šebka
03.03.05,10:00
SZČO si dala zaúčtovať PC do nákladov ročné odpisy 8000 Sk. Mám však obavy či to prejde DÚ. Jej činnosť je ponúkanie tovaru. Ak máte skúsenosť poraďte.

Príjemný deň aj keď u nás sneží..
jessica
03.03.05,09:39
Jasné, že prejde, každý dnes už predsa potrebuje niečo robiť na PC.
šebka
03.03.05,09:42
ďakujem si zlatá-fajn už to idem ukončiť
Yvvetta
03.03.05,10:21
Samozrejme, že môže mať PC. Kľudne daj odpisy ako výdavky ovpl. základ dane
Origos
03.03.05,12:37
Ahojte !
Ja mám takúto otázočku:
som SZČO, podnikať som začal tento rok v januári. Mal som (aj mám počítač) so starším monitorom. Vo februári som si zaobstaral nový monitor vo výške asi 11000,-SK. Môžem si dať odpísať celú sumu na tento rok (v roku 2006 pri daňovom priznaní)? A keby som chcel "starý" počítač vložiť do firmy môžem dať odpísať zo základu dane? (počítač som kupoval vlani v Rakúsku po komponentoch a pred vstupom do EU a sám so si ju zložil).
Ďakujem
martin5
05.02.06,12:40
Chcem sa spýtať?
Tento rok som si zakúpil skener,notebook, grafický software a tlačiareň. Každé z týchto zariadení mám vyfaktúrované nie na jednej faktúre, ale zvláš s časovým rozdielom a každá z týchto položiek nepresiahla hodnotu 30 000,-SK.
A otázka znie: možem to odpísať jednorazovo do nákladov, alebo músím to dať do odpisovej skupiny.
ondrejvla
05.02.06,13:07
Chcem sa spýtať?
Tento rok som si zakúpil skener,notebook, grafický software a tlačiareň. Každé z týchto zariadení mám vyfaktúrované nie na jednej faktúre, ale zvláš s časovým rozdielom a každá z týchto položiek nepresiahla hodnotu 30 000,-SK.
A otázka znie: možem to odpísať jednorazovo do nákladov, alebo músím to dať do odpisovej skupiny.

Myslím, že nie je dôležité, že si to nazakúpil v jednom termíne, ale je podstatné, že skener, tlačiareň môžeš to používať i pri inom PC, taktiež soft - nie je to operačný systém, bez ktorého by ti PC nebežal, a aj notebook. Áno, môžeš to zaúčtovať do nákladov.
Marianna01
05.02.06,15:44
Ahojte !
Ja mám takúto otázočku:
som SZČO, podnikať som začal tento rok v januári. Mal som (aj mám počítač) so starším monitorom. Vo februári som si zaobstaral nový monitor vo výške asi 11000,-SK. Môžem si dať odpísať celú sumu na tento rok (v roku 2006 pri daňovom priznaní)? A keby som chcel "starý" počítač vložiť do firmy môžem dať odpísať zo základu dane? (počítač som kupoval vlani v Rakúsku po komponentoch a pred vstupom do EU a sám so si ju zložil).
Ďakujem
Ak máš starší počítač v podnikaní, výmena monitora je technické zhodnotenie. Ak chceš vložiť počítač do podnikania, je to možné. Treba ho ohodnotiť a vložiť. Podľa vstupnej ceny potom uvidíš, či kúpa monitora je technické zhodnotenie, alebo jednorazovo odpíšeš.
andrej_rv
05.02.06,15:55
Ahojte !
Vo februári som si zaobstaral nový monitor vo výške asi 11000,-SK. Môžem si dať odpísať celú sumu na tento rok (v roku 2006 pri daňovom priznaní)? A keby som chcel "starý" počítač vložiť do firmy môžem dať odpísať zo základu dane?
Starý počítač si do podnikania môžeš vložiť (najmä ak chceš dávať do nákladov opravy, údržbu a tech. zhodnotenie), ale daňová vstupná cena (pre odpisovanie) bude nulová. Z dane z tohoto titulu neodpíšeš nič. Monitor je u zaradeného PC buď výmena alebo TZ do 30 tis. Sk, v roku 2005 môže ísť priamo do výdavkov.
cpdp
11.02.06,16:44
Mam takuto otazku. Manzelsky par. V roku 2004 kupili pocitac na splatky (na sukromne uceli). Pricom sa splacal z manzelkyneho uctu a aj vsetky papiere su vystavene na jej meno. V roku 2005 ho zacal uzivat manzel, ktory je SZCO. Chce si ho dat do nakladov. Viete mi niekto poradit ako na to? Je mozne aby ho od manzelky oficialne kupil? Alebo ho musi zaradit do podnikania ako stary a odpisovat? Pocitac s stlaciarnou ma hodnotu cca 24 000 Sk. Dakujem
renča1
11.02.06,16:53
Mam takuto otazku. Manzelsky par. V roku 2004 kupili pocitac na splatky (na sukromne uceli). Pricom sa splacal z manzelkyneho uctu a aj vsetky papiere su vystavene na jej meno. V roku 2005 ho zacal uzivat manzel, ktory je SZCO. Chce si ho dat do nakladov. Viete mi niekto poradit ako na to? Je mozne aby ho od manzelky oficialne kupil? Alebo ho musi zaradit do podnikania ako stary a odpisovat? Pocitac s stlaciarnou ma hodnotu cca 24 000 Sk. Dakujem

Počítač bol kúpený v bezpod.spol.manželov čo znamená počítač patrí obom manželov. Manžel si môže zaradiť počítač do svojho majetku.
bryan
11.02.06,18:27
Je asi jedno ako drahy PC odpisujes, najdrahsie su notebooky resp. tablety. Dal by som aspon trosku pozor, aby si neevidovala PC s drahou grafickou 3D kartou a multimedialnym subwooferom na pracu pre vystavovanie faktur a citanie emailov :)

Monitor nemusis zahrnut do obstaravacej ceny, moze byt samostatne.
bryan
11.02.06,18:38
Starsi pocitac mozno dotat do nakladov aj kupopredajnou zmluvou. Moze ti ho predat napriklad kamarat za dohodnutu cenu (tak aby nemusel danit).

Nesuhlasim s tym, ze monitor je technicke zhodnotenie. Moze byt pouzity s akymkolvek inym PC rovnako ako v prispevku tu: http://porada.sk/showpost.php?p=178162&postcount=3
Tak isto PC moze fungovat aj bez monitora.

Hranica pre jednorazovy odpis je upravena v zakone o dani z prijmu.
KEJKA
11.02.06,19:48
Starsi pocitac mozno dotat do nakladov aj kupopredajnou zmluvou. Moze ti ho predat napriklad kamarat za dohodnutu cenu (tak aby nemusel danit).

Nesuhlasim s tym, ze monitor je technicke zhodnotenie. Moze byt pouzity s akymkolvek inym PC rovnako ako v prispevku tu: http://porada.sk/showpost.php?p=178162&postcount=3
Tak isto PC moze fungovat aj bez monitora.

Hranica pre jednorazovy odpis je upravena v zakone o dani z prijmu.
nesúhlasím s odôvodnením názoru v tejto otázke.
PC môže fungovať bez monitora? :confused: :confused:
Monitor funguje bez PC?:mee: :mee:
ja si myslím že nie. Ak je zostava PC+monitor, kúpi sa daôsí monitor, mlže ísť monitor do výdavkov. Bud je to výmena, teda oprava, alebo je to tech.zhodnotenie, ak použijem 2 monitory na jednom PC. Je to technicky možné aj užitočné, ako mi to pred časom vysvetlili zdatní poraďáci v inej téme. Samozrejme ak je to t.z. do 30000 Sk, môže to ist do nákladov, to nespochybňujem.
:)
M3G
11.02.06,20:36
nesúhlasím s odôvodnením názoru v tejto otázke.
PC môže fungovať bez monitora? :confused: :confused:
Monitor funguje bez PC?:mee: :mee:
ja si myslím že nie. Ak je zostava PC+monitor, kúpi sa daôsí monitor, mlže ísť monitor do výdavkov. Bud je to výmena, teda oprava, alebo je to tech.zhodnotenie, ak použijem 2 monitory na jednom PC. Je to technicky možné aj užitočné, ako mi to pred časom vysvetlili zdatní poraďáci v inej téme. Samozrejme ak je to t.z. do 30000 Sk, môže to ist do nákladov, to nespochybňujem.
:)

PC môže fungovať bez monitora tak, že slúži ako server. Máte dva počítače, jeden slúži ako pracovný a na tom druhom sa zálohujú dáta. Pričom ten druhý funguje nonstop a je bez monitora.

Monitor môže fungovať bez PC iba vtedy, ak je v ňom zabudovaný napr. TV tuner, monitor môžete využiť na prácu s PC, ale aj napr. na sledovanie reklám, ktorými sledujete napr. konkurenčné výrobky. Ostatné monitory nie je možné využiť samostatne, teda musia byť súčasťou počítača, ako je spomenuté hore.

Teda dôležité je pre účely DZP, či daný komponent môže byť použitý samostatne, nie či je ho možné použiť aj napr. na inom PC.
KEJKA
12.02.06,09:58
k súhlasu len dodávam
viac hláv viac rozumu..... zasa niečo viem.
môj záver :
nedá sa všeobecne odpovedať, vždy to treba komplexne posúdiť v konkrétnych podmienkach. Niekde povieme áno na to a nde zasa nie, hoci zdanlivo ide stále o monitor , či PC, či inú drobnosť.
Donda
28.03.06,17:02
Ak SZČO kúpila starší počítač nakúpno-predajnú zmluvu v hodnote 10.000,- Sk, môže si výdavok v JU zaúčtovať do prev.réžie?
lenkak
28.03.06,17:03
výdavok v JU zaúčtovať do prev.réžie - ako drobný majetok, áno.
Tweety
28.03.06,17:04
Ak SZČO kúpila starší počítač nakúpno-predajnú zmluvu v hodnote 10.000,- Sk, môže si výdavok v JU zaúčtovať do prev.réžie? Áno, môže ho dať rovno do nákladov. Nesplňa hodnotu dlhodobého majetku na odpisovanie.
Donda
28.03.06,17:53
V tej cene 10.000,- bol aj monitor, myš, klávesnica, tlačiareň(zakúpené v dec.2004). Starý monitor sa pokazil a bol nahradený novým za 7000,-. Evidencia počítačovej zostavy je v drobnom HNM v sume 10.000,- a monitor je evidovaný zvlášť. Čo so starým monitorom? Ako ho vyradiť z evidencie?
Pampie
29.03.06,04:39
A ešte jedna moja otázočka. Počítač kúpený v roku 2005 cena 26000 (komplet). Živnosť začala v roku 2006. Takže z toho čo som tu prečítala mi vychádza, že počítač môžem zobrať do obchodného majetku v obstarávacej cene a kedže je do 30000 ho môžem aj jednorazovo odpísať v JÚ v roku 2006 do prevádzkovej réžie?
Ďakujeeeeem
serena
29.03.06,04:56
V tej cene 10.000,- bol aj monitor, myš, klávesnica, tlačiareň(zakúpené v dec.2004). Starý monitor sa pokazil a bol nahradený novým za 7000,-. Evidencia počítačovej zostavy je v drobnom HNM v sume 10.000,- a monitor je evidovaný zvlášť. Čo so starým monitorom? Ako ho vyradiť z evidencie?

Potrebujes potvrdenie od opravara, ze oprava monitora by bola narentabilna,ze sa to neoplati opravit. A uz to aj mozes vyradit.
Donda
29.03.06,15:46
...a keď ten monitor niekomu darujem, hádam si ho opraví?! alebo predám za 1,- Sk?!
lienka3
29.03.06,19:19
A môj manžel kúpil nootbook na splátky , ale nepohodli sme sa a tak mi ho predal mám kúpnu zmluvu a môžem si ho odpísať hodnota je 28.890.-Sk
atramka
29.03.06,19:27
prosím ako zaúčtujem kúpený počítač za 19 OOO,- SZČO, jednoducho ako prevádzková réžia(do 30000,-),alebo sa to musí viesť aj ako DHIM , čo s tým- poradíte? PS. Nemám skúsenosť.
Zita5
29.03.06,19:30
prosím ako zaúčtujem kúpený počítač za 19 OOO,- SZČO, jednoducho ako prevádzková réžia(do 30000,-),alebo sa to musí viesť aj ako DHIM , čo s tým- poradíte? PS. Nemám skúsenosť.


Ja by som účtovala nákup materiálu a súčasne zápis do drobného majetku .
Melnick
29.03.06,20:29
prosím ako zaúčtujem kúpený počítač za 19 OOO,- SZČO, jednoducho ako prevádzková réžia(do 30000,-),alebo sa to musí viesť aj ako DHIM , čo s tým- poradíte? PS. Nemám skúsenosť.

Zaúčtovanie priamo a evidovanie tak ako Ti poradila aj Zita5 je v DHIM

Nad 30000.- by si ho viedla v knihe DHM a uplatňovala
odpisy.
Uľa
21.11.07,06:47
Prosím vás, SZČO má účtovnú kanceláriu, kde pri začatí podnikania kúpila tri PC. Ich cena bola cez 60000.-. Zaradili sme ich do DHM a minulý rok sme prvýkrát uplatnili odpisy. Tento rok ale jeden z tých PC predala. Čo s tým ďalej? A mám ešte jednu otázku, SZČO si kúpila Notebook, keďže pracuje aj doma, môže si aj tento dať do nákladov? Ďakujem
vikinka
21.11.07,07:02
Príjem z predaja ako POZD a zostatková cena do ako VOZD,notebook si môže dať do výdavkov.
Uľa
21.11.07,07:15
Príjem z predaja ako POZD a zostatková cena do ako VOZD,notebook si môže dať do výdavkov.
Prepáč, nerozumiem celkom tvojej odpovedi. ZC PC (60000-odpisy) dám do výdavkov?? A čo odpisy? Môžeš mi to prosím vysvetliť, nemám v tomto žiadne skúsenosti. Ďakujem veľmi pekne
kačenka
21.11.07,07:41
ešte raz, čiže príjem za predaj PC bude Príjem ovplyvňujúci ZP a zároveň musíš cez ID zaúčtovať do nákladov cez prevádzkovú réžiu zostatkovú cenu predaného PC. Čiže máš aj tržby aj náklady. A čo sa týka toho notebooku tak do 30 tis môže ísť do nákladov nad 30 tis. odpisovať.
Stefan2005
21.11.07,08:09
Prepáč, nerozumiem celkom tvojej odpovedi. ZC PC (60000-odpisy) dám do výdavkov?? A čo odpisy? Môžeš mi to prosím vysvetliť, nemám v tomto žiadne skúsenosti. Ďakujem veľmi pekne

Mám dojem, že ani ja celkom nerozumiem Tvojmu zadaniu. Kúpili ste 3 počítače za 60.000 Sk. Priemernou cenou samo o sebe nie sú predmetom odpisovania. Ty si tie 3 PC zaradila ako jednu hnuteľnú vec za 60.000 Sk a z toho robila odpisy?
kačenka
21.11.07,08:18
v roku 2007 už žiadne odpisy neúčtuješ, dostaneš ich do nákladov vlastne cez zostatkovú cenu PC. Tú budeš mať v nákladov pre predaji /vyradení/
Uľa
21.11.07,10:05
Mám dojem, že ani ja celkom nerozumiem Tvojmu zadaniu. Kúpili ste 3 počítače za 60.000 Sk. Priemernou cenou samo o sebe nie sú predmetom odpisovania. Ty si tie 3 PC zaradila ako jednu hnuteľnú vec za 60.000 Sk a z toho robila odpisy?
Áno. Takže to bude asi chyba, však?
kačenka
21.11.07,10:08
no, to je určite chyba!
Uľa
21.11.07,10:13
A môžeš mi, prosím poradiť ako to napravím?
Uľa
21.11.07,10:40
Prosím vás, nájde sa niekto, kto mipomôže vyriešiť tento môj problém? Ďakujem vopred
Stefan2005
21.11.07,15:11
Prosím vás, nájde sa niekto, kto mipomôže vyriešiť tento môj problém? Ďakujem vopred

Narýchlo ma napadá:

a) opravné daňové priznanie

b) obhájiť zaradenie 3 ks jednotlivých PC ako súbor hnuteľných vecí...

c) (v podvojnom účtovníctve) zaradiť tieto PC, ktorých ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok ako dlhodobý hmotný majetok a stanoviť pre ne účtovné odpisy (v takej výške, ktoré sa rovnajú doterajším odpisom)...
veronikasad
21.11.07,15:18
Prepáč, nerozumiem celkom tvojej odpovedi. ZC PC (60000-odpisy) dám do výdavkov?? A čo odpisy? Môžeš mi to prosím vysvetliť, nemám v tomto žiadne skúsenosti. Ďakujem veľmi pekne
V akej výške si si uplatnila v daňových výdavkoch odpisy za rok 2006 a ako si to zaúčtovala ?

---------
Veronika
veronikasad
21.11.07,15:20
Narýchlo ma napadá:

c) (v podvojnom účtovníctve) zaradiť tieto PC, ktorých ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok ako dlhodobý hmotný majetok a stanoviť pre ne účtovné odpisy (v takej výške, ktoré sa rovnajú doterajším odpisom)...

Štefan, sme v téme jednoduché účtovníctvo ...

------
Veronika
Uľa
22.11.07,06:43
V akej výške si si uplatnila v daňových výdavkoch odpisy za rok 2006 a ako si to zaúčtovala ?

---------
Veronika
Už teraz vidím, že som to všetko urobila zle. Tie PC boli kupované na splátky cez Quatro. Faktúra bola na 60000. Pri preberaní PC sme zaplatili 12000.- a potom sme platili 12x4600.-
Čiže celkovo sme zaplatili 67200.- (to len tak pre info)

Odpisy som si uplatnila vo výške 15000.- Sk a zaúčtovala som to cez uzávierkové operácie, aby sa mi dostali do výdavkov.... :confused::mee:
Stefan2005
22.11.07,07:14
Už teraz vidím, že som to všetko urobila zle. Tie PC boli kupované na splátky cez Quatro. Faktúra bola na 60000. Pri preberaní PC sme zaplatili 12000.- a potom sme platili 12x4600.-
Čiže celkovo sme zaplatili 67200.- (to len tak pre info)
Odpisy som si uplatnila vo výške 15000.- Sk a zaúčtovala som to cez uzávierkové operácie, aby sa mi dostali do výdavkov.... :confused::mee:

Téma nákupu na splátky bola už rozoberená, pozri si tiež príspevky, napr.:
http://www.porada.sk/t62896-splatky.html#post549306
http://www.porada.sk/t65247-nakup-cez-quatro.html
1andy1
21.12.07,18:35
Zdravím,

som podnikateľ od 1.7.2007. Nie som platcom DPH . Počítač som zakúpil 27.3.2007 za účelom podnikania. Stál 21.000 Sk. Je možnosť ako ho dať do nákladov naraz (nie do dlhodobého majetku)?

Ďakujem.
KEJKA
21.12.07,18:37
Zdravím,

som podnikateľ od 1.7.2007. Nie som platcom DPH . Počítač som zakúpil 27.3.2007 za účelom podnikania. Stál 21.000 Sk. Je možnosť ako ho dať do nákladov naraz (nie do dlhodobého majetku)?

Ďakujem.
nie je problém...stál menej ako 30000 Sk, tak výdavok dáš do prevádzkovej réžie.
Nemusíš odpisovať.
Petra29
17.01.08,19:09
nie je problém...stál menej ako 30000 Sk, tak výdavok dáš do prevádzkovej réžie.
Nemusíš odpisovať.

Podľa mňa ho dáš naraz do nákladov, bez odpisov,
ale cez Nákup materiálu - v členení obstaranie drobný hmotný majetok,
nakoľko medzi zásoby zaraďujeme aj hmotný majetok do 30 tisíc.
Bambit
21.01.08,19:20
Dobrý večer. Prosím Vás, položky písané na fa ako: odvírenie počítača, registrácia a nastavenie WXP a veci podobné v hodnote 6.730 môžem zaúčtovať do výdavkov - réžia ? Ďakujem....
vikinka
21.01.08,19:22
Dobrý večer. Prosím Vás, položky písané na fa ako: odvírenie počítača, registrácia a nastavenie WXP a veci podobné v hodnote 6.730 môžem zaúčtovať do výdavkov - réžia ? Ďakujem....
Áno,jedná sa o údržbu PC,do výdavkov.
Eva67
25.01.08,17:46
Prosím o radu. Mám starý počítač, minulý rok som kúpila účtovný program (asi 3,000,-SK), dala nainštalovať internet(zriaď. poplatok 4.000,-SK a mes. poplatok 600,-SK) a zriadila som internetbenkink. Starý počítač mám vložiť do obchodného majetku (nemám na jeho kúpu žiadnu FA) a ostatné veci dať do nákladov (prev. réžia?) a zaradiť do drobného majetku?Som SZČO a účtujem v jednoduchom účtovníctve. Nie som platca DPH.
Ďakujem
Zoltán Kovács
25.01.08,17:47
Prosím o radu. Mám starý počítač, minulý rok som kúpila účtovný program (asi 3,000,-SK), dala nainštalovať internet(zriaď. poplatok 4.000,-SK a mes. poplatok 600,-SK) a zriadila som internetbenkink. Starý počítač mám vložiť do obchodného majetku (nemám na jeho kúpu žiadnu FA) a ostatné veci dať do nákladov (prev. réžia?) a zaradiť do drobného majetku?Som SZČO a účtujem v jednoduchom účtovníctve. Nie som platca DPH.
Ďakujem

Počítač zaraď do majetku, v nulovej hodnote. Ostatné výdavky sú prevádzkovou réžiou.
Eva67
25.01.08,17:52
Nie je to problém, že nemám na počítač FA? Zaradiť ho do drobného majetku? Tak isto do drobného majetku mám zaradiť aj poč. program a internet?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
25.01.08,17:56
Nie je to problém, že nemám na počítač FA? Zaradiť ho do drobného majetku? Tak isto do drobného majetku mám zaradiť aj poč. program a internet?
Ďakujem.

Ak zaraďuješ v nulovej hodnote, tak nie je to problém. Je to vlastne vklad podnikateľa do podnikania. Na program si urob operatívnú evidenciu drobného majetku, nakoľko hodnota je nižšia ako 30 tisíc, ale využiteľnosť dlhšia ako 1 rok.
Eva67
25.01.08,18:04
Aká to má byť operatívna evidencia?
Ďakujem
Zoltán Kovács
25.01.08,18:06
Aká to má byť operatívna evidencia?
Ďakujem

Operatívna evidencia je vlastne zoznam drobného majetku, ktorého obstarávacia cena je nižšia ako 30 tisíc (nesplňa krytéria dlhodobého majetku, teda ani odpisovania), ale použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Výdavky na takýto majetok sú jednorázovo uplatniteľným výdavkom.
Ten zoznam obsahuje dátum kúpy, označenie (názov) drobného majetku, množstvo...