Hansa
21.11.07,07:11
Ľudkovia drahí!
Asi 8 rokov máme doma akvárium /100 litrov/. Nikdy neboli veľké problémy. Zhruba pred dvoma týždňami som kúpila v jednom obchode asi 6 nových rybičiek a v druhom obchode zase asi 6 rybičiek. Po dvoch týždňoch mi v akváriu rybky pokapali. Asi zo 40 rýb mi zostali len 3.
Stretol sa s týmto niekto?
baho
21.11.07,06:35
S novými rybičkami ste mohli doniesť do akvária chorobu. Moji synovia majú
akvárium a keď kúpia nové rybičky, vždy do vody nakvapkajú nejaký dezimfekčný prípravok. Viem len, že voda v akváriu sa z neho zafarbí na modro, ale po pár dňoch sa celé akvárium vyčistí - voda ostane číra a rybičky by mali byť zdravé. Treba sa opýtať v chovateľských potrebách.
Angie13
22.11.07,12:53
No a este je aj to dolezite, ktore druhy rybiciek sa znasaju dokopy. Akvarium musi byt bilogicky vyvazene.Urcite mnozstvo rastlin a urcite mnozstvo zivocichov a krmivo.
účtovník 007
22.11.07,13:17
Ľudkovia drahí!
Asi 8 rokov máme doma akvárium /100 litrov/. Nikdy neboli veľké problémy. Zhruba pred dvoma týždňami som kúpila v jednom obchode asi 6 nových rybičiek a v druhom obchode zase asi 6 rybičiek. Po dvoch týždňoch mi v akváriu rybky pokapali. Asi zo 40 rýb mi zostali len 3.
Stretol sa s týmto niekto?

Áno mám s tým skúsenosť a ako píše niekto predomňou, tak je to tým, že si si priniesla chorobu z predajne. Nikdy nesmieš vodu v ktorej si prinesieš rybyčky, vyliať spolu s rybyčkami do akvária. Po kúpe, by ryby mali ísť do tzv. karantény, t.j. nechať ich 1-2 dni mimo iných rýb a mimo akvária. Po vložení do akvárka treba vodu dezinfikovať tým modrým prípravkom, ale rýchlo si nezmyslím, ako sa volá.
To, že pokapali skoro všetky ryby, znamená, že treba vyčistiť celé akvárko vrátane piesku, kameňov, filtra, teplomera....proste všetko a najlepšie by bolo kúpiť úplne novú násadu, ale človeku je to ľúto. :rolleyes:
Hansa
07.12.07,05:32
Takže rybky už nemám žiadne.
Trochu ma to "zobralo". Teraz ho nechám tak, ale na jar vyvarím kamene v slanej vode /tak bolo poradené/, živé rastliny nemám, takže to nie je problém, kúpim nové rybky /8 červených a 1 čiernu - poradené podľa učenia feng šuej/, dám aj tú modrú vodičku a začnem odznova. :)
Pru
08.09.08,08:55
prečo 8 červených a jednu čiernu. Ja som teraz kúpila zlatých karasov troch a jedného čierneho.
luigi72
08.09.08,12:39
Dosť stará téma je oživená. :)

Tá "modrá vodička" sa volá Preventin.

V prípade choroby sa dá použiť aj Multimedical - ak nie je taká vážna choroba, že raz-dva umrú rybičky.

Treba dodržať hlavné zásady:
Donesené rybičky nechať chvíľu v sáčku + doplniť 1/3 vody z domáceho akvária (musia si zvyknúť na "novú" vodu).
Pár dní ich potom nechať v menšom akváriu a v každom prípade preventívne preliečiť Preventinom.
Potom po nasadení nových rybičiek do akvária ešte raz preliečiť Preventinom (dávkovanie podľa množstva vody v akváriu).
janko87
26.02.09,11:49
ahojte ludkovia.
mam problem s akvariom.mali sme v akvariu rybickyasi sest a asi osem malich rybiciek co sa vyliahli ale nemali sme filter s kompresorom ani ohrievac a vsetko bolo ok. kupili sme si filter s kompresorom a aj teplomer s termostatom a dokupili sme dve neonky a dve gupky a jedneho prisavnika. kamarad my rozdelil rastlinku na tri casti. a teraz my skoro vsetky rybbky vykapali a robi sa my plesen po akvariu. co mam robit poradte prosim.
cathyc
03.03.09,08:58
prečo 8 červených a jednu čiernu. Ja som teraz kúpila zlatých karasov troch a jedného čierneho.
Hansa v príspevku nad Tebou to jasne napísala. Je to rada podľa učenia feng šuej na pritiahnutie pohody a dostatku.
dodo g
03.03.09,12:28
No samozrejme.Rybičky sú náchylné na všelijaké choroby.Treba ich odsledovať v predajni či sú zdravé alebo v akvárku nie sú uhynuté rybky.Po zakúpení sa odporúča držať rybky aspoň týždeň v karanténnom akvárku a potom ich pridať k ostatným.Je to dosť zložité vysvetlovať ale literatúra pomôže.
pasuliatko
03.03.09,12:38
môj priatel mal podobný problém, kúpil si rybky a asi po necelom týždni sa im začali objavovať príznaky chorob, maly biele bodky na tele atd, asi 2-3 dni na to mu skapalo asi 10 rybiek a usúdil,že tú chorobu priniesol z obchodu a teraz dáva preventívne nové rybky do iného akvária kde ich prelieči asi týždeň a potom ich dá do veľkého akvárka.
pasuliatko
05.03.09,15:26
ževraj tham bolo vela rýb,daj si www.rybicky.net a tham sa možno dozvieš
qwer
05.03.09,20:13
prenesena choroba
Padishah
18.03.09,13:33
Možné príčiny:
- choroby, parazity
- otrava škodlivinami
- zlá skladba rýb (druhovo, či inak)
- nesprávne kŕmenie
- nesprávny spôsob, prípadne frekvencia, čistenia akva
- môžu byť aj iné, ale Hansa neuvádza dostatok informácií...
Hansa
13.07.09,08:47
Nový problém s akvárkom:
- po vyčistení /kameňov, rastlín/ a výmene vody sa asi za týždeň voda v akvárku pomaly začala prikalovať a smrdela, až nakoniec bolo akvárko celé kalné. Vyčistili sme, bola nájdená jedna zdochnutá rybka.

Otázka znie:
- je možné, že intenzívnym priamym slnečným žiarením dopadaným na akvárium, by sa mohlo zakaliť?

Na záver ešte jedna poznámka:
- jedna známa /zaoberá sa feng-šui a inými vedami/ raz konštatovala, keď v jednej domácnosti vykapali rybky v akvárku, že majiteľovi "stiahli chorobu". Treba to chápať v tom zmysle, že jeho chorobu prevzali na seba. Pravdou bolo, že majiteľ mal vtedy nejakú očnú infekciu, keď im podochli rybky a zdochlo im v tom období aj iné domáce zvieratko.
Mohlo by byť na tomto niečo pravdy?
Chobot
13.07.09,09:10
Nový problém s akvárkom:
- po vyčistení /kameňov, rastlín/ a výmene vody sa asi za týždeň voda v akvárku pomaly začala prikalovať a smrdela, až nakoniec bolo akvárko celé kalné. Vyčistili sme, bola nájdená jedna zdochnutá rybka.

Otázka znie:
- je možné, že intenzívnym priamym slnečným žiarením dopadaným na akvárium, by sa mohlo zakaliť?

Na záver ešte jedna poznámka:
- jedna známa /zaoberá sa feng-šui a inými vedami/ raz konštatovala, keď v jednej domácnosti vykapali rybky v akvárku, že majiteľovi "stiahli chorobu". Treba to chápať v tom zmysle, že jeho chorobu prevzali na seba. Pravdou bolo, že majiteľ mal vtedy nejakú očnú infekciu, keď im podochli rybky a zdochlo im v tom období aj iné domáce zvieratko.
Mohlo by byť na tomto niečo pravdy?

Zástancovia feng šui budú tvrdiť, že áno, ja na to neverím, preto hovorím, že nie. Nebolo to ani dokázané ani vyvrátené.
cathyc
13.07.09,11:13
Zástancovia feng šui budú tvrdiť, že áno, ja na to neverím, preto hovorím, že nie. Nebolo to ani dokázané ani vyvrátené.

Citát Bolka Polívku z nemenovaného filmu: paní ja vaši p..u taky nevidel a přitom veřím, že jí máte.

Chobot veríš len veciam, ktoré vidíš, alebo máš inak dokázané??? Týmto nechcem tvrdiť, že je možné, aby rybky, alebo iné zvieratko prevzalo na seba chorobu. V každom prípade to však nepopieram, pretože viem, že tak veľa toho ešte neviem.
Andy Kralik
13.07.09,22:28
Take drobne poznamky starsieho akvaristu k tomu co tu bolo napisane :)


Asi zo 40 rýb mi zostali len 3.
Tak ti poviem 40 ryb na 100 litrov je prilis vela, nech su tie ryby akokolvek male..


S novými rybičkami ste mohli doniesť do akvária chorobu.
Suhlas. Vzdy ked donesiete nejake nove ryby riskujete ze do akvaria zavleciete parazita alebo nejaku chorobu. Karantenu realne malokto robi (ja som ju tiez nikdy nerobil), ale ak uz mate vypiplane akvarium oplati sa ju dodrzat. Ked ryby kupujete pozerajte ci su zdrave! Ci neplavu divne, ci nemaju po tele sive chumace.. napriklad..


je možné, že intenzívnym priamym slnečným žiarením dopadaným na akvárium, by sa mohlo zakaliť?
Ano. Zakalenie v podstate znamena, ze sa premnozili niektore riasy a sinice. Ak sa vymeni prilis vela vody za cerstvu, narusi sa rovnovaha. V priamom svetle sa riasam vyborne dari.
Hlavne novozalozene akvarium sa vam zakali skoro vzdy. Rovnovaha v akvariu sa vytvori za roky.. Treba trpezlivost a starostlivost. Ak to nemate, radsej ani akvarium nezakaldajte. Prinesie to len ostaru.
Hansa
14.07.09,05:14
Dík Andy Kralik za informácie!
HankaS
19.08.09,10:26
Ahojte,
Chcem sa opýtať, som úplný začiatočník v oblasti akvária. Založili sme si len také malé akvárium 12 litrové, aby sme sa naučili správne s ním pracovať.
Čítala som na internete názory ľudí na výmenu vody. Niektorí tvrdia , že keď vymieňajú vodu v akváriu, tak dajú rybky do vedľajšieho, všetko vovnútri vyčistia, a vylejú preč úplne celú vodu a dajú novú.
Iná skupina zase tvrdí, že treba tak 1/3 vody dať odtiaľ preč, a doplniť ju novou tak 2-3 dni odstatou vodou. To by znamenalo že časť tej starej vody by tam stále bola. Aký je váš názor podľa svojích skúsenosti.
Ďakujem
luigi72
19.08.09,14:12
Ahojte,
Chcem sa opýtať, som úplný začiatočník v oblasti akvária. Založili sme si len také malé akvárium 12 litrové, aby sme sa naučili správne s ním pracovať.
Čítala som na internete názory ľudí na výmenu vody. Niektorí tvrdia , že keď vymieňajú vodu v akváriu, tak dajú rybky do vedľajšieho, všetko vovnútri vyčistia, a vylejú preč úplne celú vodu a dajú novú.
Iná skupina zase tvrdí, že treba tak 1/3 vody dať odtiaľ preč, a doplniť ju novou tak 2-3 dni odstatou vodou. To by znamenalo že časť tej starej vody by tam stále bola. Aký je váš názor podľa svojích skúsenosti.
Ďakujem

Podla toho, ake akvarium mas. Pri malych sa moze vymenit cela voda, ale zase budes musiet cakat na vytvorenie rovnovahy. V podstate zakladas za kazdym nove akvarium.
My mame velke akvarium, 300 litrove, menime 1/3 vody - vycistime spodok a doplnime odstatou vodou.

12 litrove akvarko je velmi malicke, tazko sa udrzuje rovnovaha. Na zaciatok by som odporucal aspon 60 az 100 litrove.
HankaS
19.08.09,15:08
Čo znamená že vyčistíš spodok akvária.?
rozum
19.08.09,16:36
A je dobré zohnať si vodu z akvária kde sú zdravé rybičky stačí aj liter kôli mikroflóre.
luigi72
19.08.09,18:49
Čo znamená že vyčistíš spodok akvária.?

Na spodku sa ukladaju drobne necistoty a vykaly na kamienkoch, tieto v podstate "povysavam" podtlakom pomocou zvonu - asi sa to vola odsavaci zvon. Pripojis hadicu a spolu s troskou vodou vyjdu aj tie necistoty.
HankaS
20.08.09,07:03
Môžete mi dať pár rád ako začiatočníčke?
luigi72
20.08.09,09:03
Ak viem, velmi rad pomozem. :)
HankaS
20.08.09,09:42
Takú bežnú starostlivosť, na čo si dať pozor, už mám založené akvárium asi tak týždeň a v ňom 2 rybky Skaláre.
Hansa
20.08.09,11:41
Z vlastnej skúsenosti poviem, že skaláre sú veľmi fajnové ryby. Vadí im zmena teploty vody.
Akvárium neumiestňovať tak, aby naň priamo svietilo slnko, robí to neplechu /taktiež vlastná skúsenosť/.
Treba používať kvalitný okysličovač a filter vody na potrebný objem akvárka.
Nemať v akvárku rybky, ktoré sa "neznášajú", ktoré by sa mohli navzájom požrať.
luigi72
20.08.09,13:32
Takú bežnú starostlivosť, na čo si dať pozor, už mám založené akvárium asi tak týždeň a v ňom 2 rybky Skaláre.


Moment, pisala si, ze mas 12 litrove akvarium. Nebol to preklep? Skalare potrebuju vyssie a vacsie akvarium (min.40-50cm, min.100 litrov). Narastu pomerne velke (cca. 10-12cm), ale su aj prekrasne. My mame tiez 2 kusy, ale mame aj ine druhy rybiciek. Ktory druh skalarov mas?

Prikladam vseobecny prehlad o mnozstve vody v litroch pre jednotlive velkosti ryb:
HankaS
20.08.09,16:26
Ano, dobre som napísala, mame také malé akvárium, ale je to len dočasne, rybičky vybral syn ani sme nevedeli aké narástu, ale ak sa to trocha naučíme, tak by sme si zadovážili väčšie akvárium a premiestnili ich tam, do toho malého by sme dali menšie rybičky.
HankaS
20.08.09,16:32
Ale aj keď je akvárium malé, je vybavené úplne zo všetkým čo k tomu patrí, okysličovač, ohrievač vody,teplomer,svetlo,atď. Všetko sme kúpili v obchode s týmito potrebami.
A neviem presne aký druh Skalárov to je.
luigi72
20.08.09,21:44
Ale veď som ti nevynadal, len som napisal, že pre tento druh rýb nie je vhodné malé akvárium. :)
To je dobré, že máte všetko, čo k akvárku patrí, ale týmto to nekončí. Treba sledovať kvalitu vody, sú k tomu rôzne testery. Čím kŕmite a akým spôsobom? Máte aj rastliny? Filter?
HankaS
21.08.09,06:12
Viem že si mi nevynadal, ani som to tak nebrala, len som napísala tak pre informáciu, že máme v ňom potrebné veci . Splnený prvý krok a viem že tie ďalšie sa musím naučiť. A ďakujem ti za rady aj priloženú tabuľku. Ale od včera sa nám tie dva sklaláre začali napádať. Večer som to spozorovala, ale aj teraz ráno. Čierny stále napáda bieleho. Nevie niekto prečo to robia. Stretli ste sa už s týmto. Je to rovnaký druh. ˇČierny je trocha menší ako ten biely. Rozbehne sa sa útočí hlavne do chvosta.
luigi72
21.08.09,11:42
Skaláre nie sú zvlášť agresívne rybky, ale na druhú stranu nie sú ani celkom mierumilovné. Keď sa v akvárku vytvorí pár, tak držia sa spolu a ostatných potom vyháňajú zo svojho teritória.
My sme mali pred rokom tiež podobný problém, keď sa vytvoril párik. Tretieho a štvrtého skalára stále odháňali, hrýzli do nich, takže sme chudáčikov museli darovať. Odvtedy je pokoj.
Keď sa skaláre chovajú v malom akváriu, ktoré im neposkytuje dostatok priestoru na vytvorenie svojho teritória, alebo ak majú malý počet úkrytov, môže sa stať, že budú ostatné ryby prenasledovať a dokonca ich môžu aj zabiť. Preto treba mať čím väčšie a priestrannejšie akvárium s dostatočným množstvom úkrytov.
V tvojom prípade môže byť, že čierny skalár je dominantnejší a vyžaduje si svoj priestor, preto útočí na menej dominantného bieleho skalára. Druhý prípad môže byť aj to, že skaláre sú počas svojho rastu hladnejšie, ako keď už sú veľké a môžu obhrýzať plutvy, chvosty druhých rýb.
Treba ich chvíľu sledovať.
HankaS
21.08.09,15:40
ďakujem, skôr si myslím ako hovoríš po dnešnom pozorovaní, že je čierny dominantnejší a chráni s svoje teritorium.
HankaS
23.08.09,10:59
Voda v akváriu bola okolo 24-25 stupňov, keď sme na vrch akvária položili svetlo kúpené v akvaristike, teptola vody sa vždy keď majú zasvietené zvýšila tak o 3-4 stupne. Takže keď sa svieti tak je vola teplá 28,29 stupňov.
Môže to tak byť? Mne sa to nezdá.
bettylou
23.08.09,14:39
to Hansacit:
Na záver ešte jedna poznámka:
- jedna známa /zaoberá sa feng-šui a inými vedami/ raz konštatovala, keď v jednej domácnosti vykapali rybky v akvárku, že majiteľovi "stiahli chorobu".
v tomto prípade znamená, že sa nakazili -
Treba to chápať v tom zmysle, že jeho chorobu prevzali na seba. Pravdou bolo, že majiteľ mal vtedy nejakú očnú infekciu, keď im podochli rybky a zdochlo im v tom období aj iné domáce zvieratko.
Mohlo by byť na tomto niečo pravdy?[/QUOTE]

Doma sa im tá očná infekcia rozšírila - ale rovnaké baktérie alebo vírusy môžu útočiť rozdielnym spôsobom na rozdielne organizmy preto mali zvieratá iné prejavy aj keď si "stiahli tú istú chorobu. Tak to vidím ja, je to moj skromný názor, pokiaľ čo sa týka toho ako sa niekedy prekladajú cudzie jazyky do našej reči
luigi72
24.08.09,15:23
Voda v akváriu bola okolo 24-25 stupňov, keď sme na vrch akvária položili svetlo kúpené v akvaristike, teptola vody sa vždy keď majú zasvietené zvýšila tak o 3-4 stupne. Takže keď sa svieti tak je vola teplá 28,29 stupňov.
Môže to tak byť? Mne sa to nezdá.

My máme 4 trubice, ktoré nezohrievajú vodu. Alebo keď aj, tak akvárko je odstatočne veľké na to, aby sa to rozložilo.

Neviem aké svetlo máš.
legolas
24.08.09,16:37
...na 99% si priniesla s rybkami aj nejakú chorobu na ktoré tieto rybky boli zvyknuté práve v tej akvaristickej predajni, takže im nebolo nič no a tým sa nakazili aj Tvoje rybky a uhynuli.
lucta11
11.11.09,20:23
potrebujem poradiť mam 10 l akvárko a v ňom dvoch skalárov, po jednom dni mám trochu zmútenú vodu nie je taká číra ako včera čo mám robiť? som začiatočník
Chobot
12.11.09,07:19
potrebujem poradiť mam 10 l akvárko a v ňom dvoch skalárov, po jednom dni mám trochu zmútenú vodu nie je taká číra ako včera čo mám robiť? som začiatočník

Ty si si vybral skalárov do akvarka, alebo ti to niekto poradil?

Totiž skalár je pre začiatočníka dosť náročná ryba a 10l akvárium je pre neho ako pre rodinu garzónka. Skalár potrebuje vysoký stĺpec vody, najlepšie je 50 cm a viac.

Ale keď ich už máš...

Treba tiež, aby akvarko malo dostatok svetla. Po jdenom dni by ešte nemali rásť riasy. S tou vodou - máš tam nejaký filter alebo prevzdušňovač? AKo si zakladal akvárium? Čo máš na spodku? Kamienky? Dobre si ich vyumýval? Pred prvým použitím sa dokonca doporučuje tie kamienky prevariť. Ak by sa ti zdalo, že sa voda viac múti v najbližších dňoch, tak prelož ryby do väčšieho vedra a urob generálku akvarka:
- prevariť kamene, dobre uch vyumývať
- nasadiť rastliny
- napustiť vodu, počkať kým dosiahne izbovú teplotu
- vrátiť rybky

AK by to náhodou neprežili, tak nechaj akvarko bez rýb pár týždňov a potom si kúp nejaké nenáročnejšie rybky, napr. mečúne alebo gupky. Prípadne môžeš do takejto veľkosti jedného zlatého karasa alebo menšiu závojnatku. Ale nejaký prevzdušňovač tam doporučujem v každom prípade, 10 l je málo na to, aby sa voda sama okysličovala.
lucta11
13.11.09,08:59
Ja som si sama vybrala tie skaláre lebo som sa najprv mala o tom poradiť začala som ich študovať až ked som ich mala kúpené, na spodku akvárka sú kamienky no neprevárala som ich, bola tam rastlinka ale umelá, teraz som im vemenila vodu, mám tam normálne vzduchový filter, pri kúpe akvárka som dostala aj nutrafin Goldfish Bowl Conditioner a okamžite odstraňuje chlór,neutralizuje toxické dusikaté látky,eliminuje ťažké kovy, pokryje šupiny ryb pre lepšiu ochranu, dáva sa toho 5ml na 10l je to fakt dobré?skalárom stačí raz denne nasypať krmivo?
Chobot
13.11.09,09:07
Ja som si sama vybrala tie skaláre lebo som sa najprv mala o tom poradiť začala som ich študovať až ked som ich mala kúpené, na spodku akvárka sú kamienky no neprevárala som ich, bola tam rastlinka ale umelá, teraz som im vemenila vodu, mám tam normálne vzduchový filter, pri kúpe akvárka som dostala aj nutrafin Goldfish Bowl Conditioner a okamžite odstraňuje chlór,neutralizuje toxické dusikaté látky,eliminuje ťažké kovy, pokryje šupiny ryb pre lepšiu ochranu, dáva sa toho 5ml na 10l je to fakt dobré?skalárom stačí raz denne nasypať krmivo?

Skaláre nie sú "žrúti", stačí im ráno nasypať trochu krmiva, toľko, čo za chvíľku požerú. Ten Goldfisch Bowl nepoznám, dnes je široké psektrum rôznych prípravkov, nemám v nich prehľad. A kúp im aj nejaké živé rastlinky...
luigi72
16.11.09,18:11
lucta11
17.11.09,13:39
ahojte mohol by mi niekto poslať nejaké info o aterinke modrej (Melanotaenia praecox)?
Chobot
17.11.09,22:12
ahojte mohol by mi niekto poslať nejaké info o aterinke modrej (Melanotaenia praecox)?

Veď stačí do googlu zadať latinský názov a máš toľko odkazov, že môžeš čítať aj týždeň....

http://www.google.sk/#hl=sk&source=hp&q=Melanotaenia+praecox&btnG=H%C4%BEada%C5%A5+v+Google&meta=&aq=f&oq=&fp=8802043bcd074d73
Kazu
18.02.10,15:00
Zdedila som 4000 litrové akvárium. Mám sa oň starať a aj sa snažím starať sa. Potiaľ by to bolo v poriadku. Problém je v tom, že som s akvárkom zdedila aj nejakú pliagu a neviem si s tým rady. Na kameňoch sa tvorí niečo, čo vyzerá ako fialový až fialovohnedý mach. Ale rastie na kameňoch vo vode a keď sa premnoží tak pokryje aj kamienkové dno a v okolí akvária je cítiť zápach po pliesni. Rastie len na miestach, kde dopadá svetlo. Kamene v tieni tú pokrývku nemajú. Keď to odstránime tak o pár dní vidím, že už zase kamene začínajú touto potvorou obrastať. Bol sa na to pozrieť aj, vraj odborník, ale neporadil. Stretol sa s tým niekto? Rybičkám, zdá sa, tento stav nevadí. Rastú a sú čulé.
50568

50569
Chobot
19.02.10,11:10
Zdedila som 4000 litrové akvárium. Mám sa oň starať a aj sa snažím starať sa. Potiaľ by to bolo v poriadku. Problém je v tom, že som s akvárkom zdedila aj nejakú pliagu a neviem si s tým rady. Na kameňoch sa tvorí niečo, čo vyzerá ako fialový až fialovohnedý mach. Ale rastie na kameňoch vo vode a keď sa premnoží tak pokryje aj kamienkové dno a v okolí akvária je cítiť zápach po pliesni. Rastie len na miestach, kde dopadá svetlo. Kamene v tieni tú pokrývku nemajú. Keď to odstránime tak o pár dní vidím, že už zase kamene začínajú touto potvorou obrastať. Bol sa na to pozrieť aj, vraj odborník, ale neporadil. Stretol sa s tým niekto? Rybičkám, zdá sa, tento stav nevadí. Rastú a sú čulé.
50568

50569

Rybám samotné riasy nevadia, veď v prírode patria do ich biotopu. Len v akváriu sú neestetické.

Nepoznám tento druh rias, ale platí pre ne určite to, čo aj pre iné riasy. Skús nejaké prípravky na potlačenie tvorby rias. Vo všeobecnosti UV svetlo ničí riasi, takže buď nainštaluj UV lampu, alebo použi chémiu:

http://www.akvashop.sk/akvarium-odstranenie-rias-c-17.html?zenid=5dc7e4886793bcdbd55a3f079d4f7052


Aj tu máš niečo o riasách v akváriu. Bude treba trochu študovať..:

http://www.freshwateraquariumplants.com/aquariumalgae.html

http://www.freshwateraquariumplants.com/freshwateraquariumalgae.html
Kazu
19.02.10,12:21
UV lampa tam je, len ešte musím trochu experimentovať s tým osvetlením. Dúfam, že sa naučím tomu akváriu rozumieť a budú z nás priatelia :)
adamo147
17.06.11,11:55
Dobry... som tu novy a potrebujem poradit jednu vec... ze mam akvarium asi dva mesiace a na skle sa mi tvori nieco hnede.. myslel som si ze su to riasy ale kupil som aj pripravok na riasy a nepomaha to :( neviem co stym mam robit!