iva
03.03.05,09:37
Prosím, nestretol sa niekto v r.2004 s vyplatenou odmenou za výkon osobnej asistencie ? Konkrétne - živnostník v prvom polroku 2004 sa staral o vozíčkara, za čo od neho dostal cca 35.000 Sk ODMENU ZA VÝKON OSOB.ASISTENCIE, okrem toho celý rok riadne podnikal, od 7/04 sa zamestnal na trv.pracovný pomer.
Potrebujeme vedieť, či uvedenú odmenu treba riadne zahrnúť do príjmov. Predpokladám, že áno, len neviem presne kam. Ide mi aj o to, že živnostník mal spolu hrubý príjem v podnikaní cca 90.000 (v tom spomínaných 35.000, 55.000 hr.príjem z podnikania). Neviem, či sa to berie aj do príjmu pre soc.poisťovňu - na povinné platenie soc.poistenia od 7/2005.
Ďakujem za názory.
renča1
03.03.05,11:09
Môj názor je taký , že spomínaný príjem si ako živnostník dá do príjmu zahr.základ dane v druh.členení ostat.príjmy a to v tom prípade, ak túto činnosť nemá uvedené v živnosti. Ak by mal uvedené v živn.opatrovanie tak by to bol príjem za predaj služieb.
Pokiaľ zaradíš tento príjem ako spomínaš v tých 90 000,00 tak soc.by ti mala stoho počítať odvody. To je môj názor a takto by som to účtovala. Ak sa mýlim tak ma prosím Vás niekto opravte.
Naile
03.03.05,12:19
Odmena osobného asistenta je príjem podľa ZDP § 6 odsek 2 písm b) príjem z činnosti, ktorá nie je živnosťou, ani podnikaním. V DP typu B je na toto riadok. Je potrebné uplatniť 25 %-ný pausálny výdavok.
Čiastkový základ dane z tejto odmeny ovplyvní jeho celkový základ dane. VZ do SP a ZP u SZČO sa odvíja od základu dane z príjmov. Teda odmena môže ovplyvniť jeho VZ pre odvody poistného ale neskôr.
Muška
03.03.05,12:31
Pre Sociálnu poisťovňu nie je asistent evidovaný - ako SZČO - a preto musí vo svojom výpise pre SP odčleniť príjem za asistenciu, tak ako sa to pre SP robí aj za autorov, a umelcov. /Ak sú náhodou pre rok 2004 už neni lepšie "Výpisy", po minulé roky sa tento príjem vyberal vo "Výpise"/
Pre zdravotnú poisťovňu asistent , tiež nespadá do kategórie SZČO, ale ak by jeho príjem za asistenciu bol za rok vyšší ako je ročná minimálna mzda musel by odviesť pri zúčtovaní ZP poistné.
iva
03.03.05,15:21
Ďakujem vám za vaše názory. Dám teda tie príjmy za osobnú asistenciu do riadku 6 /prijmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním/. Keďže ale v riadku 2 - príjmy zo živnosti budem udávať preukázateľné výdavky, nemôžem pri os.asistencii dávať 25% výdavok paušálom.
No a do soc.a zdravotnej poisťovne živnostníka pošlem, nech si osobne zistí, či bude alebo nebude musieť platiť.
Ešte raz vďaka.