lethei
20.11.07,16:35
Dobrý deň,

poprosila by som Vás o radu, aký je postup, keď chcem zmeniť parcelu registra "E" na pracelu registra "C". Jedná sa o les, ktorý je v extraviláne obce a je v správe štátnych lesov. (Som novým vlastníkom predmetného lesa.)
Zároveň by som Vás poprosila o radu, keďže kompetentní mi odmietajú dať odpoveď, či štátne lesy sa môžu starať aj o les, ktorý už je evidovaný na pracele "C". Na úrade mi povedali, že akonáhle požiadam o vyňatie lesa z lesného fondu, štátne lesy so mnou nepodpíšu zmluvu a budem sa musieť oň starať sama.

Vopred ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
vieroslava
23.11.07,16:07
Na zmenu parcely z registra E do registra C potrebuješ geometrický plán na obnovenie právneho stavu, ktorý podáš s krátkou žiadosťou na zápis do katastra nehnuteľností. Ale ak ti môžem poradiť, keďže spracovanie takého geometrického plánu je pre niekoho dosť finančné nákladná záležitosť, ak nemáš v úmysle predmetný pozemok aj fyzicky využívať, je to v podstate zbytočný krok.
Na druhú časť otázky ti neviem celkom kompetentne odpovedať. Avšak vyňatie pozemku z lesného pôdneho fondu neznamená, že ho dáš preradiť z registra E do registra C na katastri. Vyňatie znamená, že požiadaš o zmenu kultúru pozemku, že chceš zmeniť napr. pozemok na stavebný.
lethei
03.12.07,13:13
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!!!
Marína
03.12.07,13:23
svetlik
13.11.08,10:43
Stala sa nám taká vec, že na základe GP boli časti parcely vedenej ako E zapísané už ako nová parcela reg. C, ale v LV sa pri výmere pôvodnej parcely E stále uvádza pôvodná výmera (hoci vo výkaze výmer je uvedená tá správna, teda menšia). Je postup Správy katastra správny, a ak nie, toto sa dá opraviť podľa § 59 Kat. zákona?? Vedel by mi to niekto vysvetliť.
svetlik
13.11.08,12:37
Vie niekto poradiť PLS????
geodet123
15.11.08,13:22
SVETLIK: neviem, či som ťa pochopil správne (keď tak sa rozpíš viac a presnejšie). Ak z časti EKN parcely vznikla CKN, mala by sa EKN výmera znížiť o CKN, ktorá sa "prekrýva" z EKN. Takto by to malo byť v GP a z neho by sa mali "odpísať" výmery do LV. Ak bol GP prevedený (zapísaný do LV) a medzitým nedošlo k žiadnej zmene, mal by posledný stĺpec z výmerami v GP sedieť z výmerami na LV. Skús si to porovnať.
svetlik
17.11.08,10:57
2 geodet123: no ved prave tam je ten problem, zda sa mi ze to kaster "pokakal", ale EKN zostala nezmenena, hoci z nej vznikla CKN, vyplyva to aj z vykazu vymer v GP, len som chcel helpnut s tym, ci to mozem riesit cez opravu katastralneho operatu podla § 59 KZ, nemam s tym totiz ziadne skusenosti zatial.
geodet123
18.11.08,14:13
2 geodet123: no ved prave tam je ten problem, zda sa mi ze to kaster "pokakal", ale EKN zostala nezmenena, hoci z nej vznikla CKN, vyplyva to aj z vykazu vymer v GP, len som chcel helpnut s tym, ci to mozem riesit cez opravu katastralneho operatu podla § 59 KZ, nemam s tym totiz ziadne skusenosti zatial.
Žiadom o opravu (prešetrenie) podľa §59 ods 3 katastr. zák. výmery EKN parcely č. xxyx v katastrálnom území horná dolna evidovanej na LV č. yy, kde je doteraz uvedená výmera xy m2, čo je v rozpore z gp číslo xyxxyxxyxy/1995, ktorým bola časť výmery tejto parcely presunutá do CKN parcely xxxy evidovanej na LV č. yx.
Prílohy
Kópia gp č. xyxxyxxyxy/1995
TomasHo
26.11.11,08:39
Dobry den, hoci je tema starsia, rad by som sa spytal, ako je mozne zmenit druh pozemku na parcelach E (kvoli daniam z pozemkov). Ide o to, ze mam pozemky E, ktore su vedene ako rozne druhy (vinohrad, zahrada, orna poda, ttp), ale v sucasnosti (a poslednych 20 rokov) je to uz len travnaty porast. Trvaly.
Kataster mi to odmieta urobit s tym, ze mam previest parcely na reg. C, aspon tak som to pochopil, za co geodet pyta 300eur. Zda sa mi to vela, kedze na daniach usetrim asi 40e rocne.
Existuje moznost zmeny druhu pozemku pri parcelach E?
jarecko
26.11.11,09:56
Dobry den, hoci je tema starsia, rad by som sa spytal, ako je mozne zmenit druh pozemku na parcelach E (kvoli daniam z pozemkov). Ide o to, ze mam pozemky E, ktore su vedene ako rozne druhy (vinohrad, zahrada, orna poda, ttp), ale v sucasnosti (a poslednych 20 rokov) je to uz len travnaty porast. Trvaly.
Kataster mi to odmieta urobit s tym, ze mam previest parcely na reg. C, aspon tak som to pochopil, za co geodet pyta 300eur. Zda sa mi to vela, kedze na daniach usetrim asi 40e rocne.
Existuje moznost zmeny druhu pozemku pri parcelach E?

Zacnem od konca:
Samozrejme, ze existuje moznost zmeny druhu pozemku. Len ide o to ci sa to financne oplati, podla ucelu na ktory to ma byt. Napr. pokial je potrebne zmenit v intravilane obce, mesta ornu podu na zahradu, ktora bude potom vyuzita na stavebne ucely, ina moznost nebude len do toho procesu investovat.
Geodeticke prace su drahe pre bezneho cloveka s platom okolo a pod slovenskym priemerom, to je fakt, ale inac to nie je ani u advokatov, notarov, sudov atd.

Ako zmenit druh pozemku v parcele ,,E,, na iny druh do parcely ,,C,,.

Nakolko druh pozemku v parcele registra ,, E ,, nie je zavezny druh pozemku, je mozne zistit skutocny zapisany stav takzvanou identifikaciou na zavezny druh pozemku parcely registra ,, C ,,. Tuto identifikaciu by ti mohla urobit prislusna sprava katastra v ktorej katastralnom uzemi lezi tvoja parcela, je ich treba o to poziadat a oni ti urobia identifikacny list, kde vypisu z akych casti C registra sa sklada tvoja parcela a aky je na nich zavezny druh pozemku. Potom mozno zistis, ze tvoja parcela E sa sklada z casti viacerich parciel registra C a roznych druhov pozemkov alebo iba jednej parcely a z jedneho druhu pozemku. Nie je to sposob zmeny druhu pozemku, ale iba zistenie skutocneho stavu vedeneho na Sprave katastra.

Zmena by sa mohla dat urobit tymto sposobom. Je potrebne si dat vyhotovit novy geometricky plan na parcelu E, ktora bude mat doterajsiu vymeru vedenu v registri E a je vedena na tvoje vylucne vlastnictvo alebo vymerat v skutocnych uzivacich hraniciach, kde mozno zistis, ze tvoja nova vymerana parcela urcena na zapis do registra C sa sklada z parciel viacerich vlastnikov (doporucujem si to vopred overit pred zadanim vyhotovenia geoplanu, aby si nebol prekvapeny ) a tam uz bude pravny problem ako to ocistit, aby to zostalo iba vo tvojom vlastnictve.

Co sa tyka zmeny druhu pozemku na celu navrhovanu vymeru, budes musiet ku geoplanu dolozit rozhodnutie Obvodneho lesneho uradu ak budes chciet aby zavezny druh pozemku bol zapisany ,, Les ,, alebo rozhodnutie Obvodneho pozemkoveho uradu, ked to maju byt ostatne druhy pozemkov ako orna poda, zahrady, TTP, atd.

Potom poziadat prislusnu spravu katastra o zapis parcely do registra C a predlozit k tomu prislusne dokumenty a predtym kazdemu zaplatit okolo toho vsetky poplatky.
TomasHo
29.11.11,06:19
Jarecko,

dakujem, to si mi to objasnil (a v podstate potvrdil, co po mne chce kataster). Budem musiet aj tak nechat vyhotovit novy geometrak, zajst na pozemkovy urad vo Zvolene a snad este aj riesit to, ze parcely C, ktore sa nasilne vytvorili v 60tych rokoch, nesedia hranicami s parcelami E (ktore som kupil).

Ale ak tomu rozumiem spravne, ja si mozem nechat geometricky zamerat parcely E, a napriklad ich scelit na jednu parcelu C - to by malo ist - lenze co s parcelami C, ktore sa s nimi prekryvaju? V principe su moje, ale kvoli nepresnostiam zasahuju tu jednym rohom k susedovi, tu na cestu... Kataster v tomto velmi napomocny nie je.

Cena geodeta nie je pre mna taka, ze by mi zlomila krk, ale nechce sa mi platit za formalny ukon, ked mi to neprinesie meratelny financny uzitok.

Parcely su v extravilane, teda na laze, a chcem z nich prave urobit TTP, pretoze dom tam uz stoji...

Este raz velka vdaka za predchadzajucu odpoved.
jarecko
29.11.11,08:39
Jarecko,

dakujem, to si mi to objasnil (a v podstate potvrdil, co po mne chce kataster). Budem musiet aj tak nechat vyhotovit novy geometrak, zajst na pozemkovy urad vo Zvolene a snad este aj riesit to, ze parcely C, ktore sa nasilne vytvorili v 60tych rokoch, nesedia hranicami s parcelami E (ktore som kupil).

Ale ak tomu rozumiem spravne, ja si mozem nechat geometricky zamerat parcely E, a napriklad ich scelit na jednu parcelu C - to by malo ist - lenze co s parcelami C, ktore sa s nimi prekryvaju? V principe su moje, ale kvoli nepresnostiam zasahuju tu jednym rohom k susedovi, tu na cestu... Kataster v tomto velmi napomocny nie je.

Cena geodeta nie je pre mna taka, ze by mi zlomila krk, ale nechce sa mi platit za formalny ukon, ked mi to neprinesie meratelny financny uzitok.

Parcely su v extravilane, teda na laze, a chcem z nich prave urobit TTP, pretoze dom tam uz stoji...

Este raz velka vdaka za predchadzajucu odpoved.

Nemas zaco od toho je Porada aby sa poradilo.

Este dodam:

Slovensko historickym vyvojom vedie v terajsom Katastri nehnutelnosti dva registre. Register E su povodne parcely prevzate z byvalych pozemkovych knih. V niektorych katastralnych uzemiach prebieha stale ROEP (Register obnovenej evidencie pody). Tam nemusia mat este parcely z pozemkovych knih zapisane do registra E, preto nevydavaju Listy vlastnictva na tieto pozemky, ale iba Vypisy z pozemkovych knih. Register E zarucuje tam zapisanemu vlastnikovi pravny stav, to znamena, ze je vlastnikom nehnutelnosti o nejakej vymere (pozemkova kniha neruci ani za vymeru), okrem druhu pozemku, ten je nezavezny. Tento je zapisany ako posledny stav z pozemkovej knihy, z ktorej bol prevzaty. Preto sa zmeny druhu pozemku v registri E nerobia, ale novy stav pri obnovovani sa zapisuje uz len do registra C.

Posledne zapisy v pozemkovych knihach sa mohli robit iba do roku 1964. V tomto roku byvaly rezim zaviedol novy zakon o Evidencii nehnutelnosti a zapisy do pozemkovej knihy zmenil na terajsie Listy vlastnictva. Odvtedy ubehlo 47 rokov a za ten cas sa druh pozemkov mohol fyzicky zmenit. Niekde prirodzenym vyvojom matkou prirodou a niekde zasahom cloveka. Tam kde bolo TTP mohol narast Les, niekde TTP sa zmenila na ornu podu atd.

V Registeri C by mal byt zapisany stav aky je teraz v skutocnosti, ale nie je to vzdy realita. I v tom ma Kataster nehnutelnosti vzhladom na svoju zlozitost a financnu narocnost velku zotrvacnost a opozdenie. Vecsinou zapisane parcely v registri C nachadzajuce sa v intravilane obce, mesta vystihuju realny stav v skutocnosti, ale parcely toho registra nachadzajuce sa v extravilane su iba fiktivne velke parcely vytvorene v ramci zdruzstevnovania byvalym rezimom, ktore su vo velkej vecsine nevysporiadane bez Listu vlastnictva tak ako pises vytvorene v 60-tych rokov minuleho storocia. Na tychto parcelach Registra C druh pozemku sa teraz tiez moze lisit od vtedy zapisaneho a identifikovaneho, ale zakon hovori, ze Register C vystihuje skutocny stav druhu pozemku a Register E povodny, tak niecomu sa musi verit.

Co sa tyka tvojeho problemu. Pokial si chces dat zapisat skutocny druh pozemku do registra C, bez noveho geometrickeho planu sa na Sprave katastra nepohnes. To je pre nich zakladny technicky dokument na zaklade, ktoreho urobia zmeny.

Teraz ide o to, co das do geoplanu zamerat. Pokial si das iba pozemky v tvojom vylucnom vlastnictve ako su vedene teraz v registri E s tam uvedenou vymerou, bude stacit na zapis zmeny druhu pozemku rozhodnutie pozemkoveho uradu na zaklade tvojej ziadosti na jeho zmenu. Kataster by ti to mal zapisat ako nove parcely v registri C s novym druhom pozemku. Tym doterajsie parcely registra E zaniknu.

Ale ked das vytvorit novy geoplan na nejaku uzivaciu plochu, kde budu okrem tvojich parciel z Registra E aj casti parciel E inych zijucich vlastnikov, (tiez nezistenych, neznamych). To vsetko budes mat vypisane v geoplane jeho spracovatelom, uz mozes mat pravny problem s vlastnictvom takejto novovytvorenej parcely, ktoru chces dat zapisat do registra C a pokial ho neodstranis to jest nedolozis Sprave katastra pravne listiny (kupna zmluva, dedicske osvedcenie, notarske osvedcenie a pod.) na tieto casti, kataster ti taku parcelu asi do katastra nezapise. Ak by na tychto pozemkoch uz boli zalozene Listy vlastnictva registra C a vlastnikom je niekto iny, riesenie problemu je o niecom inom.

Myslim si, ze v tvojom pripade pokial je to extravilan, su parcely registra C o ktorych pises bez zalozenych Listoch vlastnictva a mas sancu si to dat do poriadku.

Na parcely, kde su zalozene Listy vlastnicva v registri C, totiz nemozu existovat Listy vlastnicva parciel registra E.
Skratka, parcely registra E, ktorych sa to tyka, prevzatim na Listy vlastnictva registra C zanikaju. Tiez nemozu existovat alebo by nemali viacere Listy vlastnictva s rozdielnymi vlastnikmi na tu istu parcelu v registri C.