atka4
21.11.07,07:49
Prosím o usmernenie ohľadne metód oceňovania skladových zásob.

Pri použití metódy FIFO mi je jasné, že na sklad prijímam v nákupných cenách (+vedľajšie súvisiace náklady....), výdaj robím spôsobom "prvý na sklad - prvý zo skladu".

Zaujíma ma ale použitie spôsobu ocenenia metódou váženého aritmetického priemeru.
Príjem na sklad v nákupných cenách (+vedľajšie súvisiace náklady), ale zaujímal by ma výdaj - v akej cene alebo skôr, ako často treba robiť precenenie skladu - či pred každým výdajom alebo si určí ÚJ v internej smernici, že to bude robiť v nejakom časovom období, napr. mesačne.
a teda priebežne robím na sklad príjem a vydávam podľa priemernej ceny z predchádzajúceho mesiaca, na konci mesiaca opäť urobím nový priemer zostatkov na sklad. karte a opäť priebežne príjem.....

Ďakujem skúsenejším za usmernenie
KEJKA
21.11.07,16:48
ja neviem či to robíš ručne. A neviem aká je obrátka zásob. Ale skladový SW fungujet tak, že pri príjme tovaru sa spočíta hodnota a kusy a spriemeruje sa to už pre najbližší výdaj.
Teda zmena ceny je operatívna.
atka4
21.11.07,20:36
ja neviem či to robíš ručne. A neviem aká je obrátka zásob. Ale skladový SW fungujet tak, že pri príjme tovaru sa spočíta hodnota a kusy a spriemeruje sa to už pre najbližší výdaj.
Teda zmena ceny je operatívna.
zatiaľ ďakujem.
Nerobím tie sklady ešte vôbec, preto sa rozhodujem, ako. SW (POHODA) používa vážený aritm. priemer (len som v ňom ešte neúčtovala-sklad, takže neviem ešte, čo kam nahodiť). Potrebujem "dorobiť" sklady, a to valút ! (zmenáreň), podľa usmernenia drsr robí zmenáreň príjem v cene obstarania CM a výdaj - v poučení použili metódu FIFO, ale je možnosť aj váž. aritm. priemeru. Ide mi o to, že v tej zmenárni (asi ako takmer v každej), je neskutočné množstvo pohybov, tak som si to chcela zjednodušiť tým, že by som to nahodila pri každej mene raz mesačne (aspoň výdaj), nákup pravdepodne podľa jednotlivých dokladov a skutočnej ceny. Alebo použiť tiež priemerný. Z denných rekapitulácií to viem zistiť, ale neviem, či to bude správne. Proste v skladoch nie som doma.
KEJKA
21.11.07,20:40
ak dodržíš zásadný postup a cena bude aktualizovaná minimálne raz za mesiac, detaily si popíšeš v internej smernici,....bude to dobré.
atka4
21.11.07,20:55
ak dodržíš zásadný postup a cena bude aktualizovaná minimálne raz za mesiac, detaily si popíšeš v internej smernici,....bude to dobré.
1. Mám napr. výstup denný zo SW zmenárne napr.
nákup valút:
CZK....1000...........1230 Skk
EUR....2762..........93221 Skk
GBP......100...........4960 Skk
Keďže v zmenárni sa nákupný aj predajný kurz počas dňa mení -podľa potrieb+možnosť dohodnúť individuálne kurzy napr. u väčších objemov - Môžem tieto spriemerovať a dať
príjem jedným zápisom na konci dňa
napr.
1000 CZK x 1,23 = 1230 Skk
2762 EUR x 33,751 = 93 221 Skk
atď
a výdaj
množstvo/deň x zistený priemerný denný kurz daného dňa?
výsledok=stav zostatok v CM aj v Skk
nasledujúci deň:
opäť príjmem CM v priemernom kurze toho dňa, vypočítam nový priemerný kurz (zo zostatku predchádzajúceho dňa a príjmu aktuálneho dňa a opäť jednorázový výdaj CM x novozistený priemer?
Mohlo by to byť napr. takto?

2. Prípadne mám aj mesačný výstup zo zmenárne v rovnakom rozpise, tak by som zistila priemerný kurz/mesiac a výdaj by som v nasledujúcom mesiaci mohla robiť v tomto kurze?Nákup v aktuálnom.
KEJKA
21.11.07,20:59
možný a správny postup je ad 1. ale nenamietala by som aj postup ad 2.
Bod 1 je presnejší - ved pokladnicu asi robiš denne, nie?
atka4
21.11.07,21:09
Áno, pokladňu účtujem denne.
Ďakujem Ti veľmi pekne.
Zatiaľ som v štádiu úvah, odchádzam na 2 týždne, potom sa na to vrhnem.
Pomohlo mi tvoje vyjadrenie.