janusik07
20.11.07,16:36
Dobry vecer,
mohol by mi niekto prosim poradit kto ma skusenosti z dovozom oblecenia z UK. Chcem dovazat detske oblecenie, ale velkosklad v UK nema k dispozicii ziadny taky certifikat, nakolko tento tovar predavaju u nich v obchodoch a oni k tomu nepotrebuju nic. Ako ten certifikat o zhode mozem ziskat? Musim si tu dat overit v akredit. laboratorium kazdy vyrobok co priveziem?
Dakujem
Pekny vecer.
Marianna01
20.11.07,19:34
Podľa toho, čo o tom viem (neopieram sa o zákon, ale o praktické skúsenosti), certifikát o zhode (neviem, nepozdáva sa mi názov certifikát, volá sa to nejako ináč, ale nevie ma to napadnúť!) nahrádza certifikát, ktorý vydá príslušná skúšobňa. Tento certifikát je vlastne dokladom o tom, že štátna (alebo akreditovaná) skúšobňa vykonala testovanie na dnom výrobku. Pokiaľ tomuto výrobku bol certifikát udelený, výrobok nie je v rozpore s normami, ktoré vyplývajú zo zákonov našej republiky, tým pádom nie je nebezpečný pre ľudí, ktorí s ním prídu do styku, nie je zdravotne škodlivý, príp. iné testované skutočnosti. Ak výrobok v rámci EU certifikát už má udelený, nie je nutné dať ho na území SR znova testovať, ale výrobca ho môže v rámci EU distribuovať na základe dokladu o zhode (ani tento názov sa mi celkom nezdá, furt ma to nenapadá). Doslova to znamená, že výrobok je v zhode s normami, ktorých dodržiavanie EU vyžaduje.
Je to (už mimo otázky) úžasné uľahčenie prechodu tovaru - nového cez hranice. Mala som možnosť v 1996 dávať testovať čistiace prostriedky na UPKM v BA. BOli to nehorázne peniaze a papierovačky, napriek tomu, že tieto výrobky už certifikát v inej krajine vydaný mali. Dokonca odo mňa chceli, aby som preložila pôvodný certifikát. Museli sa dávať kontrolovať ešte aj etikety, či majú všetky zákonné náležitosti. A ešte si predstavte, ako sa tváril výrobca, keď som mu povedala, že potrebujem od neho zloženie všetkých výrobkov, lebo bez toho mi to neotestujú...


Týmto celým som chcela povedať len toľko, že som si nie istá, či zrovna oblečenie (ak nie je špeciálne upravované - napr. pre hasičov, zváračov a pod.) potrebuje vôbec certifikáciu... porozmýšľala by som o tom a toto by som ešte sa snažila zistiť. Podľa môjho to certfikácii nepodlieha, ale treba to preveriť na úradoch...
janusik07
21.11.07,09:41
Dakujem za vasu odpoved. Tiez sa mi myslim ze kazdy produkty z Europskej unie musi splnat urcite normy a presiel kontrolou v tej urcitej krajine, tak potom na co sme v EU ked tu na Slovensku s tym robia problemy. Mam problem ze moj dodavatel ma tovar z viacerych obchodov a nema k dispozicii certifikat o zhode(ci ako sa to vola), nakolko ziadny odberatel z druhych krajin to nepotrebuje. Vcera som obvolala vsetky mozne urady (MHSR, Urad pre normalizaciu..., obchodny inspektorat atd)a stravila som na telefone niekoko hodin co mi stale davali ine cisla, ale kazdy mi povedal nieco ine, tak teraz uz naozaj neviem co mam robit. Mam tovar ale neviem ci ho mozem predavat.
Tak pekny den.
terry
21.11.07,11:06
jednoznačne sa treba poradiť s Autorizovanou "osobou" čiže skúšobňou napr. SKTC-119 v Žiline a tá vam konkrétne na základe Vašich podkladov poradí čo a v akom rozashu treba dať certifikovať ak sa jedn
á o oblečnie v priamom styku s pokožkou tak nie je čo riešiť, potom už sa len strachovať ši nepríde na kontrolu inšpekčný orgán a neuloží nejakú tú sankciu.... a k tomu, že nad tým ohŕňate nos len tolko, ak chcete aby vaše decká mali stále viac a viac egzém a podobné trable tak nech sa páči dovážajte sem hocičo :D každý normálny spotrebiteľ si to nekúpi !!!!
VladoaKatka
21.11.07,12:55
Týmto celým som chcela povedať len toľko, že som si nie istá, či zrovna oblečenie (ak nie je špeciálne upravované - napr. pre hasičov, zváračov a pod.) potrebuje vôbec certifikáciu... porozmýšľala by som o tom a toto by som ešte sa snažila zistiť. Podľa môjho to certfikácii nepodlieha, ale treba to preveriť na úradoch...

Práve na detské oblečenie sú najprísnejšie kritéria, oblečenie ktoré je v priamom styku s pokožkou, spodné prádlo atď.

Vyhláška ministerstva hospodárstva Z.Z. 635/2005
Zákon o ochrane spotrebiteľa Z.z.250/2007

Hlavne slovenská technická norma: napr. STN 80 0055 - v predhovore tejto normy je ďalších niekoľko desiatok noriem, ktoré súvisia s certifikáciou výrobkov a súvisiace právne predpisy atď.V tejto norme nájdeš napísaný postup na certifikáciu.

...nie je zanedbateľná ani tá cena, čo v závere zaplatíš na každý druh výrobku - pozor nemôže sa pomiešať napr. bavlna, polyester, zmesové materiály - na všetko pekne zvlášť treba podať žiadosť a čakať. Po vydaní certifikátu, resp. zhody môžeš tovar dať do obehu.
Marianna01
21.11.07,15:25
jednoznačne sa treba poradiť s Autorizovanou "osobou" čiže skúšobňou napr. SKTC-119 v Žiline a tá vam konkrétne na základe Vašich podkladov poradí čo a v akom rozashu treba dať certifikovať ak sa jedn
á o oblečnie v priamom styku s pokožkou tak nie je čo riešiť, potom už sa len strachovať ši nepríde na kontrolu inšpekčný orgán a neuloží nejakú tú sankciu.... a k tomu, že nad tým ohŕňate nos len tolko, ak chcete aby vaše decká mali stále viac a viac egzém a podobné trable tak nech sa páči dovážajte sem hocičo :D každý normálny spotrebiteľ si to nekúpi !!!!

Terry, prečo takýto tón, preboha? Opäť si prišiel ako ďalší nováčik, ktorý nevie, že toto je fórum slušných ľudí, ktorí sú tu na to, aby si pomohli v tom, čo ten druhý nevie. Nie správať sa ako veľký jeffo, ktorý všetko vie a druhým sa za to posmieva. V neposlednom rade si uvedom, že si sa ani nepokúsil skutočne poradiť. Iba si zabŕdal. Takéto odpovede tu nemáme radi! :mad: Možno by bolo stačilo skončiť pri tej Žiline, nie? A naopak, vôbec nemám pocit, že zadávateľka sem chce dovážať hocičo, čo "vyvolá ekzém a podobné trable". Ináč by sa nesnažila zistiť, či to treba certifikovať, alebo nie. Zrejme si nepochopil už zadanie otázky...

A nezdá sa mi, že tu niekto ohŕňal nos!
Hm, a vyprosím si označenie mojich detí za decko. Sú to deti, v jednotnom čísle dieťa.
janusik07
23.11.07,09:49
Dakujem vsetkym co mi odpovedali, naozaj sem nechcem dovazat hocijake veci. Mam v plane dovazat oblecenie ktore sa predava bezne vo Velkej Britanii v normalnych obchodoch(nie cinske oblecenie) a uz vobec nie spodne pradlo, lebo to viem ze s tym su len problemy.
Majte sa vsetci.
Pekny den.
energicky
04.01.09,22:30
Ahoj,chcem sa opytat na podobnu temu...taktiez uvazujem o dovoze oblecenia a sportovej obuvy z Uk na slovensko...chcel by som si otvorit obchod,akurat ze ten tovar by som rad nakupoval po mensich mnozstvach od roznych predajcov(maloobchod)...cize maloobchodny nakup v UK a predaj u nas...je nutne mat vystavenu fakturu alebo staci aj obycajny paragon?takisto si nie som isty ,pokial nakupim napr.300 kusov tovaru od 150 roznych znaciek z UK maloobchodov,to musim mat na kazdu znacku osobitne nejaku zhodu resp. certifikaciu??? ....tak potom ako funguje bazarovy predaj u nas na slovensku,kde povedzme je niekolko tisic kusov dovozoveho oblecenia rozlicnych znaciek ??....je toho viac co by som sa rad opytal ale budem velmi vdacny aj za odpovede na tieto otazky....pekny vecer
ra_do_slav
10.10.11,12:05
Zdravim, mozete sa s odstupom casu podelit o informacie a rady ohladom toho dovozu oblecenia atd z UK na Slovensko? Su potrebne certifikaty a daju sa zohnat? Da sa bez problemov predavat tovar z UK a inych statov EU na Slovensku? Vopred dakujem