apo
20.11.07,23:02
Mailom sme boli upovedomení nasledovne:

28.9.2007 prišla pošta.

UPOZORNENIE: na všetkých dokladoch, ktoré majú vznik daňovej povinnosti >= 01.10.2007 používajte len nové členenia, t.j. členenia bez písmenka „x“ v skratke. V opačnom prípade budete pri vystavení priznaní za obdobie október a neskôr, programom upozornení, že ste pri niektorých dokladoch použili nesprávne členenie DPH.
TIP: Ak Vám neskôr budú staré členenia prekážať, môžete si na nich v agende „Členenie DPH“ zrušiť možnosť „Ponúkať“.



Ak sa niekto bude riadiť týmto typom zistí, že všetky záznamy s dátumom do 30.9.2007 ostali bez členenia DPH.
Ozaj výborný TIP ako zničiť evidenciu DPH za 9 mesiacov.

apo
cloe
20.11.07,22:11
Do 30.90.2007 môžu byť aj bez členenia, no nie?:D

Ale teraz vážne. Ja som to tak neskúšala, ale všetky členenia do 30.9.2007 mám s X-kom a od 1.10. bez, opravila som si v užívateľských nastaveniach pri jednotlivých agendách členenie DPH bez krížikov a keď nahrávam, tak sa mi automaticky ponúkajú. Možno tak to mysleli.
apo
21.11.07,06:51
Do 30.9.2007 môžu byť aj bez členenia, no nie?:D

Ale teraz vážne. Ja som to tak neskúšala, ale všetky členenia do 30.9.2007 mám s X-kom a od 1.10. bez, opravila som si v užívateľských nastaveniach pri jednotlivých agendách členenie DPH bez krížikov a keď nahrávam, tak sa mi automaticky ponúkajú. Možno tak to mysleli.


Môj postup:
Nahrával som faktúry do 10. mesiaca, použil som klávesu CTRL+K. Vytvoril sa záznam s členením DPH xPD. Pamätal som na TIP z Pohody a pri nahrávaní tejto faktúry cez ... som vošiel do členení DPH. Vo všetkých riadkoch kde bolo členenie s x-om a na vrchu malo fajku PONÚKAŤ som túto fajku zrušil. Po návrate do faktúry, ktorú som CTRL+K vytváral som ju uložil. Následne som zistil, že všetky členenia DPH do 30.9.2007, ktoré mali x sú preč, ostali záznamy bez členenia DPH a len tie ktoré mali napríklad PN.

Vyskúšaj to napríklad na firme Nový s.r.o.

apo
apo
24.11.07,09:43
Aj verzia z 23.11.2007 má neodstránenú funkciu na zlikvidovanie zapísaného členenia v záznamoch s dátumom daňovej povinnosti do 30.9.2007 v prípade, že si zrušíte možnosť ponúkať členenie DPH platné iba pre formulár daňového priznania DPH určeného pre obdobie do 30.9.2007.

apo
Heni
24.11.07,13:57
Aj verzia z 23.11.2007 má neodstránenú funkciu na zlikvidovanie zapísaného členenia v záznamoch s dátumom daňovej povinnosti do 30.9.2007 v prípade, že si zrušíte možnosť ponúkať členenie DPH platné iba pre formulár daňového priznania DPH určeného pre obdobie do 30.9.2007.

apo
takže radšej nič nerušiť :cool: a mať ponuku zdupľovanú :eek:
apo
24.11.07,16:09
takže radšej nič nerušiť :cool: a mať ponuku zdupľovanú :eek:

Zdupľovanú v tom zmysle, že členenie napr. xPD už nepoužijeme aj keď ho budeme mať v zozname ponúkaných členení.

apo
Heni
24.11.07,17:22
Zdupľovanú v tom zmysle, že členenie napr. xPD už nepoužijeme aj keď ho budeme mať v zozname ponúkaných členení.

apo
áno, tak som to myslela. ja som tú novú verziu inštalovala len teraz, takže na všetkých dokladoch zaúčtovaných po 30.9. mám členenie xDPH... musím to teraz poopravovať :cool:
apo
24.11.07,17:41
áno, tak som to myslela. ja som tú novú verziu inštalovala len teraz, takže na všetkých dokladoch zaúčtovaných po 30.9. mám členenie xDPH... musím to teraz poopravovať :cool:

NIE, všetky členenia do 30.9.2007 s x ako napríklad xPD sú správne a musia tak ostať!!!

Ja som UPOZORNIL iba na to, že TIP, ktorý sme dostali v elektronickej pošte spôsobí nenapraviteľnú škodu u užívateľa, ktorý nerobí archivačné kópie a bude postupovať tak ako v spomenutom TIPE radí Pohoda. Ten kto sa bude riadiť týmto TIPOM, a nebude mať zálohu aby sa mohol vrátiť bude musieť všetky členenia DPH do 30.9.2007 urobiť ešte raz nakoľko sa vo všetkých záznamoch vymažú.

Mne sa to stalo, ale vrátil som sa späť zo zálohy, takže som neutrpel stratu údajov.

apo
Heni
24.11.07,20:02
NIE, všetky členenia do 30.9.2007 s x ako napríklad xPD sú správne a musia tak ostať!!!

...
Mne sa to stalo, ale vrátil som sa späť zo zálohy, takže som neutrpel stratu údajov.

apo
rozumiem, ale na všetkom čo som zaúčtovala po 30.9. tie x-ká mám, takže to musím poopravovať na bez-iks-kové, tak som tú opravu myslela...
na veci zaúčtované do 30.9. radšej nešiahnem :rolleyes:
Zoltán Kovács
24.11.07,20:04
Do 30.90.2007 môžu byť aj bez členenia, no nie?:D

mimotemyTen dátum je podľa akého kalendára?
apo
25.11.07,06:40
mimotemyTen dátum je podľa akého kalendára?

Cloe urobila 90. mesiac, ale všetci vieme, že prelomový dátum v DPH je september 2007.

Pokúsim sa zrekapitulovať tému, lebo niektorí Poraďáci neprečítali príspevok č. 1 a potom sa nerozumieme.

ad 1
V Pohode v účtovných operáciách NIČ nerobiť. To čo je v Pohode do 30.9.2007 je správne.

ad 2
Prečítajte príspevok č. 1. V tomto príspevku je citovaná časť z elektronickej pošty
Spravodaj pre užívateľov softwarových produktov STORMWARE s.r.o.

V tomto spravodajovi je TIP.
Kto sa bude týmto typom riadiť tak si zničí účtovníctvo, lebo sa mu zo všetkých účtovných záznamov vymažú členenia DPH.


Pozdravujem



apo
infoziadatel
16.02.08,10:19
Ahojte, prosím o radu Pohodárov, ako si mám v Pohode nastaviť, keď som sa stala platiteľom DPH cez rok, od 1.9.2007?
A keď si chcem uplatniť DPH z majetku odpisovaného z roku 2006 a z majetku, ktorý bol kúpený v priebehu od 1.1.2007-31.8.2007 ako to mám prosím Vás urobiť v Pohode.
Som začiatočník v pohode. Prosím o cenné rady:)
Veľká vďaka Zuzula:D
apo
16.02.08,12:17
Ahojte, prosím o radu Pohodárov, ako si mám v Pohode nastaviť, keď som sa stala platiteľom DPH cez rok, od 1.9.2007?
A keď si chcem uplatniť DPH z majetku odpisovaného z roku 2006 a z majetku, ktorý bol kúpený v priebehu od 1.1.2007-31.8.2007 ako to mám prosím Vás urobiť v Pohode.
Som začiatočník v pohode. Prosím o cenné rady:)
Veľká vďaka Zuzula:D

Podľa mňa pýtaš radu už pozde nakoľko daňové priznanie k DPH si už podala.

Čo sa týka žiadania odpočtu DPH z majetku nadobudnutom pred registráciou k tomu slúži v agende "Priznanie DPH" karta "Ručné úpravy" a k riadku 24 zadáš sumu DPH, ktorú požaduješ odpočítať. Túto sumu zistíš z faktúry. V podstate je to výška DPH vypočítaná zo zostatkovej ceny v sadzbe dane podľa dátumu nadobudnutia majetku.

Pri požiadavke odpočítať daň musíš v roku 2007 počítať odpisy z ceny majetku bez DPH. Toto zabezpečíš v agende "Majetok" kde máš možnosť znížiť vstupnú cenu tak, že v karte majetku v majetkových operáciách vyberieš operáciu "zníženie ceny", zadáš sumu DPH, ktorú si žiadala v DP k DPH vrátiť a odpisy sa Ti prepočítajú.

Problém odpočítania dane neskoro sa dá napraviť dodatočným daňovým priznaním.

apo
dracica
16.02.08,14:55
prosim poradi mi niekto ako účtujete platbu kartou v SKK z devízového účtu v EUR ??? ďakujem
dracica
16.02.08,15:11
nerobíte niekto v pohode ???
apo
16.02.08,15:38
prosim poradi mi niekto ako účtujete platbu kartou v SKK z devízového účtu v EUR ??? ďakujem

Nerozumiem, ako môžeš kartou v SKK uhrádzať z devízového účtu.
K devízovému účtu je vydaná platobná karta v SKK?

Popíš ako si platobnou kartou uhrádzala záväzok z devízového účtu.

Prebehlo to z bankomatu, alebo z počítač?

Daj viac info.

apo
dracica
16.02.08,15:49
je uhradená ERP diaľ. známka spolu na ERP 260 SKK
z devízového účtu odišlo 7,92 EUR
v banke je text platba kartou

stačí takýto rozpis ??
dracica
16.02.08,15:51
k tej diaľničnej známke je 3. čast nalepky to znamená ze ma narok na odpočet DPH ale ako to zaučtovat ??
dracica
16.02.08,16:13
apko nevies mi poradit ???
apo
16.02.08,16:18
Trochu zoširšia ako ja pracujem v Pohode.
1.
Každú úhradu cez platobnú kartu zapíšem do ostatných záväzkov. AK napríklad v cudzine uhradia za ubytovanie, alebo Pohonné hmoty tak zápis do evidencie ostatných záväzkov urobím cudzej mene, pročom v tom čase ešte ani neviem z akého účtu bol tento doklad uhradený. Pri zápise do ostatných záväzkov sa zaúčtuje aj DPH z dokladu a stanoví sa príslušné členenie DPH. Ako variabilný symbol používam posledné 4 čisla z platobnej karty, ktoré sú poväčšine uvedené na potvrdenke o zaplatení kartou a sú uvedené aj v bankovom výpise.

2.
Nasleduje likvidácia predpisu v ostatných záväzkoch. Položku v ostatných záväzkov identifikujem napred sumou, potom dátumom a ešte aj variabilným symbolom. Ku tomu ako likvidovať v Pohode záväzky myslím nepotrebuješ návod.

Ale upozorním nato, že Pohoda má jednu veľkú chybu pri zaúčtovaní kurzových rozdielov. V globálnom natevení sú pripravené predkontácie. Je nutné tieto predkontácie rozšíriť o všetky analitiky, ktoré používaš pri cudzích menách.
Ja používam
311001 pre SK
311002 pre Euro
321001 pre SK
321002 pre Euro

Do globálnych nastevení musíš ešte pridať
325001 pre Sk
325002 pre Euro
315001 pre SK
315002 pre Euro.

Pohoda je blbá v tom, že si z predkonácií nevyberie tú súvsťažnosť, ktorá sa zhoduje s účtom záväzku respektíve pohľadávky ale tú súvsťažnosť, ktoré je v Globálnom nastavení.
Preto postupujem tak, že
1. Nastavím Globálne nastavenie pre likvidáciu v ostatných záväzkoch s účtom 325002/663001 a 563001/325002
2. Zlikvidujem všetky platby platobnou kartou
3. Potom prestavím Globálne nastavenie na 321002/663001 a 563001/321002
4. zaúčtujem ostatné položky z bankového výpisu.

Ak nedodržíš tento postup a budeš likvidovať ostatný záväzok tak sa to zaúčtuje
325002/221001
321002/663001
A je Ti jasné, že potom urobiť inventúru účtov a dať do poriadkusaldokonto bude prekticky nemožné.
V Pohode prisľúbili, že tento nedostatok napravia, ale sľubujú to už rok a stále v Globálnom nastavení neurobili opravu.

apo
dracica
16.02.08,16:21
dakujem a nevies mi poradit ako sa to zauctuje v JU ??? ja toto mam praveze v JU nemam rada toto uctovnictvo vela veci sa da lahsie urobit v PU ako v JU
apo
16.02.08,16:23
dakujem a nevies mi poradit ako sa to zauctuje v JU ??? ja toto mam praveze v JU nemam rada toto uctovnictvo vela veci sa da lahsie urobit v PU ako v JU

Moja reč, ja tiež nemám rád JÚ, ale Pohoda pri práci so záväzkami a pohľadávkami sa ovláda rovnako v JÚ aj v PÚ.

apo
dracica
16.02.08,16:32
dakujem poviem ti ze tu mam 10 devizových uctoch tak mam co robit aby som to stihla vsetko nahodit
apo
16.02.08,19:51
dakujem poviem ti ze tu mam 10 devizových uctoch tak mam co robit aby som to stihla vsetko nahodit

Dúfam, že máš avíza. Lebo firma, ktorú robím má dva Euro účty, každý v inej banke a získať avíza je kumšt. Neviem či je to bankou, alebo ľuďmi z firmy. Ja mám takú banku ako oni tak som im ukázal, že cez prístup internet bankingu sa dajú získať výstupy ako avíza, platby kartou a to potom pomáha pri účtovaní.

Teraz som naučil túto firmu, že ku každej položke na bankovom výpise urobí kometár, uvedie vs, alebo nejako inajk upresní o čo v konkrétnom riadku vo výpise ide a to mi mimoriadne uľahčilo prácu.

S inou firmou, ktorá v tom mala sústavne neporiadok v tom čo realizovala cez banku som skončil spoluprácu, dnes im robíme iba mzdy a ostaté je na nich.

apo
dracica
17.02.08,09:58
jaj oni prikladaju bloky z nakupov cez ERP platene kartou pod bankovy vypis takze neviem ci budem pisat k ID odvolavku ale asi ich to ta predchadzajuca firma tak naucila faktury maju krasne vystavene to si robia samy
apo
17.02.08,13:05
jaj oni prikladaju bloky z nakupov cez ERP platene kartou pod bankovy vypis takze neviem ci budem pisat k ID odvolavku ale asi ich to ta predchadzajuca firma tak naucila faktury maju krasne vystavene to si robia samy

Pokiaľ si pam§tám jedna z posledných infoservisov Pohody hovorila o tom, že v banke je odstvená kalkulačka na DPH, takže ak chceš odpočítať DPH z nákupu hradeného kartou máš jedninú možnosť každý nákup zaúčtovať do ostatných záväzkov obdobne ako faktúru a z banky likvidovať.

Ja sa štandardne vyhýbam účtovať 5xx/221 s výnimkou poplatkov banke o všetkom účtujem samostatným predpisom.

Pri fakturácii cez interný doklad účtujem iba náklad pri dodanom tovare na zálohu ak idú dve zálohové faktúry, prvá bez dane druhá s daňou a tretiu zaúčtujem napr. 504/314 v interných dokladoch.

apo
dracica
17.02.08,14:13
no ved v PU sa uctuju tieto ERP hradene kartou cez ID 5..,343/379 a potom sa uhradia BU 379/221 to ovladam

stale pises o PU ale ja mam problem v JU asi pojdem za auditorom a potom napisem stanovisko
apo
17.02.08,15:36
no ved v PU sa uctuju tieto ERP hradene kartou cez ID 5..,343/379 a potom sa uhradia BU 379/221 to ovladam

stale pises o PU ale ja mam problem v JU asi pojdem za auditorom a potom napisem stanovisko

V JÚ postupujem úplne rovnako. Doklad z ERP hradený kartou tiež zapíšem do ostatných záväzkov, kde sa zaúčtuje druh výdavku (PHM, ostatná réžia) a zadám členenie DPH.

Z BÚ likvidujem záväzok a Pohoda vykoná to čo je zapísané v ostatných záväzkoch úplne analogicky s iným záväzkom voči dodávateľovi.

Pri interných dokladoch v Pohode v JÚ musíš dávať pozor nato, aby si nedostala niečo do daňových výdavkov 2x nakoľko každý zápis v interných dokladoch sa premietne do peňažného denníka v stĺpcoch daňové výdavky, inak medzi nami je to porušením zásad pre vedenie JÚ nakoľko tento druh účtovných zápisov je dovolený len v uzávierkových operáciách teda úplne na konci denníka s dátumom 31.12.

Ja aj zápočty v JÚ nerobím cez interné doklady analogicky s PÚ, ale mám vytvorený jeden bankový účet nazvaný zápočtový a po každom zápočte má KZ=0, tento spôsob obíde zákaz zápisu do denníka iba v stĺpci daňové výdavky prislúchajúci uzávierkovým operáciám a ja mám istotu, že zápočet je skutočne spravený správne.

apo