jankasm
03.03.08,14:17
Ďakujem veľmi pekne za radu :)
Po viacnásobnom prečítaní, som, zdá sa skoro všetkému porozumela, okrem toho prečo sa mám v máji odhlásiť toho 30.05. a znova 31.05. prihlásiť? A odhlásiť - mám rozumieť zrušiť? na ten jeden deň.
A kebyže si nerobím žiadnu rezervu na to rizikove... tak stačí mi keď sa prihlásim na DNP tých 26 týždňov pred nástupom na matersku z max VZ (max - moja HM)? dakujem

No stačí sa prihlásiť 26 týždňov pred nástupom na MD s tým vyšším VZ. Ale ak nemáš splnenú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch /prípadne nejaké ukončené NP napr. zo zamestnania/, tak sa musíš v každom prípade prihlásiť už skôr, aby si mala splnených tých 270 dní. ;)
A ak si aj nechceš robiť rezervu na to rizikové, tak odporúčam, prihlás sa hneď z minima a zaplať za tých cca. 3 mesiace. Potom sa kľudne odhlás a prihlás sa hneď ako otehotnieš /najneskôr v tom 8 tt´/ aby si stihla do pôrodu tých 26 týždňoch DNP. Keď to spočítaš, 3 mesiace z minima plus 6 mesiacov z maxima je to spolu 9 mesiacov, čo je cca. tých 270 dní. :)
jankasm
03.03.08,13:18
mimotemymimotemy Janka gratulujem k jubilejnému 1000-cemu príspevku v tejto téme :rolleyes:

mimotemy Ďakujeeeem, to som si ani nevšimla. :--- mimotemy
brčko
03.03.08,13:20
k prípadu bashka
Súhlasím s Jankou. Ak nemala žiadny den prerušenie NP (neplatené volno, OCR nad 10dní)v predchádzajúcom ukončenom zamestnaní, tak nárok na nemocenské by mal byť aj z DNP.
bashka
03.03.08,13:23
jankasm, dakujem ti, preco su tie tety tam take tupe, nerozumiem. Tak ja si to DNP budem nadalej platit, teda este marec, co by som uz aj mala zaplatit,alebo aj april si mam este zaplatit? No o tej PN z DNP to ani nechcela pocut, ze to urcite nemam narok. Ach. Dik moc este raz. Bashka
bashka
03.03.08,13:24
aj brckovi dakujem, nemala som nikdy PN, ani OCR, tak ja sa tam zajtra vyberiem zas. Dik
brčko
03.03.08,13:26
mimotemy Ďakujeeeem, to som si ani nevšimla. :--- mimotemy

Janka tiež gratulujem, aj ked vôbec netuším, kde sa dá k takejto info dopracovať!:o:confused::rolleyes:
katkaj
03.03.08,13:28
Janka tiež gratulujem, aj ked vôbec netuším, kde sa dá k takejto info dopracovať!:o:confused::rolleyes:

mimotemy pozri do pravého horného roku každého príspevku. Je tam mriežka a číslo. A to číslo je poradovým číslom príspevku v téme :rolleyes: mimotemy
brčko
03.03.08,13:32
Vdaka, som myslela, že je to "jej" 1000-ci príspevok v témach o materskej! Som asi trochu mimo :) Som to tak len jedným očkom prečítala. Dakujem Katka mimotemy
nada8
03.03.08,14:17
Dobrý deň!
Čím ďalej čítam, sa mi zdá že menej tomu rozumiem. Potrebujem poradiť.
Môj prípad. Som dlhodobo dobrovolne nezamestnaná a platím si len zdravotnú. Plánujeme bábo, čiže sa idem dať dobrovolne nemocensky poistiť. Tehotná ešte nie som, ale dúfam že v roku 2009 bude bábo na svete. Tak ako mam začať s tým platením? z maxima alebo z minima? neovplyvni to nejako fakt, že ako dobrovolne nezamestnana nič iné neplatím?
sedko1
03.03.08,14:37
Ak by si nastupovala na MD napr. 5.5.08, tak stačí nový PP uzatvoriť od 1.5.08, vôbec to nemusí byť celý mesiac. Ale v tomto konkrétnom prípade by bolo, podla mna, lepšie uzatvoriť nový PP napr. 30.4.08. Ak napíšeš tvoj predpokladaný termín pôrodu alebo nástupu na MD, môžeme ti povedať, aký plat potrebuješ na dosiahnutie maxima a kedy by bolo dobré uzatvoriť nový PP.

Tak nejak som si to zle všetko prepočítala...na MD nastupujem okolo 13. júna a predpokaldaný termín pôrodu je 26. júl.
brčko
03.03.08,15:24
Ak by si nastupovala na MD napr. 5.5.08, tak stačí nový PP uzatvoriť od 1.5.08, vôbec to nemusí byť celý mesiac. Ale v tomto konkrétnom prípade by bolo, podla mna, lepšie uzatvoriť nový PP napr. 30.4.08. Ak napíšeš tvoj predpokladaný termín pôrodu alebo nástupu na MD, môžeme ti povedať, aký plat potrebuješ na dosiahnutie maxima a kedy by bolo dobré uzatvoriť nový PP.

Tak nejak som si to zle všetko prepočítala...na MD nastupujem okolo 13. júna a predpokaldaný termín pôrodu je 26. júl.

Ak nastúpiš na MD v piatok 13.6.08, potom stačí ukončiť terajší PP napr.8.6.08 a nový začať 9.6.08.
A ak teda tvoj nový PP začne 9.6.08 a nastúpiš na MD 13.6.08, potom v tomto konkrétnom prípade, za obdobie 9.až 12.6.08 ti stačí zarobiť 3753,- Sk (4x938,067) t.j. stačí ti mesačná HM 19700,- (21x938,067) na získanie maximálnej materskej 55% z 938,067= necelých 516,-Sk na kalendárny den, čo je 15500-16000,-Sk mesačne.

Ak by ale tvoj nový PP začal 1.6.08, tak by si potrebovala na získanie takej istej materskej za obdobie 1-12.6.08 zarobiť 11257Sk, t.j. mesačnú HM cca 26300,-Sk.
brčko
03.03.08,16:00
Dobrý deň!
Čím ďalej čítam, sa mi zdá že menej tomu rozumiem. Potrebujem poradiť.
Môj prípad. Som dlhodobo dobrovolne nezamestnaná a platím si len zdravotnú. Plánujeme bábo, čiže sa idem dať dobrovolne nemocensky poistiť. Tehotná ešte nie som, ale dúfam že v roku 2009 bude bábo na svete. Tak ako mam začať s tým platením? z maxima alebo z minima? neovplyvni to nejako fakt, že ako dobrovolne nezamestnana nič iné neplatím?

Pre nárok na materské je dôležité nemocenské poistenie. To že si dobrovolne nezamestnaná nevadí.
Musíš splniť podmienku 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (ale ešte lepšie je mať túto podmienku splnenú už pri nástupe na MD, čo je obvykle 6týždnov pred pôrodom, t.j. v 34týždni tehotenstva). Dalšou podmienkou je trvanie nem.poistenia (alebo byť v ochrannej lehote, čo nie je v tvojom prípade zaujímave) pri nástupe na MD.

Preto sa treba hned poistiť, zatial stačí z minima. A dôležité je nebyť tehotná, ani hned teraz neotehotnieť.
Potom ked zistíš, že si tehotná, ale najneskôr do 8-eho týždna tehotenstva, sa treba odhlásiť a hned na druhý den sa nanovo prihlásiť z maxima.
Ak by si po troch mesiacoch platenia z minima nebola tehotná, môžeš sa odhlásiť a potom sa nanovo prihlásiš až ked zistíš, že si tehotná, ale najneskôr do toho 8-eho tt.
Po uplynutí 26týždnov od druhého prihlásenia na DNP sa bude rátať materská zo skutočného vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období. Ak by si nastúpila na MD pred uplynutím 26týždnov, materská by bola len minimálna t.j. 148,50Sk na kal. den. Preto je dôležité prihlásiť sa druhýkrát do 8tt. (8tt+26t=34tt t.j. kedy pravdepodobne nastúpiš na MD)
alinka189
03.03.08,18:53
môžte mi ešte poradiť jednu vec? vravíte, že počas PN nemusím platiť DNP a dni mi idú, ale niekde som čítala, že platiť sa MUSÍ dovtedy pokial nepodám odhlášku.
ajobs
03.03.08,19:00
môžte mi ešte poradiť jednu vec? vravíte, že počas PN nemusím platiť DNP a dni mi idú, ale niekde som čítala, že platiť sa MUSÍ dovtedy pokial nepodám odhlášku.


Nemusíš platiť, pozri § 140 zákona o soc. poistení. Neplatíš iba vtedy, ak dávku dostávaš z DNP.
jankasm
04.03.08,08:38
jankasm, dakujem ti, preco su tie tety tam take tupe, nerozumiem. Tak ja si to DNP budem nadalej platit, teda este marec, co by som uz aj mala zaplatit,alebo aj april si mam este zaplatit? No o tej PN z DNP to ani nechcela pocut, ze to urcite nemam narok. Ach. Dik moc este raz. Bashka

Na MD nastupuješ 13.3.2008? Tak potom zaplať za marec len za 12 dní. O materské si normálne požiadaj k 13.3.2008 aj z DNP /tú si odovzdáš na SP sama/ aj zo zamestnania /tú potvrdí a odovzdá na SP zamestnávateľ/. Ak Ti potom príde rozhodnutie, že Ti materskú z DNP nepriznali, tak si to doplatíš a ak nebudeš chcieť ďalje platiť, môžeš zrušiť. ;)
Ale ako som už písala, nárok určite máš, vďaka tomu ukončenému zamestnaniu. Takže ak Ti náhodou materskú z DNP nepriznajú, určite sa treba odvolať. Ale možno nás SP prekvapí, a bez problémov Ti ju po preštudovaní skutočností prizná. :)
lulusik77
04.03.08,10:12
Dobry den, velmi by som prosila o radu:
mozem si UPLATNIT OCR s dietatom,ked sama som PN (od 3.1.08).
OCR mam na mysli z DNP. DNP si platim od 2.7.07. Narok na PN mi z DNP este nevznika,takze PN z DNP nepoberam.
dakujem pekne.
liliana23
04.03.08,19:44
ahoj,ja som tiež od 2004 szčo a platim si taktiež minimum.od 28.1.2006 poberam rodičovský príspevok,nakoľko som nemala nárok na materskú,ktorá bola aj tak minimum a o ničom,z dôvodu,že som nemala do dátumu na nástup na materskú zaplatenú sociálku.a čo sa tyká maxima materskej,myslím že to všetko záleží od výšky poberajúceho zárobku.ak by som sa v niečom mýlila,tak sa ospravedlňujem a prajem len to najlepšie./mám 2 deti a je to super aj ked sklbit deti a podnikanie je často fakt o hubu./
Petra29
04.03.08,19:58
Dobry den, velmi by som prosila o radu:
mozem si UPLATNIT OCR s dietatom,ked sama som PN (od 3.1.08).
OCR mam na mysli z DNP. DNP si platim od 2.7.07. Narok na PN mi z DNP este nevznika,takze PN z DNP nepoberam.
dakujem pekne.
Súčasné poberanie dvoch dávok z nem.poistenia - t.j. nemocenské a ošetrovné je vylúčené.
Keďže ty nemocenské nepoberáš , mám za to, že môžeš požiadať o ošetrovné za dieťa, z DNP, aj keď netrvá 270 dní.
matka2009
04.03.08,22:21
dobrý deň,

prosím o radu. som na materskej dovolenke a plánujem ďalšie bábo.
tehotná ešte nie som a neplatím si zatiaľ ani DNP.

- zamestnaná som od r. 2005 nepretrzite
- 22.1.-24.5.2007 som bola PN
- 25.5.-6.12.2007 materská, odvtedy som na rodičovskej v decembri som si v zamestnaní vyčerpala aj dovolenku (neviem, či je táto info dôležitá)

započítava sa mi do 270 dní poistenia aj doba na PN a materská?
ak chcem max. materskú, stačí mi začať platiť si DNP až keď zistím, že som tehotná, resp. najneskôr do 8tt?

ďakujem
Manual
05.03.08,06:17
Dobry den, velmi by som prosila o radu:
mozem si UPLATNIT OCR s dietatom,ked sama som PN (od 3.1.08).
OCR mam na mysli z DNP. DNP si platim od 2.7.07. Narok na PN mi z DNP este nevznika,takze PN z DNP nepoberam.
dakujem pekne.
Súlhasím čo písala Petra. Treba doplniť z akého poistenia si na PN ? Ako zamestnanec alebo z DNP ? Ak si napr. na PN ako zamestnanec, tak nárok na OČR z poistenia ako zamestnanec nárok nemáš. Ak si platíš DNP, môžeš mať OČR od prvého dňa prihlásenia sa na DNP avšak z min. VZ. Lekár musí napísať na lístok, že si dobrovolne nemocensky poistená a sama odniesť na SP.
brčko
05.03.08,10:51
dobrý deň,fficeffice" />
prosím o radu. som na materskej dovolenke a plánujem ďalšie bábo.
tehotná ešte nie som a neplatím si zatiaľ ani DNP.
- zamestnaná som od r. 2005 nepretrzite
- 22.1.-24.5.2007 som bola PN
- 25.5.-6.12.2007 materská, odvtedy som na rodičovskej v decembri som si v zamestnaní vyčerpala aj dovolenku (neviem, či je táto info dôležitá) ak by si nastupovala na MD v r.2008, tak bude tvojím RO na výpočet materskej zo zamestnania rok 2007, a teda ja VZ počas čerpania dovolenky ovplyvní výšku materskej. Obdobie PN a poberania materskej bude z toho obdobia vynaté.

započítava sa mi do 270 dní poistenia aj doba na PN a materská?
áno dni PN aj dni MD sa do dní NP "zo zamestnania" započítajú. Na uplatnovanie nároku "na materskú" sa ti započítajú aj dni rodičovskej dovolenky, ak PP počas RD trvá. Tieto dni sa ti nebudú zarátavať do DNP, ak tento tvoj PP bude trvať až do nástupu na novú MD.
ak chcem max. materskú, stačí mi začať platiť si DNP až keď zistím, že som tehotná, resp. najneskôr do 8tt?
Ak nebudeš mať v posledných dvoch rokoch pred pôrodom iné ukončené NP a poistila by si sa až ked budeš tehotná, nestihneš splniť podmienku 270dní NP z DNP (trvajúci PP sa neráta, aj ked je z dôvodu čerpania RD NP zo zamestnania prerušené, pre účel uplatnovania nároku na materské sa berie ako trvajúce NP). Preto sa treba poistiť skôr ako ostaneš tehotná alebo ako na tom začnete pracovať. Treba dobre rátať! Tehotenstvo trvá myslím cca 280dní od prvého dna posl.menštr., ale pôrod môže nastať ak nie su komplikácie 2týždne hore, dole, no a poistená musíš byť do dna pôrodu minimálne 270dní.
ďakujem

...
matka2009
05.03.08,18:34
dakujem za promtnu odpoved, mam este otazku

mozem si teraz platit z minima a ked uz na babe zacneme pracovat tak zacnem platit z maxima? a co ak sa v juli zvysi VZ, zvysi sa mi poistne automaticky?

dakujem
brčko
05.03.08,18:54
Stačí platiť z minima a potom najneskôr do 8tt (lepšie aj skôr) sa odhlásiť a nanovo (druhý krát) prihlásiť z maxima (to platí pre tých, čo nebudú mať nárok na materské z iného NP, čo nie je tvoj prípad) alebo z rozdielu medzi maximom a VZ, z ktorého vznikne nárok zo zamestnania. Z maxima by si platila zbytočne, lebo v súčte nárok na materské zo zamestnania+z DNP môže byť len jedno maximum. Teda presnejšie -je stanovený maximálny denný VZ podla mesiaca nástupu na MD. Jedine, že predpokladáš, že tvoj PP nebude trvať ku dnu nástupu na MD, vtedy by bolo opodstatnené platenie z maxima. Alebo tiež ak by si chcela čerpať po ukončení MD prípadnú OčR alebo PN z maxima.
Podla mna v tvojom prípade (lebo si na RD a trvá ti PP a ak ti na prípadnej Očr až tak nezáleží) si pri druhom prihlásení (aj ked to bude už pred 1.7.08) môžeš hned určiť VZ rozdiel medzi maximom platným od 1.7.08 (predpokladám bude čoskoro uverejnené) a VZ zo zamestnania.
Ak by si chcela platiť z maxima, musíš dať do konca júna!! zmenu VZ platnú od 1.7.08, nemení sa to automaticky.
Podrobnejší postup kedy sa odhlásiť a nanovo prihlásiť je tu už viackrát spomínaný. Skús si to prečítať a potom sa spýtaj, ak nebudeš niečomu rozumieť alebo ak už budeš tehotná.
liebling
06.03.08,08:41
Potrebujem vysvetliť situáciu, ak zamestnankyňa nebola na sociálnej poisťovni nahlásená (začiatok MD, koniec MD, začiatok RD, koniec RD, začiatok ďalšej MD), toto bolo dodatočne urobené.Dotyčná dostávala materský aj rodičovský príspevok. Avšak na soc.poisťovni mi bolo povedané, že jej do bude dodatočne vyplatené. Čo? Myslím, že odvody, ale nie som si istá. Ak áno, z akých peňazí jej do strhnú a odvedú do poisťovni? Snáď jej to nebude musieť doplatiť zamestnávateľ?
brčko
06.03.08,09:49
Potrebujem vysvetliť situáciu, ak zamestnankyňa nebola na sociálnej poisťovni nahlásená (začiatok MD, koniec MD, začiatok RD, koniec RD, začiatok ďalšej MD), toto bolo dodatočne urobené.Dotyčná dostávala materský aj rodičovský príspevok. Avšak na soc.poisťovni mi bolo povedané, že jej do bude dodatočne vyplatené. Čo? Myslím, že odvody, ale nie som si istá. Ak áno, z akých peňazí jej do strhnú a odvedú do poisťovni? Snáď jej to nebude musieť doplatiť zamestnávateľ?

Predpokladám, že sa jedná o zamestnankynu, ktorá nastúpila na RD do dátumu 31.7.06. Doplácať materské ani rodič.príspevok jej nebudú. Len ak nebola nahlásená MD ani RD, tak v období od narodenia dieťaťa za nu štát neplatil do SP dôchodkové poistenie. Takže jej spätne doplatí "štát", nie ona sama dôchodkové poistenie.

Od 1.8.06, ak chcela zamestnankyna, aby za ňu štát odvádzal dôch.poistenie, už sa musí sama prihlásiť na RLFO ako FO, ktorá sa stará o dieta do 6rokov a za ktorú štát platí dôch.poistenie.
alinka189
06.03.08,18:26
ahojte, neviete ktorá časť PN sa dáva do soc.poisť. ak si chcem uplatniť DNP? v prvom rade to dnp treba vyznačiť na pn, však? zaniesť to treba prvý den PN alebo až 11.deň (ked prvých 10 platí zames.)? čo ešte treba urobiť, stačí to zaniesť? príde potom nejaký papier domov o výške sumy, kt.budú vyplácať? dakujem
dada 1
07.03.08,06:17
Ahojte, zamestnankyňa má dvojročné dieťa chce dať výpoveď nakoľko sa jej nemá kto starať o malú a do jaslí ju dať nechce. Doteraz sa starala jej matka. Zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou trvá na výpovedi s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Nie som si istá či je to správne.Ďakujem.:rolleyes:
Manual
07.03.08,06:39
Ahojte, zamestnankyňa má dvojročné dieťa chce dať výpoveď nakoľko sa jej nemá kto starať o malú a do jaslí ju dať nechce. Doteraz sa starala jej matka. Zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou trvá na výpovedi s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Nie som si istá či je to správne.Ďakujem.:rolleyes:
Ano je to správne pozri § 62 Z8k. práce
Ak zamestnávateľovi pracovník chýba, tak sa samozrejme dohode bráni.
§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
brčko
07.03.08,08:53
ahojte, neviete ktorá časť PN sa dáva do soc.poisť. ak si chcem uplatniť DNP? v prvom rade to dnp treba vyznačiť na pn, však? zaniesť to treba prvý den PN alebo až 11.deň (ked prvých 10 platí zames.)? čo ešte treba urobiť, stačí to zaniesť? príde potom nejaký papier domov o výške sumy, kt.budú vyplácať? dakujem

Nemám pred sebou papier o dočasnej PN, no predpokladám, na SP sa odovzdáva diel, kde je vyhlásenie poistenca.
Ak ti vznikol z DNP nárok na nemocenské, tak SP vypláca dávku od prvého dna PN. Či však a ako kontrolujú za prvých 10dní, či nem.dávka spolu s náhradou mzdy neprekračuje maximum, neviem, to by zaujímalo aj mna. Ak ti priznajú nemocenské, malo by ti prísť rozhodnutie o priznaní nemocenského. Aspon mne prišlo rozhodnutie z DNP o priznaní ošetrovného, kde bola napísaná dávka na den(nie celková suma za celé obdobie)
Katy a R
07.03.08,09:10
ahojte, neviete ktorá časť PN sa dáva do soc.poisť. ak si chcem uplatniť DNP? v prvom rade to dnp treba vyznačiť na pn, však? zaniesť to treba prvý den PN alebo až 11.deň (ked prvých 10 platí zames.)? čo ešte treba urobiť, stačí to zaniesť? príde potom nejaký papier domov o výške sumy, kt.budú vyplácať? dakujem

Pochopila som že si aj zamestnaná aj DNP .... v tom prípade treba si PNku vypýtať 2x od lekára a vyplniť na obidvoch tlačivách(myslím, že na zadnej strane) že si uplatňuješ nárok aj z druhého poistenia
Dávku vyplatia spolu.

Zamestnávateľovi odovzdáš jedno tlačivo, kde je zaškrtnutá 1 (za 10 dní vyplatí zamestnávateľ NM - potom postúpi na SP)
v SP odovzdáš hneď druhú PNku - zaškrtnutá 3 ... nárok je od 1. dňa
brčko
07.03.08,09:12
Ahojte, zamestnankyňa má dvojročné dieťa chce dať výpoveď nakoľko sa jej nemá kto starať o malú a do jaslí ju dať nechce. Doteraz sa starala jej matka. Zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou trvá na výpovedi s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Nie som si istá či je to správne.Ďakujem.:rolleyes:

Podla mna, kedže predpokladám, že nové miesto si hladať nebude, by bolo pre nu najlepšie (a zamestnávatela by to nič nestálo, len to, že by asi už tie 2mesiace neodrobila, ale aj o tom sa dá dohodnúť), aby znovu nastúpila na rodičovkú dovolenku, nech o to písomne požiada. Zamestnávatel jej ju musí poskytnúť (§ 166 ods.2 ZP). Síce nemocensky poistená ani poistená z nezamestnanosti v tomto čase nebude, takže je to skoro tak, ako keby ukončila PP. Výhoda je, že po dovršení 3-och rokov môže dať dieťa do škôlky a pokračovať v tomto PP.
Ešte doplním ten § 166 ods.2
Na prehlbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávatel povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starosltlivosť, je zamestnávatel povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

Ak by si aj medzitým počas RD našla novú prácu, môže u jedného zamestnávatela čerpať RD a u druhého pracovať. Len by bolo rozumné cca tie tri mesiace pred ukončením RD (kvôli dvojmesačnej výpovednej lehote), nech sa s ním dohodne, či bude po ukončení PP u neho pokračovať, alebo má dať výpoved a pracovať bude v novej práci. Ak však druhú prácu mať nebude, nič také ona riešiť nemusí.
Aha, vy ste zamestnávatel. Tak uvážte :), či ju aj potom chcete zamestnávať.
luciferova
07.03.08,20:38
Počas materskej môžeš dostávať 1x maximum. Keďže sa nemôžeš zamestnať u manžela tak zostáva len druhá možnosť, a to DNP.
Môžeš urobiť tak ako Ti poradili a platiť od začiatku z maxima 28142,-, vlastne len maximum-VZ zo zamestnania. Ale ak plánuješ otehotnieť až niekedy v septembri, tak odporúčam tak ako už písal ajobs, prihlásiť sa na DNP zatiaľ z minima 8100,- to Ti úplne stačí pre splnenie podmienky 270 dní DNP. Potom, keď otehotnieš, najneskôr v 8tt sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť s maximálnym VZ /od 1.7.2008 by to malo byť 30300,-/. Do nástupu na MD treba z tohto maxima platiť 26 týždňov a materská bude maximálna, cca. 16000,-. ;)
dakujem za odpoved. chcem sa spytat. ked som zamestnana, splnam automaticky tu podmienku poistenia 270 dni? a ma to nieco s dobrovolnym platenim z vymeriavacieho zakladu alebo absolutne nic a je to len povinne poistenie? dakujem
katuskapd
08.03.08,07:28
Dobry den, chcem sa opytat ci sa da uplatnit nemocenske z DNP aj pozadu? Som DNP od 1.12.2007 a na nemocenskej som od 2.1.2008, doteraz som o to nepoziadala, lebo som cakala ze to je automaticky zratavane a vyplacane.Dakujem za odpoved.
brčko
08.03.08,07:58
Dobry den, chcem sa opytat ci sa da uplatnit nemocenske z DNP aj pozadu? Som DNP od 1.12.2007 a na nemocenskej som od 2.1.2008, doteraz som o to nepoziadala, lebo som cakala ze to je automaticky zratavane a vyplacane.Dakujem za odpoved.

a splnaš podmienku 270dní NP aj z DNP? Ak túto podmienku nesplnaš, nárok na nemocenské z DNP ti nevznikne. Ku dnom trvajúceho DNP (1.12.07-1.1.08)sa prirátajú aj dni ukončených nemoc.poistení v období posledných dvoch rokov pred uplatnením nároku na nemocenské (teda od 2.1.06).
Uplatnit na SP by sa to podla mna malo dat (nemám však skúsenost), ak však nie je problém, či lekár može vypísat ešte jednu PN-ku až teraz. Takže snád na to ešte niekto odpovie.
katuskapd
08.03.08,16:28
Dakujem za odpoved. Vlastne som zamestnana, pracovala som 9 mesiacov v roku 2007 tak by som to vlastne splnala,ked sa to spocitava. Na nemocenskej som stale nakolko som na rizikovom. Tak to teda skusim, ved zato nic nedam. Vdaka.
brčko
08.03.08,18:04
Spočítava sa to však len v prípade "ukončeného nemocenského poistenia", to znamená, ak bol tento "PP ukončený". Ak je to stále ten istý PP, ktorý trval v r.2007 9mesiacov, trvá doteraz a z ktorého od 2.1.08 poberáš PN-ku, tak podla "výkladu SP", z neho sa dni NP ku dnom DNP nepripočítavajú. Nárok na nemocenské z DNP by v takomto prípade SP neuznala. Ale skúsiť to môžeš. Snád natrafíš na pracovníčku, čo sa neriadi "výkladom SP" ale zákonom.
matka2009
08.03.08,19:08
Dobry vecer,



Mam jednu otazocku, len na overenie, ci SP postupovala spravne pri vypocte PN a materskej. V juli 2007 som nastupila na matersku. RO pre vypocet materskej bol rok 2006. V tomto roku som mala prijem 314.938Sk. avsak SP to pocitala podla §11 zakona, vseobecny vymeriavaci zaklad za rok 2004 je 189.900Sk a za rok 2005 je 207.288Sk. Maximalny VZ pre platenie poistneho na NP 189.900/12 = 15.825 x 1,5 = 23.738Sk (1,5-nasobok VVZ za rok 2004 platny pre prvy polrok 2006) a 207.288/12 = 17.274 x 1,5 = 25.911Sk (1,5-nasobok VVZ za rok 2005 platny pre druhy polrok 2006).



Ak som mala v roku 2006 celkovy prijem 314.938Sk, co bol priemerny plat 26.245Sk, preco sa do uvahy nebral VZ platny v tom case, co bolo tych 25.911Sk? preco som nedosiahla maximalnu matersku? :cool::rolleyes:



Dakujem.
matka2009
08.03.08,19:30
prosim vas, kde sa dozviem info o skoleniach? dakujem ;)
brčko
08.03.08,19:44
matka2009 - aj ked tvoj hrubý príjem za rok 2006 bol 314938, tj. priem.hr.mzda 26245,-, tak maximálny mesačný vymeriavací základ na NP, z ktorého sa ti zo mzdy odvádzalo nemocenské poistenie bol v období 1-6/06 tých maximálne 23.738,-Sk mesačne a v období 7-12/06 maximálne 25.911,-Sk mesačne, takže súčet tvojich VZ na NP v r.2006 bol predpokladám 297.894,-Sk, denný VZ 816,15 a materská cca 449,- na den. SP postupovala správne.
Z dlhodobého nemocenského poistania sa bohužial maximum aktuálne v čase uplatnovania nároku nedá dosiahnuť, vzhladom na iné maximá v rozhodujúcom období.

školenia nájdeš bud na hornej modrej lište "školenia" alebo dole na stránke sú tiež Školenia, videoškolenia, Kalendár školení, bližšie info snád su tiež tam
matka2009
08.03.08,20:19
sucet VZ bol 287.778 Sk, DVZ 788Sk a materska 433Sk, nemala som vzdy v danom mesiaci dosiahnute maximum :cool:, ale to uz je jedno, ked SP postupovala spravne ;) dakujem za odpoved a aj za info ohladom skoleni - slepa som jak patron :o
brčko
09.03.08,07:53
ok :) a nič si s toho nerob, že si si školenia nevšimla. Sú dôležitejšie veci v živote! a stáva sa to myslím každému. Teda nech hovorím za seba, mne určite. :) :) :)
jankasm
09.03.08,18:56
dakujem za odpoved. chcem sa spytat. ked som zamestnana, splnam automaticky tu podmienku poistenia 270 dni? a ma to nieco s dobrovolnym platenim z vymeriavacieho zakladu alebo absolutne nic a je to len povinne poistenie? dakujem

Nerozumiem celkom tvojej otázke.
Ak si zamestnaná 270 dní v posledných dvoch rokoch, tak podmienku spĺňaš. Máš teda nárok na materské zo zamestnania.
S dobrovoľným platením to nemá nič spoločné. To ide mimo toho. Ak chceš poberať materskú aj z DNP, tak musíš mať aj z DNP splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch /a to alebo DNP alebo zamestnanca - ale v tom prípade to musí byť ukončené NP/. ;)
Alebo Ťa zaujíma niečo iné. :confused:
Marta V
10.03.08,11:06
Prosím Vás, dobre si vysvetľujem? Jedna moja známa bola zamestnaná do 31.12.2007 nepretržite 2 roky, čiže podmienku 270 dní splnenú má. Od 1.1.2008 je nezamestnaná a začiatkom júla 2008 ide na materskú dovolenku. Ak by sa nezamestnala, nárok na materskú dovolenku by nemala, pretože to bude viac ako 6 mesiacov od ukončenia nemocenského poistenia. Ak by sa zamestnala od 1.4. do 30. 4. 2008, materská by sa jej počítala z tohto príjmu? Dobrovoľné NP by jej tu však nepomohlo?
jankasm
10.03.08,11:18
Prosím Vás, dobre si vysvetľujem? Jedna moja známa bola zamestnaná do 31.12.2007 nepretržite 2 roky, čiže podmienku 270 dní splnenú má. Od 1.1.2008 je nezamestnaná a začiatkom júla 2008 ide na materskú dovolenku. Ak by sa nezamestnala, nárok na materskú dovolenku by nemala, pretože to bude viac ako 6 mesiacov od ukončenia nemocenského poistenia. Ak by sa zamestnala od 1.4. do 30. 4. 2008, materská by sa jej počítala z tohto príjmu? Dobrovoľné NP by jej tu však nepomohlo?

Keďže má podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch splnenú, tak jej stačí skutočne, tak ako píšeš, zamestnať sa. Vôbec to však nemusí byť už v 04/2008 a ani to nemusí byť celý mesiac. Ak by napr. na MD nastupovala 10.07.2008, stačí sa jej zamestnať napr. od 7.7.2008 a za tie 3 dni /7.7.-9.7.2008/ zarobiť 2933,- Sk. Rozhodujúcim obdobím bude v tomto prípade 7.7.-9.7.2008. Po prepočte denného VZ jej vyjde 2933/3=977,66 z čoho 55% bude denná výška jej materskej, cca. 538,-. ;)
Ak by chcela dosiahnuť o niečo viac, treba sa zamestnať už v 06/2008 /jún má menej kalendárnych dní/. Napr. od 30.06.2008 a za tento jeden deň stačí zarobiť 1010,- z čoho 55% bude potom denná výška jej materskej, cca. 556,-. Od 1.7.2008 už potom može do nástupu na MD zarobiť aj menej. Rozhodujúcim obdobím bude v tomto prípade jún 2008. :) Toto neplatí, v júni 2008 bude nižší VZ, takže by to nepomohlo, viď nasledujúce príspevky. Takže odporúčam zamestnania v júli 2008, ako som už písala vyššie. DNP by jej síce pomohlo, podmienku 270 dní z ukončených nemocenských poistení v posledných dvoch rokoch má splnenú, avšak po prihlásení sa na DNP bude prvých 26 týždňov dávka vyplácaná len z minima a až po 26 týždňoch by bola vyplácaná zo skutočného VZ, z akého by DNP platila. Ona už tých 26 týždňoch do začiatku MD určite nestihne, a myslím, že ich nestihne ani do dňa pôrodu /ktorý bude v auguste/.
Takže odporúčam možnosť zamestnania a získať tak maximálnu materskú.
Alebo DNP, stačí tesne pred nástupom na MD, ale materská bude len z minimálnej mzdy, čiže cca. 4500,-.

Ešte doplním, že vypísať ju lekár môže aj 8 týždňoch pred termínom, takže ak tých 6 týždňov, teda nástup na MD vychádza začiatkom júla, možno by bola možnosť dať sa vypísať o tie 2 týždne skôr a bolo by to ešte v júni, tým pádom by bol nárok na materské v ochrannej lehote.
brčko
10.03.08,11:20
Prosím Vás, dobre si vysvetľujem? Jedna moja známa bola zamestnaná do 31.12.2007 nepretržite 2 roky, čiže podmienku 270 dní splnenú má. Od 1.1.2008 je nezamestnaná a začiatkom júla 2008 ide na materskú dovolenku. áno, vzhladom na to, že v čase ukončenia PP bola tehotná a nemá iné nem.poistenie do 30.6.08 je v ochrannej dobe. Teda ak by nastúpila na materskú do konca júna, tak má nárok na materské z predchádzajúceho zamestnania a jej rozhodujúce obdobie na výpočet materského by bol rok 2006 (lebo by sa to bralo ku dnu 31.12.07) Ak by sa nezamestnala, nárok na materskú dovolenku by nemala, pretože to bude viac ako 6 mesiacov od ukončenia nemocenského poistenia. presne tak, ak nastúpi na MD až júli, nárok na materské z predch.PP už nebude Ak by sa zamestnala od 1.4. do 30. 4. 2008, materská by sa jej počítala z tohto príjmu? áno, nemusí to byť vôbec celý mesiac, stačí aj menej Dobrovoľné NP by jej tu však nepomohlo? ak by sa DNP, tak by síce mala nárok na materské, no len z minima t.j. 148,50Sk na den (nestihne jej uplynúť 26týždnov od prihlásenia do nástupu na MD)
..
Marta V
10.03.08,11:26
Obidvom Vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi ste mi pomohli.
brčko
10.03.08,11:45
Keďže má podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch splnenú, tak jej stačí skutočne, tak ako píšeš, zamestnať sa. Vôbec to však nemusí byť už v 04/2008 a ani to nemusí byť celý mesiac. Ak by napr. na MD nastupovala 10.07.2008, stačí sa jej zamestnať napr. od 7.7.2008 a za tie 3 dni /7.7.-9.7.2008/ zarobiť 2933,- Sk. Rozhodujúcim obdobím bude v tomto prípade 7.7.-9.7.2008. Po prepočte denného VZ jej vyjde 2933/3=977,66 z čoho 55% bude denná výška jej materskej, cca. 538,-. ;)
Ak by chcela dosiahnuť o niečo viac, treba sa zamestnať už v 06/2008 /jún má menej kalendárnych dní/. Napr. od 30.06.2008 a za tento jeden deň stačí zarobiť 1010,- z čoho 55% bude potom denná výška jej materskej, cca. 556,-. Od 1.7.2008 už potom može do nástupu na MD zarobiť aj menej. Rozhodujúcim obdobím bude v tomto prípade jún 2008. :)
DNP by jej síce pomohlo, podmienku 270 dní z ukončených nemocenských poistení v posledných dvoch rokoch má splnenú, avšak po prihlásení sa na DNP bude prvých 26 týždňov dávka vyplácaná len z minima a až po 26 týždňoch by bola vyplácaná zo skutočného VZ, z akého by DNP platila. Ona už tých 26 týždňoch do začiatku MD určite nestihne, a myslím, že ich nestihne ani do dňa pôrodu /ktorý bude v auguste/.
Takže odporúčam možnosť zamestnania a získať tak maximálnu materskú.
Alebo DNP, stačí tesne pred nástupom na MD, ale materská bude len z minimálnej mzdy, čiže cca. 4500,-.

Ešte doplním, že vypísať ju lekár môže aj 8 týždňoch pred termínom, takže ak tých 6 týždňov, teda nástup na MD vychádza začiatkom júla, možno by bola možnosť dať sa vypísať o tie 2 týždne skôr a bolo by to ešte v júni, tým pádom by bol nárok na materské v ochrannej lehote.

Janka súhlasím s tebou. Len najlepšie bude začať PP až v júli. Ten jún, vtedy bude maximálny mesačný VZ ešte stále 28142,-Sk, takže odvod za jeden júnový den by mal byť predpokladám maximálne z 938,07Sk (28142:30dní), takže denná materská by bola cca 515,94Sk.
jankasm
10.03.08,11:51
Janka súhlasím s tebou. Len najlepšie bude začať PP až v júli. Ten jún, vtedy bude maximálny mesačný VZ ešte stále 28142,-Sk, takže odvod za jeden júnový den by mal byť predpokladám maximálne z 938,07Sk (28142:30dní), takže denná materská by bola cca 515,94Sk.

Ďakujem za opravu. ;)
Akosi mi vypadlo to, že je to presne prelom zvýšenia maximálneho VZ. Idem to škrtnúť v tom svojom príspevku. :)
suroka
10.03.08,12:21
Prosím Vás o informáciu ohľadom DNP. Od 13.6.2007 som dobrovoľne nemocensky poistená zo základu 25.911,- SK čo bolo v tom čase maximum. V tomto období som mala u zamestnávateľa neplatené voľno, lebo ku koncu roka som chcela využiť rady porady a dosiahnuť 2x maximum materské, čo už v tomto období nie je možné. Na DNP som zaplatila iba obdobie neplateného voľna odvtedy neplatím, lebo maximálny vymeriavaci základ dosahujem už zo zamestnania cca 29.800,- SK. Chcem sa spýtať, keď nastupujem na MD 15.8.2008 mám toto DNP zrušiť, alebo si ho ponechať, nevidím v tom zmysel, keď maximálne materské mám zo zamestnania.
Ďakujem pekne.
lorelei
10.03.08,13:05
Chcem sa uistit, ci mi vznika narok na mx.matersku. Od 6.12.2007 si platim DNP z minima, pretoze som uz skoro dva roky stale zamestnana a tam mam plateny ostatok do max. VZ. Termin je na 8.-10.9.2008. Budem mat teda narok na maximalnu matersku? Alebo kolko mi to asi vyjde. Je to dolezita info pre nas, lebo sa rozhodujeme,kto pojde na MD, a kto na RD, aby sme aj prezili v klude .Dakujem za odpoved.
brčko
10.03.08,13:43
Prosím Vás o informáciu ohľadom DNP. Od 13.6.2007 som dobrovoľne nemocensky poistená zo základu 25.911,- SK čo bolo v tom čase maximum. V tomto období som mala u zamestnávateľa neplatené voľno, lebo ku koncu roka som chcela využiť rady porady a dosiahnuť 2x maximum materské, čo už v tomto období nie je možné. Na DNP som zaplatila iba obdobie neplateného voľna odvtedy neplatím, lebo maximálny vymeriavaci základ dosahujem už zo zamestnania cca 29.800,- SK. Chcem sa spýtať, keď nastupujem na MD 15.8.2008 mám toto DNP zrušiť, alebo si ho ponechať, nevidím v tom zmysel, keď maximálne materské mám zo zamestnania.
Ďakujem pekne.

Ak budeš nastupovať na MD až v auguste 2008, tak maximálny úhrn DVZ, z ktorého sa prizná v auguste materská bude cca 977,42Sk (predpokladané maximum platné od 1.7.08 bude cca30.300,-Sk deleno 31dní v aug.), t.j. denná materská cca 537,58Sk (55%z DVZ).
Predpokladám máš dlhodobejšie zamestnanie, t.j. trvalo už počas celého roku 2007 a mala si počas celého roku 2007 max. VZ pre NP (až na to neplatené volno, nepíšeš kolko dní). Tak ak to zjednoduším a nebudem rátať s tým neplateným volnom, príp. OčR, príp. PN-kou, ktorú si asi nemala (počas PN by si musela DNP platiť, lebo na nemocenské z DNP si asi nemala nárok a VZ zo zamestnania počas PN bol 0,-), tak maximálny DVZ z r.2007 zo zamestnania by si mala mať cca 888 až 889,-Sk ((6mes x max.VZ 25911 + 6mes. x max.VZ 28142):365dní), takže denná materská cca 489,-Sk.

Celkom nechápem ako si to spravila v r.2007. Priznávam, s takýmto prípadom (HM vyššia ako maximálny mesačný VZ) som sa ešte nestretla. Nepíšeš presne, v akom období si mala neplatené volno u zamestnávatela. Od 13.6. do 31.12.07? To asi nie. Ak napr. len od 13.6. do 30.6.07 (budem vo výpočtoch rátať s týmto dátumom), tak tvoj VZ z DNP v období 13.-.30.6.07, t.j. za 18dní by bol 15547,-(25.911: 30dníx 18) a od 1.7.07 do 31.12.07 t.j. 184dní by bol VZ = 0,-Sk a DVZ z DNP za r.2007 by v takom prípade bol 76,97Sk (15547Sk+0Sk) : (18dní+184dní).
Ak by ti teda trvalo DNP až do nástupu na MD a tvojím RO z oboch poistení by bol rok 2007 (z DNP od 13.6.07 do 31.12.07), tak v takom prípade by tvoj DVZ v úhrne z oboch poistení bol cca 889+77= 966Sk (strop je cca 977,-Sk) t.j. denná materská cca 531Sk.
Treba si výšku materskej z DNP prerátať podla skutočného priebehu VZ z DNP, resp. dní neplateného volna. Dúfam, že PN-ky si nemala, inak by si mala v SP nedoplatok.
Takže posúd sama, či si DNP necháš, podla rozdielu materskej len zo zamestnania (to si tiež prepočítaj podla skutočnosti) a materskej zo zam+DNP. Prerátaj si zvýšenie materskej za 196dní (28týždnov x7dní) materskej, či ti ten rozdiel stojí za to.
A ešte, ak by si si DNP do nástupu na MD nechala a tvoja HM by ostala tých cca 29.800,-, tak od 1.7.08 do nástupu na MD bude treba platiť DNP z rozdielu max.(asi tých 30.300,- na mesiac, presná suma zatial nie je známa) a tvojho skutočného VZ na NP zo zamestnania, v období júl a 1-14.8.08.

ESTE DOPLNAM, ak by si sa z DNP (napr. 31.6.08) odhlásila a napr. od 1.7.08 alebo aj 1.8.08 nanovo prihlásiela, vzhladom na tvoj PP, je jedno či z minima alebo maxima (bol by to rozdiel až ukončení MD), tak by si si zvýšila DVZ z DNP na 270Sk (materská by sa rátala nie zo skutočného ale z predpokladaného VZ, čo je pre DNP 8100:30). Takže by si mohla dosiahnuť augustové maximum. :)

Dúfam, že tomu porozumieš.
brčko
10.03.08,14:04
Chcem sa uistit, ci mi vznika narok na mx.matersku. Od 6.12.2007 si platim DNP z minima, pretoze som uz skoro dva roky stale zamestnana a tam mam plateny ostatok do max. VZ. Termin je na 8.-10.9.2008. Budem mat teda narok na maximalnu matersku? Alebo kolko mi to asi vyjde. Je to dolezita info pre nas, lebo sa rozhodujeme,kto pojde na MD, a kto na RD, aby sme aj prezili v klude .Dakujem za odpoved.

Ak nemáš iné ukončené NP a si DNP od 6.12.07 bez prerušenia, tak ti uplynie 270dní 31.8.08. Takže ak porodíš najskôr 1.9.08, tak ti vznikne nárok na materské aj z DNP a tvojím RO bude obdobie 6-31.12.07, t.j. DVZ z DNP 261,29 Sk (8100:31dní v decembri), t.j. denná materská z DNP cca 143,7Sk
Ak by si porodila skôr a ako som už uviedla, nemáš iné ukonč.NP, tak nárok na materské z DNP by nevznikol.
Zo zamestnania si vyrátaj materskú zo súčtu vymeriavacích základov za rok 2007 (je to vačšinou HM). Túto sumu vydel číslom 365 (ak si bola PN, na OčR alebo mala neplatené volno, tieto dni odrátaj od 365). Takto dostaneš denný vymeriavací základ na výpočet materskej zo zamestnania. Vyrátaj z toho 55%, čo je denná výška materskej.
Maximálny denný vymeriavací základ v úhrne z oboch poistení bude v júli 2008 cca 977,-Sk (vid môj predchádzajúci príspevok)t.j. denná materská cca 537Sk, to je strop. Ak bude súčet DVZ zo zam+z DNP vyšší, materskú priznajú z tohto maxima.

Ešte doplním, že platiť DNP musíš až do uplynutia 270dní, t.j. u teba do 31.8.08, aj ked už budeš na materskej dovolenke zo zamestnania. Takýto postup SP tu aspon opisovali maminy v r.2007. A od lekára si vypýtaj dvakrát "žiadosť o materské".
lorelei
10.03.08,14:31
Ak nemáš iné ukončené NP a si DNP od 6.12.07 bez prerušenia, tak ti uplynie 270dní 31.8.08. Takže ak porodíš najskôr 1.9.08, tak ti vznikne nárok na materské aj z DNP a tvojím RO bude obdobie 6-31.12.07, t.j. DVZ z DNP 261,29 Sk (8100:31dní v decembri), t.j. denná materská z DNP cca 143,7Sk
Ak by si porodila skôr a ako som už uviedla, nemáš iné ukonč.NP, tak nárok na materské z DNP by nevznikol.
Zo zamestnania si vyrátaj materskú zo súčtu vymeriavacích základov za rok 2007 (je to vačšinou HM). Túto sumu vydel číslom 365 (ak si bola PN, na OčR alebo mala neplatené volno, tieto dni odrátaj od 365). Takto dostaneš denný vymeriavací základ na výpočet materskej zo zamestnania. Vyrátaj z toho 55%, čo je denná výška materskej.
Maximálny denný vymeriavací základ v úhrne z oboch poistení bude v júli 2008 cca 977,-Sk (vid môj predchádzajúci príspevok)t.j. denná materská cca 537Sk, to je strop. Ak bude súčet DVZ zo zam+z DNP vyšší, materskú priznajú z tohto maxima.

Ešte doplním, že platiť DNP musíš až do uplynutia 270dní, t.j. u teba do 31.8.08, aj ked už budeš na materskej dovolenke zo zamestnania. Takýto postup SP tu aspon opisovali maminy v r.2007. A od lekára si vypýtaj dvakrát "žiadosť o materské".

V prvom rade dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Ale aj tak este jeda otazocka. Uz teraz platim vlastne navyse do DNP, pretoze moja HM je 22400,-, ale minimum do DNP je 8100,- a teda vyplatene budem mat aj tak len z maxima, ano? A ked sa bude zvysovat maximum, tak to musim nejak sama v DNP hlasit, alebo mi to spravia automaticky? A este jedna - uz tretia:) - ked nastupim na MD, zrejme v posledny tyzden julovy, tak si mam DNP platit z maxima? ALebo mi odvadza aj zamestnavatel? Tomu nerozumiem.Vdaka.
brčko
10.03.08,14:56
V prvom rade dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Ale aj tak este jeda otazocka. Uz teraz platim vlastne navyse do DNP, pretoze moja HM je 22400,-, ale minimum do DNP je 8100,- a teda vyplatene budem mat aj tak len z maxima, ano? áno, potom si môžeš písomne požiadať o vrátenie preplatku na DNP a SP ti vráti ten rozdiel nad maximum. A ked sa bude zvysovat maximum, tak to musim nejak sama v DNP hlasit, alebo mi to spravia automaticky? Nerozumiem, čo chceš hlásiť, predpokladám máš VZ z DNP 8100,- a platíš mesačne 357,-Sk, to ostane aj po 1.7.08, teda po zvýšení max.VZ. A este jedna - uz tretia:) - ked nastupim na MD, zrejme v posledny tyzden julovy, tak si mam DNP platit z maxima? nie, len z tvojho VZ z DNP, čo je predpokladám 8100,-. Ak by si bola poistená z VZ 28142 (príp.30.300,-), tak by si musela platiť z VZ 28142 (príp.30.300,-), to by však pre teba nemalo význam, lebo tvojím RO je rok 2007! ALebo mi odvadza aj zamestnavatel? zamestnávatel počas MD neodvádza poistné. Tomu nerozumiem.Vdaka.

Hlavne si treba dávať na seba pozor, aby bolo bábo septembrové :)
..
saskia26
10.03.08,16:14
Chcem sa uistiť, aby som neurobila zase nejakú blbosť. Termín nástupu na materskú je začiatok mája 2008. V zamestnaní mám splnených 270 dní, HM = 12000 Sk mesačne a taktiež som si platila DNP v roku 2007 - 270 dní splnených. V decembri som si zobrala NV a urobila si nové RO na DNP z maxima a následne som išla na PN, ktorá bude trvať až do nástupu na MD.
1. Môžem pre maximálnu materskú zrušiť pracovný pomer a uzatvoriť nový ?
2. Čo sa stane v tom prípade z DNP, z ktorého by som mala nárok z minima, lebo neuplynie 26 týždňov pred pôrodom? Budem mať potom nárok na prípadnú PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky, čo už bude z maxima ?
3. Alebo radšej to nechám celé tak a budem mať materskú vypočítanú z VZ z roku 2007 + z minima DNP ?
Ďakujem
brčko
10.03.08,16:35
Chcem sa uistiť, aby som neurobila zase nejakú blbosť. Termín nástupu na materskú je začiatok mája 2008. V zamestnaní mám splnených 270 dní, HM = 12000 Sk mesačne a taktiež som si platila DNP v roku 2007 - 270 dní splnených. V decembri som si zobrala NV a urobila si nové RO na DNP z maxima a následne som išla na PN, ktorá bude trvať až do nástupu na MD.
1. Môžem pre maximálnu materskú zrušiť pracovný pomer a uzatvoriť nový ? áno, nemusíš mať z neho maximum, tebe stačí rozdiel maxima a DNP. Ako sa ruší a zakladá nový PP počas PN ti však neporadím.
2. Čo sa stane v tom prípade z DNP, z ktorého by som mala nárok z minima, lebo neuplynie 26 týždňov pred pôrodom? vznikne ti z neho tiež nárok na materskú (z DVZ 270sk), ak nárok z oboch poistení bude vyšší ako maximum platné v máji (28142:31= 907,81Sk), tak ti priznajú materské len z tohto maxima 907,81. Dnp nemusíš ani počas materskej platiť Budem mať potom nárok na prípadnú PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky, čo už bude z maxima ?, predpokladám MD u teba 28týždnov (1dieta,nie si osamelá) teda ukončenie MD niekedy v oktobri?novembri Potom ak ti vznikne nárok na nem.dávku do 31.12.08, tak sa bude rátať z VZ z r.2007, t.j. decembrového maxima. Od 1.1.09 už bude RO rok 2008, takže záleží na tom, kolko budeš platiť od konca MD, lebo predpokladám od 1.1.2008 si neplatila nič, lebo si a budeš celý čas na PN a následne na MD. Preto odporúčam mesiac pred ukončením MD urobiť zmenu VZ z DNP na maximum a do 31.12.08 platiť z maxima, potom od 1.1.09 môžeš dať dalšiu zmenu VZ na minimum.
3. Alebo radšej to nechám celé tak a budem mať materskú vypočítanú z VZ z roku 2007 + z minima DNP ? záleží od teba, či chceš mať maximálnu materskú
Ďakujem
.
saskia26
10.03.08,17:19
brčko, ďakujem. Viem, že keď by som chcela uzatvoriť nanovo pracovný pomer, tak musím najskôr ukončiť PN, ukončiť pracovný pomer a potom uzatvoriť nový a následne nastúpiť na materskú. Len tu práve neviem, či keď uzatvorím nový pracovný pomer, či sa bude počítať stále RO z DNP z decembra O7 ?
2. Potom zmenu VZ mám urobiť ešte počas MD ?
3. Maximálna materská mi z týchto VZ nevyjde, zo zamestnania to bude (12000*12) / (365-5 dní NP) a z DNP len 270 Sk.
Takže asi by bolo najlepšie uzatvoriť nový pracovný pomer a nové RO z DNP si urobím v novembri 08 ?
brčko
10.03.08,18:02
brčko, ďakujem. Viem, že keď by som chcela uzatvoriť nanovo pracovný pomer, tak musím najskôr ukončiť PN, ukončiť pracovný pomer a potom uzatvoriť nový a následne nastúpiť na materskú. Len tu práve neviem, či keď uzatvorím nový pracovný pomer, či sa bude počítať stále RO z DNP z decembra O7 ? Rozhodujúce obdobie zo zamestnania a RO z DNP sú úplne "nezávislé"! Ak zmeníš RO v zamestnaní, RO z DNP sa nezmení. RO z DNP by sa zmenilo, keby si sa odhlásila a nanovo prihlásila z DNP. A pri nástupe na materskú sa ti bude rátať materská z DNP z predpokladaného VZ, nie zo skutočného VZ v RO.
2. Potom zmenu VZ mám urobiť ešte počas MD ? ak ti MD bude končiť napr. 20.11.08, tak od 21.11.08 musíš platiť DNP. Ak by si neodniesla zmenu (pozor nie zrušenie a nanovo prihlásenie) VZ na v tom čase aktuálne maximum predpokládám cca 30.300,-s platnostou od 1.11.08, tak v období od 21.-31.10.08 by bol platný ešte starý VZ (teda vlastne neviem aký VZ máš teraz???, ak máš VZ terajšie maximum 28142,- tak by to vlastne až tak nevadilo, ak však máš VZ 8100,- tak by to mohlo dosť ovplyvniť VZ v r.2008) Ale bude asi najlepšie, ked sa potom nanovo poradíš, podla toho ako vyriešiš teraz materskú.
3. Maximálna materská mi z týchto VZ nevyjde, zo zamestnania to bude (12000*12) / (365-5 dní NP) a z DNP len 270 Sk.
Takže asi by bolo najlepšie uzatvoriť nový pracovný pomer áno a nové RO (nie nové RO ale zmenu VZ) z DNP si urobím v novembri 08 ?
..
luciferova
10.03.08,19:28
Nerozumiem celkom tvojej otázke.
Ak si zamestnaná 270 dní v posledných dvoch rokoch, tak podmienku spĺňaš. Máš teda nárok na materské zo zamestnania.
S dobrovoľným platením to nemá nič spoločné. To ide mimo toho. Ak chceš poberať materskú aj z DNP, tak musíš mať aj z DNP splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch /a to alebo DNP alebo zamestnanca - ale v tom prípade to musí byť ukončené NP/. ;)
Alebo Ťa zaujíma niečo iné. :confused:
skusim blizsie vysvetlit, o co mi ide - som zamestnana od 9.1.2007 v kuse, nie stale na 100% uvazok, momentalne od 4.2. 08 do 31. 6 som na plny uvazok. mozno mi predlzia zmluvu, mozno pojdem na urad prace. uvidime. chcem dostavat maximalnu matersku. postupovat mam tak, ze vypisem Registracny list FO na minimalny alebo maximalny vymeriavaci zaklad? alebo ako postupovat? tehotna zatial nie som, podla najnovsich planov by pripadal do uvahy termin snazenia jun - september 2008(v zavislosti od toho, ci mi pradlzia zmluvu). prosim nerozumiem prilis vasim skratkam, mohli by ste mi napisat odpoved co najpolopatistickejsie? dakujem.
ajobs
10.03.08,21:06
Iba pre zaujímavosť - nové maximum na platenie nemocenského poistenia bude od 1.7.2008 vo výške 30.219 Sk.
lorelei
11.03.08,06:43
[quote=brčko;673417]Hlavne si treba dávať na seba pozor, aby bolo bábo septembrové :)


Este raz velmi pekne dakujem. Zatial mam jasno v tom uz.:D
jankasm
11.03.08,07:52
skusim blizsie vysvetlit, o co mi ide - som zamestnana od 9.1.2007 v kuse, nie stale na 100% uvazok, momentalne od 4.2. 08 do 31. 6 som na plny uvazok. mozno mi predlzia zmluvu, mozno pojdem na urad prace. uvidime. chcem dostavat maximalnu matersku. postupovat mam tak, ze vypisem Registracny list FO na minimalny alebo maximalny vymeriavaci zaklad? alebo ako postupovat? tehotna zatial nie som, podla najnovsich planov by pripadal do uvahy termin snazenia jun - september 2008(v zavislosti od toho, ci mi pradlzia zmluvu). prosim nerozumiem prilis vasim skratkam, mohli by ste mi napisat odpoved co najpolopatistickejsie? dakujem.

Pokúsim sa napísať to čo najjednoduchšie. ;)
Ale mám ešte jednu otázku. Čo si bola pred 9.1.2007?

Pokiaľ chceš poberať materskú aj zo zamestnania aj z dobrovoľného nemocenského poistenia /DNP/, tak musíš mať z každého z nich splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia /NP/ v posledných dvoch rokoch. Zo zamestnania ju máš splnenú, takže žiadny problém. Keď nastúpiš na materskú dovolenku /MD/ v roku 2009, tak výška materskej sa bude počítať z platu, presnejšie z vymeriavacich základov na NP v predchádzajúcom roku, čiže v roku 2008. Zatiaľ jasné? :cool:
Teraz k DNP. Treba sa prihlásiť hneď, aby si splnila tých 270 dní poistenia. Takže zatiaľ stačí prihláška - registračný list FO na DNP z minimálneho vymeriavacieho základu /VZ/. Keď zistíš, že si tehotná, najneskôr však v 8tt, sa treba z DNP odhlásiť a nanovo prihlásiť už s maximálnym VZ /vlastne z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania/. Do nástupu na MD treba z tohto VZ platiť aspoň 26 týždňov. Ak by si nastúpila na MD skôr, materská by sa počítala len z minimálneho VZ. Taký je zákon. ;)
VladoaKatka
11.03.08,08:42
Žena na rodičovskej dovolenke do polovice 9/2008 ale už v mesiaci august nastúpi na ďalšiu riadnú materské dovolenku. Nepracovala, nemala žiadny príjem.So zamestnávateľom nemá rozviazaný pracovný pomer, je v stave neaktívnych zamestnancov.
Aká bude výška materského? Bude sa vypočítavať z príjmu pred prvou materskou? Kedy je výhodnejšie v tomto prípade ísť na materskú - skôr alebo podľa možností čo najneskoršie pred termínom pôrodu?
jankasm
11.03.08,09:18
Žena na rodičovskej dovolenke do polovice 9/2008 ale už v mesiaci august nastúpi na ďalšiu riadnú materské dovolenku. Nepracovala, nemala žiadny príjem.So zamestnávateľom nemá rozviazaný pracovný pomer, je v stave neaktívnych zamestnancov.
Aká bude výška materského? Bude sa vypočítavať z príjmu pred prvou materskou? Kedy je výhodnejšie v tomto prípade ísť na materskú - skôr alebo podľa možností čo najneskoršie pred termínom pôrodu?

Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch má zo zamestnania splnenú.
Materská sa bude počítať z pravdepodobného príjmu, ktorý by zarobila v mesiaci, v ktorom nastúpi na MD. V tomto prípade je úplne jedno, či nastúpi na MD 8 týždňov pred pôrodom, alebo 6 týždňov, alebo neskôr. Výšku materskej to neovplyvní. ;)
Ak je zamestnávateľ ochotný, a nebude mu to robiť problém, tak stačí urobiť dodatok k pracovnej zmluve, zvýšiť v tom mesiaci mzdu na maximálny VZ /od 1.7.2008 to bude 30219,-/ a materská bude maximálna. :)
Livia2
11.03.08,09:19
Ahojte, ospravedlňujem sa dopredu,, ak je to tu už niekde rozoberané alebo som mimo témy, ale toto dnes bolo v správach, čo sa na nás možno chystá. Tak len pre zaujímavosť :

Rezort práce plánuje zmeny v podpore rodín. Od budúceho roka chce zvýhodniť tých rodičov, ktorí sa o svoje malé dieťa starajú sami doma. Tým by sa mal 4 a pol tisícový príspevok od štátu zrejme zdvojnásobiť, aby nahradil chýbajúci príjem v domácnosti.

Ministerstvo tvrdí, že to nepôjde na úkor pracujúcich rodičov. Tí už ale nemôžu rátať s paušálnym príspevkom - ministerstvo im bude preplácať časť skutočných výdavkov na jasle či škôlku. Akú, to zatiaľ presne nevie.

Hovorca rezortu Michal Stuška
jankasm
11.03.08,09:28
Ahojte, ospravedlňujem sa dopredu,, ak je to tu už niekde rozoberané alebo som mimo témy, ale toto dnes bolo v správach, čo sa na nás možno chystá. Tak len pre zaujímavosť :

Rezort práce plánuje zmeny v podpore rodín. Od budúceho roka chce zvýhodniť tých rodičov, ktorí sa o svoje malé dieťa starajú sami doma. Tým by sa mal 4 a pol tisícový príspevok od štátu zrejme zdvojnásobiť, aby nahradil chýbajúci príjem v domácnosti.

Ministerstvo tvrdí, že to nepôjde na úkor pracujúcich rodičov. Tí už ale nemôžu rátať s paušálnym príspevkom - ministerstvo im bude preplácať časť skutočných výdavkov na jasle či škôlku. Akú, to zatiaľ presne nevie.

Hovorca rezortu Michal Stuška

Tak toto ma teda vôbec nepotešilo. :(Postrehla som, že sa niečo chystá, ale nevedela som konkrétne čo.
To znamená, že keď dieťa nechám doma so starou mamou, nedostanem ani korunu? Je možné aby rodičovský príspevok poberala stará mama? :confused: Asi nie.
Tak to alebo zostanem doma pekne dlho, alebo si musím hľadať lepšie platenú robotu, Lebo do tej terajšej sa mi pri cca. 9000,- príspevku neoplatí ani vracať. :o
Livia2
11.03.08,09:51
Presne tak, ak by to bolo takto a budeme v práci a dieťa doma so starou mamou, nedostaneme ani korunu. Ale ako tvrdí ministerstvo, nepôjde to na úkor pracujúcich rodičov. :D
suroka
11.03.08,10:16
Ďakujem za rozsiahlu a vyčerpávajúcu odpoveď. Aby som objasnila situáciu v roku 2007 som to spravila nasledovne. Som nepretržite 9 rokov zamestnaná u jedného zamestnávateľa a moja skutočná hrubá mzda je už rok a pol 29 800,- Sk. V priebehu roka od 13.6.2007 do 25.6.2007 som sa so zamestnávateľom dohodla na čerpaní neplateného voľna. Toto obdobie voľna som využila na prihlásenie sa na DNP, nakoľko inak by ma neprihlásili vzhľadom na môj hrubý príjem, v tom období bol maximálny vymeriavaci základ na nemocenské poistenie 25 911 SK. Za toto obdobie som zaplatila DNP z maxima 25911 už neviem presne koľko to bolo, okolo pár stoviek. Týmto činom som chcela dosiahnuť stav, že by som sa v decembri 2007 napr. 20. odhlásila z DNP a o 2 dni opäť prihlásila z maxima napr. od 22.12.-31.12.2008 a za toto obdobie by som aj zaplatila poistné na DNP. Od nového roku 2008 by som nemusela platiť z DNP nič, lebo by som mala maximum opäť zo zamestnania. Od 1.1.2008 sa môj hrubý príjem zvýšil na 31.000,- SK. Takýmto spôsobom som chcela dosiahnuť v roku 2008 2x maximum materskej z DNP a zo zamestnania. Žiaľ po uvedených zmenách v zákone toto už nie je možné uskutočniť a materské sa môže vyplatiť iba 1x maximum. Preto som sa chcela teraz z DNP odhlásiť, lebo strop materského dosiahnem zo zamestnania a vlastne nepotrebujem DNP. PN - ku som počas môjho života ešte nikdy nemala. Chcela som si len pomôcť, keď budem mať dieťa a zabezpečiť si finančný prísun ako som opisovala vyššie, teda materskú okolo cca 32.000, tak ako som sa dočítala v minulosti na týchto stránkach . Teraz to už však nie je možné.
LubiBrtka
11.03.08,12:07
Dobry den, prosim Vas o radu ako si zvysit matersku. Na matersku by som pravdepodobne nastupila koncom septembra. Momentalne som zamestnana na 1/2 uvazok (nenastupila som na rodicovsku dovolenku, ale spat do prace). Moja terajsia hruba mzda je okolo 13.500 Sk. Neviem, kedy sa prihlasit na DNP a v akej vyske ho platit. Dakujem.
tarina
11.03.08,12:38
dobry,
ja sa chcem opytat taktiez na matersku. do februara 2007 som bola zamastnana, potom som od marca nastupila na matersku. ale uz ako nezamestnana. teraz si neplatim sama nemocenske a znova som otehotnela. termin mam v oktobri 2008. znamena to ze teraz uz nebudem mat narok na matersku? kedze nesplnam podmienku 270 dni pred porodom v poslednych 2 rokoch. vychadza mi, ze od zamestnavatela sa mi do tych 2 rokov vojdu nejake 4 mesiace zaplatene nemocenske. do porodu mam este 7 mesiacov. mozem si teda zacat platit sama nemocenske aby mi vznikol narok na materske a oplati sa mi to vobec? v akej vyske by som si to mala platit a kolko by mi vychadzala materska? viac nez rodicovsky prispevok 44xx sk??? vdaka
Jana Motyčková
11.03.08,14:14
Oplatí sa teraz sa dobrovoľne nemocensky poistiť, potom pred nástupom na materskú zrušiť DNP a zamestnanť sa na pátr dní s vyšším príjmom.
tarina
11.03.08,18:25
a ked nie je moznost zamestnat sa na tych par dni? tak sa mi neoplati platit si to nemocenske?
Jana Motyčková
11.03.08,19:15
Akékoľvek DNP by si si platila, dostala by si iba minimálnu materskú, lebo materská začne pred uplynutím 26 týždňov od vzniku poistenia. Nad vyšším DNP má význam uvažovať pre prípadnú OČR.
LubiBrtka
11.03.08,19:24
Mohli by ste prosim poradit aj mne, ci sa mi oplati platit DNP? Pisala som prispevok vyssie. Dakujem za rady.
tarina
12.03.08,07:15
a min.materska je prosim kolko ?
brčko
12.03.08,12:36
ak nestihne uplynúť 26 týždnov od prihlásenia sa na DNP do uplatnovania si nároku na materské, (príp. iné nemocenské dávky), ale samozrejme je splnená podmienka 270dní NP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, tak sa z DNP materská ráta z predpokladaného denného vymeriavacieho základu, čo je u DNP minimálna mzda :30. Takže toho času DVZ =8100:30 = 270,- Sk a 55% z toho je 148,50 Sk denná materská. Inak materská môže vyjsť aj nižšia, ale v tvojom prípade by bola takáto. T.j. cca 4455-4604Sk mesačne.
brčko
12.03.08,12:41
Mohli by ste prosim poradit aj mne, ci sa mi oplati platit DNP? Pisala som prispevok vyssie. Dakujem za rady.

Napíš termín pôrodu a tiež dátumy tvojich nem.poistení, teda prac.pomerov, príp. DNP, dva roky pred termínom pôrodu. Ak máš v tomto období iba terajší trvajúci PP a žiadne iné NP, tak nestihneš splniť podmienku 270dní NP z DNP.
Gabyi
12.03.08,12:43
Ahojte, chcela by som veľmi pekne poprosiť o odpoveď.
Som zamestnaná od roku 2001 nepretržite v jednej firme, hrubá mzda 12,000 SK. Mzda je príliš nízka, tak som sa od 1.12.2007 prihlásila ako DNP -VZ 16,000SK. Od 1.1.2008 som urobila zmenu a VZ som si znížila na 8,100Sk.
Momentálne som tehotná v 7tt a pôrod by mal byť koncom októbra 2008. Chcela by som sa spýtať, či mi vznikne nárok na materskú aj zo zamestnania aj z DNP.
Ďakujem vopred za odpoveď.

Gabyi
riskovci
12.03.08,13:50
Dobry den,
rada by som vas aj ja porosila o radu,resp. vysvetlenie.Precitala som si mnozstvo stranok,vela prispevkov suviselo aj s mojim problemom,ale stale neviem,ci som vsetko spravne pochopila.
Pracujem od r. 2002, som stale zamestnana na dobu neurcitu.V oktobri 2005 som nastupila na MD, syn sa narodil 12/2005.Stale dom doma na rodicovskej dovolenke,ktora by mi mala koncit 12/2008.Od septembra 2008 by som chcela opat nastupit do prace, avsak iba na niekolko mesiacov,pretoze uz teraz planujeme druhe dietatko, ktore by sa malo narodit koncom r.2008,resp. zac.2009.Ako mam postupovat v takomto pripade,aby som pri druhom dietati mala max. matersku?1. materska sa mi vyratavala z vymeriavacieho zakladu cca. 13 tis.
Mam si teraz zacat platit DNP z minima a ked otehotniem, zacat platit z maxima?Ak z maxima,mam si odratat moj hruby prijem?
Viem,ze musim byt poistena 270 dni.
Resp. stacilo by mi,keby som sa pred porodom zamestnala aj u ineho zamestnavatela na dobu urcitu(PP ktory mam teraz zatial nechcem rusit a neviem,ci by mi odsuhlasili iny plat,ako mam),ktory by mi dal maximalnu mzdu?
Som v tom laik,prosim poradte mi prosim!
LubiBrtka
12.03.08,14:18
Napíš termín pôrodu a tiež dátumy tvojich nem.poistení, teda prac.pomerov, príp. DNP, dva roky pred termínom pôrodu. Ak máš v tomto období iba terajší trvajúci PP a žiadne iné NP, tak nestihneš splniť podmienku 270dní NP z DNP.


Zamestnana som od 1.5.2002, stale u jedneho zamestnavatela. Od 28.9.2006 do 12.5.2007 som bola na materskej dovolenke. Potom som hned nastupila do prace na polovicny uvazok. Teraz som tehotna, predpokladany termin porodu je 7.11.2008. Doteraz som si neplatila ziadne DNP. Neviem, kedy sa vztahuje podmienka platenia 26 tyzdnov pred nastupom na matersku a vlastne co by bola pre mna najlepsie, aby som si zvysila matersku. Dakujem.
brčko
12.03.08,15:17
Ahojte, chcela by som veľmi pekne poprosiť o odpoveď.
Som zamestnaná od roku 2001 nepretržite v jednej firme, hrubá mzda 12,000 SK. Mzda je príliš nízka, tak som sa od 1.12.2007 prihlásila ako DNP -VZ 16,000SK. Od 1.1.2008 som urobila zmenu a VZ som si znížila na 8,100Sk.
Momentálne som tehotná v 7tt a pôrod by mal byť koncom októbra 2008. Chcela by som sa spýtať, či mi vznikne nárok na materskú aj zo zamestnania aj z DNP.
Ďakujem vopred za odpoveď.

Gabyi

Ak si nepretržite DNP od 1.12.07, tak 270-ty den je 26.8.08. Takže ak si uplatníš nárok na nemocenskú dávku (materskú) od 27.8.08, tak ti vznikne nárok aj z DNP. Neuviedla si presný termín pôrodu, no malo by ti to vychádzať, lebo na MD sa nastupuje obvykle 6týždnov pred termínom, najskôr však 8 týždnov pred termínom.
Treba si potom vyžiadať od lekára dve "žiadosti o materské"
brčko
12.03.08,15:37
Zamestnana som od 1.5.2002, stale u jedneho zamestnavatela. Od 28.9.2006 do 12.5.2007 som bola na materskej dovolenke. Potom som hned nastupila do prace na polovicny uvazok. Teraz som tehotna, predpokladany termin porodu je 7.11.2008. Doteraz som si neplatila ziadne DNP. Neviem, kedy sa vztahuje podmienka platenia 26 tyzdnov pred nastupom na matersku a vlastne co by bola pre mna najlepsie, aby som si zvysila matersku. Dakujem.

Bohužial, (vzhladom na výklad SP) ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu žiadne ukončené NP, tebe už DNP k vyššej materskej nepomôže. Nestihneš splniť 270 dní NP do pôrodu z DNP. Bolo treba sa prihlásiť ešte pred otehotnením.
Jediné, čo ti teraz môže zvýšiť materskú je ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou HM.
Gabyi
12.03.08,16:01
Ďakujem Brčko za odpoveď. Presný termín pôrodu mi lekár stanoví vraj pri ďalšej návšteve. Ale mal by byť pôrod okolo 28.10.2008. Podľa tohto by som mala ísť na materskú asi v polovici septembra.
brčko
12.03.08,16:12
Dobry den,
rada by som vas aj ja porosila o radu,resp. vysvetlenie.Precitala som si mnozstvo stranok,vela prispevkov suviselo aj s mojim problemom,ale stale neviem,ci som vsetko spravne pochopila.
Pracujem od r. 2002, som stale zamestnana na dobu neurcitu.V oktobri 2005 som nastupila na MD, syn sa narodil 12/2005.Stale dom doma na rodicovskej dovolenke,ktora by mi mala koncit 12/2008.Od septembra 2008 by som chcela opat nastupit do prace, avsak iba na niekolko mesiacov,pretoze uz teraz planujeme druhe dietatko, ktore by sa malo narodit koncom r.2008,resp. zac.2009.Ako mam postupovat v takomto pripade,aby som pri druhom dietati mala max. matersku?1. materska sa mi vyratavala z vymeriavacieho zakladu cca. 13 tis.
Mam si teraz zacat platit DNP z minima a ked otehotniem, zacat platit z maxima?Ak z maxima,mam si odratat moj hruby prijem?
Viem,ze musim byt poistena 270 dni.
Resp. stacilo by mi,keby som sa pred porodom zamestnala aj u ineho zamestnavatela na dobu urcitu(PP ktory mam teraz zatial nechcem rusit a neviem,ci by mi odsuhlasili iny plat,ako mam),ktory by mi dal maximalnu mzdu?
Som v tom laik,prosim poradte mi prosim!

Najprv na nárok na materskú zo zamestnania.
Ak od 9/08 nastúpiš do zamestnania a na materskú nastúpiš ešte v r.2008, tak zo zamestnania sa bude rátať materská z predpokladaného VZ, lebo v r.2007 nemáš vymeriavací základ. Ak nastúpiš na MD až v r.2009, tak sa materská bude rátať z VZ za obdobie 9-12/08.
Čo sa týka DNP, treba sa čo najskôr prihlásiť, aby si stíhla tých 270dní z DNP do dna pôrodu (ešte lepšie je to stihnúť do nástupu na MD, no nie je nevyhnutné). Potom, ked zistíš, že si tehotná, najneskôr do 8tt.sa treba odhlásiť a nanovoprihlásiť z rozdielu 30.219,- a tvojej HM zo zamestnania (aj keby si sa nanovo poistila pred 1.7.08). A na materskú nastúpiť až po uplynutí 26 týždnov od posled.prihlásenia na DNP. Potom ak splníš aj tých 270dní, či už nastúpiš na MD koncom roka 2008 alebo začiatkom roku 2009, mala by byť tvoja materská maximálna.
luciferova
12.03.08,16:48
ako sa vypocita vymeriavaci zaklad?
riskovci
12.03.08,18:11
Brcko,dakujem velmi pekne za odpoved.
Este by ma zaujimalo(ja viem,ze sa to tu uz diskutovalo,ale je to dost pracne hladat), co sa stane, ak teraz zacnem platit DNP, ked otehotniem, zvysim si min. na maximum-vymer.zaklad,toto budem platit tych 26t.
1. stihnem to zaplatit do zaciatku materskej, ale nebudem poistena este 270 dni
2. stihnem to zaplatit do porodu, ale nie do nastupu na MD
moc dakujem!
Katy a R
12.03.08,22:36
Brcko,dakujem velmi pekne za odpoved.
Este by ma zaujimalo(ja viem,ze sa to tu uz diskutovalo,ale je to dost pracne hladat), co sa stane, ak teraz zacnem platit DNP, ked otehotniem, zvysim si min. na maximum-vymer.zaklad,toto budem platit tych 26t.
1. stihnem to zaplatit do zaciatku materskej, ale nebudem poistena este 270 dni
2. stihnem to zaplatit do porodu, ale nie do nastupu na MD
moc dakujem!

Podmienka 270 dní ..... počíta sa do dňa pôrodu (za posledné 2 roky) a nemusí to byť súvislé poistenie ..napr. 2-3 mesiace z minima, potom odhlásiť, pauza (ak máš čas) a znovu prihlásiť z maxima, resp. rozdielu...
Podmienka 26 týžňov ... počíta sa do dňa nástupu na MD a tam už musí byť poistenie bez prerušenia ...
ak napr. splníš do dňa pôrodu podmienku 270 dní, ale ak si sa z max. VZ prihlásila 25 týždňov pred nástupom na MD - darmo platíš poistné z maxima. Máš nárok na materské, ale pre výpočet dávky sa použije pravdepodobný VZ (8100).
upresnenie: toto píšem o DNP
Katy a R
12.03.08,22:54
Najprv na nárok na materskú zo zamestnania.
Ak od 9/08 nastúpiš do zamestnania a na materskú nastúpiš ešte v r.2008, tak zo zamestnania sa bude rátať materská z predpokladaného VZ, lebo v r.2007 nemáš vymeriavací základ. Ak nastúpiš na MD až v r.2009, tak sa materská bude rátať z VZ za obdobie 9-12/08.

Ak nastúpi v 9/08 do zam .. a odpracuje nejaké dni (aj jeden stačí), tak bude mať VZ .. RO môže byť napr. september 08.
Pravdepodobný VZ sa použije, len ak neodpracuje ani jeden deň..;)
riskovci
13.03.08,08:02
Ak nastúpi v 9/08 do zam .. a odpracuje nejaké dni (aj jeden stačí), tak bude mať VZ .. RO môže byť napr. september 08.
Pravdepodobný VZ sa použije, len ak neodpracuje ani jeden deň..;)

dakujem!

ak to teda spravne chapem,tam vymeriavaci zaklad zo zamestnania, keby som na MD nastupila napr. v decembri sa mi bude pocitat z toho,co si odpracujem v tomto roku? a nie z predpokladaneho VZ?

Este poprosim,keby som teda pracovala u sucasneho zamestnavatela(ratam obdobie napr. od toho 09-12/08) a napr. 1 mesiac z toho by som bola zamestnana aj u ineho zamestnavatela s max. mzdou, ako by sa mi potom ratala materska?
Alebo by bolo treba,aby som u druheho zamestnavatela bola zamestnana tiez cele tieto 4 mesiace?
brčko
13.03.08,08:27
Ak nastúpi v 9/08 do zam .. a odpracuje nejaké dni (aj jeden stačí), tak bude mať VZ .. RO môže byť napr. september 08.
Pravdepodobný VZ sa použije, len ak neodpracuje ani jeden deň..;)

Katy, jej začal PP v r.2002, takže ak vznikne nárok na nem.dávku v r.2008, tak rozhodujúcim obdobím pre nu je r.2007 a v nom nemá VZ. Takže podla mna sa v tomto prípade bude zo zamestnania rátať nem.dávka z predpokl.VZ. To, čo píšeš ty platí pri novom PP.
modrým sú vyznačené časti pre riskovcov

ako sa vypocita vymeriavaci zaklad?

zeleným pre luciferovu (ako sa vyráta VZ)

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

(3) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

(4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.

(5) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 4 sa § 26 ods. 5 nepoužije.

(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.

§ 55
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky

Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

§ 57
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok

Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Katy a R
13.03.08,08:39
dakujem!

ak to teda spravne chapem,tam vymeriavaci zaklad zo zamestnania, keby som na MD nastupila napr. v decembri sa mi bude pocitat z toho,co si odpracujem v tomto roku? a nie z predpokladaneho VZ?

Este poprosim,keby som teda pracovala u sucasneho zamestnavatela(ratam obdobie napr. od toho 09-12/08) a napr. 1 mesiac z toho by som bola zamestnana aj u ineho zamestnavatela s max. mzdou, ako by sa mi potom ratala materska?
Alebo by bolo treba,aby som u druheho zamestnavatela bola zamestnana tiez cele tieto 4 mesiace?

Opravujem ...v nasl. príspevku to Brčko uviedla na správnu mieru..
v noci som si zle prečítala ... ten PP trvá dlhšiu dobu

Ak ešte nie si tehotná, stihneš poriešiť max materskú kombináciou DNP so zamestnaním.
brčko
13.03.08,08:53
Brcko,dakujem velmi pekne za odpoved.
Este by ma zaujimalo(ja viem,ze sa to tu uz diskutovalo,ale je to dost pracne hladat), co sa stane, ak teraz zacnem platit DNP, ked otehotniem, zvysim si min. na maximum-vymer.zaklad,toto budem platit tych 26t. V takomto prípade ak sa neodhlásiš a nanovo neprihlásiš, uplynie 26týždnov po posl.prihlásení (a samozrejme stihneš 270dní do dna pôrodu), tak tvoja materská sa bude rátať z VZ v rozhodujúcom období. RO bude:
- ak nastúpiš na MD ešte v tom istom roku, od začiatku posledného poistenia do konca mesiaca predchádzajúceho nástupu na MD (vid §54 ods.2 písm.b Zákona o soc.poistení, citovaný vyššie)
- ak nastúpiš na MD až v roku 2009, tak od začiatku posledného poistenia do 31.12.08 (vid § 54 ods.2 písm.b)
Takže ak sa neodhlásiš a nanovo neprihlásiš, tak výšku tvojej materskej ovplyní aj mimimálny VZ, pretože sa zarátava do RO.
1. stihnem to zaplatit do zaciatku materskej, ale nebudem poistena este 270 dni tomu celkom nerozumiem, čo stihneš zaplatiť?. Ak do dna násupu na MD neuplynie 270dní, tak treba platiť dalej DNP až do uplynutia 270dní. VZ bude záležať od doho, či do dna nástupu na MD uplynie 26týzdnov. či ti vôbec vznikne nárok na materské z DNP záleží, či stihneš tých 270dní do pôrodu.
2. stihnem to zaplatit do porodu, ale nie do nastupu na MD vid viššie
moc dakujem!
..
riskovci
13.03.08,09:17
este raz velka vdaka za vycerpavajuce odpovede...moc si to vazim!
Dufam,ze som vsetko pochopila, ako som uz spominala,je mi to vsetko...resp. bolo mi to vsetko cudzie.

Este ak mozem:
pojdem sa teraz prihlasit na socialku,nasla som si tlacivo Registracny list FO (snazila som sa ho vyplnit...hadam mi este pomozu v SP)...len este pre spravnost....do okienka vymeriavaci zaklad mam dat 8100sk a potom z toho odvadzat 4,4%?
Ked si to potom zvysim na maximum,tak budem odvadzat 4,4% zo sumy 30.219 minus moj vymeriavaci zaklad,ktory som mala pred nastupom na 1. matersku.
A ked zacnem pracovat v septembri,tak to bude tie ta ista suma,alebo uz 30.219 minus to,co konkretne zarobim v ten ktory mesiac?
ja viem,ze sa asi opakujem....ale majte so mnou strpenia
alexisa
13.03.08,09:20
Ahoj, rada by som sa opýtala na tzv. reťazový pôrod. Som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom, ktorá končí 18.8.2008 tretím rokom dieťaťa. Som opäť tehotná a termín pôrodu je predpokladaný na 10. október. Takže zrejme ešte budem musieť aj nastúpiť na čas do práce, ale to neviem isto, ako to dopadne. Mám teda nárok na materské (bola som zamestnaná pred nástupom na prú matrskú)? Ak áno môžete mi povedať v akej výške, zejme z minima? A má význam dať si DNP a poradiť v akej výške si ho dať? Tiež by som sa rada opýtala, ako dlho ho musím platiť. Veľmi pekne ďakujem za radu, moc by ste mi pomohli, lebo brať minimum je hrúza a o DNP som sa dozvedela až tu, naša účtovníčka mi neporadila nič. Ešte raz pekne prosím o radu a súčasne ďakujem.
AndreaTN
13.03.08,10:27
Ahojte,
potrebovala by som poradit. Niekedy v roku 2008 planujeme dalsie dieta, cize narodilo by sa niekedy v roku 2009. Nezijeme na Slovensku, máme tu vsak trvaly pobyt. Ja v zahranici nepracujem, som v domacnosti. Je mozne, aby som sa dobrovolne nemocensky poistila na Slovensku a potom po narodeni dietata dostavala co najvyssiu matersku? Ak ano, ako to prosim urobit? Ktore poistenia si musim platit, od kedy, ako dlho? Velmi pekne dakujem za radu.
LubiBrtka
13.03.08,11:04
Bohužial, (vzhladom na výklad SP) ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu žiadne ukončené NP, tebe už DNP k vyššej materskej nepomôže. Nestihneš splniť 270 dní NP do pôrodu z DNP. Bolo treba sa prihlásiť ešte pred otehotnením.
Jediné, čo ti teraz môže zvýšiť materskú je ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou HM.


Dakujem. A ten novy PP moze byt s tym istym zamestnavatelom? A kedy ho treba uzatvorit?
jankasm
13.03.08,11:08
Dakujem. A ten novy PP moze byt s tym istym zamestnavatelom? A kedy ho treba uzatvorit?

Môže byť s tým istým zamestnávateľom, alebo s novým, to je úplne jedno. A stačí ho uzatvoriť napr. aj 2 dni pred nástupom na MD, ale môže byť aj 1 mesiac. To je na Vás, ako sa dohodnete. Ale čím kratšie bude ten PP trvať, tým menšie budú odvody a daň. :o
LubiBrtka
13.03.08,11:12
Môže byť s tým istým zamestnávateľom, alebo s novým, to je úplne jedno. A stačí ho uzatvoriť napr. aj 2 dni pred nástupom na MD, ale môže byť aj 1 mesiac. To je na Vás, ako sa dohodnete. Ale čím kratšie bude ten PP trvať, tým menšie budú odvody a daň. :o


Janka, prosim Vas, toto, co je uvedene pri inom prispevku
....
ak nestihne uplynúť 26 týždnov od prihlásenia sa na DNP do uplatnovania si nároku na materské, (príp. iné nemocenské dávky), ale samozrejme je splnená podmienka 270dní NP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, tak sa z DNP materská ráta z predpokladaného denného vymeriavacieho základu, čo je u DNP minimálna mzda :30. Takže toho času DVZ =8100:30 = 270,- Sk a 55% z toho je 148,50 Sk denná materská.

...

pre koho to vlastne plati? Ak by som stihla platit DNP 26 tyzdnov pri sucasne trvajucom plateni NP z PP, dostala by som materske aj z DNP? Este tomu celkom nerozumiem. 270 dni NP v posl. 2 rokoch mam splnene. Dakujem za vysvetlenie.
jankasm
13.03.08,11:17
Ahojte,
potrebovala by som poradit. Niekedy v roku 2008 planujeme dalsie dieta, cize narodilo by sa niekedy v roku 2009. Nezijeme na Slovensku, máme tu vsak trvaly pobyt. Ja v zahranici nepracujem, som v domacnosti. Je mozne, aby som sa dobrovolne nemocensky poistila na Slovensku a potom po narodeni dietata dostavala co najvyssiu matersku? Ak ano, ako to prosim urobit? Ktore poistenia si musim platit, od kedy, ako dlho? Velmi pekne dakujem za radu.

Keby si si túto tému prečítala, odpovedí na svoju otázku by si našla more. :D Ale skúsim v skratke odpovedať.
Treba sa prihlásiť na DNP /dobrovoľné nemocenské poistenie/ na sociálnu poisťovňu. To jediné treba platiť aby Ti na Slovensku vznikol nárok na materské. Treba to však urobiť osobne. Zvyknú pri tom kontrolovať aj občiansky preukaz. Aspoň niektoré pobočky. :cool:
Pre získanie materskej treba splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Treba sa preto prihlásiť na DNP z minimálneho VZ, momentálne 8100,- /od 1.10.2008 to bude o niečo viac/. Mesačne sa bude platiť 4,4% = 357,-. Treba byť DNP aspoń 270 dní do nástupu na MD. Keď zistíš, že si tehotná, najneskôr to musí byť do 8tt, treba sa z DNP z minimálneho VZ odhlásiť /zase osobne/ a nanovo sa prihlásiť s maximálnym VZ /momentálne 28142,- od 1.7.2008 to bude 30219,-/ a platiť z neho až do nástupu na MD, minimálne 26 týždňov. Ak nastúpiš na MD po týchto 26 týždňoch platenia z maxima, tak tvoja materská bude maximálna, cca. 16000,-. :)

Keďže si v zahraničí, a asi Ti bude robiť problém všetko to osobne vybavovať, tak by som zvolila jednoduchší spôsob. Prihlásiť sa hneď z maximálneho VZ 28142,- /4,4% = 1239,- mesačne/, od 1.10.2008 by som dala zmenu VZ na nový maximum /30219,-/. Túto je myslím možné poslať aj poštou. Po splnení podmienky 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia budeš mať nárok na maximálnu materskú. :o
jankasm
13.03.08,11:21
Janka, prosim Vas, toto, co je uvedene pri inom prispevku
....
ak nestihne uplynúť 26 týždnov od prihlásenia sa na DNP do uplatnovania si nároku na materské, (príp. iné nemocenské dávky), ale samozrejme je splnená podmienka 270dní NP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, tak sa z DNP materská ráta z predpokladaného denného vymeriavacieho základu, čo je u DNP minimálna mzda :30. Takže toho času DVZ =8100:30 = 270,- Sk a 55% z toho je 148,50 Sk denná materská.

...

pre koho to vlastne plati? Ak by som stihla platit DNP 26 tyzdnov pri sucasne trvajucom plateni NP z PP, dostala by som materske aj z DNP? Este tomu celkom nerozumiem. 270 dni NP v posl. 2 rokoch mam splnene. Dakujem za vysvetlenie.

Platí to pre každého, kto je DNP a chce z DNP poberať dávky.
Ak si však DNP v posledných dvoch rokoch nebola a nemáš ani ukončené žiadne nemocenské poistenie /čiže napr. zamestnanie/ v posledných dvoch rokoch, tak bohužiaľ nesplníš podmienku 270 dní DNP. Tých 26 týždňov, to je zase druhá podmienka, od ktorej sa odvíja výška vymeriavacieho základu, teda aj materskej.
Ešte nie si tehotná? Ak nie, tak môžeš dosiahnuť maximálnu materskú aj s pomocou DNP, nemusela by si ukončovať zamestnania a uzatvárať nové. ;)
jankasm
13.03.08,11:26
Bohužial, (vzhladom na výklad SP) ak nemáš v posledných dvoch rokoch pred termínom pôrodu žiadne ukončené NP, tebe už DNP k vyššej materskej nepomôže. Nestihneš splniť 270 dní NP do pôrodu z DNP. Bolo treba sa prihlásiť ešte pred otehotnením.
Jediné, čo ti teraz môže zvýšiť materskú je ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou HM.


Pre LubiBrtka
Odpoveď na možnosť DNP si už dostala aj tu. Takže v tvojom prípade DNP už nepomôže. ;)
brčko
13.03.08,11:32
este raz velka vdaka za vycerpavajuce odpovede...moc si to vazim!
Dufam,ze som vsetko pochopila, ako som uz spominala,je mi to vsetko...resp. bolo mi to vsetko cudzie.

Este ak mozem:
pojdem sa teraz prihlasit na socialku,nasla som si tlacivo Registracny list FO (snazila som sa ho vyplnit...hadam mi este pomozu v SP)...len este pre spravnost....do okienka vymeriavaci zaklad mam dat 8100sk a potom z toho odvadzat 4,4%? áno, ak sa poistíš napr. od 14.3., tak za obdobie 14-31.3.08 (18dní) pri VZ 8100 zaplatíš (8100:31dní v marci x18dní =4703,23 = 4704,- x 4,4% )= 207,-Sk
Ked si to potom zvysim na maximum,tak budem odvadzat 4,4% zo sumy 30.219 minus moj vymeriavaci zaklad,ktory som mala pred nastupom na 1. matersku. 30.219 - tvoj VZ z ktorého sa ti bude rátať materská (z čoho sa bude rátať, máš v predchádzajúcom príspevku)t.j. aby si potom v súčte dosiahla maximum a neplatila vela. To vsak platí len v prípade odhlásenia a nového prihlásenia.
Môžeš sa však hned od prvého prihlásenia platiť z toho rozdielu, prípadne kombináciou najprv VZ 8100 a neskôr dať zmenu na VZ maximum a od doby ked začneš pracovať dáš dalšiu zmenu na rozdiel max. a VZ zo zamestnania. To záleží od teba.
A ked zacnem pracovat v septembri,tak to bude tie ta ista suma,alebo uz 30.219 minus to,co konkretne zarobim v ten ktory mesiac? najlepšie si upraviť VZ na rodiel, tak ako píšeš. Ak by si mala súčet VZ zo zamestnania+DNP vyšší ako mesačné maximum t.j. tých 30.219,-, tak ti vznikne v SP preplatok a môžeš si ho neskôr písomne vyžiadať vrátiť. A materská z DNP sa bude rátať nie z toho, čo si platila, ale z rozdielu maximum - VZ zo zamestnania.
ja viem,ze sa asi opakujem....ale majte so mnou strpenia

.
riskovci
13.03.08,11:42
.

Velka vdaka za trpezlivost! Idem do toho ;)
LubiBrtka
13.03.08,12:33
Môže byť s tým istým zamestnávateľom, alebo s novým, to je úplne jedno. A stačí ho uzatvoriť napr. aj 2 dni pred nástupom na MD, ale môže byť aj 1 mesiac. To je na Vás, ako sa dohodnete. Ale čím kratšie bude ten PP trvať, tým menšie budú odvody a daň. :o


Prosim este odpoved na jednu otazku: Moze mat z toho noveho PP, kde HM bude viac ako 2,5 nasobok terajsej, zamestnavatel nejake problemy zo strany statnych institucii? Dakujem za vsetky rady, ktore ste mi tu dali.
brčko
13.03.08,13:26
Ahoj, rada by som sa opýtala na tzv. reťazový pôrod. Som na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom, ktorá končí 18.8.2008 tretím rokom dieťaťa. Som opäť tehotná a termín pôrodu je predpokladaný na 10. október. Takže zrejme ešte budem musieť aj nastúpiť na čas do práce, ale to neviem isto, ako to dopadne.čo tým myslíš, firma zanikne? že pôjdeš na PN?Mám teda nárok na materské (bola som zamestnaná pred nástupom na prú matrskú)? Ak áno môžete mi povedať v akej výške, zejme z minima? A má význam dať si DNP a poradiť v akej výške si ho dať? u teba by z DNP vznikol nárok len ak by ti skončil terajší PP a nárok by bol len z minima, takže nemá to významTiež by som sa rada opýtala, ako dlho ho musím platiť. Veľmi pekne ďakujem za radu, moc by ste mi pomohli, lebo brať minimum je hrúza a o DNP som sa dozvedela až tu, naša účtovníčka mi neporadila nič. Ešte raz pekne prosím o radu a súčasne ďakujem.

Ak máš termín 10.10.08, tak na MD by si mala nastúpiť obvykle 29.8.08 (6týžd.pred) ale najskôr, 15.8.08 (8týžd.pred, ak uzná lekár). Ak ti ku dnu nástupu na MD bude trvať PP (to by sa bez tvojho súhlasu predpokladám mohlo stať len ak by firma zanikla, príp. ak by si mala PP na dobu určitú), tak máš nárok na materské zo zamestnania. Podmienku 270dní máš splnenú, lebo pri nároku na materskú sa do tohto obdobia zarátavajú aj dni RD.
Kedže ide u teba o dlhodobý PP, tak tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského je rok 2007 a vzhladom na to, že v roku 2007 nemáš VZ, tak sa ti bude rátať z predpokladaného VZ zamestnanca v mesiaci nástupu na MD t.j. 8/08 (pozri môj príspevok č.1091 text písaný modrým § 54 ods.1 + 57 ods.1 písm. a + hlavne §57 ods.2, tu je: (2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.)

Ak by si nastupovala na MD 15.8.08 (18.8.08 má tvoje prvé dieťa 3roky a mala by ti vtedy končiť RD), tak predpokladám, že materská by sa ti rátala z predpokladanej mzdy, ktorú by si dosiahla v 8/08 (mesačnej hrubej mzdy z prac.zmluvy + príp.prémie za 8/08) deleno 30, z toho 55% je denná materská.
Ak by si na MD nastúpila 29.8.08 a od 19.8. do 28.8.08 by si pracovala, prípadne čerpala dovolenku, neviem ti povedať ktorá suma by sa delila číslom 30. Či by to bola mzda od 19.8. do 31.8.08?, čo by nebolo pre teba výhodne. V tom prípade by možno bolo dobré začať pracovať od 1.8.08 a nie až 19.8.08. Ak by si išla na PN, myslím, že by výška VZ bola ešte nižšia (zdá sa mi totiž, že tu mal niekto takýto prípad, ale už dávno), lebo VZ, z ktorého by sa malo platiť za august by bol o mzdu za dni PN nižší.
Nechcem však zavádzať.
Snád poradia skúsenejší - mzdári, napr. niektorá z Janiek?
alexisa
13.03.08,13:44
Ak máš termín 10.10.08, tak na MD by si mala nastúpiť obvykle 29.8.08 (6týžd.pred) ale najskôr, 15.8.08 (8týžd.pred, ak uzná lekár). Ak ti ku dnu nástupu na MD bude trvať PP (to by sa bez tvojho súhlasu predpokladám mohlo stať len ak by firma zanikla, príp. ak by si mala PP na dobu určitú), tak máš nárok na materské zo zamestnania. Podmienku 270dní máš splnenú, lebo pri nároku na materskú sa do tohto obdobia zarátavajú aj dni RD.
Kedže ide u teba o dlhodobý PP, tak tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského je rok 2007 a vzhladom na to, že v roku 2007 nemáš VZ, tak sa ti bude rátať z predpokladaného VZ zamestnanca v mesiaci nástupu na MD t.j. 8/08 (pozri môj príspevok č.1091 text písaný modrým § 54 ods.1 + 57 ods.1 písm. a + hlavne §57 ods.2, tu je: (2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.)

Ak by si nastupovala na MD 15.8.08 (18.8.08 má tvoje prvé dieťa 3roky a mala by ti vtedy končiť RD), tak predpokladám, že materská by sa ti rátala z predpokladanej mzdy, ktorú by si dosiahla v 8/08 (mesačnej hrubej mzdy z prac.zmluvy + príp.prémie za 8/08) deleno 30, z toho 55% je denná materská.
Ak by si na MD nastúpila 29.8.08 a od 19.8. do 28.8.08 by si pracovala, prípadne čerpala dovolenku, neviem ti povedať ktorá suma by sa delila číslom 30. Či by to bola mzda od 19.8. do 31.8.08?, čo by nebolo pre teba výhodne. V tom prípade by možno bolo dobré začať pracovať od 1.8.08 a nie až 19.8.08. Ak by si išla na PN, myslím, že by výška VZ bola ešte nižšia (zdá sa mi totiž, že tu mal niekto takýto prípad, ale už dávno), lebo VZ, z ktorého by sa malo platiť za august by bol ešte nižší.
Nechcem však zavádzať.
Snád poradia skúsenejší - mzdári, napr. niektorá z Janiek?
Ďakujem za odpoveď. Snažím sa prelúskať všetkými článkami tu, ale trošku sa mi to pletie ;O) A s tým zamestnaním, no neviem ako sa zamestnávateľ zachová, snáď mi víde v ústrety podľa dákej dobrej rady od Vás. Niekde som tú čítala, myslím, že to bolo aj od vás...rešiením by možno bolo zvýšenie platu na maximum, lebo predpokladaná mzda v 8/08 ako píšete je minimum (tak sa to u nás robí :-( ) alebo uzavretie nového prac. pomeru hoci aj s týmto zamestnávateľom? Bola by potom materská vyššie ako minimum? A ešte zamestnávateľ platí odvody iba do dňa nástupu na materskú však? Potom už za mňa odvody neplatí, je to tak? Aby som si pomohla so zvýšením materskej, musím mu povedať všetko a polopate, preto sa aj pýtam. Ak môžte ešte mi poraďte s týmto. Moooc skutočne moc ďakujem, lebo mi svitla nádej po 3 rokoch minima ;O)
brčko
13.03.08,14:49
ahoj brcko,

dnes som sa bola prihlasit na DNP z minimalneho VZ. platit budem od 8. aprila celkom by ma zaujímalo, prečo od 8.4. a nie skôr, ked už tak od 1.4.04 :)(nepovedali mi kolko :) 8100:30x23 x4,4% zaokrúhli nahor na celé koruny to bude platba za apríl splatná do 8.5.08, potom suma za celý mesiac je 357,-Sk).
OPRAVUJEM: Som prehliadla, že od 8.4. budeš platiť! a nie, že od 8.4.08 budeš prihlásená. Takže ak si na prihlášku uviedla ako dátum vzniku nemocenského poistenia 12.3.08, tak do 8.4.08 (vždy do 8-eho nasledujúceho mesiaca je poistné za predchádzajúci mesiac splatné) musíš zaplatiť poistné vo výške 8100:31x20= 5225,81 = zaokrúhlene z VZ 5226,- x 4,4% = 229,94 = zaokrúhlene 230,-sk (takto to rátajú u nás a pozerala som aj do zákona o soc.poist)

chcem sa spytat: musim byt poistena minimalne 270 dni bez prerusenia? 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemusí byť bez prerušenia. ak nahodou ochoriem, co sa stane? Záleží kedy. Ak ti v tom čase bude trvať terajší PP a z DNP nesplňaš 270dní, tak budeš DNP platiť aj počas PN. PN budeš poberať len zo zamestnania. kedy sa mozeme zacat snazit o babatko? a posledna vec - ked som sa prihlasila z minima, nebudem mat nizsiu matersku? mimimum máš zatial. Teraz ide iba o to, aby ti bežali dni DNP, nejde o jeho výšku

dakujem vopred velmi pekne.

u teba je vela neznámych:
1. bude ti ku dnu uplatnovania nároku na materskú trvať terajší PP -to je zásadná otázka
2. ak ti tento PP skončí 30.6.08, máš možnosť sa zamestnať inde napr. len na pár dní s maximálnym VZ? (ak áno, je to jednoduchšia možnosť ako získať max. materskú. V tom prípade by ste sa snažiť o bábo mohli hned)
3. ...

Záleží aké nemocenské poistenia ti budú trvať ku dnu nástupu na MD, čo je 6 (najskôr však 8)týždnov pred termínom pôrodu. Z nich sa bude rátať materská.
U teba, ked nevieš aký PP, príp. či nejaký bude trvať ku dnu nástupu a s akým VZ, je ťažké radiť s DNP.
AndreaTN
13.03.08,14:50
Janka, velmi pekne dakujem za odpoved. Viem, ze by som ju tu nasla, aj som sa o to pokusila, ale po precitani asi 15 stran som zvolila radsej tuto moznost.
Na Slovensku som priblizne kazdych 6-8 tyzdnov, takze by som to mohla zvladnut aj osobne.
Este raz velmi pekne dakujem.
katuskapd
13.03.08,16:29
Dobry vecer.
Chcem sa spytat ci mam narok na matersku z DNP to si platim od 1.12.07. Zamestana som bola od 1.10.06 do 31.3.07 a od 1.7.07 doteraz ten pracovny pomer este trva. Dakujem za odpoved.
jankasm
14.03.08,08:34
Prosim este odpoved na jednu otazku: Moze mat z toho noveho PP, kde HM bude viac ako 2,5 nasobok terajsej, zamestnavatel nejake problemy zo strany statnych institucii? Dakujem za vsetky rady, ktore ste mi tu dali.

Neviem aké problémy máš na mysli. :confused:
On Ťa predsa normálne zamestná, dá Ti mzdu akú chce, mzdu Ti vyplatí, odvedie odvody .... Všetko vrámci zákona.
Môj prípad: zamestnala som sa 1.7.2007, 4.7.2007 som nastúpila na MD. Materskú mi rátala z príjmu za tie 3 dni, z maxima, ktoré mi zamestnávateľ dal. Tetuška na SP na mňa síce zazrela, určite jej bolo jasné, prečo ten PP vznikol, ale nemohla na to povedať ani slovo. ;)
Takže vôbec žiadne problémy.
jankasm
14.03.08,08:41
Dobry vecer.
Chcem sa spytat ci mam narok na matersku z DNP to si platim od 1.12.07. Zamestana som bola od 1.10.06 do 31.3.07 a od 1.7.07 doteraz ten pracovny pomer este trva. Dakujem za odpoved.

A kedy nastupuješ na MD?
Podľa tvojich údajov si platíš DNP už nejaké 3 mesiace, plus sa Ti k nemu pripočítajú dni z ukončeného zamestnania, ktoré trvalo 6 mesiacov. To je spolu 9 mesiacov, takže tých 270 dní by malo byť splnených. Môžeš si to presne prepočítať na dni.
Nárok na materské budeš mať aj zo zamestnania. ;)
dorotka77
14.03.08,09:29
Dobrý deň,
som SZČO, od 6.2.2008 na materskej.
Platila som si povinné odvody z minimálneho VZ a dobrovoľné nemocenské poistenie tiež z minimálneho VZ. Na Vašu radu (jankasm, za ktorú veľmi pekne ďakujem:) ), ako si vylepšiť výšku materskej, som sa zamestnala u známej 5 dní pred nástupom na materskú s platom vo výške maximum, mínus VZ ako SZČO a mínus VZ z DNP. Materskú som žiadala zo všetkých poistení.
A tu sa stala chyba - pri zmene miesta podnikania zo Žiliny do Bratislavy (v r. 2005) bol poslaný neúplný spis, na základe ktorého mi bola povedaná nesprávna informácia o výške nedoplatku ku dňu nástupu na materskú - nedoplatok som uhradila vo výške, ktorú mi opakovane potvrdili v SP. Na chybu sa prišlo pred týždňom, kompletný spis v BA stále nemám, nedoplatok ostal neuhradený ku koncu februára, kvôli čomu mi nevzniká nárok na materské z povinného poistenia. :mad:
SP mi neuznala ani materské z TPP s odôvodnením, že TP trval kratšie ako 270 dní??? :mee: Oficiálne rozhodnutie mi ešte neprišlo, toto je len sprostredkovaná správa.
Prosím vás, je ešte nejaká šanca, môžem sa nejako brániť???
Pani v SP, ktorá ma má na starosti, mi potvrdila, že je to bohužiaľ ich chyba, avšak zákon je na ich strane, keďže som nevyrovnala nedoplatky ku 29.02.
Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to nenapísala veľmi zmätene, ale naozaj som vytočená. Materská cca 140,- SKK na deň nie je ktoviečo.
dorotka
Anka z KE
14.03.08,09:35
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu:

Som 6 rokov nepretržite zamestnaná, na materskú nastupujem koncom júna 08, uvažujem nad DNP ( kvôli neskoršej OČR alebo PN-ke) . Mám sa dať teraz poistiť z VZ 8100? Keď nastúpim na rodičovskú dovolenku a zároveň sa vrátim do pôvodného zamestnania na 25% úväzok, mám si VZ zvýšiť? Na akú sumu? Keď budem mať skrátený úväzok počas RD, bude za mňa zamestnávateľ platiť nejaké odvody, napr. nemocenské poistenie a pod?
Vopred ďakujem za radu.
jankasm
14.03.08,09:49
Dobrý deň,
som SZČO, od 6.2.2008 na materskej.
Platila som si povinné odvody z minimálneho VZ a dobrovoľné nemocenské poistenie tiež z minimálneho VZ. Na Vašu radu (jankasm, za ktorú veľmi pekne ďakujem:) ), ako si vylepšiť výšku materskej, som sa zamestnala u známej 5 dní pred nástupom na materskú s platom vo výške maximum, mínus VZ ako SZČO a mínus VZ z DNP. Materskú som žiadala zo všetkých poistení.
A tu sa stala chyba - pri zmene miesta podnikania zo Žiliny do Bratislavy (v r. 2005) bol poslaný neúplný spis, na základe ktorého mi bola povedaná nesprávna informácia o výške nedoplatku ku dňu nástupu na materskú - nedoplatok som uhradila vo výške, ktorú mi opakovane potvrdili v SP. Na chybu sa prišlo pred týždňom, kompletný spis v BA stále nemám, nedoplatok ostal neuhradený ku koncu februára, kvôli čomu mi nevzniká nárok na materské z povinného poistenia. :mad:
SP mi neuznala ani materské z TPP s odôvodnením, že TP trval kratšie ako 270 dní??? :mee: Oficiálne rozhodnutie mi ešte neprišlo, toto je len sprostredkovaná správa.
Prosím vás, je ešte nejaká šanca, môžem sa nejako brániť???
Pani v SP, ktorá ma má na starosti, mi potvrdila, že je to bohužiaľ ich chyba, avšak zákon je na ich strane, keďže som nevyrovnala nedoplatky ku 29.02.
Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to nenapísala veľmi zmätene, ale naozaj som vytočená. Materská cca 140,- SKK na deň nie je ktoviečo.
dorotka

Čo sa týka pracovného pomeru, tú radu som Ti asi dávala už dosť dávno, však? Podľa nového zákona o SP, by si mala mať nárok na materskú aj z PP, ale po zverejnení výkladu zákona SP, je to tak, že ak nemáš z každého poistenia /to znamená zvlášť zo zamestnania, zvlášť z DNP a zvlášť ako SZČO/ splnených 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch /prípadne v posledných dvoch rokoch mať nejaké ukončené nemocenské poistenie, ktorého dni by sa pripočítali k trvajúcemu poisteniu/ tak nárok na materské bohužiaľ skutočne nie je. :(
V obdobi niekedy na prelome roka a začiatkom januára, kým sa zverejnil ten výklad SP, sme takto radili, bohužiaľ sme si vyložili zákon tak, ako bol napísaný. Po zverejnení toho výkladu sme toto tvrdenie odvolali, a je veľká škoda, že si asi túto tému na porade priebežne nesledovala.
Neviem či je ešte nejaká šanca túto tvoju situáciu zmeniť. :mee:
smatralaka
14.03.08,09:53
dobry den, davnejsie som tuto temu nenavstivila a preto som sa doteraz riadila touto radou:
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007 Správne
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100, robim dobre? Alebo sa mám prihlásiť už od 1.12.2007? Alebo staci teda niekolko dni pred nastupom na MD? Nerozumiem trochu tym RO, preto sa pytam, co by bolo najlepsie. Prihlásiť sa na DNP stačí pár dní pred nástupom na MD, stačí z minimálneho VZ 8100,-. V súčte DNP + zamestnanie dosiahneš maximálny VZ, materská bude teda maximálna.
co je v podstate moj pripad, co sa tyka vymeriavacieho zakladu
ked teraz dobre citam, nastala zmena a je treba popri zamestnani mat DNP tiez 270dni, co vsak nestiham, som tehotna predpokladany nastup na MD 15.10.2008 poradte co s tym teraz
dorotka77
14.03.08,10:11
Čo sa týka pracovného pomeru, tú radu som Ti asi dávala už dosť dávno, však? Podľa nového zákona o SP, by si mala mať nárok na materskú aj z PP, ale po zverejnení výkladu zákona SP, je to tak, že ak nemáš z každého poistenia /to znamená zvlášť zo zamestnania, zvlášť z DNP a zvlášť ako SZČO/ splnených 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch /prípadne v posledných dvoch rokoch mať nejaké ukončené nemocenské poistenie, ktorého dni by sa pripočítali k trvajúcemu poisteniu/ tak nárok na materské bohužiaľ skutočne nie je. :(
V obdobi niekedy na prelome roka a začiatkom januára, kým sa zverejnil ten výklad SP, sme takto radili, bohužiaľ sme si vyložili zákon tak, ako bol napísaný. Po zverejnení toho výkladu sme toto tvrdenie odvolali, a je veľká škoda, že si asi túto tému na porade priebežne nesledovala.
Neviem či je ešte nejaká šanca túto tvoju situáciu zmeniť. :mee:
Diskusiu som už nestíhala sledovať, mali sme zdravotné problémy.
Škoda, dúfala som, že sa sekli na SP.
Skúsime sa sťažovať, že na základe ich mylnej informácie som zaplatila nesprávnu sumu, čím som prišla o nárok na materské z povinného nemocenského a fakt, že v tom majú zmätky ma nemusí zaujímať. Uvidíme, ako pochodíme.
jankasm
14.03.08,11:51
Diskusiu som už nestíhala sledovať, mali sme zdravotné problémy.
Škoda, dúfala som, že sa sekli na SP.
Skúsime sa sťažovať, že na základe ich mylnej informácie som zaplatila nesprávnu sumu, čím som prišla o nárok na materské z povinného nemocenského a fakt, že v tom majú zmätky ma nemusí zaujímať. Uvidíme, ako pochodíme.


Za pokus to stojí. Budeme Ti všetci držať palce. :o
Ale ak to nemáš písomne, tak dosť pochybujem, že pochodíš. Oni si len tak chybu nepriznajú.
jankasm
14.03.08,11:58
dobry den, davnejsie som tuto temu nenavstivila a preto som sa doteraz riadila touto radou:
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007 Správne
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100, robim dobre? Alebo sa mám prihlásiť už od 1.12.2007? Alebo staci teda niekolko dni pred nastupom na MD? Nerozumiem trochu tym RO, preto sa pytam, co by bolo najlepsie. Prihlásiť sa na DNP stačí pár dní pred nástupom na MD, stačí z minimálneho VZ 8100,-. V súčte DNP + zamestnanie dosiahneš maximálny VZ, materská bude teda maximálna.
co je v podstate moj pripad, co sa tyka vymeriavacieho zakladu
ked teraz dobre citam, nastala zmena a je treba popri zamestnani mat DNP tiez 270dni, co vsak nestiham, som tehotna predpokladany nastup na MD 15.10.2008 poradte co s tym teraz

Veľká škoda, že si tu nenakukla o také 2 mesiace skôr. Vtedy by sa tých 270 dní ešte stihnúť dalo.
A nemáš v posledných dvoch rokoch nejaké ukončené nemocenské poistenie? Napr. neplatila si si už niekedy DNP alebo nemenila si zamestnanie?

Ak nie, tak potom máš už len jedinú možnosť. Ak máš podmienku 270 dní nemocenského poistenia splnenú zo zamestnania, tak musíš súčasný PP ukončiť a následne uzatvoriť nový PP /môže byť aj u toho istého zamestnávateľa/ pár dní pred nástupom na MD. Za tieto dni musíš zarobiť mzdu vo výške maximálneho VZ a materská bude maximálna. ;)
jankasm
14.03.08,12:17
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu:

Som 6 rokov nepretržite zamestnaná, na materskú nastupujem koncom júna 08, uvažujem nad DNP ( kvôli neskoršej OČR alebo PN-ke) . Mám sa dať teraz poistiť z VZ 8100? Áno, úplne stačí zatiaľ z minima. Pred nástupom na MD sa odhlás a nanovo prihlás s maximálnym VZ /vlastne maximum mínus VZ zo zamestnania/. Budeš z toho platiť počas MD, to Ti akurát uplynie tých 26 týždňov, a po skončení MD, čiže počas RD môžeš poberať dávky z tohto skutočného VZ.
Keď nastúpim na rodičovskú dovolenku a zároveň sa vrátim do pôvodného zamestnania na 25% úväzok, mám si VZ zvýšiť? Na akú sumu? Keď nastúpiš do práce, tak si môžeš VZ zvýšiť zase na rozdiel maximum mínus VZ, ktorý budeš mať v zamestnaní.
Keď budem mať skrátený úväzok počas RD, bude za mňa zamestnávateľ platiť nejaké odvody, napr. nemocenské poistenie a pod? Keď budeš pracovať počas RD, tak zamestnávateľ bude za Teba normálne platiť všetky odvody ako za ostatných zamestnancov.
Vopred ďakujem za radu.

Odpovede v texte. ;)
smatralaka
14.03.08,12:35
dakujem janka a co ak by som pred nastupom na MD sa zamestnala u ineho zamestnavatela s vyplatou, ktora mi chyba do maxima? a mam este jednu otazocku: pocas RD mozem ist na OCR a dostavat davky zo socialky? spravne som pochopila?
jankasm
14.03.08,12:42
dakujem janka a co ak by som pred nastupom na MD sa zamestnala u ineho zamestnavatela s vyplatou, ktora mi chyba do maxima? a mam este jednu otazocku: pocas RD mozem ist na OCR a dostavat davky zo socialky? spravne som pochopila?

Nie, druhé zamestnanie by Ti nepomohlo. Vtedy by si musela mať z každého zamestnania splnenú podmienky 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
Áno, počas RD môžeš dostávať od SP dávky - a to OČR aj PN. Ale tieto dávky je možné poberať len z DNP. A na poberanie PN z DNP musíš mať rovnako splnených tých 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Pri OČR nie, na tú máš nárok okamžite od prihlásenia sa na DNP. ;)
riskovci
14.03.08,13:09
Nie, druhé zamestnanie by Ti nepomohlo. Vtedy by si musela mať z každého zamestnania splnenú podmienky 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
Áno, počas RD môžeš dostávať od SP dávky - a to OČR aj PN. Ale tieto dávky je možné poberať len z DNP. A na poberanie PN z DNP musíš mať rovnako splnených tých 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. Pri OČR nie, na tú máš nárok okamžite od prihlásenia sa na DNP. ;)

Ahojte!

idem sa pridat opat do diskusie,chcem zareagovat na tuto odpoved.
Ak som to spravne pochopila,som teraz na DR a ak budem poistena DNP, mozem pri chorobe maleho dostavat nejake peniazky navyse?Maly je casto chory a travime dni doma :mee:
jankasm
14.03.08,13:38
Ahojte!

idem sa pridat opat do diskusie,chcem zareagovat na tuto odpoved.
Ak som to spravne pochopila,som teraz na DR a ak budem poistena DNP, mozem pri chorobe maleho dostavat nejake peniazky navyse?Maly je casto chory a travime dni doma :mee:

Ak som správne pochopila, tak si na RD? Aspoň myslím, že to znamená to DR. :---
A áno, ak sa prihlásiš na DNP, tak od prvého dňa môžeš poberať dávky OČR. Dávka sa poberá maximálne 10 dní. Záleží na tebe, z akého VZ sa prihlásiš. Ak by si sa napr. z maxima, čo je 28142,- tak mesačne zaplatíš 1239,-, samozrejme menej o tie dni, ktoré budeš poberať OČR. Vtedy sa poistné neplatí. Prvých 26 týždňov /čo je cca. 6 mesiacov/ budeš však OČR môcť z DNP poberať len z pravdepodobného VZ, a to je minimálny VZ, momentálne 8100,-. OČR za 10 dní je z toho cca. 1500,-. Po tých 26 týždňoch, ak budeš platiť DNP z maxima, bude OČR už počítaná zo skutočného VZ, z ktorého budeš platiť, a bude to cca. 5000,- za 10 dní. ;)
ErikaOl
14.03.08,13:52
Ahojte,

chcem sa uistiť, či robím dobre.
31.3.2008 chcem ukončiť PP u svojho zamestnávateľa, s tým, že 1.4.2008 s ním uzatvorím nový PP na max. VZ.
11.4.2008 zrejme pôjdem na PN.
1. Dávka PN sa mi bude počítať z nového max. VZ, však?
2. Ak budem pokračovať v PN až do materskej, kt. mi začína cca 11. júna (6 týždňov pred termínom), materská sa tiež bude počítať z max. VZ?
Čiže dávky počas PN sa budú rovnať materskej (t.z. 55% z VZ)?

ĎAkujem
katuskapd
14.03.08,14:49
Dakujem Jankasm,
na matersku nastupujem 17.3.08 takze dovtedy to bude 290 dni. Takze splnam. Este ma napadlo som vypisana na rizikovom od 2.1.08, ale DNP som platila aj januar, februar,marec. Dufam, ze v tom nebude problem. Este raz vdaka.
saskia26
14.03.08,17:50
Ahojte,

chcem sa uistiť, či robím dobre.
31.3.2008 chcem ukončiť PP u svojho zamestnávateľa, s tým, že 1.4.2008 s ním uzatvorím nový PP na max. VZ.
11.4.2008 zrejme pôjdem na PN.
1. Dávka PN sa mi bude počítať z nového max. VZ, však?
2. Ak budem pokračovať v PN až do materskej, kt. mi začína cca 11. júna (6 týždňov pred termínom), materská sa tiež bude počítať z max. VZ?
Čiže dávky počas PN sa budú rovnať materskej (t.z. 55% z VZ)?

ĎAkujem

1. Dávka PN sa bude počítať z nového max. VZ.
2. Presne tak.
smatralaka
15.03.08,16:07
dakujem janka, vsetci tu pracuju s tym, ze ukoncia pomer a potom sa prihlasia nanovo, to len ja tak nedoverujem zamestnavatelovi a obavam sa skusobnej doby? Vsak vtedy moze dat zamestnavatel bez mihnutia oka vypoved....
hanma
17.03.08,07:18
prajem pekny den. Aj ja prosim o radu. Momentalne som na RD a to od 2/06 nepretrzite doteraz. Nakolko som mala od prveho dietata uz 2 potraty, teraz som tiez na PN a to od 01/08 - rizikova tehotnost. Na PN mam narok z DNP ktore som si platila od 9/06 cize podmienku 270 dni mam splnenu. Posledne prihlasenie na max. bolo 10.12.07 (ako ste radili na konci roka) a nasledne od januara mam znizeny VZ na min. A tu je moj problem. Nakolko som nastupila na PN az v januari, tak po novom sa mi rata PN z minima. 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia uplynie 8.6.08. Ako som si vyratala, tak do nastupu na MD -12.8. by som mohla poberat PN z maxima. Viem, ze pocas trvania PN sa vyska uz neprepocitava,tak Vas prosim o radu,ako by bolo mozne dosiahnut PN z max za tie dva mesiace. Za odpovede velmi dakujem.
jankasm
17.03.08,08:22
dakujem janka, vsetci tu pracuju s tym, ze ukoncia pomer a potom sa prihlasia nanovo, to len ja tak nedoverujem zamestnavatelovi a obavam sa skusobnej doby? Vsak vtedy moze dat zamestnavatel bez mihnutia oka vypoved....

No keby si si prečítala úplne všetky príspevky, zistila by si, že nie všetci túto možnosť majú, a to presne z toho dôvodu, čo píšeš ty. Alebo sa obávajú, alebo jednoducho im to hneď zamestnávateľ zamiestne. Takže táto operácia skutočne prichádza do úvahy len u ochotného zamestnávateľa a samozrejme bez dôvery by to nešlo. Možno ten nový PP uzatvárajú bez skúšobnej doby. Však ak niekto niekde pracuje napr. 5 rokov tak vôbec nie je potrebná skúšobná doba pri novom PP. ;)
jankasm
17.03.08,08:25
Dakujem Jankasm,
na matersku nastupujem 17.3.08 takze dovtedy to bude 290 dni. Takze splnam. Este ma napadlo som vypisana na rizikovom od 2.1.08, ale DNP som platila aj januar, februar,marec. Dufam, ze v tom nebude problem. Este raz vdaka.

PN pri rizikovom však asi poberáš len zo zamestnania, je tak? V tom prípade DNP platiť musíš, až kým nepožiadaš o materské z DNP.
Len v tom prípade, keby si bola na PN aj z DNP, čiže by si z neho poberala nemocenské, vtedy by si nemusela DNP platiť. ;)
jankasm
17.03.08,08:37
prajem pekny den. Aj ja prosim o radu. Momentalne som na RD a to od 2/06 nepretrzite doteraz. Nakolko som mala od prveho dietata uz 2 potraty, teraz som tiez na PN a to od 01/08 - rizikova tehotnost. Na PN mam narok z DNP ktore som si platila od 9/06 cize podmienku 270 dni mam splnenu. Posledne prihlasenie na max. bolo 10.12.07 (ako ste radili na konci roka) a nasledne od januara mam znizeny VZ na min. A tu je moj problem. Nakolko som nastupila na PN az v januari, tak po novom sa mi rata PN z minima. 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia uplynie 8.6.08. Ako som si vyratala, tak do nastupu na MD -12.8. by som mohla poberat PN z maxima. Viem, ze pocas trvania PN sa vyska uz neprepocitava,tak Vas prosim o radu,ako by bolo mozne dosiahnut PN z max za tie dva mesiace. Za odpovede velmi dakujem.

Úplne jednoducho, treba túto súčasnú PN ukončiť a po splnení podmienok na maximálnu nech lekár vystaví novú. Samozrejme, bude sa s ním treba dohodnúť, či bude ochotný. Držím palce. ;)
deni10
17.03.08,09:48
Dobrý deň :)

zaradila som túto tému sem, dúfam, že správne.

Som dobrovoľne nezamestnaná. Platím si len zdravotné poistenie. Som zatiaľ "spokojna" a je len otázka času kedy sa zamestnám (kedy sa zlepší finančná situácia vo firme, kt. vlastním aj s mojím partnerom).
A keďže plánujeme mať dieťa, tak by som si pre istotu chcela platiť dobrovnoľné nemocenské, aby som mala tých 270 dní a mala nárok poberať materskú.

Ak by mi mohol niekto potvrdiť, že či som nezabudla na niečo.

1. Pôjdem na socialne a budem si okrem zdravotného platiť aj nemocenské.Dobrovoľne.;)Pre istotu.

2. V prípade ak otehotniem, a stále nebudem zamestnaná, tak nárok na materskú budem mať, ano?

3. Alebo ak otehotniem a zamestnaná už budem (min. mzda a dobrovoľné nemocenské si samozrejme zruším), tak v tom prípade nárok budem mať tiež.Ano?

Ale keď budem chcieť si zvýšiť materskú na maximum, tak v bode 2, by som musela si zvýšiť dobrovoľnú nemocenskú dávku? Ak áno, tak na ako dlho?
a v bode 3. by som len musela dať výpoveď a zároveň sa zamestnať na max. VZ?
Stačilo by sa zamestnať s max. VZ len na pár dní a mesiac pred pôrodom?

Dúfam, že som to tu moc neskomplikovala.:confused:
Ďakujem
:)
hanma
17.03.08,10:14
jankasm dakujem, ale chcem sa este opytat, ci to moze byt aj na tu istu diagnozu. Trebars ukoncenie PN- rizikova tehotnost a opat o tyzden prihlasenie na PN s tou istou diagnozou. Bojim sa, ci mi to lekar bude chciet vypisat, ci nebude mat obavy zo strany SP. Dakujem este raz za cenne rady.
anka007
17.03.08,10:27
pre HANMA:

Mám čerstvú skúsenosť čo sa týka prerušenia PN a jej následného zahájenia o týždeň.
Keďže som bola na PN z dôvodu rizik. tehotenstva a moja ženská lekárka ma na moju žiadosť vypísala do práce, zahájiť novú PN som už bohužiaľ s tou istou diagnózou nemohla ihneď. Poradila mi, aby som šla na PN k svojmu všeobecnému lekárovi z dôvodu prechladnutia a po týždni som bola preradená späť k svojej ženskej lekárke už s tou pôvodnou diagnózou.
Takže asi takýto postup by bol najvhodnejší z dôvodu kontroly SP, čo som si overovala.
anka007
17.03.08,10:37
Mala by som ešte jednu otázku pre tých, ktorí majú skúsenosti s výpočtom miezd.
Už 10 rokov som nepretržite zamestnaná u jedného zamestnávateľa.
Od 02.01.2008 som sa z dôvodu plánovanej PN zamestnala ešte u jedného ďalšieho zamestnávateľa. Od 04.01.2008 som PN. Môj druhý zamestnávateľ uviedol na potvrdení pre SP na účely PN za nasledovné dva dni tieto údaje: 2dni a 800Sk, teda DVZ bol 400Sk. Minulý mesiac mi SP vyplatila nemocenské od obidvoch zamestnávateľov, tento mesiac však nie. Potrebujú vraj moju pracovnú zmluvu a platový dekrét od druhého zamestnávateľa.
Chcela by som sa preto opýtať, koľko by som mala mať uvedenú mzdu na pracovnej zmluve, ak za spomínané dva dni som zarobila v hrubom 800Sk. Pracovná zmluva je platná od 02.01.2008.
A ešte jedna otázka, či musím mať platový dekrét, alebo stačí pracovná zmluva, lebo naozaj neviem, čo je platový dekrét.

A ešte jedna informácia. U prvého zamestnávateľa som dosiahla DVZ 521 Sk, u druhého DVZ 400Sk. Bude to podľa Vás problém z dôvodu prekročenia max. VZ, teda za január nejakých 907,80?

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď
nikka_
17.03.08,11:03
Takže v pohode to ešte stíhaš. :)
Odhlás sa z DNP z minima napr. v piatok 29.02.2008. Hneď v ten deň im podaj aj prihlášku na DNP s VZ 28142-16000=12142,- od 1.3.2008 /nemusí byť presne, môžeš si to napr. zaokrúhliť na 12100,- alebo na 12000,-/. 26 týždňov, čo je cca. 6 mesiacov, budeš mať splnených do konca augusta. DNP z tohoto VZ musíš platiť neprerušene až do nástupu na MD. Počas MD môžeš potom DNP ponechať, platiť ho však nebudeš. Znovu ho začneš platiť až počas RD, alebo ho zrušíš. Takže ak na MD nastúpiš v septembri, tvoja materská bude počítaná zo zamestnania z VZ 16000,- /materská cca. 8800,-/ a z DNP z VZ 12142,- /materská cca. 6680,-/. Tvoja mesačná materská bude vo výške cca. 15500,-. ;)
Vypočítaj si potom presne tých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP a daj si pozor, aby Ťa na MD nevypísali ani o deň skôr.


Mám otázku ešte k mojej situácii. Ešte 29.2.2008 som bola u nás na SP kde som si chcela zmeniť výšku VZ na DNP. Ale zmenili mi iba výšku VZ, pričom to neurobili tak že ma odhlasili z min. VZ a znova prihlasi z VZ 12100,- nevadí to?? Ochota u pracovníčok bola neskutočná :mad:
tina.mar
17.03.08,11:23
prosim o radu. ktore tlaciva musia byt podane soc.poistovni, aby bolo vsetko v poriadku, aby mi vyplatili peniazky. je nutne aj tlacivo RLFO a vyhlasenie fyzickej osoby, ze sa riadne stara o dieta, na ucely dochodkoveho poistenia.
hanma
17.03.08,12:44
pre HANMA:

Mám čerstvú skúsenosť čo sa týka prerušenia PN a jej následného zahájenia o týždeň.
Keďže som bola na PN z dôvodu rizik. tehotenstva a moja ženská lekárka ma na moju žiadosť vypísala do práce, zahájiť novú PN som už bohužiaľ s tou istou diagnózou nemohla ihneď. Poradila mi, aby som šla na PN k svojmu všeobecnému lekárovi z dôvodu prechladnutia a po týždni som bola preradená späť k svojej ženskej lekárke už s tou pôvodnou diagnózou.
Takže asi takýto postup by bol najvhodnejší z dôvodu kontroly SP, čo som si overovala.
anka007 dakujem velmi za odpoved, chapem to spravne, isli v Tvojom pripade po sebe nasledne 3 vystavene PN?
jankasm
17.03.08,13:01
Môžete prosim poradiť aj mne??
od 1.2.08 som sa prihlásiana na DPN z min VZ 8100,- som nepretržite zamestnaná od 2004 pričim v 09/07 bola zmena zamesnávateľa ale NP nebolo prerušené ani na deň. HP v zam. mám 16.tis.. Ako mám postupovať aby som dostávala materskú az d DPN. Budem si vôbec môcť uplatniť nárok na materskú z DPN.
Ďakujem, viem, že je tu ohľadne toho písané veľa, ale už strácam prehľad.


predpokladaný nástup na MD je polovica septembra.
Takze ako by som mala postupovať ? mám si zvýšiť VZ pri DNP??


Takže v pohode to ešte stíhaš. :)
Odhlás sa z DNP z minima napr. v piatok 29.02.2008. Hneď v ten deň im podaj aj prihlášku na DNP s VZ 28142-16000=12142,- od 1.3.2008 /nemusí byť presne, môžeš si to napr. zaokrúhliť na 12100,- alebo na 12000,-/. 26 týždňov, čo je cca. 6 mesiacov, budeš mať splnených do konca augusta. DNP z tohoto VZ musíš platiť neprerušene až do nástupu na MD. Počas MD môžeš potom DNP ponechať, platiť ho však nebudeš. Znovu ho začneš platiť až počas RD, alebo ho zrušíš. Takže ak na MD nastúpiš v septembri, tvoja materská bude počítaná zo zamestnania z VZ 16000,- /materská cca. 8800,-/ a z DNP z VZ 12142,- /materská cca. 6680,-/. Tvoja mesačná materská bude vo výške cca. 15500,-. ;)
Vypočítaj si potom presne tých 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP a daj si pozor, aby Ťa na MD nevypísali ani o deň skôr.


Mám otázku ešte k mojej situácii. Ešte 29.2.2008 som bola u nás na SP kde som si chcela zmeniť výšku VZ na DNP. Ale zmenili mi iba výšku VZ, pričom to neurobili tak že ma odhlasili z min. VZ a znova prihlasi z VZ 12100,- nevadí to?? Ochota u pracovníčok bola neskutočná :mad:

To je práve to, čo si robiť nemala. :( Ochotu tetušiek na SP si nevšímaj, proste to vyplň a odovzdaj tak, ako potrebuješ. Práve preto je tá časť v mojej odpovedi zvýraznená, treba sa odhlásiť a prihlásiť. Zmena VZ bohužiaľ nestačí. Aby sa Ti bral ako vymeriavací základ na výpočet materskej maximum, ktorý si si teraz stanovila, musí to byť s novou prihláškou. Inak sa Ti bude počítať VZ z doby od pôvodnéh prihlásenia sa.
Pozerám, že to bolo len od 1.2.2008, takže sa Ti bude počítať VZ za február 8100,- a od ďalšieho mesiaca ten zvýšený, takže výsledkom bude niečo menej ako maximum, ale nebude to až taký veľký rozdiel. ;)
Takže alebo sa môžeš odhlásiť a prihlásiť teraz, napr. k zajtrajšiemu dňu s VZ maximálnym, alebo to môžeš nechať tak a materská bude o pár korún nižšia. Keďže je nový VZ cca. 12000,- tak by som sa tým už netrápila. To bude fakt len pár korún.
jankasm
17.03.08,13:08
prosim o radu. ktore tlaciva musia byt podane soc.poistovni, aby bolo vsetko v poriadku, aby mi vyplatili peniazky. je nutne aj tlacivo RLFO a vyhlasenie fyzickej osoby, ze sa riadne stara o dieta, na ucely dochodkoveho poistenia.

Áno, pôjdeš na SP, kde odovzdáš do 15. dní od narodenia dieťaťa RLFO, na platenie dôchodkového poistenia štátom. Podpíšeš pred nimi aj vyhlásenie a ak chceš aby Ti príspevky išli aj do II. piliera, vypíšeš ešte aj na to nejaké tlačivo.
Toto všetko sa ale nerobí preto, aby Ti bola vyplatená materská. Na to stačí odovzdať žiadosť o materské, splniť podmienky, a po narodení dieťaťa doniesť na SP rodný list.
Tie všetky tlačivá sú potrebné len na to, aby za Teba odo dňa narodenia dieťaťa platil dôchodkové poistenie štát. ;)
Ingrid Ondruskova
17.03.08,13:19
A kedy nastupuješ na MD?
Podľa tvojich údajov si platíš DNP už nejaké 3 mesiace, plus sa Ti k nemu pripočítajú dni z ukončeného zamestnania, ktoré trvalo 6 mesiacov. To je spolu 9 mesiacov, takže tých 270 dní by malo byť splnených. Môžeš si to presne prepočítať na dni.
Nárok na materské budeš mať aj zo zamestnania. ;)

Platím si tiež dobrovoľne DNP od 1.12.2007. Popri tom som aj 3 roky zamestnaná. Zamestnanie stále beží. Na MD nastupujem 23.5.2008.
Dostanem mat.dávku aj zo zamestnania aj z DNP? Ak nie, v čom je zásadný rozdiel oproti "katuskad"? Mám sa teda odhlásiť z DNP? Nebude to mať žiadny negatívny vplyv na výšku materského? Mám jedinú možnosť ukončiť prac. pomer a znovu sa zamestnať?
jankasm
17.03.08,13:21
Dobrý deň :)

zaradila som túto tému sem, dúfam, že správne.

Som dobrovoľne nezamestnaná. Platím si len zdravotné poistenie. Som zatiaľ "spokojna" a je len otázka času kedy sa zamestnám (kedy sa zlepší finančná situácia vo firme, kt. vlastním aj s mojím partnerom).
A keďže plánujeme mať dieťa, tak by som si pre istotu chcela platiť dobrovnoľné nemocenské, aby som mala tých 270 dní a mala nárok poberať materskú.

Ak by mi mohol niekto potvrdiť, že či som nezabudla na niečo.

1. Pôjdem na socialne a budem si okrem zdravotného platiť aj nemocenské.Dobrovoľne.;)Pre istotu. Áno

2. V prípade ak otehotniem, a stále nebudem zamestnaná, tak nárok na materskú budem mať, ano? Áno, ak budeš mať splnených do nástupu na MD, prípadne do dňa pôrodu 270 dní DNP. Stačí platiť z minima a 26 týždňov pred nástupom na MD, čo je cca. 8tt, treba DNP ukončiť a nanovo sa prihlásiť z maximálneho VZ, aby bola materská maximálna. Z tohto maxima potom treba platiť až do nástupu na MD.

3. Alebo ak otehotniem a zamestnaná už budem (min. mzda a dobrovoľné nemocenské si samozrejme zruším), tak v tom prípade nárok budem mať tiež.Ano? Áno, nárok na materské bude tiež. DNP treba zrušiť a stačí potom pár dní pred nástupom na MD ukončiť PP a uzatvoriť nový so mzdou vo výške maximálneho VZ. Materská bude maximálna.

Ale keď budem chcieť si zvýšiť materskú na maximum, tak v bode 2, by som musela si zvýšiť dobrovoľnú nemocenskú dávku? Ak áno, tak na ako dlho?
a v bode 3. by som len musela dať výpoveď a zároveň sa zamestnať na max. VZ?
Stačilo by sa zamestnať s max. VZ len na pár dní a mesiac pred pôrodom?

Dúfam, že som to tu moc neskomplikovala.:confused:
Ďakujem
:)

Odpovede v texte. ;)
jankasm
17.03.08,13:27
Platím si tiež dobrovoľne DNP od 1.12.2007. Popri tom som aj 3 roky zamestnaná. Zamestnanie stále beží. Na MD nastupujem 23.5.2008.
Dostanem mat.dávku aj zo zamestnania aj z DNP? Ak nie, v čom je zásadný rozdiel oproti "katuskad"? Mám sa teda odhlásiť z DNP? Nebude to mať žiadny negatívny vplyv na výšku materského? Mám jedinú možnosť ukončiť prac. pomer a znovu sa zamestnať?

Rozdiel je práve v tom, že ona nemala v posledných dvoch rokoch nepretržite jedno zamestnanie. Jedno mala ukončené, a práve dni z tohto zamestnania sa jej započítajú k dňom trvania DNP. :o
Keďže ty si nepretržite zamestnaná 3 roky, tak nárok na materské zo zamestnania máš. Z DNP budeš mať však nárok na materské až po splnení podmienky 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. A to ty bohužiaľ nestíhaš. :cool:
Takže kvôli zvýšeniu materskej sa Ti DNP platiť neoplatí, ale môžeš ho využiť počas RD /poberanie PN alebo OČR/.
Ak chceš maximálnu materskú musíš ukončiť súčasný PP a následne sa zamestnať s maximálnym VZ pár dní pred nástupom na MD. ;)
Ukončenie DNP nebude mať vôbec žiadny vplyv na materskú, ktorú budeš poberať ako zamestnanec.
Ingrid Ondruskova
17.03.08,13:38
Ďakujem za odpoveď, aj keď sa jej vôbec neteším...
deni10
17.03.08,13:52
dakujem Ti velmi pekne jankasm.;)
tina.mar
17.03.08,13:59
Áno, pôjdeš na SP, kde odovzdáš do 15. dní od narodenia dieťaťa RLFO, na platenie dôchodkového poistenia štátom. Podpíšeš pred nimi aj vyhlásenie a ak chceš aby Ti príspevky išli aj do II. piliera, vypíšeš ešte aj na to nejaké tlačivo.
Toto všetko sa ale nerobí preto, aby Ti bola vyplatená materská. Na to stačí odovzdať žiadosť o materské, splniť podmienky, a po narodení dieťaťa doniesť na SP rodný list.
Tie všetky tlačivá sú potrebné len na to, aby za Teba odo dňa narodenia dieťaťa platil dôchodkové poistenie štát. ;)
nestihla som to do 15 dni od narodenia dietata. budem mat potom nejake problemy s dochodkom???
jankasm
17.03.08,14:01
nestihla som to do 15 dni od narodenia dietata. budem mat potom nejake problemy s dochodkom???

Problémy nie, ale štát za Teba momentálne neplatí žiadne dôchodkové poistenie, čo je škoda. Takže sa prihlás na SP čo najskôr a štát za Teba začne platiť odo dňa prihlásenia. ;)
Ak máš II. pilier, tak tam mi pribúda cca. 1000,- mesačne na maj dôchodkový účet.
anka007
17.03.08,14:03
pre HANMA:

ja som mala jednu PN z dôvodu rizik. tehotenstva, ktorá trvala cca od novembra do 30.12.2007, dňa 31.12.2007, 02.01.2008 a 03.01.2008 som čerpala dovolenku a 04.01.2008 som začala druhú PN, avšak od všeobecného lekára s tým, že som prechladnutá. Asi tak približne o 10 dní som bola od všeobecného lekára preložená opäť k svojej ženskej lekárke.

Zatiaľ nebol žiaden problém so SP.
alexisa
17.03.08,14:07
Ahoj, môžem sa prosím aj ja uistiť, či urobím správne? Som na RD od roku 2005-končí v auguste. Následne nastupujem na ďalšiu materskú asi znovu od augusta. Mám asi jedinä šancu na zvýšenie materskej na maximum a to zrušiť terajšie zamestnanie, ktoré nepretržite trvá ešte spred prvej materskej a uzatvoriť nové. Je to tak? Už som sa tu niekde dočítala, že stačí aj 2 dni pred nástupom. Môžem to urobiť zo dňa na deň? Teda napr. 18.8. ukončím prac. pomer a 19.8. uzatvorím nový s tým istým zamestnávateľom? Ďakujem za odpoveď.
jankasm
17.03.08,14:11
Ahoj, môžem sa prosím aj ja uistiť, či urobím správne? Som na RD od roku 2005-končí v auguste. Následne nastupujem na ďalšiu materskú asi znovu od augusta. Mám asi jedinä šancu na zvýšenie materskej na maximum a to zrušiť terajšie zamestnanie, ktoré nepretržite trvá ešte spred prvej materskej a uzatvoriť nové. Je to tak? Už som sa tu niekde dočítala, že stačí aj 2 dni pred nástupom. Môžem to urobiť zo dňa na deň? Teda napr. 18.8. ukončím prac. pomer a 19.8. uzatvorím nový s tým istým zamestnávateľom? Ďakujem za odpoveď.

Je to úplne správne, čítala si dobre. ;)
Môžeš to kľudne urobiť zo dňa na deň, len musíš byť riadne odhlásená a znovu prihlásená do poisťovní. Stačí to urobiť 2 dni pred nástupom na MD a môže byť aj s tým istým zamestnávateľom. :)
alexisa
17.03.08,14:17
Je to úplne správne, čítala si dobre. ;)
Môžeš to kľudne urobiť zo dňa na deň, len musíš byť riadne odhlásená a znovu prihlásená do poisťovní. Stačí to urobiť 2 dni pred nástupom na MD a môže byť aj s tým istým zamestnávateľom. :)
Ďakujem veľmi pekne Janka. Už budem kľudnejšie spávať ;O)
luciferova
17.03.08,16:40
ahoj brcko,

dnes som sa bola prihlasit na DNP z minimalneho VZ. platit budem od 8. aprila celkom by ma zaujímalo, prečo od 8.4. a nie skôr, ked už tak od 1.4.04 :)(nepovedali mi kolko :) 8100:30x23 x4,4% zaokrúhli nahor na celé koruny to bude platba za apríl splatná do 8.5.08, potom suma za celý mesiac je 357,-Sk). chcem sa spytat: musim byt poistena minimalne 270 dni bez prerusenia? 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemusí byť bez prerušenia. ak nahodou ochoriem, co sa stane? Záleží kedy. Ak ti v tom čase bude trvať terajší PP a z DNP nesplňaš 270dní, tak budeš DNP platiť aj počas PN. PN budeš poberať len zo zamestnania. kedy sa mozeme zacat snazit o babatko? a posledna vec - ked som sa prihlasila z minima, nebudem mat nizsiu matersku? mimimum máš zatial. Teraz ide iba o to, aby ti bežali dni DNP, nejde o jeho výšku

dakujem vopred velmi pekne.

u teba je vela neznámych:
1. bude ti ku dnu uplatnovania nároku na materskú trvať terajší PP -to je zásadná otázka
2. ak ti tento PP skončí 30.6.08, máš možnosť sa zamestnať inde napr. len na pár dní s maximálnym VZ? (ak áno, je to jednoduchšia možnosť ako získať max. materskú. V tom prípade by ste sa snažiť o bábo mohli hned)
3. ...

Záleží aké nemocenské poistenia ti budú trvať ku dnu nástupu na MD, čo je 6 (najskôr však 8)týždnov pred termínom pôrodu. Z nich sa bude rátať materská.
U teba, ked nevieš aký PP, príp. či nejaký bude trvať ku dnu nástupu a s akým VZ, je ťažké radiť s DNP.
ani ja neviem, preco budem platit od 8.4. snad to je maximalny mozny termin, kedy mozem zaplatit, nie? netusim...

k tym neznamym:
1. moj PP vyzera zatial tak, ze k 30.6.2008 dostanem vypoved, resp. skonci mi PP na dobu urcitu a pravdepodobne 1.9.2008 ma znova prijmu. na aku dobu, ci na urcitu alebo neurcitu - neviem. radsej by som na neurcitu, ale uvidime. mozes mi poradit, co v takomto pripade? tie 2 mesiace budem asi na urade prace.
luciferova
17.03.08,17:03
Je to úplne správne, čítala si dobre. ;)
Môžeš to kľudne urobiť zo dňa na deň, len musíš byť riadne odhlásená a znovu prihlásená do poisťovní. Stačí to urobiť 2 dni pred nástupom na MD a môže byť aj s tým istým zamestnávateľom. :)
nerozumiem jednej veci - preco je potrebne odhlasit sa a prihlasit sa u zamestnavatela 2 dni pred MD? to musi kazdy alebo ako to je? bude sa to tykat aj mna?

dakujem
ajobs
17.03.08,17:06
nerozumiem jednej veci - preco je potrebne odhlasit sa a prihlasit sa u zamestnavatela 2 dni pred MD? to musi kazdy alebo ako to je? bude sa to tykat aj mna?

dakujem


A prečítala si si POZORNE všetky príspevky, keď sa tak pýtaš .... ?
luciferova
17.03.08,17:59
A prečítala si si POZORNE všetky príspevky, keď sa tak pýtaš .... ?
dakujem za odpoved
jankasm
18.03.08,09:37
dakujem za odpoved

A už je Ti to jasné, prečo? ;)
jankasm
18.03.08,09:41
ani ja neviem, preco budem platit od 8.4. snad to je maximalny mozny termin, kedy mozem zaplatit, nie? netusim...


To platenie od 8.4.2008 asi znamená len to, že do 8.4.2008 treba zaplatiť prvú platbu. Poistné sa vždy platí o mesiac pozadu do 8. dňa v mesiaci.
Takže výška platby za marec 2008, splatná do 8.4.2008 závisí od toho, od ktorého dátumu si prihlásená.
A čo sa týka výpočtu, tak myslím, že prepočet sa robí nie z denného VZ, ale z vypočítaného mesačného poistného /takže poistné za celý mesiac je 4,4% z 8100= 357,-, vydelíme počtom dní v mesiaci, napr. 30 a vynásobíme počtom dní, koľko treba v tom mesiaci zaplatiť napr. 20, výpočet: 357/30*20=238,-/. Aspoň mám pocit, že takto mi to prepočítavali na našej pobočke SP.
jankasm
18.03.08,09:47
k tym neznamym:
1. moj PP vyzera zatial tak, ze k 30.6.2008 dostanem vypoved, resp. skonci mi PP na dobu urcitu a pravdepodobne 1.9.2008 ma znova prijmu. na aku dobu, ci na urcitu alebo neurcitu - neviem. radsej by som na neurcitu, ale uvidime. mozes mi poradit, co v takomto pripade? tie 2 mesiace budem asi na urade prace.

Tvoja situácia je dobrá. PP Ti skončí 30.06.2008. To, že budeš 2 mesiace nezamestnaná, to vôbec nevadí a výšku materskej to neovplyvní. DNP normálne budeš platiť aj počas týchto mesiacov.
Keďže Ti PP končí /OD KEDY VLASTNE TRVÁ?/ tak o bábätko sa môžete začať znažiť kľudne aj hneď. K dňom terajšieho trvania DNP sa Ti totiž pripočítajú aj dni poistenia z tohto ukončeného PP a teda podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch budeš mať splnenú.
Po otehotnení, najneskôr v 8tt treba potom urobiť odhlásenie z DNP a nové prihlásenie na DNP s vyšším VZ. A to záleží potom od zamestnania, ak budeš zamestnaná, tak to bude rozdiel maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania, a ak by si náhodou nebola zamestnaná, tak si stanovíš z DNP maximálny VZ a materská bude maximálna. Len treba z tohto VZ platiť 26 týždňov pred nástupom na MD. ;)
Takže teraz je dôležité platiť DNP a ostané sa dorieši podľa konkrétnej situácie. :)
nikka_
18.03.08,10:32
Ako si mám vyrátať výšku na DNP z VZ 12 100,- lebo mi to pre zmene VZ nepovedali. A oklamali ma aj v tom, že stačí zmeniť výšku VZ anetreba sa odhlásiť a znova prihlásiť, čo ma dosť naštvali v SP.
brčko
18.03.08,12:24
Ako si mám vyrátať výšku na DNP z VZ 12 100,- lebo mi to pre zmene VZ nepovedali. A oklamali ma aj v tom, že stačí zmeniť výšku VZ anetreba sa odhlásiť a znova prihlásiť, čo ma dosť naštvali v SP.

4,4% z 12100 = 532,4 zaokrúhlené hore = 533,- Sk za mesiac
babulka25
18.03.08,12:25
Dobrý deň.Chcela by som poďakovať všetkým poraďákom čo mi radili ako si zvýšiť materskú.Včera som dostala 15.000 na účet.Super.Odhlásil ma zamestnávateľ a znovu prihlásil s MVZ a funguje to!!!Vrelá vďaka ste super a aj táto stránka.Veľmi ma to potešilo a peniažky pomôžu aspoň v prvých mesiacoch.:):rolleyes::D:):):):rolleyes::rolleyes: ;);););)ĎAKUJEM!!!!!!!Ste fantastický!!!!;)
brčko
18.03.08,12:55
ani ja neviem, preco budem platit od 8.4. snad to je maximalny mozny termin, kedy mozem zaplatit, nie? netusim...

k tym neznamym:
1. moj PP vyzera zatial tak, ze k 30.6.2008 dostanem vypoved, resp. skonci mi PP na dobu urcitu a pravdepodobne 1.9.2008 ma znova prijmu. na aku dobu, ci na urcitu alebo neurcitu - neviem. radsej by som na neurcitu, ale uvidime. mozes mi poradit, co v takomto pripade? tie 2 mesiace budem asi na urade prace.

Luciferova, musím opraviť svoj pôvodný príspevok. :o Som prehliadla, že si písala o tom že od 8.4. budeš platiť!!! a nie, že od 8.4.08 budeš prihlásená.
Dakujem Janke za opravu. :):)
Ak si na prihlášku uviedla ako dátum vzniku nemocenského poistenia 12.3.08 a VZ 8100,-, tak do 8.4.08 (vždy do 8-eho dna nasledujúceho mesiaca je poistné za predchádzajúci mesiac splatné) musíš zaplatiť poistné vo výške 8100:31x20dní v marci= 5225,81 = zaokrúhlene VZ 5226,- x 4,4% = 229,94 = zaokrúhlene 230,-sk.
Takto to predpokladám vyrátali mne (od 26.10.do 31.10. z VZ 8100 poistné 69Sk) a pozerala som vtedy aj do zákona o soc.poist - §138 - pripájam ods. 20+25:

(20) Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo v kalendárnom mesiaci sú obdobia podľa § 140, vymeriavací základ uvedený v odseku 9, v odseku 10 písm. a) a b) a v odsekoch 11, 12, 14 a 15 sa upraví podľa počtu dní, za ktoré sa platí poistné. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta nahor.

(25) Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na celé slovenské koruny nahor.

Potom za každý další celý mesiac je poistné 357,-Sk (8100x4,4%).
ajobs
18.03.08,20:29
Ako si mám vyrátať výšku na DNP z VZ 12 100,- lebo mi to pre zmene VZ nepovedali. A oklamali ma aj v tom, že stačí zmeniť výšku VZ anetreba sa odhlásiť a znova prihlásiť, čo ma dosť naštvali v SP.

A to snáď nechceš povedať, že by ti na SP aj poradili dobre ????:confused:
555
18.03.08,21:20
Dobry vecer,
prosim vas o radu. Mam kamaratku, ktora otehotnela, predpokladany termin porodu je 29.11.2008. Momentalne je zamestnana, ale pobera este rodicovsky prispevok z predosleho tehotenstva. Jeho poberanie sa skonci 15.6.2008. Co moze urobit dalej, aku musi mat hrubu mzdu, aby dosiahla najvyssiu matersku? Bude mat vobec narok na matersku? Velmi pekne dakujem.
Jozef Mihál
18.03.08,21:51
Dobrý deň.Chcela by som poďakovať všetkým poraďákom čo mi radili ako si zvýšiť materskú.Včera som dostala 15.000 na účet.Super.Odhlásil ma zamestnávateľ a znovu prihlásil s MVZ a funguje to!!!Vrelá vďaka ste super a aj táto stránka.Veľmi ma to potešilo a peniažky pomôžu aspoň v prvých mesiacoch.:):rolleyes::D:):):):rolleyes::rolleyes: ;);););)ĎAKUJEM!!!!!!!Ste fantastický!!!!;)
Takéto príspevky potešia najviac - keď naša "práca" nesie ovocie.

Potešilo by, keby sa aj ďalšie zo stoviek otázky kladúcich budúcich mamín - po nástupe na materskú ozvali a zverejnili ako dopadli.
Andyke
18.03.08,22:07
Dobry vecer,
prosim vas o radu. Mam kamaratku, ktora otehotnela, predpokladany termin porodu je 29.11.2008. Momentalne je zamestnana, ale pobera este rodicovsky prispevok z predosleho tehotenstva. Jeho poberanie sa skonci 15.6.2008. Co moze urobit dalej, aku musi mat hrubu mzdu, aby dosiahla najvyssiu matersku? Bude mat vobec narok na matersku? Velmi pekne dakujem.

Nárok na materskú budeš mať ak si bola nemocensky poistená 270 dní pred pôrodom. Do tejto doby sa započíta aj obdobie čerpania rodičovskej dovolenky.
Neviem odkedy kamarátka robí. Ak iba tento rok nastúpila do práce znovu tak VZ bude tento rok. Pred nástupom na materskú treba ukončiť prac.pomer a znovu uzatvoriť nový - stačí aj na krátke obdobie ( aj na 2 dni). Strop VZ na nemocenské je teraz 28.142 Sk
Prípad podobný sa tu už rozoberal:
Pozri prísp. http://www.porada.sk/681215-post1151.html (http://www.porada.sk/681215-post1151.html)
madi33
19.03.08,13:50
ahojte poradaci,

uz som tu prispievala zac. januara ked som chaosila co a ako...trosku sa nam veci utriasli...
cize pripomeniem
- som SZCO od 17.6.2006 (odvody platim od jula 2007 z minimalnej mzdy)
- od decembra 2007 som aj zamestnanec
- rodime v auguste 2008
Podla tohto by sa mi materska mala ratat z VZ z roku 2007 - ale iba zo SZCO kedze iba to trva 270 dni...dobre?

No...kedze nechcem minimum materskej tak to ideme nejako zvysit....Na zaklade vasich rad z januara som vymyslela ze:
- prerusim zivnost
- ukoncim sucasny pp
- zacnem novy PP s novym zamestnavatelom ale v inom meste ako mam trvaly pobyt aj ako pojdem rodit aj ako budem na materskej
- ten zamestanvatel mi da max VZ - cize materska sa mi rata z toho VZ, dobre ze? zatial chapeme vsetci vsetko...? no..ja myslim ze to ma logiku cele..

Ale - su nejake byrokraticke zalezitosti s tym, ze zamestnavatel je v inom meste? Kde sa ptoom musim hlasit na matersku a davky? V tamtom meste alebo v mieste bydliska? Nebudu z toho problemy???
A co sa tyka PN - kebyze idemna rizikove....tak toto vsetko by som mala absolvovat este pred pe-en-kou ze? aby aj PN bola vyssia ako minimum..ze?

Velmi velmi velmi pekne vopred dakujem za rady, nazory, usmernenia...cenim si to uz teraz

Nada / madi33 / kosice
555
19.03.08,13:55
dakujem pekne. ano bola zamestnana aj pred tou prvou materskou. posledny prac. pomer zacal v roku 2005. rozumiem, takze je potrebne, aby sa od 15.6.2008 zamestnala napr. s min. mzdou, ale potom musi ukonci prac. pomer a znovu uzatvorit prac. pomer. a tam musi byt aka hruba mzda, aby bol vymer. zaklad 28142? teda aka hruba mzda, ked chce mat najvyssiu matersku? a ako dlho. myslite, ze len 2 dni ma mat novy prac. pomer? Mozno sa pytam ako blba, aj viem, ze sa o tom vsade pise. ale toto mi este nie je jasne. dakujem moc
brčko
19.03.08,16:53
ahojte poradaci,

uz som tu prispievala zac. januara ked som chaosila co a ako...trosku sa nam veci utriasli...
cize pripomeniem
- som SZCO od 17.6.2006 (odvody platim od jula 2007 z minimalnej mzdy)
- od decembra 2007 som aj zamestnanec
- rodime v auguste 2008
Podla tohto by sa mi materska mala ratat z VZ z roku 2007 - ale iba zo SZCO kedze iba to trva 270 dni...dobre?

No...kedze nechcem minimum materskej tak to ideme nejako zvysit....Na zaklade vasich rad z januara som vymyslela ze:
- prerusim zivnost
- ukoncim sucasny pp
- zacnem novy PP s novym zamestnavatelom ale v inom meste ako mam trvaly pobyt aj ako pojdem rodit aj ako budem na materskej
- ten zamestanvatel mi da max VZ - cize materska sa mi rata z toho VZ, dobre ze? zatial chapeme vsetci vsetko...? no..ja myslim ze to ma logiku cele..
podla mna, tvoj postup je dobrý
Ale - su nejake byrokraticke zalezitosti s tym, ze zamestnavatel je v inom meste? nie, (tiež som bola najprv zamestnaná vo firme, ktorá spadala pod SP podla bydliska a neskôr mimo neho) Kde sa ptoom musim hlasit na matersku a davky? ty odnesieš žiadosť o materské poslednému zamestnávatelovi a on ju odnesie spolu s potvrdením tvojho VZ do SP podla jeho sídla, V tamtom meste alebo v mieste bydliska? Nebudu z toho problemy??? natahovačky so SP môžu byť vždy, ale v tvojom prípade sú riešitelné, takže nemaj obavy!
A co sa tyka PN - kebyze idemna rizikove....tak toto vsetko by som mala absolvovat este pred pe-en-kou ze? aby aj PN bola vyssia ako minimum..ze? áno, a aj PN-ku treba dať zamestnávatelovi, ten to vybaví

Velmi velmi velmi pekne vopred dakujem za rady, nazory, usmernenia...cenim si to uz teraz

Nada / madi33 / kosice
,
Andyke
19.03.08,16:58
dakujem pekne. ano bola zamestnana aj pred tou prvou materskou. posledny prac. pomer zacal v roku 2005. rozumiem, takze je potrebne, aby sa od 15.6.2008 zamestnala napr. s min. mzdou, ale potom musi ukonci prac. pomer a znovu uzatvorit prac. pomer. a tam musi byt aka hruba mzda, aby bol vymer. zaklad 28142? teda aka hruba mzda, ked chce mat najvyssiu matersku? a ako dlho. myslite, ze len 2 dni ma mat novy prac. pomer? Mozno sa pytam ako blba, aj viem, ze sa o tom vsade pise. ale toto mi este nie je jasne. dakujem moc

Pokiaľ nastúpi do práce po rodičovskej dovolenke môže mať ešte hocijakú mzdu. Písal si, že predpokladaný termín pôrodu je 29.11.2008. Na materskú sa nastupuje cca 6-8 týždňov pred pôrodom, takže ešte pred nástupom na materskú musí ukončiť PP a uzatvoriť nový na 2 dni s maximálnym VZ. Ale od 1.7.2008 strop VZ na nemocenské už bude 30.219. Takže keď jej v práci odvedú alikvôtnu časť z tohto VZ na nemoc. poistenie a aj do tlačiva pôjde alikv.časť tohto VZ tak mala by dostať maximálnu výšku materského.(t.j. do zmluvy jej napíšu 30.219 alebo vyššiu sumu)

Alebo môžete ukončiť PP ešte v júni, uzavrieť nový PP na 2 dni s maxim. VZ (28.142) a potom nech ide na PN až do nástupu na materskú dovolenku, a výška materského bude tiež maximálna. (nemá rizikové tehotenstvo?)
madi33
19.03.08,17:14
ahoj brcko,
velmi pekne dakujem :) cakala som ci mi na to niekto zareaguje aby som mohla podnikat dalsie kroky...

minule som bola na socialke a tetuska zo SP mi sama poradila, ze mam zmenit zamestnavatela na chvilu...ale este pojdem asi overit ten trvaly pobyt a miesto zamestnania....

zivnost musim ukoncit alebo mi ju staci prerusit? aj v pripade ze nic neriesim so zamestnanim inym...ked pojdem na matersku...staci prerusit ze?
brčko
19.03.08,17:16
dakujem pekne. ano bola zamestnana aj pred tou prvou materskou. posledny prac. pomer zacal v roku 2005. rozumiem, takze je potrebne, aby sa od 15.6.2008 zamestnala napr. s min. mzdou, ale potom musi ukonci prac. pomer a znovu uzatvorit prac. pomer. a tam musi byt aka hruba mzda, aby bol vymer. zaklad 28142? teda aka hruba mzda, ked chce mat najvyssiu matersku? to záleží od konkrétneho mesiaca a dátumu nástupu na MD. Pri jej termíne 29.11.08, ak nastúpi na MD napr. od soboty 18.10.08, tak stačí ak sa nanovo zamestná od 16.10.08 (odpracuje 16-17.10.). Mesačné maximum od 7/08 bude podla info 30.219 : 31dní v oktobri, t.j. maximálny denný VZ v oktobri 2008 bude 974,81. Takže za tie dva dni stačí ak zarobí 1950,-Sk (2xDVZ), t.j. ak dobre rátam cca 22450,-Sk na mesiac (23prac.dní v oktobri x974,81). Ak by nastupovala na MD až v pondelok 20.10.08, tak by musela zarobiť 4xDVZ t.j. 3900,-Sk(vzhladom na víkend. Berú sa kalendárne dni trvania PP), čo je 44850,-mesačne .
Jej termín je ešte daleko, takže treba to vyrátať podla dátumu skutočného nástupu na MD.a ako dlho. myslite, ze len 2 dni ma mat novy prac. pomer? stačí aj 2dni Mozno sa pytam ako blba, aj viem, ze sa o tom vsade pise. ale toto mi este nie je jasne. dakujem moc
.
ajobs
19.03.08,22:28
ahoj brcko,
velmi pekne dakujem :) cakala som ci mi na to niekto zareaguje aby som mohla podnikat dalsie kroky...

minule som bola na socialke a tetuska zo SP mi sama poradila, ze mam zmenit zamestnavatela na chvilu...ale este pojdem asi overit ten trvaly pobyt a miesto zamestnania....

zivnost musim ukoncit alebo mi ju staci prerusit? aj v pripade ze nic neriesim so zamestnanim inym...ked pojdem na matersku...staci prerusit ze?

... stačí prerušiť.
nikka_
20.03.08,07:37
4,4% z 12100 = 532,4 zaokrúhlené hore = 533,- Sk za mesiac
Ďakujem za radu... aj tak rozmýšľam či má ešte zmysel niečo riešiť z odhlásením a prihlásením na DNP.
nikka_
20.03.08,07:40
A to snáď nechceš povedať, že by ti na SP aj poradili dobre ????:confused:

Naivne som verila v lojalitu pracovníkov :mad:

Mám ešte otázku, ako postupovať, ak sa od júna mení max. VZ čo spraviť, ak by som si chcela doplácať rozdiel z mac. VZ - HMzda? znova odhlásiť a prihlásťi na DNP, alebo iba znova zmeniť výšku VZ??
brčko
20.03.08,08:13
Naivne som verila v lojalitu pracovníkov :mad:

Mám ešte otázku, ako postupovať, ak sa od júna mení max. VZ čo spraviť, ak by som si chcela doplácať rozdiel z mac. VZ - HMzda? znova odhlásiť a prihlásťi na DNP, alebo iba znova zmeniť výšku VZ??

Len zmenu výšky VZ odnes do konca júna do SP s dátumom zmeny od 1.7.08 !!! Ak by si sa odhlásila a znovu prihlásila, materská z DNP by sa ti rátala z predpokladaného VZ DNP, teda z minima!!!, lebo by od tohto posledného prihlásenia ku dnu nástupu na MD neuplynulo 26týždnov.
555
20.03.08,09:52
nie zatial nie je na rizikovom. Inak fakt dakujem, vy ste tu taki mudri. uprimne. prajem prijemne sviatky. uz to chapem.
angel22
20.03.08,13:18
No vyzera to tu velmi nadejne. ;) A moja dilema: Ja som si akosi naivne myslela, ze sa podari otehotniet a rodit 2008 a tak som sa prihlasila na DNP 1.12.2007 ( dovtedy som prihlasena nebola ) s max VZ a od 1.1.2008 som zmenila vysku VZ na minimum. Teraz si budem dalej platit minimum aby bolo 270dni. Chapem spravne, ze ak mi vyjde termin porodu napriklad april 2009, staci mi cca vo februari2009 poistenie zrusit a znova sa prihlasit s maximom? Alebo sa mam odhlasit a prihlasit s maximom uz v decembri, kedze materska sa pocita z predchadzajuceho roku kedy vznikol narok?
alinka189
20.03.08,15:49
ahojte, chcem sa opýtať, som v 9tt a termín mám koncom okt. Na výpočet mater.sa bude rátať r.2007 aj napriek tomu, že som od začiatku marca na PN a bude tak tomu asi ešte dalšie 2mes.? niekde som čítala, že kvôli Pn mi bude počítaná materská z pn? to sa mi nejak nezdá. a ešte jedna vec, mám vypísané 2 pn (pre zames. a DNP), mám si pýtať papier na peniaze tiež 2x a 1 poslať zames. a 1 do SP?
brčko
20.03.08,16:09
ahojte, chcem sa opýtať, som v 9tt a termín mám koncom okt. Na výpočet mater.sa bude rátať r.2007 aj napriek tomu, že som od začiatku marca na PN a bude tak tomu asi ešte dalšie 2mes.? áno niekde som čítala, že kvôli Pn mi bude počítaná materská z pn? asi si tomu zle porozumela. PN-ka sa ti ráta z vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období, pre teba r.2007. SP vypláca nemocenské od 11dna a výška nemocenskéj na 1den bude taká istá ako bude výška tvojej materskej na 1den, pretože rozhodujúce obdobie pre jej výpočet je tiež rok 2007 to sa mi nejak nezdá. a ešte jedna vec, mám vypísané 2 pn (pre zames. a DNP), mám si pýtať papier na peniaze tiež 2x a 1 poslať zames. a 1 do SP? nemám s tým skúsenosť. Na jednej strane sa mi to zdá samozrejmé, na druhej strane sa aj tak vypláca nemocenská dávka len jedna v sumáre. Ale radšej by som pýtala 2x
.
brčko
20.03.08,16:18
No vyzera to tu velmi nadejne. ;) A moja dilema: Ja som si akosi naivne myslela, ze sa podari otehotniet a rodit 2008 a tak som sa prihlasila na DNP 1.12.2007 ( dovtedy som prihlasena nebola ) s max VZ a od 1.1.2008 som zmenila vysku VZ na minimum. Teraz si budem dalej platit minimum aby bolo 270dni. Chapem spravne, ze ak mi vyjde termin porodu napriklad april 2009, staci mi cca vo februari2009 poistenie zrusit a znova sa prihlasit s maximom? Ak zistíš, že si tehotná, treba sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima (predpokladám nemáš iné NP!) najneskôr do 8-eho týždna tehotenstva a od 1.1.09 si môžeš dať zmenu VZ na minimum.
Ak stihne uplynúť 26týždnov od tohto posledného prihlásenia do nástupu na MD, tak sa ti bude materská rátať z vym.základov v RO. Ak bude nástup na MD v r.2009 a posledné prihlásenie v r.2008, tak od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.08
Ak od posledného prihlásenia do dna nástupu na MD neuplynie 26týždnov, tak bude materská rátaná z predpokladaného VZ DNP, teda z minimálnej mzdy Alebo sa mam odhlasit a prihlasit s maximom uz v decembri, kedze materska sa pocita z predchadzajuceho roku kedy vznikol narok?
.
brčko
20.03.08,16:33
Teda, dosť nepríjemne ma prekvapila (kedže neskedujem pripravovanú novelu) a znepokojila (z dôvodu rád pre mamičky, ktoré sú popri DNP aj inak nem.poistené a nastúpia na MD v roku 2009), táto info p. Mihála. Aj ked sa o tom asi len rokuje:



Andrej, nesleduješ vývoj. Bod 2. sa chystá.

"Veľká novela" zákona o sociálnom poistení má od 1.1.2009 úplne zrušiť možnosti dobrovoľného poistenia popri zamestnaní, či povinnom poistení SZČO.

ešte priamo link na tému:
http://www.porada.sk/t65069-p7-podpora-v-nezamestnanosti.html
moe7
21.03.08,12:01
Dobry den
chcela by som sa spytat
moja kamaratka zaraba na polovicny uvazok 7600,- HM
je v 6 mesiaci tehotenstva.
z coho bude dostavat matersku z jej HM alebo z 8100,- nakolko je to min. HM
a co moze urobit pre to aby mala co najvyssiu matersku.
Dakujem za radu
brčko
22.03.08,11:09
Dobry den
chcela by som sa spytat
moja kamaratka zaraba na polovicny uvazok 7600,- HM
je v 6 mesiaci tehotenstva.
z coho bude dostavat matersku z jej HM alebo z 8100,- nakolko je to min. HM
a co moze urobit pre to aby mala co najvyssiu matersku.
Dakujem za radu

Predpokladám, že má splnených 270dní nemoc.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a je to dlhodobý PP (teda začal v r.2007 alebo ešte skôr). Ak jej bude tento PP trvať až do nástupu na MD, tak jej materská zo zamestnania sa vypočíta z vymeriavacích základov na nem.poistenie z roku 2007. Ak aj vtedy dostávala HM 7600,-, tak jej materská by mala byť cca 137-138Sk na kalendárny den (7600 x 12mesiacov : 365dní x 55%). Ak by mala plat nižší, bude sa rátať z neho, aj ked je nižší ako je minimum.
Kedže je to menej ako je výška rodičovského príspevku (t.č. 4560,- mesačne), tak by jej mali doplatiť ten rozdiel (neviem, či hned od nástupu na MD alebo až od narodenia dieťaťa).

A čo sa s tým dá robiť? Ako je tu už velakrát spomenuté, pred násupom na MD ukončiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou mzdou.
Prípadne má-mala v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aj iné ukončené nem.poistenie (bola zamestnaná inde, platila si DNP)?
saskia26
22.03.08,15:52
Pôvodca textu príspevku: alinka189 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/65484-materska-2008-a-post685063.html#post685063)
ahojte, chcem sa opýtať, som v 9tt a termín mám koncom okt. Na výpočet mater.sa bude rátať r.2007 aj napriek tomu, že som od začiatku marca na PN a bude tak tomu asi ešte dalšie 2mes.? áno niekde som čítala, že kvôli Pn mi bude počítaná materská z pn? asi si tomu zle porozumela. PN-ka sa ti ráta z vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období, pre teba r.2007. SP vypláca nemocenské od 11dna a výška nemocenskéj na 1den bude taká istá ako bude výška tvojej materskej na 1den, pretože rozhodujúce obdobie pre jej výpočet je tiež rok 2007 to sa mi nejak nezdá. a ešte jedna vec, mám vypísané 2 pn (pre zames. a DNP), mám si pýtať papier na peniaze tiež 2x a 1 poslať zames. a 1 do SP? nemám s tým skúsenosť. Na jednej strane sa mi to zdá samozrejmé, na druhej strane sa aj tak vypláca nemocenská dávka len jedna v sumáre. Ale radšej by som pýtala 2x

K tým vypísaným 2 pn - môj lekár mi vždy automaticky vypíše 2x papier na peniažky, jednu pošlem zamestnávateľovi, ktorý ju potom zasiela na sociálku a druhú z DNP vždy doručím na sociálku sama. A na základe toho vyplácajú ďalej korunky.
deni10
25.03.08,08:21
Pôvodca textu príspevku: deni10 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/65484-materska-2008-a-post680800.html#post680800)
Dobrý deň :)

zaradila som túto tému sem, dúfam, že správne.

Som dobrovoľne nezamestnaná. Platím si len zdravotné poistenie. Som zatiaľ "spokojna" a je len otázka času kedy sa zamestnám (kedy sa zlepší finančná situácia vo firme, kt. vlastním aj s mojím partnerom).
A keďže plánujeme mať dieťa, tak by som si pre istotu chcela platiť dobrovnoľné nemocenské, aby som mala tých 270 dní a mala nárok poberať materskú.

Ak by mi mohol niekto potvrdiť, že či som nezabudla na niečo.

1. Pôjdem na socialne a budem si okrem zdravotného platiť aj nemocenské.Dobrovoľne.;)Pre istotu. Áno

2. V prípade ak otehotniem, a stále nebudem zamestnaná, tak nárok na materskú budem mať, ano? Áno, ak budeš mať splnených do nástupu na MD, prípadne do dňa pôrodu 270 dní DNP. Stačí platiť z minima a 26 týždňov pred nástupom na MD, čo je cca. 8tt, treba DNP ukončiť a nanovo sa prihlásiť z maximálneho VZ, aby bola materská maximálna. Z tohto maxima potom treba platiť až do nástupu na MD.

3. Alebo ak otehotniem a zamestnaná už budem (min. mzda a dobrovoľné nemocenské si samozrejme zruším), tak v tom prípade nárok budem mať tiež.Ano? Áno, nárok na materské bude tiež. DNP treba zrušiť a stačí potom pár dní pred nástupom na MD ukončiť PP a uzatvoriť nový so mzdou vo výške maximálneho VZ. Materská bude maximálna.

Ale keď budem chcieť si zvýšiť materskú na maximum, tak v bode 2, by som musela si zvýšiť dobrovoľnú nemocenskú dávku? Ak áno, tak na ako dlho?
a v bode 3. by som len musela dať výpoveď a zároveň sa zamestnať na max. VZ?
Stačilo by sa zamestnať s max. VZ len na pár dní a mesiac pred pôrodom?

Dúfam, že som to tu moc neskomplikovala.:confused:
Ďakujem
:)

Odpovede v texte. ;)


Ešte mam taky dotaz k bodu 3, ak mi môžte prosím upresniť. Ako dlho musím byť zamestnaná, na to aby som platila len pár dní z maxim. VZ
Preto sa pýtam, lebo môže sa stať že sa zamestnám až keď budem tehotná. Napr. v 2. mesiaci.
čo vtedy? Stačí pár dní z max. VZ alebo musím tých 26 týždňov pred MD ?
:confused:
jankasm
25.03.08,09:15
Ešte mam taky dotaz k bodu 3, ak mi môžte prosím upresniť. Ako dlho musím byť zamestnaná, na to aby som platila len pár dní z maxim. VZ
Preto sa pýtam, lebo môže sa stať že sa zamestnám až keď budem tehotná. Napr. v 2. mesiaci.
čo vtedy? Stačí pár dní z max. VZ alebo musím tých 26 týždňov pred MD ?
:confused:

Ak sa zamestnáš v 2 mesiaci tehotenstva, čo znamená, že budeš pracovať ešte cca. 6 mesiacov, tak potom by stačilo s normálnym platom, ktorý v skutočnosti zarobíš, a až pár dní pred nástupom na MD je potom potrebné tento PP ukončiť a zamestnať sa napr. na 2 dni pred nástupom na MD s platom vo výške maximálneho VZ. Môžeš sa aj hneď od začiatku zamestnať s maximálnym VZ, lenže to budú strašne vysoké odvody a dane za tých 6 mesiacov. ;)
Tých 26 týždňov, to sa týka len DNP, so zamestnaním to nemá nič spoločné. Takže ak DNP zrušíš a zamestnáš sa s maximálnym VZ, fakt stačí 2 dni pred dnástupom na MD. Musíš mať však splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, ale o tom som už určite písala. :cool:
mostral
25.03.08,12:20
Dobrý deň, veľmi súrne by som vás chcela požiadať o posúdenie mojej sit., čitala som aj zákl. pravidla materskej v 2008, ale stale som si neistá, či môžem urobiť nasledovné, aby som si zvýšila materskú na max.: od 1.7.2007 si platím PNP z min. VZ ako SZČO, do 31.3 2008 by to teda malo byt povinných 270dní. Od 28.11. 08 som si začala platit aj DNP z VZ 8100,-, čo ak od 1.4.2008 zruším obe NP a zamestnám sa s platom 28tis., bude sa mi materská rátať zo zmluvy? Prosim stačí mi napísať len jednoducho ano, nie. A ešte 1 dotaz môže takýto prípad posudzovať každá soc. poisťovňa inak? Chcem povedat ak podla Vás to možné bude, ale sociálka mi to neuzná, kam sa môžem obrátiť v takom pripade? S pozdravom Mostral. Ďakujem velmi pekne za odpoveď.
jankasm
25.03.08,12:25
Dobrý deň, veľmi súrne by som vás chcela požiadať o posúdenie mojej sit., čitala som aj zákl. pravidla materskej v 2008, ale stale som si neistá, či môžem urobiť nasledovné, aby som si zvýšila materskú na max.: od 1.7.2007 si platím PNP z min. VZ ako SZČO, do 31.3 2008 by to teda malo byt povinných 270dní. Od 28.11. 08 som si začala platit aj DNP z VZ 8100,-, čo ak od 1.4.2008 zruším obe NP a zamestnám sa s platom 28tis., bude sa mi materská rátať zo zmluvy? Prosim stačí mi napísať len jednoducho ano, nie. A ešte 1 dotaz môže takýto prípad posudzovať každá soc. poisťovňa inak? Chcem povedat ak podla Vás to možné bude, ale sociálka mi to neuzná, kam sa môžem obrátiť v takom pripade? S pozdravom Mostral. Ďakujem velmi pekne za odpoveď.

Tvoj plán nemá chybu a SP /podotýkam, že žiadna/ nemôže na základe týchto skutočností nárok na materské neuznať. Ak by sa to však náhodou stalo, tak potom podáš odvolanie. ;)
Ale výklad SP hovorí jasne, v posledných dvoch rokoch 270 dní nemocenského poistenia, pre pripočítanie dní z iného druhu poistenia to musí byť ukončené poistenie.
Takže ak 31.3.2008 zrušíš živnosť a ukončíš DNP, od 1.4.2008 sa zamestnáš a po tomto dátume nastúpiš na MD, tak áno, budeš mať nárok na materské z pracovného pomeru. :)
deni10
25.03.08,18:09
jankasm, opäť Ti veľmi pekne ďakujem.:);)
mostral
25.03.08,18:27
dakujem, dakujem, toto odobrenie som velmi potrebovala, na matersku by som mala nastupit od 1.5.2008, to som tam zabudla napisat, tak este raz dakujem
luciferova
25.03.08,20:27
reagujem na prispevok:
Veľká novela" zákona o sociálnom poistení má od 1.1.2009 úplne zrušiť možnosti dobrovoľného poistenia popri zamestnaní, či povinnom poistení SZČO.

- co to znamena pre mna ako zamestnanu, ktora si od 13.3 plati DNP?
Jana Motyčková
26.03.08,07:30
- že k 1.1.2009 sa Vám DNP ukončí. Ak PN, materská vznike po tomto termíne nebudete mať nárok na dávky z DNP. Ale treba počkať, čo nakoniec bude schválené - to, čo ide v súčasnosti z MPSVaR sa zvyčajne veľmi nepodobá tomu, čo ide do Zbierky zákonov.
JanaT.
26.03.08,09:21
ak si pamätáte asi ptred mesiacom som sem písala, že mi priznali materskú zo zamestnania au z DNP , hoci DNP som si platila len od 15.12.2007, na materskej som od 1.1.2008. 31.3.2006 som menila zamestnanie. Pýtala som sa Vás či to nebudem musieť vracať ak na to nemám nárok, vačšinou ste odpísali že nie,
Dnes mi volala milá pani zo SP a že mám materskú čo mi priznali z DNP za dva mesiace vrátiť, mám isť na pobočku SP a dohodnúť sa s nimi akým spôsobom to budem vracať. poraďte čo mám robiť ako sa mám zachovať, musím to vracať?
jankasm
26.03.08,10:08
ak si pamätáte asi ptred mesiacom som sem písala, že mi priznali materskú zo zamestnania au z DNP , hoci DNP som si platila len od 15.12.2007, na materskej som od 1.1.2008. 31.3.2006 som menila zamestnanie. Pýtala som sa Vás či to nebudem musieť vracať ak na to nemám nárok, vačšinou ste odpísali že nie,
Dnes mi volala milá pani zo SP a že mám materskú čo mi priznali z DNP za dva mesiace vrátiť, mám isť na pobočku SP a dohodnúť sa s nimi akým spôsobom to budem vracať. poraďte čo mám robiť ako sa mám zachovať, musím to vracať?

31.3.2006 si menila zamestnanie? To znamená, že aj dovtedy si bola zamestnaná? Ako dlho? To sú podstatné fakty, ktoré v tvojom prípade neboli uvedené.

Na základe telefonického rozhovoru im určite nič nevracaj. Máš predsa rozhodnutie, ktorým Ti materskú priznali. Že sa pomýlili, to nie je tvoja chyba. Určite musia vydať nové rozhodnutie a neviem ako je to v tom prípade v zákone, ale možno nebudeš vracať, len od vydania nového rozhodnutia budeš dostávať menej.
Počkajme, možno sa vyjadrí niekto, kto už má s podobným prípadom skúsennosť. :cool:
JanaT.
26.03.08,10:48
no do 31.3.2006 som bola zamestnaná viac ako 3 roky /od 1.1.2003/ ale tá pani na sociálke uvádza že sa mi započítava doba od 2.2.2006 do 2.2.2008 /lebo vtedy sa mi narodilo dieťa/ a spočítavala dobu od 2.2.2006 do 31.3.2006 + 15.12.2007 do 2.2.2008 a že toto by mi muselo dať spolu 270 dní čo ja nesplňam, a preto nemám nárok na materské z DNP,
Jana Motyčková
26.03.08,11:01
ak si pamätáte asi ptred mesiacom som sem písala, že mi priznali materskú zo zamestnania au z DNP , hoci DNP som si platila len od 15.12.2007, na materskej som od 1.1.2008. 31.3.2006 som menila zamestnanie. Pýtala som sa Vás či to nebudem musieť vracať ak na to nemám nárok, vačšinou ste odpísali že nie,
Dnes mi volala milá pani zo SP a že mám materskú čo mi priznali z DNP za dva mesiace vrátiť, mám isť na pobočku SP a dohodnúť sa s nimi akým spôsobom to budem vracať. poraďte čo mám robiť ako sa mám zachovať, musím to vracať?
Sociálna poisťovňa môźe vyžadovať neprávom prijaté dávky iba v prípade, že (§236 ods.1) príjemca :
b) prijímal dávku alebo jej časť, hoci vedel alebo musel z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila, alebo
c) vedome inak spôsobil, že dávka alebo jej časť sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila.
V takom prípade by mala SP vydať rozhodnutie o vrátení dávok. Bez takéhoto rozhodnutia nič nevracajte. Rozhodnutie môžete teoreticky "dostať aj ústne", ale to by ste museli podpísať, že sa vzdávate písomného dooručenia rozhodnutia (§212), čiže určite nie telefonicky.
Proti rozhodnutiu sa dá odvolať.
JanaT.
26.03.08,11:43
a čo by som mala teraz spraviť? lebo pani na SP mi povedala aby som za ňou prišla, že sa dohodneme akým spôsobom to vrátim, alebo mi ponížia nasledujúcu materskú.
luciferova
26.03.08,17:43
- že k 1.1.2009 sa Vám DNP ukončí. Ak PN, materská vznike po tomto termíne nebudete mať nárok na dávky z DNP. Ale treba počkať, čo nakoniec bude schválené - to, čo ide v súčasnosti z MPSVaR sa zvyčajne veľmi nepodobá tomu, čo ide do Zbierky zákonov.
to znamena, ze v tom pripade si to platim zbytocne? ak by sa to teda prijalo?

myslite si, ze sa to v takejto forme prijme?
ivušik
27.03.08,06:51
Prosím, viete mi odpovedať? Od februára 2007 si platím DNP z min.VZ, v decembri som ho zrušila a nanovo som sa prihlásila z najvyššieho VZ, po pár dňoch som si zmenila VZ opäť na min.od 1.1.2008. Som tehotná, termín pôrodu mám 16.11. V akej výške budem dostávať materskú? Ďakujem za ochotu.
Jana Motyčková
27.03.08,07:03
Z maximálneho VZ v decembri, čiže materské cca 500 Sk na deň.
jankasm
27.03.08,08:20
- že k 1.1.2009 sa Vám DNP ukončí. Ak PN, materská vznike po tomto termíne nebudete mať nárok na dávky z DNP. Ale treba počkať, čo nakoniec bude schválené - to, čo ide v súčasnosti z MPSVaR sa zvyčajne veľmi nepodobá tomu, čo ide do Zbierky zákonov.


to znamena, ze v tom pripade si to platim zbytocne? ak by sa to teda prijalo?

myslite si, ze sa to v takejto forme prijme?

Na toto Ti už Janka v podstate odpovedala. Viď zvýraznenú časť jej príspevku.
Takže to DNP by som si pre istotu platila naďalej ak nemáš inú možnosť získania maximálnej materskej. Treba počkať čo z toho bude. ;)

Z akého VZ si platíš DNP? Z vyššieho ako je minimálny?
jankasm
27.03.08,08:26
no do 31.3.2006 som bola zamestnaná viac ako 3 roky /od 1.1.2003/ ale tá pani na sociálke uvádza že sa mi započítava doba od 2.2.2006 do 2.2.2008 /lebo vtedy sa mi narodilo dieťa/ a spočítavala dobu od 2.2.2006 do 31.3.2006 + 15.12.2007 do 2.2.2008 a že toto by mi muselo dať spolu 270 dní čo ja nesplňam, a preto nemám nárok na materské z DNP,


a čo by som mala teraz spraviť? lebo pani na SP mi povedala aby som za ňou prišla, že sa dohodneme akým spôsobom to vrátim, alebo mi ponížia nasledujúcu materskú.

No bohužiaľ je to tak. Tých 270 dní tam nie je splnených /škoda, že to ukončené zamestnanie nebolo neskôr/.
Takže ako už písala Janka-somij, v každom prípade treba žiadať rozhodnutie.
jankasm
27.03.08,08:32
Sociálna poisťovňa môźe vyžadovať neprávom prijaté dávky iba v prípade, že (§236 ods.1) príjemca :
b) prijímal dávku alebo jej časť, hoci vedel alebo musel z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila, alebo
c) vedome inak spôsobil, že dávka alebo jej časť sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila.
V takom prípade by mala SP vydať rozhodnutie o vrátení dávok. Bez takéhoto rozhodnutia nič nevracajte. Rozhodnutie môžete teoreticky "dostať aj ústne", ale to by ste museli podpísať, že sa vzdávate písomného dooručenia rozhodnutia (§212), čiže určite nie telefonicky.
Proti rozhodnutiu sa dá odvolať.

A čo v takom prípade, keby nevedel a nepredpokladal. Teoreticky, ak sa niekto riadi len zákonom a nepozná ten ich výklad, že sa započítavajú len dni ukončených NP, tak mohol byť v tom, že nárok na materské má aj z DNP. Však bola zamestnaná, takže 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch má splnených. :confused:
ivušik
27.03.08,14:37
Ďakujem
Jana Motyčková
27.03.08,14:50
A čo v takom prípade, keby nevedel a nepredpokladal. Teoreticky, ak sa niekto riadi len zákonom a nepozná ten ich výklad, že sa započítavajú len dni ukončených NP, tak mohol byť v tom, že nárok na materské má aj z DNP. Však bola zamestnaná, takže 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch má splnených. :confused:
Preto treba počkať na rozhodnutie, odvolať sa a v odvolaní uviesť, źe nevedel a nepredpokadal, že mala dostávať menej. Myslím, že v tomto, keďže poberateľka si dala žiadosť, oni jej to priznali, ona nič neporušila a Sp urobila chybu. Podľa mňa to dopadne tak, že dávku jej od nasledujúceho mesiaca znížia (na to majú právo, keď u seba zistia chybu), ale uź prijaté peniaze vracať nebude musieť.
katuskapd
27.03.08,16:55
Dobry den, chcem sa spytat ked uz som na materskej od 23.3.08 a platim si DNP, musim ho platit aj pocas materskej dovolenky? Za marec mam zaplatene, a matersku budem dostavat aj DNP. Ked nebudem musiet platit mam poziadat o prerusenie alebo zrusenie? Dakujem za odpoved.
brčko
27.03.08,17:14
Dobry den, chcem sa spytat ked uz som na materskej od 23.3.08 a platim si DNP, musim ho platit aj pocas materskej dovolenky? Za marec mam zaplatene, a matersku budem dostavat aj DNP. Ked nebudem musiet platit mam poziadat o prerusenie alebo zrusenie? Dakujem za odpoved.

Ak ti vznikol nárok na materskú aj z DNP a minimálne 270dní NP z DNP si mala splnených už pri nástupe na MD, tak platiť DNP počas materskej nemusíš. V tom prípade za obdobie od 24.3. do 31.3.08 máš v SP na DNP preplatok. O žiadne prerušenie ani zrušenie netreba žiadať. Platiť musíš začať potom po ukončení MD (po 28 resp.37týždnoch).

Ak splníš 270dní až v období "po nástupe na MD pred pôrodom", tak musíš DNP platiť až do dosiahnutia 270dní z DNP.

Ak však z DNP nemáš nárok na materské, tak treba DNP platiť aj počas materskej. Ak by si platiť nechcela, tak sa musíš z DNP odhlásiť.
anate
28.03.08,14:26
Dobry den,
kazdy pripad je tu asi problem za seba, lebo aj po precitani prispevkou nemam jasnu odpoved na moje otazky :)

Od roku 2004 mam trvale bydlisko v Slovenskej republike.
Obciansvo mam Ceske.
Som SZCO od roku 2005. Poistne si platim od roku 2006.
Na MD by som mala nastupit v polovici maja 2008.
Som svobodna buduca mamicka.

otazky:
1. vzhladom na to ze som sa az teraz dozvedela o dobrovolnom poisteni, chapem dobre ze je na to uz neskoro? (do MD je menej ako 26 tyzdnov)
2. mozem podnikat aj pocas MD?
3. je pre mna vyhodnejsie prerusit zivnost pocas MD?
4. ak sa teraz zamestnam, zmeny to vysku moje MD?

dakujem vopred za ochotu.
DanielkaS
28.03.08,20:41
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu ohľadne DNP a max. materskej.
Momentalne som na rodicovskej dovolenke do 10/2008, nezamestnana (PP skoncil v roku 2005), a chcela by som este jedno babatko (nedavno som o jedno prisla :mee:).
Mozem sa prihlasit na DNP, mam platit zatial z minimalneho VZ, a ked zistim ze som tehotna, tak sa mam odhlasit a zacat platit z maxima, aby som mala maximalnu matersku ?
Ked splnim podmienku 270 dni platenia poistneho, budem mat narok na matersku ? (nevadi, ze som (zatial) nezamestnana ??)
Otehotniet este nemozem, takze by som mala v pohode stihnut 270 dni poistenia (kedze predpokladam,ze otehotniem tento rok, ale rodit budem v roku 2009,tak sa mi materske bude pocitat z predch.roku 2008, tu podmienku 270 dni musim splnit za ten rok 2008, alebo je to pocet dni poistenia do nastupu na matersku ?)
Ak sa medzitym zamestnam, mam si potom VZ na DNP znizit o hrubu mzdu ?

Dufam,ze som to napisala zrozumitelne.
Dakujem velmi pekne za odpoved a ochotu poradit.

Daniela
luciferova
29.03.08,08:28
Na toto Ti už Janka v podstate odpovedala. Viď zvýraznenú časť jej príspevku.
Takže to DNP by som si pre istotu platila naďalej ak nemáš inú možnosť získania maximálnej materskej. Treba počkať čo z toho bude. ;)

Z akého VZ si platíš DNP? Z vyššieho ako je minimálny?
DNP si platim z minima. nezrujnuje ma to, ked to budem platit dalej. mna skor zaujima to, ze ak by to nahodou zrusili, tak budem mat narok na vysoku matersku? DNP si platim od 12. 3. 08, cize 1. 1. 09 (ak by sa to prijalo) budem mat DNP zaplatene za 295 dni. chcela by som vsak maximalnu, po 1.1.09 sa uz vymeriavaci zaklad nebude dat zmenit asi, ze? tehotna este nie som. co odporucate urobit, aby som mala max. matersku? (ake ine sposoby dosiahnut max. matersku este existuju?). musi sa z max. VZ platit aspon 26 tyzdnov? cize keby som to zmenila 26 pred 1. 1. 09 aj keby som este nebola tehotna, dostala by som max matersku?
dakujem
luciferova
29.03.08,10:02
este jedna vec - chcem zaplatit to DNP, prihlasena som od 12. 3. 08 a neviem, kolko mam zaplatit. za cely mesiac asi nie, ten vzorec vsak nemozem najst. diky
brčko
29.03.08,13:27
Luciferova,
za marec 230,- sk, pozri príspevok 1163 (na str.117)
brčko
29.03.08,14:01
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu ohľadne DNP a max. materskej.
Momentalne som na rodicovskej dovolenke do 10/2008, nezamestnana (PP skoncil v roku 2005), a chcela by som este jedno babatko (nedavno som o jedno prisla :mee:).
Mozem sa prihlasit na DNP, mam platit zatial z minimalneho VZ, a ked zistim ze som tehotna, tak sa mam odhlasit a zacat platit z maxima, aby som mala maximalnu matersku ? áno, odhlásiť a nanovo prihlásiť najneskôr do 8tt.
Ked splnim podmienku 270 dni platenia poistneho, budem mat narok na matersku ? (nevadi, ze som (zatial) nezamestnana ??) nie, materská nezáleží od prac.pomeru ale od nemocenského poistenia, a tým DNP je
Otehotniet este nemozem, takze by som mala v pohode stihnut 270 dni poistenia (kedze predpokladam,ze otehotniem tento rok, ale rodit budem v roku 2009,tak sa mi materske bude pocitat z predch.roku 2008 áno, ak to nemocenské poistenie vznikne v r.2008, tu podmienku 270 dni musim splnit za ten rok 2008, alebo je to pocet dni poistenia do nastupu na matersku ?) je to počet dní nemocenského poistenia "do dna pôrodu", ale je jednoduchšie mať splnených týchto 270dní do nástupu na MD (nemusíš čakať na vyplatenie a platiť poistné aj počas MD), ale nie je to podmienka. No pozor, "do dna nástupu na MD" treba splniť uplynutie 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, inak by bola materská minimálna
Ak sa medzitym zamestnam, mam si potom VZ na DNP znizit o hrubu mzdu ? áno, ak by si tento rok otehotnela a nástup na MD bol v r.2009, tak si môžeš od 1.1.09 zmeniť VZ na minimum, lebo VZ z roku 2009 výšku tvojej materskej už neovplyvní.
Sleduj však zmeny v zákone o soc.poistení, majú byť od 1.1.09!- budú možno zásadné (už vyššie spomínané, vylučujúce súbeh NP zo zamestnania + DNP). A to by znemožnilo poberať materské, pri začiatku MD v r.2009 z DNP, ak by si bola zároven zamestnaná. DNP by si musela zrušiť :mad:
Ak máš možnosť sa pred nástupom na MD na pár dní u niekoho zamestnať s maximálnym VZ, tak by to bolo najistejšie, kvôli tým pripravovaným, no zatial neistým zmenám. Potom stačí, ak budeš dovtedy poistená z DNP len z minima, aby ti ubiehali dni NP.
DNP zatial z minima si však určite daj, lebo aj keby si si našla prácu a bola už tehotná, nesplnila by si pravdepodobne bez DNP 270dní NP (lebo dni RD, vzhladom na to, že nie si zamestnaná sa ti do 270dní NP nerátajú).
Ak by si prácu nemala a išla náhodou na PN - rizikové tehotensktvo a mala už splnenú podmienku 270dní do nástupu na PN, tak by si mala nárok aj na nemocenské.

Dufam,ze som to napisala zrozumitelne.
Dakujem velmi pekne za odpoved a ochotu poradit.

Daniela
prajem ti vela štastíčka :)
riskovci
29.03.08,16:03
dobry den,
aj ja by som vas rada este raz poprosila o informaciu.Uz ste mi moc pomohli vasimi odpovedami pred par tyzdnami,ale este by som mala otazocku.
Zhrniem este raz moj stav:
zamestnana od 2002, od 10/2005 som na materskej,ta mi konci 12/2008, od 9/2008 nastupujem do prace
vzhladom k tomu,ze v praci nezarabam vela a chceme uz 2.babo,dala som si od 17.3. DNP.
Otazku mam vsak ohladom zmysenia materskej z vyssej mzdy. Vela x ste radili,aby sa maminy nanovo zamestnali s max.mzdou.
Kedze nevieme,ako to bude dalej s DNP, ako sa schvali zakon,zaujimalo by ma,ci sa mozem pred nastupom na dalsiu matersku na par dni zamestnat s max. mzdou aj u ineho zamestnavatela, aj napriek tomu,ze by som mala stale svoj pracovny pomer (u mojho terajsie zamest. nepojde zamestnat sa ani na chvilu z maxima).
Prosim,ak vas to neobtazuje,vysvetlite mi,ako sa mi bude ratat materska (bez ohladu na DNP), keby som sa takto zamestnala(ak to je mozne).ako priklad - do 9/2008 by som bola na materskej, pracovala by som 9-11/08 a par dni v 11/08 by som mala aj ineho zamestnavatela.to sa spocitaju prijmy a vydelia sa tromi?
dakujem velmi pekne
luciferova
29.03.08,18:44
Luciferova,
za marec 230,- sk, pozri príspevok 1163 (na str.117)
jemine, pardon, ja som fakt slepa. dakujem :-)
luciferova
29.03.08,19:56
jemine, pardon, ja som fakt slepa. dakujem :-)
este predsa jedna vec - co mam uviest ako specificky symbol? na papieri sa pise, ze " v pripade platby poistneho uvadzat obdobie, za ktore sa poistne uhradza v tvare MMRRRR (napr. januar 2004 - 012004)" ale ja uhradzam len 230,-Sk a to nie je za cele obdobie. nebudu potom odo mna vymahat? je tam potom este druhy pripad !v pripade uhrady poistneho na zaklade rozhodnutia uvadzat cislo rozhodnutia"
a dake cislo som nasla nad "vecou" - mam uviest to?

dakujem, nechcem daco zvrzat ;-)
brčko
29.03.08,22:51
este predsa jedna vec - co mam uviest ako specificky symbol? na papieri sa pise, ze " v pripade platby poistneho uvadzat obdobie, za ktore sa poistne uhradza v tvare MMRRRR (napr. januar 2004 - 012004)" ale ja uhradzam len 230,-Sk a to nie je za cele obdobie. nebudu potom odo mna vymahat? je tam potom este druhy pripad !v pripade uhrady poistneho na zaklade rozhodnutia uvadzat cislo rozhodnutia"
a dake cislo som nasla nad "vecou" - mam uviest to?

dakujem, nechcem daco zvrzat ;-)

ked som sa prihlásila na DNP od 26.10.07, tak som dala ŠS: 102007 a nebol žiaden problém. Oni urobia predpis poistného podla dátumu od kedy si sa prihlásila. Takže u teba ŠS: 032008
brčko
29.03.08,23:21
dobry den,
aj ja by som vas rada este raz poprosila o informaciu.Uz ste mi moc pomohli vasimi odpovedami pred par tyzdnami,ale este by som mala otazocku.
Zhrniem este raz moj stav:
zamestnana od 2002, od 10/2005 som na materskej,ta mi konci 12/2008, od 9/2008 nastupujem do prace
vzhladom k tomu,ze v praci nezarabam vela a chceme uz 2.babo,dala som si od 17.3. DNP.
Otazku mam vsak ohladom zmysenia materskej z vyssej mzdy. Vela x ste radili,aby sa maminy nanovo zamestnali s max.mzdou.
Kedze nevieme,ako to bude dalej s DNP, ako sa schvali zakon,zaujimalo by ma,ci sa mozem pred nastupom na dalsiu matersku na par dni zamestnat s max. mzdou aj u ineho zamestnavatela, aj napriek tomu,ze by som mala stale svoj pracovny pomer (u mojho terajsie zamest. nepojde zamestnat sa ani na chvilu z maxima).
Prosim,ak vas to neobtazuje,vysvetlite mi,ako sa mi bude ratat materska (bez ohladu na DNP), keby som sa takto zamestnala(ak to je mozne).ako priklad - do 9/2008 by som bola na materskej, pracovala by som 9-11/08 a par dni v 11/08 by som mala aj ineho zamestnavatela ak by si išla na MD v 11/08, tak nárok z druhého zamestnania by si nemala, len zo starého, nemáš splnených 270dní NP z druhého zam..to sa spocitaju prijmy a vydelia sa tromi?
dakujem velmi pekne

Pri nástupe na MD sa počíta materská z nemocenkých poistení, ktoré trvajú ku dnu nástupu na MD a z ktorých je splnená podmienka 270dní NP. Z každého z týchto nem.poistení sa určí zvlášť (podla dátumu vzniku tohto NP) rozhodujúce obdobie (RO), z ktorého sa ráta výška materskej. Ku dnom existujúceho NP sa prirátajú dni ukončených NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak si mala v jeden den viacero NP, tento den sa ráta len raz.

V prípade ak ti bude ku dnu nástupu na MD trvať tvoje staré-dlhodobé zamestnanie, tak z tohto nem.poistenia splníš bez problémov 270dní (rátajú sa aj dni rodič.dovolenky z tohto zamestnania) a RO bude predchádzajúci kalendárny rok (ak nastúpiš na MD v r.2008, tak RO je rok 2007, ak nastúpiš na MD v r.2009, tak RO bude rok 2008).

Od 17.3.08 máš DNP. Dna 11.12.08 (ak dobre rátam)ti uplynie 270dní a ak nastúpiš na MD od 12.12.08, tak budeš mať nárok na materské aj z DNP, ak si ho ponecháš do dna nástupu na MD (ak to bude možné). Ak bude nástup na MD skôr, nárok na mateské z iného NP nezískaš.
Ak by si sa napr. 11.12.08 odhlásila z DNP (teda bola DNP 270dní), 15.12.08 by si sa zamestnala v inom zamestnaní a napr. 18.12.08 nastúpila na MD, tak by si z tohto nového zamestnania získala nárok na materskú, pretože ku 3-om dnom NP (15-17.12.08) z tohto zamestania sa priráta 270dní "ukončeného" DNP (17.3.-11.12.08). Tieto dni (dátumy) sa neprekrývajú, takže 3dni+270dní=273dní NP. Materská z tohto druhého zamestnania by sa rátala z obdobia 15-18.12.08.
Výšku VZ v tomto novom zamestnaní by si si stanovila podla vymeriavacieho základu zo starého zamestnania, z ktorého by sa ti rátala materská.
DanielkaS
30.03.08,11:24
Brčko, ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. :)

Mám však este v niecom nejasno :
Od 1.4. si dam DNP z minim.VZ, tym splnam do konca roka 270 dni platenia DNP, ked otehotniem-zmenim VZ na maximum a platim (predpokladam otehotn.v letnych mesiacoch). Do nastupu na MD (spravidla 6 tyzdnov pred porodom), co bude v roku 2009, musim nadalej platit DNP (alebo do porodu) ?

Sleduj však zmeny v zákone o soc.poistení, majú byť od 1.1.09!- budú možno zásadné (už vyššie spomínané, vylučujúce súbeh NP zo zamestnania + DNP). A to by znemožnilo poberať materské, pri začiatku MD v r.2009 z DNP, ak by si bola zároven zamestnaná. DNP by si musela zrušiť :mad: to znamena,ze potom by som nemala matersku z maxim.VZ ?? platila by som si to DNP nanic ? ak mozes prosim, porad ako by to bolo najlepsie v tom mojom pripade, pripadne sa nemam zamestnat,ale stale platit max.VZ (v pripade,ze budem tehotna?) Aku suvislost ma so mnou rok 2009, ked by sa mi bude brat za zaklad pre vypocet materskej rok 2008 a splnim v roku 2008 podmienku 270 NP. Zle to chapem ?
Asi sa pytam ako blbec, prosim nehnevaj sa.:rolleyes: Ale potrebujem mat v tom jasno, dakujem este raz velmi pekne.
DanielkaS
30.03.08,11:32
A este jedna vec ma napadla :
Ak máš možnosť sa pred nástupom na MD na pár dní u niekoho zamestnať s maximálnym VZ, tak by to bolo najistejšie, kvôli tým pripravovaným, no zatial neistým zmenám. Potom stačí, ak budeš dovtedy poistená z DNP len z minima, aby ti ubiehali dni NP. ak bude nastup na MD v roku 2009, tak naco je dobre sa zamestnat s maximalnym VZ ? ved sa bude brat za zaklad pre vypocet materskeho rok 2008, nie ? alebo to zle chapem ?
dakujem za vysvetlenie.
saskia26
30.03.08,16:53
Ako to tak sledujem, tak sa predpokladajú ďalšie zmeny, ktoré zásadne ovplyvnia poberanie materskej z DNP od roku 2009.
V tomto roku však zostáva zatiaľ po starom? Pri splnení podmienky 270 dní zo zamestnania aj z DNP bude nárok na materskú aj zo zamestnania aj z DPN?
Nastupujem koncom mesiaca na materskú a nerada by som niečo prešvihla, je to tak?
brčko
30.03.08,19:14
Ako to tak sledujem, tak sa predpokladajú ďalšie zmeny, ktoré zásadne ovplyvnia poberanie materskej z DNP od roku 2009.
V tomto roku však zostáva zatiaľ po starom? áno Pri splnení podmienky 270 dní zo zamestnania aj z DNP bude nárok na materskú aj zo zamestnania aj z DPN? áno
Nastupujem koncom mesiaca na materskú a nerada by som niečo prešvihla, je to tak?

neznepokojuj sa, zatial od 1.1.08 nie je zmena
brčko
30.03.08,19:52
Brčko, ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. :)

Mám však este v niecom nejasno :
Od 1.4. si dam DNP z minim.VZ, tym splnam do konca roka 270 dni platenia DNP, ked otehotniem-zmenim VZ na maximum (najneskôr do 8tt odhlásenie a nové prihlásenie z maxima) a platim (predpokladam otehotn.v letnych mesiacoch). Do nastupu na MD (spravidla 6 tyzdnov pred porodom), co bude v roku 2009, musim nadalej platit DNP (alebo do porodu) do nástupu na MD (ku dnu nástupu na MD už podmienku 270dní predpokladám splníš). Ak už budeš tehotná a nanovo prihlásená na DNP v r.2008, môžeš dať od 1.1.09 zmenu VZ na minimum, no potom sa ale až do nástupu na MD nesmieš odhlásiť.

Sleduj však zmeny v zákone o soc.poistení, majú byť od 1.1.09!- budú možno zásadné (už vyššie spomínané, vylučujúce súbeh NP zo zamestnania + DNP). A to by znemožnilo poberať materské, pri začiatku MD v r.2009 z DNP, ak by si bola zároven zamestnaná. DNP by si musela zrušiť :mad: to znamena,ze potom by som nemala matersku z maxim.VZ ?? platila by som si to DNP nanic ? ak mozes prosim, porad ako by to bolo najlepsie v tom mojom pripade, pripadne sa nemam zamestnat,ale stale platit max.VZ (v pripade,ze budem tehotna?) Aku suvislost ma so mnou rok 2009, ked by sa mi bude brat za zaklad pre vypocet materskej rok 2008 a splnim v roku 2008 podmienku 270 NP. Zle to chapem ? ak nastúpiš na MD v r.2009 bude sa postupovať podla zákona platného v r.2009. Ak by si sa nezamestnala a mala DNP do dna nástupu MD, tak sa bude materská rátať z vymeriavacích základov v období od nového=posledného prihlásienia na DNP do 31.12.08. Toto predpokladám bude platiť aj od 1.1.09, ostatné varianty (kombinárie DNP+zamestnanie) si netrúfam rozoberať, ked neviem, čo schvália.
Asi sa pytam ako blbec, prosim nehnevaj sa.:rolleyes: Ale potrebujem mat v tom jasno, ak v tom chceš mať jasnejšie, treba pozrieť aj samotný Zákon o sociálnom poistení, hlavne § 48-58 a blogy pána Mihála dakujem este raz velmi pekne.


bohužial jednoznačne sa poradiť nedá, lebo nechcem niečo tvrdiť, čo nemusí byť pravda. :cool::o

ešte k tvojej dalšiej otázke: nie vždy musí byť rozhodujúce obdobie, z ktorého sa vypočíta materská predchádzajúci rok (pozri § 54 ods.2a+b+c ZoSP)
DanielkaS
31.03.08,07:11
Brčko, ďakujem veľmi pekne.
Prajem príjemy deň.

p.s. dam vediet ako som dopadla :);)
maja414b
31.03.08,08:26
vopred pardon ak sa opakujem. Pravdepodobne to tak ale bude. Ale potrebujem poradit konkretne na svoj pripad-neviem si tie vsetky rady dat dokopy pre seba. Som SZCO a od r.2006 si platim dochod. a nem. poistenie z min VZ. Nic viac, nic menej. Teraz som tehu a termin porodu mam 22.9. Som pochopila z vasich prispevkov, ze nemam sancu mat vyssiu matersku ako minimalnu. Pre istotu som volala do socialnej a tam ma zarazila pani ze nemusi byt rozhodne obdobie r.2007, ale aj rok 2008, a to podla tohto dan. priznania. Aka vyska prijmov by bola teda naj na odlepenie tej materskej od minima. Uplatnujem si pausalne vydavky 40 perc.
maja414b
31.03.08,08:35
pardon, ak sa opakujem. Pravdepodobne to ale tak bude. Ale uz asi potrebujem radu konkretne na svoj "pripad"-neviem si dat vsetky vase rady dokopy pre seba. Som SZCO a od r.2006 si platim dochod. a nem. poistenie z min VZ. Nic viac, nic menej. Teraz som tehu a termin porodu mam 22.9.. Z vasich prispevkov som pochopila, ze uz nemam sancu mat vyssiu matersku ako minimalnu. Pre istotu som zavolala do socialnej a pani ma prekvapila, ze rozhodne obdobie nemusi byt len rok 2007, ale aj dnesne moje danove priznanie. Ake by mali byt teda prijmy, aby sa ta vyska materskej odlepila od minima? Uplatnujem si pausalne vydavky - 40 perc.
jankasm
31.03.08,09:26
DNP si platim z minima. nezrujnuje ma to, ked to budem platit dalej. mna skor zaujima to, ze ak by to nahodou zrusili, tak budem mat narok na vysoku matersku? No ak sa od 1.1.2009 možnosť DNP pre zamestnané osoby zruší, potom po 1.1.2009 nebudeš mať z DNP nárok na vôbec žiadnu materskú, DNP Ti jednoducho týmto dňom zanikne. DNP si platim od 12. 3. 08, cize 1. 1. 09 (ak by sa to prijalo) budem mat DNP zaplatene za 295 dni. chcela by som vsak maximalnu, po 1.1.09 sa uz vymeriavaci zaklad nebude dat zmenit asi, ze? tehotna este nie som. co odporucate urobit, aby som mala max. matersku? Ak chceš využiť DNP tak treba na materskú nastúpiť do 31.12.2008 :o(ake ine sposoby dosiahnut max. matersku este existuju?). Ešte je tu jedna osvedčená možnosť, ukončiť súčasné zamestnanie a uzatvoriť nové pár dní pred nástupom na MD s maximálnym VZ musi sa z max. VZ platit aspon 26 tyzdnov? Áno, z maxima je potrebné platiť 26 týždňov cize keby som to zmenila 26 pred 1. 1. 09 aj keby som este nebola tehotna, dostala by som max matersku? Ak zostane zákon po 1.1.2009 ohľadom DNP nezmenený, tak potom Ti stačí cca. v 8tt sa prihlásiť na DNP s maximálnym VZ. Ak zistíš, že si tehotná napr. v 8/2008 tak stačí prihlásiť sa vtedy a platiť z maxima /vlastne maximum mínus VZ zo zamestnania/ do 31.12.2008. Od 1.1.2009 potom stačí platiť z minima /treba dať len zmenu VZ k 1.1.2009/. Ak budeš mať z DNP nárok na materskú, tak bude počítaná z VZ za rok 2008.
dakujem

Odpovede v texte.
Aký VZ máš v zamestnaní? K dosiahnutiu maxima Ti stačí z DNP minimálny VZ alebo potrebuješ vyšší?
jankasm
31.03.08,09:40
pardon, ak sa opakujem. Pravdepodobne to ale tak bude. Ale uz asi potrebujem radu konkretne na svoj "pripad"-neviem si dat vsetky vase rady dokopy pre seba. Som SZCO a od r.2006 si platim dochod. a nem. poistenie z min VZ. Nic viac, nic menej. Teraz som tehu a termin porodu mam 22.9.. Z vasich prispevkov som pochopila, ze uz nemam sancu mat vyssiu matersku ako minimalnu. Pre istotu som zavolala do socialnej a pani ma prekvapila, ze rozhodne obdobie nemusi byt len rok 2007, ale aj dnesne moje danove priznanie. Ake by mali byt teda prijmy, aby sa ta vyska materskej odlepila od minima? Uplatnujem si pausalne vydavky - 40 perc.

No tak o tomto som nepočula. Podľa môjho názoru, ak bude živnosť trvať nepretržite až do nástupu na MD, tak materská bude počítaná z VZ v roku 2007.
K dosiahnutiu maximálnej materskej, cca. 16000,-, je potrebné spraviť nasledovné: živnosť pred nástupom na MD ukončiť a na pár dní sa u niekoho známeho zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ. Do 270 dní poistenia sa bude započítavať aj doba ukončeného NP ako SZČO a nárok na materské bude zo zamestnania a teda z maximálneho VZ. :)
Možno stačí aj prerušenie živnosti, ale tým si nie som istá, tak možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí. :cool:
maja414b
31.03.08,10:05
No tak o tomto som nepočula. Podľa môjho názoru, ak bude živnosť trvať nepretržite až do nástupu na MD, tak materská bude počítaná z VZ v roku 2007.
K dosiahnutiu maximálnej materskej, cca. 16000,-, je potrebné spraviť nasledovné: živnosť pred nástupom na MD ukončiť a na pár dní sa u niekoho známeho zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ. Do 270 dní poistenia sa bude započítavať aj doba ukončeného NP ako SZČO a nárok na materské bude zo zamestnania a teda z maximálneho VZ. :)
Možno stačí aj prerušenie živnosti, ale tým si nie som istá, tak možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí. :cool:
dakujem za odpoved. ako sa len odvdacim...keby bola daka otazka naopak o zahradach rada odpoviem. :)
brčko
31.03.08,10:17
No tak o tomto som nepočula. Podľa môjho názoru, ak bude živnosť trvať nepretržite až do nástupu na MD, tak materská bude počítaná z VZ v roku 2007.
K dosiahnutiu maximálnej materskej, cca. 16000,-, je potrebné spraviť nasledovné: živnosť pred nástupom na MD ukončiť a na pár dní sa u niekoho známeho zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ. Do 270 dní poistenia sa bude započítavať aj doba ukončeného NP ako SZČO a nárok na materské bude zo zamestnania a teda z maximálneho VZ. :)
Možno stačí aj prerušenie živnosti, ale tým si nie som istá, tak možno sa k tomu ešte niekto vyjadrí. :cool:

súhlasím s Jankou
nedávno tu mala podobný prípad "madi33" (pov.nem.poistenie SZčO dlhšie ako 270dní a súčasne PP kratší ako 270dní ) a rada od ajobsa potvrdená p. Mihálom bola "stačí živnosť prerušiť" - pozrite príspevok 1174 (strana 118)
nikka_
31.03.08,11:07
dobrý deň, mám na vás jednu otázočku, netýka sa to priamo materskej, ale ak by ste mi vedeli poradiť. Som v 9tt, pričom asi budem musieť ísť na PN(asi na 2 týždne). Platím si od 1.2.08 DNP, kedy si môžem nárokovať na nemocenské dávky aj z DNP?
luciferova
31.03.08,11:07
Odpovede v texte.
Aký VZ máš v zamestnaní? K dosiahnutiu maxima Ti stačí z DNP minimálny VZ alebo potrebuješ vyšší?
dakujem za vycerpavajucu odpoved. neviem, aky mam VZ zo zamestnania. ako sa to da zistit?
maja414b
31.03.08,11:13
Naozaj vdaka za odpovede a tipy. Vyskusame, uvidime. Nebolo by zle.
brčko
31.03.08,17:30
dobrý deň, mám na vás jednu otázočku, netýka sa to priamo materskej, ale ak by ste mi vedeli poradiť. Som v 9tt, pričom asi budem musieť ísť na PN(asi na 2 týždne). Platím si od 1.2.08 DNP, kedy si môžem nárokovať na nemocenské dávky aj z DNP?

a aké iné nemocenské poistenia (PP trvajúce, ukončené, povinné NP SZčO) máš v posledných dvoch rokoch, teda cca od 1.4.06 doteraz? Lebo na vznik nároku na nemocenské z DNP treba tiež splniť podmienku 270dní NP pred dátumom uplatnovania si nároku na nemocenské.
mostral
31.03.08,17:48
Dobrý večer
chcela by som súrne poprosiť o pomoc, môj prípad som tu už riešila asi na str. 114, a bolo mi odpovedané, tak som aj spravila, ale teraz som si nie istá jednou vecou. V krátkosti zo SZČO mám k dnešnému dňu 275 dní PNP, ale keďže som si chcela zvýšiť matersku a firma pomohla od zajtra mám zmluvu s hrubým mesač. platom 28000,-. Na materskú nastupujem 30.4. 2008. A nie som si istá čo so živnpsťou, musím ju naozaj zrušiť alebo aspoň prerušiť ak chcem aby sa mi materská rátala so zmluvy? Rátala som teda s tým, že ju môžem aj ponechať do materskej ešte zaplatiť odvody a potom sa vraj automaticky nahlásením materskej na sociálke odvody prestávajú platiť. A teda okolo oktobra by som sa už možno mohla na dve hod. denne vratit do práce na živnosť, len zas nechcem, aby teda zmluva bola zbytočná. Ako prerušiť živnosť? Ďakujem Vám znalým veci za promptnú odpoveď. mostral
mostral
31.03.08,18:27
to som zase ja mostral, môj prípad sme rozoberali na str. 119, č.1190, bojím sa že som to teraz pokazila tým, že som sa dnes na SP nebola odhlásiť a neprerušila živnosť, stačí tak ešte urobiť zajtra či pozajtra, prosím povedzte že ano. dakujem.mostral
brčko
31.03.08,18:55
to som zase ja mostral, môj prípad sme rozoberali na str. 119, č.1190, bojím sa že som to teraz pokazila tým, že som sa dnes na SP nebola odhlásiť a neprerušila živnosť, stačí tak ešte urobiť zajtra či pozajtra, prosím povedzte že ano. dakujem.mostral

mostral, ak by si nastupovala na MD 3.4.08 (možno aj 2.4.08), tak by stačilo prerušiť živnosť dnom 1.4.08 a dnom 1.4.08 sa aj odhlásiť z povinného NP SZČO. Ako sa však vybavuje (a hlavne či to treba dopredu, predpokladám, že sa to vybavuje na živnostenskom úrade) prerušenie živnosti, neviem.
Podla mna jedine posunúť u lekára nástup na MD a hned prerušiť živnosť + odhlásiť povinné NP SZčO, inak nárok na materské z PP nezískaš.
mostral
31.03.08,19:32
ja mam nastup na matersku az 30. 4. nie 3.4. tak ak zajtra povybavujem prerušenie živnosti a odhlasenie NP zo SZČO tak to klapne?
brčko
31.03.08,19:44
mostral
:o:o aha, prepáč, ja som bola v hlave už na konci apríla, že od včera si na MD (nie je to prvoaprílový žart). Ešte som sa čudovala, že píšeš, že nastúpiš na MD a nie, že si na MD.
Takže mala by si to v pohode stihnúť. Treba mať ukončenú živnosť+ odhlásené povinné NP SZčO do nástupu na MD.

Este doplním:
(nech odčiním môj omyl) akú materskú môžeš očakávať. Tvoja mzda za obdobie 1.-29.4.08 by mala byť 26728 (28000:22prac.dní v apríly x 21odpracovaných dní), denný VZ = 26728:29dní NPv apríly = 921,66 a denná materská 921,66x55% = cca 506,91Sk na den.

Ak by si aj nestihla hned zajtra ukončiť živnosť, neovplyvní to výšku materskej z PP. Vzhladom na to že by si od 1.4.08 do ukončenia živnosti platila nem.poistenie v súčte vyššie ako je maximum, vznikol by ti od 1.4.08 preplatok na povinnom NP SZčO, vymer.základ zo zamestnania by sa nemenil.
mostral
01.04.08,05:10
dakujem za odpoveď naozaj som rada ze je niekto s kým sa dá o tom poradiť, inak by som bola stratena, ak ste prosim niekto tam, musím živnosť naozaj ukončiť alebo ju stačí len prerušiť, ako bolo radené madi na str. 118 a potvrdene p. Mihalom, chcela by som v nej potom pokračovať ???
jankasm
01.04.08,08:32
dakujem za vycerpavajucu odpoved. neviem, aky mam VZ zo zamestnania. ako sa to da zistit?

Nemáš výplatné pásky? V podstate by to mala byť tvoja hrubá mzda, ale nie vždy to platí. Ak máš výplatnú pásku, tak tam by si mala mať uvedený vymeriavací základ, z ktorého sa platí nemocenské poistenie. ;)
jankasm
01.04.08,08:36
dakujem za odpoveď naozaj som rada ze je niekto s kým sa dá o tom poradiť, inak by som bola stratena, ak ste prosim niekto tam, musím živnosť naozaj ukončiť alebo ju stačí len prerušiť, ako bolo radené madi na str. 118 a potvrdene p. Mihalom, chcela by som v nej potom pokračovať ???

No keďže tak bolo radené ajobsom a potvrdené p. Mihálom, tak by som nepochybovala. To sú tí najlepší odborníci na rady ohľadom materskej. ;)
Ak chceš ešte väčšiu istotu, stačí sa informovať na SP.
zafira77
01.04.08,09:59
Prosím veľmi pekne, som už úplne mimo z tejto témy
od roku 2005 som SZČO a od toho istého roku som aj ako konateľ v s.r.o., termín pôrodu mám okolo 28.8.2008, čiže predpoklad nástupu na materskú dovolenku je v polovici júla 08, chcem sa opýtať ako sa mi bude vyrátavať výška materskej z ktorého daňového priznania za rok 2006 alebo 2007?
Velmi pekne ďakujem
Jana Motyčková
01.04.08,10:27
Materské sa nepočíta z daňového priznania, ale z VZ, z ktorých si platila nemocenské poistenie do SP za rok 2007.
mostral
01.04.08,16:59
ahoj brčko a jankasm tak nakoniec sa mi podarilo pozastaviť, resp. prerušiť živnosť od dnešného dátumu, zajtra ešte zbehnem na socialku dať odhlášku, a o radách nikoho z vás poraďakov by som si nedovolila pochybovať, len som si nebola istá či to bol presne ten istý prípad, lebo keď to tu čítam zisťujem že aj male odchýlky môžu všetko zmeniť, a so SP ja konkrétne nemám dobré skúsenosti, keď som chcela info o DNP, poradili mi zle, ked som sa pýtala na túto zmluvu, povedali mi že to sú špekulácie a oni vraj také rady poskytovať nemaju a čo so živnosťou nemali ani poňatia, takže tam sa už o rady obracať určite nebudem, v každom prípade ďakujem za rady Vám a dám vedieť, ako to nakoniec dopadlo, s pozdravom mostral
Ingrid Ondruskova
01.04.08,19:02
Nastupujem na MD v polovici mája 2008. Chcela by som ale pracovať aj naďalej až do pôrodu a po pôrode tiež /samozrejme menej hodín do mesiaca/, môže sa to vôbec? Ako najlepšie? Na dohodu? Sú nejaké obmedzenia zo strany sociálky? Neprídem o nejaké peniaze? Keď je bábo staršie, je mi to jasné-stačí ak žena nedá to bábo do štátnej škôlky tak poberá plnú dávku, ale obdobie pred a po pôrode...španielska dedina...
mimaemma
02.04.08,09:33
Pracovať môžeš, ale 6 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu ťa lekár vypíše na materskú. Potom máš nárok na 22 týždňov poberania materskej. Následne len rodičovský príspevok. V prípade, že si nevyčerpáš 6 týždňov pred pôrodom, máš nárok na materskú len 22 týždňov po pôrode.
Narodičovský príspevok máš nárok do troch rokov veku dieťaťa v prípade, že nie je umiestnené v štátnom zariadení. V neštátnom ( platenom) môže byť.
mostral
02.04.08,17:35
ahojte tu je zas mostral dnes som bola na SP a pani ma presvedcila aby som si este nechala DNP aspoň do zač. materskej kvoli PNke počas materskej, má vobec význam ho platiť ešte mesiac a zas neovplyvní to výpočet materskej??? alebo to mam radsej zrusiť??? (DNP platím od 28.11. 2007 z min. VZ, na materskú nastupujem 30.4. 3008) dakujem za odpoveď, mostral.
saskia26
02.04.08,17:57
Nastupujem na MD v polovici mája 2008. Chcela by som ale pracovať aj naďalej až do pôrodu a po pôrode tiež /samozrejme menej hodín do mesiaca/, môže sa to vôbec? Ako najlepšie? Na dohodu? Sú nejaké obmedzenia zo strany sociálky? Neprídem o nejaké peniaze? Keď je bábo staršie, je mi to jasné-stačí ak žena nedá to bábo do štátnej škôlky tak poberá plnú dávku, ale obdobie pred a po pôrode...španielska dedina...

Tiež som chcela popri materskej pracovať na pár hodín v týždni, ale potom by mi prestali vyplácať materskú. Materská sa považuje za dávku a počas jej poberania sa nesmie pracovať ani na zmluvu ani na dohodu. Počas rodičovskej dovolenky to je už iné, potom pracovať môžeš.
Vyriešili sme to tak, že som sa so zamestnávateľom dohodla a uzatvorili sme dohodu na niekoho iného.