babula12
21.11.07,11:07
Ahojte všetci,
mám zas nejakú kulehu, ktorú neviem sama vyriešiť tak prosím múdre hlavičky o pomoc.
Naša firma brala osob. auto. na leasing, ale v leasingovej zmluve sme napísaný ako nový dlžník, pretože predtým to splácala iná firma. :(
Splátkový kalendár nemám upravený pre našu firmu. Takže asi by som mala od obstarávacej ceny mala odpočítať mesiace, ktoré boli zaplatené pôvod. dlžníkom. Lebo inak mi to nebude sedieť:confused::confused:
Účtovanie:
042/474 Obstaranie 373 813,-
022/042 Zaradenie 373 813,-
474/221 Splátka 8 192,-
562/474 úrok 2 959,-
568/474 poistenie 1 140,20
548/474 zaokrúhľovanie -0,20 ?????????????????:confused:
istina = 4 093,-
Je to takto správne
evina
21.11.07,10:17
Ahojte všetci,
mám zas nejakú kulehu, ktorú neviem sama vyriešiť tak prosím múdre hlavičky o pomoc.
Naša firma brala osob. auto. na leasing, ale v leasingovej zmluve sme napísaný ako nový dlžník, pretože predtým to splácala iná firma. :(
Splátkový kalendár nemám upravený pre našu firmu. Takže asi by som mala od obstarávacej ceny mala odpočítať mesiace, ktoré boli zaplatené pôvod. dlžníkom. Lebo inak mi to nebude sedieť:confused::confused:
Účtovanie:
042/474 Obstaranie 373 813,-
022/042 Zaradenie 373 813,-
474/221 Splátka 8 192,-
562/474 úrok 2 959,-
568/474 poistenie 1 140,20
548/474 zaokrúhľovanie -0,20 ?????????????????:confused:
istina = 4 093,-
Je to takto správne

Predpokladám, že ide o postúpenie lizingu, teda Vaša firma vlastne pokračuje v danom lizingu. Do OC Ti vstúpi istina v sume splátok, ktoré do konca lizingu má zaplatiť Vaša firma plus poplatky lizingovke a neviem čo ste ešte platili. Z takejto OC potom vypočítaš mesačný odpis a odpisuješ 551/082. Ostatné účtovanie je O.K. , nevidím účtovanie DPH 548/474. Úrok a poistenie sa na konci roka časovo rozlišje.
http://www.porada.sk/t56987-leasing-obstaravacia-cena.html
babula12
21.11.07,11:50
Ahoj Evina,
tento rok je môj prvý čo robím účtovníctvo a všetko sa učím iba z kníh. Ešte som nerobili koncoročnú uzávierku, takže:
1. úrok a poistenie sa účtuje mesačne?
2. ako sa úrok a poistenie na konci roka časovo rozlišuje?
3. to zaokrúhľovanie 548/474 mínus 0,20- je OK alebo NIE OK
Ďakujem ste zlatučký;)
evina
21.11.07,17:17
Ahoj Evina,
tento rok je môj prvý čo robím účtovníctvo a všetko sa učím iba z kníh. Ešte som nerobili koncoročnú uzávierku, takže:
1. úrok a poistenie sa účtuje mesačne?
2. ako sa úrok a poistenie na konci roka časovo rozlišuje?
3. to zaokrúhľovanie 548/474 mínus 0,20- je OK alebo NIE OK
Ďakujem ste zlatučký;)

ad1. úrok, poistenie a aj DpH /u osobného auta nemáš nárok na odpočet, tak sa účtuje na 548/ účtuješ mesačne. Zároveň účtuješ mesačne aj odpis.
ad. 2. podľa toho na ktorý deň pripadá splátka, tak rozlíšiš počet dní, ktoré patria do demcembra 2007 a ktoré do januára 2008.
ad 3. zaokrúhľovanie je dobre.

http://www.porada.sk/t37482-naklady-a-casove-rozlisenie-uroku-a-poistenie.html
evina
21.11.07,17:35
Niekde sme tu viedli diskusiu o účtovaní DPH z istiny na 548 a z úroku na 562, resp. 568...nemôžem to nájsť, snáď niekto pomôže...
babula12
22.11.07,07:55
Dobrý deň,
prosím Vás ako vypočítam zo sumy 373 813,- ( OC osob. automobilu )
mesačný odpis.
Viem, že takéto veci by som mala vedieť, ale na budúci rok už budem frajerka.
Ďakujem;)
evina
22.11.07,08:05
Dobrý deň,
prosím Vás ako vypočítam zo sumy 373 813,- ( OC osob. automobilu )
mesačný odpis.
Viem, že takéto veci by som mala vedieť, ale na budúci rok už budem frajerka.
Ďakujem;)

OC automobilu deleno počet mesiacov trvania celého lizingu krát počet mesiacov, ktoré sa počas roka používa.

Príklad OC 373 813
počet mesiacov lizingu 36
obstaraný v 6/2007

r. 2007 373813:36x7= 72 686
r. 2008 373813:36x12=124 604
r. 2009 dtto
r. 2010 373813:36x5=51919

P.s. zaokrúhlenie som znížila v roku 2008, 2009, aby som nerobila korekciu poslednom roku o 2 SK.
babula12
22.11.07,08:11
ďakujem za pomoc,
keby ste počuli ten rachot ako mi padol kameň zo srdca.:D

hi,hi,hi,hi
Ešte mám predsa jednu otázku aby som si bola na istom
Naša firma má na leasing aj stavebný stroj kúpený v tomto roku
budem postupovať pri odpisoch takým istým spôsobom?

2, My nie sme platcom DPH a pri splátkovom kalendári máme počitané aj DPH je to v poriadku, lebo v predchádza. leasingu na osobné auto nemáme v splátkovom kalendári DPH.:(
Orsz
22.11.07,08:15
ďakujem za pomoc,
keby ste počuli ten rachot ako mi padol kameň zo srdca.:D

hi,hi,hi,hi
Ešte mám predsa jednu otázku aby som si bola na istom
Naša firma má na leasing aj stavebný stroj kúpený v tomto roku
budem postupovať pri odpisoch takým istým spôsobom?

2, My nie sme platcom DPH a pri splátkovom kalendári máme počitané aj DPH je to v poriadku, lebo v predchádza. leasingu na osobné auto nemáme v splátkovom kalendári DPH.:(

áno, účtuješ tak isto ako pri aute. DPH sa v prípade leasingu, i keď ide o neplatcu DPH, účtuje osobitne cez 548. Je to iba v prípade leasingu. Ak by ste boli platcom DPH, máte nárok na odpočet. Ak by nešlo o leasing,DPH by bolo súčasťou OC.
evina
22.11.07,08:20
ďakujem za pomoc,
keby ste počuli ten rachot ako mi padol kameň zo srdca.:D

hi,hi,hi,hi
Ešte mám predsa jednu otázku aby som si bola na istom
Naša firma má na leasing aj stavebný stroj kúpený v tomto roku
budem postupovať pri odpisoch takým istým spôsobom?

2, My nie sme platcom DPH a pri splátkovom kalendári máme počitané aj DPH je to v poriadku, lebo v predchádza. leasingu na osobné auto nemáme v splátkovom kalendári DPH.:(

DPH aj pri osobnom automobile aj u akéhokoľvek majetku prenajímateľ uvádza v splátkovom kalendári, nakoľko v prípade , že je platiteľom DPH je ju povinný odvádzať.

ČO sa týka odpočtu platitelia DPH majú nárok si DPH nárokovať u hmotného majetku, u osobného automobilu však nie.

Pre platiteľov aj neplatiteľov platí paragraf 25 odst. 6 zákona o dani z príjmov, kedy do vstupnej ceny pri finančnom prenájme majetku u nikoho DPH nevstupuje do OC.
Účtuješ o nej mesačne ako som uviedla vyššie - pri istine 548 a pri úroku 562 /tak účtujem na doporučenie z príspevku Andreja rv, ktorý však neviem nájsť :mee:- myslím tým DPH z finančného úroku/.

§25
6/ Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty.
babula12
22.11.07,08:52
Ďakujem
anjelikovia mojí;)
babula12
22.11.07,08:54
ďakujem,
anjelikovia mojí;)
babula12
22.11.07,10:59
Dobrý deň,
ešte čerešnička na koniec.
Leasingová spoločnosť vystavila FA na spracovateľ. poplatok v sume 14 654,- ale uhradené bolo 14700,- v hotovosti. Ten rozdiel mi teraz svieti:eek:
Čo s tým?
Ďakujem:confused:
evina
22.11.07,11:16
Dobrý deň,
ešte čerešnička na koniec.
Leasingová spoločnosť vystavila FA na spracovateľ. poplatok v sume 14 654,- ale uhradené bolo 14700,- v hotovosti. Ten rozdiel mi teraz svieti:eek:
Čo s tým?
Ďakujem:confused:


Po dohode s lizingovkou započítať pri úhrade ďalšej splátky.
babula12
23.11.07,10:33
Ďakujem;)
JAJA11
11.03.08,19:11
Dobrý deň,
prosím Vás ako vypočítam zo sumy 373 813,- ( OC osob. automobilu )
mesačný odpis.
Viem, že takéto veci by som mala vedieť, ale na budúci rok už budem frajerka.
Ďakujem;)

mesačný odpis pri leasingu je - OC/ počet mesiacov leasingu
Anja111
12.03.08,05:30
SZČO si založila s.r.o. a postúpila na ňu auto N1, ktoré mala na lízing... Lízing bol dohodnutý na 48 mesiacov, ale po 12 mesiacoch ho postúpila za tých istých dohodnutých podmienok... V s.r.o. mi je stanovenie OC, ale aj účtovanie jasné... (Samozrejme účtujem obidve firmy a tak som sa nejako domotala.) Z hľadiska postupníka som lízing ešte neúčtovala...
Alikvótnu časť prvej zvýšenej splátky SZČO prefakturovala na s.r.o. Pre SZČO to bude zdaniteľný príjem? Prečo? A čo so zostatkovou cenou v JU... Robí sa s ňou niečo? Ovplyvňuje základ dane? Pokúšam sa to pochopiť, ale zrejme mi niečo uniká...
Konkrétne:
OC 521000
odpisy 130250
fa za alikv. časť zvýšenej splátky 154462
ZC 390750.
Ďakujem vopred za pomoc.
liba2
12.03.08,06:31
Prikladám link, lízingu sa nevenujem, viac urobiť neviem :)
http://www.porada.sk/t61118-postupenie-leasingu.html
Anja111
12.03.08,06:46
Oceňujem snahu, ale stále nechápem... Poradu som prešla asi celú, no odpoveď som nenašla...
Stále uvažujem nad tým, že do VOZD sa mu formou odpisov dostalo 130250, (nechcem to komplikovať s finančnou službou). Ale keď si vyfakturuje alikvotnú časť prvej zvýšenej splátky vo výške 154462 a zaúčtuje do POZD, tak vlastne zdaní svoje peniaze...
alex1
27.03.08,16:53
Už sa niekto stretol s odpustením poslednej splátky lizingu?
LS nám odpustila poslednú splátku a neviem ako to správne zaúčtovať.
vie niekto poradiť?
tanina11
27.03.08,16:59
Prosím Vás, može mi niekto poradiť v akej hodnote mám zaradiť stroj v roku 2007 sme ho brali na leasing vo výkaze majetku a záväzkov(jednoduché účtovníctvo), v hodnote odpísanej istiny alebo v celej istine?

Ďakujem za pomoc.
Anja111
10.07.08,08:10
SZČO si založila s.r.o. a postúpila na ňu auto N1, ktoré mala na lízing... Lízing bol dohodnutý na 48 mesiacov, ale po 12 mesiacoch ho postúpila za tých istých dohodnutých podmienok... V s.r.o. mi je stanovenie OC, ale aj účtovanie jasné... (Samozrejme účtujem obidve firmy a tak som sa nejako domotala.) Z hľadiska postupníka som lízing ešte neúčtovala...
Alikvótnu časť prvej zvýšenej splátky SZČO prefakturovala na s.r.o. Pre SZČO to bude zdaniteľný príjem? Prečo? A čo so zostatkovou cenou v JU... Robí sa s ňou niečo? Ovplyvňuje základ dane? Pokúšam sa to pochopiť, ale zrejme mi niečo uniká...
Konkrétne:
OC 521000
odpisy 130250
fa za alikv. časť zvýšenej splátky 154462
ZC 390750.
Ďakujem vopred za pomoc.

Vypadá to, že prefakturovanú alikvotnú časť prvej zvýšenej splátky, treba zahrnúť do príjmov ovplyvňujúcich základ dane...

Z DR SR som dostala nasledovnú odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Predmetný príjem nie je možné považovať za príjem od dane z príjmov oslobodený podľa § 9 zákona o dani z príjmov, kde sú vymedzené príjmy od dane oslobodené. Z uvedeného vyplýva, že ide o zdaniteľný príjem , ktorý ovplyvňuje základ dane v zdaňovacom období, v ktorom ho daňovník dosiahol, pričom ho zahrnie medzi príjmy z podnikani podľa § 6 zákona o dani z príjmov.
Odbor služieb pre verejnosť
andyt
10.07.08,10:07
Dobrý deň milý poraďáci , moja otázka na vás : Firma platca DPH kúpila strj.zariadenie do firmy a predala to leasing.spoločnosti s DPH (vystavená FA). Leasingova spol. nasledovne nam doručila FA 1.zvýšenú splátku l lea.zmluve aj s DPH. Ako so zaučtovaním a odpočítaním si DPH..atď.. jedná sami hlaven kvôli DPH. A ešte sa spytam postup účtovania leasingu v tomot prípade môžem účtovať ako pri kúpe automobilu s odpočtom DPH?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.. Krásny deň...:)
martinius
11.07.08,06:40
Dobrý deň milý poraďáci , moja otázka na vás : Firma platca DPH kúpila strj.zariadenie do firmy a predala to leasing.spoločnosti s DPH (vystavená FA). Leasingova spol. nasledovne nam doručila FA 1.zvýšenú splátku l lea.zmluve aj s DPH. Ako so zaučtovaním a odpočítaním si DPH..atď.. jedná sami hlaven kvôli DPH. A ešte sa spytam postup účtovania leasingu v tomot prípade môžem účtovať ako pri kúpe automobilu s odpočtom DPH?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.. Krásny deň...:)


Takže pri nákupe stroj.zariadenia si odpočítate DHP, pri vystavení faktúry leasing.spoločnosti vám vznikne daňová povinnosť. Následne pri leasing.zmluve si odpočítate DPH z poplatku a "z každej platby" podľa splátkového kalendára v prípade stroj.zariadenia, v prípade auta nemáte nárok na odpočet pri leasingovej zmluve, takže si takýmto modelom zbytočne komplikujete život.
azla
11.07.08,07:19
Dobrý deň milý poraďáci , moja otázka na vás : Firma platca DPH kúpila strj.zariadenie do firmy a predala to leasing.spoločnosti s DPH (vystavená FA). Leasingova spol. nasledovne nam doručila FA 1.zvýšenú splátku l lea.zmluve aj s DPH. Ako so zaučtovaním a odpočítaním si DPH..atď.. jedná sami hlaven kvôli DPH. A ešte sa spytam postup účtovania leasingu v tomot prípade môžem účtovať ako pri kúpe automobilu s odpočtom DPH?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.. Krásny deň...:)


Takže pri nákupe stroj.zariadenia si odpočítate DHP, pri vystavení faktúry leasing.spoločnosti vám vznikne daňová povinnosť. Následne pri leasing.zmluve si odpočítate DPH z poplatku a "z každej platby" podľa splátkového kalendára v prípade stroj.zariadenia, v prípade auta nemáte nárok na odpočet pri leasingovej zmluve, takže si takýmto modelom zbytočne komplikujete život.
Súhlasím , že pri nákupe, predaji a leasingu strojného zariadenia ohľadom Dph postupujete ako píše martinus.

Avšak , iba pri leasingu osobného automobilu M1 nie je nárok na odpočet Dph.

Zadávateľ sa pýta na možnosť použitia postupu učtovania ako pri leasingu s možnosťou odpočtu dph. Takže si myslím, že môže vychádzať z takéhoto príkladu.
lucika1
06.07.09,12:23
Musi sa DPH pri osob. aute uctovat zvlast z istiny 548 a zvlast z FC 562, alebo staci spolu DPH na 548?
JAJA11
06.07.09,12:31
Musi sa DPH pri osob. aute uctovat zvlast z istiny 548 a zvlast z FC 562, alebo staci spolu DPH na 548?

Spolu na 548 ;)
evina
06.07.09,14:01
Musi sa DPH pri osob. aute uctovat zvlast z istiny 548 a zvlast z FC 562, alebo staci spolu DPH na 548?
POdľa mňa by sa mala
JAJA11
06.07.09,16:59
POdľa mňa by sa mala

Prečo ? :o
Podľa mňa DPH, ktorú si nemôžem z nejakého dôvodu uplatniť, dávam do nákladov cez účet 548. Účet 562 je účtom úrokov, s DPH nemá nič spoločné. I keď v konečnom dôsledku to vplyv na daňový základ nemá. (Ani DPH, ktorá súvisí s obstaraním auta neúčtujeme na účet obstarania, ale na 548 )
evina
06.07.09,17:06
Prečo ? :o
Podľa mňa DPH, ktorú si nemôžem z nejakého dôvodu uplatniť, dávam do nákladov cez účet 548. Účet 562 je účtom úrokov, s DPH nemá nič spoločné. I keď v konečnom dôsledku to vplyv na daňový základ nemá. (Ani DPH, ktorá súvisí s obstaraním auta neúčtujeme na účet obstarania, ale na 548 )

http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html
JAJA11
06.07.09,18:26
http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html

Ďakujem za tému, prečítala som si len začiatok, ale nepresvedčil ma, aby som to preúčtovavala na 562. je to len o tom, ako sa poškriabať ľavou rukou za pravým uchom :) Daňový základ to nezmení a dohadovať sa, či je finančný úrok služba alebo nie nič nerieši. Myslím, že pri kontrole sa nebudú zapodievať tak malou sumou, či bude zaúčtovaná na 548 alebo 562. Ja by som si vždy volila tú ľahšiu cestu - tá vždy zabezpečí vúčšiu prehľadnosť účtovníctva a tým by som aj operovala. Auditorka mi toto účtovanie nikdy nenapadla :).
evina
06.07.09,18:35
Ďakujem za tému, prečítala som si len začiatok, ale nepresvedčil ma, aby som to preúčtovavala na 562. je to len o tom, ako sa poškriabať ľavou rukou za pravým uchom :) Daňový základ to nezmení a dohadovať sa, či je finančný úrok služba alebo nie nič nerieši. Myslím, že pri kontrole sa nebudú zapodievať tak malou sumou, či bude zaúčtovaná na 548 alebo 562. Ja by som si vždy volila tú ľahšiu cestu - tá vždy zabezpečí vúčšiu prehľadnosť účtovníctva a tým by som aj operovala. Auditorka mi toto účtovanie nikdy nenapadla :).

OK. Ja som svoj názor stotožnila s Adrejom_rv, ktorý bol podložený Postupmi ...:)
zuzu 76
16.07.09,07:24
Dobrý deň, potrebovala by som radu...Viem, že o predčasnom ukončení leasingu bolo na Porade príspevkov veľa , ale stále mi nie je jasný postup účtovania ...Jedná sa mi o predčasné ukončenie leasingu z dôvodu odkúpenia predmetu leasingu, pri ktorom nie je nárok na odpočet DPH....

Rozdiel medzi uplatnenými daňovými odpismi podľa § 26 (počas trvania leasingu ) a odpismi , ktoré by sme si uplatnili ako vlastník podľa § 28 - zrýchlené odpisovanie som vyčíslila, takisto aj zostatkovú cenu pre predčasnom ukončení leasingu ( Zostatková cena podľa § 28 + KC - nesplatená istina)...

Poprosím Vás o radu ako zaúčtovať vyradenie majetku obst.formou leasingu a zaradenie odkúpeného majetku ...Ešte jedna otázka : poplatok za predčasné ukončenie zmluvy a zmluvné náklady vstupujú do obstarávacej ceny?

Už dopredu ďakujem za odpoveď , pretože začínam byť pomaly "zúfalá" :)
brasci
18.07.09,12:58
Dobrý deň, mám taký malý problém...

Prevzali sme vo firme auto na lízing. Lízing bol na 48 mesiacov, nám zostáva dokončiť 23 mesiacov. Obstarávaciu cenu auta som vypočítal tak, že som si narátal splátku istiny vo zvyšných 23 splátkach ktoré máme zaplatiť, plus k tomu poplatok za pred lízingovej zmluvy plus províziu za odstúpenie lízngovej zmluvy od predchádzajúceho nájomcu a k tomu predajnú cenu po skončení lízngu. Toto všetko som zaradil na 042.

Otázka je nasledovná, ako odpisovať? Budem odpisovať obstarávaciu cenu 4 roky každý rok štvrtinu? Alebo tú obstarávaciu cenu rozrátam na 23 mesačných odpisov a odpíšem v každom roku príslušnú sumu podľa mesiacov?? Mne sa skôr zdá tá druhá možnosť, prosím poraďte...

A ešte jedn otázka. Sme platiteľmi DPH, ale auto ktoré sme prevzali je M1, čiže nemáme nárok na odpočet DPH. Ale môžem odpočítať DPH z faktúry za prevo lízingovej zmluvy, alebo ani to nie? Ak nie tak od OC zaradím celú sumu aj s DPH, alebo sumu bez DPH a dphčku dám na 548??
Aljok
18.07.09,13:24
brasci
18.07.09,15:35
hmm, odpoveď na moje otázky v tomto konkrétnom prípade som tam nenašiel (alebo teda nepochopil)... :( neviem sa teda rozhodnúť ako to spraviť, prosím niekto mi poraďte, potrebujem to do zajtra večera mať hotové...
evina
18.07.09,17:10
Dobrý deň, mám taký malý problém...

Prevzali sme vo firme auto na lízing. Lízing bol na 48 mesiacov, nám zostáva dokončiť 23 mesiacov. Obstarávaciu cenu auta som vypočítal tak, že som si narátal splátku istiny vo zvyšných 23 splátkach ktoré máme zaplatiť, plus k tomu poplatok za pred lízingovej zmluvy plus províziu za odstúpenie lízngovej zmluvy od predchádzajúceho nájomcu a k tomu predajnú cenu po skončení lízngu. Toto všetko som zaradil na 042.

Otázka je nasledovná, ako odpisovať? Budem odpisovať obstarávaciu cenu 4 roky každý rok štvrtinu? Alebo tú obstarávaciu cenu rozrátam na 23 mesačných odpisov a odpíšem v každom roku príslušnú sumu podľa mesiacov?? Mne sa skôr zdá tá druhá možnosť, prosím poraďte...

A ešte jedn otázka. Sme platiteľmi DPH, ale auto ktoré sme prevzali je M1, čiže nemáme nárok na odpočet DPH. Ale môžem odpočítať DPH z faktúry za prevo lízingovej zmluvy, alebo ani to nie? Ak nie tak od OC zaradím celú sumu aj s DPH, alebo sumu bez DPH a dphčku dám na 548??

Rozrátaš na 23 mesiacov a odpisuješ rovnomerne...
DPH neodpočítavaš, účtuješ na 548...
brasci
18.07.09,17:39
evina: ďakujem, hneď to idem celé spraviť nech môžem kľudne spať :)
Zlata
04.09.09,09:56
Aj po dlhom študovaní príspevkov mám stále nejasno v účtovaní. Prosím o pomoc.
Neviem či tomu správne rozumiem, že na účet 474 zaúčtujem istinu a následne v prvom roku a v nasledujúcich ho navyšujem o finančnú prirážku, DPH, poistné?
grammatika
04.09.09,10:01
Aj po dlhom študovaní príspevkov mám stále nejasno v účtovaní. Prosím o pomoc.
Neviem či tomu správne rozumiem, že na účet 474 zaúčtujem istinu a následne v prvom roku a v nasledujúcich ho navyšujem o finančnú prirážku, DPH, poistné?

http://www.porada.sk/1141837-post4.html
Zlata
04.09.09,10:34
http://www.porada.sk/1141837-post4.html

Dik, tak som to vyčítala aj u Cenigovej. Len mi nesedí to, že pri obstaraní leasingu zaúčtujem len istunu a nebudem mať celkovu čiastku na záväzkoch. Nebudem mať prehľad, aký mám celkový záväzok. No a to je druhá vec, že keď sa tu účtujem cez ID, nemám prehľad o záväzkoch.
Alebo to nechápem správne?
grammatika
04.09.09,10:45
Napr.kúpiš auto za 8000€, táto suma Ti ide celá do záväzku 042/474, čiže vidíš aký máš záväzok k určitému dňu-ku dňu obstaraniu.
Každý mesiac k určitému dňu zaúčtuješ ID napr.v sume 150€ 562,568,343/474, čiže sa Ti záväzok navýši o túto sumu.
Kebyže nezaplatíš splátku v sume napr.600€ 474/221, tak sa Ti nezníži záväzok a Tvoj záväzok je 8150 €.

To, ako píšeš :"nebudem mať celkovu čiastku na záväzkoch" nie je pravda, lebo máš tam tú istinu a mesačné ID k určitému dátumu. Tvoj záväzok je vždy k nejakému dátumu...Podľa toho, či máš zaplatiť leasingovú splátku.

Chápeš trošku?
Zlata
04.09.09,11:02
Dik, tochška chápem.
Len eštev tom potrebujem troška nakopnúť logiky . Istina mi je jasná. A poistné a úrok sa účtuje až v danom mesiaci podľa splátkového kalendára a to preto, že čo keby sa predčastne ukončil leasing? Za celých napr. 36 mesiacov úrok (poistné) nie je môj záväzok? To potom nevchádza do súvahy?
grammatika
04.09.09,11:08
Dik, tochška chápem.
Len eštev tom potrebujem troška nakopnúť logiky . Istina mi je jasná. A poistné a úrok sa účtuje až v danom mesiaci podľa splátkového kalendára a to preto, že čo keby sa predčastne ukončil leasing? Za celých napr. 36 mesiacov úrok (poistné) nie je môj záväzok? To potom nevchádza do súvahy?

Ak by sa predčasne ukončil leasing, tak by leasingovka vystavila faktúru a tam by podľa zmluvy boli vypočítané úroky či poplatky.

Tvoj záväzok sa zvyšuje každým mesiacom tým ID a zároveň znižuje dňom úhrady splátky.
Zlata
04.09.09,11:35
Ak by sa predčasne ukončil leasing, tak by leasingovka vystavila faktúru a tam by podľa zmluvy boli vypočítané úroky či poplatky.

Tvoj záväzok sa zvyšuje každým mesiacom tým ID a zároveň znižuje dňom úhrady splátky.

Super, vďaka, tak som si to ujasnila, zdalo sa mi to nie celkom prehladné, preto som sa v tom začala hrabať.
invest
24.11.09,07:28
Mám dilemu. Mali sme auto na lízing bez možnosti odpočítania DPH. Po ukončení nám lízingovka vystavila fa. za administratívny poplatok za spracovanie kúpnej zmluvy. Môžem si z nej uplatniť DPH, alebo celú sumu na 518?
Tweety
24.11.09,07:35
Mám dilemu. Mali sme auto na lízing bez možnosti odpočítania DPH. Po ukončení nám lízingovka vystavila fa. za administratívny poplatok za spracovanie kúpnej zmluvy. Môžem si z nej uplatniť DPH, alebo celú sumu na 518?
Poplatok za spracovanie služby- 518AE s možnosťou odpočtu dph.
invest
24.11.09,07:43
Poplatok za spracovanie služby- 518AE s možnosťou odpočtu dph.

Vďaka. Mala som to dobre.:)
j.petrakovic
07.12.09,09:17
Ahojte, taktiež potrebujem radu - Učtovanie leasingu

V máji 2009 kúpila firma - neplátca DPH, auto na leasing. Firma mala svoje odpísané vozidlo, ktoré jej predajca vozidla ohodnotil na 4650 EUR. Firma toto vozidlo postúpila predajcovi. Predajca potom túto sumu odpočítal z celkovej sumy (Nejedná sa o šrotovné !) Ako správne zaúčtovať túto operáciu do PÚ
andreaS
07.12.09,09:19
Na predajcu by som vyhotovila fakturu za predaj tohto vozidla a tuto fakturu zaroven zapocitala so zavazkom voci leasingu.
j.petrakovic
07.12.09,09:26
Ďakujem za bleskovú odpoveď, ale práve sa mi jedná o to správne zaúčtovanie aj so skupinami zápisov.
grammatika
07.12.09,10:49
Predaj auta "starého"-faktúra na sumu 4650 € 311/641
(zostatková cena 541/082
Vyradenie auta z majetku 082/022
ID zápočet Vašej faktúry na staré auto k faktúre na nové auto 321/311

(nevidím doklady, takto predpokladám)
j.petrakovic
08.12.09,09:36
Ďakujem za radu príspevok mi pomohol
andreaS
16.12.09,07:11
mam pred sebou (mne divny) splatkovy kalendar na leasing posilovacich strojov...

doba trvania leasingu je 44 mesiacov, ALE splatky su len po dobu 36 mesiacov... 37-ma splatka je vo vyske poistenia za 37-44 mesiac... 38-44 je nula!! a az po 44 mesiacov sa firma stane vlastnikom tychto strojov...

pride nam to strasne divne a pan ktory robil tento splatkovy kalendar k leasingu sa zacal ohradzat, ze to nemoze byt inak, ze len 44 mesiacov lebo ze tie stroje su v druhej odpisovej skupine, citujem "odpisuju sa 8 rokov" a inak to nemoze spravit... ja som z toho doslova jelen... aj cely uvod leasingovych splatok je akysi cudesny, dakym divnym sposobom tam pocitaju s prvou zvysenou splatkou... pritom ide o leasingovu spolocnost VUB Leasing...

zatial sme dostali len tento divny splatkovy kalendar, na zmluvu cakame...

a mna zaujima ako to odpisovat a aku dat dobu leasingu... lebo dat tam 44 mesiacov z toho poslednych 8 sa nic neplati sa mi zda akesi divne...
andreaS
18.12.09,09:27
mam pred sebou (mne divny) splatkovy kalendar na leasing posilovacich strojov...

doba trvania leasingu je 44 mesiacov, ALE splatky su len po dobu 36 mesiacov... 37-ma splatka je vo vyske poistenia za 37-44 mesiac... 38-44 je nula!! a az po 44 mesiacov sa firma stane vlastnikom tychto strojov...

pride nam to strasne divne a pan ktory robil tento splatkovy kalendar k leasingu sa zacal ohradzat, ze to nemoze byt inak, ze len 44 mesiacov lebo ze tie stroje su v druhej odpisovej skupine, citujem "odpisuju sa 8 rokov" a inak to nemoze spravit... ja som z toho doslova jelen... aj cely uvod leasingovych splatok je akysi cudesny, dakym divnym sposobom tam pocitaju s prvou zvysenou splatkou... pritom ide o leasingovu spolocnost VUB Leasing...

zatial sme dostali len tento divny splatkovy kalendar, na zmluvu cakame...

a mna zaujima ako to odpisovat a aku dat dobu leasingu... lebo dat tam 44 mesiacov z toho poslednych 8 sa nic neplati sa mi zda akesi divne...

posuvam...
azla
18.12.09,10:59
§ 2
Základné pojmy

s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak

1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

Ak sa predmet nájmu odpisuje 6 rokov, aby boli splnené podmienky podľa písmena s). - finančný leasing musí trvať 44 mesiacov.
Ak by to tak nebolo, tak by to nesplňalo znaky finančného leasingu .

Ak je doba nájmu 44 mesicov, majetok odpisujete 44 mesiacov.

Videla som takýto splátkový kalendár aj z inej spoločnoti (Tatraleasing) a tam tiež istina sa splácala 36 mesiacov, avšak úrok bol za 44 mesiacov a doba nájmu bola 44 mesiacov.
andreaS
18.12.09,11:42
tak som zase mudrejsia ;)

lenze my mame splatky 38-44 nulove... keby to poistenie z 37 splatky aspon rozdelili medzi 37-44... to mi pride stale cudne... ze za tu dobu nic neplatime...
Fabiana
19.01.10,17:17
Ahoj, vedel by mi niekto poradiť, či je nasledovný dokument správne vypočítaný???
Ako upraviť ZD o koľko a ako???
Či je dobre OC vozidla pre daňové odpisy.

Za rýchlu odpoveď vopred ďakujem.

Odpisová skupina


1

Interval splátok


mesačne

Doba prevzatia a zaradenia auta

2.3.2007

Doba trvania finačného prenájmu 48 mesiacov

Obstarávacia cena auta bez DPH 52 214,03 €

z toho: - istina bez DPH


52 180,84

- kúpna cena bez DPH 33,19

Nájomné bez DPH 7 714,70

DPH k úrokom


1 465,79

Nájomné + DPH 9 180,49

Nultá - zvýšená splátka bez DPH 5 221,40

DPH k nultej splátke


992,07

Nultá splátka +DPH 6 213,47

Výška mesačnej splátky bez DPH 1 139,04

DPH z mesačnej splátky


216,42

Mesačná splátka +DPH 1 355,46

Celková cena nájmu bez DPH

59 928,74









Kúpna cena po prevode práv 22 384,09 Bez DPH
z toho: nesplatená časť istiny+DPH :Fa1 21 897,07 18 400,90
manipulačný poplatok+DPH-Fa2 119,00 100
náhrada finančného výnosu:- Fa3 368,02 368,02






18 868,92
Výpočet daňových odpisov počas doby prenájmu

Obstarávacia cena:


52 180,84

Kúpna cena: 33,19

Spolu:



52 214,03

Mesačný opis: 48

1087,792292

22 23931,43042





A: Daňové odpisy za obdobie 03.2007-09.2009
33721,56104

t.j. 31 mesiacov 31

Zostatková cena :


52 214,03

-33 721,56

Zostatková cena neuplatnená v mesiacoch
18 492,47

10.2009-02.2011













B:Výpočet podľa § 27 ZDP

26107,015

skupina 1





poč.rokov 4





uplatnené roky 2





Zostatková cena daňová


26 107,02









Výpočet vstupnej ceny pri predčasnom splatení finančného prenájmu:

Obstarávacia cena:(daňová vstupná cena) 52214,03 52 214,03 52 214,03
Kúpna cena za ktorú dodala leasingovka bez DPH 18400,9 18 400,90 18 868,92
Nesplatená istina

-18400,71 -18 400,71 -18 400,71
Úroky uplatnené za 31 mesiacov v nákladoch- režia 6 718,46 6 718,46
Vstupná cena:

52214,22 58 932,68 59 400,70
Výpočet nesplatenej istiny




OC



52 180,84

Kúpna cena po splatení


33,19

Nultá splátka


-5 221,40

Splátka istiny bez DPH a bez nultej splátky -28 591,92

Nesplatená istina:


18 400,71

58 932,68:4=14 733,17





14733,2
Fabiana
19.01.10,17:20
Ahoj, vedel by mi niekto poradiť, či je nasledovný dokument správne vypočítaný???
Ako upraviť ZD o koľko a ako???
Či je dobre OC vozidla pre daňové odpisy.

Za rýchlu odpoveď vopred ďakujem.

chcela som pripojiť súbor, ale nejde mi to pripojiť, nakoľko moje prílohy zaberajú 164 MB... neviem, kde mám vymazať staré prílohy, aby som mohla priložiť nasledovný súbor. Ak by mi niekto vedel poradiť xls súbor prepošlem. Ďakujem
tuta
19.01.10,17:46
Choď na hornej lište na moje nastavenia. Klikni na nastavenia a v ľavom rohu sa Ti otvorí menu, kde si vyberieš prílohy. A môžeš mazať.
Fabiana
19.01.10,18:42
Choď na hornej lište na moje nastavenia. Klikni na nastavenia a v ľavom rohu sa Ti otvorí menu, kde si vyberieš prílohy. A môžeš mazať.
Ďakujem a pridávam prílohu, ak by mi niekto vedel poradiť potešilo by ma to. Otázky sú adresované o 2 príspevky vyššie. Ďakujem.
Denisa
20.01.10,10:29
s.r.o. mala od 9/2008 na leasing OA. V 6/2009 auto predali - prešiel leasing na inú firmu. O tejto kúpe nie sú žiadne doklady. majú len Zmlvu o zmene subjektu od leasingovej spoločnosti. Takto som účtovala:
042/474 prevzatie auta
474/221 prvá splátka a potom mesačné splátky
a teraz mi na 474 zostala suma nesplatenách splátok
Mám to dať na 648 alebo ako to vysporiadať?
Ďakujem
Denisa
20.01.10,11:17
s.r.o. mala od 9/2008 na leasing OA. V 6/2009 auto predali - prešiel leasing na inú firmu. O tejto kúpe nie sú žiadne doklady. majú len Zmlvu o zmene subjektu od leasingovej spoločnosti. Takto som účtovala:
042/474 prevzatie auta
474/221 prvá splátka a potom mesačné splátky
a teraz mi na 474 zostala suma nesplatenách splátok
Mám to dať na 648 alebo ako to vysporiadať?
Ďakujem

neporadí niekto??
nikula
25.01.10,11:22
Firma, platiteľ DPH, prevzala od druhej firmy posledné 2 splátky leasingu. Sumy, ktoré ostávajú:
Istina je 472,49 a 476,51EUR.
Leasing. úrok 8,08 a 4,06,
DPH je 91,31 a 91,31EUR.
Splátky 571,88 a 571,88EUR.
Poplatok za vykonanie zmien je 232,36+DPH,
ďalší poplatok 3,32EUR
Zaplatenie druhej firme za 2 mesiace zo zvýšenej 1. splátky 831,70EUR.
Poraďte mi, ako to všetko zaúčtovať? Prosím
Majka
25.01.10,20:18
ako je to v takom pripade ked bolo auto kupene na uver, nakup zauctovany na 479 v OC a z tejto sumy sa odratavali splatky, kedze suma splatky uveru bola podstatne vyssia ako OC auta, teraz po skonceni uveru mam na 479 navyse cca 2 400 eur. kam to treba oductovat?
nikula
27.01.10,07:23
Pomôže mi niekto s účtovaním leasingu??? príspevok 64
nikula
28.01.10,08:24
Učtovanie leasingu príspevok 64. Prosím
evina
28.01.10,08:28
Učtovanie leasingu príspevok 64. Prosím

O účtovaní lizingu je tu more príspevkov, napr.

http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html
nikula
28.01.10,12:46
Firma, platiteľ DPH, prevzala od druhej firmy posledné 2 splátky leasingu. Sumy, ktoré ostávajú:
Istina je 472,49 a 476,51EUR.
Leasing. úrok 8,08 a 4,06,
DPH je 91,31 a 91,31EUR.
Splátky 571,88 a 571,88EUR.
Poplatok za vykonanie zmien je 232,36+44,15DPH,
ďalší poplatok 3,32EUR+ 0,63DPH
Zaplatenie druhej firme za 2 mesiace zo zvýšenej 1. splátky 831,69+44,15=989,71EUR.
Poraďte mi, ako to všetko zaúčtovať? Prosím

Obstarávacia cena: 2xistina bez DPH + zvýšená splátka + poplatky bez DPH
Môže to byť takto:
042/474 2016,37EUR
022/042 2016,37
474/221 989,71 EUR uhrada zvysenej splátky
343/474 44,15 DPH zo zvýšenej splátky
474/221 1143,76 uhrada splatky
562/474 12,14 urok
343/474 182,62 DPH
474/221 276,51 poplatok za zmenu
343/474 44,15 DPH z poplatku
474/221 3,95 poplatok za prevod vlast.
343/474 0,63 DPH z poplatku
Odobrí mi to niekto? Vopred ďakujem, ešte som sa nestretla s leasingom. Ide o leasing nákladného auta.
janapill
28.01.10,17:14
prosím Vás, viem, že sa tu o postúpení lízingu písalo už dosť, ale akosi som z toho popletená a vôbec mi nesedí účet 474 (http://www.porada.sk/t59533-474-zavazky-z-najmu.html), ktorý by sa pri postúpení mal vynulovať, či nie? Nepomôžete?
v.o.s postúpila bezodplatne lízing s.r.o. do konca lízingu ostalo už len 10 mesiacov.
účtovanie u v.o.s.:
551 (http://www.porada.sk/t59569-551-odpisy-dlhodobeho-nehmotneho-majetku-a-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html)/082 - odpis auta v ZC)- bude to daňový náklad?
082 (http://www.porada.sk/t59447-082-opravky-k-samostatnym-hnutelnym-veciam-a-k-suboru-hnutelnych-veci.html)/022 - vyradenie auta v OC)
474 (http://www.porada.sk/t59533-474-zavazky-z-najmu.html)/648 - finanč.vyspor. istina(spočítala som istinu za tých
posl.10mesiacov)
315 (http://www.porada.sk/t59477-315-ostatne-pohladavky.html)/474 - nárok na finan.vysp.(spočítala som úrok a DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) podľa
splátk.kalend.za tých 10 mesiacov)
je to správne? lebo na účte 474 (http://www.porada.sk/t59533-474-zavazky-z-najmu.html) mám stále zostatok
ale od lízing.spol. nám ešte prišla FA, kde nám dobropisujú časť zvýšenej splátky vopred a toto mám ako zaúčtovať?

a potom účtovanie v s.r.o.:
042 (http://www.porada.sk/t59428-042-obstaranie-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html)/474 - (istina za posl.10 mesiacov)
042 (http://www.porada.sk/t59428-042-obstaranie-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html)/325 - úrok,DPH podľa splátk.kalend. za posl.10 mesiac.
022 (http://www.porada.sk/t59420-022-samostatne-hnutelne-vici-a-subory-hnutelnych-veci.html)/042 - zaradiť do používania
čiže tú sumu čo dostanem na 022 (http://www.porada.sk/t59420-022-samostatne-hnutelne-vici-a-subory-hnutelnych-veci.html), rozrátam na 10 mesiacov a odpisujem?
ale od lízing.spol. prišla FA kde nám fakturujú časť zvýšenej splátky v takej istej sume ako u v.o.s. dobropisovali a zase neviem čo s tým.
Prosím nepozriete sa mi niekto na to? Ďakujem
nikula
04.02.10,08:47
Príspevok 69. Nikto mi to neodobrí???
nikula
08.02.10,10:22
Obstarávacia cena: 2xistina bez DPH + zvýšená splátka + poplatky bez DPH
Môže to byť takto:
042/474 2016,37EUR
022/042 2016,37
474/221 989,71 EUR uhrada zvysenej splátky
343/474 44,15 DPH zo zvýšenej splátky
474/221 1143,76 uhrada splatky
562/474 12,14 urok
343/474 182,62 DPH
474/221 276,51 poplatok za zmenu
343/474 44,15 DPH z poplatku
474/221 3,95 poplatok za prevod vlast.
343/474 0,63 DPH z poplatku
Odobrí mi to niekto? Vopred ďakujem, ešte som sa nestretla s leasingom. Ide o leasing nákladného auta.


Prosím pozrite sa mi na to??? Nikto nevie poradiť???
hajni
08.02.10,14:14
Prosím Vás o pomoc. Som začiatočníčka v účtovaní finančného leasingu. SZČO kúpil auto formou fin. leasingu vraj sk. N1 s možnosťou odpisu DPH. Obdržali sme faktúru, ktorá je vystavená na leasingovú spoločnosť a na ktorej je cena bez DPH 13277 eur, DPH 2520 eur a k úhrade 158OO eur. Vzápätí sme dostali zmluvu a splátkový kalendár v ktorom sú nasledovné stĺpce: anuitná časť (istina), úrok, finančný prenájom, k úhrade. Nikde v celej zmluve ani v splátkovom kalendári nie je DPH. Mám nárok na odpočet? Z čoho vypočítam DPH? Z maržy, ktorú nahodila leasingová spoločnosť? Neviem si s tým rady. Pomohol by mi niekto!!!!
masinka
13.03.10,01:58
Chcela by som vas poprosit o radu v s.r.o., prebrala som uctovnictvo od uctovnej firmy, je to v hroznom stave, niesu ochotni mi dat inventarizacie, ze na to nemaju cas uctuju 150 firiem, ani vystupy poriadne, nazeram do starych dokladov co ako robili chybaju tam aj predkontacie na ID a mam problem s leasingom.
Auto M1 kupene v roku 2006 zaradili a neodpisovali, cele uctovanie je taketo:

Obstaranie leasingu 042/474 cena na euro 8800
ID zaradenie bez DPH 022/042
splatka leasingu 474/221 mesačne podla splatok

na konci tohoto roka prisiel list od lizingovky o ukončeni so sumou 33e na odkupenie:
DF 042/321
DF dph 343/321
ID zaradenie 022/042
teraz ma vozidlo hodnotu 8832e na ucte 022.

Stav uctu 474 je ale v minuse uz od predminuleho roku, kedze uroky neuctovali, mozem tak urobit aspon k platbam za tento rok ze douctujem mesacne 562/474 vo vyske leasingovej splatky?

Okrem toho sa po ukonceni leazingu vozidlo v sume 100 euro predalo konatelovi. V literature som nasla takyto postup:

ID vyradenie este neodpisaneho DHM douctovanim opravok
541/082 8832eur
vyradenie v Obstaravacej cene
082/022 8832 eur

Predaj vozidla odberatelovi konatelovi VFA
311/641 84 eur
311/343 16 eur

541 bude nakladom len do vysky 641, ostatne je nedanove.

Ostal mi tu jeden problem 474. Co mam urobit s uctom 474 mam tam 4200 eur minus, teda zostatok na MD lebo v MRP je to v pluse, ine nez to mali povodne v Pohode tam bol minus.

Dakujem za nazor a radu, lebo s tym neviem pohnut.
JAJA11
13.03.10,05:48
Chcela by som vas poprosit o radu v s.r.o., prebrala som uctovnictvo od uctovnej firmy, je to v hroznom stave, niesu ochotni mi dat inventarizacie, ze na to nemaju cas uctuju 150 firiem, ani vystupy poriadne, nazeram do starych dokladov co ako robili chybaju tam aj predkontacie na ID a mam problem s leasingom.
Auto M1 kupene v roku 2006 zaradili a neodpisovali, cele uctovanie je taketo:

Obstaranie leasingu 042/474 cena na euro 8800
ID zaradenie bez DPH 022/042
splatka leasingu 474/221 mesačne podla splatok

na konci tohoto roka prisiel list od lizingovky o ukončeni so sumou 33e na odkupenie:
DF 042/321
DF dph 343/321
ID zaradenie 022/042
teraz ma vozidlo hodnotu 8832e na ucte 022.

Stav uctu 474 je ale v minuse uz od predminuleho roku, kedze uroky neuctovali, mozem tak urobit aspon k platbam za tento rok ze douctujem mesacne 562/474 vo vyske leasingovej splatky?

Okrem toho sa po ukonceni leazingu vozidlo v sume 100 euro predalo konatelovi. V literature som nasla takyto postup:

ID vyradenie este neodpisaneho DHM douctovanim opravok
541/082 8832eur
vyradenie v Obstaravacej cene
082/022 8832 eur

Predaj vozidla odberatelovi konatelovi VFA
311/641 84 eur
311/343 16 eur

541 bude nakladom len do vysky 641, ostatne je nedanove.

Ostal mi tu jeden problem 474. Co mam urobit s uctom 474 mam tam 4200 eur minus, teda zostatok na MD lebo v MRP je to v pluse, ine nez to mali povodne v Pohode tam bol minus.

Dakujem za nazor a radu, lebo s tym neviem pohnut.

Veľmi ťažká situácia :mee:

V tom leasingu je od začiatku strašne veľa chýb. :eek:
Ak sa auto neodpisovalo, je možné podať dodatočné daňové priznania.
Pri predaji auta si dajte pozor. DPH sa neuplatňovala, takže sa nemala odviesť ani pri predaji auta. :o
Oproti účtu 474 mali byť účtované náklady 562, 548. Pokiaľ nebudete dávať opravné daňové priznanie, treba to zaúčtovať všetko na tieto účty, ale v DP musia sa pripočítať, t.j. zvýšiť daňový základ. Okrem tých, ktoré sa týkajú roku 2009. Rovnako by ste mali uplatniť odpisy za rok 2009, na ktoré je ešte nárok. :o Náklad na 541 by neboli vôbec nákladom, len tie na 551 za rok 2009.
masinka
13.03.10,09:56
JAJA11 dakujem, super si ma potesila. Uz som ani nespavala posledne dni.
Z celej situacie je jasne ze klient je ukrateny o naklady.
Pre tento rok douctujem konkretne uroky 562/474 cez ID, rozdiel 474 teda vynulujem a tieto uroky z predoslych rokov necham na nedanovej analytike 562.
Dam si pozor aj pri tom vyradeni, 541 moze byt danovym nakladom, len do vysky predajnej ceny, btok nedanov. v tomto pripade 8732 eur nedanove, kedze predaj je 100 eur.:confused:
JAJA11
13.03.10,10:21
JAJA11 dakujem, super si ma potesila. Uz som ani nespavala posledne dni.
Z celej situacie je jasne ze klient je ukrateny o naklady.
Pre tento rok douctujem konkretne uroky 562/474 cez ID, rozdiel 474 teda vynulujem a tieto uroky z predoslych rokov necham na nedanovej analytike 562.
Dam si pozor aj pri tom vyradeni, 541 moze byt danovym nakladom, len do vysky predajnej ceny, btok nedanov. v tomto pripade 8732 eur nedanove, kedze predaj je 100 eur.:confused:

Ešte treba doúčtovať aj DPH zo splátky na 548, prípadne poistku. Aj odpisy za mesiace, keď sa ešte splácal leasing je možné dať do nákladov. Aby sa zbytočne nestratili náklady. Na 541 by vlastne mali iba ostať odpisy za roky, keď sa zabudlo odpisovať. A pravdaže, toto číslo musí ísť ako pripočítateľná položka, lebo to mali byť náklady predchádzajúcich rokov.
masinka
13.03.10,23:12
JAJA11 dakujem vsetko davam na poriadok.

Este tam mam jeden leasing auto kupene v r 2001 koniec odpisovania r 6/2004,

nakup zauctovali 381/379 982967,50Sk
mesacne splatky 379/221 845752,20Sk
2 rok 518/479 504871,20
urokyza 2a3 rok 518/381 403461 Sk
DPH za 2a3 rok 343/479 8180,70
------------------------------------
este po 4 rokoch mam zostatok na uctoch:
379 D 137214 SK,
381 MD 579507 Sk
479 D 528201 Sk
Do nakladov sa dostalo 923 480,50
do DPH 8180,70

Zostatkova cena zaradena na 022 po ukonceni lizingu je 16257,20Sk. Auto sa predalo v decembri. A ja neviem vysporiadat ucty 379, 381, 479. Odpisy neviem definovat ci boli nejake robene, nemam k tomu detaily.
Vidite v tom nejaku logiku ako to upratat? Ja som neuctovala nikdy lizing po starom mam to aj na šibenickach nakreslene ale stale tam mam rozdiel 69 651,50 ten bude musiet ist asi do nedanovych.
Dakujem vopred za trpezlivost a radu.
JAJA11
14.03.10,09:22
JAJA11 dakujem vsetko davam na poriadok.

Este tam mam jeden leasing auto kupene v r 2001 koniec odpisovania r 6/2004,

nakup zauctovali 381/379 982967,50Sk
mesacne splatky 379/221 845752,20Sk
2 rok 518/479 504871,20
urokyza 2a3 rok 518/381 403461 Sk
DPH za 2a3 rok 343/479 8180,70
------------------------------------
este po 4 rokoch mam zostatok na uctoch:
379 D 137214 SK,
381 MD 579507 Sk
479 D 528201 Sk
Do nakladov sa dostalo 923 480,50
do DPH 8180,70

Zostatkova cena zaradena na 022 po ukonceni lizingu je 16257,20Sk. Auto sa predalo v decembri. A ja neviem vysporiadat ucty 379, 381, 479. Odpisy neviem definovat ci boli nejake robene, nemam k tomu detaily.
Vidite v tom nejaku logiku ako to upratat? Ja som neuctovala nikdy lizing po starom mam to aj na šibenickach nakreslene ale stale tam mam rozdiel 69 651,50 ten bude musiet ist asi do nedanovych.
Dakujem vopred za trpezlivost a radu.

No neviem, s týmto Vám asi neporadím. To účtovanie je nejaké zvláštne. Ale asi sa s tým netreba už zaoberať, v podstate to už ani nepodlieha kontrole, okrem roka 2004. Zostatky na účtoch by som opravila na základe inventarizácie koncoročných stavov na účtoch.
masinka
14.03.10,10:32
JAJA :), no inventarizacia uctov tej uctovnej firme nic nehovori na bankovom ucte mam rozdiel oproti vypisu 200 000Sk, 321 oproti saldokontu ani nehovorim, a to cele uctovnictvo nema jeden vystup, prehlad co ako bolo uctovane.

Skusim opravit to zauctovanie v ich starom roku, vlastne len v ramci suvahy urobim korekciu. Vazne to uz nestoji za stratu casu. :mee:

Dakujem velmi za pomoc, niekedy uz clovek sa dotoho tak zazerie a potrebuje postuchnut dalej nad takymito pripadmi.
Janca
21.04.10,08:55
Pripájam sa s prosbou - ako inak na poslednú chvíľu - či niekto nemá novú tabuľku (.xls) na rozúčtovanie finančného leasingu od 1.1.2010 pre MV M1 s možnosťou už odpočtu DPH. Vďaka.
Majka
17.05.10,10:06
Pripájam sa s prosbou - ako inak na poslednú chvíľu - či niekto nemá novú tabuľku (.xls) na rozúčtovanie finančného leasingu od 1.1.2010 pre MV M1 s možnosťou už odpočtu DPH. Vďaka.

nikto sa neozval,ak by ju niekto poskytol,potesim sa aj ja.
dakujem,prajem prij.den
SAIVI
28.06.10,09:42
nikto sa neozval,ak by ju niekto poskytol,potesim sa aj ja.
dakujem,prajem prij.den


..posuvam
Vianocka
23.07.10,10:27
Aj mne by sa taká tabuľka zišla. Nemá ju niekto spracovanú? Vďaka vopred.
thalia13
26.08.10,09:37
ahojte poradaci poprosila by som Vás o potvrdenie resp opravy

prebrali sme leasing na osobne auto za odplatu, do OC mi vstupy

nesplatena istina, odplata, poplatky ktoré sme platili leasingovke

odpisať to musím do skončenia trvania leasingu tj 2 roky, ako s odpismy, vychádzam z mojej OC a rovnomerne odpisem v priebehu dvoch rokov, učtovne a danove odpisy sa mi rovnaku, je to takto spravne? dakujem
janaGT
26.08.10,09:49
neviete mi poradiť, ako zaúčtovať predčasné ukončenie leasingu?
Zuzanak1
06.09.10,08:13
Ahojte. Potrebujem poradiť. SRO kúpila auto na leasing, auto zaradili neskôr, lebo že ho nepoužívajú a aby nemuseli platiť cestnú dať, a nedávajú si zatiaľ do nákladov PHM. Lenže teraz mám problém ako odpisovať, nebudú sa mi rovnať odpisy s leasingom. Podľa mňa, ak kúpia auto na leasing, tak ho musia hneď zaradiť a aj odpisovať.
Vďaka za názor.
Tweety
06.09.10,08:14
Ahojte. Potrebujem poradiť. SRO kúpila auto na leasing, auto zaradili neskôr, lebo že ho nepoužívajú a aby nemuseli platiť cestnú dať, a nedávajú si zatiaľ do nákladov PHM. Lenže teraz mám problém ako odpisovať, nebudú sa mi rovnať odpisy s leasingom. Podľa mňa, ak kúpia auto na leasing, tak ho musia hneď zaradiť a aj odpisovať.
Vďaka za názor.
ÁNo takto, zaradiť do majetku, odpisovať rovnomerne po celú dobu lízingu, §26 odst.8 Zákon o dani z príjmu.
Zuzanak1
06.09.10,08:14
neviete mi poradiť, ako zaúčtovať predčasné ukončenie leasingu?

skús si nájsť tému "predčasné ukončenie leasingu".
Zuzanak1
06.09.10,08:16
ÁNo takto, zaradiť do majetku, odpisovať rovnomerne po celú dobu lízingu.

Takže žiadne posúvanie zaradenia, hneď zaradiť a aj odpisovať, a aj cestnú daň by mali hneď zaplatiť ?! Aj keď ho nepoužívajú zatiaľ.
Tweety
06.09.10,08:18
Takže žiadne posúvanie zaradenia, hneď zaradiť a aj odpisovať, a aj cestnú daň by mali hneď zaplatiť ?! Aj keď ho nepoužívajú zatiaľ.
Prečo ho potom lízujú, keď ho nepoužívajú, ale splátky budú musieť platiť tak či tak, ako potom o tom budú účtovať? to bude chaosu.
JAJA11
06.09.10,08:43
Takže žiadne posúvanie zaradenia, hneď zaradiť a aj odpisovať, a aj cestnú daň by mali hneď zaplatiť ?! Aj keď ho nepoužívajú zatiaľ.

Cestná daň je teraz Daň z motorového vozidla a platí sa až po skončení roka, do 31.1.. Na DÚ treba však auto prihlásiť - stačí oznámenie - dá sa stiahnuť vzor na ich stránkach. :o
Zuzanak1
06.09.10,08:57
Prečo ho potom lízujú, keď ho nepoužívajú, ale splátky budú musieť platiť tak či tak, ako potom o tom budú účtovať? to bude chaosu.


To mi hovor. A ja mám ten chaos vyriešiť.
Zuzanak1
06.09.10,08:58
Cestná daň je teraz Daň z motorového vozidla a platí sa až po skončení roka, do 31.1.. Na DÚ treba však auto prihlásiť - stačí oznámenie - dá sa stiahnuť vzor na ich stránkach. :o

Viem, že je to teraz DZMV, len CD sa ľahšie píše. A aj o prihlásení viem, zle som to napísala o tej platbe, myslela som oznámenie na DÚ.
nika.sum
23.09.10,12:08
Ahoj, zacinam uctovat novy leasing. Viem na ake ucty, to je v pohode. Len som zostala v pomykove, ked som isla kontrolovat ci to spravne uctujem podla Ing. Cenigove, kde je na konci roka urobeny prevod zavazkov ku dnu uctovnej zavierky so zostatkovou dobou platnosti nie dlhsou ako 1 rok 47401/47102, vykazovane ide do r.118 suvahy. Doteraz som to nerobila. Je to naozaj potrebne?
Betina2
26.09.10,20:17
Ahoj, zacinam uctovat novy leasing. Viem na ake ucty, to je v pohode. Len som zostala v pomykove, ked som isla kontrolovat ci to spravne uctujem podla Ing. Cenigove, kde je na konci roka urobeny prevod zavazkov ku dnu uctovnej zavierky so zostatkovou dobou platnosti nie dlhsou ako 1 rok 47401/47102, vykazovane ide do r.118 suvahy. Doteraz som to nerobila. Je to naozaj potrebne?

Áno je!
Je potrebné oddelené vykazovanie krátkodobých a dlhodobých záväzkov, k čomu slúži preúčtovanie na 2 rozdielne analytiky (v softe treba ja nastaviť, aby každú analytiku ťahalo do správneho riadku výkazu Súvahy). Konečný stav zostatku na účte 474002 (krátkodobé) muséí predstavovať zostatok KDB záv., 474001 zostatok dlhodbých záv. Dlhodobé vstupujú aj do iného riadku výkazu Súvahy než krátkodobé. Ak by si ich nerozdelila (okrem iného to nariaďujú aj postupy účtovania), tak by si nezobrazila verne Súvahu. A je rozdiel, či mám krátkodobé alebo dlhodobé záväzky. Prakticky na tomto účtovaní nie je nič ťažké, len na to netreba vždy k 31.12. zabudnúť a nepomýliť si účtovanie na nalytikách ani v priebehu účt.obdobia.
Dobré sú na to rôzne tabulky, boli aj tu nejaké. Treba pohladať.
lazika
12.10.10,20:45
Poprosila by som o radu:

Ide o leasing auta, ktorý sme prebrali na splácanie, dohodli sme sa len s dotyčným, nie s lízingovkou. Spísali sme Kupnu zmluvu, v ktorej je suma, za ktorú sme prebrali auto a rozpísané splátky. Po dosplácaní všetkých splátok, bude auto prepísané na pána, ktorý zobral leasing a následne sa zavazuje ho prepísat na nás...
Problém je v tom, že sme čast spátok uhradili, ale po prepočítaní a zistení vysokých úrokoch, nám auto odobrali.
Leasingovka má právo auto predat a následne vymáhat peniaze od držitela auta. Resp. od pána s ktorým uzavreli leasing.
Od nás( tretia osoba), nemá leasingovka ani jeden podpis....
Dotyčný sa vyhráža že zostatkovú cenu auta, ktorú určí leasingovka po odpredaji bude vymáhat od nás...Má nato právo?
Myslím, že sme si zaplatili svoju daň, pri spátkach za auto----a teraz nemáme ani peniaze, ani auto...dakujem za odpoved.
basha_V
05.01.11,12:55
ahojte,

27.12.2010 dosla z leasingovky Dohoda o splatkach, prva je 26.1.11, ALE
teraz zauctovanie:

-istina bez DPH 18293,98e (v tom 1.zvys.splatka 5488,24e)
- leas. urok bez dph 1891,86
- havarijne poist. bez dph 1732,80
-povinne zml.poist. bez dph 630,24
- poplatok za uzatv. zmluvy 0,00e
- poplatok za prevod vlastnictva bez dph 100e
- DPH 4002,29e

(neviem prist na to ako sa dostali na sumu 4002,29 za dph :mee: )

Zauctovala som:
18 393,98e D 474/100
100e MD 042/100
18293,98e MD 042/100

potom prisla faktura na 1. zvys.splatku:
ZD 5488,24e
DPH 1042,77e 343019 / 474100

a uhradu tej faktury dam 474100 / 221001

prosim niekto skuseny na to mrknite ci to takto moze ostat, som z toho dilino :confused:
basha_V
13.01.11,05:51
prosim poradte mi, neviem ci to mam dobre a potrebujem to do decembrovej dph... dakujem velmi velmi velmi pekne!!! :rolleyes:
tibor1000
21.01.11,19:49
Dobrý večer poraďári.
Prosím Vás,ako sa správne účtuje paušálny poplatok za lízing - základ dane - účet 548 alebo 518?

ďakujem pekne
lupa
21.01.11,20:30
Je to predsa súčasť OC leasingu, žiaden náklad.
tibor1000
21.01.11,21:28
takže 474 ?
papulisko
22.01.11,19:56
Klient si kúpil na konci roka 2010 na leasing vozidlo cez Mercedes Leasing. Poistenie zdarma, bezúročne, jedine má poplatok za spracovanie leasingu. Vstupuje tento do OC vozidiel, alebo ide rovno do nákladov ? Ja by som povedal, že do nákladov, ale uisťujem sa. Vďaka
irena249
17.03.11,06:29
Dobrý deň, pozriete mi prosím účtovanie leasingu nákladného automobilu, či to mám všetko ok? Podľa splátkového kalendára:
nadobúdacia cena - istina 45.955,00 účtovanie - 042/474
finančná činnosť 6.199,51
z toho poistenie 2.214,72
zaradenie - 45.955,00 - 022/042
1.zvýšená splátka 2.734,32 - 474,343/221
splátky(istina,poistenie,úrok, dph) - 474,562,568,343/221
odpisovanie 36 mesiacov - mesačný odpis 1.276,53 - 551/082
Toto je nový predmet a nerada by som niekde zadala zlú sumu, lebo máme dodatočné priznanie k dani, pani predo mnou zaradila predmet v sume istina+1.zvýšená splátka+finančná činnosť čiže sme si uplatňovali vyššie odpisy a prišli sme na to pri podrobnej kontrole účtovania - po ukončení leasingu nezostala 474 na 0,00. Ďakujem
zuzlik0402
14.09.11,12:46
Dobrý deň,
chcem sa opýtať na účtovanie odpisov pri leasingu. Niekde som začula, že od tohto roka sa už majetok obstaraný na leasing nebude odpisovať podľa počtu splátok (napr. auto za 3 roky), ale aj keď bude leasing napr. trvať 36 mesiacov, odpisovať sa majetok bude podľa zákona 1/4 každý rok, tzn. počas 4 rokov.
Nič bližšie však nemôžem nájsť - je to tak alebo sa naďalej odpisuje podľa doby trvania leasingu?
Ďakujem.
Ivenka
04.01.12,12:52
Dobrý deň, asi mám diletantskú otázku. Platca DPH kúpil OA - došlá FA. Následne dal auto prelizingovať, teda vystavil vyšlú FA pre lízingovú spoločnosť. Mám ale dilemu čo s tou došlou FA. Mám si ju vlastne vôbec všímať a mám nárok aj na odpočet, lebo akosi neviem ako ju mám potom zaučtovať.
Alebo to mám vlastne celé naučtovať?
042/321 343/321
021/042
551/021
311/641 a následne účtovať ešte o lízingu ?

alebo je to vlastne spätný lízing, práve som niečo nakukla na Porade
KEJKA
04.01.12,12:54
Dobrý deň,
chcem sa opýtať na účtovanie odpisov pri leasingu. Niekde som začula, že od tohto roka sa už majetok obstaraný na leasing nebude odpisovať podľa počtu splátok (napr. auto za 3 roky), ale aj keď bude leasing napr. trvať 36 mesiacov, odpisovať sa majetok bude podľa zákona 1/4 každý rok, tzn. počas 4 rokov.
Nič bližšie však nemôžem nájsť - je to tak alebo sa naďalej odpisuje podľa doby trvania leasingu?
Ďakujem.
ide o zmenu v Z_DPPO, účtovné odpisy môžu byť nastavené podľa rozhodnutia frmy inak.
KEJKA
04.01.12,12:57
Dobrý deň, asi mám diletantskú otázku. Platca DPH kúpil OA - došlá FA. Následne dal auto prelizingovať,......................kedy následne? a čo sa stalo medzitým? z hľadiska prihlásenia auta na DI? DU?
teda vystavil vyšlú FA pre lízingovú spoločnosť. Mám ale dilemu čo s tou došlou FA. Mám si ju vlastne vôbec všímať a mám nárok aj na odpočet, lebo akosi neviem ako ju mám potom zaučtovať.
Alebo to mám vlastne celé naučtovať?
042/321 343/321................na základe faktúry áno
021/042.......................áno, ak dostal značky
551/021........nie
311/641 a následne účtovať ešte o lízingu ?
ja by som zostala u 042
541/042-vyradenie predajom
311/641,343.........nezabudnúť na DPH
a potom klasicky LZ podľa LZ zmluvy.
Čo si tým sledoval?
Ivenka
04.01.12,12:59
Myslela som hneď ako kúpil a uhradil dodavateľovi ale potreboval finančné prostriedky, ináč všetko prebehlo OK, odhlásenie aj prihlásenie podľa DIČ na DI aj DU. Ďakujem, ja mám ešte Vianoce tak nemyslím ani pri základných otázkach, nieto sa ešte vyjadrovať.
KEJKA
04.01.12,13:01
pri značkách by som nevynechala zaradenie do užívania
022/042-zaradenie
541/082 a 082/022 vyradenie predajom
311/641,343.........nezabudnúť na DPH
a potom klasicky LZ podľa LZ zmluvy.
Ivenka
04.01.12,13:06
Si poklad, tak som to myslela ale hovorím diletantský domotane som to napísala.
danka28
17.02.12,20:34
Ahojte,
uz viac krat som tu nasla odpoved na moje otazky, ale na tuto co potrebujem teraz este nie.
Vo firme je majetok na leasing. Ide o dlhodoby hmotny majetok, je zaradeny v majetku, odpisovany, to je vsetko v poriadku. Zle je uctovanie uveru. Neviem z akeho dovodu, ale vsetky sumy ( istina+urok+poistne ) boli uctovane na splatky leasingu, na stranu MD uctu 474. Teraz sa zistilo, ze nesedi konecny stav uctu 474 lebo uz to nie je zavazok ale pohladavka. Uctovne sa preplatil leasing. Ide o roky 2009,2010. Da sa to dat nejako do poriadku? Je mozne zauctovat tento rok, rok 2011, uroky aj poistne spatne aj za predchadzajuce rokya opravit tak zostatok na ucte 474?
Vopred Vam vsetkym dakujem za rady.
KEJKA
17.02.12,20:45
je to len iný prípad účtovania nákladov minulých období. Ak si takto postavíš vyhľadávanie, isto nájdeš odpovede.
Účtovne môžeš a zrejme aj musíš účtovať do bežného obdobia, daňovo vysporiadaš podľa toho, či bola v r. 2009, 2010 daňová strata, alebo daňový zisk.
danka28
17.02.12,20:58
Kejka, dakujem, idem si to vyhladat. Rok 2009 strata, rok 2010 zisk, ktory bol umoreny stratou z roku 2009, neplatila sa ziadna dan.
irena249
17.02.12,21:00
minulý rok 2010 som mala rovnakú opravu, prebrala som leasingy, ktoré mali skončiť na 0,-- ale neskončili. všetko som vyčíslila v detailných tabuľkách, pôvodný stav, správny stav, vzniknutý rozdiel. vyčíslené zaúčtovala do roku 2010 ako opravy minulých období a podala dodatočné daňové priznania za tri roky dozadu. tento postup mi odobril aj auditor. držím palce a veru nezávidím.
danka28
17.02.12,21:15
A na rok 2010 nemozem pouzit § 17, odst. 29 zákona o Dani z prijmov

(29) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.


aj ked dan sme neodviedli, ale zaklad dane sme vykazali. Nemozem tie sumy za rok 2010 zauctovat do roku 2011 bez nejakeho dalsieho DDP za rok 2010?
KEJKA
18.02.12,03:55
môžeš. prečo nie?
danka28
18.02.12,05:25
...................lebo uz nie som si nicim ista. :confused: A ten rok 2009 sa nezaobide bez DDP. Ide o to, ze ked som to predniesla "tym hore", bolo mi povedane, ze mam nieco vymysliet, aby sa DDP nepodavalo, ze nechu zbytocne na seba upozornovat, hoci aj na ukor nedanovych nakladov, skratka vraj mam nieco vymysliet, ze som sikovna a urcite ma nieco napadne. A mna nenapada nic :mad:
A ten rok 2010 teda mozem zauctovat tie urokya poistne normalne do nakladov ako keby sa tykali roku 2011?
Asi som otravna, ale uz som si nie ista asi nicim.
dakujem
KEJKA
18.02.12,08:30
ak si si nie istá, tak neopakuj otázky, stačí si prečítať 10x tú istú odpoveď, ušetríš kopu času aj iným.
Odpovedám len preto, aby som uviedla na správnu mieru aj ten rok 2009.
Povinnosť podať DDP je vtedy, ak si zvýšiš základ dane. v r. 2009 bola strata, ak by si chcela umorovať v budúcnosti vyššiu stratu z titulu novozistených nákladov, tak vo vlastnom záujme musíš podať DDP. Ale zo zákona ti tá povinnosť nevyplýva - samozrejme za cenu, ako si naznačila.
v r. 2011 budú náklady týkajúce sa roku 2009 pripočitateľná položka a v budúcich rokoch môžeš umorovať len stratu podľa DPPO2009.
rok 2010 môže byť riešený tak ako už bolo uvedené.
danka28
18.02.12,15:32
Kejka, dakujem za odpoved a tvoju neunavnu pomoc a ospravedlnujem sa za zahlcovanie porady zbytocnymi otazkami, nebol to zamer, ale zufalstvo :mad:
účtovníčka01
24.07.12,13:24
Ahojte!
My sme kúpili osobné auto na lízing. Najprv nám prišla zálohová došlá faktúra o zvýšenej splátky, ktorú som zaúčtovala takto:
- bez dph 11 100,- 474/
- dph 2 220,- 343/
- spolu: 13 320,- /321A
Potom sme dostali vyúčtovaciu faktúru so sumou 33 300 EUR s dph, na ktorej bola záloha odpočítaná, teda k úhrade máme 19 980,- EUR s dph.
DPH budeme odpočítať mesačne podľa splátkového kalendára počas 48 mes.
Nemám s tým ešte skúsenosti a prosila by som o pomoc. Vyúčtovaciu faktúru ako by som musela zaúčtovať?
Ďakujem za odpoveď!
Tweety
24.07.12,13:29
Ahojte!
My sme kúpili osobné auto na lízing. Najprv nám prišla zálohová došlá faktúra o zvýšenej splátky, ktorú som zaúčtovala takto:
- bez dph 11 100,- 474/
- dph 2 220,- 343/
- spolu: 13 320,- /321A
Potom sme dostali vyúčtovaciu faktúru so sumou 33 300 EUR s dph, na ktorej bola záloha odpočítaná, teda k úhrade máme 19 980,- EUR s dph.
DPH budeme odpočítať mesačne podľa splátkového kalendára počas 48 mes.
Nemám s tým ešte skúsenosti a prosila by som o pomoc. Vyúčtovaciu faktúru ako by som musela zaúčtovať?
Ďakujem za odpoveď!
ZF neúčtujeme, (ak to nie je faktúra k prijatej platbe) účtujeme až faktúru za samotné dodanie. Dph si budeš nárokovať presne podľa splátkového kalendára.
KEJKA
24.07.12,13:32
na vyúčtovacej faktúre mala byť záloha a k nej prislúchajúca DPH odpočítaná - to je správne.
zálohovú si účtovala, lebo bola vystavená na základe platby, takže 321 máš vyrovnanú - správne?
vyúčtovaciu zaúčtuješ na obstaranie 042/474 len si to skontroluj so splátkovým kalendárom. neviem, či tá vyúčtovacia faktúra je vôbec na vašu firmu vystavená, ja sa stretávam s tým, že je vystavená na LZ spoločnosť od predajcu a teda ty by si ju neúčtovala.
Spôsob účtovania LZ na základe splátkového kalendára máš uvedené v mnohých iných príspevkov, nie je to ťažké ked máš prax, ale ked nie, tak je to dosť obšírne na vysvetľovanie.............musíš preštudovať, čo je tu dostupné.
účtovníčka01
24.07.12,14:00
Ďakujem za odpoveď! Áno, účtovanie lízingu už som preštudovala, len tá faktúra my urobila ťažkosti. Je vystavená pre LZ spoločnosť a my sme na tom konečným príjemcom. Tak by som to ani nemusela zaúčtovať? Na splátkovom kalendári je uvedená obstarávacia cena 27 750 EUR, ktorá se súčtom prvej zvýšenej splátky a ostatných splátok istiny za 48 mesiacov. Táto cena bude aj vstupnou cenou pre daňové odpisy?
KEJKA
24.07.12,14:17
Ďakujem za odpoveď! Áno, účtovanie lízingu už som preštudovala, len tá faktúra my urobila ťažkosti. Je vystavená pre LZ spoločnosť a my sme na tom konečným príjemcom. Tak by som to ani nemusela zaúčtovať? Na splátkovom kalendári je uvedená obstarávacia cena 27 750 EUR, ktorá se súčtom prvej zvýšenej splátky a ostatných splátok istiny za 48 mesiacov. Táto cena bude aj vstupnou cenou pre daňové odpisy?
presne, kedže odberateľom je LZ spoločnosť, tak ty o nej neúčtuješ, to je logické. Pre Teba je záväzný splátkový kalendár.
Účtuješ len istinu /bez úrokov a pod/, pripočítaš spracovateľský poplatok+ ZC=odkupnú cenu bez DPH.......042/474
zaradíš a odpisuješ. Ešte by tam mali ísť poplatky za prihlásenie na DI, prípadne iné súvisiace náklady.
účtovníčka01
24.07.12,14:43
Veľmi pekne ďakujem, veľa si mi pomohľa! :)
gina5
19.03.13,10:29
Ahojte!
V roku 2012 sme obstarali nákladný automobil za OC 41 000 € leasingom na 48 mesiacov. Do 41 000 € je už zahrnuté 1.zvýšená splátka a všetky istiny (48 mesačných splátok). Prvú zvýšenú splátku sme uhradili v 8/2012, a prvú mesačnú splátku z 48 sme uhradili v 9/2012. Podľa nového znenia zákona §26 ods.8, 9 a 10 od 01.03.2012 musíme odpisovať mesačne počas doby trvania prenájmu. Moja otázka znie: ročný odpis za rok 2012 vypočítam tak, že istinu, teda 41 000 € / 48 splátky x 4 mesiace (9-12/2012), alebo 41 000 € /49 x 5 mesiacov (9-12/2012 + prvá zvýšená splátka 8/2012), nakoľko podmienky na začatie odpisovania boli splnené v mesiaci 8/2012.
Ďakujem za pomoc!