zabka.marta
20.11.07,20:52
Moja mama má problém a potrebovala by od Vás radu. Mama pracuje v školstve a je platená podľa zákona o verejnom záujme. Počas práceneschopnosti jej bol zmenený plat. Plat jej znížili. Vzali jej príplatok za riadenie. Chela by vedieť, či sa to môže? Ďakujem.
Chobot
21.11.07,09:33
Moja mama má problém a potrebovala by od Vás radu. Mama pracuje v školstve a je platená podľa zákona o verejnom záujme. Počas práceneschopnosti jej bol zmenený plat. Plat jej znížili. Vzali jej príplatok za riadenie. Chela by vedieť, či sa to môže? Ďakujem.

Čo to presne znamená, že jej znížili plat?

Veď počas PN žiadny plat nedostáva! A ak má ten príplatok za riadenie zakotvený v pracovnej zmluve, tak PZ s môže zmeniť len na základe vzájomnej dohody, jednostranne nemôžu zmeniť PZ. PN nemá s tým nič spoločné. Ak by aj počas PN podpísala dodatok k PZ, tak ten je platný.

Ak ten príplatok je nenárokovateľná zložka mzdy, tak tú môžu zmeniť jednostranne.
Zoltán Kovács
21.11.07,09:38
Prosím presunuť tému sem:
http://www.porada.sk/t64919-zmena-platu-pocas-pn.html

Je totožná. A aj zadávateľka.
zabka.marta
21.11.07,11:44
PZ má mama podpísanú už dávno(1977), keď tento príplatok za riadenie ešte nebol. V pracovnej náplni má zakotvené riadiť ľudí a tak ten príplatok poberala. Je to nárokovateľná zložka platu. Ešte aj pred PN mala ten príplatok vyplatený. Odvtedy nič nepodpisovala a napriek tomu jej príplatok uz nedali. Ja viem, že keď je na PN, tak nedostáva plat. Keď mama nastúpi, tak jej plynie výpoveď z dôvodu znižovania stavov a tak má nárok na odstupné, čo sa jej bude vypočítavať z platu a tiež aj keď si dá vyplatiť nevyčerpanú dovolenku, tak by bola škodná.
Ak mi môžte ešte odpovedať, budem rada.
Ďakujem
Chobot
21.11.07,11:49
PZ má mama podpísanú už dávno(1977), keď tento príplatok za riadenie ešte nebol. V pracovnej náplni má zakotvené riadiť ľudí a tak ten príplatok poberala. Je to nárokovateľná zložka platu. Ešte aj pred PN mala ten príplatok vyplatený. Odvtedy nič nepodpisovala a napriek tomu jej príplatok uz nedali. Ja viem, že keď je na PN, tak nedostáva plat. Keď mama nastúpi, tak jej plynie výpoveď z dôvodu znižovania stavov a tak má nárok na odstupné, čo sa jej bude vypočítavať z platu a tiež aj keď si dá vyplatiť nevyčerpanú dovolenku, tak by bola škodná.
Ak mi môžte ešte odpovedať, budem rada.
Ďakujem

Ako vieš, že je to nárokovateľná zložka platu? Na základe akého dokumentu má priznaný ten príplatok za vedenie? Resp. vie preukázať, že je ten príplatok patrí? Alebo je to len zložka mzdy, ktorú mala prisľúbenú ústne a doteraz sa vyplácal?

A na čo ti máme odpovedať? Ja v tvojom poslednom príspevku otázku nevidím.
zabka.marta
21.11.07,18:23
Príplatok za riadenie dostáva(dostávala) podľa §8 zákona 553/2003 Z. z. o odmeňovaní vo verejnom záujme a na základe organizačnej štruktúry zamestnávateľa, kde je určené, že riadi pracovníkov. Počas PN jej bol vyhotovený nový platový výmer(o ktorom ona ani netušila-až keď prišla do práce), kde už príplatok za riadenie nebol. Tak sa ešte raz pýtam, či je možné počas PN znížiť plat o tento príplatok?
Ďakujem.
wagner
21.11.07,18:31
Po nástupe do zamestnania po PN už neriadi ľudí? Lebo ak neriadi a robí niečo iné, tak potom jej príplatok za riadenie nepatrí. Ak riadi, tak sa musí domáhať svojich práv na základe pôvodnej zmluvy.
Chobot
21.11.07,18:34
Príplatok za riadenie dostáva(dostávala) podľa §8 zákona 553/2003 Z. z. o odmeňovaní vo verejnom záujme a na základe organizačnej štruktúry zamestnávateľa, kde je určené, že riadi pracovníkov. Počas PN jej bol vyhotovený nový platový výmer(o ktorom ona ani netušila-až keď prišla do práce), kde už príplatok za riadenie nebol. Tak sa ešte raz pýtam, či je možné počas PN znížiť plat o tento príplatok?
Ďakujem.

Nepoznám síce z. 553/2003, ale ak je možné jednostranne vystaviť nový platový výmer pre zamestnanca v školstve, tak to bude možné aj počas PN. PN na takéto niečo nemá vplyv. To je také isté, ako keby jej vystavili nový výmer kedykoľvek počas pracovného dňa. Voči takému niečomu je neochráni PN-ka.
ZlaticaB
21.11.07,18:54
Príplatok za riadenie nie je nárokovateľná zložka platu, preto jej ho počas PN odobrali. Po nástupe do zamestnania jej vystavia nový platový výmer kde už ten príplatok môže byť ale tiež nemusí. Škole tu pravdepodobne išlo o ušetrenie fin. prostriedkov.
kvet
22.11.07,05:28
Príplatok za riadenie poskytovaný podľa § 8 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskroších predpisov je nárokovateľná zložka platu zamestnanca !!! Vyplýva to z dikcie ods. 1 citovaného ustanovenia, podľa ktorého vedúcemu zamestnancovi patrí príplatok za riadenie. Podmienkou pre jeho priznanie je, že zamestnanec je vedúcim zamestnancom. Kto sa považuje za vedúceho zamestnanca upravuje ustanovenie § 9 Zákonníka práce. Z otázky nie je zrejmé, koho uvedená zamestnankyňa riadi (riadila) a tiež počet priamo riadených zamestnancov. Na vašu otázku mám preto dve odpovede:
1.) ak bola uvedená zamestnankyňa v čase jej pracovnej neschopnosti odvolaná z funkcie vedúcej, odo dňa odvolania jej príplatok za riadenie nepatrí !!!
2.) ak uvedená zamestnankyňa nebola odvolaná z funkcie vedúcej, skutočnosť, že je na PN nemá vyplyv na priznaný príplatok za riadenie a ak riaditeľ školy zamestnankyni tento príplatok odobral, konal v rozpore s vyššie uvedeným zákonom !!!!