janos_acc
21.11.07,07:47
Za rok 2004 a 2005 sme podali daňové priznania PO so stratou, nikdy sme si stratu nevyžiadali zaplatiť kvôli budúcnosti keď budeme mať zisky, aby sme si vytvorili rezervu, lenže za rok 2006 sme podali daňové priznanie PO so ziskom 8657,-SKK, daňové riaditeľstvo nám poslalo list že musíme zaplatiť túto daň + penále 926,- SKK. Zistili sme že na daňovom priznaní nebola zaznačená kolónka na uplatnenie si predchádzajúcich "strát" na zaplatenie tohoto ročného zisku (DPPO2006). Prosím poraďte mi kde sa to nachádza na daňovom priznaní PO za rok 2006 a prosím potvrďte mi ak podám opravné daňové priznanie s týmito zmenami, zaplatenú daň 8657,- SKK mi vrátia a pre štát nechám len penále...:D
Tweety
21.11.07,06:51
Za rok 2004 a 2005 sme podali daňové priznania PO so stratou, nikdy sme si stratu nevyžiadali zaplatiť kvôli budúcnosti keď budeme mať zisky, aby sme si vytvorili rezervu, lenže za rok 2006 sme podali daňové priznanie PO so ziskom 8657,-SKK, daňové riaditeľstvo nám poslalo list že musíme zaplatiť túto daň + penále 926,- SKK. Zistili sme že na daňovom priznaní nebola zaznačená kolónka na uplatnenie si predchádzajúcich "strát" na zaplatenie tohoto ročného zisku (DPPO2006). Prosím poraďte mi kde sa to nachádza na daňovom priznaní PO za rok 2006 a prosím potvrďte mi ak podám opravné daňové priznanie s týmito zmenami, zaplatenú daň 8657,- SKK mi vrátia a pre štát nechám len penále...:D
Daňová strata sa uplatní na r.410. Nepodáš opravné DP, ale dodatočné DP( po termíne na podanie riadneho DP).
Zoltán Kovács
22.11.07,06:06
Za rok 2004 a 2005 sme podali daňové priznania PO so stratou, nikdy sme si stratu nevyžiadali zaplatiť kvôli budúcnosti keď budeme mať zisky, aby sme si vytvorili rezervu, lenže za rok 2006 sme podali daňové priznanie PO so ziskom 8657,-SKK, daňové riaditeľstvo nám poslalo list že musíme zaplatiť túto daň + penále 926,- SKK. Zistili sme že na daňovom priznaní nebola zaznačená kolónka na uplatnenie si predchádzajúcich "strát" na zaplatenie tohoto ročného zisku (DPPO2006). Prosím poraďte mi kde sa to nachádza na daňovom priznaní PO za rok 2006 a prosím potvrďte mi ak podám opravné daňové priznanie s týmito zmenami, zaplatenú daň 8657,- SKK mi vrátia a pre štát nechám len penále...:D

Tvoja otázka je trošku zmätočná, a to z nasledujúcich dôvodov. Tých 8.657,- SK je zisk, alebo daň. Ak to žiada daň. úrad uhradiť, tak by malo ísť o daň. V tom prípade zisk ste mali vyššiu, cca. 45 tisíc.
Daňové priznanie podávaš dodatočné, a nie opravné. Totiž opravné priznanie sa podáva v tedy, ak ešte v termíne na podanie (za rok 2006 to bolo 2.4.2007) zistíš nezrovnalosť, a podáš opravné DP. V tom prípade daň.úrad na opravné prihliada ako riadne, a na prvé priznanie nehľadí. Všetky daň.priznanie podané po tomto termíne sú dodatočné, a ide vlastne o vyčíslenie rozdielov oproti pôvodnému daň.priznaniu.
Ak chceš dodatočne uplatniť straty z predchádzajúcich rokov (2005,2004....), tak v daň.priznaní pre PO na strane 3 je prvý riadok (č. 410) na uvedenie uplatnenej straty. Sem uvádzaš uplatnenú stratu max. do výšky základu dane, čo zase máš uvedený na riadku č. 400 (strana 2,posledný riadok). Ale zároveň musiš vyplniť stranu 5 daňového priznania. Je to D1- Evidencia a odpočet straty. Do tých tabuliek musíš rozpísať podľa rokov, ako ti vznikala strata, ktorú si uplatňuješ na riadku č.410 (strana 3).
Potom na strane 3 daň.priznania máš riadky 920 - 970, ktoré slúžia na vyčíslenie rozdielu oproti pôvodnému daň.priznaniu. Riadok 920 bude vypočítaná daň z pôvodného priznania. R.930 je nová daň podľa dodatočného priznania, r.940 rozdiel riadkov 920 a 930. Riadok 950 sa rovná riadku 400, ak je tam strata, inak nič sa nepíše.
Vladimír Ozimý
23.11.07,08:43
ahojte dva pohľady na dodatočné priznanie:

1) ak nebola schválená účt. závierka v rámci dodatočného posielate aj výkazy pričom dodatočné upravite aj riadok 100 HV

2) ak bola schválená účt závierka zasiela sa len DDP pričom riadok 100 sa nemení a upravujem základ dane v riadkoch upravujúcich HV uvedený v riadku 100

uvažujem správne?
KEJKA
23.11.07,15:06
zadal si aj ako samostatnú otázku---- odpovedala som ti tam. Ale odpoveď znela ÁNO...