Anna1974
20.11.07,22:10
Zdravím všetkých účtovníkov,

chcela by som poprosiť o radu, resp.vysvetlenie: Slovenská firma so zahraničnou účasťou vyrába rôzne textilné výrobky a to spôsobom, že má len jedného hlavného dodávateľa textilu a ten je i zároveň odberateľom. Takže si predá tejto svojej slovenskej s.r.o. svoj vyrobený materiál,ktorý sa vyrába v Nemecku a ten mu potom ide späť ale vo forme výrobkov zo Slovenska,kde zase slovenská firma mu toto predáva.Ked sa robí fa,tak zvlásť sa vyčísli materiál a zvlásť práca.
Chcem sa opýtať ohľadne účtovania.Firma však okrem nakupovania rôzneho pomocného materiálu, t.j. nite, gombíky, zipsy, baliaceho materiálu, to všetko účtujem na 501 účet, tak firma ešte okrem toho v subdodávke si nechá finálny výrobok nejakej firme spracovať, napr. potlač, narazenie cvokov,alebo všitie nejakých ďalších materiálov. Tieto faktúry predchádzajúca účtovníčka účtovala na 518. Je to služba?
Ja si však myslím,že by to malo ísť na 501, pretože to vstupuje do ceny výrobku kvázi výrobná spotreba. Na účet 501 napríklad účtujem dopravu,ked sa dovezie materiál zo zahraničia do výroby,ako aj clo a poplatky špedičnej firme. Je to správne?
ďalej problém je,že neúčtujú vobec o sklade.Ta znamená,že došlá faktúra zo zahraničia za materiál účtovali že 112/321. TO tiež nie je správne si myslím. Skladová evidencia sa nerobí, pretože dodávateľ si presne striehne dodaný materiál, pretože všetko sa robí presne na zákazku a on si dodá "do vlastnej firmy na SR" to,čo presne potrebuje na výrobu. Odtiaľ si aj vedie skladovu evidenciu fakticky. Zvažujem, či od nového roka nebudem účtovať cez 111-Obstaranie, alebo lepšie by bolo všetko priamo na 501?
Čo by ste mi prosím poradili? :confused:
ďakujem za každú radu a reakciu...
KEJKA
20.11.07,23:15
nekomplikuj si život... by som ti poradila. Ak ty začneš účtovať o sklade (111, resp. 112), nemáš podklady pre overenie, čo prijali na sklad a čo nie. Bol by to chaos. Ak nie je povinnosť auditu, môžeš účtovať spôsobom B - teda všetko do nákladov. A ked všetko tak všetko. Aj tie DF zo zahraničia.
výsledok sú výrobky, kedže sú textilné, nie je tam dlhodobá výroba, pravdepodobne sa to všetko priebežne fakturuje von.
..........
k tvojim pochybnostiam o účtovaní
501 - všetok materiál, aj pomocný, aj tie dovozné clá, či prepravné,
518-subdodávky za šitie. Ak by ste subdodávateľom tiež materiál predávali a nakupovali od nich nejaký polovýrobok, bolo by to niečo iné. Ale ak je to len faktúra za vykonanú prácu, je to subdodávka.
Otázka je či, nezostávajú nejaké výrobky na sklade-bez evidencie. To je ich starosť (klienta). Tiež či k 31.12. budú alebo nebudú mať materiál do výroby (nakúpený, nespracovaný).
Ak je sklz medzi obstaraním materiálu a jeho spracovaním cez mesiac - uvažovala by som o skladovej evidencii výrobkov. Ale aj v tomto prípade by klient mal byť schopný dodávat evidenciu, ktorou si preukážeš stav zásob v účtovníctve.
..........................
"kvázi výrobná spotreba" ako píšeš, to je materiál ale aj služby - takže tie subdodávky na 518 sú v tom.