
Dec 2007 - cca 20000SK ( podla odhadu )
plus 14.plat 17735 SK

Joooj, pomoze mi niekto? PN som nebola vobec, ani OCR, ani neplatene volno.Dakujem

Ako už písala brčko, predchádzajúci pracovný pomer sa vôbec neberie do úvahy. Materská sa bude počítať z roku 2007 ale len z VZ z nového zamestnania. Čiže predpokladám, že sumy, ktoré si uviedla, boli aj VZ pre odvody na NP. A teraz spočítame sumy, dokopy je to za máj-december 186065,-. V decembri budeš mať síce mzdu cca. 37000,- ale odvod na NP môže ísť maximálne z 28142,-, to je maximálny VZ pre NP, toľko som teda počítala za december. Túto sumu teraz vydelíme počtom kalendárnych dní rozhodujúceho obdobia, čo je za máj-december 245, 186065/245=759,4490 je tvoj DVZ /denný vymeriavací základ/, z ktorého sa Ti bude počítať materská vo výške 55%, čo je cca. 418,- na 1 deň. Maximum je cca. 499,- preto odporúčam, pár dní pred nástupom na MD sa ešte prihlásiť na DNP z minimálneho VZ 8100,- a potom dostaneš materskú zo zamestnania + z DNP vo výške cca. 499,- na 1 deň, mesačne 15000-15500 v závislosti od dĺžky mesiaca. ;)
jankasm
18.12.07,09:42
A to ma zas privádza k ďalšej otázke: Keď pôjdem na materskú až v decembri 2008, budem celé to obdobie materskej poberať dávku v rovnakej výške na základe výpočtu VZ z roku 2007? Alebo mi to v roku 2009 zas prepočítajú a dajú mi materskú 55 % z VZ za rok 2008? Logicky by som mala mať materskú celý čas rovnakú. Lenže na Slovensku často logika neplatí.

Ak na materskú nastúpiš v decembri 2008, tak takú výšku ako Ti vypočítajú pri jej začiatku, čiže z VZ v roku 2007, takú budeš poberať od jej začiatku až do jej skončenia. Nič sa už potom nepreratáva. :)
brčko
18.12.07,09:42
zuzka83, áno výška dennej materskej bude rovnaká. Mesačná výška materskej bude rozdielna len z dôvodu rôžneho počtu dní v predchádzajúcom mesiaci (lebo sa vypláca pozadu).
bashka
18.12.07,09:44
Janka, strasne ti dakujem. takto presne som to potrebovala. Obdivujem ludi, co sa do tychto veci rozumeju. Tak uz som tu neni. Majte pekne Vianoce vsetci. Basha
jankasm
18.12.07,09:46
Som na materskej od 20.11.2007, podarilo sa mi s pomocou pána Mihála, jankasm a ajobs "uhrať" si dvojitú materskú, vďaka za rady. Teraz som stále prihlásená ako DNP osoba s max.vymer.základom od 30.10.2007, aj keď počas materskej nebudem z tohto základu platiť. Budem mať rozhodujúce obdobie od 30.10.2007 do konca roka 2007 s max. vymer. základom v prípade nemocenského alebo OČR v roku 2008 ?

Áno, a dôležité je to, že si v roku 2007 nejaké poistné zaplatila. Tvojím RO bude rok 2007, presnejšie obdobie do nástupu na MD, čiže 30.10.2007-19.11.2007, kedy si zaplatila z maxima.
Ja som síce tiež prihlásená z maxima, ale keďže som v roku 2007 nezaplatila žiadne poistné /som na MD až do polovice januára 2008/ tak síce mojim RO bude tiež rok 2007, ale VZ len vo výške pravdepodobného VZ, čo je pre DNP minimum 8100,-.
zuzka83
18.12.07,09:49
Janka a neplatí aj pre DNP podmienka trvania 26 týždňov pred nástupom na materskú, aby z neho vyplácali peniažky?
jankasm
18.12.07,10:31
Janka a neplatí aj pre DNP podmienka trvania 26 týždňov pred nástupom na materskú, aby z neho vyplácali peniažky?

Nie, to je trošku iná podmienka. ;)
Aby vyplácali peniažky, musí byť dotyčná osoba nemocensky poistená /je jedno či ako zamestnanec, SZČO alebo DNP/ 270 dní v posledných dvoch rokoch.
No a zase iná podmienka pri DNP je, že od posledného prihlásenia sa na DNP bude dávka vyplácaná zo skutočného VZ, z akého si zaplatila poistné, až po 26 týždňoch. Dovtedy, čiže počas prvých 26 týždňov, bude síce dávka vyplácaná, ale len z pravdepodobného VZ, čo je pri DNP 8100,-. :)
babulka25
18.12.07,12:26
DObrý deň. Ja by som potrebovala súrne poradiť. V januáry 15. nastupujem na MD,momentálne som zamestnaná,ale dohodla som sa so šéfom,že mi dá výpoveď ku koncu roka odhlási ma a od januára mi dá novú zmluvu s MZV.Bude to takto dobre aby som dostala materskú okolo 14.000?Neviem či som to dobre pochopila.
ajobs
18.12.07,15:55
DObrý deň. Ja by som potrebovala súrne poradiť. V januáry 15. nastupujem na MD,momentálne som zamestnaná,ale dohodla som sa so šéfom,že mi dá výpoveď ku koncu roka odhlási ma a od januára mi dá novú zmluvu s MZV.Bude to takto dobre aby som dostala materskú okolo 14.000?Neviem či som to dobre pochopila.

Aby šéf ušetril, môžeš ukončiť PP napr.13.1.2008, a do nového PP nastúpiš 14.1.2008, takže tvoja mzda za 1 deň bude 908 Sk. Od 15.1.2008 už nastupuješ na MD. Materské bude cca 15.000 Sk mesačne. Dúfam, že splníš podmienku byť 270 dní nemocensky poistená v posledných 2 rokoch.
katkas
18.12.07,19:04
Mam otazocku, lebo z toho noveho DNP mam doslova hokej. Od 15.10.07 si platim DNP z minima. Som aj zamestnana. Teraz na konci novembra som bola OCR 2 tt.
1., vraj mam narok na OCR aj z DNP tych 148,- Sk na den? Ako o to poziadat? Da sa to aj spatne?
2., ako mam upravit VZ na DNP, odhlasit, a prihlasit do konca dec. na maximum alebo len zmenit este teraz v decembri? Nie je neskoro? A potom 31.12.07 poziadat zmenu od 1.1.2008 na minimum? A ako si mam vypocitat max. VZ z DNP - rozdiel, lebo niekde som citala, ze treba vypocitat rozdiel z VZ zo zamestnania za 12/07 a tych 28.142,- Sk. V decembri mam P na seba aj na dieta, dovolenku a mala som aj odmenu. A v roku 2007 to bolo v zamestnani podobne, aj OCR, aj P, aj marec, april som bola naspat na materskej.
anka007
19.12.07,06:54
k príspevku č. 262

Dobrý deň,
potrebovala by som súrne poradiť ohľadom PN a materskej. Zamestnaná som nepretržite už 1O rokov.Termín pôrodu je stanovený na máj 2008. Od 26.11.2OO7 som na PN z dôvodu zdravotných problémov súv. s tehotenstvom. Podľa predch.info som sa dozvedela, že PN sa mi bude rátať z VZ za rok 2OO6. Od 31.12.2OO7 do 03.01.2008 plánujem prerušiť PN z dôvodu, aby mi v roku 2OO8 PN bola prerátavaná z VZ z roku 2OO7. Novú PN zahájim od O4.01.2OO8 s tým, že už do práce nenastúpim, ale rovno pôjdem na materskú. Potebujem vedieť, či existuje nejaká lehota medzi dvomi PN, teda aby nenastala situácia, že na druhú PN nebudem mať nárok. Predpokl. termín nástupu na materskú je niekedy v marci 2OO8. DNP si neplatím. Z VZ zo zamestnania mi vychádza materská cca 5 tis.Sk. Pomohlo by mi, keby som sa na obdobie od 02.01.2OO8 zamestnala u ďalšieho nového zamestnávateľa? Dostávala by som dávky PN aj od prvého aj od druhého zamestnávateľa? Čo mám urobiť, aby som dosiahla maximálnu PN aj materskú? Prosím Vás súrne o odpoveď. ĎAKUJEM
Medzi dvomi PN neexistuje žiadna lehota. Nárok budeš mať normálne aj na tú ďalšiu PN.
PN a materská vo výške 5000,- naozaj nie je nič moc, takže napíšem možnosti, ako získať maximum.
1. Prvou možnosťou je tak ako píšeš, pred nástupom na druhú PN, ktorá začne až v roku 2008, sa stačí 1 deň pred jej začiatkom zamestnať ešte v jednom zamestnaní, kde si stanovíš mzdu vo výške maximálny VZ 28142 mínus VZ v prvom zamestnaní. Na PN a následne aj na materskú budeš mať potom nárok z obidvoch zamestnaní, v súčte teda z maxima 28142 a výška tvojej PN a materskej bude cca. 15000 - 15500, v závislosti od dĺžky mesiaca. Je to myslím podstatne viac ako dostávaš teraz.


Chcem sa v prvom rade poďakovať jankasm a brčko za cenné rady a hlavne ochotu poskytnúť informácie a rady.
Hlavne pomocu nich som pochopila nejaké súvislosti a trošku som sa zorientovala v tejto problematike.
Od 02.01.2008 sa chystám zrealizovať plán, ktorý mi navrhla jankasm - čiže na pár dní sa zamestnať u ďalšieho - nového čiže druhého zamestnávateľa s VZ rozdiel medzi 28142,- a VZ z prvého zamestnania.
Lenže zdá sa mi, že čím viac čítam, tým viac pochybností ma napadá.
Čo sa týka PN, tak som si už istá, že nárok budem mať aj z prvého aj druhého zamestnania, hoci v tom druhom budem zamestnaná iba dva dni.
No potrebujem si ešte overiť, či budem mať naozaj z toho druhého zamestnania trvajúceho dva dni, tiež nárok na materské, keďže pri povinnom NP je dôležitá podmienka 270 dní za posledné 2 roky a ja ju mám splnenú iba u prvého zamestnávateľa (u neho som zamestnaná cca 10 rokov).
Ak by ma v tom mohol niekto zorientovať a uistiť, tak by som Vám bola veľmi vďačná.

Našla som totiž v príspevku Materská 2007 myslím záver niečo o tom, že sa nesmie prekrývať obdobie 270 dní a taktiež som našla príspevok myslím bol od jankysm
citujem: "Druhé zamestnanie by bolo reálne len vtedy, keby si v obidvoch zamestnaniach mala splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. Čo bohužiaľ nemáš", neviem ale, či sa to nejednalo ešte podmienok platných do 31.12.2007.

Zdá sa mi ale, že je to taký istý prípad ako s DNP, keď sa na neho prihlásim iba pár dní pred nástupom na materské. Veď tam tiež nebudem mať splnenú podmienku 270 dní(keďže budem DNP prihlásená iba pár dní) a všade sa uvádza že nárok na výplatu materského budem mať (do 26 týždňov minimum, po 26 týždňoch z VZ), hoci podmienku 270 dní budem mať splnenú iba zo zamestnania a keďže budem žiadať aj o materské zo zamestnania, tak ich použijem pre splnenie nároku na materské zo zamestnania.
Naozaj stačí, že tú podmienku splním napr. iba z povinného nemocenského poistenia u prvého zamestnávateľa a v prípade žiadosti o materské budem mať nárok na dávku z každého z nich? (napr. platný 1,-vý PP, druhý PP aj DNP ak by som ho mala uzatvorené?
A pritom podmienku 270 dní NP za posledné 2 roky budem mať splnenú iba v prvom zamestnaní.

Veľmi pekne Vás prosím o vysvetlenie.
Ďakujem
katkas
19.12.07,09:28
Mam otazocku, lebo z toho noveho DNP mam doslova hokej. Od 15.10.07 si platim DNP z minima. Som aj zamestnana. Teraz na konci novembra som bola OCR 2 tt.
1., vraj mam narok na OCR aj z DNP tych 148,- Sk na den? Ako o to poziadat? Da sa to aj spatne?
2., ako mam upravit VZ na DNP, odhlasit, a prihlasit do konca dec. na maximum alebo len zmenit este teraz v decembri? Nie je neskoro? A potom 31.12.07 poziadat zmenu od 1.1.2008 na minimum? A ako si mam vypocitat max. VZ z DNP - rozdiel, lebo niekde som citala, ze treba vypocitat rozdiel z VZ zo zamestnania za 12/07 a tych 28.142,- Sk. V decembri mam P na seba aj na dieta, dovolenku a mala som aj odmenu. A v roku 2007 to bolo v zamestnani podobne, aj OCR, aj P, aj marec, april som bola naspat na materskej.
jankasm
19.12.07,10:00
Veľmi pekne Vás prosím o vysvetlenie.
Ďakujem

Pekne dlhá otázka. :)
Odpoveď bude celkom krátka. :D
Od 1.1.2008 stačí, aby si mala splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia /hocijakého/ a budeš mať nárok na PN alebo materskú zo všetkých poistení, ktoré budú trvať v čase nástupu na MD. Túto podmienku máš splnenú ako zamestnanec z 1. zamestnania. ;)
To, čo si sa dočítala v téme materská 2007, platí do 31.12.2007, preto je tu založená nová téma, materská 2008, v ktorej sa už poväčšine preberajú veci podľa nového zákona, platného od 1.1.2008.
anka007
19.12.07,11:36
Chcem sa ešte raz jankesm veľmi pekne poďakovať za pomoc a za ochotu, keďže som sa o tejto stránke dozvedela už keď som bola tehotná a myslela som, že k mojej materskej z prvého zamestnania cca 5-6 tisíc sa už nebude dať prispieť.

ĎAKUJEM
rita79
19.12.07,12:52
dobry den
moja situacia je nasledovna:
nastupujem na matersku februar/2008 (moze to byt aj 1.ale max. 5.februara).som zamestnana od 2/2007 (pred tym som mala ineho zamestnavatela, takze splnam podmienku 270 dni NP) a moja mzda je momentalne 15500 Sk v hrubom(preto momentalne, lebo za 2,3,4mesiac som dostala 12000 Sk v hrubom, kym som mala skusobnu dobu). cely november som bola vypisana, dostala som len nejakych 6300 Sk, neviem ci to ovplyvni vysku MD. Prosim Vas, poradte mi, CO mam a hlavne KEDY urobit a nahlasit, aby som dostala viac penazi.Mam sa dohodnut so zamestnavatelom, aby ma prijal vo february na jeden den na max.VZ, alebo prihalsit sa od 1.1.2008 ako DNP osoba?Ako to funguje s tym DNP? Platim to aj cez MD aj RD?

dakujem pekne za odpovede
s pozdravom
Rita
andrea33
19.12.07,13:19
Chcem si vylepsit matersku ako DNP a tak som na vase rady realizovala odhlasku, prihlasku do SP a teraz riesim zmenu VZ. A tu mam problem, mozno pre vas trivialny, ale nechcela by som urobit chybu, pretoze si myslim, ze pracovnicky v SP sa chytia "kazdej slamky", aby mi vyplatili co najmenej.


Takze ako FO DPO chcem urobit zmenu VZ pri nemocenskom poisteni. NP mi vzniklo 21.12.2007 s max VZ, zmena ma nastat od 1.1.2008 s VZ 8100 Sk. Kde sa tato zmena v RLFO vyznacuje? V zahlavi formulara vyznacim krizikom Zmena, v casti 11 vyplnim datum vzniku NP (u mna 21.12.2007), VZ 8100 Sk a v casti 12 vyplnim datum vzniku zmeny 1.1.2008? Staci to? Nikde inde nevidim priestor na uvedenie zmeny VZ a datumu tejto zmeny.
Poradte poradaci!
alušik
19.12.07,13:24
Chcem si vylepsit matersku ako DNP a tak som na vase rady realizovala odhlasku, prihlasku do SP a teraz riesim zmenu VZ. A tu mam problem, mozno pre vas trivialny, ale nechcela by som urobit chybu, pretoze si myslim, ze pracovnicky v SP sa chytia "kazdej slamky", aby mi vyplatili co najmenej.


Takze ako FO DPO chcem urobit zmenu VZ pri nemocenskom poisteni. NP mi vzniklo 21.12.2007 s max VZ, zmena ma nastat od 1.1.2008 s VZ 8100 Sk. Kde sa tato zmena v RLFO vyznacuje? V zahlavi formulara vyznacim krizikom Zmena, v casti 11 vyplnim datum vzniku NP (u mna 21.12.2007), VZ 8100 Sk a v casti 12 vyplnim datum vzniku zmeny 1.1.2008? Staci to? Nikde inde nevidim priestor na uvedenie zmeny VZ a datumu tejto zmeny.
Poradte poradaci!

Na RL vyznačíš hore X pri zmena a X pri DPO. V časti 11. napíšeš do Vymeriavací základ NP sumu 8100 Sk a úplne dole v časti 12. nápíšeš dátum vzniku zmeny 1.1.2008 a dátum vyplnenia formulára z decembra.:)
alušik
19.12.07,13:39
dobry den
moja situacia je nasledovna:
nastupujem na matersku februar/2008 (moze to byt aj 1.ale max. 5.februara).som zamestnana od 2/2007 (pred tym som mala ineho zamestnavatela, takze splnam podmienku 270 dni NP) a moja mzda je momentalne 15500 Sk v hrubom(preto momentalne, lebo za 2,3,4mesiac som dostala 12000 Sk v hrubom, kym som mala skusobnu dobu). cely november som bola vypisana, dostala som len nejakych 6300 Sk, neviem ci to ovplyvni vysku MD. Prosim Vas, poradte mi, CO mam a hlavne KEDY urobit a nahlasit, aby som dostala viac penazi.Mam sa dohodnut so zamestnavatelom, aby ma prijal vo february na jeden den na max.VZ, alebo prihalsit sa od 1.1.2008 ako DNP osoba?Ako to funguje s tym DNP? Platim to aj cez MD aj RD?

dakujem pekne za odpovede
s pozdravom
Rita

Podmienka 270 dní nemocenského poistenia je splnená, a tak máš 2 možnosti:
1. Môžeš sa dohodnúť so šéfom a ukončiť PP napr.31.1.2008, a do nového PP nastúpiš 1.2.2008 a šéf Ti dá mzdu za 1 deň 908 Sk, ale to by si musela byť vypísaná hneď 2.2. na MD, vtedy bude materskécca 15.000 Sk mesačne. Nesmieš byť vypísaná 4.2., lebo by sa VZ rozložil aj na tie 2 dni víkendu a to by nebolo dobre.
2. Ak budeš vypísaná na MD vo februári, úplne Ti stačí príhlásiť sa na DNP aj 1.2. Tvoja materská však nebude maximálna, bude však lepšia o cca 4.455 Sk. Nedá sa dobrovoľným nemocenským poistením dosiahnuť maximum. Preto by bolo lepšie, aby si sa dohodla so šéfom podľa 1.:)
Alebo ma potom napadol ešte jeden variant a to, že by si si ani nemusela robiť dobrovoľné NP, stačilo by zohnať druhého zamestnávateľa na kratší pracovný čas, hoci napr. aj 5 hod./týždenne, ktorý by Ti dal zmluvu 1 deň pred nástupom na MD.;)
babulka25
19.12.07,15:36
Dobrý deň.
Tono ďakujem za odpoveď,ale nastali zmeny,tak sa potrebujem ešte poradiť.Takže na nástup na MD mi dala dnes lekárka na 20.1.2008.So šefom sme sa už dohodli,že ku 31.12.2007 ukončíme pracovný pomer a odhlási ma.A Novú zmluvu urobíme od 4.januára 2008 s MZV.Nebude problém ak nebudem akože 2 dni zamestnaná?Samozrejme,že budem musieť doplatiť tie dva dni alebo musia sa dni prekrývať?Jeden deň výstup a hneď druhý nástup?Prosím poraďte aby som neurobila nejakú hlúposť a prídem celkovo o materskú.Ďakujem
strm.vladka
19.12.07,17:50
dobry den,
uz som tu raz ziadala o radu. Aj som sa podla nej riadiala, ale nejako to nevyslo. zamestnana som od 08/06 a doteraz mam riadnt prac. pomer. od 1.12.07 som DNP. dala som si svoj 28XXX - svoj VZ v praci a od 1.12. som zaplatila v soc. poist. DNP. na MD nastupujem 1.1. 08. dnes som bola zaniest listok na soc. poist. a tam mi povedali ze mi nevznika z DNP narok na matersku?????? vraj nemam v oboch pripadoch splnenu podmienku 270 dni. u zamestnavatela ano ale na DNP nie. ked som sa ale ohradila, ze mi bolo povedane ze staci u jedneho povedala ze to nie je pravda. naozaj nemam narok na max. matersku??????
dakujem
brčko
19.12.07,20:58
Mam otazocku, lebo z toho noveho DNP mam doslova hokej. Od 15.10.07 si platim DNP z minima. Som aj zamestnana. Teraz na konci novembra som bola OCR 2 tt.
1., vraj mam narok na OCR aj z DNP tych 148,- Sk na den? Ako o to poziadat? Da sa to aj spatne?


Odpoved 1:
áno, máš nárok aj na OCR z DNP. Od lekára si si mala vyžiadať dva-krát žiadosť o ošetrovné:
1x pre NP ako zamestnanec, ktoré odovzdávaš zamestnávatelovi a
1x z DNP, ktoré si sama odovzdáš na SP.
Na zadnej strane, vo vyhlásení zaškrtneš, že si nárok na ošetrovné uplatnuješ aj z iného poistenia. Neviem, či sa to dá spätne, podla toho, či už je prvá OCR od zamestnávatela v SP, takže skús zistiť u mzdárky alebo v SP.
brčko
19.12.07,21:20
Dobrý deň.
Tono ďakujem za odpoveď,ale nastali zmeny,tak sa potrebujem ešte poradiť.Takže na nástup na MD mi dala dnes lekárka na 20.1.2008.So šefom sme sa už dohodli,že ku 31.12.2007 ukončíme pracovný pomer a odhlási ma.A Novú zmluvu urobíme od 4.januára 2008 s MZV.Nebude problém ak nebudem akože 2 dni zamestnaná?Samozrejme,že budem musieť doplatiť tie dva dni alebo musia sa dni prekrývať?Jeden deň výstup a hneď druhý nástup?Prosím poraďte aby som neurobila nejakú hlúposť a prídem celkovo o materskú.Ďakujem

Ak máš splnenú podmienku 270dní NP, potom ti tie 3 dni (1.-3.1.08) bez zamestnania a teda bez NP pre účely materskej nevadia. Treba si ale doplatiť ZP a ak chceš, môžeš aj dôch.poistenie (človek nikdy nevie, či to v budúcnosti nebude vadiť. Ja som sa počas 4-och dní nepl.volna radšej tiež dobrovolne dôch.poistila z minima)

Tvoje rozhodujúce obdobie bude 4.1.-19.1.08 (16dní), preto hrubá mzda za toto obdobie by mala byť:
16kal.dní x 907,8= 14525
14525 : 11 odprac.dní x 23pr.dní v januári = 30400,- hrubá mesačná mzda alebo čo bude asi rozumnejšie nižšia mesačná mzda + odmeny.
brčko
19.12.07,21:33
dobry den,
uz som tu raz ziadala o radu. Aj som sa podla nej riadiala, ale nejako to nevyslo. zamestnana som od 08/06 a doteraz mam riadnt prac. pomer. od 1.12.07 som DNP. dala som si svoj 28XXX - svoj VZ v praci a od 1.12. som zaplatila v soc. poist. DNP. na MD nastupujem 1.1. 08. dnes som bola zaniest listok na soc. poist. a tam mi povedali ze mi nevznika z DNP narok na matersku?????? vraj nemam v oboch pripadoch splnenu podmienku 270 dni. u zamestnavatela ano ale na DNP nie. ked som sa ale ohradila, ze mi bolo povedane ze staci u jedneho povedala ze to nie je pravda. naozaj nemam narok na max. matersku??????
dakujem

Mala by si mať nárok na materské zo zamestnania - rozh.obdobie r.2007, a tiež na materské z DNP z minima (t.j. 148,5 na den).
Si jeden z prvých prípadov. Pri posudzovaní nároku z DNP by mali brať do úvahy dni akékolvek NP. V zákone sa už vyslovene neuvádza, že pri posudzovaní nároku z DNP máš mať splnených 270 dní DNP. Hovorí len o tom, že musíš mať splnených 270 dní NP. A nikde sa nepíše, že ak sa tie dni už zarátali pri uplatnovaní nároku zo zamestnania, že už sa pri uplatnovaní nároku z iného poistenia nezarátavajú.
Prajem ti vela trpezlivosti so SP.
Jozef Mihál
19.12.07,21:49
Súhlasím s brčko a dodávam, že sa treba odvolať na tieto paragrafy:

§ 48 ods. 1:

"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

§ 58 ods. 1:

"Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia."

§ 58 ods. 2:

"Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna."

A treba zdôrazniť, že bol zrušený § 48 ods. 2, čiže nasledujúci text už neplatí:

"Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského
poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby."

Z dôvodovej správy k tomuto zrušenému ustanoveniu citujem:

"V nemocenskom poistení sú tri skupiny poistencov a to povinne nemocensky poistení zamestnanci, povinne nemocensky poistené samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne nemocensky poistené osoby. Podmienkou nároku na materské je, že poistenkyňa získala aspoň 270 dní poistenia a podľa pôvodnej filozofie zákona sa pre splnenie uvedenej podmienky spočítavali všetky obdobia nemocenského poistenia získané v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, t.j. dochádzalo k spočítavaniu obdobia povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia pre nárok na materské. V aplikačnej praxi však dochádzalo k zneužívaniu systému nemocenského poistenia, preto sa s účinnosťou od 1. augusta 2006, sprísnili podmienky nároku na materské v tom smere, že ak materské žiada zamestnankyňa, podmienku 270 dní poistenia musí splniť ako zamestnankyňa, ak materské žiada samostatne zárobkovo činná osoba, podmienku 270 dní poistenia musí splniť ako samostatne zárobkovo činná osoba a ak nárok na materské žiada dobrovoľne poistená osoba, podmienku 270 dní poistenia musí splniť ako dobrovoľne poistená osoba. Sprísnenie podmienok nároku malo negatívny dopad na nároky fyzických osôb, ktoré potrebné obdobie poistenia získali napr. spočítaním povinného nemocenského poistenia zamestnankyne a povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, preto sa navrhuje uvedené ustanovenie vypustiť zo zákona."
zuzka83
20.12.07,05:44
Dobrý deň pán Mihál a ostatní milí poradcovia,
mohli by ste mi prosím potvrdiť to, že ak uzatvorím novú pracovnú zmluvu ku 28.12.2007, budú sa mi nemocenské dávky počítať z VZ za dni od 28.12.07 do 31.12.07? (teda aj dávky keď budem PN aj materská)
Včera mi totiž bola poskytnutá informácia, že keď budem PN, tak sa berú do úvahy denné VZ od uzatvorenia novej pracovnej zmluvy do mesiaca predchádzajúceho mesiacu v ktorom začnem PN v roku 2008. Možno som si to len zle vysvetlila, preto by som si to chcela overiť tu na porade. Viem že ste to tu už veľakrát potvrdili, dokonca aj mne, ale nemení sa to nejak od 1.1.08?
Nebolo by pre mňa lepšie skončiť a znovu uzavrieť nový pracovný pomer až pár dní pred nástupom na PN (pravdepodobne pôjdem z PN rovno na materskú). Aký je v tom vlastne rozdiel ak to spravím teraz ku koncu roka alebo až pred nástupom na PN(materskú)?

A pre strm.vladka: aj mne bolo povedané, že ak chcem maximálnu materskú získať pomocou DNP musím ho platiť minimálne 26 týždňov. Asi to tak bude.

Ďakujem krásne
rita79
20.12.07,05:55
Alena dakujem pekne za radu:). chcem sa este opytat, ze keby ma zobral 2.zamestnavatel na ten 1 den, tak na aky VZ? na 908 Sk/den?
dakujem a prajem pekny den a krasne sviatky:)
Rita
katkas
20.12.07,06:12
Prisim Vas, poradte mi k tej druhej otazke ohladom odhlasovanie a prihlasovania na DNP.
alušik
20.12.07,06:30
Dobrý deň pán Mihál a ostatní milí poradcovia,
mohli by ste mi prosím potvrdiť to, že ak uzatvorím novú pracovnú zmluvu ku 28.12.2007, budú sa mi nemocenské dávky počítať z VZ za dni od 28.12.07 do 31.12.07? (teda aj dávky keď budem PN aj materská)
Áno, rozhodujúcim obdobím je 28.12.-31.12.2007, pretože na § 54 sa nič nemenilo. viď http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=207836&FileName=zz07-00555-0207836&Rocnik=2007

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie
a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,



Včera mi totiž bola poskytnutá informácia, že keď budem PN, tak sa berú do úvahy denné VZ od uzatvorenia novej pracovnej zmluvy do mesiaca predchádzajúceho mesiacu v ktorom začnem PN v roku 2008. Možno som si to len zle vysvetlila, preto by som si to chcela overiť tu na porade. Viem že ste to tu už veľakrát potvrdili, dokonca aj mne, ale nemení sa to nejak od 1.1.08?
Áno, je to tak v prípade, ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie v tom istom kalendárnom roku - viď písm. b/
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,


Nebolo by pre mňa lepšie skončiť a znovu uzavrieť nový pracovný pomer až pár dní pred nástupom na PN (pravdepodobne pôjdem z PN rovno na materskú). Aký je v tom vlastne rozdiel ak to spravím teraz ku koncu roka alebo až pred nástupom na PN(materskú)?

Áno, môžeš to urobiť aj takto. Možno by to bolo za určitých okolností aj lepšie riešenie. Všetko závisí od toho, aké by si mala vymeriavacie základy. Je tam viac možností. Vždy to však dosť závisí od toho, aká je možnosť dohodnúť sa so zamestnávateľom.
alušik
20.12.07,06:49
Alena dakujem pekne za radu:). chcem sa este opytat, ze keby ma zobral 2.zamestnavatel na ten 1 den, tak na aky VZ? na 908 Sk/den?
dakujem a prajem pekny den a krasne sviatky:)
Rita
Keby Ti dal tých 908 Sk, tak by si už mala maximálnu nemocenskú dávku dosiahnutú u tohoto druhého zamestnávateľa a všetko ostatné by si už nemusela riešiť - myslím pohyb platu u 1.zamestnávateľa alebo DNP.
Ak chceš len doplniť sumu do maximálneho možného VZ, tak Ti stačí zarobiť u toho 2.zamestnávateľa asi 435 Sk za 1 deň tesne pred nástupom na MD.Aby som to vypočítala úplne presne na korunu, potrebovala by som presné údaje r.2007 ohľadom VZ na NP a presného počtu dní, kedy si poberala nemocenské dávky atď. Toto som prepočítala orientačne, ak Ti dá teda 450 Sk na ten 1 deň, tak to bude bohate stačiť na doplnenie zárobku pre získanie maximálnej materskej.;)
zuzka83
20.12.07,06:53
Ďakujem Alenka,
ja som nastúpila do zamestnania 1.8.07 predtým som študovala, takže nemocenské poistenie mi vzniklo v roku 2007, tým pádom ak pôjdem na PN v 2008,malo by sa na mňa vzťahovať 2a), teda že rozhodujúce obdobie bude pre mňa od uzatvorenia novej pracovnej zmluvy v 2007 do konca 2007.
2b) by teda pre mňa platilo ak by som šla na PN ešte v 2007, prípadne ak by som sa prvýkrát zamestnala až v roku 2008 a v tom istom roku by som šla aj na PN alebo materskú.
"Vznikom nemocenského poistenia" sa v tom zákone aspoň dúfam myslí začiatok platenia odvodov do SP z prvého zamestnania vôbec, pre mňa teda 1.8.07, nie každé nové začatie platenia od nového zamestnávateľa. Pochopila som ten zákon konečne správne?
A prečo myslíš že by bolo lepšie uzatvoriť novú zmluvu až v roku 08 tesne pred nástupom na PN? Lebo ja pred materskou budem určite na PN.
alušik
20.12.07,07:04
Ďakujem Alenka,
ja som nastúpila do zamestnania 1.8.07 predtým som študovala, takže nemocenské poistenie mi vzniklo v roku 2007, tým pádom ak pôjdem na PN v 2008,malo by sa na mňa vzťahovať 2a), teda že rozhodujúce obdobie bude pre mňa od uzatvorenia novej pracovnej zmluvy v 2007 do konca 2007. . Áno, ak táto pracovná zmluva bude trvať až do nástupu na PN.


2b) by teda pre mňa platilo ak by som šla na PN ešte v 2007, prípadne ak by som sa prvýkrát zamestnala až v roku 2008 a v tom istom roku by som šla aj na PN alebo materskú.

Áno.


"Vznikom nemocenského poistenia" sa v tom zákone aspoň dúfam myslí začiatok platenia odvodov do SP z prvého zamestnania vôbec, pre mňa teda 1.8.07, nie každé nové začatie platenia od nového zamestnávateľa. Pochopila som ten zákon konečne správne?
A prečo myslíš že by bolo lepšie uzatvoriť novú zmluvu až v roku 08 tesne pred nástupom na PN? Lebo ja pred materskou budem určite na PN.

Zuzka, vznikom nemocenského poistenia sa myslí posledný vznik pracovného pomeru. Lebo v Tvojom prípade by Ti nemocenské poistenie ukončením pracovného pomeru zaniklo a vzniklo by nové nemocenské poistenie pri vzniku nového pracovného pomeru.;)
rita79
20.12.07,07:04
Alena este raz dakujem a maj sa krasne:)
Rita
zuzka83
20.12.07,07:31
vznikom nemocenského poistenia sa myslí posledný vznik pracovného pomeru. Lebo v Tvojom prípade by Ti nemocenské poistenie ukončením pracovného pomeru zaniklo a vzniklo by nové nemocenské poistenie pri vzniku nového pracovného pomeru.;)

Teda je pre mňa asi lepšie ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový ešte tento rok, aby bolo mojim rozhodovacím obdobím v roku 2008 tých pár dní od uzatvorenia novej PZ do 31.12.07. A hrubú mzdu potom potrebujem dostať za december 07: 28142/4 = 7035,50 alebo to mám počítať tak ako to počítala brčko pár príspevkov dozadu? Nezdá sa mi že by som to mala násobiť počtom pracovných dní v mesiaci keď som ich nemohla v tej noej práci odpracovať. Nemohli by ste mi to niekto vypočítať presne, akú mzdu aj s prémiami mám dostať od 28.12. do 31.12.07 aby som mala maximálnu materskú? Čím viac okolo toho zisťujem tým väčší chaos v tom mám.
Ak by som sa predsa rozhodla uzatvoriť nový PP napr. 3.3.08 a na PN by som šla 10.3.08, rozhodovacím obdobím by pre mňa boli tieto dni (bolo by to podľa 2b len bez predchádzajúceho mesiaca, lebo žiaden neexistuje)?
alušik
20.12.07,07:43
Teda je pre mňa asi lepšie ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový ešte tento rok, aby bolo mojim rozhodovacím obdobím v roku 2008 tých pár dní od uzatvorenia novej PZ do 31.12.07. A hrubú mzdu potom potrebujem dostať za december 07: 28142/4 = 7035,50 alebo to mám počítať tak ako to počítala brčko pár príspevkov dozadu? Nezdá sa mi že by som to mala násobiť počtom pracovných dní v mesiaci keď som ich nemohla v tej noej práci odpracovať. Nemohli by ste mi to niekto vypočítať presne, akú mzdu aj s prémiami mám dostať od 28.12. do 31.12.07 aby som mala maximálnu materskú? Čím viac okolo toho zisťujem tým väčší chaos v tom mám.
Ak by som sa predsa rozhodla uzatvoriť nový PP napr. 3.3.08 a na PN by som šla 10.3.08, rozhodovacím obdobím by pre mňa boli tieto dni (bolo by to podľa 2b len bez predchádzajúceho mesiaca, lebo žiaden neexistuje)?

Nie, Zuzka, to by sa na Teba vzťahovalo už písm. c a teda:
Ak vzniklo nemocenské poistenie:
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

Takže rozhodujúce obdobie by bolo potom 3.3.-9.3., lebo 10.3. už je PN.;)
zuzka83
20.12.07,07:51
Vďaka Alenka, na c) som zabudla a pritom som si to čítala :o
Keďže ešte neviem, kedy pôjdem na PN alebo na materskú, odporúčala by si mi teda radšej počkať s výpoveďou na rok 2008 alebo to mám zriešiť teraz a mám pokoj? Ja sa fakt neviem rozhodnúť čo je rozumnejšie.
Prepáč že toľko otravujem, som ti veľmi vďačná za trpezlivosť.
alušik
20.12.07,07:53
Zuzka, ešte k tomu decembru:
Ak Ti vznikne nový pracovný pomer 28.12.2007, tak potrebuješ zarobiť 28142:31x4=3.632 Sk aj s prémiami. Nemocenské sa totiž počíta na kalendárne dni. Ale plat máš za odpracované dni, preto brčko písala potom prepočet podľa pracovných dní. Takže ak Ti stanoví zamestnávateľ v zmluve plat 28.142 Sk, alikvotne od 28.12.-31.12. by si ho mala prepočítaný 28142/21*2=2681 Sk. Ale týchto 2681 Sk by sa v skutočnosti pre výpočet nemocenskej dávky nedelil 2 pracovnými dňami, ale 4 dňami, lebo nemocensky poistená si vlastne aj počas víkendu, hoci zárobok počas týchto dní vlastne nemáš.
LL12
20.12.07,07:54
Dobrý deň,
prosím o potvrdenie mojej úvahy ... od roku 2005 som zamestnaná ako zamestnanec (1x som zmenila prácu - ale zamestnaná som bez prestávky). V roku 2008 plánujem otehotnieť. Moja terajšia mzda je 15.000 brutto. Stačí, keď mi mesiac pred nástupom na materskú zamestnávateľ zvýši moje brutto na 28500, resp. zamestnám sa (napr. u mojej matky) so súčtom miezd 28.500? Nemusím platiť DNP? Dobre tomu rozumiem? Srdečne ďakujem za odpoveď ... LL
zuzka83
20.12.07,08:04
Vďaka za prepočet Alenka, takže som to počítala dobre, musím mať za tie 2 pracovné dni plat aspoň 28142/31*4. V pracovnej zmluve budem mať minimálnu mzdu, len dostanem obrovské prémie. Však sú Vianoce :) Dúfam že sa to takto môže. Problém je, že vôbec neviem kedy sa mi podarí otehotnieť, a teda neviem či stihnem ísť na materskú ešte v roku 2008, preto som si overovala aj možnosť uzavrieť nový pracovný pomer až pred nástupom na PN kedy budem mať istotu že na tú materskú pôjdem. Je to rovnako istý spôsob získania max materskej a nemocenských dávok ako keď to spravím teraz v decembri?
A LL12: nestačí ak ti zvýši plat, to ti upraví výšku dávky len minimálne, musel by s tebou uzavrieť novú pracovnú zmluvu alebo musíš uzavrieť druhý PP ako píšeš. Prečítaj si staršie príspevky, tvoja otázka už bola pekne vysvetlená aj mne aj ďalším na tomto fóre.
alušik
20.12.07,08:05
Vďaka Alenka, na c) som zabudla a pritom som si to čítala :o
Keďže ešte neviem, kedy pôjdem na PN alebo na materskú, odporúčala by si mi teda radšej počkať s výpoveďou na rok 2008 alebo to mám zriešiť teraz a mám pokoj? Ja sa fakt neviem rozhodnúť čo je rozumnejšie.
Prepáč že toľko otravujem, som ti veľmi vďačná za trpezlivosť.

Zuzka, ak to poriešiš teraz, tak to možno vôbec nemusíš potrebovať - nemusíš otehotnieť a budeš to musieť tak, či tak riešiť zase v roku 2008 na konci roka. Ak myslíš, že nejako dlhodobo PN v roku 2008 z iného dôvodu nebudeš (to sa však nikdy nedá s istotou vedieť), tak by Ti naozaj stačilo poriešiť to u zamestnávateľa až tesne pred nástupom na PN z dôvodu napr. rizikového tehotenstva. Pri krátkodobých PN to zase nemá zmysel, lebo väčšina ľudí sa správa tak, že si radšej zoberie 2-3 dni dovolenku, akoby sa malo dať vypísať na PN - aby im to "nepokazilo" výplatu.;)
Ak aj reálne plánuješ MD, tak je lepšie, keby Ti dal zamestnávateľ celkovo vyšší plat a nedosahovala by si VZ pomocou odmien. Zamestnávateľ bude ochotnejši podľa mňa pristúpiť na dohodu skôr pred nástupom na MD. Od 1.7.2008 bude zase zmenený maximálny VZ na nemocenské poistenie, a tým pádom bude aj možnosť získať vyššiu materskú, či PN. Ak teda tehotná nie si, nechala by som to skôr na budúci rok.
zuzka83
20.12.07,08:08
Ďakujem Alenka, medzitým ako som písala otázku si mi na ňu už aj odpovedala :D Asi to fakt radšej nechám na druhý rok a spravím to "na poslednú chvíľu" a na istotu. Len aby medzičasom nezmenili zákon tak, že sa to už nebude dať zrealizovať. Myslíš že by sa to mohlo stať?
alušik
20.12.07,08:13
Vďaka za prepočet Alenka, takže som to počítala dobre, musím mať za tie 2 pracovné dni plat aspoň 28142/4=7035,5.
Zuzka, prepočet som Ti napísala.:) Toto nie je správne, lebo 28142 je vlastne max. VZ na 31 dní a ty potrebuješ dosiahnuť len jeho alikvotnú časť za 4 dni.

Ďakujem Alenka, medzitým ako som písala otázku si mi na ňu už aj odpovedala Asi to fakt radšej nechám na druhý rok a spravím to "na poslednú chvíľu" a na istotu. Len aby medzičasom nezmenili zákon tak, že sa to už nebude dať zrealizovať. Myslíš že by sa to mohlo stať?
Ťažko povedať, či a čo zmenia napr. o 2 roky.
zuzka83
20.12.07,08:17
Zuzka, prepočet som Ti napísala.:) Toto nie je správne, lebo 28142 je vlastne max. VZ na 31 dní a ty potrebuješ dosiahnuť len jeho alikvotnú časť za 4 dni.

Ťažko povedať, či a čo zmenia napr. o 2 roky.

Jasné, 28142/31 *4 je správne.
alušik
20.12.07,08:21
Dobrý deň,
prosím o potvrdenie mojej úvahy ... od roku 2005 som zamestnaná ako zamestnanec (1x som zmenila prácu - ale zamestnaná som bez prestávky). V roku 2008 plánujem otehotnieť. Moja terajšia mzda je 15.000 brutto. Stačí, keď mi mesiac pred nástupom na materskú zamestnávateľ zvýši moje brutto na 28500, resp. zamestnám sa (napr. u mojej matky) so súčtom miezd 28.500? Nemusím platiť DNP? Dobre tomu rozumiem? Srdečne ďakujem za odpoveď ... LL
Naozaj nestačí zvýšiť hrubú mzdu. Musel by Ti ukončiť pracovný pomer a založiť nový, kde by si dosiahla maximálny VZ, ktorý bude v tom čase platný. Po 1.7.2008 sa totiž zase zmenia maximálne VZ.:)
Ak máš možnosť ďalšieho zamestnania u mamky, tak stačí, aby ten druhý pracovný pomer vznikol tesne pred nástupom na MD. O vymeriavací základ, ktorý musíš dosiahnuť v zamestnaní u mamky sa začni zaujímať až keď budeš vedieť nejaké reálnejšie dátumy - vzhľadom na tú zmenu maximálnych vymeriavacích základov v budúcom roku.
DNP teda potom riešiť nemusíš, niekto však také možnosti nemá, a preto sa radšej dobrovoľne nemocensky poistí.;)
celestina
20.12.07,10:22
Vopred sa ospravedlňujem, ak moja otázka nepatrí do tejto témy. Už som sa na porade radila ohľadom materskej no trocha sa to zkomplykovalo a tak som pôvodný scénar musela trochu poopraviť. Od začiatku roku 2007 som DNP z minima a zároveň som zamestnaná. Keďže som musela nastúpiť na PN kvôli rizik. tehotenstvu a zamestnávateľ mi nevišiel v ústrety s nepl. voľnom, bola som OČR od 3.11.2007 do 13.11.2007. Keďže OČR trvala dlhšie ako 10 dní tak ma 13.11.2007 zamestnávateľ z nemoc. poistenia odhlásil. 12.11.2007 som DNP z minima zrušila a 13.11.2007 som sa prihlásila z maxima. Na PN som nastúpila 14.11.2007. To znamená, že RO z DNP je pre mňa 13.11.2007. Soc. poisťovňa mi však z VZ z DNP neviem prečo odpočítala VZ zo zamestnania za dni 1. a 2.11.2007. CHcela by som podať odvolanie a tak chcem poprosiť skúsenejších o vzor odvolania.
jankasm
20.12.07,10:40
Vopred sa ospravedlňujem, ak moja otázka nepatrí do tejto témy. Už som sa na porade radila ohľadom materskej no trocha sa to zkomplykovalo a tak som pôvodný scénar musela trochu poopraviť. Od začiatku roku 2007 som DNP z minima a zároveň som zamestnaná. Keďže som musela nastúpiť na PN kvôli rizik. tehotenstvu a zamestnávateľ mi nevišiel v ústrety s nepl. voľnom, bola som OČR od 3.11.2007 do 13.11.2007. Keďže OČR trvala dlhšie ako 10 dní tak ma 13.11.2007 zamestnávateľ z nemoc. poistenia odhlásil. 12.11.2007 som DNP z minima zrušila a 13.11.2007 som sa prihlásila z maxima. Na PN som nastúpila 14.11.2007. To znamená, že RO z DNP je pre mňa 13.11.2007. Soc. poisťovňa mi však z VZ z DNP neviem prečo odpočítala VZ zo zamestnania za dni 1. a 2.11.2007. CHcela by som podať odvolanie a tak chcem poprosiť skúsenejších o vzor odvolania.


Odpovedala som Ti v tejto téme. Ale budem rada, keď sa na to ešte niekto kukne ;), lebo nie som si 100% istá či je to naozaj tak.
http://www.porada.sk/t31667-p91-materske-od-1-8-2006-cast-viii-zaver.html
Jozef Mihál
20.12.07,13:35
Stalo sa .
andrea33
20.12.07,14:05
Na RL vyznačíš hore X pri zmena a X pri DPO. V časti 11. napíšeš do Vymeriavací základ NP sumu 8100 Sk a úplne dole v časti 12. nápíšeš dátum vzniku zmeny 1.1.2008 a dátum vyplnenia formulára z decembra.:)
Takze datum vzniku NP v casti 11 nevyplnam?
alušik
20.12.07,14:11
Takze datum vzniku NP v casti 11 nevyplnam?
Nie, lebo NP Ti nevzniká, len v ňom oznamuješ zmenu. Takže je dôležitý len dátum zmeny. SP už vlastne vie, kedy Ti DNP vzniklo.;)
brčko
20.12.07,14:12
Podla mna nemusíš. Ak by si ho napísala, myslím, že tiež sa nič nestane.
andrea33
20.12.07,14:16
Dik alusik velmo pjekne!!!
Jozef Mihál
20.12.07,14:49
Rád by som všetkých upozornil na výklad SP k § 48 ods. 1 zákona 461/2003 v znení od 1.1.2008 (viď www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk))

"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

Podľa výkladu SP sa do doby 270 dní k dobe nemocenského poistenia, za ktoré sa posudzuje nárok, pripočítavajú len doby všetkých predchádzajúcich ukončených nemocenských poistení. Teda nie aj doby nemocenských poistení, ktoré stále "bežia".
katkapekly
20.12.07,20:15
Rád by som všetkých upozornil na výklad SP k § 48 ods. 1 zákona 461/2003 v znení od 1.1.2008 (viď www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk))

"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

Podľa výkladu SP sa do doby 270 dní k dobe nemocenského poistenia, za ktoré sa posudzuje nárok, pripočítavajú len doby všetkých predchádzajúcich ukončených nemocenských poistení. Teda nie aj doby nemocenských poistení, ktoré stále "bežia".
Prečítala som si to na stránke sociálnej poisťovne a nerozumiem. Znamená to, že ak v posledných dvoch rokoch nemám iné nemocenské poistenie len DNP od novembra 2007, tak mi v roku 2008 nevznikne nárok na materské, ak DNP nezruším a znova sa neprihlásim? A je tento výklad SP správny? Myslím v súlade so zákonom? Proste nechápem, čo sa tým hovorí.:confused:
katkas
20.12.07,20:30
Odpoved 1:
áno, máš nárok aj na OCR z DNP. Od lekára si si mala vyžiadať dva-krát žiadosť o ošetrovné:
1x pre NP ako zamestnanec, ktoré odovzdávaš zamestnávatelovi a
1x z DNP, ktoré si sama odovzdáš na SP.
Na zadnej strane, vo vyhlásení zaškrtneš, že si nárok na ošetrovné uplatnuješ aj z iného poistenia. Neviem, či sa to dá spätne, podla toho, či už je prvá OCR od zamestnávatela v SP, takže skús zistiť u mzdárky alebo v SP.

Vraj sa to da, zajtra to nesiem do SP, ked mi to vyplatia, dam vediet. ;-}
Jozef Mihál
20.12.07,20:42
katkapekly:

Ešte raz výklad SP k § 48 ods. 1, ktorý znie: "Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

Podľa výkladu SP sa do doby 270 dní k dobe nemocenského poistenia, z ktorého sa posudzuje nárok, pripočítavajú len doby všetkých predchádzajúcich ukončených nemocenských poistení.

Znamená to, že ak v posledných dvoch rokoch nemáte iné nemocenské poistenie ako len DNP od novembra 2007, tak Vám v roku 2008 vznikne nárok na materské, ak za dva roky spätne ku dňu pôrodu ste boli DNP aspoň 270 dní. DNP môžete ale nemusíte zrušiť a znova sa prihlásiť, dôležité je, či budete mať DNP spolu v trvaní aspoň 270 dní.

Výklad SP znamená asi toľko, že ak napr. niekto má poistenie zamestnanca a prihlási sa aj na DNP, povedzme teraz koncom roka 2007, tak ak bude mať v roku 2008 dátum pôrodu skôr, ako uplynie 270 dní trvania DNP, bude mať nárok na materské len z poistenia zamestnanca - ak poistenie zamestnanca bude stále trvať. A to preto, lebo pri posudzovaní nároku na materské z DNP sa v takomto prípade nezapočíta aj doba trvania (neukončeného) nem. poistenia zamestnanca.

Ak by ale medzitým poistenie zamestnanca zaniklo, nárok na materské z DNP mať bude, pretože v takom prípade sa ku dňom trvania DNP (ktorých samotných bude menej ako 270) pripočítajú aj dni trvania poistenia (už zaniknutého) zamestnanca a tak sa vcelku dosiahne viac ako 270 dní trvania poistenia.

S výkladom SP samozrejme nesúhlasím, považujem ho za priotichodný s tým, čo je v zákone uvedené: v § 48 ods. 1 nie je ani slovo o započítaní len predchádzajúceho ukončeného nem. poistenia ale o započítaní nem. poistenia bez akéhokoľvek prívlastku. Pri takomto výklade bude mať samotná SP v určitých prípadoch problémy ale keďže tieto vety čítajú aj jej pracovníci, nemienim im vopred poskytovať know-how.
katkapekly
20.12.07,20:54
S výkladom SP samozrejme nesúhlasím, považujem ho za priotichodný s tým, čo je v zákone uvedené: v § 48 ods. 1 nie je ani slovo o započítaní len predchádzajúceho ukončeného nem. poistenia ale o započítaní nem. poistenia bez akéhokoľvek prívlastku.
Tak to mi fakt odľahlo, už som sa zľakla, takže Vám veľmi pekne ďakujem, pán Mihál. Len by som bola zvedavá, kto a na základe čoho si zákon takto vyložil, lebo toto by mi v živote nenapadlo. Mne sa to zdalo celkom jasné a jednoznačné.
Jozef Mihál
20.12.07,20:56
Čo Slovák, to vykladač.
zuzka83
21.12.07,06:25
Dobrý deň všetkým,
zas mi napadla ďalšia otázka ohľadom týchto vecí okolo materskej. Mne uplynie 270 dní nem. poistenia až na konci apríla 08. Ak by som šla na PN (rizikové tehotenstvo) ešte predtým, a uzavrela by som nový PP tesne pred nástupom na PN, mala by som za tie dni max VZ, tak by som mala nárok na maximálne nemocenské dávky okolo 15000, však? Lebo na to aby mi vyplácali nemocenské dávky pri PN nemusí byť splnená podmienka 270 dní. Je to tak?
Lenže keď budem na PN, budú sa mi aj tie dni PN zarátavať do tých 270 dní nemocenského poistenia? Budem mať potom vôbec nárok na materskú? Ako je to prosím?
anka007
21.12.07,07:42
Ja by som chcela reagovať na výklad SP týkajúci sa započítavania 270 dní NP.
Ako už v predchádzajúcich príspevkoch bolo písané, jednou z možností, ako dosiahnuť max.materskú, je popri riadnom PP (ktorý napr. v mojom prípade trvá nepretržite 10 rokov), pár dní pred nástupom na materskú uzatvoriť ešte jeden nový PP, v ktorom by som dosiahla max. VZ 28142,- (beriem do úvahy to, že prvý zametnávateľ by vlastne tým pádom mal v SP preplatok na poistení, keďže on by mi odviedol odvody z VZ napr.12000,-). Napadla ma taká možnosť, že žiadosť o materské by sa podalo iba od toho druhého zamestnávateľa, kde by som mala dosiahnutý max. VZ s tým, že potrebných 270 dní NP by sa použilo z trvajúceho prvého zamestnania. Podotýkam, že z prvého PP by som žiadosť o materské nepodala.
Bola by podľa Vás takáto varianta možná? Keďže SP reagovala na zápočet 270 dní NP tak, že zarátava iba ukončené doby, čo by podľa Vás povedala na toto?
Chcem ešte podotknúť, že PP u prvého zamestnávateľa by bol problém ukončiť, takže preto volím spôsob existencie dvoch PP.
Keby som bola vedela, že si SP bude tento § vykladať takto, tak by sa asi viacerí z nás boli zariadili tak, že počas tých dvoch rokov NP, by som napr. po roku ukončila PP a na druhý deň znovu uzatvorila PP u toho istého zamestnávateľa.
A podmienku 270 dní by som vlastne bola splnila 2x.
Neviem, či ten výklad správne chápem, ale ak je to tak, tak je to úplne nelogické.
Prosím Vás o Vaše názory. Ďakujem.
katkas
21.12.07,08:22
Takze dnes som bola odniest papiere na soc., odhlasku z DNP z minima k 20.12. a prihlasku DNP na rozdiel VZ max. a v zamestnani, ale od 22.12., lebo vraj tam má byt den pauza. Dufam, že som tým nič nepokazila. A nechala som tam aj zmenu VZ na 8100,- Sk od 1.1.2008.
JanaT.
21.12.07,09:30
Teraz som si prečítala nové príspevky a som z toho zhrozená. To znamená že : ja nastupujem na MD 1.1.2008 plat v zamestnaní mám cca 20000,-- od 15.12.07 som sa prihlásila na DNP z minima a chcem požiadať o MD zo zamestnania aj z DNP aby som mala maximálnu MD, ale čo som sa teraz dočítala tak to znamená že MD sa mi bude počítať len zo zamestnania? keďže ho nemám ukončené? U lekára už som požiadala o vystavenie potvrdenia dvojmo a medzi sviatkami sa chystám odniesť žiadosť o MD z DNP na sociálku - asi mi ju zamietnu?
A už sa mi nedá teraz nič robiť aby som mala maximálnu MD? v práci už som papiere na MD odovzdala.
JanaT.
21.12.07,10:31
Teraz som si prečítala nové príspevky a som z toho zhrozená. To znamená že : ja nastupujem na MD 1.1.2008 plat v zamestnaní mám cca 20000,-- od 15.12.07 som sa prihlásila na DNP z minima a chcem požiadať o MD zo zamestnania aj z DNP aby som mala maximálnu MD, ale čo som sa teraz dočítala tak to znamená že MD sa mi bude počítať len zo zamestnania? keďže ho nemám ukončené? U lekára už som požiadala o vystavenie potvrdenia dvojmo a medzi sviatkami sa chystám odniesť žiadosť o MD z DNP na sociálku - asi mi ju zamietnu?
A už sa mi nedá teraz nič robiť aby som mala maximálnu MD? v práci už som papiere na MD odovzdala.
Ešte ma napadla jedna vec, keby som sa išla teraz rýchlo odhlásiť z DNP a zamestnala sa ešte u iného zamestnávateľa od 28.12.07 s minimálnou mzdou mohla by som podať žiadosť o MD od tohoto zamestnávateľa aj od mojho skutočného zamestnávateľa u ktorého momentálne čerpám dovolenku? to by SP uznala dvoch zamestnávateľov? a kedy by som s tým druhým zamestnávateľom mohla rozviazať pracovný pomer?
jankasm
21.12.07,10:35
katkapekly:

Ešte raz výklad SP k § 48 ods. 1, ktorý znie: "Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní."

Podľa výkladu SP sa do doby 270 dní k dobe nemocenského poistenia, z ktorého sa posudzuje nárok, pripočítavajú len doby všetkých predchádzajúcich ukončených nemocenských poistení.

Znamená to, že ak v posledných dvoch rokoch nemáte iné nemocenské poistenie ako len DNP od novembra 2007, tak Vám v roku 2008 vznikne nárok na materské, ak za dva roky spätne ku dňu pôrodu ste boli DNP aspoň 270 dní. DNP môžete ale nemusíte zrušiť a znova sa prihlásiť, dôležité je, či budete mať DNP spolu v trvaní aspoň 270 dní.

Výklad SP znamená asi toľko, že ak napr. niekto má poistenie zamestnanca a prihlási sa aj na DNP, povedzme teraz koncom roka 2007, tak ak bude mať v roku 2008 dátum pôrodu skôr, ako uplynie 270 dní trvania DNP, bude mať nárok na materské len z poistenia zamestnanca - ak poistenie zamestnanca bude stále trvať. A to preto, lebo pri posudzovaní nároku na materské z DNP sa v takomto prípade nezapočíta aj doba trvania (neukončeného) nem. poistenia zamestnanca.

Ak by ale medzitým poistenie zamestnanca zaniklo, nárok na materské z DNP mať bude, pretože v takom prípade sa ku dňom trvania DNP (ktorých samotných bude menej ako 270) pripočítajú aj dni trvania poistenia (už zaniknutého) zamestnanca a tak sa vcelku dosiahne viac ako 270 dní trvania poistenia.

S výkladom SP samozrejme nesúhlasím, považujem ho za priotichodný s tým, čo je v zákone uvedené: v § 48 ods. 1 nie je ani slovo o započítaní len predchádzajúceho ukončeného nem. poistenia ale o započítaní nem. poistenia bez akéhokoľvek prívlastku. Pri takomto výklade bude mať samotná SP v určitých prípadoch problémy ale keďže tieto vety čítajú aj jej pracovníci, nemienim im vopred poskytovať know-how.

Tomuto výkladu SP sa teda nepoteší asi veľa mamičiek, ktoré sa chystajú na MD v roku 2008 a odporúčali sme im, že stačí tesne pred nástupom na MD založiť DNP prípadne uzatvoriť nový PP. :(
Sama som zvedavá, že keď to niekto skúsi, nepriznajú mu dávku napr. aj zo zamestnania aj z DNP a podá odvolanie, aká bude reakcia SP. :confused:
Mne tiež na SP tvrdili, že majú vnútorný predpis, podľa ktorého mi v súčte z DNP a zo zamestnania môžu vyplatiť len jedno maximum. Ale na základe odvolania rozhodli v môj prospech, a priznali 2x maximum.
brčko
21.12.07,11:18
Dobrý deň všetkým,
zas mi napadla ďalšia otázka ohľadom týchto vecí okolo materskej. Mne uplynie 270 dní nem. poistenia až na konci apríla 08. Ak by som šla na PN (rizikové tehotenstvo) ešte predtým, a uzavrela by som nový PP tesne pred nástupom na PN, mala by som za tie dni max VZ, tak by som mala nárok na maximálne nemocenské dávky okolo 15000, však? Lebo na to aby mi vyplácali nemocenské dávky pri PN nemusí byť splnená podmienka 270 dní. Je to tak?
Lenže keď budem na PN, budú sa mi aj tie dni PN zarátavať do tých 270 dní nemocenského poistenia? Budem mať potom vôbec nárok na materskú? Ako je to prosím?

Ak pôjdeš z NP ako zamestnanec na PN (na nemocenské budeš mať nárok), dni PN sa zarátavajú do dní NP ako zamestnanec, samozrejme ak sa počas PN-ky neukončí PP.
Manual
21.12.07,11:29
V SP nejde dosť vecí tak ako má. Napr. bratranec je DNP a aj pracuje. Samozrejme má 2 max. VZ, veď je r. 2007 a zákon to povoľuje a všetky podmienky zákona spĺňa. Pýtal sa na SP, prečo mu ešte neposlali maródku na účet, tak mu bolo povedané, že to museli poslať na odsúhlasenie do Bratislavy, lebo má obidve PN z max. VZ, pričom RO boli stanovené riadne, prehľadne, nič sa "neprelínalo". Myslím že okolo Zákona o SP bude ešte horúco. To je môj postreh z praxe.
Jozef Mihál
21.12.07,12:46
JanaT:

Ak chcete mať max. materskú pri "rešpektovaní" výkladu SP, tak nepomôže rýchle uzatvorenie druhého zamestnania krátko pred nástupom na MD, ak si ponecháte aj prvé zamestnanie. Pomôže len a len ukončenie prvého zamestnania a následné uzatvorenie druhého zamestnania. Len v takom prípade sa pri posudzovaní nároku na materské z druhého zamestnania podľa výkladu SP zohľadní aj doba prvého zamestnania - len ak bude prvé zamestnanie ukončené.
katkapekly
21.12.07,16:13
JanaT:

Ak chcete mať max. materskú pri "rešpektovaní" výkladu SP, tak nepomôže rýchle uzatvorenie druhého zamestnania krátko pred nástupom na MD, ak si ponecháte aj prvé zamestnanie. Pomôže len a len ukončenie prvého zamestnania a následné uzatvorenie druhého zamestnania. Len v takom prípade sa pri posudzovaní nároku na materské z druhého zamestnania podľa výkladu SP zohľadní aj doba prvého zamestnania - len ak bude prvé zamestnanie ukončené.
mimotemyTak ja som asi úplne blbá alebo čo, ale to som fakt jediná, kto si myslí, že takéto vnútorné nariadenie nemôže platiť? Podľa mňa by vnútorné nariadenia mali byť len v medziach zákona, ale ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, pre mňa je to v rozpore so zákonom. Vyvedie ma niekto z omylu? Nemám právnické vzdelanie, takže si nie som istá.
Jana Motyčková
21.12.07,16:55
Vnútorné nariadenie nemá právnu záväznosť, t.j. síce podľa neho môžu posúdiť (ne)nárok na dávku, ale dá sa voči tomu odvolať a ak by došlo až ku súdnemu procesu (k čomu pri takýchto nariadeniach v rozpore so zákonom nedochádza), takéto nariadenie nemá žiadnu právnu váhu.
Ale napriek tomu existuje íný "právny dôvod" (t.j. zo zákona), aj keď sporný, že ak beží zamestnanie, a niekto sa DNP, nárok na materské bude mať iba zo zamestnania, obdobne ak popri prvom PP uzavrie druhý PP (ktorý netrvá 270 dní), bude mať nárok na materské iba z prvého zamestnania.

Už som to tu raz písala, ale nechcela som to veľmi rozpiplávať, ak by SP chcela priznávať dávky z oboch poistení, aby som na to zbytočne neupozorňovala.
Katy a R
21.12.07,19:23
V prípade dvoch trvajúcich poistení (napr. z PP a DNP) a ak DNP trvá 270 dní - je nárok na nemocenské dávky z obidvoch? Dúfam, že áno. samozrejme do výšky maxima.
Jozef Mihál
21.12.07,19:33
V takom prípade bez akejkoľvek pochybnosti a jednoznačne je nárok na dávky z oboch poistení, samozrejme v súčte len do výšky max. DVZ.
Katy a R
21.12.07,19:41
.. už som sa naplašila, že aj k tomuto je nejaké špeciálne usmernenie SP.:rolleyes:
Ako potom budú posudzovať nárok na ošetrovné - kde podmienka 270 dní neplatí ... myslím pri súbehu dvoch poistení (ak trvajú krátko):confused:
Jozef Mihál
21.12.07,22:05
Nárok na ošetrovné je z každého v danom momente (vzniku potreby ošetrovania) existujúceho nem.poistenia. tam sa doba 270 dní nevyžaduje.

Takže ak napr. zamestnankyňa s malým platom vie, že zajtra pôjde s dieťaťom na OČR, dnes jej stačí vybaviť si DNP...zvýši si tak 10 dní trvajúce ošetrovné o 1485 Sk...a po skončení OČR môže pokojne DNP zrušiť...a tak dookola...

...až mi je tej SP ľúto, keď toto píšem...
hodmon
22.12.07,13:52
Dobry den,
som v 19 tt. Termin porodu 23.5.2008, nastup na MD 12.4.2008. Podla doterajsich rad, ktore som od Vas ziskala som pre max MD urobila toto:
K 30.11.2007 som ukoncila PP, od 17.12.2007 som sa opat zamestnala u toho isteho zamestnavatela. Problem som mala akuart s tym, ze mi nebol ochotny vyplatit odmeny za rok 2007 normalne, koli vysokym odvodom. Takze som si to naplanovala takto:
Nastupila som 17.12.2007 s novou pracovno zmluvou a tym istym platom,s 14000 Sk. Kedze som akoze v decembri odpracovala len niekolko dni, na mojej vyplatnej paske mi vysla mzda len 5333 Sk. Kedze som vsak aj v dobe akoze nezamestnanosti pracovala, zamestanavatel mi vyplati mojich 14 000 Sk ale, zvysnu sumu mi da ako odmenu vo vyske 7000 Sk. Na vyplatnej paske je to vsak odelene, je vidno, ze je tam tych 7 000 ako odmena. Je to problem?Podla mna by nemal byt,pretoze mzdarke hadze program za december denny vymeriavci zaklad 955 Sk.Ale pre istotu by som chcela poznat Vas nazor, kedze este mam asi tyzden cas tento plan zmenit. Moze ostat moja decembrova mzda rozdelena takymto sposobom? Bude sa matesrke ratat za len za 11 dni roku 2007? Rok 2008 s tym uz nema nic spolocne?

Ak by som sla napr. vo feb 2008 na PN je pre mna VZ rovnaky ako na MD? Platia tam tie iste pravidla ko pri vypocte materskeho?Rata sa len za 11 dni z roku 2007?
Jozef Mihál
22.12.07,15:31
hodmon: Je to OK, pre určenie denného VZ nie je podstatné rozdelenie príjmu na základ plus odmena.

Počas celého roka 2008 máte DVZ daný ako celkový hrubý príjem za december deleno 16 dní (17.12. až 31.12) - DVZ sa počíta ako priemer za kal.dni. Teda aj pri PN vo februári, aj pri materskej.
hodmon
22.12.07,16:35
Dakujem za odpoved.
A preco 16 dni?
So 16 mi vychadza len 893.75 Sk. Ja som napocitala len 15 dni a vtedy mi vyde 953 Sk.
brčko
22.12.07,17:15
pre hodmon,
Pri výpočte nemocenských dávok v roku 2008 budeš mať rozhodujúce obdobie 17.12.-31.2007 t.j. 15dní, lebo rátajú sa kalendárne. Nepíšeš aká bude presne tvoja hrubá mzda za toto obdobie: ale asi ako píšeš 953*15dní t.j. 14295,-, (5333 základná mzda, 7000,- odmeny, zvyšok platené sviatky).
TAkže bude to v poriadku, tvoj denný VZ pre ND bude 907,80Sk, lebo to je maximum za december 07.
acely
26.12.07,10:30
Dobrý deň.
Čítala som totho tu už dosť ale predsa sa chcem poistiť či som správne všetko pochopila.Takže,som zamestnaná od.1.9.2005. Stále sú za mňa odvádzané odvody. Dňa 16.1.2008 som vypísaná na materskú dovolenku a preto by som chcela dosiahnúť max. materskú nakoľko moje VZ za rok 2007 je malý. No neviem čo je lepšie, prosím poraďte mi. Mám ukončiť PP k dňu 14.1.08 a k 15.1.08 opäť uzatvoriť nový alebo radšej mám si dať nepslatené voľno tj. prerušenie od 1.1.08 a a ukončiť ho 14.1.08. Aby moje rozhodujúce obdobie v oboch prípadoch bol len jedeň deň vo výške 908 sk.Čo je cca 15 000 sk mesačne.
Ďakujem pekne.
Manual
26.12.07,11:00
Ukončiť PP a znova uzatvoriť nový PP s max. VZ.
acely
27.12.07,07:53
Ďakujem pekne za radu. No chcem sa uistiť či to bude správne ak PP ukončím a znovu uzatvorím presne tak ako som to minule napísala. Ďakujem
lulusik77
27.12.07,08:52
Dobry den,chcem vas velmi pekne poprosit o radu,ci som postupovala spravne.
som zamestnana od 15.8.2007. DNP si platim od 2.7.2007 z min. VZ.
teraz v dec. som bola DNP s min.VZ zrusit, prihlasila som sa na nove ako rozdiel max.VZ a mojou hrubou mzdou v praci a od 1.1.2008 si opat davam VZ z minima. Som tehotna, termin porodu by som mala mat koncom augusta.
chcela by som sa spytat,ci som postupovala spravne vzhladom na to, ci sa berie rozh.obdobie za rok 2007-teda ci mi to k niecomu bolo-to zrusenie,prihlasenie,zmena....
a este by som mala takuto otazku: kedze pracujem od 15.8.2007, 270 dni povinneho NP z prace mi uplynie dakedy v maji, cize ak by som chcela poberat matersku aj z DNP aj z prace,musim pracovat do toho maja.
moja otazka znie: ked by som musela ist na PN, alebo OCR, tak co potom???? kedze pri prvom tehu som bola pn 8 mesiacov...
chcela by som poprosit o radu,ze ako sa to tam pocita,ked by som bola na PN, ci ked som na PN-ke ci sa za mna odvadza/neodvadza do povinneho NP alebo nie,pripadne kolko dni, takisto aj pri OCR.
vopred velmi pekne dakujem.
nugetka
27.12.07,17:54
Ahojte, chcela by som reagovať na príspevok 173. Taktiež som tu po dlhšej dobe a mám v tom trošku zmätok. Totiž som zamestnaná od 8/2005 a VZ za rok 2007 u zamestnávateľa mám 17000,-. DNP si platím z minima (8100,-) od 10/2007. Po prečítaní tohto príspevku som zistila, resp. predpokladám, že zajtra mám letieť do SP a zrušiť DNP, no zároveň uzatvoriť nové s VZ 28142,- (resp. mne stačí rozdiel - čiže tých 11142). Hneď 31.12.2007 pôjdem znova navštíviť naše tetušky do SP a znížim tam VZ na 8100,- od 01. 01. 2008. Urobím dobre, ak mám v pláne otehotnieť aj ísť na MD v roku 2008?
Nie som si istá, či to bude to najlepšie, čo môžem pre dobrú materskú urobiť.
Prosím Vás pekne o skorú odpoveď (ak sa dá).

Ďakujem Vám krásne STE SUPER
Jozef Mihál
27.12.07,18:06
Ad lulusik:

Dobry den,chcem vas velmi pekne poprosit o radu,ci som postupovala spravne, som zamestnana od 15.8.2007. DNP si platim od 2.7.2007 z min. VZ.

Teraz v dec. som bola DNP s min.VZ zrusit, prihlasila som sa na nove ako rozdiel max.VZ a mojou hrubou mzdou v praci a od 1.1.2008 si opat davam VZ z minima. Som tehotna, termin porodu by som mala mat koncom augusta.

Chcela by som sa spytat,ci som postupovala spravne vzhladom na to, ci sa berie rozh.obdobie za rok 2007-teda ci mi to k niecomu bolo-to zrusenie,prihlasenie,zmena....

Áno, postupovali ste veľmi správne, na 100%.

A este by som mala takuto otazku: kedze pracujem od 15.8.2007, 270 dni povinneho NP z prace mi uplynie dakedy v maji, cize ak by som chcela poberat matersku aj z DNP aj z prace,musim pracovat do toho maja.

Moja otazka znie: ked by som musela ist na PN, alebo OCR, tak co potom???? kedze pri prvom tehu som bola pn 8 mesiacov...

Nárok na nemocenské alebo ošetrovné budete mať z oboch existujúcich poistení, teda z nem.poistenia zamestnanca a z DNP.

Pozor, výška dávky z DNP bude len 148,50 Sk (t.j. 55% z 270 Sk) ak pôjdete na PN alebo OČR počas prvých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP, čiže od toho dňa "teraz v decembri". Ak pôjdete na PN, OČR po uplynutí 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP, tak sa dávka z DNP vypočíta zo základu na DNP za december.

...chcela by som poprosit o radu,ze ako sa to tam pocita,ked by som bola na PN, ci ked som na PN-ke ci sa za mna odvadza/neodvadza do povinneho NP alebo nie,pripadne kolko dni, takisto aj pri OCR...

Počas trvania PN, OČR sa poistné neplatí - neplatí sa jednak poistné zamestnanca, jednak poistné na DNP.

Ďalšie info nájdete napríklad tu: http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/nemocensk%C3%A9%20d%C3%A1vky
Jozef Mihál
27.12.07,18:11
Ahojte, chcela by som reagovať na príspevok 173. Taktiež som tu po dlhšej dobe a mám v tom trošku zmätok. Totiž som zamestnaná od 8/2005 a VZ za rok 2007 u zamestnávateľa mám 17000,-. DNP si platím z minima (8100,-) od 10/2007. Po prečítaní tohto príspevku som zistila, resp. predpokladám, že zajtra mám letieť do SP a zrušiť DNP, no zároveň uzatvoriť nové s VZ 28142,- (resp. mne stačí rozdiel - čiže tých 11142). Hneď 31.12.2007 pôjdem znova navštíviť naše tetušky do SP a znížim tam VZ na 8100,- od 01. 01. 2008. Urobím dobre, ak mám v pláne otehotnieť aj ísť na MD v roku 2008?
Nie som si istá, či to bude to najlepšie, čo môžem pre dobrú materskú urobiť.

Presne to, čo chcete urobiť, aj urobte. Okamžite zajtra sa odhláste z DNP (k 28.12.2007). K 29.12.2007, prípadne k 30.12.2007 alebo k 31.12.2007 sa znova prihláste na DNP, VZ si určite vo výške rozdielu 28142 Sk a platu za december 2007 v zamestnaní.

Súčasne podajte žiadosť o zmenu VZ v DNP s platnosťou od 1.1.2008 na 8100 Sk - ale pozor, zmenu VZ na 8100 Sk možno odporúčať len vtedy, ak chcete platiť na DNP čo najmenej a nie je pre Vás zaujímavé mať vysoké nem. dávky v roku 2009 po materskej - inak VZ na DNP ponechajte v pôvodnej decembrovej výške a nemeňte ho.
nugetka
27.12.07,18:32
Ďakujem Vám krásne pán Mihál, veľmi ste mi pomohol. Zajtra tam letím a urobím to. Myslela som, že mi už nikto neodpíše a ak mám pravdu povedať - horí mi za r...., keďže by sme to s manželom chceli stihnúť v roku 2008. V SP mám veľmi dobrú známu s ktorou sa navštevujem - už som to práve s ňou aj odkonzultovala.

Takže ešte raz PATRÍ VÁM VEĽKÉ ĎAKUJEM
Jozef Mihál
27.12.07,18:33
Prosím. Zostáva zaželať, aby ste mali ozaj krásny rok 2008.
lulusik77
27.12.07,20:14
PAN MIHAL, dakujem velmi pekne,ze ste mi odobrili tu moju prvu cast.
tu druhu cast som zle formulovala, chcela som sa opytat na to,ze ci budem potom dostavat matersku aj zo zamestnania alebo nie,kedze som zamestnana len od 15.8.2007 a ak by som nahodou ostala PN,cize neodvadzali by za mna NP, a ja som neplatila tych 270 dni NP, tak potom,(netusim ci dobre uvazujem),by mi vznikol narok na materske len z DNP? Alebo keby som bola dlhsie PN,ani z DNP? uz mam z toho trochu chaos.........
Jozef Mihál
27.12.07,20:25
Počas PN, OČR "beží" nemocenské poistenie.

Inými slovami, napriek tomu, že počas PN, OČR sa poistné neplatí, takéto dni sú stále dňami trvania nemocenského poistenia a započítavajú sa do požadovaného počtu 270 dní pre vznik nároku na materské.
lulusik77
28.12.07,19:58
aha,jasne. DAKUJEM VELMI PEKNE, PAN MIHAL za vas cas!!!!
to znamena,ze staci ze som proste zamestnana od toho 15.8.07 a keby som aj teraz sla na dlhsiu PN-ku alebo OCR,tak do tych 270 dni sa mi to zarata,to som rada, lebo som si nebola ista. akurat teda,zeby ta materska bola asi nizsia kvoli tej pnke,ale bola by. to mi odpadol kamen zo srdca,fakt.

Počas trvania PN, OČR sa poistné neplatí - neplatí sa jednak poistné zamestnanca, jednak poistné na DNP.
- tomuto mozno este nerozumiem. Ved do DNP si zaplatim aj ked budem PN,nie? zaujima niekoho pri DNP ze som PN??? Vlozim peniaze za dany mesiac tak ci tak,nie? ci som PN,alebo OCR,nie??? alebo to chapem zle?
Jozef Mihál
28.12.07,20:34
Pozrite si § 140...
nugetka
28.12.07,20:44
Ahoj LULUSIK
prečítaj si ešte raz príspevok č. 373. Pán Mihál ti tam píše že:

"Počas PN, OČR "beží" nemocenské poistenie.

Inými slovami, napriek tomu, že počas PN, OČR sa poistné neplatí, takéto dni sú stále dňami trvania nemocenského poistenia a započítavajú sa do požadovaného počtu 270 dní pre vznik nároku na materské."

Z toho vyplýva, že keď budeš na PN, alebo OČR poistné platiť nemusíš (odpadá Ti povinnosť platiť ho). No predpokladám, že to máš urobené ako ja - teda trvalým príkazom - takže zaplatiť ho môžeš, no ja si myslím, že Ti to SP bude viesť ako preplatok na poistnom. Keď v SP požiadaš o vrátenie preplatku (písomne) - vrátia Ti ho. Napriek tomu, že si na PN, alebo OČR a poistné neplatíš (lebo nemusíš) dni poistenia sa Ti započítavajú.

Dúfam, že som pomohla.

Ja to tu lúskam už dosť dlho. Dnes som bola aj v SP - niečo neskutočné.

Ahoj
brčko
29.12.07,14:07
aha,jasne. DAKUJEM VELMI PEKNE, PAN MIHAL za vas cas!!!!
to znamena,ze staci ze som proste zamestnana od toho 15.8.07 a keby som aj teraz sla na dlhsiu PN-ku alebo OCR,tak do tych 270 dni sa mi to zarata,to som rada, lebo som si nebola ista. akurat teda,zeby ta materska bola asi nizsia kvoli tej pnke,ale bola by. to mi odpadol kamen zo srdca,fakt.
Výšku tvojej materskej PN-ka v roku 2008 neovplyvní. Tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materskej zo zamestnania je rok 2007 (teda obdobie od 15.8.-31.12.07)

Počas trvania PN, OČR sa poistné neplatí - neplatí sa jednak poistné zamestnanca, jednak poistné na DNP.
- tomuto mozno este nerozumiem. Ved do DNP si zaplatim aj ked budem PN,nie? zaujima niekoho pri DNP ze som PN??? Vlozim peniaze za dany mesiac tak ci tak,nie? ci som PN,alebo OCR,nie??? alebo to chapem zle?

Doplním ta:
Počas poberania nemocenského (PN), ošetrovného (10 dní OČR) sa neplatí poistné, ale len v prípade vzniku nároku na nemocenskú dávku z tohto nemocenského poistenia.
Zo zamestnania vzniká nárok na PN aj OČR už od začiatku PP.

Pri DNP treba na splnenie nároku na PN splniť aj podmienku 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN (na OČR je nárok od začiatku DNP)! Ak túto podmienku splníš, vznikne ti nárok na nemocenské aj z DNP a v takom prípade nemusíš platiť poistné za obdobie PN.

Ak ti nárok na PN z DNP nevznikne a budeš nemocenské poberať len zo zamestnania, potom musíš platiť dalej DNP. Tebe uplynie 270 dní NP predpokladám v marci, apríl 2008 (prihlásila si sa 2.7.07), takže záleží, kedy na PN nastúpiš.

+ som dopísala červeným niečo k tvojmu textu.
lulusik77
29.12.07,15:42
Nugetka, Brčko, pán Mihál, ďakujem velmi pekne za vašu ochotu. ja som v tejto sfére totálny neznalec,takže ste mi veľmi pomohli.
jankasm
29.12.07,16:15
No ale stretli sme sa tu už aj s takýmto prípadom tvrdenia SP:
Toto je z príspevku od renkulky: "Ja momentalne opoberam materske aj od zamestnavatela aj z DNP. Inač, počas celeho obdobia, od nastupu na matersku až do konca novembra som si poistné na DNP platila. Pracovnička v SP mi povedala, že musim platiť, lebo je to dobrovoľné poistenie, tak preto sa musí platiť."

Na ich pobočke asi § 140 nepoznajú :eek:
brčko
29.12.07,16:19
Ahoj Janka!
Ono je to o tom, koho stretneš. Všetko je o ludoch. Ja ked som sa pýtala za situáciu mojej kamarátky, som sa na to pripravila, mala som "koncept hovoru" Ak bude tvrdiť toto, budem jej oponovať opačne. Ak toto, budem oponovať opačne. A predstav si dvakrát som ju presvedčila o svojej pravde. Potom z nej vyliezlo, že je tam nová.
jankasm
29.12.07,16:23
Ahoj,
tak to si mala potom veľké šťastie. ;)
Pretože ja keď som žiadala o materskú ako zamestnanec aj ako DNP a priznali mi len 1x maximum, tak som jej mohla oponovať čím som chcela, ona jednoducho mala svoju pravdu a inú počuť nechcela.
Niekto si dá povedať, niekto nie. :o
mimotemy Inak prajem šťastné a veselé :)
brčko
29.12.07,16:55
Dakujem, aj tebe. A veľa štastia a zdravia do nového roku! Celej rodinke!

To bola len prvá pani z troch, s ktorými som hovorila. Tak som začala tušiť, čo ma čaká... neistota, až pokial nepríde papier.
andrea242
30.12.07,17:10
Dobrý večer.
Veľmi pekne by som vás chcela poprosiť o radu.
V polovici januára idem na MD no môj celkový príjem za rok 2007 v hrubom je 170 000,- SK, takže nič moc. No rada by som chcela ak by sa to dalo poberať najvýššiu materskú. No neviem ako by sa to dalo, keď už aj tak akosi veľa času na nejake zázraky nemám. Tak by som niekoho tu chcela poprosiť o radu ako by sa to dalo. Bola by som Vám nesmierne vďačná. Počula som o DNP. To ak by som sa zajtra ešte išla do SP prihlasiť na DNP s max. VZ to by sa mi ako rátalo? Dalo by sa to s tým nejako poriešiť? Keď VZ sa mi bude brať za rok 2007. Prosím momôžte. Dakujem
katkapekly
30.12.07,20:37
Dobrý večer.
Veľmi pekne by som vás chcela poprosiť o radu.
V polovici januára idem na MD no môj celkový príjem za rok 2007 v hrubom je 170 000,- SK, takže nič moc. No rada by som chcela ak by sa to dalo poberať najvýššiu materskú. No neviem ako by sa to dalo, keď už aj tak akosi veľa času na nejake zázraky nemám. Tak by som niekoho tu chcela poprosiť o radu ako by sa to dalo. Bola by som Vám nesmierne vďačná. Počula som o DNP. To ak by som sa zajtra ešte išla do SP prihlasiť na DNP s max. VZ to by sa mi ako rátalo? Dalo by sa to s tým nejako poriešiť? Keď VZ sa mi bude brať za rok 2007. Prosím momôžte. Dakujem
Tak ja sa pokúsim odpovedať, ale pravdupovediac hlavne preto, aby som Tvoju otázku posunula, lebo chcem, aby si to vybavila čo najlepšie. Ja by som sa na Tvojom mieste prihlásila zajtra z max. vymeriavacieho základu a hneď aj nahlásila zmenu k 1. 1. 2008 na minimálny VZ. Pretože Tvoja materská aj tak nebude najvyššia, môže byť len prilepšená o tuším 1485,- SK. Čo niekedy nie je na zahodenie. No ale je tu ten výklad SP, tak teraz vážne neviem. Budem s Tebou čakať, čo povedia múdrejší od nás.
fifik
30.12.07,20:53
Dobrý večer mohli by ste mi prosím poradiť? Zajtra je 31.12 ak si pôjdem zmeniť najnižší vymeriavací základ na najvýšší pri platení na dobrovolné poistenie a hneď urobím zmenu od 1.1.2008 na zase najnižší budu mi vyplácať ošetrovné s toho najväčšieho aj keď bol len jeden deň v roku?
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
30.12.07,21:22
To čo by ste chceli dosiahnuť, sa robí tak, že DNP sa zruší a znova založí. Behom jedného dňa - 31.12.2007 sa to stihnúť nedá.

Keby ste už DNP mali zrušené a znova sa na DNP prihlásili k 31.12.2007 s max. možným VZ, a súčasne od 1.1.2008 ho zmenili na minimum, tak ošetrovné a ďalšie dávky by Vám vyplácali z max. VZ až po uplynutí 26 týždňov od prihlásenia sa na DNP, čiže približne až od 1.7.2008.

Počas prvých 26 týždňov by sa dávky vypočítavali z minimálneho základu.
Jozef Mihál
30.12.07,21:24
andrea242: Zaručený postup ako dosiahnuť vyššiu materskú je len a len ten, že zmeníte ešte pred nástupom na MD zamestnanie. A v novom zamestnaní budete mať v prepočte na celý mesiac príjem 28000 Sk.
andrea242
31.12.07,07:14
Ďakujem Vám pán Miháľ za odpoveď. Takže ak by som sa dohodla so zamestnávateľom, že mi končí PP ku dňu 31.12.2007 tj. na dobu určitú (pretože mi vŕta hlavou, že zamestnávateľ nemôže ukončiť pomer s tehotonou ženou, tak preto doba určitá.)
A zároveň by sme uzatvorili nový od 1.1.2008 s max. VZ tak by sa to malo podariť? Možno to bude znieť hlúpo, ale aj napriek všetkým novým zmenám by to malo tak platiť? Mám strach, aby som so sebou nevybabrala a nakoniec dostala tak MD ako ostatné čo nikdy nepracovali, čo ja už v kuse pracujem 12 rokov. Bolo by to nefér. Ďakujem krásne, prajem krásny ďeň a šťastný Nový Rok.
andrea242
31.12.07,07:19
katkapekly: Ďakujem ti za odpoveď, aspoň mám trošku už v tom prehľad. No som zvedavá čo mi ešte odpovie pán Miháľ.
Štastný Nový Rok.
zuz23
02.01.08,06:31
Dobrý,
16.01.08 nastupujem na MD, 31.01.08 mi končí prac. zmluva na dobu určitú a zamestnávateľ so mnou novú zmluvu neuzatvorí. Chcem sa opýtať, či mi po 31.01.08 vzniká povinnosť sa niekde nahlasovať ako nezamestnanej,ako to bude s vyplácaním materskej a čo treba robiť po uplynutí 6 mesiacov MD. Treba sa nahlásiť na sociálku? V tejto problematike som ale úplne mimo, tak vopred ďakujem za akékoľvek nasmerovanie tým správnym smerom ;)

....a ešte: Všetkým Vám prajem úspešný nový rok...
Zuzana
Jana Motyčková
02.01.08,07:41
Ďakujem Vám pán Miháľ za odpoveď. Takže ak by som sa dohodla so zamestnávateľom, že mi končí PP ku dňu 31.12.2007 tj. na dobu určitú (pretože mi vŕta hlavou, že zamestnávateľ nemôže ukončiť pomer s tehotonou ženou, tak preto doba určitá.)
A zároveň by sme uzatvorili nový od 1.1.2008 s max. VZ tak by sa to malo podariť? Možno to bude znieť hlúpo, ale aj napriek všetkým novým zmenám by to malo tak platiť? Mám strach, aby som so sebou nevybabrala a nakoniec dostala tak MD ako ostatné čo nikdy nepracovali, čo ja už v kuse pracujem 12 rokov. Bolo by to nefér. Ďakujem krásne, prajem krásny ďeň a šťastný Nový Rok.
Nie "ukončiť pomer na dobu určitú" - na dobu určitú sa PP uzatvára. PP môžeš ukončiť dohodou - to je možné aj s tehotnou zamestnankyňou. Inak je to správne.
Jana Motyčková
02.01.08,07:46
Dobrý,
16.01.08 nastupujem na MD, 31.01.08 mi končí prac. zmluva na dobu určitú a zamestnávateľ so mnou novú zmluvu neuzatvorí. Chcem sa opýtať, či mi po 31.01.08 vzniká povinnosť sa niekde nahlasovať ako nezamestnanej,ako to bude s vyplácaním materskej a čo treba robiť po uplynutí 6 mesiacov MD. Treba sa nahlásiť na sociálku? V tejto problematike som ale úplne mimo, tak vopred ďakujem za akékoľvek nasmerovanie tým správnym smerom ;)

....a ešte: Všetkým Vám prajem úspešný nový rok...
Zuzana
Materské bude vyplácané "normálne", ako keby PP trval. Materské sa vypláca 28 týždňov (nie 6 mesiacov). Po narodení dieťaťa do 15 dní sa prihlás na SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov. Po skončení materskej by si sa mala zrejme prihlásiť aj na ZP - ako poistenec štátu (starostlivosť o dieťa). Na úrad práce sa nahlásiš,až keď budeš chcieť ísť pracovať, resp. keď bude mať dieťa 3 roky. Ak predpokladáš, že budeš nezamestnaná, je vhodné po skončení materskej poistiť sa v nezamestnanosti.
andrea242
02.01.08,08:02
Jana Motyčková (http://www.porada.sk/member.php?u=36105) : Pekný deň prajem.
Práve som sa vrátila zo soc. poisťovne a tam mi pani pri PN povedala, že to nič, že mám nový PP aj tak rozhodujúce odbobie je za rok 2007.z predchádzajúceho pomeru. Ďakujem
Jana Motyčková
02.01.08,08:33
Jana Motyčková (http://www.porada.sk/member.php?u=36105) : Pekný deň prajem.
Práve som sa vrátila zo soc. poisťovne a tam mi pani pri PN povedala, že to nič, že mám nový PP aj tak rozhodujúce odbobie je za rok 2007.z predchádzajúceho pomeru. Ďakujem

Pani na SP nie je podstatná, podstatný je zákon. Treba žiadoať o materské iba z nového PP.
milvin
02.01.08,10:02
Chcem sa spytat. Moja manzelka zacala prvy krat po skole pracovat 1.augusta 2007 a 15.oktobra 2007 isla na PN pre rizikove tehotenstsvo, termin porodu ma 24.maja 2008, vznikne jej tym padom narok na matersku? A kedy by vlastne mohla ist na matersku, alebo bude radsej lepsie ostat na PN do porodu?
Dakujem.
Jozef Mihál
02.01.08,10:12
Nárok na materské má, ak v posledných dvoch rokoch pred skutočným dňom pôrodu bola nemocensky poistená aspoň 270 dní. Nemocenské poistenie trvá aj počas PN. V danom prípade ak dobre počítam, podmienka 270 dní splnená bude.
andrea242
02.01.08,11:02
Jana Motyčková (http://www.porada.sk/member.php?u=36105) : Veď práve.....asi tá pani sa do toho nerozumie, pretože som ešte raz zavolala priamo na oddelenie ND a tam mi potvrdili, že rozhodujúce obdobie je len z nového PP. A ešte jedna taká maličká otázočka. Nebude im to divné, že stále sa to jedná len o toho istého zamestnáveteľa?
Inak ďakujem Vám krásne za odpovede
Jana Motyčková
02.01.08,13:08
Divné im to môže byť, ale na stave veci to nič nemení, žiaden zákon sa neporušil.
efcso
02.01.08,14:07
Pan Mihal,
asi ste uz milion krat odpovedali na otazku, ktoru sa spytam... Citala som aj vas blog, no aj tak by som prosila konkretnejsiu odpoved.. V maji mam urceny termin porodu ale uz zaciatkom februara pojdem na PN. Je este nejaka sanca aj pre mna na zvysenie materskeho resp. rodicovskeho prispevku?
Dakujem za odpoved
Eva
jankasm
02.01.08,14:12
Pan Mihal,
asi ste uz milion krat odpovedali na otazku, ktoru sa spytam... Citala som aj vas blog, no aj tak by som prosila konkretnejsiu odpoved.. V maji mam urceny termin porodu ale uz zaciatkom februara pojdem na PN. Je este nejaka sanca aj pre mna na zvysenie materskeho resp. rodicovskeho prispevku?
Dakujem za odpoved
Eva

Máš pravdu, že na túto otázku nie len p. Mihál, ale aj veľa iných poraďákov, odpovedalo naozaj už milión krát. :o
Nepíšeš dosť informácií. Si zamestnaná? Ako dlho? Máš aj DNP alebo si aj SZČO?
Materská sa zvýšiť dá, poradíme, keď doplníš údaje.
Čo sa však týka rodičovského príspevku, ten je pre všetkých rovnaký. Myslím, že teraz je to cca. 4700,-
milvin
02.01.08,17:10
Nárok na materské má, ak v posledných dvoch rokoch pred skutočným dňom pôrodu bola nemocensky poistená aspoň 270 dní. Nemocenské poistenie trvá aj počas PN. V danom prípade ak dobre počítam, podmienka 270 dní splnená bude.

Lenze na matersku ma ist uz 17.aprila 2008 a tym padom este neubehne 270 dni, takze narok na matersku asi nebude.
efcso
02.01.08,17:23
Som zamestnana ako stredoskolska ucitelka uz od 2003 na jednom pracovnom mieste anie som platitelkou DNP.
Dakujem este raz za odpoved.
Eva
ajobs
02.01.08,17:36
Lenze na matersku ma ist uz 17.aprila 2008 a tym padom este neubehne 270 dni, takze narok na matersku asi nebude.


Posudzuje sa obdobie posledných 2 rokov pred skutočným dňom pôrodu - takže keď pôrod bude okolo 24.5.2008, potom bude mať nárok na materské, ktoré sa však začne vyplácať až po splnení tejto podmienky, čiže v máji 2008.
efcso
02.01.08,17:49
Máš pravdu, že na túto otázku nie len p. Mihál, ale aj veľa iných poraďákov, odpovedalo naozaj už milión krát. :o
Nepíšeš dosť informácií. Si zamestnaná? Ako dlho? Máš aj DNP alebo si aj SZČO?
Materská sa zvýšiť dá, poradíme, keď doplníš údaje.
Čo sa však týka rodičovského príspevku, ten je pre všetkých rovnaký. Myslím, že teraz je to cca. 4700,-

Som zamestnana ako stredoskolska ucitelka uz od 2003 na jednom pracovnom mieste anie som platitelkou DNP.
Dakujem este raz za odpoved.
Eva
ajobs
02.01.08,17:52
Som zamestnana ako stredoskolska ucitelka uz od 2003 na jednom pracovnom mieste anie som platitelkou DNP.
Dakujem este raz za odpoved.
Eva

Dá sa to iba tak, že ukončíš pracovný pomer a nastúpiš do nového PP (aj u toho istého zamestnávateľa, ale tam by bol asi v tvojom prípade problém s výškou mzdy 28142 Sk). Iným spôsobom nie je možné materské zvýšiť.
efcso
02.01.08,17:54
Dakujem za odpoved!
ajobs
02.01.08,17:59
Dakujem za odpoved!

Nie je začo, asi som svojou odpoveďou nepotešil. Ale ak by prišla táto otázka skôr, dalo sa niečo naplánovať s DNP. Aj tak by som ho odporúčal uzatvoriť najmä na obdobie rodičovskej dovolenky (ošetrovné, nemocenské)...
heike
03.01.08,08:00
Ahojte poraďáci, na materskú idem 6. januára. Som zamestnaná a aj dobrovoľne nemocensky poistená. Sestrička mi vystavila Žiadosť o materské - za zamestnanca. Potrebujem si od nej pýtať ešte jednu Žiadosť - osobitne z dobrovoľného poistenia alebo sa to dá zaškrtnúť na jednej Žiadosti?
andrea242
03.01.08,10:09
Jana Motyčková (http://www.porada.sk/member.php?u=36105) : Ešte raz sa Vám chcem poďakovať. Je to super, že sa v tomto svete ešte nájdu ľudia ktorý poradia a pomôžu. Dakujem
madi33
03.01.08,12:18
Prajem krasny den, som tu nova a tak zbezne som si precitala prispevky ale na zaklade "zbezneho" precitania som nenasla co hladam a co sa tyka mna

Cize - cakam babatko, predpokladany termin porodu je 17.8.2008:)
do 30.6.2006 som bola zamestnancom, PP som ukoncila dohodou....
1.7. az 17.7.2006 som bola dobrovolne zdravotne poistena
od 17.7.2006 som SZCO - prvy rok som neplatila odvody do soc.poist. (iba do zdravotnej poistovne)
od 1.7.2007 si platim odvody do soc.poist. z min. VZ 8100,-Sk (predtym 7900,-Sk)
od 17.12.2007 som zacala byt aj zamestancom (na dobu urcitu do novembra 2008 - som platena z projektu cez EU fondy) - zamestnavatel "samozrejme" nevie o tom, ze som tehu...nakolko mi bezi skusobna doba - hruba mzda bude cca medzi 17-18tis. Sk

az do odchodu na matersku by som chcela ostat aj SZCO aj zamestnanec - alebo teda...viete mi poradit co je lepsie? treba zrusit zamestnanca? alebo zivnost? alebo dobrovolne sa pripoistit?

aky budem mat narok na materske? budem mat vobec narok na materske? boze....to su take zlozite veci ze som z toho celkom salena :confused:

vopred velmi pekne dakujem za odpoved a pomoc v tejto spleti.....
madi33 z KE
Jozef Mihál
03.01.08,12:51
Ahojte poraďáci, na materskú idem 6. januára. Som zamestnaná a aj dobrovoľne nemocensky poistená. Sestrička mi vystavila Žiadosť o materské - za zamestnanca. Potrebujem si od nej pýtať ešte jednu Žiadosť - osobitne z dobrovoľného poistenia alebo sa to dá zaškrtnúť na jednej Žiadosti?
Pre každé nem. poistenie treba osobitnú žiadosť.
Jozef Mihál
03.01.08,13:02
madi33 - nárok na materské určite mať budete, dokonca sa to pri troche snahy dá vyhnať na 15000 Sk mesačne na materskej, ale je to natoľko zložité a je tam toľko "čo ak", že jeden príspevok v Porade na to nestačí.
madi33
03.01.08,13:10
vazeny pan Mihal
dakujem, potesili ste ma s informaciou ze materska bude aj ze moze byt celkom vysoka

na zaklade rozsiahlosti mojho prispevku a na zaklade zlozitosti mojej situacie som predpokladala, ze to nebude debata ja 5 minut...
vieme to rozobrat niekedy inokedy? alebo na vasej web stranke? alebo....mi viete odporucit kam sa obratit o pomoc?
dakujem vopred, cenim si Vase rady

madi33
Katy a R
03.01.08,13:21
pre madi33
Podmienku 270 dní splníš z obidvoch poistení
Ak nič neurobíš VZ sa ti bude počítať z RO v roku 2007, tj
- zo zamestnania december 2007 (od 17. do 31.12.) píšeš, že plat je okolo 17,18 tis
- zo SZČO júl – december 2007 (priemer) VZ - asi 7900.- Sk

Ak ten plat v decembri bol naozaj taký (prípadne upresni), tak to nevychádza až tak zle. (18+8 tis).:):)
Materské je 55% z VZ

Ak by si chcela maximum,
tak by pomohlo ukončenie PP a nový PP s vyšším platom okolo 21 tisíc (viac môže byť),
alebo dobrovoľné poistenie – Ale v tom prípade, že by si ukončila živnosť aj PP a prihlásila sa na DNP z maxima (VZ – 28142.- je to 1239.-/mesačne) a platila by si to min pol roka (26 týždňov) ..
madi33
03.01.08,13:35
Dakujem Katy a R
len neviem ci to je celkom kosher s tou novelou co je platna od 1.1. - tam sa hovori cosi ze sa do uvahy berie iba ukoncene poistenie ci co? no..nerozumiem tym veciam az tak velmi...
ale dakujem za radu
aspon viem, ze nebudem na nule...teda dufam :)
Jozef Mihál
03.01.08,13:44
Opakujem, že si to vyžaduje zrejme osobný rozhovor, Katy a R to napísala veľmi dobre ale záleží na tom, čo si môžete dovoliť, či ste ochotná prestať podnikať, či zmeniť zamestnanie atď. Cez web si komplexnú radu netrúfam podať. To je ako by ste chceli lekárske vyšetrenie po sieti.
madi33
03.01.08,14:08
lekarske vysetrenie po sieti urcite nechcem....len som chcela byt trosku nasmerovana, ktorym smerom sa uberat a co robit alebo kde ziskavat informacie
zatial dakujem za pomoc
madi33
03.01.08,14:12
Katy a R
plat v decembri...dostanem mozno okolo 20teho januara :( cize upresnit mozem az potom

novy PP urcite nehrozi
PP mozem ukoncit (ked im poviem ze som tehu, tak sa ma samozrejme zbavia pocas skusobnej doby)
a zivnost budem prevadzkovat dalej...az do odchodu na MD - z coho budem potom zit, ak zrusim zivnost?
asi je to "trosku" zlozitejsie...
ale vdaka aj tak
andrea33
03.01.08,14:18
Chcela by som sa ubezpecit, ci som urobila spravny vypocet ako platit DNP za dec 2007:
k 17.12. odhlaska DNP s VZ 8100
21.12. prihlaska DNP
od 21. do 31.12. DNP s VZ 28142

Takze 17 dni s VZ 8100 platba 204 Sk (8100x4,4%:31x17)
a 11 dni s VZ 28142 platba 440 Sk (28142x4,4%:31x11)
Zaokruhlovala som pre istotu na cele koruny nahor.

Diky vopred za overenie...
Tinika
03.01.08,18:04
Ahojte, ja by som sa chcela spýtať, niečo také sa mi dostalo do uší, že aj by som chcela mať vyššiu materskú, tak po novom už nemôžem zmeniť vymeriavací základ len na pár dní, ale že musím napr. max. odvody platiť 270 dní, alebo neviem koľko, ale že to je dosť. Ak je to pravda, oplatí sa to vôbec?
Ď:)akujem za vaše rady.
brčko
04.01.08,07:39
Chcela by som sa ubezpecit, ci som urobila spravny vypocet ako platit DNP za dec 2007:
k 17.12. odhlaska DNP s VZ 8100
21.12. prihlaska DNP
od 21. do 31.12. DNP s VZ 28142

Takze 17 dni s VZ 8100 platba 204 Sk (8100x4,4%:31x17)mne to vychádza 196,- Sk, teda 8100:31x17=VZ 4442 x 4,4% = 196Sk
a 11 dni s VZ 28142 platba 440 Sk (28142x4,4%:31x11) áno 440,-
Zaokruhlovala som pre istotu na cele koruny nahor.

Diky vopred za overenie...

odpoved v texte
zuzka83
04.01.08,08:04
Pre madi:
nestačí ukončiť pracovný pomer, musíš následne uzavrieť nový a v tom novom dosiahnuť maximálny vymeriavací základ až do doby keď pôjdeš na materskú alebo PN. Vtedy môžeš dostať maximálnu materskú, lebo sa ti bude VZ počítať z platu od uzavretia novej pracovnej zmluvy až do dňa (resp. mesiaca, podľa dĺžky doby trvania PP) predchádzajúcemu odchodu na materskú alebo PN. Ten nový zamestnávateľ môže byť aj ten tvoj pôvodný, ak by bol ochotný pristúpiť na takúto vec.
brčko
04.01.08,08:06
Ahojte, ja by som sa chcela spýtať, niečo také sa mi dostalo do uší, že aj by som chcela mať vyššiu materskú, tak po novom už nemôžem zmeniť vymeriavací základ len na pár dní, ale že musím napr. max. odvody platiť 270 dní, alebo neviem koľko, ale že to je dosť. Ak je to pravda, oplatí sa to vôbec?
Ď:)akujem za vaše rady.

Nepíšeš nič konkrétne. Kedy plánuješ ísť na materskú, aké nemocenské poistenia máš/si mala a ako dlho. Z akých VZ. Preto nemožno povedať, či musí tvoje DNP trvať 270dní, ani či musíš resp."môžeš" platiť z maxima a či sa ti to oplatí.
Natty
04.01.08,08:09
Ahojte, som tu nová, tak ako sú pre mňa nové infošky ohľadom DNP a zvýšenia materskej či prilepšenia PN, ktoré momentálne hltám, takže sa dopredu ospravedlňujem, ak spôsobím nejaký chaos, alebo budem mať "blbé" otázky, nakoľko nie som v tomto smere vôbec znalec. Čím viac informácií o tom čítam, tým viac som z toho jeleň :o(. Ide o to, že sa tento rok chceme začať snažiť o bábo, ale keďže viem, že to môže byť dosť dlhodobá záležitosť, prosím o radu, ako postupovať. So snahou začneme najskôr od 03-04/08, t.j. na MD by som podľa toho nastúpila pravdepodobne až v r. 2009. Prihlásená na DNP však zatiaľ nie som a ani som nebola a keďže je povinných 270 dní DNP, vlastne chcem zistiť, či sa mi to oplatí, ako dlho mám byť dobrovoľne poistená a v akej výške si to mám platiť, aby som získala max. materskú? Som zamestnaná a keď to dobre chápem, pri nástupe na MD v r. 2009 sa mi bude rátať VZ z platu r. 2008 + ako z DNP? Je predpoklad, že by som od začiatku nastúpila na rizikovú PN, teda čo ak otehotniem napr. 05/08, kedy ešte neuplynie doba 270 dní DNP? Môžem si naďalej platiť DNP, aj keď budem na rizikovej PN? Ako to ovplyvní výšku materskej? A z čoho sa mi vôbec bude rátať PN, len z PNP, či aj z DNP? Pozerala som stránku SP, a tam sa píše, že v prípade poberania nemocenského dobrovoľne nem. poistená osoba nie je povinná platiť DNP za tú dobu, ale čo ak chcem platiť aj v dobe PN, aby som neprišla o zvyšnú dobu do 270 dní a tým pádom o max. materskú? A z akej sumy mám platiť DNP, ak príjem za december 2007 (ale výplata v januári 2008) bol vo výške cca 18000,- Sk s predpokladom zvýšenia platu od januára 2008 o cca 700,- Sk? Ak neotehotniem počas tých 270 dní DNP, odhlásiť sa potom, aby som zbytočne neplatila a počkať, kedy sa to podarí a potom stačí 26 týždňov platiť DNP do výšky max. VZ? Ak nechcem zbytočne preplácať musím teda otehotnieť do 2 rokov od začiatku platenia DNP? Ak sa to náhodou nepodarí, potom som platila DNP zbytočne? Chápem to vôbec dobre, alebo pletiem hrušky s jablkami? Poradíte niekto, kto sa v tom dobre vyzná?!?!? Mám strach, že na sociálke takí ochotní asi nebudú, pokiaľ tam niekoho nemám, čo teda nemám, preto sa obraciam na vás, odborníkov!
Vrúcna vďaka!!! :o)
Natty
04.01.08,08:14
A ešte niečo: ako ovplyvňujú výšku prípadnej PN či materskej odmeny? Zvykneme dostávať sem-tam k platu, napr. v lete alebo na konci roka a teraz údajne aj začiatkom by niečo malo kápnuť... Ešte raz vďaka za trpezlivosť so mnou!!!
Laura1
04.01.08,09:23
Ahojte, dnes mi priniesla zamestnankyňa žiadosť o materské.
Nastúpila k nám 2.1.2008, neviem,či to nie je veľmi na "tesno".
Mám trochu problém s dátumom: lekár napísal
- dočasnú práceneschopnosť od 4.1.2008
- a "nárok na materské a jeho výplatu si uplatňujem" od 7.1.2008
nie som si istá, ako mám postupovať - na jeden deň bude PN?
Prosím súrnu odpoveď.:mad:
Laura
petriiik
04.01.08,09:53
ahojte,
precital som dost vela na tejto diskusii a takisto na blogu pana Mihala, ale odpoved na jednu otazku som nenasiel/prehliadol:

Ma zena narok na materske, ak ide z prvej rodicovskej dovolenky na druhu matersku,
pricom predtym bola zamestnana na dobu urcitu a ta doba uplynula pocas prvej materskej ?

pozn.: ak by bola na dobu neurcitu, tak ma narok na matersku na zaklade pravdepodobneho prijmu (aspon tak som to pochopil)
je to ine v pripade zamestnania na dobu urcitu alebo sa to v zakone nerozlisuje?

vopred vdaka
brčko
04.01.08,10:09
ahojte,
precital som dost vela na tejto diskusii a takisto na blogu pana Mihala, ale odpoved na jednu otazku som nenasiel/prehliadol:

Ma zena narok na materske, ak ide z prvej rodicovskej dovolenky na druhu matersku,
pricom predtym bola zamestnana na dobu urcitu a ta doba uplynula pocas prvej materskej ?

pozn.: ak by bola na dobu neurcitu, tak ma narok na matersku na zaklade pravdepodobneho prijmu (aspon tak som to pochopil)
je to ine v pripade zamestnania na dobu urcitu alebo sa to v zakone nerozlisuje?

vopred vdaka

Napíš dátumy, odkedy je na MD, RD, kedy je predpokladaný termín pôrodu a koniec PP. Lebo je tam vela kombinácií.
Laura1
04.01.08,10:38
Ahojte, dnes mi priniesla zamestnankyňa žiadosť o materské.
Nastúpila k nám 2.1.2008, neviem,či to nie je veľmi na "tesno".
Mám trochu problém s dátumom: lekár napísal
- dočasnú práceneschopnosť od 4.1.2008
- a "nárok na materské a jeho výplatu si uplatňujem" od 7.1.2008
nie som si istá, ako mám postupovať - na jeden deň bude PN?
Prosím súrnu odpoveď.:mad:
Laura
Veľmi potrebujem Vašu pomoc, čo mám robiť s dátumom 4.1.2008? Zamestnankyňa je vlastne dnes ešte v práci, môžem ignorovať PN na jeden deň? Vyplatiť jej mzdu za 2-4.1.2008? Prosím, poraďte mi.
brčko
04.01.08,10:39
Ahojte, dnes mi priniesla zamestnankyňa žiadosť o materské.
Nastúpila k nám 2.1.2008, neviem,či to nie je veľmi na "tesno".
Mám trochu problém s dátumom: lekár napísal
- dočasnú práceneschopnosť od 4.1.2008
- a "nárok na materské a jeho výplatu si uplatňujem" od 7.1.2008
nie som si istá, ako mám postupovať - na jeden deň bude PN?
Prosím súrnu odpoveď.:mad:
Laura

Ak splna podmienku 270dní NP, nevadí, že je to tak natesno. Ak tomu dobre rozumiem, tak odpracovala 2dni 2-3.1.08, 3dni je dočasne PN 4.-.6.1.08 a od 7.1.08 nastupuje na MD.
Jajka77
04.01.08,11:11
Dobry den,
ja by som potrebovala poradit ohladom zvysenia materskej tak ako vsetky zeny ako som len tak zbezne citala.
Teraz som asi v 6tt, termin vychadza na September. Presne este neviem den. Podmienku 270 dni mam splnenu (pracujem treti rok u toho isteho zamestnavat), VZ nem.poist. 20000(niekedy mierna odchylka), cize staci mi platit si DNP z minim.VZ 8100 Sk aby som dosiahla matersku 15455 Sk(cize 55%)?
Neviem ale odkedy si ho mam zacat platit a kolko. Staci 26 tyzdnov pred nastupom na matersku alebo mam uz aj teraz(chcela som od 7.1.)?
Nastup na matersku planujem 8 tyzdnov pred terminom porodu.
Co ked pojdem na PN kvoli rizikovemu tehot.? Nezmeni sa tym nic?
dakujem za odpoved, dufam ze som trafila otazku do spravnej temy :cool:
Jana Motyčková
04.01.08,11:14
ahojte,
precital som dost vela na tejto diskusii a takisto na blogu pana Mihala, ale odpoved na jednu otazku som nenasiel/prehliadol:

Ma zena narok na materske, ak ide z prvej rodicovskej dovolenky na druhu matersku,
pricom predtym bola zamestnana na dobu urcitu a ta doba uplynula pocas prvej materskej ?

pozn.: ak by bola na dobu neurcitu, tak ma narok na matersku na zaklade pravdepodobneho prijmu (aspon tak som to pochopil)
je to ine v pripade zamestnania na dobu urcitu alebo sa to v zakone nerozlisuje?

vopred vdaka
Nárok na materské zo zamestnania je iba ak nastupuje na materskú počas trvania zamestanania alebo po skončení zamestannia počas ochrannej lehoty. Ochranná lehota je maximálne 6 mesiacov po skončení zamestanania, aj to iba ak by bola tehotná pri ukončení zamestanania. Takže veľmi pravdepodobne nárok na materské z bývalého zamestnania nie je. Pre posúdenie iných možností by bolo portebné poznať presné dátumy.
Jana Motyčková
04.01.08,11:27
Ahojte, som tu nová, tak ako sú pre mňa nové infošky ohľadom DNP a zvýšenia materskej či prilepšenia PN, ktoré momentálne hltám, takže sa dopredu ospravedlňujem, ak spôsobím nejaký chaos, alebo budem mať "blbé" otázky, nakoľko nie som v tomto smere vôbec znalec. Čím viac informácií o tom čítam, tým viac som z toho jeleň :o(. Ide o to, že sa tento rok chceme začať snažiť o bábo, ale keďže viem, že to môže byť dosť dlhodobá záležitosť, prosím o radu, ako postupovať. So snahou začneme najskôr od 03-04/08, t.j. na MD by som podľa toho nastúpila pravdepodobne až v r. 2009. Prihlásená na DNP však zatiaľ nie som a ani som nebola a keďže je povinných 270 dní DNP, vlastne chcem zistiť, či sa mi to oplatí, ako dlho mám byť dobrovoľne poistená a v akej výške si to mám platiť, aby som získala max. materskú? Som zamestnaná a keď to dobre chápem, pri nástupe na MD v r. 2009 sa mi bude rátať VZ z platu r. 2008 + ako z DNP? Je predpoklad, že by som od začiatku nastúpila na rizikovú PN, teda čo ak otehotniem napr. 05/08, kedy ešte neuplynie doba 270 dní DNP? Môžem si naďalej platiť DNP, aj keď budem na rizikovej PN? Ako to ovplyvní výšku materskej? A z čoho sa mi vôbec bude rátať PN, len z PNP, či aj z DNP? Pozerala som stránku SP, a tam sa píše, že v prípade poberania nemocenského dobrovoľne nem. poistená osoba nie je povinná platiť DNP za tú dobu, ale čo ak chcem platiť aj v dobe PN, aby som neprišla o zvyšnú dobu do 270 dní a tým pádom o max. materskú? A z akej sumy mám platiť DNP, ak príjem za december 2007 (ale výplata v januári 2008) bol vo výške cca 18000,- Sk s predpokladom zvýšenia platu od januára 2008 o cca 700,- Sk? Ak neotehotniem počas tých 270 dní DNP, odhlásiť sa potom, aby som zbytočne neplatila a počkať, kedy sa to podarí a potom stačí 26 týždňov platiť DNP do výšky max. VZ? Ak nechcem zbytočne preplácať musím teda otehotnieť do 2 rokov od začiatku platenia DNP? Ak sa to náhodou nepodarí, potom som platila DNP zbytočne? Chápem to vôbec dobre, alebo pletiem hrušky s jablkami? Poradíte niekto, kto sa v tom dobre vyzná?!?!? Mám strach, že na sociálke takí ochotní asi nebudú, pokiaľ tam niekoho nemám, čo teda nemám, preto sa obraciam na vás, odborníkov!
Vrúcna vďaka!!! :o)
DNP môžeš zatiaľ platiť z minima (z 8100 Sk). Ak (napr. pri odmenách) VZ zo zamestnania +z DNP prekročí maximálny VZ 28142 Sk, poisťovňa zaplatenú sumu navyše vráti. Pre materské je potom najlepšie hneď po otehotnení zrušiť DNP a znovu sa prihlásiť na DNP s maximálnym možným VZ (rozdiel medzi maximálnym VZ a príjmom zo zamestnania). Z DNP je možné čerpať aj nemocenské pri PN, pri rizikovom tehotenstve, ale tiež pri splnení podmienky 270dní DNP. Po narodení dieťaťa a uplynutí materskej je možné čerpať ošetrovné. Pre čerpanie nemocenského (pri rizikovom tehotenstve) je vhodné zvážiť platenie z maximálneho možného VZ od začiatku poistenia.
Ale keďže sa chystáš na materské až v r.2009, všetko môže byť inak a nikto Ti nezaručí, že to čo je teraz najvhodnejšie bude najvhodnejšie aj v r. 2009.
Momentálne vhodnejší ako DNP, sa mi zdá spôsob (ak je to možné)- po otehotnení ukončiť PP a uzavrieť nový s maximálnym VZ v rozhodujúcom období.
brčko
04.01.08,12:10
Takže dva roky pred predpokladaným pôrodom (od 9/06-9/08) si doteraz len súvisle zamestnaná u jedného zamestnávatela a nemala si iné NP. Tvoje RO zo zamestnania ak PP neukončíš, bude r.2007 z VZ ako píšeš 20000.
Ak by si chcela mať nárok na materské aj z DNP, musíš tiež splniť podmienku 270dní NP.

Podla momentálneho výkladu sociálnej poistovne na posudzovanie 270dní NP sa k existujúcemu NP prirátavajú len dni ukončeného NP. Ty nemáš momentálne žiadne ukončené NP. Muselo by ti trvať DNP 270dní, ale to už zo samotného DNP nestihneš aj keby si sa hned poistila (si v 6tt a zostávajúcich 34tt=238dní). Ak by si ukončila PP a uzatvorila nový PP (aj u toho istého zamestnávatela), potom predpokladám by sa ti dni NP z ukončeného PP mali zarátať do dní NP aj pre DNP. Potom by ti stačilo uzatvoriť DNP niekolko dní pred nástupom na MD, lebo tebe stačí suma z pravdepodobného VZ (8100).
Ale ak by si ukončila PP,to už by asi bolo jednoduchšie uzatvoriť nový PP z maxima v rozhodujúcom období, bez DNP.
petriiik
04.01.08,12:48
upresnujem datumy:

nastup na 1. matersku: koniec februara 2006
1. porod: april 2006
pracovna zmluva na dobu: 1.9.2005 - 31.8.2006 (predtym SZCO)
termin 2. porodu: 1.april 2008

a len doplnim, ze 1.3. - 31.12.2007 bolo platene aj DNP z minima (asi zbytocne, ze?)
petriiik
04.01.08,12:53
Citát:
Pre posúdenie iných možností by bolo portebné poznať presné dátumy.

Datumy som uviedol vyssie (v odpovedi brcko-vi).
andrea33
04.01.08,12:56
Dik brcko, mas pravdu 196 Sk
Laura1
04.01.08,13:02
Ak splna podmienku 270dní NP, nevadí, že je to tak natesno. Ak tomu dobre rozumiem, tak odpracovala 2dni 2-3.1.08, 3dni je dočasne PN 4.-.6.1.08 a od 7.1.08 nastupuje na MD.
Veľmi sa ospravedlňujem, všetko je v poriadku, ujo doktor mal len posunuté riadky. Dnešný dátum neznamená PN, ale dátum vyplnenia žiadosti:):)
Ďakujem za príspevky.
Laura
Jana Motyčková
04.01.08,13:16
upresnujem datumy:

nastup na 1. matersku: koniec februara 2006
1. porod: april 2006
pracovna zmluva na dobu: 1.9.2005 - 31.8.2006 (predtym SZCO)
termin 2. porodu: 1.april 2008

a len doplnim, ze 1.3. - 31.12.2007 bolo platene aj DNP z minima (asi zbytocne, ze?)
K 1.4.2008 bude mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch (od 1.4.2006). Ak si ponechá DNP, bude mať nárok na materské z DNP ale v minimálnej výške, to sa už ovplyvniť nedá. Na zvýšenie materskej je už iba možnosť zrušiť si DNP a zamestnať sa s čo najvyšším príjmom (max. mesačne 28142), stačí na krátku dobu - pár dní a na materskú nastúpiť počas trvania toho zamestnania. To DNP sa potom zišlo na získanie 270 dní v posledných 2 rokoch.
brčko
04.01.08,13:39
upresnujem datumy:

nastup na 1. matersku: koniec februara 2006
1. porod: april 2006
pracovna zmluva na dobu: 1.9.2005 - 31.8.2006 (predtym SZCO)
termin 2. porodu: 1.april 2008

a len doplnim, ze 1.3. - 31.12.2007 bolo platene aj DNP z minima (asi zbytocne, ze?)

Bohužial sa mi neuložila moja odpoved, ktorú som písala a odbiehala od PC, tak píšem ešte raz.

Súhlasím s Jankou MOtyčkovou.

Ak má termín 1.4.08, nastup na MD je obvykle 6týzdnov pred, t.j. 19.2.08, ale najskôr 8týzdnov pred t.j. 5.2.08. Pre nu je dôležité obdobie od 1.4.06 do 31.3.08, v ktorom bola nemocensky poistená pre účely materskej:
153dní ako zamestnanec na MD resp. RD 1.4.-31.8.06,
306dní ako DNP (ak bolo 31.12.07 DNP ukončené) 1.3.-31.12.07

Ako písala Janka, ak nič nespraví, bude mať nárok na materské len z DNP a to z VZ 8100, takže materská cca 148 Sk na den.
Ak DNP ukončí a zamestná sa so zaujímavým VZ pred nástupom na MD, môže si uplatniť nárok na materské ako zamestnanec.
Ak DNP ukončí, zamestná sa aspon na pár dní a potom ostane bez akéhokolvek NP, potom si môže uplatniť nárok na materské ako zamestnanec v ochrannej lehote, ktorá je 6mesiacov po ukončení NP.

Tak napr. ak uzatvorí PP od 4.2.-8.2.08 s HM 4850,-Sk za toto obdobie a uplatní si nárok na materské v ochrannej lehote, potom materská môže byť cca 533,5 denne. Ak uzatvorí PP v januári, stačí VZ 907Sk na kalendárny den.
Fucta
04.01.08,15:28
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o odsúhlasenie, prípadne opravenie mojej situácie. Nástup na MD mám 13.4.2008. PP mi skončil na dobu určitu 31.12.2007. bola som zamestnaná od 6/2005. od 1.1.08 som nezamestnaná. 21.1. by som sa chcela zamestnať so mzdou 30tis. a následne 1.2.08 nastúpiť na PN. Bude mojím RO obdobie od 21.1.08 do 31.1.08? VZ z 30tis. bude od 21.do 31.1. 10.645,-(neviem totiž či som si to dobre vypočítatala)? Asi to vyjde viac ako max. ale to nevadí. Dúfam, že si tých pár dní čo budem mať prerušené NP (1.1.-20.1.) nič nepokazím. Vopred ďakujem za odpoveď
constance
04.01.08,17:26
Ahojte všetci. Prečítala som si všetky príspevky na túto tému, no chcela by som sa uistiť, či postupujem správne. Dňa 29.7.2008 - termín pôrodu, t.j. nástup na MD je 17.6.2008.
Priebeh NP bol nasledovný:
5/2005 - 7/2007 zamestnanie na TPP
od 8/2007 až doteraz -nezamestnaná.
1.11.07-30.11.07 - DNP s VZ 8100,- (prihláška+odhláška)
1.12.07 až doteraz - DNP s max. VZ. (ďalšia prihláška)
Ku dňu nástupu na MD by teda mala byť splnená podmienka nároku na max. materské z DNP, tj. tých 26 týždňov a ak spočítam NP zo zamestnania + DNP, tak aj podmienka 270 dní. Je to správne? Môžem sa spoľahnúť, že v júni dostanem max. materské? A čo urobiť pre max. OCR a PN v roku 2009? Treba až do nástupu na MD platiť DNP z maxima?:confused: Ďakujem vopred za odpoveď.
brčko
04.01.08,17:48
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o odsúhlasenie, prípadne opravenie mojej situácie. Nástup na MD mám 13.4.2008. PP mi skončil na dobu určitu 31.12.2007. bola som zamestnaná od 6/2005. od 1.1.08 som nezamestnaná. 21.1. by som sa chcela zamestnať so mzdou 30tis. a následne 1.2.08 nastúpiť na PN. Bude mojím RO obdobie od 21.1.08 do 31.1.08? áno VZ z 30tis. bude od 21.do 31.1. 10.645,-(neviem totiž či som si to dobre vypočítatala)? mne to vychádza cca 11740,- (30000mes.hrubá mzda : 23prac.dní+plat.sviatkov x 9 odprac.dní) Asi to vyjde viac ako max. ale to nevadí. Dúfam, že si tých pár dní čo budem mať prerušené NP (1.1.-20.1.) nič nepokazím. tvoj nárok na materské to neovplyvní, 270dní NP máš splnených s velkou rezervou. Vopred ďakujem za odpoveď

odpovede v texte
brčko
04.01.08,18:01
Ahojte všetci. Prečítala som si všetky príspevky na túto tému, no chcela by som sa uistiť, či postupujem správne. Dňa 29.7.2008 - termín pôrodu, t.j. nástup na MD je 17.6.2008.
Priebeh NP bol nasledovný:
5/2005 - 7/2007 zamestnanie na TPP
od 8/2007 až doteraz -nezamestnaná.
1.11.07-30.11.07 - DNP s VZ 8100,- (prihláška+odhláška)
1.12.07 až doteraz - DNP s max. VZ. (ďalšia prihláška)
Ku dňu nástupu na MD by teda mala byť splnená podmienka nároku na max. materské z DNP, tj. tých 26 týždňov a ak spočítam NP zo zamestnania + DNP, tak aj podmienka 270 dní. Je to správne? áno Môžem sa spoľahnúť, že v júni dostanem max. materské? áno A čo urobiť pre max. OCR a PN v roku 2009? Treba až do nástupu na MD platiť DNP z maxima?:confused: áno Ďakujem vopred za odpoveď.

Myslím, že to máš dobre premyslené. MD ti pravdepodobne skončí 29.12.08, takže ešte za dva posledné dni roku 2008 zaplatíš z maxima. ;)
Tinika
04.01.08,18:13
Dobrý deň, ja som SZČO od 13.9.2006, odvody si platím dobrovoľné z minima. Myslela som, že či sa stále dá kombinovať DNP alebo TPP. Pokiaľ viem, dalo sa to tak, že 270 dní by som musela byť poistená, hoci aj z minima a potom tesne pred nástupom na materskú sa odhlásiť a prihlásiť s maximálnym VZ. Moja otázka je, či to ešte stále platí, lebo som začula niečo také, že ak ccem materskú z maxima, tak si celú dobu poistenia musím platiť odvody z maxima. Ďakujem
Jana Motyčková
04.01.08,19:38
Neplatí to, počula si správne,ak chceš DNP z vyššej sumy ako z minima, od posledného vzniku DNP musí ubehnúť apoň 26 týždňov.
Tinika
04.01.08,19:57
Ďakujem za odpoveď. A ešte jedna otázka. V mojom prípade, aj si platím z minima, má zmysel si zvyšovať potom na maximum na tých 26 týždňov? Koľko by som musela platiť? A koľko by cca bola materská? Ďakujem krásne za Váš čas.
katkapekly
04.01.08,20:02
Podľa mňa to má zmysel. Platiť 9 mesiacov po 1239, Sk mesačne - to je cca 11000,- Sk, a potom dostať cca 15000,- Sk mesačne po dobu 6 mesiacov, to sa oplatí, nie? Samozrejme, to dieťatko je ešte vačšou radosťou.:)
Jana Motyčková
04.01.08,20:05
Ak máš pre nástupom na materskú dobu dlhšiu ako 26 týždňov, oplatí sa zrušiť NP a následne sa prihlásiť na DNP z maxima.Neviem z hlavy % na NP (4,4%?). Ak budeš platiť cca 7 mesiacov z maxima, tak zaplatíš cca 8668 Sk. Za cca 7 mesiacov materskej dostaneš potom cca 108346 Sk. Myslím, že sa to oplatí.
Tinika
04.01.08,20:06
Ďakujem za radu. Jasné že babo je ta najväčšia radosť, ale keď treba platiť hypoteku, tak to je tazke, žiť z jedného platu. Ja som si len chcela obnoviť informácie ohľadne tej temy, my zatiaľ ideme stavať domček a babo až potom.
brčko
04.01.08,20:11
Tinika, nepíšeš nič konkrétne, takže ti nemožno poradiť. Ak ide o výšku materskej z DNP, nie vždy treba platiť z maxima počas 26 týždnov, stačí v rozhodujúcom období. No niekedy je to nevyhnutné.
Tinika
04.01.08,20:19
ja si platím DNP cca 350,- z minima od septembra 2006 - 16 mesiacov, som SZCO a od júna budem musiet platit odvody povinne z minima. Stacia tieto údaje?
Tinika
04.01.08,20:20
Na materskú sa chystám najskôr koncom roka 2009.
bmg
04.01.08,20:20
K 1.4.2008 bude mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch (od 1.4.2006). Ak si ponechá DNP, bude mať nárok na materské z DNP ale v minimálnej výške, to sa už ovplyvniť nedá. Na zvýšenie materskej je už iba možnosť zrušiť si DNP a zamestnať sa s čo najvyšším príjmom (max. mesačne 28142), stačí na krátku dobu - pár dní a na materskú nastúpiť počas trvania toho zamestnania. To DNP sa potom zišlo na získanie 270 dní v posledných 2 rokoch.
Malá podotázka: čo sa stane, ak si ponechá DNP a zároveň sa zamestná s VZ = 28.142,- (max) - 8.100,- (DNP) = 20.042,-? Nedostane materskú zo súčtu? Ak nie, prečo?
Ďakujem.
katkapekly
04.01.08,20:26
Na materskú sa chystám najskôr koncom roka 2009.
Tak sa koncom roka 2008 odhlás z DNP a znova prihlás napr. k 1. 12. 2008 z maxima a zaplať 1 mesiac z maxima a potom celý rok 2009 z minima, to ak chces ísť na materskú ešte pred koncom roka 2009. Ak by to malo byť neskôr, tak si začiatkom roka 2009 znova pýtaj radu. Zákony sa môžu zmeniť. :)
Tinika
04.01.08,20:32
ďakujem krasne.
brčko
04.01.08,20:49
Na materskú sa chystám najskôr koncom roka 2009.

Tinika, písala si, že si stále platíš DNP z minima.
Ak zistíš, že si tehotná, stačí ked sa odhlásiš a nanovo prihlásiš z maxima, najlepšie do 6-eho týždna tehotnosti, maximálne 8tt. Na MD sa nastupuje najneskôr v 34tt, dovtedy potrebuješ aby uplynulo 26týzdnov.

Myslím, že táto rada je aj v blogoch p. Mihála
Tinika
04.01.08,20:53
Ďakujem všetkým za rady. A ešte otázku, keď budem povinne platiť odvody z minima, je výhodnejšie si potom doplatiť DNP do sumy maxima, alebo si najst TPP? Ale to by som v TPP musela byt viac ako 270 dní vsak?
Ak uz budem musiet povinne platit odvody, pocita sa mi tych 270 dni odznova alebo pokracujem v pocte dni DNP? Teda ide o to co ak budem platit povinné odvody, to bude stacit, alebo mam pokracovat aj v DNP. Dufam ze som vas uz uplne nedoplietla a budete mi vediet odpovedat. dakujem.
brčko
04.01.08,20:58
Malá podotázka: čo sa stane, ak si ponechá DNP a zároveň sa zamestná s VZ = 28.142,- (max) - 8.100,- (DNP) = 20.042,-? Nedostane materskú zo súčtu? Ak nie, prečo?
Ďakujem.

Ak by mala splnenú podmienku 270dní NP zo zamestnania aj 270dní NP z DNP, potom by mala nárok z oboch. Ak jedno NP trvalo 270dní, ide o to, čo sa zarátava do doby NP zo zamestnania, ktoré 270dní netrvalo. Výklad SP je odlišný od samotného zákona. DOPLNAM: SP by pravdepodobne nárok na materské zo zamestnania neuznala, pretože podla ich vysvetlovania zákona, netrvalo toto NP 270dní.

Pozri príspevky p. Mihála v tejto téme pod číslom: 341 a 352.
katkapekly
04.01.08,21:09
Ak by mala splnenú podmienku 270dní NP zo zamestnania aj 270dní NP z DNP, potom by mala nárok z oboch. Ak jedno NP trvalo 270dní, ide o to, čo sa zarátava do doby NP zo zamestnania, ktoré 270dní netrvalo. Výklad SP je odlišný od samotného zákona.

Pozri príspevky p. Mihála v tejto téme pod číslom: 341 a 352.
Nárok by síce mala, ale len teoreticky, nie? Nemocenské poistenia sa síce môžu kombinovať, myslím tým, že môžeš dostať dávku z viacerých poistení, ale aj tak to bude len z max. VZ. Myslím, že je to tak od 1. 1. 2008. Je to rozdiel oproti roku 2007. Nepustia Ťa nad maximum, takže to môže byť max. cca 15000 mesačne. Pripojila by som link, kde je to veľmi podrobne vysvetlené pánom Mihálom, ale neviem to:mee:. Je to na blogspote.
brčko
04.01.08,21:10
Ďakujem všetkým za rady. A ešte otázku, keď budem povinne platiť odvody z minima, je výhodnejšie si potom doplatiť DNP do sumy maxima, alebo si najst TPP? Ale to by som v TPP musela byt viac ako 270 dní vsak?
Ak uz budem musiet povinne platit odvody, pocita sa mi tych 270 dni odznova alebo pokracujem v pocte dni DNP? Teda ide o to co ak budem platit povinné odvody, to bude stacit, alebo mam pokracovat aj v DNP. Dufam ze som vas uz uplne nedoplietla a budete mi vediet odpovedat. dakujem.

Tebe to nesúri. Podla mna zatial plať z minima. A sleduj tieto stránky. Výklad 270dní NP pri viacerých NP sa len teraz dostal do praxe. Určite sem pribudnú príspevky mamičiek z praktickými skúsenosťami. Pred mesiacom, kedy ešte SP nezverejnila svoj výklad (vid môj predchádzajúci príspevok), by som ti odpovedala inak (a nielen ja), možno o mesiac to bude jasnejšie. ;)

DOPLNAM:
Až teraz som si prečítala tvoj príspevok č.450, že od júla budeš platiť povinné NP ako SZčO z minima, takže snád dovtedy to bude jasnejšie.
Tinika
04.01.08,21:18
Tak dakujem, budem to tu sledovať a keď to bude aktualne alebo koniec roka tak sa opytam, ci sa odhlasovat z minima a opat sa prihlasit z maxima. Pa
bmg
04.01.08,21:31
Nárok by síce mala, ale len teoreticky, nie? Nemocenské poistenia sa síce môžu kombinovať, myslím tým, že môžeš dostať dávku z viacerých poistení, ale aj tak to bude len z max. VZ. Myslím, že je to tak od 1. 1. 2008. Je to rozdiel oproti roku 2007. Nepustia Ťa nad maximum, takže to môže byť max. cca 15000 mesačne. Pripojila by som link, kde je to veľmi podrobne vysvetlené pánom Mihálom, ale neviem to:mee:. Je to na blogspote.
@katkapekly: aj ja to chápem, že to ide maximálne z 28.142,-, ale kombinovať sa to môže z rôznych poistení, ak z nich vzniká nárok.
@brčko: prečítal som si, ďakujem. Predpokladám, že to nejde preto, lebo jej predošlé zamestnanie v posledných 2 rokoch bolo iba 153 dní a už by v tomto aktuálnom čase nestihla v ďalšom zamestnaní dohnať do 270 dní, aby sa toto zamestatnecké poistenie rátalo samostatne. Ak by jej skončilo až minulý rok v auguste, tak by aj poistenie z krátkeho zamestnania pred materskou bolo započítané. V každom prípade, ak sa má kde zamestnať s max. VZ, tak je najjednoduchšie zrušiť DNP a zamestnať sa.

Ďakujem za výklad, dobrú noc.
bmg
04.01.08,22:31
Už som sa raz informoval, ale medzičasom sa nám trochu zmenili podmienky, tak by som si chcel pre istotu overiť náš konečný postup.
Vstupné údaje o manželke a jej situácii:
- zamestnaná (začiatok pred rokom 2005), VZ okolo 2.300,- Sk (bol to 39% úväzok, nechýba žiadna nula :()
- od 7.1.2005 a ešte stále na RD (pôrod bol 7.1.2005 - na materskej nebola, nakoľko by ju mala nízku, ktorú vtedy nedoplácali do minimálnej, preto na ňu nenastúpila a od pôrodu dostávala rodičovský príspevok, pred pôrodom bola na neplatenom voľne necelý mesiac a ešte predtým vyčerpala ostatok dovolenky 2004)
- od 30.1.2007 DNP z minimálneho VZ (najprv 7.600,-, potom 8.100,-)
- od 1.12.2007 DNP z maximálneho VZ (nie nové DNP, len zmena VZ)
- zabudli sme k 1.1.2008 opäť znížiť DNP VZ na minimum - spravíme to teda k 1.2.2008, čo už asi nebude treba, keďže je to plánovaný nástup na MD
- predbežný termín pôrodu: 28.3.2008, z toho vychádza predbežný nástup na MD: 1.2.2008? (8 týždňov)
Postup, ktorý by sme chceli vykonať:
- 7.1.2008 ukončenie RD, nástup na PN až do nástupu na MD
- ak to vyjde, zmena zamestnávateľa (k 7.1. alebo neskôr - neviem, či sa nám to podarí a ku ktorému dňu - ku ktorému by to bolo najlepšie?), (ukončenie pracovného pomeru s aktuálnym zamestnávateľom s nízkym VZ, nástup k novému s VZ 20.042,-)
1. dá sa toto aj počas PN, či ju treba rozdeliť medzi oboch zamestnávateľov?
2. bude vadiť, ak sa budú tieto 2 pomery pár dní prekrývať?
3. ak by bola manželka celý čas medzi koncom RD a začiatkom MD na PN, bol by DVZ na MD zo zamestnania počítaný ako pravdepodobný DVZ (PDVZ od aktuálneho - nového zamestnávateľa) a RO od začiatku nového zamestnania do nástupu na MD?

Je to podľa vás v poriadku na zabezpečenie max. DVZ (DNP + nový zamestnávateľ)? Výsledok by mala byť materská od zamestnávateľa z 20.042,- a z DNP z 8.100,- (aj keď posledný mesiac v minulom roku to už bolo 28.142,-).
Vrelá vďaka, dobré ráno ;)
Pru
05.01.08,17:50
Ahojte, prečítala som si všetky príspevky, už ma z toho bolia oči, ale mám v tom dobrý hokej. Preto by som potrebovala poradiť:
Takže chcela by som sa snažiť o bábätko od marca 2008. Do 5.12.05 som bola zamestnaná od 6.12.05som bola nezamestnaná do 3.6.2007 a od 4.6.2007 som SZČO ale odvody neplatím nakoľko prvý rok sa nemusí. Tak by som potrebovala vedieť kedy sa prihlásiť na DNP a z akej sumy. ďakujem
Manual
05.01.08,19:28
Ahojte, prečítala som si všetky príspevky, už ma z toho bolia oči, ale mám v tom dobrý hokej. Preto by som potrebovala poradiť:
Takže chcela by som sa snažiť o bábätko od marca 2008. Do 5.12.05 som bola zamestnaná od 6.12.05som bola nezamestnaná do 3.6.2007 a od 4.6.2007 som SZČO ale odvody neplatím nakoľko prvý rok sa nemusí. Tak by som potrebovala vedieť kedy sa prihlásiť na DNP a z akej sumy. ďakujem
Tu pripadá využiť len DNP. Aby si mala max. materské podľa platného zákona o SP, tak musíš byť DNP aspoň 270 dní do dňa pôrodu. A aby si mala maximálnu materskú teda cca 15.000 Sk mesačne by si mala platiť DNP mesačne 1239 Sk po dobu minimálne 270 dní. A tvoje RO pre výpočet materskej bude od prihlásenia sa na DNP po nástup na materskú. Zatiaľ asi toľko.
ormika
05.01.08,19:42
O novej materskej moc neviem. Som SZČO veľmi dlho, stále platím odvody do poisťovní a od 01/2007 si platím aj dobrovoľné nemocenské z minima, tak ak plánujem tehotenstvo, tak si mám platiť dobrovoľné z maxima po dobu ďalších 270 dní? No, asi idem študovať naše nové zákony:):eek:
Manual
05.01.08,20:09
O novej materskej moc neviem. Som SZČO veľmi dlho, stále platím odvody do poisťovní a od 01/2007 si platím aj dobrovoľné nemocenské z minima, tak ak plánujem tehotenstvo, tak si mám platiť dobrovoľné z maxima po dobu ďalších 270 dní? No, asi idem študovať naše nové zákony:):eek:
Tebe stačí platiť DNP z rozdielu 28.142 - (mínus) platba ako SZČO a potom bude materská tiež z maxima.
Pru
05.01.08,20:18
Tých 270 dní je kalendárnych aj so sviatkami? Takže sa môžem hneď teraz v januári poistiť z najvyššieho VZ.
Manual
05.01.08,20:27
Tých 270 dní je kalendárnych aj so sviatkami? Takže sa môžem hneď teraz v januári poistiť z najvyššieho VZ.
Ano 270 dní je kalendárnych.
Ak by si otehotnela 1.3.08 tak koncom 11/08 začiatkom 12/08 by sa mal byť pôrod. To znamená že je treba platiť minimálne 9 x 1.239 Sk aby si dostala max. materské. Ak by si neotehotnela v 3/08 ale až napr. 8/08, tak mesačné platenie sumy 1239 bude musieť pokračovať, aby RO bolo z max. VZ. Potom bude efekt z DNP nižší, ale to je už osud, ale aj tak podstatne výhodnejšie, než minimálna materská.
ormika
06.01.08,08:41
Tebe stačí platiť DNP z rozdielu 28.142 - (mínus) platba ako SZČO a potom bude materská tiež z maxima.
Ďakujem za odpoveď ;)
brčko
06.01.08,15:40
O novej materskej moc neviem. Som SZČO veľmi dlho, stále platím odvody do poisťovní a od 01/2007 si platím aj dobrovoľné nemocenské z minima, tak ak plánujem tehotenstvo, tak si mám platiť dobrovoľné z maxima po dobu ďalších 270 dní? No, asi idem študovať naše nové zákony:):eek:

Súhlasím s Manuálom, že máš platiť z rozdielu medzi maximom a VZ z povinného NP SZčO.
VZ jednej osoby z jej všetkých nemocenských poistení v rovnakom čase môže byť maximálne mesačne 28142 (to je maximum platné do 30.6.08). Ak by si aj platila viac, vznikal by ti v SP v dobrovolnom NP preplatok.

Pretože si platíš DNP od 1/07, máš už teraz splnenú podmienku 270dní a mala by si už teraz nárok na materské. Tvoj VZ by však bol minimum.
Ak by ešte platil zákon platný do 31.12.07, stačilo by sa teraz odhlásiť a nanovo prihlásiť pár dní pred nástupom na MD z maxima a nárok na materskú by si mala z toho maxima.
Od 1.1.08 platí nový zákon. Prvých 26 týždnov trvania DNP (od dátumu začiatku NP na poslednej prihláške) sa počítajú z DNP nemocenské dávky z pravdepodobného VZ ( 8100:30=DVZ). Až po uplynutí 26 týždnov sa počíta nemocenská dávka (PN,OČR,materské) zo skutočného VZ v rozhodujúcom období.

Tebe stačí platiť vyššie DNP z rozdielu 26 týždnov pred nástupom na materskú, teda od cca 6-8týždna tehotnosti. Ak sa nechceš zbytočne stresovať, či to stihneš alebo predpokladáš PN pred nástupom na MD, treba platiť skôr. No nezabudni sa najprv odhlásiť a nanovo prihlásiť! Ak by si to neurobila a na MD nastúpiš v r.2008, bolo by tvoje RO rok 2007.
Katy a R
06.01.08,16:21
Tu pripadá využiť len DNP. Aby si mala max. materské podľa platného zákona o SP, tak musíš byť DNP aspoň 270 dní do dňa pôrodu. A aby si mala maximálnu materskú teda cca 15.000 Sk mesačne by si mala platiť DNP mesačne 1239 Sk po dobu minimálne 270 dní. A tvoje RO pre výpočet materskej bude od prihlásenia sa na DNP po nástup na materskú. Zatiaľ asi toľko.

Janko, ja by som jej poradila hneď teraz sa prihlásiť iba z minima - a keď zisí, že je tehotná .. odhlási (ukončiť) sa z minima a prihlási z maxima ... tých 26 týždňov by mala stihnúť:)
Manual
06.01.08,18:26
Aj tak sa dá...
bmg
06.01.08,19:46
Už som sa raz informoval, ale medzičasom sa nám trochu zmenili podmienky, tak by som si chcel pre istotu overiť náš konečný postup.
Vstupné údaje o manželke a jej situácii:
- zamestnaná (začiatok pred rokom 2005), VZ okolo 2.300,- Sk (bol to 39% úväzok, nechýba žiadna nula :()
- od 7.1.2005 a ešte stále na RD (pôrod bol 7.1.2005 - na materskej nebola, nakoľko by ju mala nízku, ktorú vtedy nedoplácali do minimálnej, preto na ňu nenastúpila a od pôrodu dostávala rodičovský príspevok, pred pôrodom bola na neplatenom voľne necelý mesiac a ešte predtým vyčerpala ostatok dovolenky 2004)
- od 30.1.2007 DNP z minimálneho VZ (najprv 7.600,-, potom 8.100,-)
- od 1.12.2007 DNP z maximálneho VZ (nie nové DNP, len zmena VZ)
- zabudli sme k 1.1.2008 opäť znížiť DNP VZ na minimum - spravíme to teda k 1.2.2008, čo už asi nebude treba, keďže je to plánovaný nástup na MD
- predbežný termín pôrodu: 28.3.2008, z toho vychádza predbežný nástup na MD: 1.2.2008? (8 týždňov)
Postup, ktorý by sme chceli vykonať:
- 7.1.2008 ukončenie RD, nástup na PN až do nástupu na MD
- ak to vyjde, zmena zamestnávateľa (k 7.1. alebo neskôr - neviem, či sa nám to podarí a ku ktorému dňu - ku ktorému by to bolo najlepšie?), (ukončenie pracovného pomeru s aktuálnym zamestnávateľom s nízkym VZ, nástup k novému s VZ 20.042,-)
1. dá sa toto aj počas PN, či ju treba rozdeliť medzi oboch zamestnávateľov?
2. bude vadiť, ak sa budú tieto 2 pomery pár dní prekrývať?
3. ak by bola manželka celý čas medzi koncom RD a začiatkom MD na PN, bol by DVZ na MD zo zamestnania počítaný ako pravdepodobný DVZ (PDVZ od aktuálneho - nového zamestnávateľa) a RO od začiatku nového zamestnania do nástupu na MD?

Je to podľa vás v poriadku na zabezpečenie max. DVZ (DNP + nový zamestnávateľ)? Výsledok by mala byť materská od zamestnávateľa z 20.042,- a z DNP z 8.100,- (aj keď posledný mesiac v minulom roku to už bolo 28.142,-).
Vrelá vďaka, dobré ráno ;)
Tak by som sa len trochu pripomenul, či by ste sa mohli vyjadriť...
Veľmi pekne ďakujem, želám úspešný týždeň.
Katy a R
06.01.08,21:26
Tak by som sa len trochu pripomenul, či by ste sa mohli vyjadriť...
Veľmi pekne ďakujem, želám úspešný týždeň.

Sa mi to zdá prekombinované ... ak chceš meniť zmestnanie - ťažko to pôjde, keď si práceneschopná (teda asi manželka)
Tým, že urobila zmenu od decembra .. vylepšila si VZ DNP .. vypočítaj presnejšie ... takto baj očko je to 9 - 9,5 tis.
Ak nastúpi do zamestnania po rodičovskej dovolenke - mohla by sa dohodnúť so zamestnávateľom, aby jej dal čo najvyšší plat ....:confused::confused:
Mne sa aspoň takéto riešenie zdá najjednoduchšie.
bmg
07.01.08,05:57
Sa mi to zdá prekombinované ... ak chceš meniť zmestnanie - ťažko to pôjde, keď si práceneschopná (teda asi manželka)
Tým, že urobila zmenu od decembra .. vylepšila si VZ DNP .. vypočítaj presnejšie ... takto baj očko je to 9 - 9,5 tis.
Ak nastúpi do zamestnania po rodičovskej dovolenke - mohla by sa dohodnúť so zamestnávateľom, aby jej dal čo najvyšší plat ....:confused::confused:
Mne sa aspoň takéto riešenie zdá najjednoduchšie.
To máš úplnú pravdu, len v tom je práve ten problém, prečo to je komplikované - súčasný zamestnávateľ je verejná inštitúcia - tam dvíhanie platu ide cez N nadriadených a takýto štýl sa tam nerobí a on sám by bol asi najradšej, keby dala výpoveď. Preto sa chce aspoň na krátky čas pred MD prezamestnať k lepšie platiacemu zamestnávateľovi, čo však je vo vybavovaní a nie je to ešte isté, či to vyjde. A na PN išla, lebo u súčasného zamestnávateľa nevedeli presne, čo s ňou na ten mesiac (inak je to aj tak pre ňu lepšie, lebo už ledva chodí ;) ).

Ide mi teda o to, či by tie kroky boli správne, či nie. Či pri krátkom čase zamestnania pred MD nevadí dáko DNP (petriiikovi radili zrušiť ho a len sa zamestnať s max VZ), tak aby sme nerobili veci zle a zbytočne. A teda, či je vôbec možné sa prezamestnať počas PN (prípadne ju treba prerušiť :confused: ) atď.

Veľmi by som chcel poprosiť o rýchlu radu, keďže čas MD sa už rýchlo blíži (aj by som to riešil skôr, ale o možnom "novom" zamestnávateľovi sme sa dozvedeli len pár dní dozadu).
Vrelá vďaka, pekný týždeň.
Jana Motyčková
07.01.08,08:35
Ide mi teda o to, či by tie kroky boli správne, či nie. Či pri krátkom čase zamestnania pred MD nevadí dáko DNP (petriiikovi radili zrušiť ho a len sa zamestnať s max VZ), tak aby sme nerobili veci zle a zbytočne. A teda, či je vôbec možné sa prezamestnať počas PN (prípadne ju treba prerušiť :confused: ) atď.

V tomto pripade ziskala 270 dní poistenia aj zo zamestnania aj z DNP, takže mali by jej priznať materské aj z nového zamestnania aj z DNP. "Prezamestnať" sa možno aj počas PN.
bmg
07.01.08,08:55
V tomto pripade ziskala 270 dní poistenia aj zo zamestnania aj z DNP, takže mali by jej priznať materské aj z nového zamestnania aj z DNP. "Prezamestnať" sa možno aj počas PN.
Veľmi pekne Ti ďakujem. Treba pri zmene zamestnávateľa počas PN niečo dodatočné robiť u lekára? Ukončiť a vypísať novú PN, alebo bude pôvodná pokračovať ďalej, alebo...?
Doplnené: Ešte mi napadlo: ak bude na PN až do nástupu na MD, počas tejto PN zmení zamestnávateľa, ktorý jej dá vyšší VZ, bude sa jej materská počítať z tohto VZ, aj keď u neho vôbec nenastúpi - lebo bude PN? Nebude sa jej počítať z pravdepodobného VZ?
Želám krásny deň bez ľadových komplikácií.
lenka021285
07.01.08,11:57
Ahoj. Mám z tejto materskej pekný hokej, a neviem sa pohnúť ďalej. Zastupujem za materskú, a nemám žiadnu prax. No a chcela bz som sa spýtať, ako postupovať, pri odchode zamestnankyne na materskú dovolenku. Ako je to zo sociálnou a zdravotnou poisťovňou?Kam všade treba odchod na MD ohlásiť?Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek pomoc. Prajem pekný deň.
babulka25
07.01.08,12:45
Dobrý deň.Už som sa síce radila,ale potrebujem presne vedieť akú hrubú mzdu mi má dať zamestanávateľ.OD 8.1.2008 má zamestná a 23. nastupujem na materskú.Ja som počítala,že okolo 28471,- by mi mal dať hrubú mzdu,ale to bude mať asi veľké odvody za mňa.I keď súhlasil,že sa dohodneme a vyrovnám mu to potom ten rozdiel lebo normálne som mala 14.000 hrubý plat.
brčko
07.01.08,14:52
Dobrý deň.Už som sa síce radila,ale potrebujem presne vedieť akú hrubú mzdu mi má dať zamestanávateľ.OD 8.1.2008 má zamestná a 23. nastupujem na materskú.Ja som počítala,že okolo 28471,- by mi mal dať hrubú mzdu,ale to bude mať asi veľké odvody za mňa.I keď súhlasil,že sa dohodneme a vyrovnám mu to potom ten rozdiel lebo normálne som mala 14.000 hrubý plat.

Súhlasím s výškou mesačnej HM (28471:23 x11pr.dní : 15dní NP = cca 907,7), resp. mesačná HM môže byť aj nižšia, ale HM (základná mzda+odmeny) za obdobie 8.-.22.1.08 by mala byť cca 13616Sk
petraTT
07.01.08,15:04
Mala by som otázku.
K 31.12.2007 som ukončila živnosť, z ktorej som platila odvody.v 12/07 som sa prihlásila na DNP. Od 01.01.08 som dobrovolne nezamesntnaná. Termín máM v 6/08, takže neviem či tých 26 týždňov stihnem. Mám známeho, ktorý by ma zamestnal tesne pred nástupom na materskú. čo mám robiť? Má vôbec význam DNP?
brčko
07.01.08,15:26
Veľmi pekne Ti ďakujem. Treba pri zmene zamestnávateľa počas PN niečo dodatočné robiť u lekára? Ukončiť a vypísať novú PN, alebo bude pôvodná pokračovať ďalej, alebo...?
Doplnené: Ešte mi napadlo: ak bude na PN až do nástupu na MD, počas tejto PN zmení zamestnávateľa, ktorý jej dá vyšší VZ, bude sa jej materská počítať z tohto VZ, aj keď u neho vôbec nenastúpi - lebo bude PN? Nebude sa jej počítať z pravdepodobného VZ?
Želám krásny deň bez ľadových komplikácií.

Za tú PN neviem. Ak uzatvorí nový PP počas PN a v novom PP jej nevznikne VZ a prvý PP bude ukončený, jej materská sa bude rátať z predpokladaného VZ v mesiaci, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku. Ak nastupuje na MD 1.2.08, bude to pravd.VZ za február.
Tento dátum je podla mna dobrý z dôvodu vyššieho DVZ vo februári, aj kvoli tomu, že pravdepodobný VZ za február bude jednoznačný (za celý mesiac), čo by podla mna v januári nemuselo platiť. (Nechcem to komplikovať:o, no čítala som tu jeden príspevok z praxe, no kde, ani presné údaje neviem.)
Chcela som len povedať, že dátum 1.2.08 ako nástup na MD je podla mna dobrý.
brčko
07.01.08,15:39
Mala by som otázku.
K 31.12.2007 som ukončila živnosť, z ktorej som platila odvody.v 12/07 som sa prihlásila na DNP. Od 01.01.08 som dobrovolne nezamesntnaná. Termín máM v 6/08, takže neviem či tých 26 týždňov stihnem. Mám známeho, ktorý by ma zamestnal tesne pred nástupom na materskú. čo mám robiť? Má vôbec význam DNP?

Ak máš splnenú podmienku 270dní NP dva roky pred pôrodom z NP SZČO a z DNP nestihneš splniť 26týždnov do nástupu na MD, potom by si dostávala z DNP minimálnu materskú a po skončení MD by si mala nárok cna PN a OCR so skutočného VZ.
Na tvojom mieste by som si DNP ponechala len do doby, aby som mala splnených 270dní NP. Potom by som využila možnosť PP s maximom pred nástupom na MD. Pred koncom roka 2008 (či už počas materskej zo zamestnania alebo po jej ukončení) by som sa DNP z maxima a od 1.1.09 by som to znížila na minimum.
roberto1000
07.01.08,16:07
Dobry den, pomozte mi prosim vyriesit moj problem. Moja manzelka ukoncila studium koncom jula 07, dva mesiace bola na urade prace, od 1.9.07 ma 3,75% pracovny pomer s nemocnicou a od 17.9.07 – je doktorantkou na UK. Spolu ma príiem cca 15000 v hrubom. Rodiť bude cca 23.6.07, teda na matersku ide cca k 14.5. K 14.5.je to cca 252 odpracovanych dní aj so sviatkami. Hranica 270 dni sa pocita uz nastupom na matersku, alebo k terminu porodu? Neplatila si DNP. Od 1.1.08 si bude musiet platit cele postenie sama. Predpokladam, ze to uz ale nebude mat vplyv na matersku. Poradte, co by bolo najlepsie urobit v tomto roku? A este jednu otazku. Pokial by povedzme k 31.4.08 ukoncila prac. pomer a prerusila doktorantu, nastupila do novej prace, kde by povedzme zarobila za mesiac 30.000, pocitala by sa materska z tochto posledneho platu? A co vlastne zamestnavatel plati pocas materskej zamestnanca?



Dakujem za odpoved.Robo
petraTT
07.01.08,16:30
Teraz položím asi absurdnú otázku? Môžem požiadať o materskú až keď sa mi narodí dieťa? Totiž 26týždňov vychádza na 1.termín pôrodu. Keďže ja som doma, tak to nepotrebujem nikde.
brčko
07.01.08,16:48
Dobry den, pomozte mi prosim vyriesit moj problem. Moja manzelka ukoncila studium koncom jula 07, dva mesiace bola na urade prace, od 1.9.07 ma 3,75% pracovny pomer s nemocnicou a od 17.9.07 – je doktorantkou na UK. Spolu ma príiem cca 15000 v hrubom. Rodiť bude cca 23.6.07, teda na matersku ide cca k 14.5. K 14.5.je to cca 252 odpracovanych dní aj so sviatkami. Hranica 270 dni sa pocita uz nastupom na matersku, alebo k terminu porodu? Neplatila si DNP. Od 1.1.08 si bude musiet platit cele postenie sama. Predpokladam, ze to uz ale nebude mat vplyv na matersku. Poradte, co by bolo najlepsie urobit v tomto roku? A este jednu otazku. Pokial by povedzme k 31.4.08 ukoncila prac. pomer a prerusila doktorantu, nastupila do novej prace, kde by povedzme zarobila za mesiac 30.000, pocitala by sa materska z tochto posledneho platu? A co vlastne zamestnavatel plati pocas materskej zamestnanca?ffice:office" />http://www.porada.sk/ />



Podmienku 270 dní nemocenského poistenia musí splniť do dna pôrodu.
Tvoja manželka má dve nemocenské poistenia, predpokladám obidve bez prerušenia (nečerpala neplatené volno, OCR nad 10dní..).
Neviem ako sa berú doktorandi od 1.1.08, či je to to isté NP alebo od 1.1.08 nové ako DNP?? alebo stále zamestnanci??(je to dôležité kvoli rozhodujúcemu obdobiu, z ktorého by sa jej rátala materská.

Ak by pokračovala v oboch NP bez prerušenia! a porodila, ak dobre rátam, najskôr 13.6.2008 (271-vý den od 17.9.07), mala by nárok na materské z oboch týchto NP. Z prvého NP má nárok predpokladám už od 28.5.08.
Z prvého NP (PP) by mala rozhodujúce obdobie 1.9.-31.12.07, z ktorého by sa jej rátalo materské. Z doktorantúri neviem či tiež rok 2007.
Ak by uzatvorila PP a ukončila jedno z týchto poistení, mala by sa jej k novému NP=PP prirátať doba NP z tohto ukončeného a mala by mať z tohto zamestnania nárok na materské, ak splní podmienku 270dní.

brčko
07.01.08,16:56
Teraz položím asi absurdnú otázku? Môžem požiadať o materskú až keď sa mi narodí dieťa? Totiž 26týždňov vychádza na 1.termín pôrodu. Keďže ja som doma, tak to nepotrebujem nikde.

Zo zamestnania som už počula o prípade, že nastúpila na MD neskôr ako 6 týždnov pred pôrodom (nie však po pôrode!) z vlastného rozhodnutia. Vtedy má nárok na materské nie v dlžke 28týždnov ale len od požiadania do 22týždnov po pôrode.
Z DNP je to však iné. V práci si to neuplatnuješ kvôli príjmu a mzdárka ta nahlási neskôr na nástup na MD. Ale aký je dôvod pri DNP?
Ale tým nehovorím, že to nie je možné. Ale nečítala ani nepočula som o takom prípade.
petraTT
07.01.08,17:05
Pri DNP by som dosiahla 26 týždňov platenia do DNP a ak by som požiadala o materské čo najneskôr, napr. v deň pôrodu, pretože ak by som nastúpila 6 týždňov pred pôrodom, tak mi bude chýbať tých pár týždňov do splnenia podmienky 26 týždňov.
Jana Motyčková
07.01.08,17:14
Dobry den, pomozte mi prosim vyriesit moj problem. Moja manzelka ukoncila studium koncom jula 07, dva mesiace bola na urade prace, od 1.9.07 ma 3,75% pracovny pomer s nemocnicou a od 17.9.07 – je doktorantkou na UK. Spolu ma príiem cca 15000 v hrubom. Rodiť bude cca 23.6.07, teda na matersku ide cca k 14.5. K 14.5.je to cca 252 odpracovanych dní aj so sviatkami. Hranica 270 dni sa pocita uz nastupom na matersku, alebo k terminu porodu? Neplatila si DNP. Od 1.1.08 si bude musiet platit cele postenie sama. Predpokladam, ze to uz ale nebude mat vplyv na matersku. Poradte, co by bolo najlepsie urobit v tomto roku? A este jednu otazku. Pokial by povedzme k 31.4.08 ukoncila prac. pomer a prerusila doktorantu, nastupila do novej prace, kde by povedzme zarobila za mesiac 30.000, pocitala by sa materska z tochto posledneho platu? A co vlastne zamestnavatel plati pocas materskej zamestnanca?ffice:office" />http://www.porada.sk/ />



Dakujem za odpoved.Robo
Od 1.1.2008 už ako doktorantka nie je považovaná za zamestnanca. Ak jej trvá ten krátky PP s nemocnicou, beží jej 270 dní poistenia, ale ak nie, treba sa čo najskôr akokokoľvek (dobrovoľne nemocensky poistiť). Potom je vhodné to krátke zamestnanie ukončiť a zamestnať sa aspoň na pár dní pred materskou v PP s vyšším príjmom.

brčko
07.01.08,17:22
Pri DNP by som dosiahla 26 týždňov platenia do DNP a ak by som požiadala o materské čo najneskôr, napr. v deň pôrodu, pretože ak by som nastúpila 6 týždňov pred pôrodom, tak mi bude chýbať tých pár týždňov do splnenia podmienky 26 týždňov.

Petra, máš splnenú podmienku 270dní? Ako doho si bola povinne poistená ako SZCO? A kedy v júni máš termín?
petraTT
07.01.08,17:29
Ako SZČO som platila 2 roky do 31.12.2007, čiže 270 dní mam splnených. Od 21.12.2007 som DNP z maxima. Od 01.01.08 som to zmenila na miminum. Termím mám 09.06.07, takže neviem či to má význam. Ešte ma napadlo, že DNP ukončím a skúsim PP niekedy od 21.04.07 ...
brčko
07.01.08,17:54
Ako SZČO som platila 2 roky do 31.12.2007, čiže 270 dní mam splnených. Od 21.12.2007 som DNP z maxima. Od 01.01.08 som to zmenila na miminum. Termím mám 09.06.07, takže neviem či to má význam. Ešte ma napadlo, že DNP ukončím a skúsim PP niekedy od 21.04.07 ...

Určite to skús s tým PP.
DNP ti už bohužial nepomôže k maximu. DNP ak chceš uzatvor z maxima až v novembri-decembri 2008 po ukončení MD, od 1.1.09 môžeš zmeniť na minimum. Potom môžeš čerpať OCR + PN po 26týždnoch z maxima a dovtedy z minima.

Najlepšie je uzatvoriť PP pred materskou a aj počas MD byť zamestnancom, kvôli plynutiu nem.poistenia, dôchodkového poistenia aj poistenia v nezamestnanosti. Ak sa nedá, nevadí. PP možno ukončiť napr. dohodou alebo uplynutím času.
Ešte je možnosť uzatvoriť PP už teraz v januári, alebo lepšie vo februári napr. od 4. do 8.2.08, teda na 5dní od pondelka do piatka a za toto obdobie mať mzdu 4700,-Sk. Tvoj denný VZ bude 940Sk. Od 9.2.08 budeš v ochrannej lehote 6 mesiacov (pretože v čase ukončenia tohto PP budeš tehotná). Ale v čase ukončenia až do nástupu na MD nesmieš mať už žiadne iné nemocenské poistenie, teda ani DNP!
Tvoja denná materská, ak nastúpiš na materskú v apríly bude cca 515Sk. Tiež môžeš predtým čerpať PN.
petraTT
07.01.08,18:18
Ďakujem Ti veľmi pekne. Veľmi si mi pomohla.
brčko
07.01.08,18:33
Prosím.:) A hlavne ti prajem zdravé bábeno! To nevynahradia žiadne peniaze.
bmg
07.01.08,19:32
Za tú PN neviem. Ak uzatvorí nový PP počas PN a v novom PP jej nevznikne VZ a prvý PP bude ukončený, jej materská sa bude rátať z predpokladaného VZ v mesiaci, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku. Ak nastupuje na MD 1.2.08, bude to pravd.VZ za február.
Tento dátum je podla mna dobrý z dôvodu vyššieho DVZ vo februári, aj kvoli tomu, že pravdepodobný VZ za február bude jednoznačný (za celý mesiac), čo by podla mna v januári nemuselo platiť. (Nechcem to komplikovať:o, no čítala som tu jeden príspevok z praxe, no kde, ani presné údaje neviem.)
Chcela som len povedať, že dátum 1.2.08 ako nástup na MD je podla mna dobrý.
Veľmi pekne ďakujem.
- na materskú sa ide 6-8 týždňov pred pôrodom. Odchádza sa v celých týždňoch, či v hociktorý deň v rozmedzí 6-8 týždňov?
- ak by niekto vedel poradiť, ako postupovať pri zmene zamestnania počas PN (čo sa týka ukončenia, pokračovania tej PN), budem vďačný za akúkoľvek radu.
Natty
08.01.08,10:30
DNP môžeš zatiaľ platiť z minima (z 8100 Sk). Ak (napr. pri odmenách) VZ zo zamestnania +z DNP prekročí maximálny VZ 28142 Sk, poisťovňa zaplatenú sumu navyše vráti. Pre materské je potom najlepšie hneď po otehotnení zrušiť DNP a znovu sa prihlásiť na DNP s maximálnym možným VZ (rozdiel medzi maximálnym VZ a príjmom zo zamestnania). Z DNP je možné čerpať aj nemocenské pri PN, pri rizikovom tehotenstve, ale tiež pri splnení podmienky 270dní DNP. Po narodení dieťaťa a uplynutí materskej je možné čerpať ošetrovné. Pre čerpanie nemocenského (pri rizikovom tehotenstve) je vhodné zvážiť platenie z maximálneho možného VZ od začiatku poistenia.
Ale keďže sa chystáš na materské až v r.2009, všetko môže byť inak a nikto Ti nezaručí, že to čo je teraz najvhodnejšie bude najvhodnejšie aj v r. 2009.
Momentálne vhodnejší ako DNP, sa mi zdá spôsob (ak je to možné)- po otehotnení ukončiť PP a uzavrieť nový s maximálnym VZ v rozhodujúcom období.
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Ešte pre ujasnenie mám pár otázok:confused::
1. prihlásim sa na DNP až 01/2008. Ak budem platiť DNP 270 dní z rozdielu medzi max. VZ a príjmom zo zamestnania, nárok na max. PN v r. 2008 budem mať až po uplynutí 270 dní. Počíta sa potom z PNP z VZ r. 2007 + DNP od 01/2008?
2. Pokiaľ neotehotniem, po uplynutí 270 dní sa odhlásim z DNP a stačí sa mi potom nahlásiť, keď zistím, že som tehotná? Stačí, ak budem znovu platiť DNP viac ako 26 týždňov nepretržite do výšky max. VZ?
3. Ak nastúpim na rizikovú PN po uplynutí 270 dní a budem PN až do nástupu na MD, budem mať PN aj materské z maxima? Ako mi výšku ovplyvní prelom rokov? Myslím, keď budem na PN v r. 2008 a na MD až r. 2009, robí sa na novo prepočet?
4. Keď uplynie 270 DNP, odhlásim sa z DNP a budem čakať, kým neotehotniem. Dokedy "musím" otehotnieť, aby mi DNP nevyšlo "nazmar"? Neviem sformulovať správne tú otázku, ale ide mi o to, či sa doba platenia DNP sleduje od otehotnenia spätne 2 roky nepretržite, alebo aké dlhé môže byť medzi tým "hluché" obdobie? Mám potom sledovať, aby som vždy v období 2 rokov mala nasčítaných 270 dní DNP?
5. VZ pre výpočet je hrubý príjem zo zamestnania vrátane odmien za rozhodujúce obdobie vydelený počtom odpracovaných dní?
Nie som účtovníčka, tak mi to veľa nehovorí, ale čosi som snáď pochytila (keď ma to ovšem ešte viac nedoplietlo :---), tak so mnou majte prosím trpezlivosť, vďaka:rolleyes:!!!
Jana Motyčková
08.01.08,10:46
1. áno
2. áno, medzi ukončením DNP a začatím nového DNP by ale nemal uplkynúť čas dlhší ako cca 1 rok a 3 mesiace.
3. áno, s tým, že to nemusí byť celkom maximum, lebo ako je uvedené v bode 1, (pre rok 2008) nemocenské bude z VZ zo zamestnania z r.2007 + VZ z DNP z roku 2008. Pri nástupe na MD v r. 2009 sa bude potom brať VZ zo zamestannia aj z DNP z r. 2008- mal by byť skoro maximálny.
4. Treba si dať iba pozor aby medzi dvoma DNP nebol obdobie dlhšie ako rok a 3 mesiace.
5. áno, s výnimkou jubilejných odmien, náhrady pri PN a pod.
Natty
08.01.08,11:40
1. áno
2. áno, medzi ukončením DNP a začatím nového DNP by ale nemal uplkynúť čas dlhší ako cca 1 rok a 3 mesiace.
3. áno, s tým, že to nemusí byť celkom maximum, lebo ako je uvedené v bode 1, (pre rok 2008) nemocenské bude z VZ zo zamestnania z r.2007 + VZ z DNP z roku 2008. Pri nástupe na MD v r. 2009 sa bude potom brať VZ zo zamestannia aj z DNP z r. 2009- mal by byť skoro maximálny.
4. Treba si dať iba pozor aby medzi dvoma DNP nebol obdobie dlhšie ako rok a 3 mesiace.
5. áno, s výnimkou jubilejných odmien, náhrady pri PN a pod.
Vďaka za tak promptnú odpoveď!!! :):):)
A posledný (snáď) dotaz:
1. keby sa náhodou podarilo ísť na rizikovú PN pred uplynutím 270 dní, tak nemám nárok na DNP. Budem teda platiť celkom zbytočne tých pár dní, resp. mesiacov? Nedá sa to potom nejako získať?
2. Alebo by bola taká možnosť, že nastúpim na PN pred uplynutím 270 dní, čiže DNP počas PN neplatím a ani sa neráta, ale potom PN preruším, nastúpim do práce na pár mesiacov do MD, zasa začnem platiť DNP (medzitým je potrebné nahlásiť iba zmenu alebo ako to funguje, keď nemusím platiť?) a tá doba sa mi nasčitáva? Teoreticky mi tak môže vyjsť aspoň max. materská aj DNP?
3. Súvisí s predošlým príspevkom a síce, keď sa po uplynutí doby 270 dní odhlásim z DNP, môžem prípadne, ak nebudem tehotná dlhšiu dobu, využiť DNP jednoducho aspoň na max. PN (to aby som využila tie zaplatené odvody)? To potom stačí byť aspoň jeden deň pred vznikom PN opätovne prihlásený na DNP?
4. Rozumiem tomu dobre?: nástup na PN 09/08 = výpočet nemocenského z VZ r. 2007 (hrubý príjem)+ DNP 2008, potom nástup na MD r. 2009 (následne bez prerušenia PN) = výpočet materskej z VZ za obdobie 01-08/2008 (hrubý príjem)+DNP 2008?
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc!!!;):)
5. Ešte v odpovedi na môj prvý príspevok ma zaujalo to vrátenie naviac zaplateného poistného (ak VZ zo zamestnania + z DNP prekročí max. VZ), tak sa pýtam, či to SP vráti automaticky alebo o to treba žiadať?
Keď to bude aktuálne, ja sa pravdepodobne pripomeniem, aby som zistila, čo sa dá v mojom prípade urobiť k získaniu tých max. dávok (PN + materská) :D:eek::rolleyes:
mimi32
08.01.08,11:49
Ahojte,
snazila som sa precitat vsetky stranky, ale bolo to dost narychlo tak som si mozno niekde nevsimla ak sa nahodou uz riesil podobny problem ako mam ja, tak sa vopred ospravedlnujem ak by som sa pytala na veci davno zname. Prosim vas, mohli by ste mi niekto poradit co mam robit v mojom pripade?

Momentalne som na RD, v july 2008 sa mi narodi dalsie babenko, to bude mat starsi prave dva roky, cize ako sa hovori pojdem na retazovu matersku. Na prvu som nastupovala ako zamestnanec a mala som maximalnu matersku. Min. rok v lete som sa nechala "opantant" -)) vidinou dvojnasobnej materskej (vtedy sme uz uvazovali o druhom potomkovi) a zacala som si platit aj DNP - nastastie len z minimalneho VZ.

Teraz po tej novelizacii mam ale taky blby pocit ze mi to DNP bude uplne zbytocne, kedze ak stale plati to ze aj druha materska by sa mi mala pocitat z platu aky som mala u zamestnavatela, tak uz tym platom presiahnem maximalny VZ. Takze teraz vobec neviem co s tym. Stacilo by mi keby sa mi podarilo nejako ziskat aspon to co som do toho DNP investovala. Niekde som citala ze by sa to dalo poriesit napr. PN-kou. Ale nie som si ista, ci ako zena na RD mozem mat narok na PN (teda myslim len z DNP).
Ak ano, stale plati to, ze najskor musim splnit podmienku tych 270 dni platenia DNP?
A druha otazka (ak by to hore bolo ano), ako by som po tych 270 dnoch mala riesit to DNP? Mam zostat nadalej prihlasena, alebo sa mozem odhlasit, je tam nejaka ochranna doba pre tehotne (pre pripad ze by som teda potom nastupila na PN a chcela si to nechat preplatit)
Pripadne existuje aj nejaka ina moznost ako toto poriesit?

Dakujem velmi pekne za vsetky rady!