sedimin
21.11.07,07:59
Zdravím, zaujímalo by ma, či si potrebujem zriadiť živnosť, ak plánujem prevádzkovať internetové stránky, a zarábať na reklame. Totiž neviem, akým spôsobom sa zisk z reklamy na stránkach zdaňuje a či je k tomu potrebné mať živnosť, alebo stačí byť fyzická osoba.

Keďže stránky fungujú v podstate samé, tak im netreba venovať priveľa času a môžem ďalej pracovať v doterajšom zamestnaní. Tiež by som teda chcel vedieť, či môžem mať živnosť a súčasne pracovať na plný úväzok. Ako je to potom s platením zdravotného a ostatných poistení?

Ďakujem
Bastian
21.11.07,07:09
Zdravím, zaujímalo by ma, či si potrebujem zriadiť živnosť, ak plánujem prevádzkovať internetové stránky, a zarábať na reklame. Totiž neviem, akým spôsobom sa zisk z reklamy na stránkach zdaňuje a či je k tomu potrebné mať živnosť, alebo stačí byť fyzická osoba.

Keďže stránky fungujú v podstate samé, tak im netreba venovať priveľa času a môžem ďalej pracovať v doterajšom zamestnaní. Tiež by som teda chcel vedieť, či môžem mať živnosť a súčasne pracovať na plný úväzok. Ako je to potom s platením zdravotného a ostatných poistení?

Ďakujem
Potrebuješ živnosť a môžeš byť popri tom aj zamestnaný.
Filip Glasa
21.11.07,08:56
nie som si istý či potrebuješ živnosť. Je kopec webov s malou reklamou a tí ľudia určite živnosť nemajú (kvôli pár stovkám mesačne). Myslím, že je to dané nejakou ročnou hranicou príjmu (ktorá je dosť nízka).
Zoltán Kovács
21.11.07,09:01
nie som si istý či potrebuješ živnosť. Je kopec webov s malou reklamou a tí ľudia určite živnosť nemajú (kvôli pár stovkám mesačne). Myslím, že je to dané nejakou ročnou hranicou príjmu (ktorá je dosť nízka).

Je to sústavný, a opakujúci sa príjem, ktorí vyžaduje živnosť. Nedá sa to klasifikovať ako jednorázový, náhodilý príjem podľa §8 ZoDP.
Filip Glasa
21.11.07,09:08
najčastejší reklamný program je asi google adsense. Vyplatia ti peniaze, ak sa ti na ich účte nazbiera 100USD. Tých 100 USD možno dostaneš raz za rok. Možno raz za dva. Možno to podľa zákona vyžaduje živnosť, ale je to potom úplne o ničom.
sedimin
21.11.07,10:28
Takže ako je to teda podľa zákona?

Neviem o tom, že by bola stanovená nejaká hranica, pod ktorou ešte živnosť netreba, a nad ktorou už áno. Veď rovnako by sa to dalo potom uplatniť aj na obchodníkov - niekedy sa im nedarí, nemajú zisk, niekedy áno.

Mám dojem, že príjem z reklamy je teda v princípe rovnakým ziskom ako zisk z predaja tovaru alebo poskytovania služieb, takže by ho bolo potrebné zdaniť.

Ale nie je mi jasné, akú živnosť založiť, čím dokladovať tie zisky z reklamy (stačia nejaké reporty zo stránky reklamnej agentúry a zmlúv o reklame?), koľko bude treba platiť na daniach, atď.

Skúsim konkrétny prípad.
Človek XY je zamestnaný v nejakej spoločnosti na TPP. Chce si ale privyrobiť, tak sa rozhodne ísť do webového biznisu. Založí si teda nejakú živnosť, stránky a vo svojom voľnom čase sa im venuje. Stránkam sa darí, získava peniaze za reklamu. Na reklame zarobí presne 5000 SK mesačne, pre zjednodušenie. Aká časť z týchto peňazí patrí štátu? Má si platiť aj nejaké odvody a poistenia, ak to už za neho platí jeho zamestnávateľ? Koľko z tých peňazí mu teda ostane?
Zoltán Kovács
21.11.07,10:41
Skúsim konkrétny prípad.
Človek XY je zamestnaný v nejakej spoločnosti na TPP. Chce si ale privyrobiť, tak sa rozhodne ísť do webového biznisu. Založí si teda nejakú živnosť, stránky a vo svojom voľnom čase sa im venuje. Stránkam sa darí, získava peniaze za reklamu. Na reklame zarobí presne 5000 SK mesačne, pre zjednodušenie. Aká časť z týchto peňazí patrí štátu? Má si platiť aj nejaké odvody a poistenia, ak to už za neho platí jeho zamestnávateľ? Koľko z tých peňazí mu teda ostane?

Na tie otázky nájdeš odpoveď tu:

http://www.porada.sk/t50474-zivnost-aj-zamestnanie.html
Filip Glasa
21.11.07,12:58
Veď nejde o daň. Tú by si platil či máš, alebo nemáš živnosť. Ide o to, či na nejakú takúto drobnosť potrebuješ živnosťák. Možno ty to chceš rozbehnúť vo veľkom. Ale väčšina webov robí s desiatkami max. stovkami korún mesačne.
Nie je to ani reklama. Tú získava aj prezentuje Google, Adfox a podobne. Ty im len dávaš prietor na umiestnenie ich reklamy. Akoby si mal na záhrade billboard a reklamka by ti za to platila. POchybujem, že títo ľudia na to majú živnosť.
Filip Glasa
21.11.07,13:05
Zoltán Kovács
21.11.07,13:06
Veď nejde o daň. Tú by si platil či máš, alebo nemáš živnosť. Ide o to, či na nejakú takúto drobnosť potrebuješ živnosťák. Možno ty to chceš rozbehnúť vo veľkom. Ale väčšina webov robí s desiatkami max. stovkami korún mesačne.
Nie je to ani reklama. Tú získava aj prezentuje Google, Adfox a podobne. Ty im len dávaš prietor na umiestnenie ich reklamy. Akoby si mal na záhrade billboard a reklamka by ti za to platila. POchybujem, že títo ľudia na to majú živnosť.

Väčšina zrejme nemá, ale otázka bola položená inak. A v tom zmysle boli aj odpovede. To, že nemajú ešte neznamená, že je to v poriadku.
Filip Glasa
21.11.07,14:55
no to áno. súhlasím, ale pripadá mi ako keď, 4x do roka pravidelne predám cez inzerciu náhradné diely na škodovku čo ostala nepojazdná v garáži a mal by som si na to ísť vybaviť ŽL.