Andrej99
21.11.07,10:46
Dobrý deň, prosím o radu ako postupovať pri prepise bytu. Od narodenia som žil v spoločnéj domácnosti so starým otcom ktorý si ma adoptoval. Momentálne neviem ako postupovať pri prepise bytu. Jediné čo mám je úmrtný list st. otca, môžete mi prosím poradiť ako mám postupovať. Ďakujem.
Zoltán Kovács
21.11.07,09:48
Dobrý deň, prosím o radu ako postupovať pri prepise bytu. Od narodenia som žil v spoločnéj domácnosti so starým otcom ktorý si ma adoptoval. Momentálne neviem ako postupovať pri prepise bytu. Jediné čo mám je úmrtný list st. otca, môžete mi prosím poradiť ako mám postupovať. Ďakujem.

AK ešte neprebehlo dedičské konanie, tak budeš musieť počkať na to. Až keď prebehne budeš vedieť na základe toho dať na kataster návrh na vklad - zmena majiteľa.
Andrej99
21.11.07,10:06
Kde treba žiadať o dedičské konanie.
Zoltán Kovács
21.11.07,10:08
Kde treba žiadať o dedičské konanie.

Dedičské konanie bude robiť notár, ktorému sa to pridelí. Ak si v umrtnom liste uvedený ako osoba, ktorý vybavoval formality okolo pohrebu, tak ťa notár vyzve, aby si všetky potrebný doklady doložil na dedičské konanie. Tie doklady sú rôzneho druhu, ak napr. st.otec bol vlastníckom toho bytu, tak zrejme list vlastníctva napríklad. Ak po st.otcovi je viac dedičov, tak každý dostane vyrozumenie o termíne konania.
Zoltán Kovács
21.11.07,10:09
Doplním, niekedy dedičské konanie prebehne aj niekoľko mesiacov po úmrtí poručiteľa.
Marína
21.11.07,10:21
Ty nežiadaš.

Ak niekto zomrie, jeho úmrtný list zasiela matrika príslušnému súdu. Súd podľa určitého kľúča pridelí notára, ktorý od súdu dostane poverenie. Notár potom spíše zápisnicu o predbežnom vyšetrení.
Zisťuje, kto zostal ako dedič a aký majetok zostal po poručiteľovi. V mnohých prípadoch posiela dopyt na zistenie majetku v banke. Preto je dobré, aby o takýchto veciach vopred ešte niekto vedel, pretože banka zachováva bankové tajomstvo a ak dedičia presne nevedia, kde mal aký účet, nevedia jeho heslo na knižke atď., účet alebo vkladná knižka prepadá banke. Notár pri zisťovaní poručiteľovho majetku posiela dopyty na Centrálny depozitár cenných papierov SR, ak ide o akcie či dlhopisy, dopyt na kataster, ak ide o nehnutelnosť. Takisto notár zisťuje, či poručiteľ nechal dlhy.

Notár teda zadováži všetky doklady o šetrení majetku a keď má všetko pripravené, predvolajú sa všetci dedičia. V záujme každého notára je, aby sa všetci dedičia dohodli na rozdelení majetku. Dnes už dedičské konania netrvajú dlho. Ak sa konanie predlžuje, nie je to vinou notárov, ale dedičov, ktorí sa nevedia dohodnúť, prípadne vinou rôznych organizácií, ktoré nezasielajú načas podklady potrebné na konanie.

zdroj: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=412
duves
21.11.07,10:31
Mozem potvrdit, ze je tam sklz od umrtia cca 6 mesiacov. Na katastri sa tiez neponahlaju prepisat nehnutelnosti na zaklade pravoplatneho osvedcenie promptne. Je realne, ze nehnutelnost nadobudnes tak do 12-14 mesiacov od umrtia. Urychlene konania sa nerobia.
Zoltán Kovács
21.11.07,10:36
Mozem potvrdit, ze je tam sklz od umrtia cca 6 mesiacov. Na katastri sa tiez neponahlaju prepisat nehnutelnosti na zaklade pravoplatneho osvedcenie promptne. Je realne, ze nehnutelnost nadobudnes tak do 12-14 mesiacov od umrtia. Urychlene konania sa nerobia.

Ak je právoplatné osvedčenie o dedičstve, tak na kataster sa podáva návrh, ktorý ak zaplatíš 8000,- poplatok sú povinný zapísať do 14 dni.
duves
21.11.07,12:06
Nepodaval(i) som ziadny navrh. Odovzdal som osvedcenie o dedicstve.
ajale
18.12.07,12:12
s dedicskym konanim sa ponahlaju len v tedy ak po zomrelom zostala nejaka dlzoba, napriklad nedoplatena hypoteka. U mojho otca si spomenuli po 4 rokoch ako zomrel, ze kedysi pred 7-8 rokmi pred umrtim dostaval podporu i podnikal, tak aj to sme museli zaplatit. Dva roky po jeho umrti + dva roky ako zrusil zivnost som dokonca musela ist vybavit nieco s knihou pokladni, list adresovali na jeho meno.
Barbara
18.12.07,12:20
Nepodaval(i) som ziadny navrh. Odovzdal som osvedcenie o dedicstve.


áno v tomto prípade stačí ked si im odovzdal osvedčenie o dedičstve. to je ako keby už ten byt bol tvoj. viem to lebo moja dcéra zdedila po svojom otcovi domček a mohla to predať aj ked ten domček nebol na jej meno a mala len osvedčenie o dedičskom konaní. v osvedčení ked je napísané že ten byt zdedíš ty, žiadny problem ,,, keby si chcel predať tak môžeš. to len ako príklad hovorím, že keby si ten byt chcel predať.:o