zuzanakalafusova
21.11.07,11:47
Prajem dobrý deň!

Náš zamestnanec "ochorel" a keďže nechcel ísť na marodku, vyriešil do dvoma dňami potvrdenia (paragraf) od svojho lekára, konkrétne potvrdenie od obvodného lekára na dva dni (15.11.-16.11.) na vyšetrení. Je mi jasné, že mu to musíme preplatiť, ale môže mať potvrdenia na dva dni za sebou od toho istého lekára??? Je to reálne, keď bol chorý, že strávil dva dni v ordinácií (čo určite nie, len mu to lekár "podpísal")??? Ako to mám riešiť, mám mu jeden deň preplatiť a na druhý mu dať zapísať dovolenku??? Ďakujem za všetky odpovede :)
Gabi03
21.11.07,10:51
Už tu táto téma bola rozoberaná, treba hľadať. :rolleyes:
Ja som tieto prípady nikdy neskúmala, vždy som preplatila oba dni ako paragraf.
ZlaticaB
21.11.07,10:51
Prečo by si mu jeden deň nemala preplatiť? Pracovník môže mať 7 dní paragraf v roku. Kľudne mohol byť aj 1 deň na ošetrení a 2 napr. na odber krvi. Bežná prax je taká, že ak prac. nechce marodovať berie si 2 dni P keď je to štvrtok a piatok potom nasledujú víkend môže sa celkom dať do poriadku a v pondelok nastúpi do práce.
Infarkt
21.11.07,10:53
Zákonník práce hovorí :

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu: Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

... a keďže nie je stanovené v tomto zákone inak, tak de facto aj de jure to môže byť tých 7 dní aj po sebe... :confused: ;)

2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Chobot
21.11.07,11:09
Prajem dobrý deň!

Náš zamestnanec "ochorel" a keďže nechcel ísť na marodku, vyriešil do dvoma dňami potvrdenia (paragraf) od svojho lekára, konkrétne potvrdenie od obvodného lekára na dva dni (15.11.-16.11.) na vyšetrení. Je mi jasné, že mu to musíme preplatiť, ale môže mať potvrdenia na dva dni za sebou od toho istého lekára??? Je to reálne, keď bol chorý, že strávil dva dni v ordinácií (čo určite nie, len mu to lekár "podpísal")??? Ako to mám riešiť, mám mu jeden deň preplatiť a na druhý mu dať zapísať dovolenku??? Ďakujem za všetky odpovede :)

Nie je tvojou povinnosťou skúmať, či tie potvrdenia (teda návšteva lekára) sú v poriadku alebo nie, pokiaľ nie sú pochybnosti o ich pravosti - že ich vystavil lekár.

Je pravdou, že nie je to úplne v súlade so zákonom riešiť si PN potvrdeniami o ošetrení, ale robí sa to tak. Ak ich raz má, preplať mu ich.

Viac som o tom písal napr. tu:

http://www.porada.sk/t18466-potvrdenie-o-osetreni.html

a tu:

http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html