saglucka
21.11.07,08:10
Ahojte,
prosim poradte mi. Teraz pracujem pre jednu firmu na zivnost a ponukli mi moznost trvaleho pracovneho miesta. Kedze nerobim len pre nu chcela by som si zivnost ponechat. Musim platit ako zivnostnik potom odvody do SP a ZP??? Som zivnostnicka len pol roka cize socialku zatial neplatim ale buduci rok mi vznikne povinnost. To co by som po prijati ponuky na TPP zarobila na zivnost je skoro nic a ak by som mala platit este aj socialku a zdravotne tak to nema vyznam a nic mi nezostane. Ako to je? Dakujem za reakcie :)
Pekny den.

Lucia
DanielaSL
21.11.07,07:18
V prípade slušného zárobku na pracovnú zmluvu by som na tvojom mieste živnosť len pozastavila, nemusíš ju hneď zrušiť.
saglucka
21.11.07,07:20
Hej lenze robim este pre dve firmy a co potom s nimi? :/
Zoltán Kovács
21.11.07,07:23
Npr. založiť s.r.o. Byť konateľom bez odmeny, potom ani odvody sa neplatia. A pritom môžeš byť zamestnaný a zároveň pracovať aj pre tie ostatné firmy.
saglucka
21.11.07,09:08
To radsej prerusim zivnost zatial. Takze musim platit aj z TPP aj zo zivnosti SP aj ZP?
veronikasad
21.11.07,09:10
To radsej prerusim zivnost zatial. Takze musim platit aj z TPP aj zo zivnosti SP aj ZP?
Stačí, keď živnosť prerušíš koncom júna 2008.
Socialku do 1.7.08 neplatíš a v zdr. poisťovni si môžeš nahlásiť pri súbehu zamestnania a podnikania vymeriavací základ pre platenie preddavkov 0 a preddavky ZP platiť nebudeš. Príp. nedoplatok zdr.poistenia však musíš doplatiť pri roč.zúčt.zdr.poist.

--------
Veronika
saglucka
21.11.07,09:19
Dakujem Veronika, a ked potom znovu budem pokracovat v zivnosti budem musiet platit odvody, vsak? hned.
veronikasad
21.11.07,09:21
Dakujem Veronika, a ked potom znovu budem pokracovat v zivnosti budem musiet platit odvody, vsak? hned.
Zdravotné pri súbehu nemusíš, sociálka bude závisieť od výšky príjmu zo živnosti. Nezabudni, že prerušenie živnosti je namenej na obdobie 6 mesiacov.
Petas
30.11.07,05:55
Pripojim sa k teme...

Kolega v praci ma zivnost, a ma obrat urcite viac ako x nasobok minimalnej mzdy. Neplati si ani socialku ani zdravotnu poistovnu. Povedal ze vraj nemusi ked je zamestnany.

Moze mi to niekto objasnit prosim? :confused:
katkaj
30.11.07,05:58
Pripojim sa k teme...

Kolega v praci ma zivnost, a ma obrat urcite viac ako x nasobok minimalnej mzdy. Neplati si ani socialku ani zdravotnu poistovnu. Povedal ze vraj nemusi ked je zamestnany.

Moze mi to niekto objasnit prosim? :confused:

Neviem kde na to prišiel že nemusí platiť ale pokial za rok presiahne 12 násobok minimálnej mzdy tak musí platiť do sociálnej poisťovne od 1.7 nasledujúceho roka. Zdravotné poistenie teoreticky platiť nemusí ale len na začiatku podnikania ale musí si na konci roku urobiť rzzp do zdravotnej poisťovne a doplatí aj zdravotné aj si tu vyráta preddavky.