nika.sum
21.11.07,09:18
Dobry den, je to mozno hlupa otazka, ale pre istotu sa ju opytam. Je nejaky zakon kt. stanovuje kolko % si mozem nahodit k nakupnej cene pri predaji? Asi pri vybranych druhoch take nieco je, ale neviem kde taky zakon najst
Bastian
21.11.07,08:26
Dobry den, je to mozno hlupa otazka, ale pre istotu sa ju opytam. Je nejaky zakon kt. stanovuje kolko % si mozem nahodit k nakupnej cene pri predaji? Asi pri vybranych druhoch take nieco je, ale neviem kde taky zakon najst
To sa treba opýtať pána všemohúceho Fica...
Lion Topoľčany
21.11.07,08:34
Podľa mňa si môžeš nahodiť koľko Ti chutí...Veď inak by nemohol stáť rám na dioptrie 4.000,-Sk/keď výrobná cena je minimálna/ apod. 1000 druhov výrobkov, kde je evidentné predraženie.
nika.sum
21.11.07,09:16
Aj ja si myslim ze si mozem nahodit co chcem, zalezi na "hluposti" ludi ci mi to "zozeru". Ale chcela som vediet ci nahodou ti hore zase nieco na to nevymysleli...Dakujem za reakcie a len podotykam, nie je to info priamo pre mna...
durisovad
21.11.07,10:00
Nahodit si mozes tolko, aby to bolo predajne. Ale zo skusenosti viem, ze menej byva viac. Vid priklad obchodovania BATU za prvej republiky.
VladoaKatka
21.11.07,10:25
Musíš z tých % pokryť svoje náklady a zo zákona Ti vyplýva tvoriť zisk. Je na Tebe aký zisk chceš mať.
Chobot
21.11.07,10:58
Aj ja si myslim ze si mozem nahodit co chcem, zalezi na "hluposti" ludi ci mi to "zozeru". Ale chcela som vediet ci nahodou ti hore zase nieco na to nevymysleli...Dakujem za reakcie a len podotykam, nie je to info priamo pre mna...

Zatiaľ nevymysleli, ale Fico sa vyhráža, že si na takých posvieti (teraz sú to obchodné reťazce, nabudúce možno banky, ....).
Zoltán Kovács
21.11.07,11:05
Zatiaľ nevymysleli, ale Fico sa vyhráža, že si na takých posvieti (teraz sú to obchodné reťazce, nabudúce možno banky, ....).

A nakoniec to budú drobný podnikatelia.
Bastian
21.11.07,11:16
A nakoniec to budú drobný podnikatelia.
To je predsa logické, nie?
Prečo by sa mali nechať ľudia okrádať súkromníkmi?
VladoaKatka
21.11.07,11:48
A nakoniec to budú drobný podnikatelia.

Ano, lebo robia len 24 hodín denne a sedem dní v týždni - a mohli by aj viac, no nie?
nika.sum
21.11.07,14:50
dakujem ze ste sa zapojili, z hlupej otazky, je to aspon tema na ulavenie si....k prispevku 10: ja mam malu prevadzku, mimo ineho je tam aj zberna Tipos, len zial nie az take uzasne miesto ako je zastavka a pod. V nedelu mame otvorene len doobeda, ked som raz takto zatvarala (uz som mala vsetko odpojene), prisiel jeden pan a zacal s tym, preco nemam otvorene aj poobede, ked chcem zarobit mali by sme to mat cely den... Len som sa zasmiala... naco ujovi vysvetlovat, ze pokial mi pride par zakaznikov poobede (co sme mali overene), mi to nezarobi ani na tu elektrinu a nie este na niekoho kto takto tam bude travit dalsi cely den, kedze to mam s rodicmi, zase by sme to boli iba my a naozaj nie sme stroje....hlavne ked cele taketo drobne podnikanie tak straaaasne moc vynasa (ze tam nemozeme nikoho ani zamestnat).
nika.sum
22.11.07,08:35
Ked uz som tu nahodila temu nahodenia %, chcela by som sa spytat na splatkovy predaj. Pokial by mala firma v zivnost.opr. aj splatkovy predaj (asi to treba vsak?) je nejaky zakon kt. upravuje kolko a za akych podmienok si mozu nahadzovat takyto predajcovia....alebo je to len na uzavreti zmluvy medzi klientom a predajcom?
Chobot
23.11.07,09:27
Ked uz som tu nahodila temu nahodenia %, chcela by som sa spytat na splatkovy predaj. Pokial by mala firma v zivnost.opr. aj splatkovy predaj (asi to treba vsak?) je nejaky zakon kt. upravuje kolko a za akych podmienok si mozu nahadzovat takyto predajcovia....alebo je to len na uzavreti zmluvy medzi klientom a predajcom?

Pokiaľ viem, tak zatiaľ žiadne obmedzenie neexistuje.

Síce trestný zákonník definuje úžeru, ale nie je tam stanovená žiadna úroková sadzba. Totižto úžera sa nevzťahuje výlučne len na výšku úrokovej sadzby (ako si to mnoho ľudí myslí), ale v zmysle trestného zákona úžerou je akékoľvek konanie, ktoré by zneužívalo niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť za účelom vlastného obohatenia sa.

Ale odpoveďou na tvoju otázku je dnešná správa SITA:
"Maximálnu výšku úrokov a iných nákladov na spotrebiteľské úvery stanoví štát na dvojnásobok priemeru v jednotlivých typoch úverov. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktoré včera zverejnilo ministerstvo financií. Povinnosť určiť maximálnu hodnotu ročnej percentuálnej miery nákladov pri úveroch obyvateľom vyplynula zo zákona o dobrovoľných dražbách.
SITA"
TinkiDinki
23.11.07,09:44
"rozumovú slabosť za účelom vlastného obohatenia sa"

Dobrý zákon podarený :):):)

Začnite s MICROSOFT

Najbohatšia firma na svete ktorá zneužíva "rozumovú slabosť"
bežného spotrebiteľa na svoje obohatenie.
A ešte ju ochranuje aj softvérová polícia.:D

Bravo bravisimo.
Lion Topoľčany
23.11.07,10:16
Neviem prečo, ale pri tej vetičke "rozumovú slabosť..." ma napadli aj ZPS-ky.Ktovie prečo?
Filip Glasa
21.01.08,16:29
marža teda prihodené percentá závisia vo veľkej miere na spôsobe predaja a druhu tovaru. Ak predávam cez internet a nemám fixné náklady na predavačky, prenájom a ďalšie drobnosti kamenného obchodu, tak môžem mať nižšie ceny (a marže) ako kamenný obchod.
Ďalej je rozdiel v tom s akou obrátkou tovar predávam (nieviem či sa to takto presne volá). Keď predávam rožky a tie sa predajú každý deň nové, tak tam môžem mať veľmi nízku maržu (ale musí zohľadniť aj straty, ktoré vzniknú zostarnutím neminutých rožkov). V potravinách je bežné aj niekoľko jednotiek percent. Ale obrátka je vysoká, niektoré tovary otoči aj 150x do roka.
Druhý extrém je oblečenie Versace, Armani, atď., alebo nejaké luxusné hodinky a podobne. Platíte vysoké nájomné na najlepšom mieste v republike, ale predáte tri blúzky ročne, alebo jedny zlaté hodinky za dva mesiace. A v januári a februári vôbec nič. Tak tam máte marže v 200-300% a nie je problém z toho urobiť zľavu 50% po sezóne. A hlavne netreba zabúdať aj na DPH pri počítaní za koľko ešte môžem predať.
Všeobecne ceny určuje konkurencia. Ale ak konkurenciu nemáte, tak je to fakt jedno. Vyššími cenami robíte tovar exkluzívnejším, ale tomu musí zodpovedať aj prevádzka, predavači, reklama atď.

My sme nedávno riešili nízkoobrátkový tovar. Chceli sme aby bol aj dostupný, ale aj pokryl náklady na prevádzku predajní. Nacenili sme ho nízko (čo vidím až teraz) a teraz je nám blbé zvyšovať nárazovo ceny. Čiže doporučujem na začiatku pridať viac - zľavy sú príjemnejšie ako zdražovanie.