Janka12345
20.11.07,15:06
Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Zoltán Kovács
20.11.07,14:09
lorelei
20.11.07,14:28
Máš predplateného draka, tak ti pripájam link:

http://www.porada.sk/t64807-ako-ziskat-co-najvyssie-materske-v-roku-2008-a.html



Mozem poprosit o ten clanok aj ja? Nemam pristup na Draka, aj by som,ale nie som z tohto fachu, nevyuzijem to. Ak je mozne, tak vas pekne prosim. Dakujem.
Janka12345
20.11.07,14:32
smith ďakujem :)
Zoltán Kovács
20.11.07,14:36
Mozem poprosit o ten clanok aj ja? Nemam pristup na Draka, aj by som,ale nie som z tohto fachu, nevyuzijem to. Ak je mozne, tak vas pekne prosim. Dakujem.

S týmto ja asi ti nepomôžem. Bohu žiaľ.
Jozef Mihál
20.11.07,17:26
Mozem poprosit o ten clanok aj ja? Nemam pristup na Draka, aj by som,ale nie som z tohto fachu, nevyuzijem to. Ak je mozne, tak vas pekne prosim. Dakujem.
lorelei, ako autor toho článku som veľmi precitlivelý a nerobí mi to dobre na srdce, keď čítam žiadosti tohto druhu. Ale ak chcete čítať články o materskej v roku 2008, poznám jednu stránku, kde to síce nie je tak kompaktné a prehľadné, ale použiteľné: http://www.jozefmihal.blogspot.com/
hado
20.11.07,19:26
Uz som mozno otravny s touto otazkou, ale dal som to do starej diskusie a medzitym vznikla nova, tak to skopirujem aj tu. Chcem poprosit o radu, ak teda viete, napiste mi prosim.

Mam otazocku ku buducej moznej materskej pre pripad doktorandky. Dal som tuto otazocku uz aj na diskusiach, ale asi sa nikomu nechce do toho pustat, lebo ani sami doktorandi nevedia, kto vlastne su a kto budu od januara.
Takze najskor zakladny predpoklad. Zena, v sucasnosti a aj v priebehu buduceho roka doktorandka planuje dieta na buduci rok.
Doktorandi su do konca roka povazovani za zamestnancov a od 1.1.2008 uz za nich nebude platit univerzita odvody a poistne, t.j. mozu a nemusia sa stat dobrovolne poistenymi osobami. Da sa situacia vyriesit takto? K 1.12.2007 sa doktorandka dobrovolne nemocensky poisti s max. vymeriavacim zakladom 28 XXX,-SK. Pred koncom roka poziada o zmenu vymeriavacieho zakladu a od 1.1.2008 bude DNP zo zakladu 8100,-SK.
Teraz otazky:
-Bude sa jej materska vypocitavat z rozhodujuceho obdobia december 2007?
-Aky bude mat vplyv to, ze do konca roka 2007 bola "zamestnana" ?
-Stacilo by, keby v decembri zaplatila dobrovolne poistne zo zakladu, ktory sa rovna rozdielu medzi stipendiom (15 800,-) a max. vymeriavacim zakladom?
Jozef Mihál
20.11.07,20:02
hado, riešenie nájdete tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
hado
20.11.07,21:12
hado, riešenie nájdete tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/

Dakujem za vycerpavajucu odpoved a usmernenie mojich myslienok. Este pre upresnenie. Kedze doktorandi nebudu od januara poisteni ako zamestnanci, bude si doktorandka platit dobrovolne nemocenske poistenie z minima od 1.1.2008. Ak chce zrealizovat Vas plan, ma sa po otehotneni odhlasit a potom znova prihlasit na platenie z maxima?
Sabinka29
21.11.07,05:59
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na čo všetko mám nárok,plánujem ísť na materskú dovolenku v r.2008.
V jedne firme pracujem už 11 rokov, od r.2005 mám živnosť. Nebude mi materská nejako krátená keď som živnostníčka?ďakujem za všetky odpovede a prajem príjemný deň
lorelei
21.11.07,07:03
lorelei, ako autor toho článku som veľmi precitlivelý a nerobí mi to dobre na srdce, keď čítam žiadosti tohto druhu. Ale ak chcete čítať články o materskej v roku 2008, poznám jednu stránku, kde to síce nie je tak kompaktné a prehľadné, ale použiteľné: http://www.jozefmihal.blogspot.com/

Pan Mihal, velmi pekne Vam dakujem. Urcite mi pomoze aj toto. A mozno sa dam aj na Draka. Nie je to o tom, ze nechcem objednavat - resp. kupovat, len sa jedna iba o jednu vec, ktoru potrebujem. Aspon zatial. Aj tak dakujem a prajem krasny a prijemny den.
Jozef Mihál
21.11.07,07:14
Dakujem za vycerpavajucu odpoved a usmernenie mojich myslienok. Este pre upresnenie. Kedze doktorandi nebudu od januara poisteni ako zamestnanci, bude si doktorandka platit dobrovolne nemocenske poistenie z minima od 1.1.2008. Ak chce zrealizovat Vas plan, ma sa po otehotneni odhlasit a potom znova prihlasit na platenie z maxima?

Prečo si chce platiť DNP z minima? Ak býva chorá, nech sa prihlási a platí z maxima. Ak chorá nebýva, nech počká s prihlasovaním až na otehotnenie.

Ak by ale predsa chcela na začiatok platiť DNP z minima, tak po otehotnení sa treba odhlásiť, znova prihlásiť a to s maximálnym VZ.
cipisek
21.11.07,09:11
Ahojte, chcem Vas poprosit o odobrenia a radu k mojej materskej vzhladom na novy zakon o soc. poisteni.
nastup na MD cca. 7.2.2008, TP cca. 19.3.2008
Mam TPP, 270 dni NP za posledne 2 roky splnam zo zamestnannia a nikdy som si neplatila DNP.
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100, robim dobre? Alebo sa mám prihlásiť už od 1.12.2007? Alebo staci teda niekolko dni pred nastupom na MD? Nerozumiem trochu tym RO, preto sa pytam, co by bolo najlepsie.
3. pri nastupe na MD si poziadam o matersku z oboch NP - 2 tlaciva
4. materska by mala byt sucet z NP zo zamestnania + z DNP minima -- cize maximalna 15.500, chapem to dobre?
Dakujem vopred, studujem to tu poctivo, nechcem ale urobit chybu, aby nebola nakoniec materska minimalna.:)
jankasm
21.11.07,10:38
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na čo všetko mám nárok,plánujem ísť na materskú dovolenku v r.2008.
V jedne firme pracujem už 11 rokov, od r.2005 mám živnosť. Nebude mi materská nejako krátená keď som živnostníčka?ďakujem za všetky odpovede a prajem príjemný deň

Kvôli SZČO sa Ti materská krátiť nebude. Práve naopak, materskú dostaneš aj zo zamestnania aj ako SZČO.
V súčte však môžeš dostať materskú maximálne z VZ 28142,- cca. 15500,- mesačne. Takže ak tvoje VZ /zamestnanie + SZČO/ náhodu prekračujú tento maximálny VZ, aj tak materská bude počítaná len z jeho výšky. ;)
jankasm
21.11.07,10:46
Ahojte, chcem Vas poprosit o odobrenia a radu k mojej materskej vzhladom na novy zakon o soc. poisteni.
nastup na MD cca. 7.2.2008, TP cca. 19.3.2008
Mam TPP, 270 dni NP za posledne 2 roky splnam zo zamestnannia a nikdy som si neplatila DNP.
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007 Správne
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100, robim dobre? Alebo sa mám prihlásiť už od 1.12.2007? Alebo staci teda niekolko dni pred nastupom na MD? Nerozumiem trochu tym RO, preto sa pytam, co by bolo najlepsie. Prihlásiť sa na DNP stačí pár dní pred nástupom na MD, stačí z minimálneho VZ 8100,-. V súčte DNP + zamestnanie dosiahneš maximálny VZ, materská bude teda maximálna.
3. pri nastupe na MD si poziadam o matersku z oboch NP - 2 tlaciva Áno, od lekára si pýtaj dve žiadosti o materské.
4. materska by mala byt sucet z NP zo zamestnania + z DNP minima -- cize maximalna 15.500, chapem to dobre? Chápeš to úplne dobre. ;)
Dakujem vopred, studujem to tu poctivo, nechcem ale urobit chybu, aby nebola nakoniec materska minimalna.:)

Odpovede v texte. Drzim palce. :cool:
cipisek
21.11.07,12:55
Dakujem velmi pekne jankasm. :)Chcem sa este spytat, ci je to jedno, kedy sa prihlasim na DNP (kolko dni pred nastupom na MD), ak by som nahodou isla na MD od 1.2. alebo este v januari.
Gabi03
21.11.07,13:07
Odpovede v texte. Drzim palce. :cool:

Ja túto tému sledujem len zbežne kvôli kamoške, ale jeden nikdy nevie...

Chcem sa spýtať... v prípade cipiseka som pochopila, že si DNP doteraz neplatila. Aj tak môže dostať aj z tohto poistenia materské, ak nebude z DNP spĺňať 270 dní? Alebo som niečo prehliadla? :eek:
Keďže na MD ide 7.2.2008 a začať platiť si chce od 1.1.2008, prípadne 1.12.2007. :confused:
Lion Topoľčany
21.11.07,13:13
Ja som bola na školení p.Mihála a ak som ho správne pochopila, vtedy má význam aby sa potencionálna rodička pripoistila len vtedy, ak jej odchod na MD spadá do 26 týždňov, t.j. dnes sa pripoistím a musím ísť na MD od tohto dňa o 26 týždňov a neskôr, inak to nemá význam.Prosím komentáre skúsenejších.
Gabi03
21.11.07,13:16
Ja som bola na školení p.Mihála a ak som ho správne pochopila, vtedy má význam aby sa potencionálna rodička pripoistila len vtedy, ak jej odchod na MD spadá do 26 týždňov, t.j. dnes sa pripoistím a musím ísť na MD od tohto dňa o 26 týždňov a neskôr, inak to nemá význam.Prosím komentáre skúsenejších.

Pekný guláš už mám v hlave. :D

Tak teda odchod na materskú o 26 týždňov alebo do 26 týždňov? :)
Manual
21.11.07,13:23
Pekný guláš už mám v hlave. :D

Tak teda odchod na materskú o 26 týždňov alebo do 26 týždňov? :)
Ak budeš DNP a na materskú pôjdeš v čase do 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP, tak máš smolu, materská bude počítaná len z 8.100 Sk, aj keď RO bude z max. VZ. Tu treba dobre počítať a plánovať...;)

Pozri tu komentár p. Mihála § k novému zákonu:
33. V § 57 odsek 1 znie:
"(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.".

Ak nárok na nemocenskú dávku vznikne dobrovoľne nemocensky poistenej osobe počas prvých 26 týždňov trvania dobrovoľného nemocenského poistenia, tak v tomto období sa bude nemocenská dávka vypočítavať pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. V praxi to znamená dávku vypočítanú zo sumy vymeriavacieho základu 8100 Sk a nie zo skutočného vymeriavacieho základu, z ktorého takáto osoba platila poistné.
Lion Topoľčany
21.11.07,13:23
Takto...mamička ide na materskú napr. 28.5.2007, tak sociálka bude preverovať, či bola
pripoistená od tohto termínu 26 týždňov /a viac/ dozadu. Určite nie je menej, lebo by som sa mohla pripoistiť aj 2 dni pred pôrodom a to je predsa hlúposť.Takto to chápem ja, ale prosila by som názory skúsenejších.
Lion Topoľčany
21.11.07,13:25
Manual, oceňujem komentár.
Manual
21.11.07,14:20
Ja túto tému sledujem len zbežne kvôli kamoške, ale jeden nikdy nevie...

Chcem sa spýtať... v prípade cipiseka som pochopila, že si DNP doteraz neplatila. Aj tak môže dostať aj z tohto poistenia materské, ak nebude z DNP spĺňať 270 dní? Alebo som niečo prehliadla? :eek:
Keďže na MD ide 7.2.2008 a začať platiť si chce od 1.1.2008, prípadne 1.12.2007. :confused:
To to vysvetlenie ťa dostane do obrazu:
komentár p. Mihála:
23. V § 33 ods. 2 sa v prvej vete slová "bola dobrovoľne" nahrádzajú slovom "bola" a vypúšťa sa druhá veta.

Odstraňuje sa doterajšia tvrdosť zákona pri posudzovaní nárokov na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby. Doteraz mala dobrovoľne nemocensky poistená osoba nárok na nemocenské v prípade práceneschopnosti len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom práceneschopnosti bola dobrovoľne nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Po 1.1.2008 bude mať dobrovoľne nemocensky poistená osoba nárok na nemocenské v prípade práceneschopnosti vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred vznikom práceneschopnosti bola (hocijako) nemocensky poistená aspoň 270 dní. Čiže do požadovaných 270 dní sa započítajú aj dni, kedy bola táto osoba poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO.
brčko
21.11.07,16:08
Ja som bola na školení p.Mihála a ak som ho správne pochopila, vtedy má význam aby sa potencionálna rodička pripoistila len vtedy, ak jej odchod na MD spadá do 26 týždňov, t.j. dnes sa pripoistím a musím ísť na MD od tohto dňa o 26 týždňov a neskôr, inak to nemá význam.Prosím komentáre skúsenejších.

Ak máš zo zamestnania splnenú podmienku 270 dní a VZ 20100,- ako cipisek- príspevok č.14, chýba ti do maximálneho možného VZ 28142 len čiastka 8042,-. A na tú ti vznikne nárok z DNP hned po prihlásení na DNP, pretože podmienku 270 dní NP máš splnenú z povinného nemocenského poistenia ako zamestnanec.
brčko
21.11.07,17:09
Ahojte, chcem Vas poprosit o odobrenia a radu k mojej materskej vzhladom na novy zakon o soc. poisteni.
nastup na MD cca. 7.2.2008, TP cca. 19.3.2008
Mam TPP, 270 dni NP za posledne 2 roky splnam zo zamestnannia a nikdy som si neplatila DNP.
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100, robim dobre? Alebo sa mám prihlásiť už od 1.12.2007? Alebo staci teda niekolko dni pred nastupom na MD? Nerozumiem trochu tym RO, preto sa pytam, co by bolo najlepsie.
3. pri nastupe na MD si poziadam o matersku z oboch NP - 2 tlaciva
4. materska by mala byt sucet z NP zo zamestnania + z DNP minima -- cize maximalna 15.500, chapem to dobre?
Dakujem vopred, studujem to tu poctivo, nechcem ale urobit chybu, aby nebola nakoniec materska minimalna.:)

Dakujem velmi pekne jankasm. :)Chcem sa este spytat, ci je to jedno, kedy sa prihlasim na DNP (kolko dni pred nastupom na MD), ak by som nahodou isla na MD od 1.2. alebo este v januari.

Ak by išlo len o výšku materského, najvyššie maximum možno dosiahnuť pri nástupe na MD vo februári, lebo má len 29 (28) dní.
Podla nového odseku 3 v § 58: "Úhrn denných vymeriavacích základov určených podla odseku 2 je najviac v sume denného vymeriavacieho základu určeného z VZ podla § 138 ods.11 platného v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky."

Takže maximálny DVZ :
- vo februári - 2008 = 28142: 29 = 970,4138
- v apríli, júni - 2008 = 28142 : 30 = 938,0667
- v januári, marci, máji - 2008 = 28142: 31 = 907,8065
(od júla 2008 sa už zmení maximálny mesačný VZ, ktorý je t.č. 28142,-)

V prípade cipiska bude :
1. DVZ zo zamestnania z r. 2007 cca 20 100 x 12 mesiacov : 365dní = 660,2192 sK (ak mala v r. 2007 napr. odmeny, PN,... suma sa trochu zmení)

Či uzatvorí DNP v januári 2008 alebo vo februári, z DNP sa určí nemocenská dávka z pravdepodobného DVZ, (§ 57 ods.2) a to "minimálna mzda : 30"

2. pravdepodobný DVZ z DNP = 8100:30 = 270 Sk

1. + 2. SPOLU DVZ = cca 660,2192 + 270 = cca 930,2192 Sk

Ak cipisek nastúpi na MD v januári 2008, jej DVZ bude 907,8065 (vid vyššie uvedené maximá) t.j. denná materská = 499,29 Sk ; ak vo februári 2008, jej DVZ bude cca 930,2192 Sk a denná materská cca 511,62 Sk.

Nemám Draka, tak dúfam, že som to dobre pochopila a aj vypočítala. Ak k tomu máte pripomienky, rada to opravím a sa podučím. ;)
andrea33
21.11.07,18:01
Poradte prosim:

Este nie som tehotna, zaciatok materskej planujem niekedy v roku 2008.

Som DNP od 1.7.2007 - poistne platim z min VZ
Zaroven som zamestnanec od 1.10.2007, poistne platim so sumy 1.200 Sk(8hod mesacne, zamestnala som sa iba kvoli 2xmaterska)

Ma pre mna zmysel zostat zamestnana? (vo vlastnej firme, mam naklady za uctovnicku, ktora mi robi mzdovu agendu)
A este jedna komplikacia - zaroven som aj szco, tam teraz neplatim odvody, ale mozno mi od jula 2008 nejake vyjdu).

Moj navrh: zrusim zamestnanie, k 3.12. zrusim DNP, k 4.12 sa prihlasim na DNP s max VZ, k 15.12. nahlasim zmenu na 8100 Sk a budem davat pozor, aby mi nevysli v szco odvody.

Dakujem vopred:-))
jankasm
21.11.07,18:42
Takto...mamička ide na materskú napr. 28.5.2007, tak sociálka bude preverovať, či bola
pripoistená od tohto termínu 26 týždňov /a viac/ dozadu. Určite nie je menej, lebo by som sa mohla pripoistiť aj 2 dni pred pôrodom a to je predsa hlúposť.Takto to chápem ja, ale prosila by som názory skúsenejších.

Nie je to celkom tak. Keď dáš na SP žiadosť o materské, tak budú preverovať, či máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak je tá podmienka splnená, budú počítať materské z aktuálnych poistení. Čiže napr. ak si zamestnaná, tak zo zamestnania, a ak si DNP, tak aj z DNP. A kľudne sa na to DNP môžeš prihlásiť 2 dni pred nástupom na MD. :--- Dôležité je to, že si tých 270 dní bola poistená napr. ako zamestnanec.
Tých 26 týždňov sa týka toho, že od posledného prihlásenia sa na DNP Ti budú dávku z DNP vypočítavať počas prvých 26 týždňov len z minimálneho VZ 8100,-, aj keby si bola prihlásená napr. s maximálnym VZ 28142,-. ;)
jankasm
21.11.07,18:52
Poradte prosim:

Este nie som tehotna, zaciatok materskej planujem niekedy v roku 2008.

Som DNP od 1.7.2007 - poistne platim z min VZ
Zaroven som zamestnanec od 1.10.2007, poistne platim so sumy 1.200 Sk(8hod mesacne, zamestnala som sa iba kvoli 2xmaterska)

Ma pre mna zmysel zostat zamestnana? (vo vlastnej firme, mam naklady za uctovnicku, ktora mi robi mzdovu agendu)
A este jedna komplikacia - zaroven som aj szco, tam teraz neplatim odvody, ale mozno mi od jula 2008 nejake vyjdu).

Moj navrh: zrusim zamestnanie, k 3.12. zrusim DNP, k 4.12 sa prihlasim na DNP s max VZ, k 15.12. nahlasim zmenu na 8100 Sk a budem davat pozor, aby mi nevysli v szco odvody.

Dakujem vopred:-))

Hneď na úvod, 2x maximálna materská už od 1.1.2008 nie je možná. Takže v tom prípade pre teba zamestnanie stráca význam. Alebo by malo význam, ale potom môžeš zrušiť DNP. Radšej by som volila DNP ponechať, môžeš potom z neho v budúcnosti čerpať počas rodičovskej dovolenky napr. OČR alebo PN.
Čo sa týka DNP, keďže ešte nie si tehotná, odporúčam v decembri zrušiť DNP, napr. toho 3.12.2007, ako píšeš, ale kľudne môžeš aj neskôr. S maximálnym VZ sa stačí prihlásiť pred koncom roka napr. na 3 dni, aby si zbytočne veľa nemusela platiť. Samozrejme musíš pred tým zrušiť zamestnanie, aby si si mohla z DNP dať maximum. Zároveň v decembri si daj zmenu VZ od 1.1.2008 na minimum. DNP však potom musí trvať neprerušene až do nástupu na MD.
Z DNP budeš mať potom materskú počítanú z toho decembrového maximálneho VZ.
Ak začneš budúci rok platiť ako SZČO, tak si tým aspoň trošku navýšiš materskú. Pretože z DNP bude počítaná materská zo súčasného maxima 28142,- avšak maximum sa budúci rok od 1.7.2008 zvýši. Potom budeš mať nárok na materskú aj ako SZČO.;)
lorelei
21.11.07,19:22
No vidim, ze som sa v tom zamotala. Takze ja som zamestnana od 1.7.2006, tam su odvody z 23000 do socialky. Chcela by som uz babo - napr.povedzme od noveho roku chcem byt tehotna. Do maxima mi chyba cca 6000 korun, ale minimum je aj tak 8.100, takze sa mam:
- dat na DNP uz teraz v decembri?
- alebo staci az pred nastupom na matersku a kolko vopred?
Najprv som to pochopila tak,ze mam ist teraz v decembri a az do nastupu na matersku platit aj DNP. Zrejme v mojom pripade nejde o min, alebo max VZ - pri DNP, kedze som aj tak vysla na tych 8100. Dostante ma prosim z tejto pavuciny, lebo cim viacej citam, tym som od toho dalej. Dakujem.
Fucta
22.11.07,06:00
Dobrý deň, takisto začínam mať z toho pekný chaos. VZ sa počíta z posledného nového poistenia, však? Chcela by som sa spýtať na prípad Andrei33. V decembri si nahlási DNP z max., zač.r. 2008 ho zmení na min.VZ, na materskú ide v r. 2008, tak prečo jej budú počítať materskú z max.VZ keď pred nástupom na MD bude mať platené NP z minima? Viete mi to prosím niekto vysvetliť. Ďakujem veľmi pekne.
Manual
22.11.07,06:11
Dobrý deň, takisto začínam mať z toho pekný chaos. VZ sa počíta z posledného nového poistenia, však? Chcela by som sa spýtať na prípad Andrei33. V decembri si nahlási DNP z max., zač.r. 2008 ho zmení na min.VZ, na materskú ide v r. 2008, tak prečo jej budú počítať materskú z max.VZ keď pred nástupom na MD bude mať platené NP z minima? Viete mi to prosím niekto vysvetliť. Ďakujem veľmi pekne.
O tom čo ti nie je jasné hovorí § 54 zákona o SP, kde sa píše o stanovení RO = rozhodných období.
A v tom konkrétnom prípade sa bude počítať RO podľa § 54 bod 2 písm. a) Taký je platný zákon tak sa musí rešpektovať.
Pekný deň...:)
Citácia §54:
§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-08-2006-a.html#hore)


(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

(3) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.

(4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.
Lackor
22.11.07,06:26
Dobry den, potreboval by som jednu rychlu radu, lebo neviem kam z konopy:

Manzelka si platila DNP, limit 270 dni splnila. Porodila 1.4.2007. 9.3.2007 odhlasila z DNP a prihlasila sa znova 12.3.2007 z max. vymeriavacieho zakladu. Tym padom padlo rozhodujuce obdobie na 12.3.-1.4.2007. Problem je, ze 12.3.2007 sa tiez zamestnala a dosiahla max. vymeriavaci zaklad. Zo soc. poistovne sme dostali odpoved ze ma narok na 0,- Sk materske. Za rozhodujuce obdobie 12.3.2007-1.4.2007 som nestihol zaplatit poistne do 8. nasl. mesiaca. Je toto problem preco nepriznali materske, alebo kde je problem?
Lackor
22.11.07,06:28
Prepacte opravujem:

Nastupila na matersku 1.4.2007, porodila az 25.4.2007. Uz mam z toho hlavu ako melon.
Lackor
22.11.07,06:30
Este jedna otazka:

Pomohlo by keby ziadala materske ako zamestnanec a nie DNP? Ale 270dni ma splnenych ako DNP nie ako zamestnanec, takze to asi nepojde?
Fucta
22.11.07,06:51
ďakujem za odpoveď Manual, jej vzniklo DNP v r. 2007 takže RO je r. 2007, nezáleží na tom že si zmení VZ? Ja som ten zákon už študovala a chápala som to ako že keď si sa odhlási z min.VZ a znova sa prihlási na max.VZ tak jej začnú brať do úvahy poslednú zmenu v poistení,čiže v jej prípade by to bolo od 1.1.2008 z min., tak som tomu rozumela. A ešte jedna otázka, TP mám 25.5.2008, ak zmením zamestnanie až bud. rok tak moje RO bude z nového zamestnania z r. 2008 nie zo zamest. z roku 2007?
Manual
22.11.07,07:55
ďakujem za odpoveď Manual, jej vzniklo DNP v r. 2007 takže RO je r. 2007, ano nezáleží na tom že si zmení VZ? nie, lebo nebola znova odhlásená a prihlásená, ale nastala len zmena platby a DNP stále trvalo. Ja som ten zákon už študovala a chápala som to ako že keď si sa odhlási z min.VZ a znova sa prihlási na max.VZ tak jej začnú brať do úvahy poslednú zmenu v poistení,čiže v jej prípade by to bolo od 1.1.2008 z min., tak som tomu rozumela. A ešte jedna otázka, TP mám 25.5.2008, ak zmením zamestnanie až bud. rok tak moje RO bude z nového zamestnania z r. 2008 nie zo zamest. z roku 2007?
Ak ti bude pracovný pomer stále trvať bez prerušenia až do dňa pôrodu, tak RO pr teba bude r. 2007. Ak by si dala výpoveď napr. k 31.1.2008 a znova sa zamestnala 1.2.2008, tak RO sa bude počítať od 1.2.2008 do vypísania na materskú § 54 ods.2 písm. b)
chicago
22.11.07,08:11
Prajem všetkým krásny deň,

prosím múdrejších, skúsenejších...
Čakáme bambino a rozmýšľam o zvýšení materskej. Zamestnaná som viac ako dva roky. Termín pôrodu je určený na 24. 3. 2008. Dobrovoľne nemocensky poistiť by som sa chcela k 1. 12. 2007. Chcela by som sa opýtať, či sa mi tým zvýši materská a ako by som mala postupovať (aký vymeriavací zaklad určiť, kedy ho znížiť, atď...).

Ďalšia moja otázka je, ak by mi šéf zvýšil plat od 1. 1. 2008, bude to mať vplyv na výpočet materskej?

Ďakujem pekne všetkým za odpovede.
aninas
22.11.07,15:28
Dobrý večer, prosím poradíte mi niekto v mojej situácii?

Od 22.03.2006 som na rodičovskej dovolenke, pred nástupom na RD som mala u zamestnávateľa vymeriavací základ len 10 000 Sk, preto som sa ešte pred otehotnením prihlásila na dobrovoľné nemocenské poistenie. Odhlásila som sa po skončení poberania materského, teda 03.10.2006. Odvtedy poberám rodičovský príspevok.
Teraz čakám druhé dieťa – predpokladaný termín pôrodu je 29.06.2008. Aby som splnila podmienku 270 dní dobrovoľného NP v období 2 rokov pred pôrodom, chcela som sa od 1.decembra 2007 opätovne prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie s vymeriavacím základom vo výške 18 142,-Sk, teda rozdiel medzi platom zamestnanca a maximálnym vymeriavacím základom. Od januára 2008 som si chcela vymeriavací základ znížiť na minimálny, tak by mi vzniklo rozhodujúce obdobie december 2007, teda nárok na maxinálne materské cca 15500 Sk.



Lenže dnes som náhodou natrafila na túto stránku a v šoku som zistila, že od 1.1.2008 má platiť novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej musí moje dobrovoľné nemocenské poistenie trvať nepretržite minimálne 26 týždňov do vzniku nároku na materské. T.j ak aj zajtra 23.11.2007 poletím na sociálnu poisťovňu a prihlásim sa na dobrovoľné nemocenské poistenie, aj tak mi bude chýbať 1 týždeň k splneniu tejto podmienky. Na materskú by som mala nastúpiť 18.05.2008 a 26 týždňov uplynie až 23.05.2008.

Čo môžem v tejto situácii robiť? Môžem odísť na materskú o týždeň neskôr, Malo by to vplyv na splnenie tejto podmienky? Mám požiadať Dr. aby mi zmenila termín pôrodu o týždeň, ale neviem či je to reálne.

ďakujem veľmi pekne




Manual
22.11.07,16:48
Prajem všetkým krásny deň,

prosím múdrejších, skúsenejších...
Čakáme bambino a rozmýšľam o zvýšení materskej. Zamestnaná som viac ako dva roky. Termín pôrodu je určený na 24. 3. 2008. Dobrovoľne nemocensky poistiť by som sa chcela k 1. 12. 2007. Chcela by som sa opýtať, či sa mi tým zvýši materská a ako by som mala postupovať (aký vymeriavací zaklad určiť, kedy ho znížiť, atď...).

Ďalšia moja otázka je, ak by mi šéf zvýšil plat od 1. 1. 2008, bude to mať vplyv na výpočet materskej?

Ďakujem pekne všetkým za odpovede.
Pôjdem od konca:
1. Ak ti šéf zvýši plat od 1.1.08 to nepomôže. Musíš ho "prehovoriť", že musíš ukončiť PP napr. 26.12.07 = všade odhlášky a znova nastúpiš do zamestnania 27.12.07 = všade prihlášky s platom cca 28.200 Sk. Potom budeš mať materské počítané z max. VZ 28142 Sk. /od januára ti môže plat upraviť na súčasnú úroveň/
2. Ak to šéf neschváli a termín pôrodu je 24.3.08 tak stačí sa DNP aj 10 dní pred nástupom na materskú z VZ 8100 Sk. Materskú budeš mať spočítanú z VZ ako zamestnanec /nepíšeš aký máš plat/ ak máš 15000 tak to bude počítané z 15000, a potom bude materská spočítaná ešte z DNP z VZ 8100 Sk. Viac sa s tým v tomto druhom prípade urobiť nedá.
hanma
22.11.07,16:54
dobry vecer,
aj ja Vas prosim o radu, nakolko ma v tom uz chaos.
-od 8.11.2006 do 7.11.2007 som si platila DNP z min. - podmienku 270 dni mam splnenu
- od 9.11.2007 som sa prihlasila na DNP z max. a od 19.11.2007 som na PN- rizikove tehotenstvo
- od 21.9.2005 som bola nepretrzite zamestnana a prac. pomer trva dodnes s platom cca 14.000 v hrubom
- termin porodu mam 18.06.2008

Velmi Vas prosim o radu, z akeho VZ sa mi bude ratat PN a tiez aj materska???? Dakujeeem!!!
cirro
22.11.07,18:05
Úplne špeciálna situácia. Kvôli viacročnému pobytu v zahraničí žena nebola poistená.
Ak sa od 1.12.2007 poistí ako DNP s max VZ a od januára to zmení na minimálny VZ, bude materská (predpokladaný termín nástupu na materskú september 2008) počítaná z roku 2007 - teda z maxima? Samozrejme za predpokladu, že budú splnené podmienky aspoň 270dní poistenia za posledné dva roky, v jej prípade od 1.12.2007 do 31.08.2008.
Manual
22.11.07,18:13
Úplne špeciálna situácia. Kvôli viacročnému pobytu v zahraničí žena nebola poistená.
Ak sa od 1.12.2007 poistí ako DNP s max VZ a od januára to zmení na minimálny VZ, bude materská (predpokladaný termín nástupu na materskú september 2008) počítaná z roku 2007 - teda z maxima? Samozrejme za predpokladu, že budú splnené podmienky aspoň 270dní poistenia za posledné dva roky, v jej prípade od 1.12.2007 do 31.08.2008.
Ano.
brčko
22.11.07,21:21
Dobry den, potreboval by som jednu rychlu radu, lebo neviem kam z konopy:

Manzelka si platila DNP, limit 270 dni splnila. Porodila 1.4.2007. 9.3.2007 odhlasila z DNP a prihlasila sa znova 12.3.2007 z max. vymeriavacieho zakladu. Tym padom padlo rozhodujuce obdobie na 12.3.-1.4.2007. Problem je, ze 12.3.2007 sa tiez zamestnala a dosiahla max. vymeriavaci zaklad. Zo soc. poistovne sme dostali odpoved ze ma narok na 0,- Sk materske. Za rozhodujuce obdobie 12.3.2007-1.4.2007 som nestihol zaplatit poistne do 8. nasl. mesiaca. Je toto problem preco nepriznali materske, alebo kde je problem?

1. K úhrade DNP po splatnosti:
DNP vzniklo 12.3.07, den vzniku dôvodu na poskytnutie materského bol 1.4.07 (nástup na materskú). Ak by vám dôvod na poskytnutie nároku na materské vznikol v mesiaci, kedy DNP vzniklo (teda ak by nastupovala na materskú ešte v marci), bolo by podmienkou na uznanie nároku na materské zaplatiť poistné najneskôr v posledný den splatnosti (§ 31 ods.2), t.j. 8.4.07. Ona nastupovala na materskú až v nasledujúcom mesiaci (1.4.07). Vtedy platí, že musí byť poistné zaplatené najneskôr v posledný den kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (§31 ods.1b). Ak ste teda uhradili poistné z DNP do 30.4.07, splnili ste podmienku na poskytnutie materského, tam problém nie je.

2. Dna 12.3.07 manželke vznikli dve nové nemocenské poistenia: NP zamestnanca a DNP. Obidva z maxima. Zákon však stanovuje maximálny vymeriavací základ za všetky nemoc. poistenia SPOLU!!!. Za obdobie 12.3.-31.3.07 boli odvody poistného za manželku uskutočnené z DVOCH MAXÍM!!! Preto jej vznikol v sociálnej poistovni preplatok. A bohužial pre vás, ak existuje viacero nemocenských poistení, tak sa ako prvoradé berie POVINNÉ nemocenské poistenie zamestnanca. Takže preplatok nastal v dobrovolnom NP, kde správny vymeriavací základ mal byť 0Sk (rozdiel medzi maximálnym VZ a VZ zo zamestnania) a tým pádom aj odvod poistného z DNP mal byť nula. A pretože práve toto obdobie (12.3.-31.3.07) je pre vašu manželku rozhodujúcim obdobím z DNP pre výpočet materského, z vymeriavacieho základu 0 je výška materského 0 Sk.

3. Ak by žiadala o materské ako zamestnanec, odpoved zo SP by predpokladám bola: "Z dôvodu nesplnenia podmienky 270 dní NP zamestnanca ... jej nevznikol nárok na materské"

Bohužial! :mee: S tým už nič nenarobíte. Sice škoda penazí, sú potrebné, no prajem vám, nech sa to vynahradí na zdraví bábätka, čo je ovela ovela podstatnejšie.. :)

P.S. Pretože vám za obdobie 12.3.-31.3.07 na DNP vznikol preplatok v sume predpokladám (25911 : 31 x 20 x 4,4%) 736Sk, bude vám vrátený, ak o to písomne požiadate. Slabá útecha, ale bude aspon na topánočky!
A odo dna pôrodu má manželka nárok na rodičovský príspevok (vybavuje sa na Urade práce SVaR). V období 4-9/07 po 4440 Sk/mesiac a od 10/07 4560 Sk
maca88
23.11.07,07:36
Chcela by som sa opytat na matersku dovolenku pre kamaratku. Ta v polke januara 2008 odchadza na matersku. V poslednych 2 rokoch vystriedala viacero zamestnani. Cely rok 2006 bola zamestanana u vicerych zamestnavatelov bez prerusenia, v roku 2007 dna 31.3.2007 skoncila u jedneho zamestnavatela a od 2.4.2007 je zamestnana u druheho zamestnavatela doteraz. Je splnena podmienka 270 dni, ak v roku 2007 chyba v poisteni jeden den 1.4.2007 ?

Aky prijem jej bude spadat do VZ, od oboch zamestnavatelov v roku 2007 alebo len od sucasneho, kde je zamestanan od 2.4.2007?:rolleyes:

Dakujem
Jozef Mihál
23.11.07,07:38
Nevadí, že mala jeden deň (1.4.2007) bez zamestnania, materské bude mať vtedy, ak bola počas posledných dvoch rokoch pred pôrodom poistená aspoň 270 dní, hoci u viacerých zamestnávateľov postupne.

Dávka sa jej vypočíta z posledného zamestnania, zo základov za obdobie 2.4.2007 - 31.12.2007.
maca88
23.11.07,08:10
dakujem velmi pekne a prajem prijemny den :)
andrea33
23.11.07,08:55
Dakujem jankasm prispevok 29 za odpoved. Samozrejme viem, ze 2xmaterska uz nie je mozna. Ale v septembri, oktobri to este nebolo iste a ja som sa zamestnala presne s tym rizikom, ze mozno to robim zbytocne.
Takze idem zrusit zamestnanie a urobim odhlasenia a prehlasenia na DNP.
jankasm
23.11.07,11:47
No vidim, ze som sa v tom zamotala. Takze ja som zamestnana od 1.7.2006, tam su odvody z 23000 do socialky. Chcela by som uz babo - napr.povedzme od noveho roku chcem byt tehotna. Do maxima mi chyba cca 6000 korun, ale minimum je aj tak 8.100, takze sa mam:
- dat na DNP uz teraz v decembri?
- alebo staci az pred nastupom na matersku a kolko vopred?
Najprv som to pochopila tak,ze mam ist teraz v decembri a az do nastupu na matersku platit aj DNP. Zrejme v mojom pripade nejde o min, alebo max VZ - pri DNP, kedze som aj tak vysla na tych 8100. Dostante ma prosim z tejto pavuciny, lebo cim viacej citam, tym som od toho dalej. Dakujem.

Keďže si zamestnaná, tak podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš splnenú. Do maximálneho VZ Ti chýba menej ako 8100,- čo je minimum, a preto nemá pre teba význam sa prihlasovať teraz aby uplynulo tých 26 týždňov, pretože počas nich tak či tak vyplácajú dávky z minima 8100,- čo je v tvojom prípade postačujúce.
Preto stačí aby si sa na DNP prihlásila pár dní pred nástupom na MD s minimálnym VZ a materská bude vyplácaná v súčte z VZ 28142,-. ;):)
jankasm
23.11.07,11:59
Dobry den, potreboval by som jednu rychlu radu, lebo neviem kam z konopy:

Manzelka si platila DNP, limit 270 dni splnila. Porodila 1.4.2007. 9.3.2007 odhlasila z DNP a prihlasila sa znova 12.3.2007 z max. vymeriavacieho zakladu. Tym padom padlo rozhodujuce obdobie na 12.3.-1.4.2007. Problem je, ze 12.3.2007 sa tiez zamestnala a dosiahla max. vymeriavaci zaklad. Zo soc. poistovne sme dostali odpoved ze ma narok na 0,- Sk materske. Za rozhodujuce obdobie 12.3.2007-1.4.2007 som nestihol zaplatit poistne do 8. nasl. mesiaca. Je toto problem preco nepriznali materske, alebo kde je problem?

Toto je naozaj ukážka asi tej najsmolnejšej materskej. Stanovené 2x maximum, DNP + zamestnanie, a materská je nulová. :mee:
Nepísali ste si na porade o radu ako postupovať? Ak nie, tak veľká škoda. To zamestnanie s maximom bolo len kvôli materskej? Úplne zbytočne ak nemala splnenú podmienku 270 dní ako zamestnanec. Čo bola predtým, nebola nikdy zamestnaná?
jankasm
23.11.07,12:06
Chcela by som sa opytat na matersku dovolenku pre kamaratku. Ta v polke januara 2008 odchadza na matersku. V poslednych 2 rokoch vystriedala viacero zamestnani. Cely rok 2006 bola zamestanana u vicerych zamestnavatelov bez prerusenia, v roku 2007 dna 31.3.2007 skoncila u jedneho zamestnavatela a od 2.4.2007 je zamestnana u druheho zamestnavatela doteraz. Je splnena podmienka 270 dni, ak v roku 2007 chyba v poisteni jeden den 1.4.2007 ?

Aky prijem jej bude spadat do VZ, od oboch zamestnavatelov v roku 2007 alebo len od sucasneho, kde je zamestanan od 2.4.2007?:rolleyes:

Dakujem

Súhlasím s p. Mihálom, len ešte doplním, že pokiaľ jej VZ v zamestnaní od 2.4.2007 nie je maximálny nech sa dobrovoľne nemocensky poistí aby získala maximálnu materskú cca. 15000,-.
Ak napíšeš výšku jej VZ v zamestnaní, môžeme bližšie poradiť postup. Či sa treba na DNP prihlásiť ešte tento rok alebo či stačí až pred nástupom na MD. ;)
jankasm
23.11.07,12:15
dobry vecer,
aj ja Vas prosim o radu, nakolko ma v tom uz chaos.
-od 8.11.2006 do 7.11.2007 som si platila DNP z min. - podmienku 270 dni mam splnenu
- od 9.11.2007 som sa prihlasila na DNP z max. a od 19.11.2007 som na PN- rizikove tehotenstvo
- od 21.9.2005 som bola nepretrzite zamestnana a prac. pomer trva dodnes s platom cca 14.000 v hrubom
- termin porodu mam 18.06.2008

Velmi Vas prosim o radu, z akeho VZ sa mi bude ratat PN a tiez aj materska???? Dakujeeem!!!

Maximum na DNP od toho 9.11.2007 bol úplne zbytočný ak si si v práci nezobrala neplatené voľno. Stačilo stanoviť VZ vo výške maximum mínus VZ zo zamestnania. :rolleyes:
PN Ti bude počítaná z VZ zo zamestnania v roku 2006 + z VZ z DNP od posledného prihlásenia, čiže od 9.11.2007, avšak len z rozdielu maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania v 11/2007. Pretože v súčte môžeš zaplatiť poistné len z jedného maxima, ktoré si ty v novembri 2007 prekročila /14000,- zamestnanie + 28142,- DNP/.
Pri nástupe na MD niekedy v máji 2008, je možné dosiahnuť 1x maximálnu materskú. To dosiahneš, pretože zo zamestnania budú brať VZ z roku 2007, čiže 14000,- a z DNP budú brať VZ 14142,- /aj keď DNP si zaplatila z VZ 28142,-/. V súčte dosiahneš maximálny VZ a maximálnu materskú. :cool:
hanma
23.11.07,14:55
dakujem jankasm za odpoved, ktora ma velmi potesila, mala som uz fakt zmatok, nakolko som sa dozvedela, ze aj DNP sa mi bude ratat z r.2006 a zacala som pochybovat o mojich doterajsich vedomostiach. Prajem vsetko dobre a este raz dik.
jankasm
23.11.07,19:21
dakujem jankasm za odpoved, ktora ma velmi potesila, mala som uz fakt zmatok, nakolko som sa dozvedela, ze aj DNP sa mi bude ratat z r.2006 a zacala som pochybovat o mojich doterajsich vedomostiach. Prajem vsetko dobre a este raz dik.

DNP by sa Ti mohlo počítať z roku 2006 len vtedy, keby si ho nepretržite od roku 2006 platila, bez prerušenia. Čo však nie je tvoj prípad. Každým novým prihlásením sa na DNP vzniká totiž nové rozhodujúce obdobie. ;)
chicago
24.11.07,13:33
Pôjdem od konca:
1. Ak ti šéf zvýši plat od 1.1.08 to nepomôže. Musíš ho "prehovoriť", že musíš ukončiť PP napr. 26.12.07 = všade odhlášky a znova nastúpiš do zamestnania 27.12.07 = všade prihlášky s platom cca 28.200 Sk. Potom budeš mať materské počítané z max. VZ 28142 Sk. /od januára ti môže plat upraviť na súčasnú úroveň/
2. Ak to šéf neschváli a termín pôrodu je 24.3.08 tak stačí sa DNP aj 10 dní pred nástupom na materskú z VZ 8100 Sk. Materskú budeš mať spočítanú z VZ ako zamestnanec /nepíšeš aký máš plat/ ak máš 15000 tak to bude počítané z 15000, a potom bude materská spočítaná ešte z DNP z VZ 8100 Sk. Viac sa s tým v tomto druhom prípade urobiť nedá.

Ďakujem pekne za odpoveď. :)
lastrada
24.11.07,14:53
dobrý deň, potrebujem radu...

- momentálne som na RD - od apríla 2005 (pracovný pomer stále trvá, no do práce sa už nemienim vrátiť, presťahovali sme sa...)
- platím si DNP (marec ´07- november ´07 najnižší VZ) zrušené a založené nové DNP (november ´07... najvyšší VZ)
- podmienku 270 dní poistenia splním okolo 10. decembra ´07
- na materskú by som mala nastúpiť na prelome rokov ´07 a ´08
- čo je pre mňa výhodnejšie? nastúpiť už v decembri alebo až v januári?

pýtala som sa už veľa ľudí a každý mi radil niečo iné :-(
poistenie som zakladala s úmyslom dosiahnuť maximálnu materskú! podarí sa mi to? ako na to?

vopred všetkým ďakujem za rady...

PS: napísala som aj do témy "materská 2007", ale keďže sa to týka oboch tém, dovolila som ti o radu požiadať aj v tejto téme...
alušik
24.11.07,15:02
dobrý deň, potrebujem radu...

- momentálne som na RD - od apríla 2005 (pracovný pomer stále trvá, no do práce sa už nemienim vrátiť, presťahovali sme sa...)
- platím si DNP (marec ´07- november ´07 najnižší VZ) zrušené a založené nové DNP (november ´07... najvyšší VZ)
- podmienku 270 dní poistenia splním okolo 10. decembra ´07
- na materskú by som mala nastúpiť na prelome rokov ´07 a ´08
- čo je pre mňa výhodnejšie? nastúpiť už v decembri alebo až v januári?

pýtala som sa už veľa ľudí a každý mi radil niečo iné :-(
poistenie som zakladala s úmyslom dosiahnuť maximálnu materskú! podarí sa mi to? ako na to?

vopred všetkým ďakujem za rady...

PS: napísala som aj do témy "materská 2007", ale keďže sa to týka oboch tém, dovolila som ti o radu požiadať aj v tejto téme...

Odpovedané v téme - materská 2007 http://www.porada.sk/t30393-p127-m-a-t-e-r-s-k-a-2007-a.html ;)
lastrada
24.11.07,15:15
alušik, ďakujem veeeľmi pekne, veľmi si mi pomohla :-)
lorelei
26.11.07,07:04
Keďže si zamestnaná, tak podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch máš splnenú. Do maximálneho VZ Ti chýba menej ako 8100,- čo je minimum, a preto nemá pre teba význam sa prihlasovať teraz aby uplynulo tých 26 týždňov, pretože počas nich tak či tak vyplácajú dávky z minima 8100,- čo je v tvojom prípade postačujúce.
Preto stačí aby si sa na DNP prihlásila pár dní pred nástupom na MD s minimálnym VZ a materská bude vyplácaná v súčte z VZ 28142,-. ;):)

Velmi pekne Ti dakujem za usmernenie a radu. Pekny den prajem.:)
zabka83
26.11.07,11:05
Ahojte chcela by som poradit, este nie som tehotna, ale uz sa snazime, preto by som sa chcela opytat kedy si je dobre zacat platit DNP.
V roku 2OO7 som bola zamestnana od januara -do marca (plat 12000,_)
od aprila -do septembra (na úrade práce)
od oktobra -do decembra a dalej pokr. 2008 (8100,-)
Kedy si to mam zacat platit? Dakujem velmi pekne...

Tak nikto mi nepodari...
hodmon
26.11.07,15:23
Re: m a t e r s k a 2007
Prosim Vas niekto mi to vysvetlite.Z tych zmien po 1.1.2008 som uz uplne dopletena a nechcem urobit chybu, na ktoru by som na materskej doplatila.
Som zamestnana od jula 2005, cize 270 dni splnam.Teraz mam hrubu mzdu 14000, avsak do aprila 2007 to bolo len 11000.Nastup na matersku mam zatial 12.4.2008, termin porodu 23.5.2008.Povodne som mala v plane dat ziadost o ukoncenie PP k 15.3.2008 a od 1.4.2008-11.4.2008 nastupit k tomu istemu zamestnavatelovi s max.VZ.
Teraz som sa vsak docitala o nejakych 26 tyzdnoch, kedy sa nesmie menit VZ,lebo inak bude materska z minima.Je to pravda? To by som potom asi podla povodneho planu dobry tah neurobila.Ako je teda potrebne postupovat, aby som mala max.matersku?
Alebo sa tych 26 tyzdnov tyka iba DNP?
Ako je to s DNP po 1.1.2008. Doteraz DNP nemam.Mozem si s nim nejako pomoct po materskej na rodicovksej dovolenke.Ak ano ako mam postupovat?
Jozef Mihál
26.11.07,17:21
Pravidlo o 26 týždňoch sa týka len DNP.
hodmon
26.11.07,17:49
Dakujem za odpoved.
A s tym DNP na rodicovskej dovolenke je to ako? Ma u mna vyznam prihlasit sa na DNP tesne pred materskou? Ovplyvni mi to nejako prispevok na rodicovskej dovolenke?
zabka83
26.11.07,18:02
Halooo prosim poradte aj mne.... dakujem (strana predtym)
deni_s
26.11.07,18:51
Dobry vecer, cez vikend som sem pisala jeden prispevok ohladom materskej v r. 2008, ale dnes som ho uz nenasla, pricom este jednu vec som si chcela ujasnit. Islo o to, ze som zamestnana u jedneho zamestnavatela uz 4 roky, na matersku dovolenku nastupujem koncom aprila 2008. Doteraz som platila NP len povinne. Materska mi zatial vychadza na cca 5000 Sk. Pytala som sa, ci je mozne este nieco urobit, aby som dostala vyssiu matersku. Myslim, ze jankasm mi odpovedala, ze jednou z moznosti je par dni pred nastupom na MD sa prihlasit na platenie DNP. V tom pripade by mi vysla materska cca 9000. Ale nebude sa ratat moja materska len z roku 2007? Aky by malo vyznam, keby som si zacala platit DNP par dni pred nastupom na matersku v r. 2008? Celkom dobre sa este v tychto veciach nevyznam, studujem to este len 3.den:) Dakujem za odpoved.
Katy a R
26.11.07,19:31
Halooo prosim poradte aj mne.... dakujem (strana predtym)

ešte raz:);)
http://www.porada.sk/569891-post1169.html
hodmon
26.11.07,19:51
deni:
Ja nie som odbornik, ale som taky pripad ako ty. Ja to riesim sposobom ukoncenia PP a nasledovnym nastupom k tomu istemu zamestnavatelovi s max.VZ. Z toho by mala byt podla vsetkeho co som sa tu dozvedela, a uz mi to aj odsuhlasili max.materska. Ak nemas zamestnavatela, ktory by pristupil n atakuto moznost, potom sa to podla novych zmien asi da riesit DNP.
Jozef Mihál
26.11.07,20:37
Dakujem za odpoved.
A s tym DNP na rodicovskej dovolenke je to ako? Ma u mna vyznam prihlasit sa na DNP tesne pred materskou? Ovplyvni mi to nejako prispevok na rodicovskej dovolenke?

Dajte si tú námahu a prečítajte si týchto cca 10 článkov o materskej v roku 2008. Myslím, že princíp ako to funguje, by ste z tých článkov mali pochopiť a tie čítaním strávené dve hodinky času za získaných najmenej +25000 za materskú za to stojí.

To platí aj pre ostatných žiadateľov o info ako si vylepšiť materskú.

http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/matersk%C3%A9

P.S. Pre toho, kto je ochotný investovať 500 Sk do informácií ako na to, by zajtra na Porade malo byť k dispozícií videoškolenie.
zabka83
27.11.07,06:23
Dobry den, teraz sa chcem opytat za kamaratku je mesiac tehotna a je zivnostnicka plati si min.odvody.Oplati sa jej zvysit si dajme tomu od zajtra VZ alebo si zacat platit DNP...Alebo ako by si mohla zvysit tu matersku?Dakujem za radu...
Jozef Mihál
27.11.07,06:42
Dobry den, teraz sa chcem opytat za kamaratku je mesiac tehotna a je zivnostnicka plati si min.odvody.Oplati sa jej zvysit si dajme tomu od zajtra VZ alebo si zacat platit DNP...Alebo ako by si mohla zvysit tu matersku?Dakujem za radu...
Načo píšem tie blogy...

http://jozefmihal.blogspot.com/2007/11/szo-matersk-ii.html
hodmon
27.11.07,07:07
Pan Mihal, najprv pekne dakuejm za vas cas. Precitala som si vsetky prispevky, dokonca aj z materskej 2007. A u mna je asi navacsi problem to, ze som to asi az prekombinovala. Podla toho, ako som to "napsledy pochopila", tak:
1. DNP ma u mna vyznam pre zvysenie materskej len v pripade, ze by sef nesuhlasil s ukoncenim a znovuzacatim PP. Ale kedze suhlasi, pre zvysenie materskej nema DNP vtedy vyznam?
2. Ak odchadzam na matersku 12.4.2008 je vyhodnejsie ukoncit a zacat PP s max VZ este tohto roku a od 1.1. mzdu znizit, alebo ukoncit a zacat PP az niekedy v marci 2008 odist na matersku s max VZ?
Alebo je to jedno?

3. Zaroven ak uvazujem o zvyseni nielen materskej ale aj rodicovskeho prispevku po ukonceni materskej, mam sa prihlasit na DNP pred odchodom na matersku? Budem musiet marodovat, aby som nieco dostala? Z akej sumy treba vtedy DNP platit.Je vtedy rozdiel ci ukoncim a znovuzalozim PP v roku 2007 alebo 2008?
zabka83
27.11.07,07:08
Dakujem velmi pekne....
zabka83
27.11.07,08:02
Dakujem moc,len sa chcem este opytat naskytla sa jej moznost ze by sme ju zamestnali, zatial je na zivnost.Ci sa jej viac oplati zostat na zivnost a zacat od zajtra platit DNP alebo ju zamestnat.Este raz dakujem

patri to k tomuto prispevku:
Dobry den, teraz sa chcem opytat za kamaratku je mesiac tehotna a je zivnostnicka plati si min.odvody.Oplati sa jej zvysit si dajme tomu od zajtra VZ alebo si zacat platit DNP...Alebo ako by si mohla zvysit tu matersku?Dakujem za radu...
zuzka0104
27.11.07,10:02
Ahojte. Snazila som sa precitat co najviac info o najvyssej materskej. Celkom som to aj pochopila. Ale je tu taky trosku iny problem. Moja jedna znama je tehotna. Termin porodu ma vypocitany na koniec februara. Chcela som jej poradit tuto moznost, ako ziskat co najvyssiu matersku. Je zamestnancom v jednej firme. Podla rady RNDr. Mihala som myslela, ze by sa prihlasila ako dobrovolne nemocensky poistena. VZ by si uviedla ako rozdiel medzi VZ, ktory ma u zamestnavatela a maximalnym VZ a potom od 1.1.2008 by si zmenila na min. VZ (to som vycitala z blogu RNDr. Mihala). Ale je na PN od 16.11.2007. Ma vobec zmysel, aby sa prihlasila v Soc. poistovni ako dobrovolne nem. poist.?
Dakujem najkrajsie za odpoved.
JanaT.
27.11.07,10:36
Neviem či máte s tým skúsenosti niekto, ale chcem sa spýtať keď som zamestnaná a aj DNP musí mi lekár vystaviť 2 x potvrdenie o nástupe na MD alebo stačí prefotené. Alebo vyžaduje SP 2 x originál /jeden pre zamestnávateľa a jeden pre SP ako DNP./ Ďakujem za odpoveď.
jankasm
27.11.07,11:01
Neviem či máte s tým skúsenosti niekto, ale chcem sa spýtať keď som zamestnaná a aj DNP musí mi lekár vystaviť 2 x potvrdenie o nástupe na MD alebo stačí prefotené. Alebo vyžaduje SP 2 x originál /jeden pre zamestnávateľa a jeden pre SP ako DNP./ Ďakujem za odpoveď.

Samozrejme, že musí byť 2x originál, žiadnu fotokópiu by Ti na SP neuznali. :)
Normálne požiadaj lekára o 2x žiadosť o materské. Nemal by s tým mať žiadny problém. ;)
jankasm
27.11.07,11:09
Ahojte. Snazila som sa precitat co najviac info o najvyssej materskej. Celkom som to aj pochopila. Ale je tu taky trosku iny problem. Moja jedna znama je tehotna. Termin porodu ma vypocitany na koniec februara. Chcela som jej poradit tuto moznost, ako ziskat co najvyssiu matersku. Je zamestnancom v jednej firme. Podla rady RNDr. Mihala som myslela, ze by sa prihlasila ako dobrovolne nemocensky poistena. VZ by si uviedla ako rozdiel medzi VZ, ktory ma u zamestnavatela a maximalnym VZ a potom od 1.1.2008 by si zmenila na min. VZ (to som vycitala z blogu RNDr. Mihala). Ale je na PN od 16.11.2007. Ma vobec zmysel, aby sa prihlasila v Soc. poistovni ako dobrovolne nem. poist.?
Dakujem najkrajsie za odpoved.

No počas PN to význam nemá, pretože počas PN sa poistné neplatí.
Problém je tu však v tom, že ona nastúpi na MD asi až v roku 2008. V tom prípade nestihne na DNP už 26 týždňov, počas ktorých sa dávky z DNP počítajú len z minimálneho VZ. Takže v tomto prípade by jej stačilo prihlásiť sa na DNP napr. 2 dni pred nástupom na MD s mnimálnym VZ. Tieto 2 dni ale nesmie byť PN, aby mohla zaplatiť poistné na DNP.
Dostane materské z DNP síce len z minimálneho VZ 8100,- ale aj to je lepšie ako nič. Plus dostane materské zo zamestnania z VZ v roku 2007. ;)
jankasm
27.11.07,11:17
Dakujem moc,len sa chcem este opytat naskytla sa jej moznost ze by sme ju zamestnali, zatial je na zivnost.Ci sa jej viac oplati zostat na zivnost a zacat od zajtra platit DNP alebo ju zamestnat.Este raz dakujem

patri to k tomuto prispevku:
Dobry den, teraz sa chcem opytat za kamaratku je mesiac tehotna a je zivnostnicka plati si min.odvody.Oplati sa jej zvysit si dajme tomu od zajtra VZ alebo si zacat platit DNP...Alebo ako by si mohla zvysit tu matersku?Dakujem za radu...

Maximum môže získať obidvomi spôsobmi, aj keď si dá DNP, aj keby ste ju zamestnali.
Opíšem postupy:
Ak si začne platiť DNP, tak nech sa prihlási hneď s VZ vo výške maximum mínus VZ z ktorého platí ako SZČO. Aby v súčte dosiahla maximum. Do 31.12.2007 nech platí z maxima, od 1.1.2008 nech si dá zmenu VZ na minimum. DNP musí trvať nepretržite až do nástupu na MD. Po 26 týždňoch trvania DNP sa jej bude materská z DNP počítať zo skutočného VZ v roku 2007, čiže z maxima.
Ak by ste ju chceli zamestnať, tak to stačí tesne pred nástupom na MD. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch má splnenú ako SZČO. Takže stačilo by, napr. 2 dni pred nástupom na MD ju zamestnať s VZ vo výške maximum mínus VZ, z ktorého platí ako SZČO. Výsledok je rovnaký, maximálna materská.
Takže pri prvom spôsobe ju to bude niečo stáť, pretože cca. 7 mesiacov, bude musieť platiť DNP. Do konca roka 2007 z maxima, od 1.1.2008 z minima. Pri zamestnaní by to zamestnávateľa stálo len pár korún na odvodoch za tie 2 dni zamestnania. Takže teraz si treba už len vybrať spôsob, ktorý jej najviac vyhovuje. :):rolleyes:
jankasm
27.11.07,11:33
Pan Mihal, najprv pekne dakuejm za vas cas. Precitala som si vsetky prispevky, dokonca aj z materskej 2007. A u mna je asi navacsi problem to, ze som to asi az prekombinovala. Podla toho, ako som to "napsledy pochopila", tak:
1. DNP ma u mna vyznam pre zvysenie materskej len v pripade, ze by sef nesuhlasil s ukoncenim a znovuzacatim PP. Ale kedze suhlasi, pre zvysenie materskej nema DNP vtedy vyznam?
2. Ak odchadzam na matersku 12.4.2008 je vyhodnejsie ukoncit a zacat PP s max VZ este tohto roku a od 1.1. mzdu znizit, alebo ukoncit a zacat PP az niekedy v marci 2008 odist na matersku s max VZ?
Alebo je to jedno?

3. Zaroven ak uvazujem o zvyseni nielen materskej ale aj rodicovskeho prispevku po ukonceni materskej, mam sa prihlasit na DNP pred odchodom na matersku? Budem musiet marodovat, aby som nieco dostala? Z akej sumy treba vtedy DNP platit.Je vtedy rozdiel ci ukoncim a znovuzalozim PP v roku 2007 alebo 2008?

1. DNP pre teba, na získanie maximálnej materskej, naozaj nemá význam, pokiaľ zamestnávateľ súhlasí s novým PP.
2. kvôli materskej je v podstate jedno či to urobíte teraz v decembri, alebo až pred nástupom na MD. Výhodnejšie teraz v decembri by to bolo z toho dôvodu, keby si napr. išla v roku 2008 na PN /napr. rizikové tehotenstvo/.
3. DNP nemá so zamestnaním nič spoločné, takže to, kedy urobíš ten nový PP je úplne jedno. Na tvojom mieste by som sa na DNP prihlásila niekedy na začiatku MD. Platiť vtedy nebudeš musieť nič, ale bude Ti plynúť DNP, to preto aby si po skončení MD mala uplynutých 26 týždňov trvania DNP. Materská Ti bude trvať asi do konca 10/2008. Od skončenia MD budeš musieť platiť DNP z maxima. Zaplatíš ho za 2 mesiace do konca roka, a od 1.1.2009 si dáš zmenu VZ na minimum. Počas RD budeš môcť poberať PN alebo OČR celý rok 2009 z maxima, čo je za 10 dní trvania OČR cca. 5000,-. :---;)
JanaT.
27.11.07,11:50
Ešte by som poprosila o radu:
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/
zabka83
27.11.07,12:13
[quote=jankasm;578586]1. DNP pre teba, na získanie maximálnej materskej, naozaj nemá význam, pokiaľ zamestnávateľ súhlasí s novým PP.
2. kvôli materskej je v podstate jedno či to urobíte teraz v decembri, alebo až pred nástupom na MD. Výhodnejšie teraz v decembri by to bolo z toho dôvodu, keby si napr. išla v roku 2008 na PN /napr. rizikové tehotenstvo/.
3. DNP nemá so zamestnaním nič spoločné, takže to, kedy urobíš ten nový PP je úplne jedno. Na tvojom mieste by som sa na DNP prihlásila niekedy na začiatku MD. Platiť vtedy nebudeš musieť nič, ale bude Ti plynúť DNP, to preto aby si po skončení MD mala uplynutých 26 týždňov trvania DNP. Materská Ti bude trvať asi do konca 10/2008. Od skončenia MD budeš musieť platiť DNP z maxima. Zaplatíš ho za 2 mesiace do konca roka, a od 1.1.2009 si dáš zmenu VZ na minimum. Počas RD budeš môcť poberať PN alebo OČR celý rok 2009 z maxima, čo je za 10 dní trvania OČR cca. 5000,-. :---;)[/quot


Takze ak som to spravne pochopila da sa zvysit aj RD?
zabka83
27.11.07,12:21
[quote=jankasm;578567]Maximum môže získať obidvomi spôsobmi, aj keď si dá DNP, aj keby ste ju zamestnali.
Opíšem postupy:
Ak si začne platiť DNP, tak nech sa prihlási hneď s VZ vo výške maximum mínus VZ z ktorého platí ako SZČO. Aby v súčte dosiahla maximum. Do 31.12.2007 nech platí z maxima, od 1.1.2008 nech si dá zmenu VZ na minimum. DNP musí trvať nepretržite až do nástupu na MD. Po 26 týždňoch trvania DNP sa jej bude materská z DNP počítať zo skutočného VZ v roku 2007, čiže z maxima.
Ak by ste ju chceli zamestnať, tak to stačí tesne pred nástupom na MD. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch má splnenú ako SZČO. Takže stačilo by, napr. 2 dni pred nástupom na MD ju zamestnať s VZ vo výške maximum mínus VZ, z ktorého platí ako SZČO. Výsledok je rovnaký, maximálna materská.
Takže pri prvom spôsobe ju to bude niečo stáť, pretože cca. 7 mesiacov, bude musieť platiť DNP. Do konca roka 2007 z maxima, od 1.1.2008 z minima. Pri zamestnaní by to zamestnávateľa stálo len pár korún na odvodoch za tie 2 dni zamestnania. Takže teraz si treba už len vybrať spôsob, ktorý jej najviac vyhovuje. :):rolleyes:[/quote



Este taka mala otazocka, teraz prestala vykonavat zivnost k 30.11.teda nevyraba, tzn.ze ani nefakturuje, neviem ci aj za takych okolnosti sa odvadzaju odvody ako SZCO.Preto som sa pytala ci ju netreba nahodou od decembra zamestnat na min.mzdu a popri tom si da to DNP.. Dakujem
chicago
27.11.07,12:36
Pôjdem od konca:
1. Ak ti šéf zvýši plat od 1.1.08 to nepomôže. Musíš ho "prehovoriť", že musíš ukončiť PP napr. 26.12.07 = všade odhlášky a znova nastúpiš do zamestnania 27.12.07 = všade prihlášky s platom cca 28.200 Sk. Potom budeš mať materské počítané z max. VZ 28142 Sk. /od januára ti môže plat upraviť na súčasnú úroveň/
2. Ak to šéf neschváli a termín pôrodu je 24.3.08 tak stačí sa DNP aj 10 dní pred nástupom na materskú z VZ 8100 Sk. Materskú budeš mať spočítanú z VZ ako zamestnanec /nepíšeš aký máš plat/ ak máš 15000 tak to bude počítané z 15000, a potom bude materská spočítaná ešte z DNP z VZ 8100 Sk. Viac sa s tým v tomto druhom prípade urobiť nedá.

Dobrý deň Manual,

požiadala som zamestnávateľa o možnosť č. 1. Ten nemá ani tak problém so zvýšením platu, no desí ho ukončenie PP, prihlášky, odhlášky, nový PP... Myslíte si, že by mohol nastať nejaký problém ak:

- ukončím PP k 30. 11. 2007 ako asistentka
- k 1. 12. 2007 uzatvorím PP na rozšírenú pracovnú pozíciu asistentka /HR (Ľudské zdroje) so zvýšenou mzdou
- a k 1. 1. 2008 uzatvorím len dodatok o znížení mzdy na pôvodnú

Chcela by som vedieť, či to nejako nemôže poškodiť zamestnávateľa v prípade kontroly. Bol by v takom prípade nejakým spôsobom postihnuteľný? Nechcem totiž, aby mal kôli mne zbytočné problémy.

Ďakujem krásne za odpoveď.
aviril
27.11.07,16:18
Dobrý deň.
Od 01/2003 do 05/2004 som bola zamestnaná u 1 firmy a hneď od 6/04 do 7/06 v druhej firme /vlastne hneď od druhého dňa/. Odtiaľ som išla na materskú /dňa 3.8.2006/. Dieťa sa narodilo 21.9.2006. Teraz som na rodičovskej dovolenke a som znovu tehotná, termín mám 25.5.2008.
Chcem sa spýtať, či by sa dalo ešte nejakým spôsobom - dobrovoľným nem.poistením - dosiahnuť vyššiu materskú.
Ďakujem.
Manual
27.11.07,17:15
Dobrý deň Manual,

požiadala som zamestnávateľa o možnosť č. 1. Ten nemá ani tak problém so zvýšením platu, no desí ho ukončenie PP, prihlášky, odhlášky, nový PP... Myslíte si, že by mohol nastať nejaký problém ak:

- ukončím PP k 30. 11. 2007 ako asistentka
- k 1. 12. 2007 uzatvorím PP na rozšírenú pracovnú pozíciu asistentka /HR (Ľudské zdroje) so zvýšenou mzdou
- a k 1. 1. 2008 uzatvorím len dodatok o znížení mzdy na pôvodnú

Chcela by som vedieť, či to nejako nemôže poškodiť zamestnávateľa v prípade kontroly. Bol by v takom prípade nejakým spôsobom postihnuteľný? Nechcem totiž, aby mal kôli mne zbytočné problémy.

Ďakujem krásne za odpoveď.

Tak to chceš veľa odo mňa:D, nie som kontrolór ani nič podobné. Dal som návod ako by to šlo.
Zastávam názor, že zamestnávateľ je svojprávny a nikto mu nemá právo porúčať čo a ako má ohodnotiť zamestnanca. A ty ako zamestnanec máš možnosť ukončiť PP dohodou kedy uznáš za vhodné, pokiaľ s tým zamestnávateľ bude súhlasiť a znova sa u neho zamestnať ak má zamestnávateľ o teba záujem, je to úplne logické. Žiadny zákon tým nikto neporuší. Pokiaľ sa týka opätovného zníženia mzdy od 1.1.08 = môžeš uzatvoriť PP na kratší pracovný úväzok, je viac možností, alebo ťa môže "formálne" preradiť na inú menej platenú prácu veď si tehotná nemusíš všetko dobre znášať atď... atď... = musíš popremýšľať. Všetko sa nedá detailne uvádzať.:rolleyes:
Prajem všetko dobré a aby to vyšlo.
Jozef Mihál
27.11.07,17:47
Neviem v čom niektorí vidíte stále problém. Je úplne normálne, že zamestnanec sa dohodne so zamestnávateľom na ukončení svojej pracovnej zmluvy a na uzavretí novej - na iné pracovné miesto.

Povedzme od 1.12.2007.

A to nové pracovné miesto vôbec nemusí byť s "rádovo" lepším platom. Plat môže byť rovnaký alebo o niečo málo lepší, ako ten na predošlom pracovnom mieste. Lenže - je tu december, mesiac odmien... Preto je normálne, ak zamestnankyňa, ktorá má platový dekrét na 10000 Sk mesačne, dostane za tento mesiac aj odmenu ("vianočný príspevok" po vzore našej vlády) 18000 Sk mesačne a spolu má za december 28000 Sk... A od januára 2008 má bez zmeny pracovnej zmluvy znova len plat 10000 Sk...
aviril
27.11.07,18:02
Poprosím o odpoveď na môj príspevok pod č.84. Ďakujem.
JanaT.
27.11.07,19:04
Ešte by som poprosila o radu:
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/Neviem či si mám zaplatiť v 12/07 DNP z maxima a od januára 08 znížiť na minimum,alebo stačí z minima .
Jozef Mihál
27.11.07,19:59
primavera
27.11.07,20:49
Dobry den,

na blogu (http://jozefmihal.blogspot.com/2007/11/zamestnankya-matersk-ii.html) radi doktor Mihal jednej zamestnankyni planujucej materstvo, aby si zacala platit DNP od 1.12.2007 z max VZ a od 1.1.2008 prejst na minimalne, aby neplatila vela. Pricom materska z DNP sa jej potom bude vyratavat z decembra 2007. Na inom mieste som sa ale docitala, ze staci, ked si uz tehotna zena zacne platit DNP len par dni pred nastupom na MD a bude mat narok na materske zo zamestnania aj z DNP. Zrejme mi nieco unika. Mozete mi to prosim objasnit?

Dalej ma zaujima, ci je mozne ziskat dve materske - jednu v Cechach a druhu na Slovensku, ked mam dva roky v Cechach (kde momentalne zijem a som zamestnana) odvadzane povinne NP a na Slovensku (kam sa chcem po porode vratit) splnim podmienku 270 dni DNP. Je take nieco mozne, alebo je to uz prilis velka spekulacia? Vopred dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
27.11.07,20:56
primavera:

Zamestnankyni ktorá ešte nie je tehotná a začne si platit DNP od 1.12.2007 z max. VZ a od 1.1.2008 prejde na minimalne, aby neplatila vela: tej sa materská z DNP bude vyratavat z decembra 2007 a hoci má v zamestaní malý plat, na materskej bude mať 15000 Sk mesačne.

Už tehotná žena - zamestnankyňa ak nepôjde podľa prvého scenára, tak ak si začne platit DNP len par dni pred nastupom na MD, tak bude mat narok na materske zo zamestnania aj z DNP, ale z DNP si materskú prilepší len o 148 Sk na deň, o 4500 Sk mesačne.

Trochu od veci. Prečo neprídete na niektoré z mojich školení? Za minimálny poplatok sa dozviete informácie, vďaka ktorým si zlepšíte materskú možno o 10000 Sk mesačne.
primavera
27.11.07,21:13
Dakujem za odpoved. Ak tomu teda spravne rozumiem, pri vypocte materskej z DNP z predchadzajuceho kalendarneho roka vyjde suma vyssia ako pri vypocte materskej z roka aktualneho?
Co moja druha otazka o dvoch materskych (Slovensko+Cesko)? Ja by som aj rada prisla na vase skolenie, p. Mihal, ale som v zahranici, tak je to pre mna komplikovanejsie.
zabka83
28.11.07,05:55
Len jedna mala otazocka od 1.1.2007 si plati DNP z min.mzdy a neni nikde zamestnana plati si len toto takze ked chce mat vyssiu matersku ma si od 1.12.2007 dat zmenu VZ alebo zrusiť DNP a opatovne zalozit DNP?Dakujem moc
A este na RL FO je odhláška ale aj zrušenie prihlásenia tak ktoré?
A dá sa zrusiť iba nemocenske ci to musi vsetko a vsetky odvody z DNP si zaplatit z najvyssieho VZ? Prosim poradte za hodinku idem do socialky...DAKUJEM
alušik
28.11.07,07:13
Len jedna mala otazocka od 1.1.2007 si plati DNP z min.mzdy a neni nikde zamestnana plati si len toto takze ked chce mat vyssiu matersku ma si od 1.12.2007 dat zmenu VZ alebo zrusiť DNP a opatovne zalozit DNP?Dakujem moc
A este na RL FO je odhláška ale aj zrušenie prihlásenia tak ktoré?
A dá sa zrusiť iba nemocenske ci to musi vsetko a vsetky odvody z DNP si zaplatit z najvyssieho VZ? Prosim poradte za hodinku idem do socialky...DAKUJEM
Ak by urobila len zmenu, tak by mala rozhodujúce obdobie kalendárny rok 2007, v prípade, že nastúpi na materskú v r.2008.Ak chce dosiahnuť zmenu rozhodného obdobia, aby dosiahla maximum, musí urobiť ukončenie predchádzajúceho DNP a založiť nové DNP. Tým pádom bude rozhodujúce obdobie nové, a to len od vzniknu nového poistenia, t.j. od 1.12.2007 do konca roka. Ak si za toto obdobie zaplatí maximum, tak aj materská bude maximálna možná.:)
Na registračnom liste urobí odhlášku. A s vymeriavacím základom - ten si môžeš stanoviť pre jednotlivé poistenia rôzny - myslím.Ale to Ti potvrdia na SP.
zabka83
28.11.07,07:20
Alusik dakujem velmi pekne... A moze dat V SP odhlasku a zaroven prihlasku v ten isty den? Ci je lepsie radsej aspon o den neskor? Alebo je to jedno...
JanaT.
28.11.07,07:23
Prosím poraďte mi niekto,
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/Neviem či si mám zaplatiť v 12/07 DNP z maxima a od januára 08 znížiť na minimum,alebo stačí z minima .
Viem že na čerpanie maximálnej MD mi stačí zaplatiť si DNP z minima ale ide mi o PN, ktorú by som chcela čerpať po uplynutí 26 týždňov. Ďakujem
zabka83
28.11.07,08:33
Takze to zhrniem chcem len vediet ci som to spravne pochopila a vykonala.
Kamaratka je zivnostnicka, od 1.1.2007 nevykonava ziadnu cinnost ale platila si DNP z min.mzdy teraz sme spravili odhlasku SP k 30.11.2007 a nasledne dame prihlásku k 1.12.2007 z najvys.VZ a koncom roka dame zmenu VZ na min. VZ s ucinnostou od 1.1.2008....Takze materska bude z maxima ano?DUfam ze je to dobreeeee;)
Soňa17
28.11.07,08:44
Dobry den,
chcem sa opytat. Spravila som vsetky ukony potrebne pre dosiahnutie max. materskej v roku 2008 s tym, ze este teraz nie som tehotna. Som zamestnana a od 17.12.2007 som sa s rozdielom do 28142 prihlasila na DNP. Od 1.1.2008 si zmenim VZ na minimum. V praci vsak v decembri mavame vianocne odmeny. Takze moj VZ z PNP prekroci maximum a nie to este vcitane DNP. Mam zaplatit DNP z takeho VZ ake som si dala na prihlaske a potom socialnu poistovnu poziadat o vratenie preplatku alebo ho vobec nezaplatit? Velmi pekne dakujem za odpoved.
Tinuska1
28.11.07,09:35
Dobry den. Prosim Vas o radu, kedze v tejto oblasti nepracujem a vobec v tom nemam jasno:cool:
V roku 2008 planujem ist matersku. Od oktobra 2005 som zamestnana. Moj VZ je cca 15000,-SK. Od 30. oktobra 2007 si platim DNP z minima. Co mam robit, aby moja materska bola co najvyssia? Vopred dakujem za Vase odpovede.
primavera
28.11.07,09:44
Dalej ma zaujima, ci je mozne ziskat dve materske - jednu v Cechach a druhu na Slovensku, ked mam dva roky v Cechach (kde momentalne zijem a som zamestnana) odvadzane povinne NP a na Slovensku (kam sa chcem po porode vratit) splnim podmienku 270 dni DNP. Je take nieco mozne, alebo je to uz prilis velka spekulacia? Vopred dakujem za odpoved.

Viete mi prosim niekto odpovedat na tuto otazku? Ma pre mna zmysel si dalej platit DNP na Slovensku, ked tu mam trvaly pobyt, ale zamestnana som v Cechach a budem mat matersku v Cechach? Vopred dakujem.
blondy
28.11.07,09:56
Dobry den. Prosim Vas o radu, kedze v tejto oblasti nepracujem a vobec v tom nemam jasno:cool:
V roku 2008 planujem ist matersku. Od oktobra 2005 som zamestnana. Moj VZ je cca 15000,-SK. Od 30. oktobra 2007 si platim DNP z minima. Co mam robit, aby moja materska bola co najvyssia? Vopred dakujem za Vase odpovede.
Keďže ešte nie si tehotná, zmeň si vym.základ na DNP tak aby od 1.12.07 bol cca 19-20000,-( treba to stihnúť do 30.11.07), z toho zaplať za december 4,4%. pred koncom roku si choď dať zmeniť na január zase späť na min. VZ 8100. Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej ak na ňu nastúpiš v 2008 je rok 2007 a bude sa počítať zo zamestnania a z DNP za rok 2007 teda približne 55% z DVZ zo zamestania budeš mať (z HM 15000) 266,- a 55% z DNP bude cca 249,-. Materská sa ti bude prepočítavať na mesiac t.j. 266+249=515*31 dní v mesiaci vychádza približne 15965 (možno sa bude aj krátiť, neviem aké bude maximum)....
Skús si ešte preštudovať blog o Materskej 2008 od p. Mihála
Tinuska1
28.11.07,10:06
Keďže ešte nie si tehotná, zmeň si vym.základ na DNP tak aby od 1.12.07 bol cca 13000,-( treba to stihnúť do 30.11.07), z toho zaplať za december 4,4%. pred koncom roku si choď dať zmeniť na január zase späť na min. VZ 8100. Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej ak na ňu nastúpiš v 2008 je rok 2007 a bude sa počítať zo zamestnania a z DNP za rok 2007 teda približne 55% z DVZ zo zamestania budeš mať (z HM 15000) 266,- a 55% z DVZ bude cca 187,-. Materská sa ti bude prepočítavať na mesiac t.j. 266+187=453*31 dní v mesiaci vychádza približne 14043 ....
Skús si ešte preštudovať blog o Materskej 2008 od p. Mihála

Blondy, dakujem za odpoved:)
Chcem sa este opytat: Staci VZ v soc. poist. zmenit, alebo mam poistenie zrusit a prihlasit sa znova?
aviril
28.11.07,10:20
Dobrý deň. Prosím o radu, nemám čas čítať všetky príspevky,nakoľko moje ročné dieťa mi to neumožní :(
Od 01/2003 do 05/2004 som bola zamestnaná u 1 firmy a hneď od 6/04 do 7/06 v druhej firme /vlastne hneď od druhého dňa/. Odtiaľ som išla na materskú /dňa 3.8.2006/. Dieťa sa narodilo 21.9.2006. Teraz som na rodičovskej dovolenke a som znovu tehotná, termín mám 25.5.2008.
Chcem sa spýtať, či by sa dalo ešte nejakým spôsobom - dobrovoľným nem.poistením - dosiahnuť vyššiu materskú. A kedy sa na to dobrovoľné nem.p. mám prihlásiť a z akého vym.základu.
Ďakujem.
blondy
28.11.07,10:22
Blondy, dakujem za odpoved:)
Chcem sa este opytat: Staci VZ v soc. poist. zmenit, alebo mam poistenie zrusit a prihlasit sa znova?
stačí zmeniť, aby v súčte v roku si dosiahla čo najvyšší VZ. všimni, zmenila som po ďaľších mojich prepočtoch výšku v pôvodnom príspevku na cca 19-20000 tis. ...
Tinuska1
28.11.07,11:09
stačí zmeniť, aby v súčte v roku si dosiahla čo najvyšší VZ. všimni, zmenila som po ďaľších mojich prepočtoch výšku v pôvodnom príspevku na cca 19-20000 tis. ...

Dakujem pekne:)
jankasm
28.11.07,11:09
stačí zmeniť, aby v súčte v roku si dosiahla čo najvyšší VZ. všimni, zmenila som po ďaľších mojich prepočtoch výšku v pôvodnom príspevku na cca 19-20000 tis. ...

Toto nie je správne, pretože aj keď si dá zmenu VZ od 1.12.2007 na 19000-20000, tak v skutočnosti môže zaplatiť DNP len zo sumy maximum 28142,- mínus VZ zo zamestnania 15000,-. Čiže aj keď sa prihlási s VZ napr. 20000,- a aj z neho poistné zaplatí, nebude sa jej to brať do úvahy, lebo v súčte za mesiac môže zaplatiť len z VZ 28142,- a jej by to vyšlo 20000,- + 15000,- = 35000,-. :o
Takže tých pôvodných 13000,- v prvom príspevku bolo správnych. Toľko Ti cca. chýba do maximálneho VZ.
Preto odporúčam, keďže ešte nie si tehotná a v pohode všetko stihneš, niekedy v decembri /napr. 19.12.2007, ale môže byť aj skôr/ dať odhlášku z DNP s minimálnym VZ a napr. 21.12.2007 sa znovu prihlásiť s VZ 13000,-. Tvoja materská v roku 2008 bude počítaná zo súčtov VZ zamestnanie 15000,- + DNP 13000,- a jej výška bude 15000,- - 15500,-. :)
jankasm
28.11.07,11:15
Alusik dakujem velmi pekne... A moze dat V SP odhlasku a zaroven prihlasku v ten isty den? Ci je lepsie radsej aspon o den neskor? Alebo je to jedno...

Odhlásiť a prihlásiť sa môžeš na dobrovoľné nemocenské poistenie zvlášť, nemusíš sa odhlasovať zo všetkých dobrovoľných poistení.
Na RLFO zaškrtneš, ako už písala Alenka, odhláška.
Nemôžeš sa v jeden deň aj odhlásiť aj prihlásiť. Môžeš sa odhlásiť napr. 30.11.2007 a prihlášku môžeš podať v ten istý deň, ale s prihlásením sa až napr. od 1.12.2007. Pretože toho 30.11.2007 si vlastne ešte prihlásená z minima, a preto nemôžeš byť už zároveň v ten istý deň prihlásená aj z maxima. ;)
Soňa17
28.11.07,11:23
Dobry den,
chcem sa opytat. Spravila som vsetky ukony potrebne pre dosiahnutie max. materskej v roku 2008 s tym, ze este teraz nie som tehotna. Som zamestnana a od 17.12.2007 som sa s rozdielom do 28142 prihlasila na DNP. Od 1.1.2008 si zmenim VZ na minimum. V praci vsak v decembri mavame vianocne odmeny. Takze moj VZ z PNP prekroci maximum a nie to este vcitane DNP. Mam zaplatit DNP z takeho VZ ake som si dala na prihlaske a potom socialnu poistovnu poziadat o vratenie preplatku alebo ho vobec nezaplatit? Velmi pekne dakujem za odpoved.

Som sa dozvedela, ze by to pravdepodobne nemalo vyznam. Najlepsie je zvolit si na tie dni neplatene volno v zamestnani a za tie dni sa poistit DNP.
Rozmyslala som aj nad druhou variantou, ze by sa odmeny nezuctovali v decembrovej vyplate, ale v januarovej. Tym padom, by som v januari z DNP neplatila nic. Malo by to potom nejaky vplyv na vypocet materskeho z DNP? A ako by sa to technicky dalo spravit? Ist na socialku a oznamit, ze tento mesiac neplatim z DNP nic, pretoze prijem z PNP presiahol maximum?
Tinuska1
28.11.07,11:24
Janka, dakujem.
Myslela som si, ze sa asi budem musiet odhlasit. Takze uplne staci, ked to spravim koncom roka?
Este jedna otazocka? Stale plati podmienka nepretrziteho DNP ninimalne 270 dni pred datumom porodu?

P.S. Dostala som ss a chcela som aj odpovedat, ale este som tu kratko, takze nemozem:mee:
jankasm
28.11.07,11:33
Janka, dakujem.
Myslela som si, ze sa asi budem musiet odhlasit. Takze uplne staci, ked to spravim koncom roka?
Este jedna otazocka? Stale plati podmienka nepretrziteho DNP ninimalne 270 dni pred datumom porodu?

P.S. Dostala som ss a chcela som aj odpovedat, ale este som tu kratko, takze nemozem:mee:

Áno, úplne stačí prihlásiť sa pár dní pred koncom roka. ;)
Podľa nového zákona je podstatné, aby DNP od posledného prihlásenia trvalo 26 týždňov /čo je cca. 6 mesiacov/ do nástupu na MD, aby sa Ti materská mohla počítať zo skutočného VZ, z ktorého si si zaplatila poistné. Pretože ak by si na MD nastúpila skôr, tak by sa Ti počítala len z minimálneho VZ 8100,-. Ale keďže ešte nie si tehotná, tak to v pohode stíhaš.
Od 1.1.2008 si kľudne môžeš dať znovu zmenu na minimálny VZ a z neho platiť až do nástupu na MD. Upozorňujem, že DNP nesmieš v žiadnom prípade v roku 2008 prerušiť. 26 týždňov by sa potom počítala odznova.
Podmienka 270 dní nemocenského poistenia stále musí byť splnená, avšak už to nemusí byť zvlášť zo zamestnania a zvlášť z DNP. Stačí, že podmienku spĺňaš zo zamestnania a nárok na materské budeš mať aj z DNP. Takže kľudne sa môžeš odhlásiť z DNP hneď a prihlásiť sa s maximom až koncom decembra, ako som písala. ;)
A tých 270 dní vôbec nemusí byť nepretržitých. Posudzujú sa 2 roky dozadu a spočítavajú sa všetky dni poistenia, a je jedno či nasledovali za sebou, alebo tam boli nejaké pauzy.
jankasm
28.11.07,11:45
Som sa dozvedela, ze by to pravdepodobne nemalo vyznam. Najlepsie je zvolit si na tie dni neplatene volno v zamestnani a za tie dni sa poistit DNP.
Rozmyslala som aj nad druhou variantou, ze by sa odmeny nezuctovali v decembrovej vyplate, ale v januarovej. Tym padom, by som v januari z DNP neplatila nic. Malo by to potom nejaky vplyv na vypocet materskeho z DNP? A ako by sa to technicky dalo spravit? Ist na socialku a oznamit, ze tento mesiac neplatim z DNP nic, pretoze prijem z PNP presiahol maximum?

V tvojom prípade by bolo naozaj najlepšie, ak je to možné, aby Ti tie odmeny zúčtovali v januárovej výplate. Ale myslíš, že to bude možné? Oni to pravdepodobne chcú dostať do nákladov v tomto roku.
V tom prípade by si za december zaplatila poistné z VZ, ktorý si si nahlásila a v súčte by si v roku 2008 dostala maximálnu materskú.
Ak by sa tie odmeny nedali presunúť na január, tak potom je tu možnosť zobrať si v práci neplatené voľno napr. na 31.12.2007 a v tento deň sa prihlásiť na DNP s maximálnym VZ. Od 1.1.2008 si dať zmenu VZ na minimum.
Toto je však možné vtedy, ak ešte nie si tehotná a do nástupu na MD stíhaš 26 týždňov DNP.
Čo sa týka platby na DNP, tak aj keď v práci dosiahneš maximum, musíš DNP zaplatiť z takého VZ s akým si prihlásená. Potom si požiadaš o vrátenie preplatku a SP preskúma tvoje VZ a psúdi, či Ti nejaký preplatok vznikol. :cool:
aviril
28.11.07,11:55
Prosím, prosím, môžete mi niekto odpovedať na príspevok č. 103?
Soňa17
28.11.07,12:10
V tvojom prípade by bolo naozaj najlepšie, ak je to možné, aby Ti tie odmeny zúčtovali v januárovej výplate. Ale myslíš, že to bude možné? Oni to pravdepodobne chcú dostať do nákladov v tomto roku.
V tom prípade by si za december zaplatila poistné z VZ, ktorý si si nahlásila a v súčte by si v roku 2008 dostala maximálnu materskú.
Ak by sa tie odmeny nedali presunúť na január, tak potom je tu možnosť zobrať si v práci neplatené voľno napr. na 31.12.2007 a v tento deň sa prihlásiť na DNP s maximálnym VZ. Od 1.1.2008 si dať zmenu VZ na minimum.
Toto je však možné vtedy, ak ešte nie si tehotná a do nástupu na MD stíhaš 26 týždňov DNP.
Čo sa týka platby na DNP, tak aj keď v práci dosiahneš maximum, musíš DNP zaplatiť z takého VZ s akým si prihlásená. Potom si požiadaš o vrátenie preplatku a SP preskúma tvoje VZ a psúdi, či Ti nejaký preplatok vznikol. :cool:

Myslim,ze by sa tie odmeny dali zuctovat v januari. Cize v januari by som dosiahla v praci maximum a napriek tomu by som si (uz po zmene VZ na minimum) zaplatila aj DNP z minima. Kedy mam potom poziadat o vratenie preplatku? Na konci roka alebo mesiaca?

Dakujem pekne za ochotu.
JanaT.
28.11.07,12:29
Prosím poraďte mi niekto,
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/Neviem či si mám zaplatiť v 12/07 DNP z maxima a od januára 08 znížiť na minimum,alebo stačí z minima .
Viem že na čerpanie maximálnej MD mi stačí zaplatiť si DNP z minima ale ide mi o PN, ktorú by som chcela čerpať po uplynutí 26 týždňov. Ďakujem
chicago
28.11.07,12:36
Tak to chceš veľa odo mňa:D, nie som kontrolór ani nič podobné. Dal som návod ako by to šlo.
Zastávam názor, že zamestnávateľ je svojprávny a nikto mu nemá právo porúčať čo a ako má ohodnotiť zamestnanca. A ty ako zamestnanec máš možnosť ukončiť PP dohodou kedy uznáš za vhodné, pokiaľ s tým zamestnávateľ bude súhlasiť a znova sa u neho zamestnať ak má zamestnávateľ o teba záujem, je to úplne logické. Žiadny zákon tým nikto neporuší. Pokiaľ sa týka opätovného zníženia mzdy od 1.1.08 = môžeš uzatvoriť PP na kratší pracovný úväzok, je viac možností, alebo ťa môže "formálne" preradiť na inú menej platenú prácu veď si tehotná nemusíš všetko dobre znášať atď... atď... = musíš popremýšľať. Všetko sa nedá detailne uvádzať.:rolleyes:
Prajem všetko dobré a aby to vyšlo.
Ďakujem. Si fasa.:)
Manual
28.11.07,12:41
Ďakujem. Si fasa.:)
Tak dobre....:D
Janka12345
28.11.07,14:05
"Dobry den,

na blogu (http://www.porada.sk/t64807-ako-zisk...ku-2008-a.html) radi doktor Mihal zene planujucej materstvo, aby si zacala platit DNP od 1.12.2007 z max VZ a od 1.1.2008 prejst na minimalne, aby neplatila vela. Pricom materska z DNP sa jej potom bude vyratavat z decembra 2007. "
V príklade SZČO platí p. Nataša DNP z max. vymeriavacieho základu od 1.6.2008, potom ak bude reagovat na zmenu od júla, bude materská este vyššia. Treba teda platit v prípade SZČO po celú dobu z maxima, alebo ako to je? Prosím o radu mám z toho hlavu ako glóbus :confused:
Keby mi to mohol niekto vysvetli po lopate. Dajme tomu, ze otehotniem v januári - februári 2008. PROSÍM
aviril
28.11.07,14:08
Znovu citujem príspevok, ktorý som zadala už asi 5x a nikto mi neodpovedal ani neporadil. Ešte raz úpenlivo prosím o radu.
Dobrý deň. Prosím o radu, nemám čas čítať všetky príspevky,nakoľko moje ročné dieťa mi to neumožní
Od 01/2003 do 05/2004 som bola zamestnaná u 1 firmy a hneď od 6/04 do 7/06 v druhej firme /vlastne hneď od druhého dňa/. Odtiaľ som išla na materskú /dňa 3.8.2006/. Dieťa sa narodilo 21.9.2006. Teraz som na rodičovskej dovolenke a som znovu tehotná, termín mám 25.5.2008.
Chcem sa spýtať, či by sa dalo ešte nejakým spôsobom - dobrovoľným nem.poistením - dosiahnuť vyššiu materskú. A kedy sa na to dobrovoľné nem.p. mám prihlásiť a z akého vym.základu.
Ďakujem.
Jana Motyčková
28.11.07,17:03
Znovu citujem príspevok, ktorý som zadala už asi 5x a nikto mi neodpovedal ani neporadil. Ešte raz úpenlivo prosím o radu.
Dobrý deň. Prosím o radu, nemám čas čítať všetky príspevky,nakoľko moje ročné dieťa mi to neumožní
Od 01/2003 do 05/2004 som bola zamestnaná u 1 firmy a hneď od 6/04 do 7/06 v druhej firme /vlastne hneď od druhého dňa/. Odtiaľ som išla na materskú /dňa 3.8.2006/. Dieťa sa narodilo 21.9.2006. Teraz som na rodičovskej dovolenke a som znovu tehotná, termín mám 25.5.2008.
Chcem sa spýtať, či by sa dalo ešte nejakým spôsobom - dobrovoľným nem.poistením - dosiahnuť vyššiu materskú. A kedy sa na to dobrovoľné nem.p. mám prihlásiť a z akého vym.základu.
Ďakujem.
Z DNP už vyššiu materskú nedosiahneš, ak si nebola doteraz DNP. Jediná možnosť je vyššia materská zo zamestnania. Napr. ukončiť zamestnanie a začať nové s maximálnym VZ, stačí na pár dní pred nástupom na MD.
aviril
28.11.07,17:38
Z DNP už vyššiu materskú nedosiahneš, ak si nebola doteraz DNP. Jediná možnosť je vyššia materská zo zamestnania. Napr. ukončiť zamestnanie a začať nové s maximálnym VZ, stačí na pár dní pred nástupom na MD.
Ďakujem. Niekde som však čítala, že keď sa odhlásim z rodič.príspevku a prihlásim v soc.poisť. na mater.dovolenku, dostanem zo soc.poisť.nejaký papier pre zamestnávateľa, kde mi má napísať hr.mzdu, ktorú by mi v tom čase priznal. Akýsi pravdepodobný zárobok a z toho by sa mal vypočítať denný VZ a následne materské. A aj by som mala zarobiť niečo okolo max.VZ.
A ak to tak je, mohla by som v tom prípade mať materskú okolo 15000?
Keď to tak nie je a ja prac.pomer neukončím, z akého vym.základu sa mi bude počítať materské? Z takého, z akého pri nástupe na prvú materskú v r.2006?
Ďakujem.
Jana Motyčková
29.11.07,09:09
Áno, ak si celý rok 2007 bola na rodičovskej dovolenke, pri naśtupe na materskú sa bude počítať pravdepodobný zárobok. Zamestnávateľ uvedie pravdepodobný zárobok na tlačive pre SP. Ak máš mzdu v pracovnej zmluve cez 28000, tak netreba nič riešiť, materskú budeš mať maximálnu. Ale ak máš v zmuluve mzdu 10000, tak zamestnávateľ nemôže uviesť pravdepodobný zárobok 28000, iba ak by si to vedel zdôvodniť tým, že ten kto na tvojom mieste (alebo podobnom) u neho robí má naozaj pravidelne takúto mzdu.
aviril
29.11.07,09:12
Ďakujem.
NO ja v zmluve mám základ 9000 SK a pohyblivú časť mzdy, ale hrubú mzdu by som aj s pohyblivou mala okolo 28000. To nevadí, že v zmluve to mám rozdelené na pevnú a pohyblivú časť? A pracovníčka na mojom mieste má takúto mzdu. Ešte raz ďakujem.
aviril
29.11.07,09:14
Ďakujem.
NO ja v zmluve mám základ 9000 SK a pohyblivú časť mzdy, ale hrubú mzdu by som aj s pohyblivou mala okolo 28000. To nevadí, že v zmluve to mám rozdelené na pevnú a pohyblivú časť? A pracovníčka na mojom mieste má takúto mzdu. Ešte raz ďakujem.
Ešte som zabudla, na rodičovskej som od 15.2.07, dovtedy od 3.8.06.-.14.2.07 som bola na materskej, to vadí? Ovplyvní to nejako výpočet materského?
jankasm
29.11.07,09:20
Ďakujem. Niekde som však čítala, že keď sa odhlásim z rodič.príspevku a prihlásim v soc.poisť. na mater.dovolenku, dostanem zo soc.poisť.nejaký papier pre zamestnávateľa, kde mi má napísať hr.mzdu, ktorú by mi v tom čase priznal. Akýsi pravdepodobný zárobok a z toho by sa mal vypočítať denný VZ a následne materské. A aj by som mala zarobiť niečo okolo max.VZ.
A ak to tak je, mohla by som v tom prípade mať materskú okolo 15000?
Keď to tak nie je a ja prac.pomer neukončím, z akého vym.základu sa mi bude počítať materské? Z takého, z akého pri nástupe na prvú materskú v r.2006?
Ďakujem.

Áno, je to presne tak. Keďže tvoje zamestnanie stále trvá a nastúpiš na MD v roku 2008 ako zamestnanec, bude sa Ti materská počítať z VZ za predchádzajúci rok. Pokiaľ si v roku 2007 nemala v zamestnaní žiadny VZ, napr. nejaké odmeny, tak materká sa Ti bude počítať z pravdepodobného príjmu za mesiac, v ktorom nastúpiš na MD. Tento príjem Ti zamestnávateľ uvedie do potvrdenia o príjme, ktoré bude vystavovať pre SP. Keď tam uvedie príjem 28142,- čo je maximálny VZ pre nemocenské poistenie, tvoja materská bude maximálna 15000,- - 15500,- mesačne, v závislosti od dĺžky mesiaca. ;)
Jana Motyčková
29.11.07,09:23
Ďakujem.
NO ja v zmluve mám základ 9000 SK a pohyblivú časť mzdy, ale hrubú mzdu by som aj s pohyblivou mala okolo 28000. To nevadí, že v zmluve to mám rozdelené na pevnú a pohyblivú časť? A pracovníčka na mojom mieste má takúto mzdu. Ešte raz ďakujem.
Ak pracovníčka na tvojom mieste má 28000, tak je to OK.
aviril
29.11.07,11:32
Ďakujem pekne za odpovede. Veľmi ste ma potešili. Prajem príjemný deň.
JanaT.
29.11.07,12:01
Prosím poraďte mi niekto,
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/Neviem či si mám zaplatiť v 12/07 DNP z maxima a od januára 08 znížiť na minimum,alebo stačí z minima .
Viem že na čerpanie maximálnej MD mi stačí zaplatiť si DNP z minima ale ide mi o PN, ktorú by som chcela čerpať po uplynutí 26 týždňov. Ďakujem
jankasm
30.11.07,09:13
Prosím poraďte mi niekto,
1.1.2008 nastupujem na MD, zamestnaná som od 1.4.2006 /u súčasného zamestnávateľa/ Vym.základ mám cca 20.000,-- Aby som dostala max. MD tak sa v 12/07 DNP z min. mzdy, a ak si nezruším DNP ale budem pokračovať v platení aj na budúci rok počas trvania MD po uplynutí 26 týždňov môžem poberať PN alebo OČR z maxima alebo len z min. mzdy? /počíta sa to za predchádzajúci rok a ráta sa do toho aj poistenie zo zamestnania? alebo len z DNP?/Neviem či si mám zaplatiť v 12/07 DNP z maxima a od januára 08 znížiť na minimum,alebo stačí z minima .
Viem že na čerpanie maximálnej MD mi stačí zaplatiť si DNP z minima ale ide mi o PN, ktorú by som chcela čerpať po uplynutí 26 týždňov. Ďakujem

Takže pre získanie maximálnej PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky je potrebné, aby si si v tomto roku stanovila na DNP maximálny VZ aspoň na jeden deň, 31.12.2007, od 1.1.2008 si daj zmenu na minimálny VZ 8100,-.
V práci si na ten deň 30.12.2007 zober neplatené voľno, inak si totiž nemôžeš dať z DNP maximum, mohla by si si dať iba takú sumu, ktorá Ti chýba do maxima popri VZ zo zamestnania, čiže cca. 8100,-. ;)
Materská, na ktorú nastúpiš 1.1.2008 sa Ti bude počítať z VZ zo zamestnania plus z VZ z DNP, ale len z 8100,- petože ešte nebude uplynutých 26 týždňov trvania DNP od prihlásenia, dokopy získaš maximum cca. 15000,-.
Po skončení MD, čo už bude po 26 týždňoch trvania DNP, Ti už dávky budú vypočítané pri PN alebo OČR zo skutočného VZ, z ktorého si zaplatila, teda z maxima za ten deň 31.12.2007. Len si treba dať pozor aby pobočka SP náhodou nebola zatvorená, možno by som tú prihlášku zaniesla ešte pred sviatkami, myslím, že je to možné. :) Tú zmenu na minimálny VZ od 1.1.2008 podaj rovnako v ten istý deň, pretože zmenu musí byť podaná ešte v 12/2007 aby bola platná od 01/2008. :cool:
JanaT.
30.11.07,10:42
Takže pre získanie maximálnej PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky je potrebné, aby si si v tomto roku stanovila na DNP maximálny VZ aspoň na jeden deň, 31.12.2007, od 1.1.2008 si daj zmenu na minimálny VZ 8100,-.
V práci si na ten deň 30.12.2007 zober neplatené voľno, inak si totiž nemôžeš dať z DNP maximum, mohla by si si dať iba takú sumu, ktorá Ti chýba do maxima popri VZ zo zamestnania, čiže cca. 8100,-. ;)
Materská, na ktorú nastúpiš 1.1.2008 sa Ti bude počítať z VZ zo zamestnania plus z VZ z DNP, ale len z 8100,- petože ešte nebude uplynutých 26 týždňov trvania DNP od prihlásenia, dokopy získaš maximum cca. 15000,-.
Po skončení MD, čo už bude po 26 týždňoch trvania DNP, Ti už dávky budú vypočítané pri PN alebo OČR zo skutočného VZ, z ktorého si zaplatila, teda z maxima za ten deň 31.12.2007. Len si treba dať pozor aby pobočka SP náhodou nebola zatvorená, možno by som tú prihlášku zaniesla ešte pred sviatkami, myslím, že je to možné. :) Tú zmenu na minimálny VZ od 1.1.2008 podaj rovnako v ten istý deň, pretože zmenu musí byť podaná ešte v 12/2007 aby bola platná od 01/2008. :cool:
Ďakujem za radu, ale ešte sa chcem spýtať, neplatí tento rok ešte taký zákon že vymeriavacie základy sa posudzujú osobitne zvlášť zo zamestnania a zvlášť z DNP a preto si myslím, že by som nemusela mať neplatené voľno a od budúceho roka si znížim DNP na mininum. Nie je to teraz tak že môžem mať DNP z maxima a popri tom byť aj zamesnaná? Ešte prosím poraďťe. :confused:
jankasm
30.11.07,10:50
Ďakujem za radu, ale ešte sa chcem spýtať, neplatí tento rok ešte taký zákon že vymeriavacie základy sa posudzujú osobitne zvlášť zo zamestnania a zvlášť z DNP a preto si myslím, že by som nemusela mať neplatené voľno a od budúceho roka si znížim DNP na mininum. Nie je to teraz tak že môžem mať DNP z maxima a popri tom byť aj zamesnaná? Ešte prosím poraďťe. :confused:

Samozrejme, že môžeš mať DNP z maxima plus zvlášť VZ zo zamestnania. To môžeš mať rovnako teraz ako aj po 1.1.2008. Akurát, že do 31.12.2007 by si mohla pri dobrom nadstavení poberať materskú z týchto obidvoch plných VZ /aj keby to bolo v súčte napr. 40000,-/ ale po 1.1.2008 už môžeš v súčte VZ poberať materskú maximálne len z 28142,-.
Tu ide však o to, že pokiaľ si chceš na DNP stanoviť maximálny VZ a aj z neho zaplatiť odvody nesmieš mať v ten deň už žiadny iný VZ, čiže v práci musíš mať VZ 0,- a ten dosiahneš tým neplateným voľnom. :cool:
Trošku jasnejšie? :)
JanaT.
30.11.07,11:10
Samozrejme, že môžeš mať DNP z maxima plus zvlášť VZ zo zamestnania. To môžeš mať rovnako teraz ako aj po 1.1.2008. Akurát, že do 31.12.2007 by si mohla pri dobrom nadstavení poberať materskú z týchto obidvoch plných VZ /aj keby to bolo v súčte napr. 40000,-/ ale po 1.1.2008 už môžeš v súčte VZ poberať materskú maximálne len z 28142,-.
Tu ide však o to, že pokiaľ si chceš na DNP stanoviť maximálny VZ a aj z neho zaplatiť odvody nesmieš mať v ten deň už žiadny iný VZ, čiže v práci musíš mať VZ 0,- a ten dosiahneš tým neplateným voľnom. :cool:
Trošku jasnejšie? :)
Ide mi o to že zamestnávateľ asi nebude súhlasiť s neplateným voľnom, sú tu veľni neochotní majitelia a tiež mzdárky ...:eek: ale nechápem to keď si zaplatím za 12/2007 DNP z 28000,-- tak keď môže byť viac VZ tak by sa mi malo zaratávať DNP z maxima pre výpočet PN na budúci rok:mee: ja už som z toho zamotaná už tomu vôbec nerozumiem.
jankasm
30.11.07,11:46
Ide mi o to že zamestnávateľ asi nebude súhlasiť s neplateným voľnom, sú tu veľni neochotní majitelia a tiež mzdárky ...:eek: ale nechápem to keď si zaplatím za 12/2007 DNP z 28000,-- tak keď môže byť viac VZ tak by sa mi malo zaratávať DNP z maxima pre výpočet PN na budúci rok:mee: ja už som z toho zamotaná už tomu vôbec nerozumiem.

Jednoducho je daný maximálny mesačný VZ. To je aj teraz a zostáva aj po 1.1.2008. Takže na jeden deň je ten maximálny VZ cca. 907,-. A ty nemôžeš za ten jeden deň zaplatiť z vyššieho VZ. Aj keby si náhodou zaplatila, v tom prípade keď sa prihlásiš s maximom na DNP a nevezmeš si v práci to neplatené voľno, tak SP Ti to jednoducho bude považovať za preplatok na poistnom, ktorý Ti na požiadanie vráti.
Tvoj denný VZ v zamestnaní je pri plate 20000,- cca. 666,-, takže z DNP už môžeš mať len 907 - 666 = 241,-.
A jednoducho keby si ty zaplatila z vyššieho VZ, ako Ti chýba do maxima popri zamestnaní, SP Ti to proste do úvahy brať nebude. Aj keď sa s tým maximálnym VZ na DNP prihlásiš a aj keď toto poistné zaplatíš. Jednoducho prekročíš maximum, takže to vôbec nemá význam. ;)
JanaT.
30.11.07,12:46
Jednoducho je daný maximálny mesačný VZ. To je aj teraz a zostáva aj po 1.1.2008. Takže na jeden deň je ten maximálny VZ cca. 907,-. A ty nemôžeš za ten jeden deň zaplatiť z vyššieho VZ. Aj keby si náhodou zaplatila, v tom prípade keď sa prihlásiš s maximom na DNP a nevezmeš si v práci to neplatené voľno, tak SP Ti to jednoducho bude považovať za preplatok na poistnom, ktorý Ti na požiadanie vráti.
Tvoj denný VZ v zamestnaní je pri plate 20000,- cca. 666,-, takže z DNP už môžeš mať len 907 - 666 = 241,-.
A jednoducho keby si ty zaplatila z vyššieho VZ, ako Ti chýba do maxima popri zamestnaní, SP Ti to proste do úvahy brať nebude. Aj keď sa s tým maximálnym VZ na DNP prihlásiš a aj keď toto poistné zaplatíš. Jednoducho prekročíš maximum, takže to vôbec nemá význam. ;)
Ďakujem pekne, už chápem, ale ešte sa chcem teda spýtať, ak by som si zaplatila len z rodielu čo je asi min. DNP z minima a mám príjem aj zo zamestnania po uplynutí 26 týždňov by som chcela čerpať PN sociálka mi bude PN počítať len z min. alebo to môže kombinovať aj s príjmom zo zamestnania, keď v tom období som platila aj zo zamestnania, kedže PN sa počíta za predchádzajúce obdobie:confused: Za odpovede veľmi pekne ďakujem.
jankasm
02.12.07,14:23
Ďakujem pekne, už chápem, ale ešte sa chcem teda spýtať, ak by som si zaplatila len z rodielu čo je asi min. DNP z minima a mám príjem aj zo zamestnania po uplynutí 26 týždňov by som chcela čerpať PN sociálka mi bude PN počítať len z min. alebo to môže kombinovať aj s príjmom zo zamestnania, keď v tom období som platila aj zo zamestnania, kedže PN sa počíta za predchádzajúce obdobie:confused: Za odpovede veľmi pekne ďakujem.

Ak Ti do výšky maximálneho VZ chýba popri zamestnaní nejakých 8100,- alebo menej, tak sa prihlás na DNP z minima, 8100,-. Pokiaľ nastúpiš po prihlásení na PN, vôbec to nemusí byť po 26 týždňoch, môže to byť napr. aj o 1 týždeň, tak PN Ti bude počítaná z VZ zo zamestnania v roku 2006 a z minimálneho VZ z DNP, čiže z 8100,-. A ak si v práci mala dobrý príjem, tak dokopy by si mala dosiahnuť maximálnu PN, čo je cca. 15000,- mesačne. ;)
kanre
02.12.07,15:14
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Momentálne som PN od 10.9.2007-rizikové tehotenstvo, termín porodu 2.5.2008 takže na MD by som mala nastúpiť asi v polovici marca. Dozvedela som sa o možnosti zvýšenia materskej, ked sa dobrovoľne nemocensky poistím, inak som povinne nemocensky poistená dlhodobo v mojom zamestnaní. Nemocenské mi SP priznala 238 Sk na deň. Môžem prerušiť PN, prihlásiť sa na DNP z minima a potom opäť zahájiť PN, keďže ide o rizik. tehotenstvo? Chcela by som si tým zároveň prilepšiť PN a neskôr aj materskú, alebo nemám rušiť PN a prihlásiť sa na DNP až tesne pred MD?
jankasm
03.12.07,10:13
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Momentálne som PN od 10.9.2007-rizikové tehotenstvo, termín porodu 2.5.2008 takže na MD by som mala nastúpiť asi v polovici marca. Dozvedela som sa o možnosti zvýšenia materskej, ked sa dobrovoľne nemocensky poistím, inak som povinne nemocensky poistená dlhodobo v mojom zamestnaní. Nemocenské mi SP priznala 238 Sk na deň. Môžem prerušiť PN, prihlásiť sa na DNP z minima a potom opäť zahájiť PN, keďže ide o rizik. tehotenstvo? Chcela by som si tým zároveň prilepšiť PN a neskôr aj materskú, alebo nemám rušiť PN a prihlásiť sa na DNP až tesne pred MD?

DNP by som si urobila hneď. Načo čakať až na MD keď si môžeš prilepšiť už aj PN? :)
Takže preruš na deň-dva PN a prihlás sa na DNP z minima 8100,-. Prilepšíš si PN o cca. 4500,- čo nie je na zahodenie. ;) Rovnako potom aj tvoja MD bude počítaná z VZ zo zamestnania plus z VZ z DNP. :)

Doplnenie: toto čo som napísala platí až od 1.1.2008, pretože do 31.12.2007 by si musela mať z DNP splnených 270 dní poistného, čo nemáš.
Po 1.1.2008 to však už nie je potrebné, stačí že to spĺňaš ako zamestnanec.
Takže urob presne to, čo som Ti napísala, ale až po 1.1.2008. ;)
kanre
03.12.07,14:36
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Kája.
04.12.07,15:42
Idem Vás poprosiť o radu, kamoška nastupuje v marci 2008 na MD, je zamestnaná od 9/2007 s platom 15 000, keby sa teraz prihlásila na DNP zo základu 8 100,- Sk ovplyvnilo by jej to materskú?
tomasz
05.12.07,08:36
Pekný deň prajem.

Poprosím Vás o potvrdenie alebo opravenie či rozmýšľame s manželkou správne.
Ide o materskú ktorú by sme chceli využívať v maximálnej možnej výške. Manželka má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia (aj dobrovoľného podla doteraz platného zákona), od 1.7.2007 jej z daňového priznania nevyplýva povinnosť platiť odvody do SP. Momentálne je v 7 týždni tehotenstva, a rozhodli sme sa že sa dobrovolne prihlási do SP na nemocenské poistenie z maximálneho VZ, aby sme mohli dostať "najvýhodnejšiu" materskú. Do SP sa prihlásila od 3.12.2007, spravili sme dobre alebo jej úplne by stačilo sa prihlásiť až kondom decembra na cca 5 dní, a od 1.1.08 znížiť VZ na minimum ??

Dakujem za vaše odpovede, aj čas ktorý Vám zaberieme.
jankasm
05.12.07,10:14
Idem Vás poprosiť o radu, kamoška nastupuje v marci 2008 na MD, je zamestnaná od 9/2007 s platom 15 000, keby sa teraz prihlásila na DNP zo základu 8 100,- Sk ovplyvnilo by jej to materskú?

Samozrejme, že by jej to ovplyvnilo materskú. Ale stačí sa jej prihlásiť pár dní pred nástupom na MD zo základu 8100,-. Spolu dosiahne základ nejakých 23000,- a materská z toho bude cca. 12650,-. ;)
Ak by chcela dosiahnuť maximálnu materskú, cca. 15000,- tak odporúčam nezakladať DNP ale ak má možnosť tak pár dní pred nástupom na MD sa zamestnať ešte v jednom zamestnaní, kde si stanoví VZ vo výške maximum mínus VZ v prvom zamestnaní, čiže nejakých 13000,-. Materskú potom bude mať počítanú z obidvoch zamestnaní.
Alebo ešte jedna možnosť, pred nástupom na MD ukončiť PP so súčasným zamestnávateľom a následne uzatvoriť nový PP, môže byť aj s tým istým zamestnávateľom, ale so mzdou vo výške 28142,-. Aj vtedy bude mať materskú maximálnu. :)
jankasm
05.12.07,10:21
Pekný deň prajem.

Poprosím Vás o potvrdenie alebo opravenie či rozmýšľame s manželkou správne.
Ide o materskú ktorú by sme chceli využívať v maximálnej možnej výške. Manželka má splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia (aj dobrovoľného podla doteraz platného zákona), od 1.7.2007 jej z daňového priznania nevyplýva povinnosť platiť odvody do SP. Momentálne je v 7 týždni tehotenstva, a rozhodli sme sa že sa dobrovolne prihlási do SP na nemocenské poistenie z maximálneho VZ, aby sme mohli dostať "najvýhodnejšiu" materskú. Do SP sa prihlásila od 3.12.2007, spravili sme dobre alebo jej úplne by stačilo sa prihlásiť až kondom decembra na cca 5 dní, a od 1.1.08 znížiť VZ na minimum ??

Dakujem za vaše odpovede, aj čas ktorý Vám zaberieme.

Urobili ste veľmi správne, že sa prihlásila na DNP s maximálnym VZ hneď. ;)
Ak dobre počítam, a teraz je v 7 týždni, tak by mala stihnúť 26 týždňov DNP od posledného prihlásenia, čiže od toho 3.12.2007, do nástupu na MD.
Dôležité teraz je DNP v žiadnom prípade nerušiť, len dať zmenu VZ na minimálny 8100,- od 1.1.2008 a nepretržite platiť až do nástupu na MD. Pokiaľ nastúpi na MD po uplynutí 26 týždňov trvania DNP od 3.12.2007, tak jej materská bude maximálna, cca. 15000,- - 15500,- v závislosti od dĺžky mesiaca. Ak by však náhodou nastúpila na MD skôr, ako uplynie tých 26 týždňov trvania DNP, tak podľa nového zákona platného od 1.1.2008 by jej materská bohužiaľ bola počítaná len z minimálneho VZ 8100,-.
Takže dajte si veľmi dobrý pozor na deň nástupu na MD. Aby to naozaj bolo až po tých 26 týždňoch. :cool:
Držím palce :)
detektív
07.12.07,09:06
Prosim o radu pre kamaratku.
Nemocenské poistenie si platí ako zamestnanec od 1.3.2005.
Dobrovolne poistenie si zatial neplatila.
Hruba mzda za rok 2007 je 19 500 Sk.
Predpokladaný nástup na materkú je 15.5.2008.
Kedy a v akej výške si treba zaplatit dobrovolne poistenie v prípade
rizikového tehotenstva.
Kedy a v akej výške si treba zaplatit dobrovolne poistenie aby dosiahla
čo najvyššiu materskú.

ďakujem
jankasm
07.12.07,09:23
Prosim o radu pre kamaratku.
Nemocenské poistenie si platí ako zamestnanec od 1.3.2005.
Dobrovolne poistenie si zatial neplatila.
Hruba mzda za rok 2007 je 19 500 Sk.
Predpokladaný nástup na materkú je 15.5.2008.
Kedy a v akej výške si treba zaplatit dobrovolne poistenie v prípade
rizikového tehotenstva.
Kedy a v akej výške si treba zaplatit dobrovolne poistenie aby dosiahla
čo najvyššiu materskú.

ďakujem

Stačí sa jej na DNP prihlásiť tesne pred nástupom, či už na PN alebo na MD. ;)
Pred nástupom na PN, ak pôjde na rizikové, sa jej stačí nejaké 2 dni prihlásiť na DNP s VZ 8100,-. Spolu s VZ zo zamestnania bude mať 27600,- a PN alebo materská bude z toho vo výške 55%, cca. 15200,-. :)
detektív
07.12.07,09:43
Stačí sa jej na DNP prihlásiť tesne pred nástupom, či už na PN alebo na MD. ;)
Pred nástupom na PN, ak pôjde na rizikové, sa jej stačí nejaké 2 dni prihlásiť na DNP s VZ 8100,-. Spolu s VZ zo zamestnania bude mať 27600,- a PN alebo materská bude z toho vo výške 55%, cca. 15200,-. :)

Prosim este o odsuhlasenie výpočtu DNP s VZ 8100.
Počíta sa iba 4,4%, t.j.357 Sk/celý mesiac- . Nič viac? a l e b o
v prípade platenia od 1.5.2007-14.5.2007 aliktótna čiastka?
Vyplní sa iba reg.list Fo.

Ďakujem.
mravvcek
07.12.07,09:49
Dobry den,poprosim vas o radu,som v 7tt a od zaciatku som vypisana na PN,viem ze mi bude chodit 55%nejakeho zakladu.Viete mi povedat akeho a kolko to asi bude.Som zamestnana od 22.8.2006 a na PN ma vypisal lekar 25.11.2007.Moj plat v hrubom bol 14490Sk.Viem ze este je skoro ale ako by som mala potom ziskat co najvacsiu matersku?Co by som mala urobit?Dakujem krasne
jankasm
07.12.07,10:01
Prosim este o odsuhlasenie výpočtu DNP s VZ 8100.
Počíta sa iba 4,4%, t.j.357 Sk/celý mesiac- . Nič viac? a l e b o
v prípade platenia od 1.5.2007-14.5.2007 aliktótna čiastka?
Vyplní sa iba reg.list Fo.

Ďakujem.

Áno, presne tak. Platba za celý mesiac je 4.4% z 8100 = 357,-. Nič viac. ;)
Pokiaľ nastúpi na MD 15.05.2008, tak zaplatí alikvótnu časť za 14 dní, t.j. 357/31*14=162,-. Pokiaľ by sa jednalo o mesiac s 30 dňami, tak delíš 30. :cool:
Áno, prihlásiť sa treba na RLFO.
Manual
07.12.07,10:02
Prosim este o odsuhlasenie výpočtu DNP s VZ 8100.
Počíta sa iba 4,4%, t.j.357 Sk/celý mesiac- . Nič viac? a l e b o
v prípade platenia od 1.5.2007-14.5.2007 aliktótna čiastka?
Vyplní sa iba reg.list Fo.

Ďakujem.
Zaplatí sa len alikôtna časť podľa počtu dní poistenia, treba vyplniť RLFO uviesť deň vzniku poistenia. Dajú ti tam ešte podpísať nejaké prehlásenie atď... Poštou domov ti príde zo SP doporučený list, kde budeš mať uvedený VS, to číslo uvedieš na šeku a to je všetko:)
jankasm
07.12.07,10:09
Dobry den,poprosim vas o radu,som v 7tt a od zaciatku som vypisana na PN,viem ze mi bude chodit 55%nejakeho zakladu.Viete mi povedat akeho a kolko to asi bude.Som zamestnana od 22.8.2006 a na PN ma vypisal lekar 25.11.2007.Moj plat v hrubom bol 14490Sk.Viem ze este je skoro ale ako by som mala potom ziskat co najvacsiu matersku?Co by som mala urobit?Dakujem krasne

PN bude počítaná z vymeriavacieho základu, to znamená vlastne z platu, za rok 2006. Takže ak si aj vtedy mala príjem cca. 14490,- tak Ti bude chodiť 55% z tejto sumy, čo je asi 8000,-. Toľko budeš dostávať celú dobu PN.
Na MD nastupuješ až v roku 2008, takže tá sa ti bude počítať z vymeriavacieho základu za rok 2007, ale ak si mala rovnaký plat, tak to bude rovnaká suma, 8000,-.
Je tu možnosť prihlásiť sa na DNP, alebo sú možnosti, zvýšiť materskú cez súčasné alebo nové zamestnanie.
Skús mi napísať, čo by bolo reálne, aby som nemusela rozpisovať všetky možnosti. Je reálne ukončenie súčasného PP a následné uzatvorenie nového PP s tým istým zamestnávateľom? Alebo je reálne pred nástupom na MD uzatvoriť ešte jeden PP? Alebo ani jedna z týchto možností? Potom by zostalo ešte dobrovoľné nemocenské poistenie, ale z toho nedosiahneš najvyššie maximum. Ale prilepšila by si si materskú o cca. 4500,-.
mravvcek
07.12.07,16:47
No je tu este jeden problem ja som v roku 2006 25.5.ukoncila denne vysokoskolske studium,bola som mesiac na urade a dva mesiace samoplaticka neviem ako sa to vola asi nemocenskeho,takze taktiez sa mi vyrata PN z platu ktory som dostavala v roku 2006 od augusta do decembra(to bolo 12000Sk).
Prosim vas co je to DNP?
Takze k tym moznostiam zvysit si matersku:nie je realne ukoncit ani znova uzatvorit PP so sucasnym zamestnavatelom,som ucitelka v ZS.
Cize asi by bolo najlepsie,teda jedina moznost ta posledna ktoru ste uviedli:"Potom by zostalo ešte dobrovoľné nemocenské poistenie, ale z toho nedosiahneš najvyššie maximum. Ale prilepšila by si si materskú o cca. 4500,-."-co to znamena dobrovolne,mala by som nieco niekde platit a ak ano tak od kedy do kedy a kolo asi a komu :)
Ja viem mam blbe otazky ale fakt sa do toho nevyznam a vy ste uzasna ze takto radite.Dakujem vam krasne
Jozef Mihál
07.12.07,17:09
mravvcek, pre takých znalcov, ako ste Vy, je určený tento článoček:

http://jozefmihal.blogspot.com/2007/11/matersk-zkladn-pravidl.html
mravvcek
07.12.07,18:28
Ja by som si ten clanocek velmi rada precitala ale ked na to kliknem otvori sa mi to na 5sekund a hodi mi tam error,takze asi si pockam na odpoved od janky :(((( ale dakujem Neviete mi poradit preco mi to nejde otvorit
Jozef Mihál
07.12.07,18:42
Asi nejaký problém na serveroch Google... Donedávna nešla Porada, teraz nejde blogspot...
Richard
07.12.07,19:13
Porada už frčí :)
Okrem optimalizácie dostala aj nový procesor, česť a pamiatku tomu starému (žiaľ iba ročný a už starý....)
hanma
08.12.07,14:21
prosim o radu. Som uz prihlasena na DNP z max VZ a od 01.01.2008 si znizim VZ na min. Ochorela mi vsak dcera. Chcem sa opytat, mozem aj teraz uplatnit z DNP OCR, alebo by som tym nieco pokazila, nakolko pocas cerpania OCR sa poistne neplati. Dakujem krasne.
Jozef Mihál
08.12.07,14:27
Môžete si uplatniť OČR, počas OČR sa DNP neplatí, a neplatí sa z takého VZ, aký máte práve určený.

Inými slovami, byť na OČR z DNP v mesiaci, v ktorom máte nastavený maximálny VZ, sa oplatí.
monr
09.12.07,11:37
Prosim o radu, resp. o potvrdenie:
od novembra si platim DNP z min.vym.základu. Keďze snažilkujeme o miminko, chcem opýtať: Teraz v decembri by som sa odhlásila na pár dní z DNP a ku koncu mesiaca by som sa prihlásila s rozdielom (keďže v práci mám hrubú mzdu 9500), t.j. cca 18 500,- . ešte ku koncu mesiaca by som znova nahlásila zmenu na minimum od januára. Vyšlo by to potom na max. materskú?
mám z toho trošku chaos, tak dúfam, že to myslím správne.
ďakujem
Jana Motyčková
09.12.07,13:39
Vyšlo by to .
jomak
09.12.07,16:30
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Momentálne som PN od 21.9.2007 do konca roka t.j. 31.12.2007, termín porodu je 7.3.2008 .Na predčasnu matersku dovolenku by som mala nastúpiť okolo 10. januára. od 1.1.2008 by som mala čerpat dovolenku od zamestnávateľa. Som povinne nemocensky poistená dlhodobo v mojom zamestnaní. Dozvedela som sa o možnosti zvýšenia materskej, ked sa dobrovoľne nemocensky poistím. . Nemocenské mi SP priznala 319 Sk na deň. Môžem sa prihlásiť na DNP z minima od 1.1.2008 . Koľko dní musím byť DNP? Chcela by som si tým prilepšiť matersku . Je to možné takto spravit?
Ďakujem za radu;)
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_offline.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=582025)
http://www.porada.sk/NuRatings/thumbs_up.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?do=ratepost&p=582025&t=65484&v=1&tui=68333) http://www.porada.sk/NuRatings/thumbs_dn.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?do=ratepost&t=65484&t=582025&v=-1&tui=68333) 0


Jozef Mihál
09.12.07,17:53
Prihláste sa od 1.1.2008 na DNP, prilepšíte si tak materskú o 148,50 na deň.

Nárok na materské z DNP budete mať, ak ste v čase dvoch rokov pred pôrodom boli nemocensky poistená aspoň 270 dní, do čoho sa započítava jednak nem.poistenie zamestnanca, jednak DNP.
lforgacova
09.12.07,19:12
Dobry vecer,

chcela by som poprosit o radu. Momentalne som na materskej dovolenke (mam 10 mes.syna) a planujeme s manzelom druhe babenko. Som nezamestnana a rada by som mala aspon druhu matersku o nieco vyssiu. Ako postupovat? Prihlasit sa DNP, ale z max. alebo minima?
katkapekly
09.12.07,19:15
Dobry vecer,

chcela by som poprosit o radu. Momentalne som na materskej dovolenke (mam 10 mes.syna) a planujeme s manzelom druhe babenko. Som nezamestnana a rada by som mala aspon druhu matersku o nieco vyssiu. Ako postupovat? Prihlasit sa DNP, ale z max. alebo minima?
Ak ho plánujete na budúci rok, prihlás sa na DNP ešte teraz z maxima, a koncom decembra choď nahlásiť zmenu na minimum k 1. 1. 2008. Tak budeš mať najvyššiu materskú.
viktora
09.12.07,19:42
ahoj.CHcem sa opytat,poradit,platim si od 1.10.07 DNM z minima a pocula som ze ak chcem vyssiu matersku,planujem babatko,tak ze som si mala dat od 1.12.07 navysenie z maxima.Nestihla som si to,tak sa chcem opytat ako mam teraz postupovat.Mam si to teraz odhlasit napr.k zajtrajsiemu dnu a znova sa prihlasit na DNP ale z maxima do 30.12.07 a od 1.1.08 si dat zmenu znova na minimum,PORADTE MI PROSIM,OTEHOTNIET PLANUJEM V LETE.
viktora
09.12.07,20:09
prosim poradte mi surne ako mam teraz postupovat aby som mala tu najvys.matersku
katkapekly
09.12.07,20:33
a si zamestnaná?
babulka25
09.12.07,20:50
Pekný večer.Chcela by som poradiť či sa dá ešte niečo urobiť s mojou materskou.Na materskú nastupujem 15.januára 2008, viem si ešte nejako zvýšiť poberanie materskej?
viktora
09.12.07,21:04
ano som zamestnana,robim 3roky v kuse.poradte,zajtra chcem ist na socialku.
katkapekly
09.12.07,21:16
ano som zamestnana,robim 3roky v kuse.poradte,zajtra chcem ist na socialku.
ak si zamestnaná a plánuješ otehotnieť až v lete roku 2008, tak sa ešte nemusíš ísť hlásiť na DNP. Podmienku 270 dní budeš mať splnenú aj tak. Takže na Tvojom mieste by som sa prihlásila až po otehotnení z VZ, ktorý bude rozdielom Max VZ 28142 a Tvojho VZ zo zamestnania - napr. 28 142 - 20000, teda z VZ 8 142. Stačí sa Ti prihlásiť tak, aby si do vzniku nároku na materské mala v SP zaplatených 26 týždňov. Samozrejme, rátaj s časovou rezervou.
Janži
10.12.07,04:54
Ahoj, prosim poradte mi ci planujem urobit dobre,

DNP si platim od 14.3.07 podmienku 270 dni budem mam splnenu 8.12.07. Mam sa 10.12.07 odhlasit a prihlasit sa znovu 12.12. z max. VZ do 31.12.07 ?????

AK som to pochopila spravne, tak materska sa mi bude ratat z posledneho prihlasenia, za rok 2007 teda od 12.12. -31.12. 07 teda z max. VZ. Ked toto vsetko urobim v roku 2007 tak nemusim mat splnenu tu podmienku 26 tyzdnov z max VZ, kedze to plati az od roku 2008 http://www.babetko.sk/forum/images/smiles/icon_rolleyes.gif ????

Prosim poradte mi, aby som nieco nepokazila http://www.babetko.sk/forum/images/smiles/icon_sad.gif
Manual
10.12.07,05:08
Ahoj, prosim poradte mi ci planujem urobit dobre,

DNP si platim od 14.3.07 podmienku 270 dni budem mam splnenu 8.12.07. Mam sa 10.12.07 odhlasit a prihlasit sa znovu 12.12. z max. VZ do 31.12.07 ?????

AK som to pochopila spravne, tak materska sa mi bude ratat z posledneho prihlasenia, za rok 2007 teda od 12.12. -31.12. 07 teda z max. VZ. Ked toto vsetko urobim v roku 2007 tak nemusim mat splnenu tu podmienku 26 tyzdnov z max VZ, kedze to plati az od roku 2008 http://www.babetko.sk/forum/images/smiles/icon_rolleyes.gif ????

Prosim poradte mi, aby som nieco nepokazila http://www.babetko.sk/forum/images/smiles/icon_sad.gif
No bohužiaľ je taký zákon, tak ako to chceš spraviť tak je to dobre. Pokiaľ nie si tehotná tak to nevadí a do pôrodu 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP do dňa pôrodu splníš.
Janži
10.12.07,05:16
Dakujem za odpoved. este sa chcem uistit, ze ci ratam spravne.

Moja hruba mzda za rok 2007 zo zamestnania bude 221 000 + 8 100 z DNP. Takze aj keby som si nemenila DNP na max. VZ tak PN-ku/materskú by som dostala cca 14.580,-???
Manual
10.12.07,05:52
Dakujem za odpoved. este sa chcem uistit, ze ci ratam spravne.

Moja hruba mzda za rok 2007 zo zamestnania bude 221 000 + 8 100 z DNP. Takze aj keby som si nemenila DNP na max. VZ tak PN-ku/materskú by som dostala cca 14.580,-??? A prečo nechceš o pár korún viac... ?
Hrubé počty:
221000:12=18.416 mesačná mzda v r. 2007
18.416+8100=26.512 Sk a stále nie si na max. VZ to je 28.142 Sk. Preto sa od 27.12.07 DNP z rozdielu 28.142-18.416 a od 1.1.08 plať z 8100 /ale oznámenie o zmene platby treba na SP nahlásiť ešte v 12/07 !!!/
janasiv
10.12.07,07:10
Ahojte,

ja som si to tu teraz po dlhsej dobe znova otvorila a vidim, ze prislo k nejakym zmenam. Moja situacia je takato: som na rod. dovolenke, od 14.8.2007 si platim dobrovolne NP z min. Vz 8100. Otehotniet by som chcela v januari, cize nastup na matersku najskor oktober 2008. Co mam teraz robit, aby som z DNP dosiahla max. matersku?
Dakujem.
jankasm
10.12.07,12:53
Ahojte,

ja som si to tu teraz po dlhsej dobe znova otvorila a vidim, ze prislo k nejakym zmenam. Moja situacia je takato: som na rod. dovolenke, od 14.8.2007 si platim dobrovolne NP z min. Vz 8100. Otehotniet by som chcela v januari, cize nastup na matersku najskor oktober 2008. Co mam teraz robit, aby som z DNP dosiahla max. matersku?
Dakujem.

V decembri sa odhlás z minima a na pár dní, napr. 29.-31.12.2007 sa nanovo prihlás z maxima 28142,-. Ešte v decembri si podaj zmenu VZ na minimum 8100,- od 1.1.2008. DNP potom musíš nepretržite platiť až do nástupu na MD. Ak na MD nastúpiš v roku 2008, tak tvoja materská bude počítaná z VZ za tie 3 dni 29.-31.12.2007, či že bude maximálna, cca. 15000,-. ;)
Nástup na MD bude až po uplynutí 26 týždňov trvania DNP, takže všetko stíhaš v pohode keďže ešte nie si tehotná. Zmena v zákone je totiž v tom, že aj keby si urobila všetko tak ako odporúčam, a na MD by si nastúpila skôr ako po tých 26 týždňoch, tak materská by sa Ti počítala len z minimálneho VZ 8100,-. To však nebude tvoj prípad. :)
janasiv
10.12.07,13:13
Dakujem velmi pekne za radu. Potesila si ma:)
janulka007
10.12.07,16:06
zdravím Vás všetkých poraďáci a prosím Vás súrne o radu :
Do konca júna 2007 som si platila odvody povinne ako SZČO z min.vymeriavacieho základu t.j. 7600.-Sk. Od 1.7.2007 si platím ako
DNP taktiež z min. vym. základu. Avšak t.č. som tehotná v 7 týždni tehotenstva a bola som už na soc. poisťovni sa prihlásiť na platenie
nemocenského poistenia z vymeriavacieho základu 20042.-Sk, nakoľko som si myslela, že do materskej sa bude počítať aj prvý polrok, povinného poistenia, čo som asi spravila chybu mala som sa asi prihlásiť ako DNP z max.vym.základu 28142.-Sk. Podmienku 270 dní mám splnenú. Ešte na záver aby to nebolo také jednoduché od 1.7.2008 si znova budem musieť platiť odvody povinne z min.vym.základut.j.8100.-Sk.
Prosím Vás súrne o radu ako mám postupovať? Mám si ísť znova na Soc.poisťovňu zrušiť vym.základ 20042.-Sk a dať ho na 28142.-Sk? a tiež kedy mám ísť na materskú ? Nakoľko to bude asi na rozhraní okolo júna alebo začiatkom júla avšak tu už budem mať povinnosť platiť odvody povinne?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
brčko
10.12.07,17:08
zdravím Vás všetkých poraďáci a prosím Vás súrne o radu :
Do konca júna 2007 som si platila odvody povinne ako SZČO z min.vymeriavacieho základu t.j. 7600.-Sk. Od 1.7.2007 si platím ako
DNP taktiež z min. vym. základu. Avšak t.č. som tehotná v 7 týždni tehotenstva a bola som už na soc. poisťovni sa prihlásiť na platenie
nemocenského poistenia z vymeriavacieho základu 20042.-Sk, nakoľko som si myslela, že do materskej sa bude počítať aj prvý polrok, povinného poistenia, čo som asi spravila chybu mala som sa asi prihlásiť ako DNP z max.vym.základu 28142.-Sk. Podmienku 270 dní mám splnenú. Ešte na záver aby to nebolo také jednoduché od 1.7.2008 si znova budem musieť platiť odvody povinne z min.vym.základut.j.8100.-Sk.
Prosím Vás súrne o radu ako mám postupovať? Mám si ísť znova na Soc.poisťovňu zrušiť vym.základ 20042.-Sk a dať ho na 28142.-Sk? a tiež kedy mám ísť na materskú ? Nakoľko to bude asi na rozhraní okolo júna alebo začiatkom júla avšak tu už budem mať povinnosť platiť odvody povinne?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.

1. Ak si ponecháš terajšie DNP v r.2007 z VZ 20042 a:
1a) ak nastúpiš na materskú do 30.6.2008, po splnení podm.26t., tvoja denná dávka materskej bude 355,58 (20042:31x0,55)
1b) ak nastúpiš na materskú po 1.7.08 (1.7.08neviem), a za pár dní zaplatíš povinné poistné ako SZČO, potom tvoja denná dávka (ak bude od 1.7.08 min.mzda 8100) predpokladám bude 355,58+143,7 (8100:31x0,55) t.j. cca 499Sk
2. ak ešte teraz zrušíš poistenie z VZ 20042 a nanovo sa prihlásilš z VZ 28142, podla tvojho nástupu na MD: koniec júna-zač.júla 2008 budeš mať podmienku 26týžd.splnenú. Potom:
2a) ak nastúpiš na MD koncom júna (po splnení 26t), tvoja denná dávka bude cca 499Sk
2b) ak nastúpiš na MD po 1.7.08 a za pár dní zaplatíš ako SZCO z VZ 8100, tvoja denná dávka bude závislá od maximálneho mesačného VZ platného od 1.7.08, ale tvoje maximum je 499,29+143,70 na den t.j. cca 643Sk to by si však mala len v prípade, ak by maximum od 1.7.08 bolo 36241Sk, čo nepredpokladám. Takže tvoja denná dávka v júli bude maximum za júl 08.

Ak by si nastupovala na MD 1.7.08, pravdepodobne platí b) len s pravdepodobným VZ zo SZčO, ale nebudem ti tvrdiť niečo, čo s istotou neviem.
janulka007
10.12.07,17:58
Ďakujem krásne za radu, presne tak som si to aj ja vysvetlila, len potrebujem vedieť s istotou, či po 01.07.2008 kedy budem musieť platiť odvody povinne z min.VZ bude alternatíva, že do úvahy mne budú brať aj toto poistenie ako DNP+SZČO. Bojím sa aby po 01.07.2008 brali do úvahy len poistenie ako SZČO /povinné/, čiže takto fakt neviem kedy by mne bolo ísť lepšie na materskú
a/ ísť do 30.6.2008 a ešte ísť na soc.poisť. a prepoistiť sa z max.VZ?
b/ alebo po 01.07.2008 a bude materská počítaná aj s DNP ktorý som si upravila na 20042.-Sk.
Prosím ešte raz o odpoveď som z toho už jeleň/alebo srnka?/.Ďakujem ešte raz.
brčko
10.12.07,18:06
Ak ti budú ku dňu nástupu trvať obidve nemocenské poistenia, materská sa bude rátať z oboch. Ak ide o výšku materského, najvýhodnejší je variant 2b. Ak si DNP nezrušíš a ponecháš si ho, nemaj obavu.
Dôležité je, aby si stihla tých 26týždnov DNP, teda aby sa bábo nepoponáhlalo na svet.
Povinnosti SZČO pri nástupe na MD nepoznám, takže neviem posúdiť o kolko papierov budeš musieť viac vypisovať, ale to zvládneš. Je na tebe o akú výšku materskej ti ide, ak o maximálne maximum, zajtra sa odhlás a od 12.12.07 sa prihlás z maxima. Od 11.6.08 budeš mať nárok na nem.dávky z VZ roku 2007, t.j. za obdobie 12.-31.12.07.
katkas
10.12.07,19:32
Prosim poradte. Cely rok 2007 som zamestnana a aj nadalej budem. Od 11/07 si platim DNP z minima. Odporucali mi v decembri zvysit DNP z maxima, resp. rozdiel medzi HM v praci a v januari opat znizit VZ na DNP na minimum.
Ide mi o to aspon si prilepsit OCR,PN, keby som neotehotnela v roku 2008 a do kedy mam platit to DNP a z akej sumy.
Zaroven chcem vediet, kedy by som mala narok na tu vyssiu OCR, PN z DNP, az po 26 tyzdnoch?
Pomohlo by mi, keby som sa zamestnala na 3 dni v decembri u ineho zamestnavatela a potom ukoncila prac. pomer?
brčko
10.12.07,20:08
3dni PP v decembri by ti nepomohli, no na to ti už odpovedali.
Ak si uplatnuješ nárok na PN, materskú, výška nem.dávky sa ráta LEN Z NEM.POISTENí TRVAJúCICH K DáTUMU UPLATNOVANIA NáROKU!
Takže to je aj odpoved na to dokedy.
26týždnov je dôležitých, ak ti ide o uplatnenie nároku z VZ vyššieho ako 8100.
Prečitaj si aj ostatné príspevky v iných témach, je to tu viackrát preberané.
ini
11.12.07,07:24
ahojte. Prosim o radu ohladom vyplacania materskej. Nastupujem na MD v aprili 2008. V sucasnosti sa stava, ze moj zamestnavatel neuhradi odvody do SP do 8. dna po skonceni mesiaca, ale o 1-2 dni neskor (co ja samozrejme nemozem ovplyvnit). Moze mi potom SP odmietnut vyplatit matersku s tym, ze zamestnavatel neuhradil odvody vcas?

Druha otazka je, ze na co vsetko mam narok okrem materskej a danoveho bonusu v pripade, ze budem poberat max. vysku materskej? Napr. rodinne pridavky a pod.

A este tretia otazka. V pripade, ze sa od jula 2008 meni vymeriavaci zaklad a bude vyssi a v roku 2007 (aj zaciatkom roka 2008 po nastup na MD) bol moj denny VZ vyssi ako 28142 Sk, bude aj moja materska zvysena alebo ostane tych 15478 Sk?

Velmi pekne dakujem za odpovede.
brčko
11.12.07,11:23
Nárok na materskú nezávisí od uhradenia nemocenského poistenia zamestnávatelom. Takže aj keby zamestnávatel neplatil, ty ako zamestnanec nárok na materskú máš.
K tretej otázke: Materská na jeden kalendárny den sa vypočíta ku dnu nástupu na MD. Potom už po celý čas ostáva rovnaká, takže tvoje príjmy z materskej sa budú líšiť len podla počtu kalendárnych dní v predchádzajúcom (lebo sa vypláca pozadu) mesiaci.
horalecka
11.12.07,12:48
Dobry den

potrebovala by som poradit.Snazila som sa nieco vycitat,ale ma v tom chaos.
Termin porodu mam druhy augustovy tyzden 2008,takze na matersku pojdem v juli 2008. Dobrovolne som sa poistila na zaciatku septembra 2007 na minimum,takze 270 dni splnam. Este zopar mesiacov dozadu mi bolo poradene,ze tesne pred nastupom na matersku sa mam odhlasit a potom znovu prihlasit s najvacsim vymeriavacim zakladom, takze materska by sa mi ratala z novuprihlasenia (zaklad).Zmenilo sa nieco odvtedy ak ano mozete mi poradit ako ziskat co najvacsiu matersku?Dakujem
Katy a R
11.12.07,13:14
Dobry den

potrebovala by som poradit.Snazila som sa nieco vycitat,ale ma v tom chaos.
Termin porodu mam druhy augustovy tyzden 2008,takze na matersku pojdem v juli 2008. Dobrovolne som sa poistila na zaciatku septembra 2007 na minimum,takze 270 dni splnam. Este zopar mesiacov dozadu mi bolo poradene,ze tesne pred nastupom na matersku sa mam odhlasit a potom znovu prihlasit s najvacsim vymeriavacim zakladom, takze materska by sa mi ratala z novuprihlasenia (zaklad).Zmenilo sa nieco odvtedy ak ano mozete mi poradit ako ziskat co najvacsiu matersku?Dakujem

Ak plánuješ materské len z DNP (zamestnanie nespomínaš)
.. tak sa treba z minima odhlásiť a z maxima prihlásiť už teraz v decembri a tiež v decembri urobiť zmenu VZ s účinnosťou od 1.1.2008 na 8100.

Ak máš zamestnanie ... tak sa stačí prihlásiť z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania
alušik
11.12.07,13:14
Dobry den

potrebovala by som poradit.Snazila som sa nieco vycitat,ale ma v tom chaos.
Termin porodu mam druhy augustovy tyzden 2008,takze na matersku pojdem v juli 2008. Dobrovolne som sa poistila na zaciatku septembra 2007 na minimum,takze 270 dni splnam. Este zopar mesiacov dozadu mi bolo poradene,ze tesne pred nastupom na matersku sa mam odhlasit a potom znovu prihlasit s najvacsim vymeriavacim zakladom, takze materska by sa mi ratala z novuprihlasenia (zaklad).Zmenilo sa nieco odvtedy ak ano mozete mi poradit ako ziskat co najvacsiu matersku?Dakujem

Áno, zmenil sa zákon o sociálnom poistení. Ak by si zrušila a znovu sa prihlásila na DNP až tesne pred nástupom na MD, tak by sa Ti aj tak vypočítavalo materské z minima.
Nástup na MD bude u Teba až po uplynutí 26 týždňov trvania nového DNP, tak to stíhaš,ak som správne počítala. Zmena v zákone je totiž v tom, že ak by si na MD nastúpila skôr ako po tých 26 týždňoch, tak materská by sa Ti počítala len z minimálneho VZ. Je teda potrebné ešte teraz v decembri odhlásiť sa z DNP a znovu sa prihlásiť s tým, že si teraz v decembri stanovíš maximálny vymeriavací základ. Zároveň koncom decembra nahlás zmenu vymeriavacieho základu od januára na minimum.:)
horalecka
11.12.07,13:23
dakujem vam krasne,takze teraz hned sa musim odhlasit a prihlasit z maxima a potom koncom decembra odhlasit a prihlasit zase z minima,ze?a to sa vsetko bez problemov da?a z coho sa teda rata potom materska?ja pracujem v zahranici,ale rodit budem na Slovensku.Dakujem.
alušik
11.12.07,13:24
dakujem vam krasne,takze teraz hned sa musim odhlasit a prihlasit z maxima a potom koncom decembra odhlasit a prihlasit zase z minima,ze?a to sa vsetko bez problemov da?a z coho sa teda rata potom materska?ja pracujem v zahranici,ale rodit budem na Slovensku.Dakujem.
Nie. Musíš urobiť len zmenu vymeriavacieho základu. Na tlačive registračného listu FO zaškrtneš hore "ZMENA". Nesmieš vyplniť odhlášku/prihlášku - to by vzniklo nové DNP.;)
Materská sa Ti bude vypočítavať z toho vymeriavacieho základu, z ktorého budeš mať zaplatené poistné teraz v decembri, lebo rozhodujúcim obdobím bude teda tento rok 2007 - od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.2007.
Katy a R
11.12.07,13:28
ahojte. Prosim o radu ohladom vyplacania materskej.
..
Druha otazka je, ze na co vsetko mam narok okrem materskej a danoveho bonusu v pripade, ze budem poberat max. vysku materskej? Napr. rodinne pridavky a pod.
...
Velmi pekne dakujem za odpovede.

K daňovému bonusu treba pozrieť aj par. 33 zák DzP .. podmienkou je príjem vo výške 6-násobku minimálnej mzdy ... a ktoré osoby si môžu uplatniť.
jankasm
11.12.07,13:37
ahojte. Prosim o radu ohladom vyplacania materskej. Nastupujem na MD v aprili 2008. V sucasnosti sa stava, ze moj zamestnavatel neuhradi odvody do SP do 8. dna po skonceni mesiaca, ale o 1-2 dni neskor (co ja samozrejme nemozem ovplyvnit). Moze mi potom SP odmietnut vyplatit matersku s tym, ze zamestnavatel neuhradil odvody vcas?

Druha otazka je, ze na co vsetko mam narok okrem materskej a danoveho bonusu v pripade, ze budem poberat max. vysku materskej? Napr. rodinne pridavky a pod.

A este tretia otazka. V pripade, ze sa od jula 2008 meni vymeriavaci zaklad a bude vyssi a v roku 2007 (aj zaciatkom roka 2008 po nastup na MD) bol moj denny VZ vyssi ako 28142 Sk, bude aj moja materska zvysena alebo ostane tych 15478 Sk?

Velmi pekne dakujem za odpovede.

Súhlasím s predchádzajúcou odpoveďou, a ešte doplním, že okrem materskej a daňového bonusu /na ten však máš nárok len vtedy, ak tvoj príjem za rok bude vyšší ako polovica minimálnej mzdy/ máš samozrejme nárok ešte aj na prídavky odo dňa narodenia dieťaťa.
To, že poberáš maximálnu výšku materskej, nemá vôbec žiadny vplyv na ostatné dávky. ;)
jankasm
11.12.07,13:39
dakujem vam krasne,takze teraz hned sa musim odhlasit a prihlasit z maxima a potom koncom decembra odhlasit a prihlasit zase z minima,ze?a to sa vsetko bez problemov da?a z coho sa teda rata potom materska?ja pracujem v zahranici,ale rodit budem na Slovensku.Dakujem.

Súhlasím s alušik.
Veľký pozor na to, že od 1.1.2008 musíš dať len zmenu VZ, žiadne odhlásenie a prihlásenie. Tým by si si všetko pokazila. :cool:
horalecka
11.12.07,13:41
dakujem,juj nie je mi to jasne preco sa mi bude zaratavat poistne iba do 31dec 2007 asi mi niekto stoji na dratoch?Mozete mi toto vysvetlit?
Takze teraz zaskrtnem odhlaska na registracnom liste FO, potom vyplnim druhy a zaskrtnem prihlaska. No a na konci decembra vyplnim dalsi a zaskrtnem zmena od 1.1.2008.aspon toto som dobre pochopila?
alušik
11.12.07,13:50
dakujem,juj nie je mi to jasne preco sa mi bude zaratavat poistne iba do 31dec 2007 asi mi niekto stoji na dratoch
Je ťažšie vysvetľovať niečo úplnému laikovi a niekomu, kto vie, o čom zákon aspoň zhruba hovorí. Je dôležité, aby Ti nemocenské poistenie trvalo tých 270 dní, ale nie celé obdobie platenia poistného je zároveň aj rozhodujúcim obdobím pre výpočet nemocenskej dávky - v Tvojom prípade konkrétne materského.

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.
janulka007
11.12.07,13:50
Ahojte poraďáci.
Najskôr by som sa chcela poďakovať Brčkovi, za vyčerpávajúcu odpoveď ohľadom môjho problému, ktorý som dnes už odstránila a to tak, že na soc. poisťovni som sa odhlásila z DNP a od 12.12.2007 do konca tohoto roka som prihlásená z max.vym.základu t.j.28142.-Sk ako DNP. Zároveň som si vypísala zmenu vymeriavacieho základu od 01.01.2008 na min.pričom aby som spĺňala dobu 26 týždňov môžem ísť na materskú od cca.13.6.2008.
Ale ešte prosím o jednu radu!!!! Chcem sa spýtať, ako je to ak by ma doktor vypísal na rizikové tehotenstvo teda bola by som PN. Počítala by sa doba PN do tých 26 týždňov alebo nie, myslím tým dobu ešte pred nástupom materskej.
Za radu budem vďačná. Ďakujem.
alušik
11.12.07,13:55
Takze teraz zaskrtnem odhlaska na registracnom liste FO, potom vyplnim druhy a zaskrtnem prihlaska. No a na konci decembra vyplnim dalsi a zaskrtnem zmena od 1.1.2008.aspon toto som dobre pochopila?
Áno, presne tak to urobíš.:)
Katy a R
11.12.07,13:56
dakujem,juj nie je mi to jasne preco sa mi bude zaratavat poistne iba do 31dec 2007 asi mi niekto stoji na dratoch?Mozete mi toto vysvetlit?
Takze teraz zaskrtnem odhlaska na registracnom liste FO, potom vyplnim druhy a zaskrtnem prihlaska. No a na konci decembra vyplnim dalsi a zaskrtnem zmena od 1.1.2008.aspon toto som dobre pochopila?

takýto postup je OK :):) (u nás chcú ešte pri zmene VZ aj žiadosť:confused:)
Kukni do zákona "Rozhodné obdobie "... a bude to jasnejšie:)

vidím, že už to tu je ....
pre alušik ... sa predbiehame ...
alušik
11.12.07,13:58
Ahojte poraďáci.
Najskôr by som sa chcela poďakovať Brčkovi, za vyčerpávajúcu odpoveď ohľadom môjho problému, ktorý som dnes už odstránila a to tak, že na soc. poisťovni som sa odhlásila z DNP a od 12.12.2007 do konca tohoto roka som prihlásená z max.vym.základu t.j.28142.-Sk ako DNP. Zároveň som si vypísala zmenu vymeriavacieho základu od 01.01.2008 na min.pričom aby som spĺňala dobu 26 týždňov môžem ísť na materskú od cca.13.6.2008.
Ale ešte prosím o jednu radu!!!! Chcem sa spýtať, ako je to ak by ma doktor vypísal na rizikové tehotenstvo teda bola by som PN. Počítala by sa doba PN do tých 26 týždňov alebo nie, myslím tým dobu ešte pred nástupom materskej.
Za radu budem vďačná. Ďakujem.
Ak by si bola vypísaná na PN, ktorá by vznikla skôr, ako uplynie tých 26 týždňov, tak by sa Ti platilo nemocenské z minimálneho VZ. Bolo by to obdobie, počas ktorého by si nemala povinnosť platiť si nemocenské poistenie, ale toto poistenie by Ti stále trvalo a zarátavalo by sa do tých 26 týždňov. Keď nastúpiš na materskú, tá sa už bude vypočítavať ako nová nemocenská dávka.:)
horalecka
11.12.07,14:08
dakujem krasne Alenke,citala som si ten odstavec,takze ak som dobre pochopila, vznik naroku na materske je pocatie?

uz som to pochopila,dakujem,asi mi niekto stal na drate!
janulka007
11.12.07,14:14
Alenka ďakujem,ale ešte raz či som to správne pochopila sa chcem spýtať, čiže ak by som bola nebodaj na PN do materskej, tak materská sa mne bude počítať z max. vymeriavacieho základu z roku 2007 alebo tým,že ja pôjdem na PN tak bude nové tzv.rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej.Ide o to,že chcem dostávať max.možnú materskú a ak by som si to mala pokaziť PN tak na PN potom nepôjdem.
Ďakujem ešte raz ale chcem si byť istá.
Katy a R
11.12.07,14:15
dakujem krasne Alenke,citala som si ten odstavec,takze ak som dobre pochopila, vznik naroku na materske je pocatie?

:eek::eek: aké ..počatie .:confused:.. to sa nikde nespomína
alebo je to preklep :confused:
Manual
11.12.07,14:17
dakujem krasne Alenke,citala som si ten odstavec,takze ak som dobre pochopila, vznik naroku na materske je pocatie?
horalka, počatie ešte neznamená, že dostaneš materskú !!!! Musíš byť poistená tak ako tu už Alenka, Janka a iní písali.:) Ktorý odstavec si čítala ?
horalecka
11.12.07,14:37
este raz Vam vsetkym velmi pekne dakujem.mam este jednu prosbu,ci mi neviete poradit kde by som sa docitala co vsetko potrebujem splnat na to aby som nakoniec dostala matersku okrem toho ze si platim DPO.Myslim tym musim mat pravidelne potvrdenia od gynekologa?Kedze zijem v zahranici tak toto nie je mozne,v UK sa take nieco nerobi.
A tak isto by som Vas chcela poziadat kde najdem informacie co sa tyka prispevku pre prvorodene dieta,kedze sa to teraz meni od buduceho roku.
dakujem a takztie tam je tusim podmienka potvrdeni, co sa mi zda dost nepremyslene pre takych ludi ako som ja, co sice tehotenstvo ziju v UK ale rodit budu doma a uz aj potom tam ostanu.
Katy a R
11.12.07,14:47
Alenka ďakujem,ale ešte raz či som to správne pochopila sa chcem spýtať, čiže ak by som bola nebodaj na PN do materskej, tak materská sa mne bude počítať z max. vymeriavacieho základu z roku 2007 alebo tým,že ja pôjdem na PN tak bude nové tzv.rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej.Ide o to,že chcem dostávať max.možnú materskú a ak by som si to mala pokaziť PN tak na PN potom nepôjdem.
Ďakujem ešte raz ale chcem si byť istá.

Nepokazíš si materskú PNkou - nastup na materskú bude najskôr koncom júna, nie?..:confused:
len akurát ak budeš na PN napr. vo februári, marci.. bude sa ti nemocenské počítať z VZ 8100.- Ale už po 26 týždňoch od posledného prihlásenia (tuším v júni ti to vychádza) sa ti bude počítať z VZ, ktorý si si dala do konca decembra 07.
dopĺňam: pre upresnenie - musí to byť nanovo uplatnený nárok - teda buď nová žiadosť o nemocenskú dávku, alebo žiadosť o materské.
janulka007
11.12.07,14:49
Ďakujem krásne za rady a hlavne za trpezlivosť.
brčko
11.12.07,17:48
Ahojte poraďáci.
Najskôr by som sa chcela poďakovať Brčkovi, za vyčerpávajúcu odpoveď ohľadom môjho problému, ktorý som dnes už odstránila a to tak, že na soc. poisťovni som sa odhlásila z DNP a od 12.12.2007 do konca tohoto roka som prihlásená z max.vym.základu t.j.28142.-Sk ako DNP. Zároveň som si vypísala zmenu vymeriavacieho základu od 01.01.2008 na min.pričom aby som spĺňala dobu 26 týždňov môžem ísť na materskú od cca.13.6.2008.
Ale ešte prosím o jednu radu!!!! Chcem sa spýtať, ako je to ak by ma doktor vypísal na rizikové tehotenstvo teda bola by som PN. Počítala by sa doba PN do tých 26 týždňov alebo nie, myslím tým dobu ešte pred nástupom materskej.
Za radu budem vďačná. Ďakujem.

Súhlasím s predchádzajúcimi usmerneniami, PN-kou si na výške materskej nič nezmeníš.
Ak by si však išla na rizikové začiatkom roka 2008, potom by tu bola ešte jedna rada (originál od Jankysm). Ale pozerám, ty si si už dala zmenu od 1.1.08 na minimum.
Ak by si išla na PN napr. od februára 08 ( predpokladám, že 270dní poistenia máš splnených), nechala by som si maximálny VZ aj od 1.1.08. Za január + časť februára by si zaplatila maximálne poistné, počas PN ani počas materskej poistné platiť nemusíš. Tvoja materská bude končiť asi až začiatkom roka 2009. Ak by si mala v januári+febr.08 maximálny vymeriavací základ 28142, prípadné OČR a PN-ky, počas rod.dovolenky v r.2009 by sa ti zátali z tohto maxima.
zuzka83
12.12.07,07:36
Ahojte,

mám v tej výške materskej trochu zmätok. Poradíte mi prosím?
Skončila som školu v máji 2007 a od augusta 2007 som zamestnaná. Mám papierovo minimálnu mzdu, takže materská nebude asi nič moc. Viem že musím mať platené nemocenské poistenie aspoň 270 dní. Nemocenské sa platí len za tie dni, ktoré mám fyzicky odpracované (teda sviatky a víkendy nie)?
Stačí, ak si začnem teraz platiť dobrovoľné NP v maximálnej výške a vezmem si jeden deň neplatené voľno,a budem mať nárok na maximálne materské 15000? Potom by som tých ostatných 24 týždňov platila už DNP z minimálneho základu. Vedela by som sa prípadne dohodnúť so šéfom, aby mi dvihol mzdu za december ale neviem či by to pomohlo.
Plánujem otehotnieť ale bude to rizikové tehotenstvo. Ak budem musieť byť doma ako sa to berie? Ako PN? Budú sa mi tie dni čo budem doma rátať do tých 270 dní poistenia? Lebo 270 dní mi uplynie až niekedy budúci rok na jar. A nerada by som skončila bez peňazí.
ďakujem,
Zuzka
alušik
12.12.07,07:53
este raz Vam vsetkym velmi pekne dakujem.mam este jednu prosbu,ci mi neviete poradit kde by som sa docitala co vsetko potrebujem splnat na to aby som nakoniec dostala matersku okrem toho ze si platim DPO.Myslim tym musim mat pravidelne potvrdenia od gynekologa?Kedze zijem v zahranici tak toto nie je mozne,v UK sa take nieco nerobi.
A tak isto by som Vas chcela poziadat kde najdem informacie co sa tyka prispevku pre prvorodene dieta,kedze sa to teraz meni od buduceho roku.
dakujem a takztie tam je tusim podmienka potvrdeni, co sa mi zda dost nepremyslene pre takych ludi ako som ja, co sice tehotenstvo ziju v UK ale rodit budu doma a uz aj potom tam ostanu.

Nie, potvrdenie od gynekológa nie je potrebné pre vyplácanie materskej.:)
horalecka
12.12.07,08:34
dakujem alenke za odpoved!
este mam jednu prosbu, je mozne vsetky ukony urobit naraz,myslim jednou navstevou v socialnej poistovni?myslim tym, odhlasenie,zaroven prihlasenie a potom aj zmenu k 1.1.08?samozrejme na troch zvlastnych tlacivach?Nebudu sa na to pozerat, ze spukulujem?dakujem.
Lion Topoľčany
12.12.07,08:36
Horalecka, dobrá otázka.!!
alušik
12.12.07,08:37
dakujem alenke za odpoved!
este mam jednu prosbu, je mozne vsetky ukony urobit naraz,myslim jednou navstevou v socialnej poistovni?myslim tym, odhlasenie,zaroven prihlasenie a potom aj zmenu k 1.1.08?samozrejme na troch zvlastnych tlacivach?Nebudu sa na to pozerat, ze spukulujem?dakujem.
Môžeš to urobiť aj naraz v jeden deň. A môžu sa na to pozerať ako chcú. Pokiaľ "špekuluješ", tak špekuluješ v rámci zákona.:)
alušik
12.12.07,08:54
Ahojte,

mám v tej výške materskej trochu zmätok. Poradíte mi prosím?
Skončila som školu v máji 2007 a od augusta 2007 som zamestnaná. Mám papierovo minimálnu mzdu, takže materská nebude asi nič moc. Viem že musím mať platené nemocenské poistenie aspoň 270 dní. Nemocenské sa platí len za tie dni, ktoré mám fyzicky odpracované (teda sviatky a víkendy nie)?
Nemocenské poistenie sa platí z vymeriavacieho základu - ten sa počíta aj za sviatok - patrí Ti zaň mzda alebo jej náhrada.



Stačí, ak si začnem teraz platiť dobrovoľné NP v maximálnej výške a vezmem si jeden deň neplatené voľno,a budem mať nárok na maximálne materské 15000? Potom by som tých ostatných 24 týždňov platila už DNP z minimálneho základu. Vedela by som sa prípadne dohodnúť so šéfom, aby mi dvihol mzdu za december ale neviem či by to pomohlo.
Plánujem otehotnieť ale bude to rizikové tehotenstvo. Ak budem musieť byť doma ako sa to berie? Ako PN? Budú sa mi tie dni čo budem doma rátať do tých 270 dní poistenia? Lebo 270 dní mi uplynie až niekedy budúci rok na jar. A nerada by som skončila bez peňazí.
ďakujem,
Zuzka

mimotemy Zuzka, treba trošku prejsť príspevky. Nič v zlom, ale keby si pozorne prešla to, čo je tu už popísané, tak sa dozvieš odpovede na Tvoje otázky. Takto píšeme všetko už x-tý krát.:mee::o
Ale...
Pokiaľ máš platené nemocenské poistenie z pracovného pomeru, tak sa Ti vôbec netreba teraz prihlasovať na dobrovoľné nemocské poistenie. Stačí, aby podmienka 270 dní bola splnená z jedného typu poistenia - v Tvojom prípade je to už bežiaci čas poistenia v pracovnom pomere. No a potom máš 2 možnosti.
1/ Dohodneš sa so šéfom,aby Ti tesne pred nástupom na PN zrušil PP a založil nový, v rámci ktorého Ti dá za tie dni, ktoré zostanú do nástupu na PN nejakú odmenu tak, aby si dosiahla za tieto dni (2-3) dni maximálny vymeriavací základ. Ak táto možnosť neprichádza do úvahy, tak máš možnosť 2.;)
2/ Prihlásiš sa na DNP 1-2 dni pred nástupom na materské a stanovíš si pre odvody maximálny možný vymeriavací základ.
Ak by vznikla PN, tak to urobíš pred nástupom na PN, lebo potom väčšinou na tútu dlhodobú PN plynule naväzuje materská.
Počas PN si stále nemocensky poistená, takže dni (v rámci tých 270 dní) Ti "bežia", ale poistné odvádzať nemusíš.
jankasm
12.12.07,09:21
V podstate súhlasím skoro so všetkým čo napísala alušik, až na jednu "podstatnú" drobnosť. ;) Alenka zase zabudla na tých 26 týždňov trvania DNP od posledného prihlásenia. :cool:
Nemôže sa prihlásiť na DNP pár dní pred nástupom na PN alebo MD ak potrebuje z DNP vyšší VZ ako 8100,-. Podmienku 270 dní bude mať síce splnenú, ale počas prvých 26 týždňov trvania DNP jej bude dávka počítaná len z minimálneho VZ.
A preto, ak nemáš možnosť uzatvoriť novú pracovnú zmluvu so zamestnávateľom, ako odporúčala Alenka, prípadne pred nástupom na PN alebo MD uzatvoriť ešte jeden PP s iným zamestnávateľom, odporúčam prihlásiť sa na DNP teraz v decembri, s VZ maximum /28142,-/ mínus VZ zo zamestnania a od 1.1.2008 dať zmenu VZ na minimum 8100,-. Kvôli maximálnej materskej už nepotrebuješ v práci neplatené voľno, pretože v roku 2008 je možné získať už len 1x maximálnu materskú, ktorú dosiahneš v súčte zamestnanie + DNP. ;)
DNP musí trvať nepretržite až do nástupu na MD, prípadne PN, avšak upozorňujem, že z DNP budeš mať nárok na PN až po splnení 270 dní nemocenského poistenia, ktoré ako píšeš budeš mať splnené niekedy na jar 2008.
Preto by bolo v tvojom prípade možno lepší ten druhý PP, lebo v tom prípade by si mohla už aj PN poberať maximálnu /pri PN zo zamestnania nemusí byť splnená podmienka 270 dní NP/. :)
horalecka
12.12.07,09:40
dakujem este raz!slubujem posledna otazocka:datum zrusenia a datum prihlasky moze byt v ten isty den?napr ked moja mamina to pojde podat v piatok moze na tlacive vyplnit piatok ako odhlasenie a aj prihlasenie?a dalo by sa to aj zopar dni vopred?tak ze by isla v piatok ale na odhlasku a prihlasku by sme dali datum stredy?dakujem
alušik
12.12.07,09:55
V podstate súhlasím skoro so všetkým čo napísala alušik, až na jednu "podstatnú" drobnosť. ;) Alenka zase zabudla na tých 26 týždňov trvania DNP od posledného prihlásenia. :cool:
:)
mimotemyJanka, Tebe neunikne nič.:) Vidno, že čítam veci len v rýchlosti. Uniknúť mi totiž uniklo to, že v práci má mzdu minimálnu, a tým pádom nepostačuje len DNP z minima. Inak by som na tých 26 týždňov zareagovala.;) Ďakujem teda za opravu.:--- Vidím, že budem musieť byť pozornejšia pri čítaní otázok!!!
jankasm
12.12.07,09:57
dakujem este raz!slubujem posledna otazocka:datum zrusenia a datum prihlasky moze byt v ten isty den?napr ked moja mamina to pojde podat v piatok moze na tlacive vyplnit piatok ako odhlasenie a aj prihlasenie?a dalo by sa to aj zopar dni vopred?tak ze by isla v piatok ale na odhlasku a prihlasku by sme dali datum stredy?dakujem

Kľudne môžeš všetko urobiť v jeden deň, ako písala alušik. Ale tým myslíme, len podanie tlačív. Nemôžeš sa v jeden deň odhlásiť a zároveň aj v ten deň prihlásiť. To by si vlastne bola v ten jeden deň prihlásená 2x a to nie je možné. Takže treba urobiť odhlášku napr. na stredu a prihlášku napr. od piatku. Skôr to odovzdať môžeš, to sa dá, nedá sa to urobiť spätne /keby si sa napr. išla odhlásiť v piatok, a chcela by si odhlásenie od stredy/. ;)
V ten istý deň môžeš kľudne podať aj tú zmenu VZ od 1.1.2008. :)
horalecka
12.12.07,10:06
dakujem janka, totizto vsetko sa mi to komplikuje tym ze to za mna vybavuje druha osoba preto tolko otazok.bojim sa aby mi vysla co navyssia materska preto si to vsetko overujem.

nebude neskoro ak to podame vsetko tento piatok 14.12,teda odhlaska na piatok, tym padom prihlaska sa dava na sobotu (ci pondelok)?

Dakujem
zuzka83
12.12.07,10:20
Ďakujem krásne, a ospravedlňujem sa že som sa zas pýtala to isté. Nevšimla som si že aj tie predchádzajúce strany patria k tejto téme, moja chyba. Idem si to všetko preštudovať. Ešte raz vďaka.
jankasm
12.12.07,10:29
dakujem janka, totizto vsetko sa mi to komplikuje tym ze to za mna vybavuje druha osoba preto tolko otazok.bojim sa aby mi vysla co navyssia materska preto si to vsetko overujem.

nebude neskoro ak to podame vsetko tento piatok 14.12,teda odhlaska na piatok, tym padom prihlaska sa dava na sobotu (ci pondelok)?

Dakujem

14.12.2007 to je OK. Takže odhlášku daj k 14.12.2007 a prihlášku od 17.12.2007 /pondelok/. ;)
zuzka83
12.12.07,10:32
Kvôli maximálnej materskej už nepotrebuješ v práci neplatené voľno, pretože v roku 2008 je možné získať už len 1x maximálnu materskú, ktorú dosiahneš v súčte zamestnanie + DNP. ;)
Preto by bolo v tvojom prípade možno lepší ten druhý PP, lebo v tom prípade by si mohla už aj PN poberať maximálnu /pri PN zo zamestnania nemusí byť splnená podmienka 270 dní NP/. :)

Ako je prosím myslené to 1x? Akože len za jeden mesiac? Asi mi pomalšie dochádza :( Dosť pochybujem že ma niekto zamestná keď zistí že som tehotná a ešte so mzdou cez 28 000. A je to aj zbytočné, lebo ak som dobre pochopila zákon, tak mi nepomôže to, že budem mať v ďalšom roku vyšší plat, lebo do VZ sa berú platy za uplynulý rok, t.j. za rok 2007. A tie už nezmením. Tak mi to teda aspoň povedala pani v sociálnej poisťovni. Vraj mi ostáva len dosiahnuť ten plat aspoň v decembri aby mi to trochu zvýšilo VZ.
horalecka
12.12.07,10:34
dakujem Vam vsetkych velmi velmi a prajem Vam prijemne prezitie Vianocnych sviatkov!
jankasm
12.12.07,10:44
Ako je prosím myslené to 1x? Akože len za jeden mesiac? Asi mi pomalšie dochádza :( Dosť pochybujem že ma niekto zamestná keď zistí že som tehotná a ešte so mzdou cez 28 000. A je to aj zbytočné, lebo ak som dobre pochopila zákon, tak mi nepomôže to, že budem mať v ďalšom roku vyšší plat, lebo do VZ sa berú platy za uplynulý rok, t.j. za rok 2007. A tie už nezmením. Tak mi to teda aspoň povedala pani v sociálnej poisťovni. Vraj mi ostáva len dosiahnuť ten plat aspoň v decembri aby mi to trochu zvýšilo VZ.

Keby si tieto témy ohľadne materskej čítala častejšie, poučila by si sa, že pani zo siciálky niekedy /možno by bolo lepšie napísať väčšinou/ netreba počúvať. :---
To, že by Ti zamestnávateľ upravil plat v decembri, Ti naozaj upraví materskú len o malú čiastku. Máš viacero možností, ako dosiahnuť maximálnu materskú. A 1x maximum je myslené tak, že môžeš dostať za jeden mesiac cca. 15000 - 15500 v závislosti od dĺžky mesiaca. A budeš túto sumu dostávať cca. 6,5 mesiaca /doteraz bolo totiž možné získať aj 2x maximum, cca. 30000/. ;)
Nie je vôbec pravda, že sa berú platy za rok 2007. Keby si uzatvorila nové zamestnanie v roku 2008, tak sa berie do úvahy plat, ktorý máš od vzniku pracovného pomeru, to znamená rok 2008.
Ešte raz napíšem tvoje možnosti:
1. ak je súčasný zamestnávateľ prístupový, tak odporúčam ukončiť súčasný PP napr. 30.12.2007. Od 31.12.2007 uzatvoriť nový PP s tým istým zamestnávateľom a za ten jeden deň dosiahnuť mzdu cca. 900,- /základná mzda podľa zmluvy plus nejaké odmeny/. Keď potom v roku 2008 nastúpiš na PN alebo MD, tak bude dávka počítaná z VZ za tento jeden deň, čiže z 900,- a bude to 55% = 495,- na 1 deň /za mesiac cca. 14850,-/.
2. tesne pred nástupom na PN alebo MD uzatvoriť ešte jeden PP. Je jasné, že ako tehotnú ťa asi nikto nezamestná. Preto to treba urobiť s nejakým známym, a tento PP bude len akože. Po nástupe na MD ho zrušíš. Treba mať VZ nie 28000 ale napr. 28142, čiže maximum, mínus VZ z prvého zamestnania.
3. je tu ešte možnosť DNP, o ktorej sme už písali
Osobne si myslím, že najjednoduchšia je možnosť č. 1. Ale samozrejme musí súhlasiť zamestnávateľ. ;)
zuzka83
12.12.07,10:52
takže stačí, že budem mať len ten jeden deň v roku 2007 plat aspoň 28142,- Sk samozrejme aj s tou novou pracovnou zmluvou a v roku 2008 mi môžu plat zas znížiť a aj tak budem mať maximálnu materskú (ale jasné že len v roku 2008)? Sociálka bude brať pri výpočte VZ do úvahy len plat v ten jeden deň 31.12.2007? A tým pádom nepotrebujem ani to DNP? A aj keď budem na PN tak mi budú platiť po 10 dňoch zo sociálky 55% z 28 142,- ?
To znie dobre, bolo by fajn keby to tak fakt bolo. Vďaka za trpezlivosť Janka.
jankasm
12.12.07,11:00
takže stačí, že budem mať len ten jeden deň v roku 2007 plat aspoň 28142,- Sk samozrejme aj s tou novou pracovnou zmluvou a v roku 2008 mi môžu plat zas znížiť a aj tak budem mať maximálnu materskú? Sociálka bude brať pri výpočte VZ do úvahy len plat v ten jeden deň 31.12.2007? A tým pádom nepotrebujem ani to DNP? A aj keď budem na PN tak mi budú platiť po 10 dňoch zo sociálky 55% z 28 142,- ?
To znie dobre, bolo by fajn keby to tak fakt bolo. Vďaka za trpezlivosť Janka.

Áno, je to presne takto. Ale vieš, že takéto ťahy Ti pani zo sociálky určite radiť nebude, aj keď o nich vie. :o
Tým, že urobíte novú pracovnú zmluvu, aj keď len na ten jeden deň 31.12.2007, a v tento deň dosiahneš tú mzdu 900,-, tak Ti budú všetky dávky v roku 2008 počítať z platu za tento jeden deň. Nemusíš mať ani v pracovnej zmluve uvedený plat 28142,-, môžeš mať kľudne aj v novej zmluve uvedenú minimálnu mzdu. Akurát, že pri plate za ten jeden deň Ti zamestnávateľ dá ku mzde odmeny. Ich nezaujíma čo je v pracovnej zmluve, ale to, koľko si zarobila, a z akej sumy sa odvedú odvody do SP.
Ešte upozorním, že pri ukončení PP a novom PP treba poriadne urobiť všetky odhlášky z poisťovní /SP + ZP/ a potom nanovo aj prihlášky. ;)
Ak sa dohodnete na tomto postupe, DNP nepotrebuješ.
zuzka83
12.12.07,11:12
To je super, skúsim to tak so šéfom dohodnúť. Myslíš že na sociálke niekto bude toho 30.12.? Alebo môžem tie odhlášky a prihlášky vybaviť aj teraz pred sviatkami? Myslím že sa môže odniesť už teraz odhláška na základe dohody o rozviazaní pracovného pomeru ku 30.12.2007 a rovno (alebo radšej na druhý deň?) aj nová prihláška s novou pracovnou zmluvou platnou od 31.12.? Ten plat sa tak určite bude dať urobiť, tých 900 a niečo korún bude vlastne plat za december v novom pracovnom pomere, že? Aj keď bude vlastne len za jeden deň.
Ja sa ešte v týchto veciach veľmi nevyznám a nechcem urobiť žiadnu chybu. Viem že poisťovne majú nejaké lehoty do kedy treba vybaviť tieto záležitosti len neviem či majú takéto lehoty aj keď to chcem vybaviť vopred.
jankasm
12.12.07,11:24
To je super, skúsim to tak so šéfom dohodnúť. Myslíš že na sociálke niekto bude toho 30.12.? Alebo môžem tie odhlášky a prihlášky vybaviť aj teraz pred sviatkami? Myslím že sa môže odniesť už teraz odhláška na základe dohody o rozviazaní pracovného pomeru ku 30.12.2007 a rovno (alebo radšej na druhý deň?) aj nová prihláška s novou pracovnou zmluvou platnou od 31.12.? Ten plat sa tak určite bude dať urobiť, tých 900 a niečo korún bude vlastne plat za december v novom pracovnom pomere, že? Aj keď bude vlastne len za jeden deň.
Ja sa ešte v týchto veciach veľmi nevyznám a nechcem urobiť žiadnu chybu. Viem že poisťovne majú nejaké lehoty do kedy treba vybaviť tieto záležitosti len neviem či majú takéto lehoty aj keď to chcem vybaviť vopred.

Či to ide takto vopred neviem. Skús si radšej zistiť, ako budú robiť na SP cez sviatky a potom sa zariadiš.
Ak by sa šéfovi zdalo divné robiť ńovú zmluvu na posledný deň v roku, kľudne to môžete urobiť aj skôr, napr. 22.12.2007, len potom treba prispôsobiť mzdu za tie dni.
Takže uvidíš ako sa dohodnete a ešte napíš, poradíme. ;)
brčko
12.12.07,11:50
Ešte ma napadlo, čo je dobré vedieť pre mamičky, ktoré nastupujú na MD ako nezamestnané (napr. si uplatnujú nárok na materské len z DNP alebo zo zamestnania v ochrannej lehote)ale DOPLNAM aj pre ostatné zamestnané mamičky (vid dalšie príspevky 226,229):
Ak chcete aby za vás štát odvádzal dôchodkové poistenie, teda byť dôchodkovo poistené aj počas starostlivosti o dieťa (odo dna narodenia dietata). Musíte:
1. podať na RLFO (registračnom liste fyzic.osoby) prihlášku ako FO, za ktorú platí štát (kód 3), v časti 10 uvedte dátum narodenia dietata, príp. vznik dôch.poistenia.
2. priložíte kópiu rodného listu dieťata,
3. priložíte vyhlásenie FO, že sa riadne staráte o dieťa na účely dôchodkového poistenia. Podpísať toto vyhlásenie musíte pred pracovníkom soc.poistovne alebo overiť podpis u notára alebo na matrike (u nás na matrike to bolo zadarmo, vraj pre sociálku sa neplatí)
Tlačivo RLFO + vyhlásenie nájdete na stránkach soc.poistovne.

Ak toto stihnete do 15 dní od narodenia dieťaťa, tak vám vznikne dôchodkové poistenie odo dna narodenia dietata (ak pripadne 15-ty den na sobotu, splníte túto lehotu, ak papiere odvozdáte v pondelok). Ak podáte prihlášku neskôr, dôchodkové poistenie vám vznikne odo dna prinesenia prihlášky.
U nás rodné listy detí dávajú do 10 dní, takže stihnúť 15dní bola dosť fuška. Ale aj ked na sociálku s dokladmi a overeným vyhlásením prišla iná osoba, nerobili problém.
jankasm
12.12.07,11:56
Ešte ma napadlo, čo je dobré vedieť pre mamičky, ktoré nastupujú na MD ako nezamestnané (napr. si uplatnujú nárok na materské len z DNP alebo zo zamestnania v ochrannej lehote):
Ak chcete aby za vás štát odvádzal dôchodkové poistenie, teda byť dôchodkovo poistené aj počas starostlivosti o dieťa (odo dna narodenia dietata). Musíte:
1. podať na RLFO (registračnom liste fyzic.osoby) prihlášku ako FO, za ktorú platí štát (kód 3), v časti 10 uvedte dátum narodenia dietata, príp. vznik dôch.poistenia.
2. priložíte kópiu rodného listu dieťata,
3. priložíte vyhlásenie FO, že sa riadne staráte o dieťa na účely dôchodkového poistenia. Podpísať toto vyhlásenie musíte pred pracovníkom soc.poistovne alebo overiť podpis u notára alebo na matrike (u nás na matrike to bolo zadarmo, vraj pre sociálku sa neplatí) Tlačivo RLFO + vyhlásenie nájdete na stránkach soc.poistovne.

Ak toto stihnete do 15 dní od narodenia dieťaťa, tak vám vznikne dôchodkové poistenie odo dna narodenia dietata (ak pripadne 15-ty den na sobotu, splníte túto lehotu, ak papiere odvozdáte v pondelok). Ak podáte prihlášku neskôr, dôchodkové poistenie vám vznikne odo dna prinesenia prihlášky.
U nás rodné listy detí dávajú do 10 dní, takže stihnúť 15dní bola dosť fuška. Ake aj ked na sociálku s dokladmi a overeným vyhlásením prišla iná osoba, nerobili problém.

Dobrá pripomienka, lebo priznám sa, že aj ja osobne som na to zabudla. Aj keď som na porade o tom neraz písala. V tom zhone okolo malého sa však ani nie je čomu čudovať, keďže lehota je "smiešnych" 15 dní. :(
Len Ťa trošku opravím: túto povinnosť majú podľa mňa aj mamičky, ktoré sú na MD zo zamestnania. ;)
zuzka83
12.12.07,12:05
Super, ďalšia vec o ktorej som ani netušila. Ešte že som našla túto skvelú stránku.

Janka, na stránke sociálky je uvedené, že rozhodujúce obdobie na zistenie VZ je spravidla kalendárny rok predchádzajúci roku v ktorom vznikne nárok na nemocenskú dávku. Podľa toho čo píšeš Ty sa berú len platy z posledného zamestnania, nie zo všetkých zamestnaní v tom roku a rozhodujúcim obdobím je potom len počet dní v novom zamestnaní, tom poslednom, do konca kalendárneho roka. Je to určite tak? Trochu sa takýchto vecí bojím, ale ak to naozaj funguje určite to tak spravím.
jankasm
12.12.07,12:13
Super, ďalšia vec o ktorej som ani netušila. Ešte že som našla túto skvelú stránku.

Janka, na stránke sociálky je uvedené, že rozhodujúce obdobie na zistenie VZ je spravidla kalendárny rok predchádzajúci roku v ktorom vznikne nárok na nemocenskú dávku. Podľa toho čo píšeš Ty sa berú len platy z posledného zamestnania, nie zo všetkých zamestnaní v tom roku a rozhodujúcim obdobím je potom len počet dní v novom zamestnaní, tom poslednom, do konca kalendárneho roka. Je to určite tak? Trochu sa takýchto vecí bojím, ale ak to naozaj funguje určite to tak spravím.

Pozri si toto:

(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

Prečítaj si hlavne odsek 2, to rozhodujúce obdobie nemusí byť vždy predchádzajúci kalendárny rok. ;)
brčko
12.12.07,12:15
Dobrá pripomienka, lebo priznám sa, že aj ja osobne som na to zabudla. Aj keď som na porade o tom neraz písala. V tom zhone okolo malého sa však ani nie je čomu čudovať, keďže lehota je "smiešnych" 15 dní. :(
Len Ťa trošku opravím: túto povinnosť majú podľa mňa aj mamičky, ktoré sú na MD zo zamestnania. ;)

U nás na sociálke BA okolie, my tvrdili to isté. Ono je to asi tak, že poslancom sa podarilo schváliť niečo, čo si protirečí alebo sociálka si to zle vysvetluje? Neviem presné paragrafy, no na jednej strane má povinnosť prihlásiť sa každý sám. Na druhej strane vo vyššie spomínanom vyhlásení mamička prehlasuje, že nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec (§15 ods.1 písm.c), čo je blbosť, leda že by sa mala prihlásiť až dnom prerušenia dôchodkového poistenia zo zamestnania, teda od prvého dna rodičovskej dovolenky.
Pracovníci v SP radšej hovoria (čo sa im nečudujem), že túto povinnosť majú všetky mamičky. Vraj sa velakrát stáva, že zamestnavatel neoznámi zmenu a nástup na MD.

Ja teraz končím RD ako zamestnanec v BA-mesto, tak teraz neviem, či mám poslať odhlášku do BA-okolie podla bydliska (prihlášku som ešte nemala povinnosť zasielať). [s]Ale asi nepošlem, len si overím u mzdárky, či mám papiere v poriadku. Ešte uvidím. Ked som si to teraz znovu prečítala, asi ju predsa pošlem, aj s vysvetlujúcim sprievodným listom.

DOPLNAM:
Na stránke soc.poist. v článku-príspevku: Podanie prihlášky na dôchodkové poistenie inou fyzickou osobou, je medzi iným štvrtý odsek od druhého príkladu:
Na dôchodkové poistenie podáva prihlášku fyzická osoba sama za seba, t.j. aj fyzická osoba, ktorá má postavenie zamestnanca. Zamestnávatel od 1. augusta 2006 neplní za zamestnanca prihlasovaciu povinnosť na účely vzniku dôchodkového poistenia fyzickej osoby, za ktorú poistné na dôchodkové poistenie platí štát.

Takže prax v SP je taká, že janka máš pravdu.
ivanam
12.12.07,12:37
Chcela by som sa ešte vrátiť k dobrovoľnému poisteniu, zamestnaniu a materskému. V Sociálnej poisťovni mi povedali, že žena nemá nárok aj na materské z dobrovoľného poistenia aj zo zamestnania ak je pri odchode na materskú stále poistená ako zamestnanec pokým nesplní podmienku 270 dní poistenia aj z dobrovoľného poistenia. Pri súbehu obidvoch poistení sa vraj posudzuje každé zvlášť. To znamená že dobrovoľne poistená by tiež musela byť 270 dní a až potom by jej vznikol nárok na materské aj zo zamestnania aj z doborvoľného poistenia. Teraz už tomu vôbec nerozumiem. Tu som čítala niečo iné.
zuzka83
12.12.07,12:39
Ty si super, Janka. :) Chcela by som mať Tvoje vedomosti.
Už len presvedčiť šéfa ;)
Srdečná vďaka za pomoc.
brčko
12.12.07,12:44
Chcela by som sa ešte vrátiť k dobrovoľnému poisteniu, zamestnaniu a materskému. V Sociálnej poisťovni mi povedali, že žena nemá nárok aj na materské z dobrovoľného poistenia aj zo zamestnania ak je pri odchode na materskú stále poistená ako zamestnanec pokým nesplní podmienku 270 dní poistenia aj z dobrovoľného poistenia. Pri súbehu obidvoch poistení sa vraj posudzuje každé zvlášť. To znamená že dobrovoľne poistená by tiež musela byť 270 dní a až potom by jej vznikol nárok na materské aj zo zamestnania aj z doborvoľného poistenia. Teraz už tomu vôbec nerozumiem. Tu som čítala niečo iné.

Do 31.12.07 platí ešte starý zákon. Ak nastupuješ na materskú ešte v tomto roku, je to tak ako tvrdia v SP. Od 1.1.08 začne platiť nový zákon, pracovníčky na sociálke predpokladám ešte o nom nie sú zaškolené. (teda neviem ako to u nich prebieha pri zmenách zákonov, či je to na každej z nich si to naštudovať) Od 1.1.08 bude platiť pri nárokovaní zo zamestnania aj z DNP, príp zo SZČO, musíš mať splnenú podmienku 270dní NEMOCENSKÉHO POISTENIA. Nehovorí sa o tom, že pri DNP, musíš mať splnených 270 dní DNP, pri NP ako zamestnanec 270dní NP ako zamestnanec. Z toho vyplýva, že ak máš splnenú podmienku 270dní NP napr. zo zamestnania, tieto dni ti platia aj pri nárokovaní si materskej z DNP.
ivanam
12.12.07,12:52
Na materskú nastupujem až 8.1.2008 a pani na sociálke mi povedala, že podľa novely určite nič z dobrovoľného poistenia nič nedostanem. Iba zo zamestnania. Lebo z dobrovoľného tam nemám 270 dní a zamestnanie pokiaľ trvá tak sa do toho nedá započítať.
jankasm
12.12.07,18:41
Ja teraz končím RD ako zamestnanec v BA-mesto, tak teraz neviem, či mám poslať odhlášku do BA-okolie podla bydliska (prihlášku som ešte nemala povinnosť zasielať). [s]Ale asi nepošlem, len si overím u mzdárky, či mám papiere v poriadku. Ešte uvidím. Ked som si to teraz znovu prečítala, asi ju predsa pošlem, aj s vysvetlujúcim sprievodným listom.


No podľa mňa, keď si sa sama neprihlasovala, nemáš dôvod sa odhlasovať. Prax funguje tak, že keď raz niečo prihlásiš, musíš to aj odhlásiť, keď to skončí, ale to nie je tvoj prípad. ;)
jankasm
12.12.07,18:43
Ty si super, Janka. :) Chcela by som mať Tvoje vedomosti.
Už len presvedčiť šéfa ;)
Srdečná vďaka za pomoc.

Ďakujem za uznanie. :---
Vieš, sama som teraz na MD a preto, že som si všetko naštudovala aby som získala 2x maximálnu materskú /zamestnanie + DNP/ tak sa mi teraz radí celkom ľahko. ;)
Držím palce aby to so šéfom vyšlo.
jankasm
12.12.07,18:48
Na materskú nastupujem až 8.1.2008 a pani na sociálke mi povedala, že podľa novely určite nič z dobrovoľného poistenia nič nedostanem. Iba zo zamestnania. Lebo z dobrovoľného tam nemám 270 dní a zamestnanie pokiaľ trvá tak sa do toho nedá započítať.

Súhlasím so všetkým, čo Ti napísala brčko.
Pokiaľ nastupuješ na MD až po 1.1.2008, tak nárok na materské bude posudzovaný podľa nového zákona a to znamená, že pokiaľ máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia /hocijakého/ v posledných dvoch rokoch, tak budeš mať nárok na materské z každého poistenia, ktoré bude trvať v čase nástupu na MD.
Čo v praxi znamená, že dobu poistenia spĺňaš ako zamestnanec, a ak v čase nástupu na MD budeš zamestnaná a zároveň budeš aj DNP, tak nárok na materské budeš mať z obidvoch poistení. ;)
Netráp sa nad tým, čo hovorí pani na SP. Možno o tejto zmene v zákone ešte nevie. :eek:
Jozef Mihál
12.12.07,20:22
Je dosť možné, že pani v SP k zmene zákona k 1.1.2008 už inštrukcie dostala - a síce v tom zmysle, že má tvrdiť to, čo tvrdí. Zdá sa, že získať materskú z DNP trvajúceho pár dní bude po 1.1.2008 vyžadovať značnú trpezlivosť žiadateľky. Netreba sa ale báť pohroziť v pobočke odvolaním sa na ústredie SP, prípadne súdnym sporom - zákon je zákon a rešpektovať by ho mala aj mocná SP.
Katy a R
12.12.07,20:50
Na materskú nastupujem až 8.1.2008 a pani na sociálke mi povedala, že podľa novely určite nič z dobrovoľného poistenia nič nedostanem. Iba zo zamestnania. Lebo z dobrovoľného tam nemám 270 dní a zamestnanie pokiaľ trvá tak sa do toho nedá započítať.

K tomuto dodám aj čerstvú skúsenosť na pobočke - pani na podateľni nechcela ani prebrať OČRku - najskôr preto, lebo tam nebol uvedený zamestnávateľ, potom preto, lebo z DNP nie je nárok na ošetrovné, keď nemá platené 270 dní....... :confused::confused:
katjab
12.12.07,21:19
Zamestnankyňa sa chystá na materskú začiatkom januára 2008. VZ zo zamestnania predpokladám má okolo 12.000,- Sk. Poistená je viac ako 270 dní.

* Oplatí sa jej prihlásiť na DNP od 01.01.2008 to viem, ale som myslela z rozdielu max-VZ zo zamestnania. /aj keď budú jej počítať materské z DNP z 8.100,-/, tých pár dní by začiatkom februára zaplatila za január z tých 16.142,-, / keď už bude poberať materské aj tak odvody neodvádza, ale sa jej počíta tých 26 týždňov z takéhoto VZ /.

Po ukončení materskej by chcela nastúpiť do zamestnania, a predtým by dala zmenu VZ na minimum.
Počas rodičovskej dovolenky a popri tom zamestnaná, z čoho sa jej bude počítať PN v prípade OČR po 26 týždňoch prihlásenia sa na DNP?
Zo zamestnania + z priemeru z DNP /myslím cca 6* 16.142 + x* 8.100 / dní DNP až do vzniku PN alebo OČR /tým pádom z maxima/?
Uvažujem správne? Opravte ma ak nie!
Ďakujem
Jozef Mihál
12.12.07,21:30
K tomuto dodám aj čerstvú skúsenosť na pobočke - pani na podateľni nechcela ani prebrať OČRku - najskôr preto, lebo tam nebol uvedený zamestnávateľ, potom preto, lebo z DNP nie je nárok na ošetrovné, keď nemá platené 270 dní....... :confused::confused:
Z DNP je nárok na ošetrovné okamžite od prvého dňa trvania DNP. To platí do 31.12:2007 i po 1.1.2008 bez zmeny.

Nech si dotyčná pani na podateľni pozorne pozrie § 31 a 39...
Jozef Mihál
12.12.07,21:34
... z čoho sa jej bude počítať PN v prípade OČR po 26 týždňoch prihlásenia sa na DNP?

Po 26 týždňoch trvania PN, čo v praxi znamená po skončení materskej sa budú dávky z DNP počítať nie zo základu 8100 Sk, ale už zo skutočného základu dosiahnutého v rozhodujúcom období pre DNP.

Preto sa oplatí urobiť to tak, ako navrhujete - prihlásiť sa na DNP tesne pred nástupom na MD s maximálnym možným základom. Síce materské si tak vylepší len o 148 Sk na deň, ale OČR-ky a nemocenské po materskej už bude mať vysoké. Počas materskej sa samozrejme DNP neplatí - § 140 ods. 1 písmeno a), ale doba DNP beží.
Katy a R
12.12.07,21:42
Z DNP je nárok na ošetrovné okamžite od prvého dňa trvania DNP. To platí do 31.12:2007 i po 1.1.2008 bez zmeny.

Nech si dotyčná pani na podateľni pozorne pozrie § 31 a 39...

bolo jej to doporučené...:D
... len som to dala ako ilustráciu ...akí odborníci sú na pobočkách SP... a aby sa budúce mamičky nedali hneď odradiť :)
po mojich skúsenostiach sa prikláňam k názoru, že by všetky tieto veci mal robiť daňový úrad.
Jozef Mihál
12.12.07,21:54
Áno, aj môj názor je, že s financiami by mali robiť odborníci. A cez Sociálnu poisťovňu ročne pretečie temer 150 miliárd Sk... Každý kto chodí na daňové úrady i do SP potvrdí, kde sú odborníci, a kde "ujovia a tety".
zuzka83
13.12.07,07:29
Ďakujem za uznanie. :---
Vieš, sama som teraz na MD a preto, že som si všetko naštudovala aby som získala 2x maximálnu materskú /zamestnanie + DNP/ tak sa mi teraz radí celkom ľahko. ;)
Držím palce aby to so šéfom vyšlo.

Predtým si mohla poberať každý mesiac 2x po 15 000? To je slušný príjem :)
So šéfom je to dohodnuté, už sa len rozhodnúť ku ktorému dňu to zrealizujeme a správne to vypočítať, aby na každý deň pripadala mzda aspoň 908,- Sk. Dúfam, že mi to prejde na sociálke, ale zákon tým neporuším, takže by nemal byť problém. Už ostáva len jediné- otehotnieť :D

A k poslednému príspevku - aj ja viem tak, že na to aby mohla poberať materskú aj z DNP musí si ho platiť aspoň 26 týždňov pred odchodom na materskú.
Jozef Mihál
13.12.07,08:26
Po 1.1.2008 platí:

Nárok na materskú z DNP je vtedy, ak dotyčná bola v obdobi 2 rokov pred pôrodom aspoň 270 dní (hocijako) nemocensky poistená.

Materské z DNP je (len) 148 Sk na deň, ak DNP nepretržite pred nástupom na materské trvalo menej ako 26 týždňov.
jankasm
13.12.07,08:56
So šéfom je to dohodnuté, už sa len rozhodnúť ku ktorému dňu to zrealizujeme a správne to vypočítať, aby na každý deň pripadala mzda aspoň 908,- Sk.

K tomuto chcem len pripomenúť, ak by v tých dňoch trvania nového zamestnania bol náhodou aj víkend, tak potom tá mzda musí byť o niečo vyššia ako 908,- na deň. SP totiž VZ prepočítava na kalendárne dni. :cool:
Preto keď to budeš mať dohodnuté tak ešte napíš, vypočítame tak, aby si to mala v dostatočnej výške. :)
Viiila76
13.12.07,10:58
Dobrý deň, od 1.7.2007 si platim DNP z najnizsieho VZ. Termin porodu predpokladam v jeseni 2008. Hruby plat v zamestnani v r. 2007 som mala aj mam okolo tych 25000,00.
Takze: Ku koncu roka uz nebudem robit nic, DNP zaplatim este dalsie 4 mesiace, potom sa odhlasim a poziadam o vratenie preplatku. Alebo mam platit az do nastupu na matersku? Alebo ako?
jankasm
13.12.07,11:09
Dobrý deň, od 1.7.2007 si platim DNP z najnizsieho VZ. Termin porodu predpokladam v jeseni 2008. Hruby plat v zamestnani v r. 2007 som mala aj mam okolo tych 25000,00.
Takze: Ku koncu roka uz nebudem robit nic, DNP zaplatim este dalsie 4 mesiace, potom sa odhlasim a poziadam o vratenie preplatku. Alebo mam platit az do nastupu na matersku? Alebo ako?

Keďže máš v práci VZ 25000,- do maxima Ti chýba len 3142,-, na jeseň to bude o niečo viac /od 1.7.2008 sa bude zvyšovať maximálny VZ/.
Preto vôbec nie je potrebné platiť si DNP pre zvýšenie materskej. Podmieku 270 dní poistenia máš splnenú zo zamestnania a preto stačí, keď sa na DNP prihlásiš s minimálnym VZ 8100,- pár dní pred nástupom na MD. Materská Ti bude vyplácaná aj zo zamestnania aj z DNP. ;)
Takže z DNP sa môžeš kľudne odhlásiť aj hneď a požiadať o vrátenie preplatku.
Viiila76
13.12.07,13:23
Keďže máš v práci VZ 25000,- do maxima Ti chýba len 3142,-, na jeseň to bude o niečo viac /od 1.7.2008 sa bude zvyšovať maximálny VZ/.
Preto vôbec nie je potrebné platiť si DNP pre zvýšenie materskej. Podmieku 270 dní poistenia máš splnenú zo zamestnania a preto stačí, keď sa na DNP prihlásiš s minimálnym VZ 8100,- pár dní pred nástupom na MD. Materská Ti bude vyplácaná aj zo zamestnania aj z DNP. ;)
Takže z DNP sa môžeš kľudne odhlásiť aj hneď a požiadať o vrátenie preplatku.

Dakujem :), a co keby ma napr. od 4/2008 vypisali na PN (keby sa nahodou stalo, ze budem musiet ist, co pravdaze nechcem, ale co keby..) Nemam si radsej DNP platit tych 9 mesiacov, aby mi PN vyplacali aj z tohto poistenia?
Katy a R
13.12.07,13:35
Dakujem :), a co keby ma napr. od 4/2008 vypisali na PN (keby sa nahodou stalo, ze budem musiet ist, co pravdaze nechcem, ale co keby..) Nemam si radsej DNP platit tych 9 mesiacov, aby mi PN vyplacali aj z tohto poistenia?

treba sa potom prihlásiť pár dní pred PNkou :):)
Viiila76
13.12.07,17:02
Oukej :) Dakujem