meliska
21.11.07,11:43
prosím, ako riešite pracovné voľno bez náhrady mzdy, napr. zamestnanec si vyčerpal sedem dní na návštevu lekára a ide k lekárovi bez náhrady mzdy. čo treba urobiť? napr. voči poisťovniam a podobne? ďakujem
jankasm
21.11.07,11:08
prosím, ako riešite pracovné voľno bez náhrady mzdy, napr. zamestnanec si vyčerpal sedem dní na návštevu lekára a ide k lekárovi bez náhrady mzdy. čo treba urobiť? napr. voči poisťovniam a podobne? ďakujem

Podľa mňa je to klasické neplatené voľno. Takže na SP nahlásiť prerušenie poistenia na RLFO. Ale len v tom prípade, ak je to na celý deň. Ak sú to napr len 4 hodiny, tak vtedy netreba nahlasovať nič, len mu pokrátite mzdu.
Na ZP sa neplatené voľno nenahlasuje.
Upozorňujem však, ak by mal náhodou minimálnu mzdu, že musia byť dodržané minimálne VZ pre ZP aj SP. ;)
Aňuška
21.11.07,11:49
Za dobu takéhoto pracovného voľna sa vymeriavací základ na ZP kráti o dni tohto pracovného voľna. Čo znamená, že z tejto zložky mzdy sa nerobia dopočty do minimálneho vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie.
ZDENIELA
21.11.07,12:28
Ja by som to riešila radšej náhradným voľnom, ak je možnosť si to nadrobiť...
Na sociálnu poisťovňu sa neplatené voľno hlási pomocou RLFO prerušenie - začiatok a koniec.
Mesačné odvody na sociálnu poisťovňu sa platia z vymeriavaceho základu vlastne skráteného o dni neplateného voľna.
Na zdravotnú poisťovňu sa neplatené voľno nehlási, no platí sa najmenej z minimálneho vymeriavaceho základu. Takže ak má zamestnanec neplatené voľno a je odmeňovaný minimálnou mzdou, treba na zdravotnú odviesť aj za dni neplateného voľna, čiže za celý mesiac. ;)
Aňuška
21.11.07,15:08
Ja by som to riešila radšej náhradným voľnom, ak je možnosť si to nadrobiť...
Na sociálnu poisťovňu sa neplatené voľno hlási pomocou RLFO prerušenie - začiatok a koniec.
Mesačné odvody na sociálnu poisťovňu sa platia z vymeriavaceho základu vlastne skráteného o dni neplateného voľna.
Na zdravotnú poisťovňu sa neplatené voľno nehlási, no platí sa najmenej z minimálneho vymeriavaceho základu. Takže ak má zamestnanec neplatené voľno a je odmeňovaný minimálnou mzdou, treba na zdravotnú odviesť aj za dni neplateného voľna, čiže za celý mesiac. ;)

Tu ide o zákonné voľno (návšteva lekára nad 7 dní), ktoré je
zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi bez náhrady mzdy v zmysle ZP § 141.

Ak si pozrieš Zákon o Zdravotnom poistení § 13 odst.16, tam sa dočítaš, čo som písala
v príspevku hore.

"Minimálny základ ... sa nekráti o časť zodpovedajúcu neospravedlnenej
neprítomnosti zamestnanca a poskytnutému pracovnému voľnu bez náhrady
mzdy, ktoré zamestnávateľ poskytne zamestnancovi na jeho žiadosť,
okrem pracovného voľna bez náhrady mzdy, ktoré je zamestnávateľ povinný
poskytnúť zamestnancovi ...."